#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2011 01:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Πάρτε το μνημόνιο και φύγετε από εδώ»



Συνεχίστηκαν χθες για τρίτη διαδοχική ημέρα οι συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας «αγανακτισμένων πολιτών» στο Σύνταγμα και άλλες πλατείες κεντρικών πόλεων.

Με κεντρικό σύνθημα «πάρτε το μνημόνιο και φύγετε από εδώ» οι συγκεντρωμένοι στην Αθήνα έστησαν πάγκους, συγκεντρώνοντας υπογραφές υποστήριξης, ενώ αρκετοί δηλώνουν αποφασισμένοι να περάσουν τη νύχτα στο Σύνταγμα.

Κατανόηση από το ΔΝΤ

Κληθείσα να σχολιάσει τις συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας της Τρίτης στην Αθήνα και σε πολλές πόλεις όλης της χώρας η εκπρόσωπος του ΔΝΤ Καρολίν Ατκινσον έδειξε... κατανόηση. "Στόχος του προγράμματός μας, του προγράμματος της κυβέρνησης και της υποστήριξής μας είναι να βάλουμε την Ελλάδα σε τροχιά ανάκαμψης, σε τροχιά ανάπτυξης, σε τροχιά σταθερότητας με καλύτερες επιλογές και ευκαιρίες για τους πολίτες της. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν δύσκολες στιγμές σήμερα και κατανοούμε ότι ο ελληνικός λαός τις αντιμετωπίζει αλλά στόχος είναι να βρεθούν σε μια καλύτερη θέση"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 28/05/2011 01:23:51

    Παρακαλώ να σταλεί άμεσα η ανάρτηση στον Babis

    Γιατί λέει οτι όλοι αυτοί που είναι στο Σύνταγμα
    Απαιτούν απο τους πολιτικούς να κυβερνήσουν και να εφαρμόσουν αυτά που πρέπει (Μνημόνιο Ι &ΙΙ) για να προχωρήσει η χώρα.......

    ΥΓ. Επίσης να σταλεί μαζί και μία άσπρη μπλούζα που δένει απο πίσω.......

    • ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
      ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ @ ΕΛΛΗΝ 28/05/2011 02:22:34

      Αγαπητέ ΕΛΛΗΝ, δεν νομίζω ότι ο ...αξιότιμος Babis είναι τρελός, για να του στείλουμε "μία άσπρη μπλούζα που δένει απο πίσω...".
      Τουναντίον, είναι ευφυέστατος, απολύτως συγκροτημένος, θρασύτατος, εκ πεποιθήσεως ιδεολογικός τρομοκράτης (μουτζαχεντίν), δουλικότατος (his master 's voice), ταγμένος και ορκισμένος ..."παπαγάλος" όσων επιθυμούν να αγοράσουν τη χώρα μας "μπιτ παρά" (αρχής γενομένης από τον ...αφέντη του) και να μεταλλάξουν τους πολίτες σε σύγχρονους είλωττες της νέας Γερμανικής αποικίας!
      Ως εκ τούτου είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ για την Πατρίδα και το λαό της. Και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ να τον θεωρούμε απλώς ως εναν ακόμα ...τρελάρα!!!

  2. Orestios avatar
    Orestios 28/05/2011 01:32:07

    Στο τουΐτερ οι διοργανωτές λένε ότι δεν το εννοούν όπως το λέει ο Σαμαράς.
    Δεν μας λένε όμως πως το εννοούν οι ίδιοι.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Orestios 28/05/2011 03:11:30

      αν πας, θα ακούσεις τί λενε. Δεν θα στο στείλουν σε sms oύτε είναι υποχρεωμένοι να συμφωνήσουν με τον Σαμαρά.

  3. εΙροκλής avatar
    εΙροκλής 28/05/2011 01:42:59

    Τέτοια μέρα σήμερα και συ τον λές Αντωνάκη; Γιόρτασε μαζί μας φίλε! Σε μικραίνει να λυπάσαι στη χαρά της πατρίδας σου...

    • Μέλλον Αγρότης avatar
      Μέλλον Αγρότης @ εΙροκλής 28/05/2011 01:50:14

      Γιορτάζω την νέα καμπάνια της Apple για τα I-Pad που έγινε σήμερα υπό τον πρόεδρο της Δημοκρατίας!

