#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/01/2012 17:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πέμπτο κόμμα το ΠΑΣΟΚ!



Θα ζήσουμε να το χαρούμε και αυτό; Η φήμη πλανιόταν εδώ και καιρό στην δημοσιογραφική πιάτσα, και τελικά η VPRC τόλμησε πρώτη να βγάλει πέμπτο το ΠΑΣΟΚ σε δημοσκόπηση!

Τα αποτελέσματα είναι:

NΔ 30,5%,

ΔΗΜ.ΑΡ 13%,

ΚΚΕ 12,5%,

ΣΥΡΙΖΑ 12,5%,

ΠΑΣΟΚ 12%,

ΛΑΟΣ 6%,

Οικολόγοι Πράσινοι 3%

Εκτός Βουλής μένουν η Δημοκρατική Συμμαχία, το Αρμα Πολιτών και η Χρυσή Αυγή που μοιράζονται το ίδιο ποσοστό (2.5%). Περίπου 1% κερδίζει η ΑΝΤΑΡΣΥΑ και 0,7% το Κόμμα Κυνηγών, που εμφανίζεται πλέον σταθερά σε όλες τις δημοσκοπήσεις.

Στην έρευνα που θα δημοσιευθεί στα «Επίκαιρα», αποτυπώνεται η κρίση του πολιτικού συστήματος, καθώς η ΝΔ ακόμη και με αυτά τα ποσοστά  μπορεί να κερδίσει οριακή αυτοδυναμία. Και δεν μπήκαμε ακόμα σε προεκλογική περίοδο.

Παράλληλα, την ώρα που η ΝΔ δεν έχει απώλειες από την συμμετοχή της στην κυβέρνηση Παπαδήμου, το ΛΑΟΣ συνεχίζει την καθοδική του πορεία. Αν μάλιστα επιβεβαιωθεί η συγκεκριμένη έρευνα το ΛΑΟΣ δεν θα είναι σε θέση ούτε «χείρα αυτοδυναμίας» να προσφέρει στη ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γνώστης avatar
    γνώστης 25/01/2012 17:47:22

    Βγήκαν τα γαλάζια παπαγαλάκια του ΛΑΟΣ (με τις καλές επαφές στα υπολείμματα του Καραμανλισμού στον τρίτο όροφο της Συγγρού) και κλαίνε ότι "ΝΔ-ΛΑΟΣ δεν μπορούν να σχηματίσουν κυβέρνηση συνεργασίας"!!!.

    Φυσικά και δεν θα κάνουν κυβέρνηση συνεργασίας. Ισχυρή αυτοδυναμία θα έχει η ΝΔ και τον ΛΑΟΣ τον βλέπω να δίνει μάχες μέχρις εσχάτων για να μπει στην Βουλή επειδή θα γεμίσουν τα εκλογικά κέντρα με τις φωτογραφίες του Καρατζάμπαμαγκα με την Μαφία της Θεσσαλονίκης

    • Y. avatar
      Y. @ γνώστης 25/01/2012 19:38:50

      “..στα υπολείμματα του Καραμανλισμού”
      Πραηματικά για να καταλάβω, εννοείς, στα υπολείμματα του Καρατζαφερισμού που υπήρξαν εντός του Καραμανλισμού?

      • Agni avatar
        Agni @ Y. 26/01/2012 18:58:21

        Πέστα,γιατι ξεχνάνε ποιος έκανε την ηρωική προσπάθεια,να απαλλάξει το κόμμα και την ελληνική πολιτική σκηνή απο αντιδημοκρατικά βαρύδια και ποιο ιδεολογικο ρεύμα είναι πιο φίλα προσκείμενο στις ακροδεξιές κορώνες πάντως όχι το καραμανλικό,που μέσα στην νιρβάνα του χαμογελάει κρυφά με ικανοποίηση για την κατάρρευση του κιτς συναγερμού...αλλα μάταιος ό κόπος του ανθρώπου,το αυγό του φιδιού εκκολαφθηκε και έχει πάρει φόρα και δεν μας σώζει τίποτα απο τον κομμουνιστοφάγο,κουλτοροφάγο βλαχογηπεδισμό ακόμα και αν ο Σαμαράς έχει τις καλύτερες και δημοκρατικότερες προθέσεις.

