16/02/2009 23:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πέντε θέσεις του ΠΑΣΟΚ για έξοδο από την κρίση


_____________________________________________________________________________________________
Έχει το ΠΑΣΟΚ, πρόταση για την έξοδο από την οικονομική κρίση; Φαίνεται πως έχει, ή τουλάχιστον προσπαθεί. Προς το παρόν όμως δεν έχει καταφέρει ούτε στους δικούς του δημοσιογράφους να την μοιράσει. Γιατί το λέω αυτό; Θα θυμάστε ίσως την περασμένη Παρασκευή στη Βουλή όταν κατά τη διάρκεια της απάντησής του στον Πρωθυπουργό, ο Γιώργος Παπανδρέου κατέθεσε στα πρακτικά το πρόγραμμα εξόδου από την κρίση του ΠΑΣΟΚ, «για να μην το διαβάζω» όπως είπε. Το κακό είναι ότι δεν τον διάβασε και ..κανείς άλλος, όπως διαπιστώνουμε από τα μήντια. Ευτυχώς λοιπόν που υπάρχουν και τα μπλογκς.

Διαβάστε όλο το πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ εδώ

Διαβάστε κι αυτό
: Οι 5 προϋποθέσεις που προτείνει το ΠΑΣΟΚ για τη Νέα Εθνική Συμφωνία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 16/02/2009 23:58:19

    Τρία πουλάκια κάθονται είναι οι θέσεις φακτορα.
    Καλές ως ευχές, άντε και ως στοχεύσεις, αλλά τίποτα περισσότερο
    Σαφώς το οικονομικό επιτελείο του ΠΑΣΑΚ έχει περαιτέρω επεξεργασμένες θέσεις που αντανακλούν και υλοποιούν τις θέσεις Παπανδρέου, αλλά δεν έχει κατορθώσει να τις θέσει στην ατζέντα του δημόσιου λόγου.
    Εχουν φιλολαϊκή κατεύθυνση αλλά αυτή η κρίση δεν παλεύεται. Αν μας έβγαζαν από αυτή θα αποτελούσαν ...παγκόσμια πατέντα, όταν τα καλύτερα οικονομικά μυαλά-στα επιτελεία του Ομπάμα , του Σαρκοζί , του Μπράουν, της Μέρκελ κλπ δεν έχουν λύσεις...

  2. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 17/02/2009 00:01:05

    και κυρίως...δεν νομίζω ότι είναι κοστολογημένα.

  3. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 17/02/2009 00:07:33

    ΠΑΣΟΚ: Τα άμεσα μέτρα για τη στήριξη της πραγματικής οικονομίας

    1 Μέτρα για την εξασφάλιση και την παροχή ρευστότητας στην αγορά

    2 Μέτρα για τη στήριξη των μικρών και μεσαίων επιχειρήσεων

    3 Μέτρα για την ενίσχυση της αγοραστικής δύναμης των μεσαίων εισοδηματικών στρωμάτων και τη στήριξη ασθενέστερων και κοινωνικά ευάλωτων πληθυσμιακών ομάδων
    4 Μέτρα για τη στήριξη της απασχόλησης και την αντιμετώπιση της ανεργίας

    5 Μέτρα για τη δημοσιονομική εξυγίανση και την εξασφάλιση των απαραίτητων χρηματοδοτικών πόρων
    6 Ανάληψη Ευρωπαϊκών Πρωτοβουλιών

    Σημείωση: κάθε ένα από τα παραπάνω καταγράφει επι μέρους μέτρα . Δεν τα στέλνω γιατί θα ήταν σεντόνι

  4. Nick avatar
    Nick 17/02/2009 00:15:17

    1) Θα εισπράξει καλύτερα τους φόρους; Ή θα κόψει "μονέδα" από τη Φρανκφούρτη;

    2) Πώς; Με δάνεια;

    3) Πώς; με δάνεια; Εργοστάσια θα ανοίξουν ή θα κολλήσουν στη γραφειοκρατία;

    4) Με τι; Δεν ανοίγουν εργοστάσια, δεν υπάρχει εργασία.

    5) Σας είδαμε με τη "διαφάνεια". Όπως είδαμε και τη ΝΔούλα.

    6) Θα φέρετε πίσω τα εργοστάσια από τη Κίνα;

    Αχ και βαχ...

  5. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 17/02/2009 00:17:53

    @Nick
    σε ποιον λες σας είδαμε???γιατί μιλας σε δευτερο πληθυντικό?
    Απλως έχω λογο να τα γνωρίζω

  6. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 17/02/2009 00:19:25

    Ένα πλεονέκτημα έχει μόνο το ΠΑΣΟΚ: περισσότερη ανοχή από τον κόσμο. Όπως ακριβώς είχε η ΝΔ το 2004. Κατά τα άλλα, βράσε όρυζα.