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/05/2011 01:48:19

    Αξίζει να διαβάσετε το εμετικό ομότιτλο "άρθρο" του εν Ελλάδι πατριάρχη του νεοφιλελευθερισμού, Α. Ανδριανόπουλου, στο Capital. Ξεχειλίζει (κι αυτό) από κινδυνολογία για τους "σεισμούς, λοιμούς, λιμούς, καταποντισμούς" που θα μας βρουν αν αποτινάξουμε το μνημόνιο...

    • Μέλλον Αγρότης avatar
      Μέλλον Αγρότης @ Αυριανιστής 28/05/2011 01:53:48

      Το συγκεκριμένο έτυχε να τον ακούσω πέρυσι, προ μνημονίου, στο ραδιόφωνο, πριν την κρίση, να λέει επί λέξη "έπρεπε να είχαμε έναν πρωθυπουργό με μπαλάκια να πει δεν πληρώνω". Μετά γιατί το άλλαξε, ο θεός και η ψυχή του

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Αυριανιστής 28/05/2011 01:54:56

      Ο Θεος να μας φυλαει ΜΑΚΡΙΑ απο τους εκαστοτε ανδριανοπουλους....(που υποστηριξαν ακομα και πολεμους στο κοσοβο..)

      Αχ ρε παιδια.....και κυριοι του μπλογκ.....τι να πω.... ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ.....και το ξερουμε..

  5. deldio avatar
    deldio 28/05/2011 03:03:00

    Όχι βρε φίλε. Δεν ήμουν εκεί. Ακόμα δεν είμαι εκεί. Δεν είναι ότι θέλω να είμαι εδώ. Ούτε και εδώ είμαι .Και με ρωτάς γιατί. Γιατί εκεί ήταν ο γείτονάς μου. Εκείνος που τυχαία, σε μια λαϊκή μου είπε " Μια χαρά είναι τα ΜΑΤ. Και μόνο που κάθε μέρα χτυπιούνται με τους αναρχικούς, πολλά κάνουν." Και ήταν εκεί και εκείνος ο νεαρός που δε θυμάμαι το όνομά του. Εκείνος που συναντάμε στο πάρκο, στη βόλτα με τα σκυλιά. Εκείνος που μόλις είδε τον Αιγύπτιο με το σκυλί του τον ρώτησε με τον εξυπνακίστικο τρόπο του "το μάζεψες να το παχύνεις για να το φας;" Και ξέρεις φίλε. Ο Αιγύπτιος είχε μαζέψει ένα αποστεωμένο, κακοποιημένο σκυλί από το δρόμο ενώ ο νεαρός έσκασε το μηνιάτικο στο πετ σοπ για τη ράτσα. Και ήταν εκεί και εκείνη η συνάδελφος. Εκείνη που σνομπάριζε κάθε απεργία, μη "χάσει το μεροκάματο"και την ισιωτική στον κομμωτή.Εκείνη που σήμερα μου έκανε κήρυγμα για τον καναπέ.Και ήταν εκεί και εκείνος που σε κάθε χτύπημα των μπάτσων μιλούσε για αυτοπροστασία από αλήτες, περιθωριακά στοιχεία και τρομοκράτες.Και ήταν ακόμα και εκείνος που στις επόμενες εκλογές θα αναζητήσει καταφύγιο σε μια καινούρια ή και ίδια κοινοβουλευτική λύση.Εκείνος που καταδικάζει τη βία απ'όπου και αν προέρχεται ακόμα και αν προέρχεται από τον κολασμένο. Εκείνος που είδε κοινωνικά απόβλητα στα χέρια των μεσήλικων που μάτωσαν το κεφάλι του Χατζηδάκη ή έσκισαν τη μπλούζα του Παναγόπουλου.

    Δεν ήμουν εκεί για τον ίδιο λόγο που δεν ήμουν εκεί με το μαύρο μπλουζάκι τον Αύγουστο του 2007 να κλαίω για τα καμμένα την ίδια ακριβώς στιγμή που καίγονταν.