        • Y. avatar
          Y. @ Agni 27/01/2012 01:03:31

          Η ηρωική προσπάθεια κατά το πως το τοποθετείς, ήταν επιτυχής. Μόνο που ήταν η μισή, στη συνολική της απαλλαγής. Η άλλη μισή που απέτυχε πελείως ήταν “του Μητσοτακισμού”
          Συμπερασματικά, ο ΚΚ καθάρισε τους κωλοτούμπες, ο Σαμαράς τους Ντορικούς. Άρα, μπορούμε να πούμε ότι η ΝΔ, καθαρίζει

  2. Απηυδισμένος avatar
    Απηυδισμένος 25/01/2012 17:51:48

    Για να δείτε πόσο ισχυρή αυτοδυναμία θα πάρει η ΝΔ σκεφτείτε μόνο το εξής: Στις τελευταιες εκλογές 800-900.000 ψηφοφόροι της δεν πήγαν στην κάλπες. Πόσοι θα πάνε τώρα απο αυτούς να ψηφίσουν με το σκηνικό πόλωσης και δικαίωσης της παράταξης που θα δημιουργηθεί; Δεν θα πάνε όλοι; Και πόσοι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ δεν θα πάνε να ψηφίσουν - θα κάνουν το ίδιο δηλαδή με τους δεξιούς την προηγούμενη φορά; Προσθέστε τώρα την απαξίωση του ΛΑΟΣ και θα ακαταλάβετε γιατί ορισμένοι προσπαθουν να δημιουργήσουν κακό κλίμα στις σχέσεις Σαμαρά - Καραμανλή αφενός και να σπρώξουν ορισμένους αφελείς βουλευτές να φύγουν από τη ΝΔ, τώρα που δίνει την μεγαλύτερη των μαχών.

    • Y. avatar
      Y. @ Απηυδισμένος 25/01/2012 19:46:46

      Λογικότατη η λογική σου στα %!
      Για τις σχέσεις Σ-Κ, έξω από τη σκέψη του ΚΚ, οτιδήποτε θα κάνει κακό στη ΝΔ και στο Σαμαρά. Τα υπόλοιπα διακινούνται από τους γνωστούς τζιτζιφιόγκους, που μαζύ με ΜΜΕ και βαρώνους του παρελθόντος...κλπ κλπ

  3. kotstak avatar
    kotstak 25/01/2012 18:01:10

    Νομίζω πως μέχρι τις εκλογές θα έχει διαλυθεί το ΠΑΣΟΚ.
    Οι "σοσιαλιστές" όμως θα βρουν άλλο τρόπο για να εξαπατούν τους πολίτες.
    Ας είναι καλά ο καπιταλισμός. Δίνει καλό μισθό στους πολιτικούς, ακόμα και σε αυτούς που δεν κάνουν τίποτα, ακόμα και σε αυτούς που είναι στην πολιτική άνευ λόγου και αιτίας.

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 25/01/2012 18:06:53

    Πόσο ονειρικό θα ήταν να έχουμε τετρακομματική βουλή....

    • Y. avatar
      Y. @ ΕΥΑ 25/01/2012 19:49:39

      Μονοκομματική?

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Y. 25/01/2012 20:42:08

        χα...μην το λες...θα κατηγορηθείς για απολυταρχισμό....

      • Silence t. avatar
        Silence t. @ Y. 25/01/2012 20:58:55

        Ακομματική ?

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Silence t. 25/01/2012 21:34:51

          Το Α στο ακομματική, βγαίνει από το Α..ντώνης;
          ΥΓ: Αργεί ακόμη η θέωση ανθρώπων και κοινωνίας ώστε να έχουμε τέτοιου είδους εκπροσώπηση...

