05/06/2009 12:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πέθανε ο αστυνομικός

Την τελευταία του πνοή άφησε σήμερα στο νοσοκομείο «Ερυθρός Σταυρός», όπου νοσηλευόταν σε κρίσιμη κατάσταση το τελευταίο δίμηνο, ο αστυνομικός της Ομάδας Δέλτα, Σπύρος Θεοδώρου, που τραυματίστηκε θανάσιμα στο κεφάλι από πυρά άγνωστου δράστη κατά τη διάρκεια ελέγχου στην Κυψέλη στις 3 Απριλίου.

Την οδύνη του και τα θερμά του συλλυπητήρια εξέφρασε ο πρωθυπουργός στην οικογένεια του ειδικού φρουρού. «Για τη θυσία και την προσφορά του εκλιπόντος είμαστε ευγνώμονες. Το όνομά του θα μείνει ως ηχηρή απάντηση σε όσους ανεύθυνα λαϊκίζουν εναντίον της Ελληνικής Αστυνομίας συλλήβδην, παραγνωρίζοντας και αποσιωπώντας το σημαντικό έργο που επιτελούν καθημερινά τα στελέχη της» πρόσθεσε.

Ο Αναπληρωτής Υπουργός Εσωτερικών κ. Χρήστος Μαρκογιαννάκης εξέφρασε κι αυτός την οδύνη του και υποσχέθηκε ότι η Ελληνική Αστυνομία, θα εξιχνιάσει και αυτήν την υπόθεση και θα παραδώσει τον δράστη του εγκλήματος στη Δικαιοσύνη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. marcuze avatar
    marcuze 05/06/2009 12:46:06

    απο δηλώσεις ο Μαρκογιαννάκης πρώτος.
    Το παρελθόν του όμως μόνο εγγυήσεις για τα λεγόμενά του δεν μας δίνει. Πολύ πιθανό να πάει και συνηγορος υπεράσπισης του δράστη αν βέβαια επιτρέψει στους μπατσους να τον συλλάβουν ποτέ.

  2. christos avatar
    christos 05/06/2009 12:58:51

    τι λες μωρέ τώρα; είναι σοβαρή τοποθέτηση αυτή;
    άντε συμμαζέψου...

  3. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 05/06/2009 13:13:56

    Συμαζευτείτε γενικώς.
    Να θυμίσω ότι πέθανε συνάνθρωπός μας ?

    Θεωρείς ότι είναι κατάλληλο το ποστ για ΠασοκοΝδημοκρατικο-βλακοδιαξιφισμούς?

    Συλλυπητήρια στην οικογένεια και τίποτα άλλο.

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 05/06/2009 13:38:34

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΑ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΟΙ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ''ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ'' !! ΑΛΛΑ ΤΙ ΡΩΤΑΩ? ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟ! ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΠΑΤΣΟΣ.....!!!

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/06/2009 13:55:04

    Κανενα συλλαλητηριο οπως κανενα συλλαλητηριο δεν εγινε για τα θυματα της 17 Νοεμβρη.
    Το πραγματικο παρακρατος που οδηγει στη καταστροφη τη χωρα δεν θιγεται.

  6. marcuze avatar
    marcuze 05/06/2009 13:57:39

    Ο Μαρκογιαννάκης έχει παρελθόν υπεράσπισης και κάλυψης δολοφόνων στην Κρήτη επειδή είναι ψηφοφόροι του. Καμία σχεση με διαμάχη ΠΑΣΟΚ - ΝΔ. Για τον άνθρωπο μίλησα τον κομματικό και τίποτα άλλο, που τον έβαλαν επικεφαλής της διωξης εγκληματιών. Χε χε. Εγω άλλωστε ψηφιζω πολυ πιο αριστερά.

  7. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 05/06/2009 14:07:26

    Καλό ταξίδι.

  8. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/06/2009 14:11:24

    Παει τσαμπα ο νεος.Κριμα.
    Τους χαιρομαι αρκετους χωροφυλακες,οταν τους βλεπω.
    Καμια σχεση με τα ανθρωποειδη που ηξερα εγω,στις 10ετιες του 50,του 60,και του 70.