  7. Factorx avatar
    Factorx 17/02/2009 00:32:30

    @τρια πουλακια κάθονταν. δεν υπεισέρχομαι επι της ουσίας (τώρα) γι αυτό και κών παραπομπή. Ομψως ρε παιδί μου δεν τις διάβασα πουθενά λετσι. Ουτε ένας δεν πήγε να τις πάρει, ή τις πήραν και τις ...έγραψαν κανονικά;

  8. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 17/02/2009 00:34:59

    @φακτορα Αυτά που κατέθεσε ο παπανδρέου είναι αυτό που ονομαζει εθνικοί στόχοι για να βγουμε από την κρίση . θα σου στειλω τα μέτρα

  9. xa xa xaa avatar
    xa xa xaa 17/02/2009 00:50:40

    Καλά θα μας βγάλει ο GAP από τη κρίση και γενικά θα πάει μπροστά την Ελλάδα, με ...τα "συγκεκριμένα" μέτρα του. ΝΑΙ ΝΑΙ.! Κοιμηθείτε πάστορες, διότι όσο το παίζετε ξύπνιοι δε παίζεται σωστά το JENGA! ΆΝτε καληνύχτα!!!

  10. thanos avatar
    thanos 17/02/2009 01:07:32

    Aσχετο με το Topic

    Britain and France admit nuclear subs collided

    http://www.thestar.com/news/article/588272

  11. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 17/02/2009 01:17:00

    Καταρχήν, επιλογή σημαίνει ιεράρχηση προτεραιοτήτων, για το λογο αυτό το μοναδικό που μπορώ να κάνω διαβάζοντας τις 5 θέσεις του ΠΑΣΟΚ είναι να διαφωνήσω, όχι τόσο ως προς το περιεχόμενο όσο ως προς την ουσία.
    Όλα όσα αναφέρονται είναι κάποιοι βασικοί κανόνες, κοινά αποδεκτοί, που πρέπει να τηρούνται και αφορούν τις δημοκρατικές διαδικασίες.
    τελικά καταλήγω να πω ότι στην πολιτική όλα είναι θέμα ερμηνείας…

  12. Orestios avatar
    Orestios 17/02/2009 02:58:58

    Από τις πρόσφατες προτάσεις, που κατάθεσα ο ίδιος ο GAP και βαριόταν να τις διαβάσει, εντόπισα μερικά σημεία:

    "Εισαγωγή της κοινωνικής εργασίας" (όπως στις χώρες του παραπετασματος να καθαρίζουμε δρόμους και πλατείες?)

    "Χορήγηση επιδόματος θέρμανσης" (μερικές φιλανθρωπίες από αυτές που μόνο η Δεξιά ξέρει να κάνει)

    "Χορήγηση έκτακτου επιδόματος αλληλεγγύης" (ακόμα μερικές Δεξιές φιλανθρωπίες κανει ο πανούργος allegro ma non tropo)

  13. Orestios avatar
    Orestios 17/02/2009 03:06:19

    «Τα στοιχεία μιλούν από μόνα τους…»
    Η οικονομική κρίση που βιώνουμε
    έχει την υπογραφή της κυβέρνησης της Ν.Δ.

    Από αφίσα του ΠΑΣΟΚ. Για τα γραφόμενα αναζητήστε τον εγκέφαλο. Μπορεί να βρίσκεται στην έκθεση πτωμάτων μέσα σε βαζάκι με φορμόλη.

  14. rs avatar
    rs 17/02/2009 07:51:38

    Υπάρχει κανείς που διαφωνεί μ' όλα αυτά;
    Μάλλον έχει χαθεί πλέον το κάθε έννοια αξιολόγησης.
    Είναι σαν να λέει κάποιος οτι όλοι πρέπει να είμαστε καλοί άνθρωποι!!
    Από συγκεκριμένες προτάσεις πάσχουμε όχι απο ευχολόγια!
    Και φυσικά έχει σημασία ποιός τα λέει.
    "Μπορεί καννίβαλος ποτέ να εκπροσωπίσει τάχα όλους τους φίλους τους παλιούς που έχει στην στομάχα"
    Φανταστείτε τον Πάγκαλο, τον Καστανίδη,την Παπανδρέου κλπ να ανακοινώνουν τις ..πέντε θέσεις!!!

  15. Nick avatar
    Nick 17/02/2009 08:42:25

    @τρία πουλάκια κάθονταν:

    Σαν πολίτες ομιλώ...

  16. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 17/02/2009 09:08:11

    με εντυπωσιάζετε με την ειρωνία σας για τα αυτονόητα:
    Το κακό στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας είναι
    ότι αυτά που θεωρείτε ως αυτονόητα, αυτά είναι είδος εν ανεπαρκεία.

    ΚΑι αυτό δεν θα΄ πρεπε να είναι το στοιχείο κρίσης και αξιολόγησής μας για κάθε κυβέρνηση, και όχι αν ο ένας είναι καταλληλότερος και ο άλλος κεντροαιστερός?
    Ισχύουν οι διαχωρισμοί, αλλά αλλού, για άλλλους λαούς. Οχι γα μας, όχι για τώρα, όχι για την κατάπτωση στην οποία έχουμε φτάσει

  17. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 17/02/2009 09:39:02

    Για να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε μια σαφή εικόνα πρέπει να συγκεκριμενοποιήσουμε τα πράγματα!