          • daughter of mercy avatar
            daughter of mercy @ ΕΥΑ 26/01/2012 03:16:38

            Με όλα αυτά που γίνονται παγκοσμίως αλλά και ειδικά σ αυτόν εδώ τον τόπο , βλέπω να έρχεται η θέωση μια ώρα αρχύτερα!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ daughter of mercy 26/01/2012 06:13:46

            Πώς δεν το είχα σκεφτεί...πρέπει να είμαστε ευγνώμονες στο Πασόκ...σε λίγο καιρό θα τρώμε ρίζες κι ακρίδες, σαν τους ασκητές...

  5. ox2ua avatar
    ox2ua 25/01/2012 18:11:05

    Αυτό το 13% που φαίνεται ότι λαμβάνει ο Κουβέλης, ειλικρινά πως γίνεται ?? Το δεκανίκι του ΠΑΣΟΚ είναι και απο τους 4 βουλευτές που έχει, 5 απόψεις ακούγονται.....αφήστε που κανένας δεν ξέρει το πρόγραμμά τους. Τέσπα, πάλι χτυπήσανε οι δημοσκόποι.
    Πιστεύω προσωπικά πρώτον, ότι οι οικολόγοι δεν βλέπουν ψήφο, και δεύτερον ότι απο την φθορά που θα έχει ο ΛΑΟΣ, λόγω της αλλοπρόσαλης ρητορικής του, η Χ.Α. μπαίνει στην Βουλή.

  6. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 25/01/2012 19:00:29

    ..είναι αποτελέσματα αγανάκτησης που όμως δεν απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.Η σειρά των κομμάτων μπορεί να είναι και στίς εκλογές αυτή , με την ΝΔ ενισχυμένη ακόμη με 3,5 έως και 5,5 μονάδες, το ΠαΣοΚ δεν θα είναι 5ο κόμμα αλλά δευτερο με λίγο παραπάνω ποσοστά λόγω Κρήτης (!!!). Το ΛΑΟΣ πιστευω ότι θα μπέι οριακά στην βουλή .

  7. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 25/01/2012 19:11:39

    Αὐτὸ νὰ δῶ κι ἂς πεθάνω. Ἅμα τὸ ΠΑΣΟΚ βγεῖ ὄντως πέμπτο κόμμα θὰ κεράσω ΟΛΟ τὸ ἄντινιουζ στὸ οὔζου μέλαθρον. (μεγάλη μπουκιὰ φάε...)

    Κουὶζ γιὰ ἀργόσχολους:
    Θὰ ἀνταλλάζατε τὴν εἴσοδο τῆς ΔΗΣΥ στὴ Βουλὴ μὲ τὸν ἀποκλεισμὸ τοῦ ΠΑΣΟΚ, ἂν ἦταν στὸ χέρι σας;

    (Ἡ ἀνούσια αὐτὴ ἐρώτηση μὲ βασανίζει στὶς αὑπνίες μου)

    • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
      nickname@taleftaiparhoun.gap @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 25/01/2012 19:38:13

      OXI

  8. alakran avatar
    alakran 25/01/2012 19:24:45

    Έχει πλάκα το ¨σπρώξιμο¨ τού Κουβέλη.Ακόμα περισσότερη πλάκα έχει να κοιτάς το πρόσωπο των υποστηρικτών του, όταν προσπαθούν να απαντήσουν στο ερώτημα:¨Τί ακριβώς προτείνει για τη χώρα η Δημοκρατική Αριστερά?¨.
    Κουβέλης-Ο άνθρωπος που μιλάει χωρίς να λέει τίποτα.

    • Ανδρομέδα avatar
      Ανδρομέδα @ alakran 25/01/2012 20:27:57

      Και να φανταστείς οτι τον παρουσιάζουν ως το δημοφιλέστερο πολιτικό αρχηγό! Έχει πολλά προσόντα, αλλά τα κρατούσε κρυφά. Όσο καταρρέει το ΠΑΣΟΚ θα βγαίνουν στην επιφάνεια. Είναι το ίδιο άοσμος,άχρωμος, άγευστος, ανέκφραστος και όλα τα στερητικά "α" που έχει και ο άλλος αγαπημένος των ΜΜΕ, ο Παπαδήμος. Τους καταλαβαίνουμε βεβαίως, parking για το ΠΑΣΟΚ ψάχνουν, όχι οικόπεδο με θέα.