  9. Μάρκος avatar
    Μάρκος 05/06/2009 16:45:32

    Η κυράτσα του ΣΥΡΙΖΑ που ενεπλάκη στο επεισόδιο, με αποτέλεσμα οι κακοποιοί που ερευνούσαν οι δύο αστυνομικοί να πυροβολήσουν, ελπίζω να είναι τώρα ικανοποιημένη για την "δράση" της...

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/06/2009 16:58:48

    factorx, ένα μαύρο τετράγωνο αντι για εικόνα in memoriam?

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/06/2009 18:30:58

    Αν ηταν και αλλος Γρηγοροπουλος,τι θα γινοταν σημερα,το σκεφτοσαστε;
    Αλλα ποιος φουστης να μιλησει γι αυτο;Εχουν κλασει πατατες,μπροστα σε Κανελη,Τσιπρα και σια.
    Ενας χαχολος απο τη Νετ,ελεγε εντρομος τις προαλλες,σε ενα του κκε,
    "ξερετε ποσο σεβομαι και εκτιμω το κκε".
    Ζηταγε πιστοποιητικο κοινωνικων φρονηματων ο γελοιος.

  12. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 05/06/2009 21:43:45

    ΑΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ (ΘΡΑΣΟΣ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ) Η ΚΥΡΙΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ Ο ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ,ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΗΣ ,ΕΛΠΙΖΩ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝ ΑΝΕΛΕΗΤΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ

  13. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 05/06/2009 21:58:07

    Πού είσαι Πάκη;;;;

  14. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 05/06/2009 22:00:57

    όσο δε για τίς απορίες περί των αντιδράσεων για τον θάνατο του αστυνομικού, νομίζω οτι η απάντηση βρίσκεται στην θλιβερή διαπίστωση πως στην Ελλάδα της ισοπέδωσης και της αναξιοκρατίας, από τα λίγα πράγματα που ιεραρχούνται είναι οι ζωές...

  15. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 05/06/2009 22:13:01

    Εχεις δικαιο, Προβοκατωρ @ 8, που μας δειχνεις και εσυ τα χρονακια σου. Αλλο πραμα οι σημερινοι αστυνομικοι, καμμια, απολυτως, σχεση με τους ανθρωποφαγους των δεκαετιων 50, 60 και 70. Γνωρισα συμπτωματικα ορισμενους στο τελευταιο μου ταξιδι στην Ελλαδα, το μονο στο οποιο υστερουν, χωρις να ευθυνονται οι ιδιοι, ειναι η ειδικη εκπαιδευση που χρειαζονται για να ειναι πανετοιμοι σε καθε περιπτωση καθε στιγμη. Ενα ακομη ελλειμμα της Αστυνομιας ειναι η ελλειψη των ντετεκτιβ, που ασχολουνται με την διερευνηση εγκληματων, για ολα στην Ελλαδα ασχολουνται οι διοικητες των Τμηματων Ασφαλειας - τι να πρωτοκανουν οι ανθρωποι, να πιασουν διαρρηκτες, τσαντακηδες, λαθρεμπορους κλπ., κλπ. Λειπει ο θεσμος του ντετεκτιβ και δεν ξερω γιατι, στο μυαλο μου στριφογυριζει μια ιδεα που λεει οτι καποιοι - για ιδιοτελεις, προφανως, λογους - δεν θελουν την Αστυνομια που χρειαζομαστε, ειναι μια απλη σκεψη μονον.

  16. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 05/06/2009 22:25:11

    Ειναι αρκετοι εκεινοι - μεταξυ αυτων και δημοσιογραφαρες που ωρυονται σε καναλια - που θελουν να μας κανουν να πιστεψουμε οτι τα ΜΑΤ ειναι αστυνομια, ενω ειναι απλα καθεστωτικη δυναμη και τιποτε αλλο. Μηπως γι' αυτο δεν θελουν την Αστυνομια που χρειαζομαστε, δηλαδη επειδη εχουν τη δικη τους δυναμη προστασιας - μωρε, πως τους ελεγε εκεινος ο ρεκτης υπουργος Δημοσιας Ταξης; Α, τωρα θυμηθηκα, πραιτορες...,τετοιους μονον θελουν και οχι αστυνομικους.

  17. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 05/06/2009 22:47:42

    Μα τα τμηματα ασφαλειας,τα διελυσαν,δεν το ξερεις;