    Όχι φίλε. Δεν είμαι ελιτίστρια. Δεν είναι που ξέρω πού βρίσκονταν οι παραπάνω ως σήμερα. Μπορώ να παραβλέψω τον περασμένο τους λήθαργο, μπορώ να ξεχάσω την αλαζονεία τους σε κάθε δακρυγόνο, σε κάθε γκλοπιά σε σύντροφο, σε φοιτητή, σε εργάτη, μπορώ να ξεχάσω το χλευαστικό τους ύφος σε κάθε άκουσμα προσαγωγής και σύλληψης. Μπορώ να κλείσω τα αφτιά στον οτινανισμό και να αφουκραστώ το ετερόκλητο πλήθος. Είναι που φοβάμαι το που θα είναι αυτοί αύριο. Είναι που φοβάμαι το άτακτο σκόρπισμα σε μια ανακοίνωση αύξησης μισθών και επιστροφής κρατήσεων. Βλέπεις ο φιλήσυχος πολίτης δε δίνει σημασία όταν βλέπει καθημερινά να λείπουν μερικά ψιλά από το πορτοφόλι του. Μπορεί να το ανέχεται για χρόνια αλλά αγανακτεί μόνο όταν του κλέψουν ολόκληρο το πορτοφόλι και ας έχει ήδη αδειάσει. Είναι που μπορεί να αντέξει κάθε χούντα αλλά αγανακτεί μπροστά στην οικονομική υποδούλωση. Είναι που μπορεί να ανεχθεί κάθε αφεντικό ίδιας "φυλετικής" προέλευσης αλλά εξοργίζεται μπροστά στον ξένο τύραννο.Είναι που μπορεί να κοιμάται μακάριος αλλά θίγεται το πατριωτικό του φιλότιμο μόλις τον κατηγορήσουν ότι κοιμάται. Είναι που μπορεί να αντέξει καρτερικά κάθε ιδεολογική μέγγενη, να αντέξει τις σφαίρες στα πόδια, το μπαρούτι στο μυαλό αλλά να ασφυκτιά μπροστά στην οικονομική στένωση.

    Όχι, δε μπορούσα να με δω εκεί. Πώς θα μπορούσα να με φανταστώ μέσα στο πατριωτικό ντελίριο και τον ιστορικό συμπλεγματισμό; Μέσα στις politically correct εκκλήσεις και τις επικλήσεις στον αυτοσεβασμό;

    Και όταν θα'μαι εκεί θα είμαι παρέα με την ιδεολογία μου. Γιατί ξέρεις, η ιδεολογία δεν είναι αξεσουάρ που το αφήνεις σπίτι όταν δεν ταιριάζει στο ντρεςς κόουντ της εκδήλωσης. Και θα'μαι εκεί με την οργή μου, το στρεβλωμένο μου μυαλό και τη συγχωρεμένη μου αυτοσυγκράτηση.Και θα'μαι εκεί με τη μάσκα μου, με την πέτρα, το μπουκάλι, τη βαριοπούλα και όποιο διαθέσιμο μέσο βρεθεί. Όχι γιατί είμαι ατρόμητη ή γενναία αλλά ακριβώς γιατί φοβάμαι. Γιατί μετρώ το φόβο μου σε κάθε μου ρυτίδα έκφρασης σε κάθε πετάρισμα των βλεφάρων. Και αυτό το φόβο δε θέλω να τον συμμεριστούν. Θέλω να τον φοβηθούν. Ξέρεις, τα σκυλιά όταν φοβούνται ή το βάζουν στα πόδια ή ανοίγουν τα πόδια ή ορμάνε και δαγκώνουν. Και αν θα'μαι εκεί δε θα΄μαι για "να είμαι και εγώ εκεί" αλλά θα είναι για να μη φύγω. Όχι για να μη χάσω το ραντεβού με την ιστορία, όχι για μια αράδα στο βιογραφικό, όχι για να μη μετανοιώσω που έχασα το ιβέντ. Όχι για τη βάρδια πριν και μετά τη δουλειά αλλά ακριβώς για την ώρα της δουλειάς.