      • Lampros avatar
        Lampros @ Ανδρομέδα 26/01/2012 12:22:07

        To ιδανικό πρόσωπο δηλαδή, για την επόμενη μέρα στην διαδοχή του συστηματος πασόκ. Ησυχα-ησυχα, κανει την δουλεια του, αυτοπλασάρεται ως ηρεμη δυναμη και διαλακτική και χωρίς να το καταλαβει κανεις, έχουμε φτιάξει το Pasok plus που ελεγε η Διαμαντοπουλου....

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ alakran 25/01/2012 21:02:27

      Είπαμε ο Κουβέλης του 2012 , είναι ο Ζίγδης των 80's .
      Πόσο πιθανό ήταν δηλαδή το ΚΟ.ΔΙ.ΣΟ. να έπαιζε champions league !!

    • sanderson avatar
      sanderson @ alakran 25/01/2012 21:43:24

      Ο Κουβέλης είναι το πάρκινγκ ψήφων του πασοκ.

  9. kwtsosss avatar
    kwtsosss 25/01/2012 19:32:45

    Tην Δημοκρατική Αριστερά την παρακολοθούμε στενά και γνωρίζουμε και το πρόγραμμα και της απόψεις των βουλευτών της . την ψηφίζουμε όλοι εμείς που απεχθανόμαστε το Πασόκ γκέγκε? αντε να σταματίσουν επιτέλους οι μαλ.. με το δεκανίκι του Πασόκ. Τί φοβάστε τόσο πολύ και ποιοι έιστε επιτέλους? έχω αρχίσει να πιστεύω πως είσται αγανακτησμένοι πασόκοι..

    • Παστός Αστός avatar
      Παστός Αστός @ kwtsosss 25/01/2012 21:46:39

      Να σου πω την αλήθεια εγώ φοβάμαι τους ανορθόγραφους πρώην πασόκους.

      Το 12% είναι αισιόδοξο. Ποσοστό πάνω από 10% για αυτή τη σαπίλα, θα αποτελεί εθνική ντροπή. Ξεβρακώστε τα πασόκια!

      Οι δε του ΔΗ.ΑΡΙ δε γεμίζετε δυάρι, το ίδιο και τα χρυσά αυγά...
      Δημιουργική στατιστικο-κανονικο-παραποίηση.

  10. k avatar
    k 25/01/2012 19:52:31

    ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ 10% ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΕΙ ΠΑΣΟΚ. ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 7%.

  11. kwtsosss avatar
    kwtsosss 25/01/2012 20:05:39

    Εμείς που ψηφίζουμε Δημοκρατική Αριστερά είμαστε πολύ καλά ενημερωμένοι και για το πρόγραμα και για της θέσεις των βουλευτών της και κυρίως απεχθανόμαστε το Πασόκ. οπότε να σταματήσουν οι μαλ.. περί δεκανίκι του Πασόκ. τι φοβάστε τόσο πολύ ποια? έχω αρχίσει και πιστεύω πως εσείς που τα λέτε είσαστε πασόκοι...

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ kwtsosss 25/01/2012 21:16:45

      Ο παλμός που προκύπτει από τη χρήση του φαντασιακού σπεύδοντος ενεστώτα ("ψηφίζουμε") προδίδει συμμετοχή στην excentrique ιστορική σύνθεση της φωτογραφίας:

      h__/www.antinews.gr/2011/12/21/139822/

  12. Νίκος Κ. avatar
    Νίκος Κ. 25/01/2012 20:34:34

    Πόσο % υπολογίζετε ότι χρειάζεται η Νέα Δημοκρατία για αυτοδυναμία;

    • knight rider avatar
      knight rider @ Νίκος Κ. 25/01/2012 21:27:51

      42% με εξακοματική βουλή. Κοματάκι δύσκολο μετά τις κωλοτούμπες του Α. Κομανέτσι. Χωρίς αυτές θα πέρναγε το 55% χαλαρά.

  13. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 25/01/2012 21:23:46

    Χρειαζόμαστε επειγόντως σχέδιο" Περικλής" Νο2 !!!