    πχ γραφεί η διακήρυξη: "Πέμπτη βασική προϋπόθεση είναι η επανάκτηση της ισχυρής διαπραγματευτικής θέσης της χώρας μας στα όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης"

    -πως θα γίνει αυτό, με ποιο τρόπο; λέγοντας ΝΑΙ στο σχέδιο ΑΝΑΝ τι στιγμή που ο κυπριακός λαός έλεγε όχι! επειδή θίγονταν βασικές αρχές της ευρωπαϊκής πολιτικής σκέψης, σε μια χώρα που ήδη ήταν στην ευρωπαϊκή ένωση; πως θα μπορούσαμε να δεχτούμε να έχει λογο μια χώρα που δεν είναι μέλος της ευρωπαϊκής ένωσης και έχει υπό κατοχή ένα μεγάλο τμήμα του νησιού να έχει λογο για την πορεία μιας χώρας μέλους της ευρωπαϊκής ένωσης κτλ!

  18. κανένας avatar
    κανένας 17/02/2009 10:08:38

    οι θέσεις του ΠΑΣΟΚ για έξοδο από την κρίση” είναι τρια πουλακια κάθονταν...
    συγνώμη 'τρια πουλακια κάθονταν'
    Γιατί όλα αυτά θέλουνε χρήμα και επιπλέοντα 240 δις που χρωστάμε πού θα τα βρούμε;

  19. Petros avatar
    Petros 17/02/2009 10:10:38

    Με εντυπωσιάζεις με την επιμονή σου να θεοποιείς τα αυτονόητα. Αν το ΠΑΣΟΚ είναι έτοιμο να κυβερνήσει, να παρουσιάσει με σοβαρότητα προτάσεις και όχι γενικόλογες αρχές. Διαφορετικά θα κάψει και αυτό πολύ γρήγορα την ανοχή που θα του δώσει εκτός απροόπτου ο λαός στις επόμενες εκλογές.

  20. ataktos avatar
    ataktos 17/02/2009 10:27:54

    Factorx- άιντε τώρα ας μας πει κανένας σοφός σε τι διαφέρουν ελάχιστα από της θέσεις της Ν.Δ. εδω ούτε ο τιραμολα δεν βγήκε ακόμα να της υποστηρίξει .

  21. ataktos avatar
    ataktos 17/02/2009 10:34:30

    Εδώ το ΠΑΣΟΚ ομιλεί ακόμα για ΚΡΙΣΗ και φοβάται να γράψει και να πει απλά έχουμε ΥΦΕΣΗ …δηλ. δυσκολεύεται να κάνει μια απλή οικονομική διάγνωση

  22. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 17/02/2009 10:44:33

    H έξοδος από την κρίση θα επιτευχθεί με έναν μόνο τρόπο!
    Να συναινέσουν τα αλλά κόμματα και βασικά το ΠΑΣΟΚ να κάνει εκλογές ο Κ. Καραμανλής!...

  23. tiramola avatar
    tiramola 17/02/2009 10:45:01

    O Αλμούνια με τους υπόλοιπους υπαλλήλους της υπερεθνικής ελίτ που κατοικοεδρεύουν στις Βρυξέλλες προσπαθούν να διασώσουν ένα οικονομικό μοντέλο που ακολούθησαν πιστά και που μας οδήγησε στην σημερινή τραγική κατάσταση.
    Αυτοί λοιπόν οι οποίοι ευθύνονται για την τραγική εξέλιξη είναι αυτοί που θα μας βγάλουν από την κρίση?
    Οι ερωτήσεις του τύπου "οι οικονομολόγοι των Βρυξελλών δεν μπορούν να βρούν άκρη , θα βρεί ο Γιωργάκης?" είναι της πλάκας....
    Είναι δεδομένο ότι όταν έχει χαθεί η "πίστη" στον τρόπο λειτουργίας του συστήματος τα κράτη αναλαμβάνουν δράση κάνοντας δημόσιες επενδύσεις.
    Αντί να κατηγορείται τον Παπανδρέου για γενικόλογες προτάσεις μήπως θα ήταν σκόπιμο πρώτα να καταλάβουμε τι μας προτείνουν οι Βρυξέλλες?
    Πως θα γίνουν δημόσιες επενδύσεις και παράλληλα θα πρέπει να συγκρατηθεί το έλλειμα?
    Τρέλλα πουλάμε?

  24. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 17/02/2009 10:47:35

    Petros Says:
    Με εντυπωσιάζεις με την επιμονή σου να θεοποιείς τα αυτονόητα.

    - Αν απευθύνεσαι σε μένα, κάτ αρχάς δεν θεοποιώ τα αυτονόητα και πολύ περισσότερο δεν τα θεοποιώ υπέρ του ΠΑΣΟΚ
    Απλώς στην μεταπολιτευτική μας δημοκρατία τα αυτονόητα είναι αυτά που έλειψαν- και έλειψαν δραματικά.
    Θεωρώ τα αυτονόητα ως όρο εκ των "ων ουκ ανευ" για να γίνουμε σύγχρονο δυτικό κράτος και να αποδράσουμε από την υστέρηση.