    Μόνο μη μου μιλάς για επανάσταση. Μου θυμίζεις τον κυνηγό που βγαίνει για εκπαιδευτικό με το κουτάβι και τα κατευθυνόμενα θηράματα και καυχιέται για το κίλλερ λαγωνικό του. Μίλα μου για την ευκαιρία μιας γενικευμένης κοινωνικής απεύθυνσης , μίλα μου για το γκάζι για τη φωτιά. Μίλα μου για την αισιοδοξία να γίνει η ανοιχτή αμεσοδημοκρατική συνέλευση το βίωμα σε κάθε γειτονιά, σε κάθε τετράγωνο, σε κάθε σπίτι. Μίλα μου για ελπίδα αλλά μη γυρίζεις το βράδυ χαρούμενος. Δε θυμάμαι ποτέ να γυρίσαμε χαρούμενοι μετά από καμία πορεία, από καμία διαδήλωση. Μίλα μου για κάτι που ψυχανεμίζεσαι ότι μπορεί να αλλάξει στο μυαλό, μίλα μου για το κλείσιμο του ματιού από ένα θυμικό που επιτέλους συμφιλιώνεται με την εγγενή οργή του αλλά μη μου μιλάς για "πειθαναγκασμό μιας νέας, έτοιμης και δεκτικής μάζας" Γιατί αν δε σου φτάνει μια μικρή εστία πολέμου στο άλλο ημισφαίριο της γης για να βγεις και να ουρλιάξεις, αν δε σου φτάνει η καταστολή στη δίπλα ρούγα, αν δε σου φτάνει ένα "μεμονωμένο περιστατικό" στις πλάτες κάποιου αγνώστου με κουκούλα, αν δε σου φτάνει ο "εξοστρακισμός μιας σφαίρας" στο κορμί ενός παιδιού, αν δε σου φτάνει το σκοτάδι ενός κελιού κληροδότημα σε κάποιον πρώην ανώνυμο και νυν επώνυμο που τόλμησε να μιλήσει, αν δε φτάνει η ίδια η ζωή ή η απουσία αυτής για να πειστείς, δε θα σου φτάσει η κάθε ή ο κάθε "ερωτευμένος σχιζοφρενής" για να σε πείσει.

    Θα είμαι εκεί. Στο δρόμο, στην πλατεία, στην ταράτσα και όπου χρειαστεί. Αλλά θα είμαι εκεί με τις δικές μου προσλαμβάνουσες στην ίδια όμως πραγματικότητα. Παρέα με τις δικές μου ιδεολογικές αγκυλώσεις και αυταπάτες.

    Και ελπίζω αύριο να έρθεις να μου χτυπήσεις την πλάτη, με εκείνο το βλέμμα της δικαίωσης. Να με κατηγορήσεις για αρτηριοσκληρωτισμό και άκρατο σεχταρισμό και να σου πω ένοχα "είχες δίκιο". Αλλά μέχρι αύριο να ξέρεις ότι θα'μαι εκεί, με εκείνους που δεν περιμένουν να δουν τον εξανθρωπισμό της εξουσίας αλλά ποθούν να τη δουν δυο μέτρα κάτω από το φλοιό της γης.

    "7 Σε παίρνει αριστερά"

    • καινός avatar
      καινός @ deldio 28/05/2011 06:50:06

      !!!!!!!!!!!!!!

    • Theo avatar
      Theo @ deldio 28/05/2011 08:41:27

      το "ζοριζεις" ομως καλη μου, το "ζοριζεις" πολυ και σε λιγο δεν θα παιρνει κανενα μας!

    • occultist avatar
      occultist @ deldio 28/05/2011 10:38:07

      deldio είπε:
      ""Όχι βρε φίλε. Δεν ήμουν εκεί. ""
      ΕΥΤΥΧΩΣ!!!!! ΔΕΝ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ!!!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ deldio 28/05/2011 11:41:08