  14. ano-kato avatar
    ano-kato 25/01/2012 21:50:46

    Δεν θέλω να σας χαλάσω αλλά κοιτάξτε τι διάβασα:

    "Την Πέμπτη όπως όλα δείχνουν θα ανακοινωθούν τα νέα δημοσιονομικά μέτρα που θα αναγκαστεί να πάρει η ελληνική κυβέρνηση έτσι ώστε να διασφαλίσει την επιστροφή της σε πρωτογενές πλεόνασμα.
    Τα μέτρα αυτά συνολικού ύψους 12,5 -13 δισ. ευρώ μέχρι το 2012 αναμένεται να οριστικοποιηθούν αύριο σε συνάντηση του πρωθυπουργού κ. Λουκά Παπαδήμου με την τρόικα.

    Σημειώνεται πως οι παρεμβάσεις αυτές είναι διπλάσιες σε σχέση με αυτές που αποφασίσθηκαν τον Οκτώβριο και ανέρχονταν σε περίπου 3,2% του ΑΕΠ σε βάθος τριετίας.

    Ήδη για την επίτευξη πρωτογενών πλεονασμάτων το 2012 έχει αποφασισθεί η λήψη νέων μέτρων ύψους 7,8 δισ. ευρώ. Στο στόχαστρο τίθενται οι κοινωνικές μεταβιβάσεις, οι συντάξεις, η φαρμακευτική δαπάνη, τα επιδόματα ανεργίας, οι δαπάνες υγείας και οι ασφαλιστικές εισφορές.

    Παρακάτω παρατίθενται οι ζητούμενες από τη τρόικα παρεμβάσεις και το δημοσιονομικό όφελος ανά μέτρο:

    -Αντιμετώπιση της αδήλωτης εργασίας και εισφοροδιαφυγής - 1,5 δισ. ευρώ.

    -Αξιολόγηση και εξορθολογισμός κοινωνικών προγραμμάτων - 760 εκατ. ευρώ.

    -Προσαρμογή των επικουρικών συντάξεων - 650 εκατ. ευρώ.

    -Μεταρρύθμιση στις αναπηρικές συντάξεις - 625 εκατ. ευρώ.

    -Εισαγωγή Ταμείου Αλληλεγγύης του ΟΑΕΕ - 600 εκατ. ευρώ.

    -Πλήρης εφαρμογή του συστήματος ηλεκτρονικής συνταγογράφησης - 438 εκατ. ευρώ.

    -Αύξηση στις εισφορές των δικαιούχων του ΕΤΑΑ - 346 εκατ. ευρώ.

    -Αύξηση της εισφοράς υπέρ ανεργίας στον ιδιωτικό τομέα - 305 εκατ. ευρώ.

    -Εισαγωγή ασφαλιστικής τιμής στα φάρμακα - 262 εκατ. ευρώ.

    -Αύξηση στις εισφορές των δικαιούχων του ΟΓΑ - 253 εκατ. ευρώ.

    -Μείωση δαπάνης για προγράμματα ΟΕΚ - Εξορθολογισμός Προγραμμάτων ΟΕΕ - 253 εκατ. ευρώ.

    -Περιορισμός των ειδικών εποχιακών επιδομάτων ανεργίας - 210 εκατ. ευρώ.

    -Τροποποίηση των όρων και των προϋποθέσεων Προγραμμάτων Απασχόλησης του ΟΑΕ- για την μείωση των δαπανών - 200 εκατ. ευρώ.

    -Έναρξη λειτουργίας Εθνικού Οργανισμού Πρωτοβάθμιας Υγείας (ΕΟΠΥΥ) - 170 εκατ. ευρώ.

    -Εισφορά στους δημοσίους υπαλλήλους 1% υπέρ ΤΠΔΥ - 140 εκατ. ευρώ.

    -Ειδική κλιμακωτή εισφορά στις επικουρικές συντάξεις άνω των 300 ευρω - 134 εκατ. ευρώ.

    -Μείωση της δαπάνης για κύριες συντάξεις του ΟΓΑ - 128 εκατ. ευρώ.