  25. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/02/2009 10:48:30

    Eδω γ@μουν αρσενικα και συ γυρεύεις νυφη

    Επίσης και τα κακά κόποις κτώνται ... αν έχουμε δυσκοιλιότητα ...

    ΠΠ

  26. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 17/02/2009 10:50:16

    ΥΓ
    σκεψου ότι έν ετει 2009 τα αυτονόητα παραμένουν αιτούμενα (θλίψη)

  27. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 17/02/2009 10:57:24

    tiramola, αν εγώ σου πω να πας να πνιγείς θα πας;

    Με αυτή τη λογική αν εσύ βλέπεις ότι έχεις πρόβλημα θα περιμένεις από τους «εμπειρογνώμονες» στις Βρυξέλλες με προχειρογραφήματα να σου λύσουν το πρόβλημα! ή η χώρα πρέπει να πορεύεται με βάση τη μικροπολιτική σκοπιμότητα;
    Σε μια στιγμή που ο προστατευτισμός επιστρέφει και η μονομέρεια ανήκει στον παρελθόν πρέπει ως χώρα στο χώρο να βρούμε τον τρόπο να συνδιαμορφώσουμε . ..

  28. ataktos avatar
    ataktos 17/02/2009 11:02:51

    tiramola - διαβασε καποτε και την Ροζα Λουξεμπουργγ ετσι να αλλαζεις το λεξεικο σου

  29. ο διπλα του αλλου avatar
    ο διπλα του αλλου 17/02/2009 11:13:52

    οι απατεώνες γράφουν εκθέσεις με ξένα σκονάκια μήπως και περάσουν τις εκλογές και μετά 'άντε γεια'
    ΝΔ μέρος δεύτερο...

  30. Helmut avatar
    Helmut 17/02/2009 11:20:36

    Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς επί της αρχής.

    Εμένα π.χ. μου φαίνονται πάρα πολύ ωραία π.χ. τα σημεία:

    * Αντιμετώπιση της ανεργίας

    * Δημοσιονομική εξυγίανση και εξασφάλιση των απαραίτητων χρηματοδοτικών πόρων

    αλλά οι μάγοι της Χαριλάου Τρικούπη δεν μας λένε ΠΩΣ?

  31. tiramola avatar
    tiramola 17/02/2009 11:22:14

    Έχεις δίκιο Βουνίσιε αλλά...
    Ο Σαρκοζί λέει όλοι μαζί , η Μέρκελ ο καθένας μόνος του...
    Να συνδιαμορφώσουμε ως χώρα συμφωνώ!
    Εγώ λοιπόν λέω για την δημιουργία 2 κρατικών τραπεζών και να πάνε οι Σάλλες και οι Κωστόπουλοι να κουρεύονται...
    Θα με αφήσουν από τις Βρυξέλλες?
    Ο Αλμούνια λέει διαρκώς όχι στον προστατευτισμό...
    Δηλαδή τι σκατά θέλουν?
    Να κλείσουν οι επιχειρήσεις , να χάσουν τις δουλείες τους οι εργαζόμενοι μόνο και μόνο για να μειωθεί το γαμημένο το έλλειμα?
    Αν εσείς καταλαβαίνεται κάτι που εγώ δεν το πιάνω πέστε μου να το καταλάβω...

  32. tiramola avatar
    tiramola 17/02/2009 11:25:42

    Θέλεις κοινωνικοποίηση των μέσων παραγωγής Άτακτε?
    Για να καταλάβω τι θες να πεις τελικά...

  33. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 17/02/2009 11:33:10

    33@
    ως λογική, αυτό που λες είναι «η παγίδα του γραφειοκράτη» για να κρατάει μακριά την πράξη

    tiramola αρχίζεις να μπαίνεις στο νόημα,

  34. ataktos avatar
    ataktos 17/02/2009 11:34:02

    Το τι ήθελα έχει καταγράφει στο διαδίχτυο από παλιά
    Τι θέλω ο χώρος που ονομάζουμε Ελλάδα να μην σκοτώνει!!! τα παιδία της είναι απλό!!!

  35. ο διπλα του αλλου avatar
    ο διπλα του αλλου 17/02/2009 11:57:26

    37@ επειδή το κοινωνικό γίγνεσθαι χαρακτηρίζει τη συνείδηση μας 20 χρόνια είναι υπεραρκετά για να καταλάβουμε την πασοκική πράξη. Τώρα βέβαια εκεί στα βουνά που μένεις μπορεί να μην πήρες τίποτα μυρουδιά και έτσι δικαιολογείται η απειρία σου...