      @deldio

      Έχεις σαφή άποψη και την τεκμηριώνεις.
      Μέσα στην κοινωνία όμως υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί άνθρωποι άρα και πολλές διαφορετικές απόψεις με τις οποίες μπορούμε να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε.
      Η ουσία όμως δεν είναι να περιχαρακωνόμαστε πίσω από την ιδεολογία ή την κοσμοθεωρία μας προσπαθώντας είτε να την επιβάλλουμε , είτε να πείσουμε τους άλλους να την ακολουθήσουν αλλά το να προσπαθούμε να συμβιώσουμε όλοι μαζί αρμονικά, δεχόμενοι τους εαυτούς μας και τους άλλους όπως είναι, στηριζόμενοι σε αυτά που μας ενώνουν παρά σε αυτά που μας χωρίζουν.
      Οι βασικές ανθρώπινες ανάγκες για φαγητό, στέγη, ασφάλεια, επικοινωνία, αγάπη, διασκέδαση και γνώση είναι οι ίδιες σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης.
      Οι πολιτικές ιδεολογίες, οι ηθικοί κανόνες, οι θρησκείες, οι διάφορες κοσμοθεωρίες, μεταβάλλονται και διαφοροποιούνται κατά εποχή, κατά περιοχή και κατά άνθρωπο.
      Αυτήν την στιγμή οι βασικές ανθρώπινες ανάγκες μπαίνουν στο περιθώριο.
      Η ανεργία, η φτώχεια, η αύξηση του κόστους ζωής, η οικονομική και κοινωνική ανασφάλεια, η πλύση εγκεφάλου από τα ΜΜΕ και το μάρκετινγκ του υπερκαταναλωτισμού και η γενικότερη υποβάθμιση του βιοτικού επιπέδου είναι βασικά προβλήματα και άρα βασικοί στόχοι για τους οποίους αξίζει να αγωνιστείς μαζί με άλλους ακόμα κι αν έχεις διαφορετικά πολιτικά ή θρησκευτικά πιστεύω από αυτούς.
      Η ανθρώπινη ζωή και ύπαρξη με τα καλά της και τα στραβά της είναι ο κοινός "τόπος" για τον οποίο αξίζει να αγωνιστούμε από κοινού και όχι οι διάφορες πολιτικές, οικονομικές, φιλοσοφικές ή θρησκευτικές κοσμοθεωρίες.

    • alexis avatar
      alexis @ deldio 28/05/2011 12:18:42

      +1000

      Τι πάει να πει χωρίς κόμματα, οργάνωση, ιδεολογία ???? Αυτά τα τρία έχουν οι απέναντι και μας έχουν ξεσκίσει.
      Αν ο συνδικαλισμός είναι "μάπα" σκέφτηκε κανεις γιατί υπάρχει ο ΣΕΒ και η Ένωση Ελλήνων Εφοπλιστών?

      Αν βγει κάτι καλο, θα είναι μέσα από βαθιά αυτογνωσία, μονο έτσι.

    • νεοφωτιστη avatar
      νεοφωτιστη @ deldio 28/05/2011 14:55:16

      Κατσε σπιτι σου καλυτερα μεχρι να νιωσεις τη χαρα που θα πρεπε να νιωθεις για οσους αγανακτισμενους ξεκουνηθηκαν απο τον καναπε τους και επισης αν καταλαβες, κανενας δε θα ηθελε τη βαριοπουλα σου: θυμιζει κατι τυπους που περιμενουν το συνθημα για να χτυπησουν.

  6. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 28/05/2011 03:17:47

    Σήμερα πήγα για δεύτερη φορά, πιο αργά όμως, για να παρακολουθήσω τη συνέλευσή τους.
    Ενώ κατά την πρώτη μέρα με είχε λίγο απωθήσει ο πρωτόγονος μηδενισμός με τις μούτζες, τα υβριστικά συνθήματα (αν και τα κατανοώ), σήμερα είδα κάτι που μου άρεσε: Χιλιάδες κόσμος καθισμένοι στην πλατεία να συζητάνε και να λένε, άλλοι - κατά τη γνώμη μου - αερολογίες και άλλοι πιο σοβαρά πράγματα. Όλοι όμως σέβονταν τη διαφορετική άποψη και περίμεναν να μιλήσει ο άλλος.

    Ενιωσα πραγματικά ότι υπάρχει σε αυτόν τον τόπο ακόμα το αποτύπωμα της Πνύκας...πολύ ελπιδοφόρο..

    • xmm avatar
      xmm @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 28/05/2011 03:47:31

      αυτο ειναι το πλεον συγκλονιστικο.

      ετσι και αλλοιως πρεπει να θυμηθουμε οτι το πολιτευμα μας ειναι η

      δ η μ ο κρατια

      με ολο το τρομο που μπορει και πρεπει να προκαλει σε τυραννους, ολιγαρχες και τρομοκρατες


      θυμειθειτε η δημοΚΡΑΤΙΑ δεν ειναι κατι ροζ αθωο και συγκαταβατικο.
      θελει να ειναι δικαια αλλα πρεπει να ξερει και να τιμωρει ΣΚΛΗΡΑ.