    -Αυστηρός έλεγχος και διασταύρωση στοιχείων με την πλήρη εφαρμογή του ΑΜΚΑ και εφαρμογή ανώτερου πλαφόν στις συνταξιοδοτικές και επιδοματικές αμοιβές συνταξιούχων - 125 εκατ. ευρώ.

    -Εξορθολογισμός κριτηρίων ΕΚΑΣ - 120 εκατ. ευρώ.

    -Εισφορά αλληλεγγύης ελεύθερων επαγγελματιών για την καταπολέμηση της ανεργίας (10 ευρώ / μήνα) - 100 εκατ. ευρώ.

    -Μείωση των εφάπαξ των συνταξιούχων (10% των εφάπαξ του δημοσίου το 2011 - 15% των εφάπαξ της ΔΕΗ - 100 εκατ. ευρώ.

    -Αναπροσαρμογή των ποσοστών της Ειδικής Εισφοράς Συνταξιούχων για ποσά άνω των 1700 ευρώ - 92 εκατ. ευρώ.

    -Ενιαίος Κανονισμός Παροχών Υγείας - 90 εκατ. ευρώ.

    -Εξορθολογισμός επιδομάτων και λίστας δικαιούχων ΟΑΕΔ - 80 εκατ. ευρώ.

    -Ψηφιοποίηση και έλεγχος χειρόγραφων συνταγών ΙΚΑ-ΕΤΑ - 70 εκατ. ευρώ.

    -Επιβολή ειδικής εισφοράς 8% στους συνταξιούχους κάτω των 60 ετών για -ποσά άνω των 1700 ευρώ πλην όσων έχουν απολυθεί αυτοδικαίως (π.χ. στρατιωτικούς, σώματα ασφαλείας κ.τ.λ) - 48 εκατ. ευρώ.

    -Ενιαίες συμβάσεις με ιδιωτικές κλινικές και διαγνωστικά κέντρα - 45 εκατ. ευρώ.

    -Επέκταση της λίστας φαρμάκων που δεν απαιτούν συνταγογράφηση - 40 εκατ. ευρώ. "

    Τι έγινε το όχι άλλα μέτρα;Το όχι σε περικοπές μισθών και συντάξεων πέραν των προβλεπομένων από το πολυνομοσχέδιο του φθινοπώρου;
    Μήπως μπορεί κανείς να μας διαφωτίσει αν αυτά ισχύουν;

  15. Y. avatar
    Y. 25/01/2012 22:10:19

    Μας γύρισες τα πάνω-κάτω, ano-kato

  16. katalytikos avatar
    katalytikos 25/01/2012 22:16:18

    Κι όμως οι υπουργοί του, κάνουν σαν να μην καταλαβαίνουν τίποτα!
    Σαν να πήραν σήμερα την διακυβέρνηση της χώρας!
    Η ανοχή πρέπει να σταματήσει!
    Βέβαια με βάση την παροιμία, ¨όταν ψοφά ο γάιδαρος κ.........¨, τώρα είναι ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ!!!!

  17. η Dimi avatar
    η Dimi 25/01/2012 22:37:20

    "Γελάει ήρεμα ο τρελός στ' αγέλαστα" ~Λαϊκή Παροιμία

  18. Silence t. avatar
    Silence t. 25/01/2012 22:59:11

    Φιλαράκι να σαι καλά που εμφανίστηκες .
    Γιατί ο οπαδός της Δημ. Αριστεράς μέχρι τώρα ήταν ένα άλυτο μυστήριο , όλοι ξέραμε ότι υπάρχει αλλά δεν τον είχε δει κανένας !

  19. deldio avatar
    deldio 25/01/2012 23:12:13

    Είναι απλά μία δημοσκόπηση και τίποτε άλλο. Δεν είναι εκλογές. Ας δούμε πρώτα το ΠΑΣΟΚ στο 12% ή έστω και στο 20% σε πραγματικό αποτέλεσμα βουλευτικών εκλογών και μετά το συζητάμε. Είναι κόμμα εξουσίας 30 τόσα χρόνια, έχει μηχανισμούς, το κράτος, κομματάρχες, εκβιαστές, ΜΜΕ κλπ. Δεν πιστεύω ότι θα φτάσει σε τέτοια χαμηλά ποσοστά ούτε κατά διάνοια.