  36. spyros avatar
    spyros 17/02/2009 12:02:13

    Αυτό είναι το σχέδιο του ΓΑΠ για την αντιμετώπιση της κρίσης; Λυπάμαι αλλά αυτό είναι έκθεση ιδεών και ευχών. Είναι πολύ προσβλητικό για την νοημοσύνη μας, ότι εν μέσω κρίσης κάποιοι προσπαθούν να καπηλευθούν την απελπισία του κόσμου με τέτοιες ασάφειες και γενικότητες. Δυστυχώς και η κυβέρνηση κάπως έτσι αντιμετωπίζει την κατάσταση. Και τα δύο κόμματα έχουν στο μυαλό τους κάποιες βασικές ιδέες του τι πρέπει να γίνει. Οι ιδέες αυτές είναι καταρχήν μη ρεαλιστικές και κατά δεύτερον δεν ξέρουν ούτε οι εμπνευστές τους πως θα εφαρμοστούν. Αυτό ονομάζουν ¨σχέδιο εξόδου από την κρίση¨, που εκτός από τον στομφώδη τίτλο δεν έχει πρακτική αξία.

  37. tiramola avatar
    tiramola 17/02/2009 12:02:13

    Τα παιδία της δεν τα σκοτώνει η ...Ελλάδα γενικώς..
    Τα σκοτώνουμε εμείς οι ίδιοι που ψηφίζουμε και ανεχόμαστε τους υπηρέτες του νεοφιλελευθερισμού που μας έμαθαν ότι όλα σε αυτή τη ζωή είναι προσφορά και ζήτηση!
    Που τα στέλνουμε να γίνουν μπάτσοι μόνο και μόνο για να έχουν μια σίγουρη δουλειά...
    Είναι πολλά τα στραβά Άτακτε και ήρθε η ώρα να αλλάξουμε ρότα με την ευκαιρια της κατάρρευσης του συστήματος "μονόδρομος"....

  38. ataktos avatar
    ataktos 17/02/2009 12:12:37

    Tiramola-διάβασε και κανένα άρθρο του Μανόλη Δρεττακη το έχω αναρτήσει στα σχολειό πριν δυο εβδομάδες να μάθεις πέντε πράγματα .Ο κύριος Μανόλης τα γράφει και για εσένα ….

  39. tiramola avatar
    tiramola 17/02/2009 12:25:23

    Τι να διαβάσω ρε Άτακτε...
    Εδώ μιλάμε ότι έκανε διαγωνισμό η ΔΕΗ για προμήθεια υλικών και τον κέρδισε η Τουρκία!!!!
    Κλεινουμε σαν εταιρεία και μεις και οι άλλες Ελληνικές επιχειρήσεις....
    ΛΟΥΚΕΤΟ , ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ????????????

  40. ataktos avatar
    ataktos 17/02/2009 12:35:51

    tiramola- ΑΥΤΑ στον ΤΣΑΡΟΥΧΑ ,Eξαρχο του ΠΑΣΟΚ!!!! να πεις και οχι εδω στο www.antinews.gr γερασα ...

  41. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 17/02/2009 12:35:59

    39@
    Eίναι γεγονός ότι οι αντιλήψεις και οι πρακτικές του πολιτικού παρελθόντος ταλαιπωρούν ακόμη τη χώρα, εξάλλου όλα αυτά είναι ιστορικά καταγεγραμμένα.
    Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που ένα μεγάλο τμήμα του πολιτικού προσωπικού
    ακόμη και σήμερα σκέφτεται και δρα με τον τρόπο αυτό, είναι δε τέτοια η δομή-νοοτροπία της σκέψης του που και να θέλει να αλλάξει δεν μπορεί, τα σημεία συμφωνίας με το πολιτικό παρελθόν είναι περισσότερα.

    Eίναι όμως γνωστό ότι οι αλλαγές στη δομή της πολιτικής εξουσίας συντελούνται με διαφορετική ταχύτητα σε διαφορετικούς χώρους της κοινωνικής οργάνωσης,
    σήμερα το ζητούμενο είναι οι κοινωνικές δυνάμεις να κεφαλαιοποιήσουν το αποτέλεσμα με τρόπο αποδοτικό και επωφελή για τους ίδιους …

  42. ataktos avatar
    ataktos 17/02/2009 12:44:47

    tiramola - μην αστοισω την Ανουλα Δ. απο Κζανη ε...

  43. Στέλιος avatar
    Στέλιος 17/02/2009 12:46:28

    ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.

    Θέλω και εγώ να γίνω πρωθυπουργός, πόσο δύσκολο μπορεί να είναι;
    Σας υπόσχομαι ότι όταν γίνω πρωθυπουργός θα τα παίρνω από τους φτωχούς και θα τα δίνω στους πλούσιους.
    Διαφθορά τέλος, ελλείμματα τέλος, χρέος τέλος, ανεργία τέλος.
    Αντίθετα το χρήμα θα ρέει άφθονο για το φτωχό λαό.
    Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι θα βγάζουν χιλιάδες ευρώ, οι δημόσιοι υπάλληλοι θα έχουν από 30 επιδόματα, όλοι οι νέοι θα μπαίνουν στα φοβερά μας πανεπιστήμια και θα πιάνουν δουλειά αμέσως σαν μάνατζερ, οι αγρότες θα δουλεύουν 2 μήνες το χρόνο και θα ζούν πλουσιοπάροχα, η κατώτερη σύνταξη θα γίνει 1500 ευρώ και όλοι θα είμαστε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ.
    Και αυτό είναι ΔΕΣΜΕΥΣΗ, θα ξαναγράψω το κοινωνικό συμβόλαιο με το λαό.
    Οι άλλοι συνυποψήφιοί μου σας λένε ψέμματα και, άν κάνετε το λάθος να τους ψηφίσετε, θα τα γυρίσουν μετά τις εκλογές.
    ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΣΑΣ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. Είμαι εξαιρετική περίπτωση να με προτιμήσετε.
    Με τιμή,
    Τζιτζιφιόγκος Χλιμίτζουρας
    Πρόεδρος Ελλήνων Μπουρδολόγων