      η δυναμη μας ειμαστε εμεις ο δημος.

      η βουλη υπαρχει ως αμυδρη αντανακλαση της δικης μας ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/05/2011 03:54:46

    Kλασικο κειμενο αυτων που ειχαν το μονοπωλιο των δρομων γιατι οι αλλοι δεν ενδιαφερονταν και τωρα δυσφορουν γιατι ειναι και καποιοι αλλοι εξω.

  8. Kanaris avatar
    Kanaris 28/05/2011 08:29:49

    Πήγα για πρώτη φορά την Παρασκευή από τις 7:00 μέχρι τις 12:30 με την γυναίκα μου και τον δεκατριάχρονο γιό μου (πρώτη του φορά). Μπορεί για μας τους παλαιούς (51 χρονών) τα συνθήματα να φαίνονται ¨σκληρά¨ ή διαφορετικά από αυτά που τόσα χρόνια συνηθίσαμε στις κομματικές μας παρελάσεις, όμως τα νέα παιδιά που ήταν εκεί έδειχναν μια ιδιαίτερη ευαισθησία και σεβασμό και στην Σημαία μας και τον Εθνικό Ύμνο και το σύνθημα "Ελλάς¨ που δονούσε το Σύνταγμα. Τώρα αν το "πουστηδες πολιτικοι δεν τα φαγαμε μαζί" μας σοκάρει, πολυ φοβάμαι ότι αυτό συμβαίνει γιατί κουβαλάμε τις ενοχές μας που για 37 ολόκληρα χρόνια με τις επιλογές μας τους κτίσαμε αυτή την κόλαση. Δεν ξέρω που θα οδηγήσει αυτό το κίνημα, όμως μέχρι τώρα είναι ¨καθαρο" από κομματικές γυμναστικές και καπελώματα. Όσο συνεχίζει έτσι, εγώ θα συνεχίζω να συμμετέχω.

    • Redim avatar
      Redim @ Kanaris 28/05/2011 13:52:29

      Πήγα και εγώ για πρώτη φορά την Παρασκευή και μου έκανε εντύπωση η παρουσία οικογενειών και ανθρώπων κάθε ηλικίας. Δεν έχω ξαναπάει σε διαδήλωση ή συγκέντρωση.
      Η πρώτη σκέψη που έκανα όταν είδαν ανθρώπους της δική σας γενιάς (εγώ είμαι 40) είναι "σαν δεν ντρέπονται οι αλήτες της γενιάς του πολυτεχνείου να έρχονται για να καπελώσουν και την αγωνία των επόμενων γενιών".
      Όταν έφυγα από εκεί είχα μετανιώσει, για τη σκέψη αυτή. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η βρισιά "Γενιά του Πολυτεχνείου" πρέπει να απευθύνεται μόνο σε όσους έκαναν επάγγελμά τους την εξουσία και εξαργύρωσαν με χρήμα και εξουσία τις κατακτήσεις των υπόλοιπων ανθρώπων κάθε ηλικίας.
      Το ζητούμενο δεν είναι η διαμάχη μεταξύ γενιών. Το ζητούμενο είναι η αντίδραση όλων μας εναντίον μιας αντίληψης περί πολιτικής, που ίσχυσε τα τελευταία 30 χρόνια και αποτελεί την πιο αισχρή μορφή διακυβέρνησης που εμφανίστηκε στον πλανήτη εδώ και χιλιάδες χρόνια.
      Οι εξουσιαστές αυτής της περιόδου και οι παρατρεχάμενοι τους καπηλεύτηκαν, εκμεταλλεύτηκαν, γελοιοποίησαν, ξεφτίλισαν και τελικά κατέστρεψαν ολοκληρωτικά όλα όσα πέτυχαν και τους παρέδωσαν οι προηγούμενες γενιές. Μετά, δημιούργησαν όσα ρηχά και επιφανειακά κατάφεραν να δημιουργήσουν (η οικονομία και ο πολιτισμός αυτής της περιόδου είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα της δουλειάς τους). Τέλος, ανακάλυψαν το μήνα που θρέφει τους έντεκα. Άρχισαν να τρώνε ότι θα μπορούσαν να παράξουν τα παιδιά και εγγόνια μας. Και τώρα έρχονται για την τελική μπίζνα.
      Η παρουσία όλων μας εκεί, και ιδιαίτερα όσων αισθάνονται ενοχές για τη προηγούμενη σιωπή τους, αποτελεί εχέγγυο ότι η τελευταία αυτή αντιπαράθεση δεν θα είναι εύκολη για αυτούς.
      Η επιτυχία του κινήματος είναι ότι αποτελεί την πιο βαθιά πολιτική πράξη από το Πολυτεχνείο και μετά. Οι πολιτικοί και οι δημοσιογράφοι δεν πρόκειται ποτέ να το καταλάβουν αυτό επειδή η πολική αυτή δεν έχει καμία σχέση με την έννοια "πολιτική" που έχουν αυτοί στο μυαλό τους.
      Όσο θα συμμετέχουμε όσοι αγωνιούμε για το μέλλον των παιδιών μας και αδιαφορούμε για κομματικά καπελώματα τόσο θα δυναμώνει και θα γίνει ο καταλύτης για τη δημιουργία ενός καλύτερου μέλλοντος.