  20. m.s avatar
    m.s 25/01/2012 23:25:36

    με αυτοδυναμία του Αντώνη, ανεξαρτήτου σειράς Πασόκ , το κέρασμα ισχύει;

    ΟΧΙ , γιατί κάποιος πρέπει να κάνει αντιπολίτευση.

  21. noldor avatar
    noldor 26/01/2012 01:04:49

    Οι δημοσκοπήσεις αυτές, υποθέτω, ότι δεν λαμβάνουν υπ΄οψιν τους τοπικά χαρακτηριστικά όπως :
    1. Θράκη, θα ψηφίσει όπως πάντα με βάση τις εντολές, δηλ. ΠΑΣΟΚ
    2. Κρήτη, παρά την σημαντική πτώση, το ΠΑΣΟΚ θα έχει ένα σημαντικό ποσοστό.
    3. Όπως αναφέρει και ο deldio ο κομματικός μηχανισμός, ο εθισμός, οι φασιστικές μέθοδοι αλλά και η "ανίκητη" βλακεία θα ανεβάσουν το ποσοστό σε μεγαλύτερο ύψος από αυτό που εμφανίζουν οι δημοσκοπήσεις και που περιλαμβάνουν την συσσωρευμένη οργή.

  22. Aggelos avatar
    Aggelos 26/01/2012 08:48:22

    μουφα η δημοσκοπηση νομιζω...

    3ο το πασοκ πισω απο κΚε ναι,,πιθανο
    αλλα 5ο? για εντυπωσεις εινα.

    αλλα τα υπολοιπα περι δημαρ κλπ ,ειναι παραμυθια..

  23. Aggelos avatar
    Aggelos 26/01/2012 08:51:22

    και το 30% ειναι με αναποφασιστους ριγμενους μεσα,,υποθετικα

    τα κανονικα ειναι 22% περιπου

    θα δουμε,,,παντως μπραβο του σαμαρα που σε τετοια καταστροφη τριγυρω καταφερνει και κραταει ακομα εναν σκληρο πυρηνα πιστων -οπως και εγω βασικα- στο κομμα.

    φανταστητε να εβγαινε η Ντορα αρχηγος,,θα ειχαμε διαλυθει..

    • Lampros avatar
      Lampros @ Aggelos 26/01/2012 12:31:54

      Αν ειχε βγει η ντορα αρχηγός, σήμερα θα ειχαμε ακομα ΓΑΠ πρωθυπουργο, καραμανλή στο ειδικό δικαστήριο για όλα τα κακα απο την καταστροφη της Σμυρνης και μετα, Ντόρα αντιπρόεδρο, μισθος 100 ευρω, και όλη μερα τα καναλια να λένε πόσο τυχεροι έιμαστε....

  24. εξυπνάκιας avatar
    εξυπνάκιας 26/01/2012 09:27:01

    θα παρακαλέσω τους εν τω σαϊτ τούτο ψηφοφόρους του βουλγαρακη-πελέκη,παπαγεωργόπουλου,ψωμιάδη και ολα τα γαλάζια στειτζάκια να μη πιάνουν το όνομα του κουβέλη στο στόμα τους....ας συνέχίσουν να κολλαν αφίσες μπάς και τους διορίσει ο γαλάζιος πολιτικάντης σε κανα σουπερ μάρκετ

  25. Δ.Τ. avatar
    Δ.Τ. 26/01/2012 09:32:47

    Στη δημοσκόπηση, τι ποσοστό έχει η απάντηση "Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ/ Δεν θα ψηφίσω/Δεν πάνε να..... "
    Γιατί αυτή η απάντηση , μπορεί να ανακατέψει τα ποσοστά και επιπλέον τι νόημα θα είχε μια βουλή που έχει εκλεγεί από 30% των Ελλήνων;

  26. Mike avatar
    Mike 26/01/2012 09:48:31

    Το προβλημα ειναι οτι ακομα βλεπετε τα κομματα σαν ομαδες.