    (ΥΓ. Τόσοι μαλάκες ψηφίζουν, δεν ξέρεις καμμιά φορά)

  44. Ferdinand Lassalle avatar
    Ferdinand Lassalle 17/02/2009 12:49:57

    Έρχονται 2-3 κρατικοποιήσεις Τραπεζών. Αμέσως μετά τις εκλογές. Βλέπε Χρυσοχοίδη, χθές στο ΜΕGA.
    Αλλά όχι μόνον εδώ. Δείτε τι προτείνουν στις ΗΠΑ οι οικονομολόγοι (όσοι έγκυροι απέμειναν):

    http://www.rgemonitor.com/roubini-monitor/255546/nationalize_the_banks_were_all_swedes_now

  45. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/02/2009 12:54:07

    Οι Βρυξέλλες δεν εχουν αντιρρηση σε κρατικοποιηση τραπεζων αν δεν παραβουν τους ορους ανταγωνισμου με τις ιδιωτικές.
    Το προβλημα είναι δικο μας.Το τραπεζικο συστημα ήταν κρατικό τις δεκαετιες του 70 και του 80 και κοντεψε να χρεωκοπησει απο δανεια σε προβληματικές.

  46. Σπύρος Χαρίτος avatar
    Σπύρος Χαρίτος 17/02/2009 12:55:23

    Ε, και να τα διάβαζε κάποιος, τι θα γινότανε;
    Γενικολογίες και ξύλινος λόγος....
    Αυτά, μας τα είπανε κι άλλοι.
    ΠΡΑΚΤΙΚΑ, έχει να μας πεί τίποτα;
    Τι θα κάνει, πχ, τις πρώτες 20 μέρες και πως θα το κάνει;

  47. Ferdinand Lassalle avatar
    Ferdinand Lassalle 17/02/2009 13:05:50

    Tο σύστημα που ξέραμε έχει ήδη καταρρεύσει. Όχι ο καπιταλισμός εν γένει, αλλά η ειδική, μετά το 1970 εκδοχή του (ο λεγόμενος "νεοφιλελευθερισμός" - ή μονεταρισμός ή Chicago-Boys-Capitalism).
    Όσο πιό γρήγορα το καταλάβουμε, τόσο καλύτερα.
    Ο οικονομικός αστέρας που θα μεσουρανεί στην επόμενη δεκαετία λέγεται John Maynard Keynes.
    Οι κεντροδεξιοί (με εξαιρέσεις τύπου Merkel, ίσως αλλά πολύ δύσκολα και Sarkozy) θα δυσκολευτούν πολύ ανταποκριθούν σε τέτοιο περιβάλλον.
    Οι κεντροαριστροί ίσως τα καταφέρουν.
    Μετά βλέπουμε.

  48. tiramola avatar
    tiramola 17/02/2009 13:11:35

    Ρε ψυχραιμία παραπληροφορείς προκειμένου να βοηθήσεις στην διάσωση του συστήματος?
    Οι προβληματικές επιχειρήσεις δημιουργήθηκαν γιατι ο τότε υπουργός συντονισμού Μητσοτάκης της κυβέρνησης του ΚΚ του Ά έπεισε το τότε πρωθυπουργό να δωθούν υπό μορφή δανείων απο τα αποθεματικά των ασφαλιστικών ταμείων σε επιχειρήσεις για να κάνουν επενδύσεις.
    Τα λεφτά πηγαν στην Ελβετία , επενδύσεις δεν έγιναν και ονομαστικαν θαλασσοδάνεια αν θυμάσαι...
    Ήρθε μετά ο Παπανδρέου και τις κοινωνικοποίησε για να συνεχίσουν την λειτουργία τους.
    Ήρθε μετά ο άθλιος Μητσοτάκης και φώναζε απο τα μπαλκόνια:"θα πληρώνουν οι Έλληνες πολίτες τις προβληματικές?"
    Και έτσι έκλεισαν αφού πρώτα πλούτισαν μερικά λαμόγια επιχειρηματίες φίλοι του...
    Κάνε μας τη χάρη τώρα...
    Μην παραπληροφορείς τους νεότερους...

  49. ataktos avatar
    ataktos 17/02/2009 13:20:12

    Άιντε τώρα και ο Παναγιώτης Λ.στην σύνταξη με το καλό του Υγεια του ευχομαστε !!