  9. fantomas avatar
    fantomas 28/05/2011 09:06:15

    Ολοι αυτοι που ειναι ή πανε στο συνταγμα ........... δεν ενεργουν για να πουνε οτι το ταδε κομμα ειναι καλο και πρεπει να ακουστουν-περασουν οι αποψεις του αλλα ουσιαστικα λενε οτι αυτα τα οποια λες GAP ΔΕΝ συμφωνουμε οτι ειναι σωστα, ΜΗΝ τα κανεις και αντε φυγε να πας στην πατριδα σου !!!

  10. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 28/05/2011 09:35:35

    Όσοι θυμούνται (λόγω ηλικίας) κάπως έτσι ξεκίνησε και το Πολυτεχνείο.
    Η όλη κίνηση είναι άπόλυτα αντιμνημονιακή και τίποτε άλλο.
    Το βασικό δε σύνθημα "εεε, οοο πάρτε το Μνημόνιο και φύγετε απο ΄δώ ΟΥΣΤ"
    δεν σηκώνει καμία παρερμηνεία.
    Οι πραγματικοί αποδέκτες ας το καταλάβουν επιτέλους και ας ξεκουμπιστούν.

  11. thanasis avatar
    thanasis 28/05/2011 10:41:42

    H ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
    Η ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΜΑς ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ
    ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. ΟΙ 300
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΤΟΥ
    ΛΑΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟΥΝ
    ΤΟ ΕΠΑΙΣΧΥΝΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ

  12. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 28/05/2011 10:42:39

    Αυτό το "συλλήβδην" δεν μ΄αρέσει. Το "π.....πολιτικοί δεν τα φάγαμε μαζί" ως σύνθημα πεφτει επί της κεφαλής δικαίων και αδίκων. Πρέπει να υπάρχει εκλογίκευση. Πρέπει να υπάρχει κρίση και διάκριση. Δεν τα έφαγαν ΟΛΟΙ οι πολιτικοί. Αυτοί που τα έφαγαν έχουν όνομα. Ομως η διάχυση της εντύπωσης σε όλο το φάσμα των 300 της Βουλής βολεύει πολλούς και δη το κυβεερνόν σύστημα.

    Με κάνει να σκεφτώ, ότι ίσως αυτό θέλουν ο Big brother και οι λοιποί καππαδόκες.Να κρύψουν την λαμογιά, την ανικανότητά τους, την ανεπάρκειά τους, το μηδέν που εκπροσωπούν στην πολιτική ζωή της χώρας μέσα στο πλήθος των "αγανακτισμένων". Ετσι στο ΄τέλος ο "κανένας" με το οποίο ως εύρημα των ερευνών γνώμης εκστασιάζονται οι δημοσκόποι θα γίνει οντότητα συγκεκριμένη, θα πάρει μορφή και θα έρθει ως νέος δυνάστης στην ταλαίπωρη χώρα των Ελλήνων. Κι αυτοί θα ενθουσιαστούν -όπως έγινε στο παρελθόν με λέξεις όπως Αλλαγή και άλλα φληναφήματα π.χ. "λεφτά υπάρχουν"- και μέχρι να καταλάβουν ότι έγιναν μαριονέτες στο σύστημα των εμπόρων των εθνών, θα είναι αργά.