  27. factorx avatar
    factorx 26/01/2012 15:32:50

    Η εκτίμηση της Γραμματείας Πολιτικού Σχεδιασμού της ΝΔ:

    Η συνεχιζόμενη κατάρρευση του ΠΑΣΟΚ το φέρνει πλέον συμβολικά στην 5η θέση της τρέχουσας καταγραφής των πολιτικών δυνάμεων σύμφωνα με την εκτίμηση εκλογικής επιρροής της εταιρείας Vprc (π. Επίκαιρα, 26/1). Το αποτέλεσμα είναι, η ΝΔ να εγκαθιδρύεται σε δεσπόζουσα θέση κυρίαρχου πολιτικού κόμματος, σε ένα γενικό περιβάλλον πάντως εντεινόμενης δυσαρέσκειας των πολιτών απέναντι και στο σημερινό μεταβατικό κυβερνητικό σχήμα.
    Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της Vprc, η εκλογική επιρροή της ΝΔ παραμένει σταθερή (σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα) στο 30,5%, ενώ το ΠΑΣΟΚ καταρρέει από το 18% στο 12%. Ιδιαίτερα κερδισμένη εμφανίζεται η Δημοκρατική Αριστερά που εκτιμάται στο 13% από 8,5% τον προηγούμενο μήνα, με τον ΣΥΡΙΖΑ να εμφανίζει επίσης αύξηση στο 12,5% από 11%, ενώ το ΚΚΕ υποχωρεί στο 12,5% από 13%. Υποχώρηση εμφανίζεται και στο ποσοστό του ΛΑΟΣ, από 7% στο 6%, ενώ οι Οικολόγοι-Πράσινοι καταγράφονται για δεύτερο συνεχόμενο μήνα στο όριο του 3%. Αύξηση εμφανίζει παράλληλα (από 9% στο 10,5%) το ποσοστό των κομμάτων που δεν υπερβαίνουν το όριο του 3%, με την τάση της αποχής από τις εκλογές να παραμένει σε υψηλά επίπεδα (33,9%).
    Πέρα όμως από την εκλογική επιρροή, σημαντικά είναι τα ευρήματα που βεβαιώνουν μία εντεινόμενη δυσαρέσκεια των πολιτών, με δεδομένο άλλωστε το 89% που απαντά ότι η προσωπική του οικονομική κατάσταση έχει χειροτερεύσει τον τελευταίο χρόνο έναντι μόλις του 1% που απάντησε ότι έχει καλυτερεύσει (το 10% θεωρεί σταθερή την οικονομική του κατάσταση). Συγκεκριμένα, το 92% δηλώνει δυσαρέσκεια για τον τρόπο που η κυβέρνηση αντιμετωπίζει τα προβλήματα της χώρας, έναντι μόνο 6% που δηλώνει ικανοποίηση, ενώ το 81% απαντά ότι η χώρα κινείται σε λάθος κατεύθυνση, με μόνο το 8% να απαντά «σωστή κατεύθυνση» και ενώ πριν από δύο μόλις μήνες, όταν σχηματίστηκε το μεταβατικό σχήμα της κυβέρνησης Παπαδήμου (Νοέμβριος 2011), οι αντίστοιχες απαντήσεις ήταν 52% λάθος κατεύθυνση και 32% σωστή.
    Όπως είναι ευνόητο, με αυτά τα δεδομένα, σαφής είναι και η μειοψηφία του 34% που επιθυμεί τη συνέχιση της σημερινής κυβέρνησης, με το 45% να απαντά πλέον ότι η χώρα πρέπει να προχωρήσει σε εκλογές ώστε να προκύψει νέα κυβέρνηση.

  28. ΚΠ avatar
    ΚΠ 27/01/2012 15:28:22

    Μη τρέφετε αυταπάτες,η πράσινη φάρα έχει ένα μοναδικό ένστικτο αυτοσυντήρησης κάι την μοναδική ικανότητα να συσπειρώνεται και να αναγεννάται εκεί που όλοι την θεωρούν τελειωμένη.
    Έχουν δε ατελείωτο στρατό χρυσοβολεμένων,κατέχουν θέσεις -κλειδιά στο δημόσιο και δεν θα είναι τόσο εύκολο και απλό το τέλος τους.