  50. κανένας avatar
    κανένας 17/02/2009 13:21:37

    Αλήθεια πιστεύει κανένας ότι μπορεί να μας σώσει κάποιος;

  51. tiramola avatar
    tiramola 17/02/2009 13:24:59

    @54κανένας
    Πιστεύεις ότι πρέπει να πληρώσει κάποιος?

  52. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/02/2009 13:29:46

    Η Εθνική Τραπεζα έφθασε να βγάλει μηδέν κέρδη στα τέλη της δεκαετιας του 80.Η Μακεδονιας - Θράκης ειχε ζημιές.Η Κτηματική ειχε μπλέξει με δανειοληπτες που δεν πληρωναν και ασκουσαν πιεσεις σε πολιτικους να μη πληρωνουν.
    Οι δυο ιδιωτικές Πίστεως και Εργασιας γιγαντωθηκαν στη δεακετια του 80 γιατι υπολειτουργουσαν οι κρατικές τραπεζες.Η αλλαγη του τραπεζικου συστηματος προς το ιδιωτικο υλοποιηθηκε από τον Καρατζα ,στέλεχος του ΠΑΣΟΚ γιατι δε έπαιρνε άλλο η κατάσταση-ηταν ισως και αυτος κρυφοδεξιος.
    Δεν υπάρχει βέλτιστη ασφαλής λύση.Αν οι ιδιωτικές τραπεζες κινδυνευουν από ριψοκινδυνες τοποθετησεις,οι κρατικές ειδικα στην Ελλάδα κινδυνευουν από τα ρουσφετια στα δανεια.
    Σε κάθε περίπτωση το κρατος ηδη εχει Αγροτική και Ταμιευτηριο με υποκατατσηματα σε ολη την Ελλάδα.
    Ας ριξει λεφτά απο εκει στα δάνεια.

  53. Σπύρος Χαρίτος avatar
    Σπύρος Χαρίτος 17/02/2009 13:35:58

    @54 Κανένας
    Αλήθεια, φίλε, πιστεύεις ότι δε μπορούμενα σωθούμε μόνοι μας;
    Χωρίς να περιμένουμε από κανένα κομματόσκυλο τη σωτηρία μας;
    Ξέρεις πόσο απλό είναι; (ειδικά τώρα που υπάρχουν και τα blogs)Διάβασε:
    1ον. Δημιουργία ενός συλλόγου, μη κερδοσκοπικού, με τη συνδρομή νομικής υποστήριξης για κάθε του κίνηση
    2ον. Σαφές καταστατικό, που θα απαγορεύει να γίνονται μέλη του συλλόγου άτομα εμπλεκόμενα με τον έναν ή τον άλλον τρόπο στην κομματική σκηνή.
    3ον. Σαφέστατες προτάσεις αντίδρασης και καταγγελίες, στα όρια του Συντάγματος.

    Οποιος έχει συνειδητοποιήσει ότι δεν πρέπει να περιμένει τίποτα από τους πολιτικούς, θα ασχοληθεί.
    Γιατί εκεί είναι το πρόβλημα.

  54. Ferdinand Lassalle avatar
    Ferdinand Lassalle 17/02/2009 14:30:04

    Δεν παίρνετε χαμπάρι τι τρέχει εκεί έξω. Εντελώς επαρχία, βαθύς ρεπουμπλικανικός Νότος, βάλτος. Αλαμπάμα και κάτω.

  55. Ferdinand Lassalle avatar
    Ferdinand Lassalle 17/02/2009 15:22:44

    «Ο ανεπαρκής έλεγχος των δημόσιων δαπανών, οι υπεραισιόδοξες προβλέψεις για έσοδα σε συνδυασμό με τα διαρθρωτικά και τα ενδημικά προβλήματα που σχετίζονται με τις λογιστικές καταστάσεις της Ελλάδας στο πρόσφατο παρελθόν βρίσκονται κατά βάση πίσω από τις δημοσιονομικές ανισορροπίες της Ελλάδας» αναφέρεται, μεταξύ άλλων, στο προσχέδιο της απόφασης της Κομισιόν για την επιτήρηση.
    Προσέξατε το "σε πρόσφατο παρελθόν";
    Μα η "απογραφή" Καραμανλή-Αλογοσκούφη δεν έγινε για να διορθώσει τα προβληματικά λογιστικά; Και η μετέπειτα προσαύξηση του ΑΕΠ γιατί έγινε;
    Πέντε χαμένα χρόνια. Από κάθε άποψη.
    Restart.

  56. tiramola avatar
    tiramola 17/02/2009 15:48:08

    Αυτά που αναφέρεις Ferdinand Lassalle είναι γιατι επί 5 χρόνια η ηθοποιία έχει αντικαταστήσει την πραγματική πολιτική!
    Οι άνθρωποι αυτοί θέλουν κρέμασμα στο Σύνταγμα , να τους αφήσουν να σαπίσουν και μετά προκειμένου να χρησιμεύσουν σε κάτι να τους στείλουν στην έκθεση "Bodies"....