    Θα πρέπει να υπάρχει διάκριση -με την πατερική έννοια- να αποδοθούν τα του Καίσαρος των Καίσαρι, να στιγματισθούν αυτοί που πράγματι κερδοσκόπησαν εις βάρος του ελληνικού λαού, που πλούτισαν , που του ήπιαν το αίμα κατά το κοινώς λεγόμενο και να παραπεμφθούν στη Δικαιοσύνη και να βγούν την επιφάνεια αλώβητοι αυτοί οι πολιτικοί (και μη βέβαια) που τήρησαν τον όρκο τους. Τότε θα μιλάμε για Δημοκρατία και ισονομία.

    Θυμάμαι τον αείμνηστο Τάκη Λαμπρία, ο οποίος έχασε τις δεύτερες εκλογές γιατί ο άνθρωπος δεν.....μπορούσε να κάνει ρουσφέτι. Ελεγε, θυμάμαι, ότι "αυτό δεν γίνεται βρε παιδιά, δεν είναι σύννομο, δεν είναι ηθικά αποδεκτό...."
    Νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί σαν τον αείμνηστο...

  13. eliopoulos avatar
    eliopoulos 28/05/2011 11:31:14

    Κονίτσης Ανδρέας "Στείλτε την «τρόϊκα» στον αγύριστο"
    http://www.romfea.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8254:konitsis-troika&catid=13

  14. Γιωργος avatar
    Γιωργος 28/05/2011 12:25:15

    Μαλλον βρεθηκε ο ΚΑΝΕΝΑΣ των GALOP !! κοιταχτε στις οθονες σας τον κοσμο στις ειρηνικες ακαπελωτες και χωρις πατρωνες συγκεντρωσεις . Αυτος ειναι ο κανενας . Καταλαβατε Κηριοι ?? Κανενας σας δεν πειθει κανεναν . οι καραμελλες σας ελειωσαν δεν εχει αλλες .Σας εχουν παρει ολοι χαμπαρη , και εσεις ψαχνεται για τον ΚΑΝΕΝΑ που παιρνει 60% στα GALOP .Ο κοσμος σας φτηνει και εσεις ανοιγεται την ομπρελα γιατι νομιζεται οτι βρεχει .

  15. deldio avatar
    deldio 28/05/2011 19:37:48

    Όπως φίλοι μου οι περισσότεροι από εσάς (όχι όλοι) 1 χρόνο τώρα κατηγορούσαν και ελεεινολογουσαν τις απεργίες και τις διαδηλώσεις επειδή "διαλύουν την οικονομία", "διώχνουν τους τουρίστες", "αναστατώνουν την πόλη" με την ευγενή συγκατάθεση του ομίλου Αλαφούζου, ΝΕΩΝ, ΠΡΩΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ κλπ συγγενών (ναι αυτών που σήμερα εγκωμιάζουν και υπερπροβάλλουν τους αγανακτισμένους!), έτσι και εγώ σήμερα έχω επίσης το αναφαίρετο δικαίωμα να ασκήσω κριτική στους "αγανακτισμένους". Και εγώ ασκώ κριτική για ανωριμότητα, μόδα και έλλειψη οργάνωσης, δεν κατηγορώ, δεν είμαι έξαλλος ούτε κάνω προσωπικούς χαρακτηρισμούς, όπως κάνουν πολλοί όψιμοι "αγωνιστές".

  16. deldio avatar
    deldio 28/05/2011 19:48:51

    Και για να μην το ξεχάσω "αγανακτισμένοι": Όλα αυτά να τα θυμηθείτε και όταν στηθούν οι κάλπες. Γιατί τότε, ενόψει διορισμού στο δημόσιο ή σε καμία επιτροπή για αργομισθία, πάλι 80%-85% θα πάρουν μαζί τα ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥ. Οπότε οψόμεθα "αγωνιστές".

    • Αίθρα avatar
      Αίθρα @ deldio 28/05/2011 21:51:12

      Σωστά μιλάς.