  57. Ferdinand Lassalle avatar
    Ferdinand Lassalle 17/02/2009 16:09:53

    63 tiramola
    Ισχύει αυτό που έχω γράψει στο επόμενο topic: “Οι υπεύθυνοι των ομολόγων κυκλοφορούν ελεύθεροι”.
    Η ορθή τιμωρία των πολιτικών στη δημοκρατία, ακόμα και όταν κάνουν οικονομικό έγκλημα, είναι ανεπίστρεπτος πολιτικός εξοστρακισμός. Οι δίκες κτλ είναι ανέφικτα και κατά τη γνώμη μου μή αναγαία, άν όχι επιζήμια. Όπου ανακατεύονται στην πολιτική δικαστές και εισαγγελείς, προκύπτουν τέρατα. Βλέπε Μπερλουσκόνι.

  58. sasman avatar
    sasman 17/02/2009 16:32:08

    Πως θα τον λέμε απο δω και πέρα Γιώργο ή Τσέφρυ;
    Το δεύτερο του τεριάζει περισότερο μιακαι το μουστάκι είναι.....

  59. tiramola avatar
    tiramola 17/02/2009 16:59:32

    Πες τον όπως θέλεις....
    Για ηθοποιός πάντως δεν κάνει...

    Εξαντλήθηκαν τα επιχειρήματα στο...Jefry....

  60. Factorx avatar
    Factorx 17/02/2009 17:45:55

    Αν δεν το προσέξατε στο Post έβαλα σύνδεσμο για να διαβάσετε όλο το πρόγραμμα

  61. Ferdinand Lassalle avatar
    Ferdinand Lassalle 17/02/2009 19:08:12

    @ 66
    Και τους "καλούς" ηθοποιούς τους είδαμε πάντως.
    Άρχισαν με το "Έρωτας και ραδιουργία" (Σίλλερ, πως να τον εξαπατήσετε και να αγαπηθείτε από το "μεσαίο χώρο") και κατέληξαν στο "To be or not to be" (Σαίξπηρ, να κάνω ή να μη κάνω εκλογές)

  62. Orestios avatar
    Orestios 17/02/2009 21:45:29

    Περιμένετε να δείτε τι ακολολουθεί. Η κατάρευση των ασφαλειών!!!! Εκεί θα πέσει το γέλιο

  63. Πάνος avatar
    Πάνος 17/02/2009 23:07:26

    Πιστεύω ότι η διαμάχη της ΝΔ με το ΠΑΣΟΚ είναι η διαμάχη των εκατέρωθεν golden boys όπου αυτά του ΠΑΣΟΚ έχουν αφηνιάσει με τα νούμερα που κυκλοφορούν τελευταία και των εκατέρωθεν νέων που πασχίζουν για μια θεσούλα στο δημόσιο (αργομισθία ).

    Η ΝΔ άφησε να περάσουν 5 χρόνια και δεν έκανε τα αυτονόητα :
    1.Πλαφόν σε όλες της αμοιβές του δημοσίου (πχ 4,000Ε) για να μην είναι ελκυστικές.
    2.Μαχαίρι στις δαπάνες όλων των υπουργείων (όχι στόχους αλλά περικοπές πιστώσεων πχ 10% το χρόνο). Η σπατάλη σε όλα τα υπουργεία είναι άνευ προηγουμένου (υπάρχουν φωτοτυπικά που επισκευάζονται 10 φορές το μήνα και το κόστος των επισκευών ενός μήνα είναι 2 φορές η αξία του μηχανήματος), κρεπάλη με τα εκτός εδρας που δεν γίνονται αλλά πληρώνονται (στο Άμυνας ξοδεύονται δισεκατομμύρια ευρώ το χρόνο).
    3.Δεν γίνεται καμία πρόσληψη εκτός ΑΣΕΠ (έτσι και αλλοιώς ο κάθε ένας που διορίζεται δημιουργεί 10 δυσαρεστημένους στον περίγυρο).
    4. Αστυνόμευση και διαρκής έλεγχος αυτών που κυκλοφορούν γύρω μας(όσοι λαθρομετανάστες μπαίνουν συλλαμβάνονται και φεύγουν) , άλλως αυτοί που μένουν φωνάζουν και άλλους.
    5. Όποιος έχει εμπλακεί σε παράνομη πράξη με την συνδρομή της δικαιοσύνης .. μέσα.

    Το κλίμα θα ήταν εντελώς διαφορετικό, νομίζω.

  64. Ferdinand Lassalle avatar
    Ferdinand Lassalle 18/02/2009 00:47:38

    @ 70
    Περίμενες να τα κάνει αυτά η ΝΔ; Λυπάμαι, άς ήσουν πιό δύσπισπτος όταν την ψήφισες, άν την ψήφισες. Υπεύθυνοι πολίτες είμαστε.
    Όσο για την αστυνόμευση, αυτοί δεν "αστυνόμευσαν" ούτε τους εαυτούς τους όταν έκλεβαν τα ομόλογα των ταμείων και τα οικόπεδα του Δημοσίου! Με τους μετανάστες περίμενες ν' ασχοληθούν; Για ποιόν και γιατί;