#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/11/2013 11:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάνω από 800 εκατ. ευρώ το πλεόνασμα του 2013



Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε όλους κατά τη διάρκεια της παρουσίασης του προϋπολογισμού. Εκεί που κανείς δεν περίμενε πλεόνασμα, που στη συνέχεια ειπώθηκε ότι θα είναι 350 εκατ. και αργότερα 750 εκατ., τελικά ανακοινώθηκε πρωτογενές πλεόνασμα 812 εκατ. ευρώ.

Σύμφωνα με τα όσα δήλωσε ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών, Χρ. Σταϊκούρας, κατά την παρουσίαση του προϋπολογισμού  το πρωτογενές πλεόνασμα για το 2013 αναμένεται να φτάσει στα τουλάχιστον 812 εκατ. ευρώ, έναντι πρόβλεψης προσχεδίου για πρωτογενές πλεόνασμα 344 εκατ. ευρώ.

Το γεγονός αυτός αποτελεί μια πολύ θετική εξέλιξη για την Ελλάδα καθώς φαίνεται ότι δεν πάνε χαμένες οι θυσίες του ελληνικού λαού. Είναι επίσης ένα διαπραγματευτικό χαρτί του Αντ. Σαμαρά στη συζήτηση που θα έχει με την Αγκ. Μέρκελ. Μάλιστα, το μεσημέρι της Πέμπτης η κ. Μέρκελ, μιλώντας στο κόμμα της αναφέρθηκε στο πρωτογενές πλεόνασμα της Ελλάδας λέγοντας ότι κανείς δεν το περίμενε. Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα στοιχεία για τον προϋπολογισμό, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γ. Στουρνάρας από τη Βουλή διαβεβαίωσε ότι δεν προβλέπονται οριζόντια μέτρα και ήταν αισιόδοξος ότι θα επιτευχθεί συμφωνία με την τρόικα.

Επίσης, αμετάβλητη σε σχέση με το προσχέδιο, παραμένει η εκτίμηση για το φετινό ΑΕΠ (-4%), αλλά και για την ανεργία (25,5% φέτος σε εθνικολογιστική βάση).

Το 2014 το πρωτογενές πλεόνασμα αναμένεται να διαμορφωθεί στα 2,9 δισ. ευρώ (1,5% του ΑΕΠ) όσο δηλαδή ανέφερε και το προσχέδιο.

Σημειώνεται ότι ο προϋπολογισμός περιγράφει στόχους, καταγράφει παρεμβάσεις και το ζητούμενο είναι αν θα κριθούν έως τέλος -έως  τη ψήφισή του από τη Βουλή η οποία αναμένεται να γίνει πριν από το Γιούρογκρουπ στις 9 Δεκεμβρίου.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εκφωνητης avatar
    εκφωνητης 21/11/2013 11:59:36

    Αχ, τι καλα ! Ηδη αρχισα να βλεπω σημαντικη βελτιωση στα οικονομικα μου.

    • Valter avatar
      Valter @ εκφωνητης 21/11/2013 15:49:33

      Δηλαδή εσύ τι είδηση περιμένεις για να κάνεις θετικό σχόλιο?
      Να μαντέψω ?

      " Αποφασίστηκε από αύριο βάση νόμου να αυξηθούν όλοι οι μισθοί και οι συντάξεις 30% και να χαριστούν όλα τα στεγαστικά από τις τράπεζες στο πνεύμα των γιορτών.
      Η Merkel αποφάσισε να έρθει στην Ελλάδα για να ζητήσει γονατιστή συγγνώμη στον Ελληνικό λαό φέρνοντας του σαν χριστουγεννιάτικο δώρο 300 δις ως πολεμικές αποζημιώσεις ελπίζοντας σε μια συγχώρεση. Με τα λεφτά αυτά όλοι οι άνεργοι θα προσληφθούν στο δημόσιο από την πρώτη Γενάρη.
      Καλές γιορτές σας εύχεται ο υπουργός προπαγάνδας
      Πάνος Σκουρλέτης."

  2. Mariana avatar
    Mariana 21/11/2013 13:03:57

    "Εκεί που κανείς δεν περίμενε πλεόνασμα, που στη συνέχεια ειπώθηκε ότι θα είναι 350 εκατ. και αργότερα 750 εκατ., τελικά ανακοινώθηκε πρωτογενές πλεόνασμα 812 εκατ. ευρώ."
    Επειδή όπως φαίνεται ουδείς γνωρίζει το πλεόνασμα, ίσως να είναι και πολύ περισσότερο από 800εκ. Δηλαδή μπορεί ήδη να έχουμε πιάσει τα 2,9 δις που 'ναι για το '14 και του χρόνου να πιάσουμε πολύ περισσότερα. Όμως καλά κάνουν και δεν ανακοινώνουν τα αληθινά στοιχεία. Είναι μετριοπαθείς στο υπουργείο οικονομικών για να μη ζητάει παροχές-σπατάλες ο λαός και παρεκτραπεί η χώρα από το σωστό δρόμο της εξόδου από την κρίση και τα μνημόνια. Αλλά και όπως λέει η καγκελάριος, σε όλη την ευρωζώνη υπάρχει πλήθος αποδείξεων των θετικών αποτελεσμάτων που φέρνουν ήδη τα προγράμματα διάσωσης.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Mariana 21/11/2013 14:00:04

      To Σκωτσεζικο ντους το ξερετε; τη σπασμενη τη χολη; η μηπως τα κομμενα ηπατα; κατι απ ολα σιγουρα θα παθουμε αλλα υποψιαζομαι οτι ο στοχος δεν ειμαστε εμεις. Παντως το πατατρακ το περναμε....

  3. Hawk avatar
    Hawk 21/11/2013 14:55:05

    Ούτε μιά μέρα δεν μας αφήνουν να χαρούμε, έσπευσε ο αγαπημένος όλων των Ελλήνων ο Ολι Ρεν να πει ότι ο προϋπολογισμός κατατέθηκε μεν αλλά είναι υπό την αίρεση της τρόϊκας δε. Μια μικρή απορία έχω, εκεί στις Βρυξέλες είναι εναντίον της κυβέρνησης ή μου φαίνεται?

  4. Mike avatar
    Mike 21/11/2013 15:34:01

    Μακαρι κ ευχομαι να εχουμε 812εκ πλεονασμα αλλα και 812 δις €....απλα θελω να κανω μια ερωτηση: στην δουλεια μου μιλαω με ανθρωπους που δουλευουν σε σχετικα με το κρατος υποθεσεις και κανεις μα κανεις δεν εχει πληρωθει,πχ εχω φιλο μου καλο φαρμακοποιο που του χρωστανε λεφτα,αλλους με επιστροφη φπα,σημερα μου λεγανε οτι υπαλληλοι σε καποια γραμματια αθλητισμου σε σχεση με καποιο αθλημα ειναι απληρωτοι....αυτο που θελω να πω ειναι δεν θα επρεπε να ειναι ολα αυτα εξωφλημενα και μετα να δουμε το πλεονασμα; Ειλικρινα δεν καταλαβαινω...

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Mike 21/11/2013 17:16:14

      Τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή?
      Ότι μας κοροϊδεύουν?

  5. cogito ergo sum avatar
    cogito ergo sum 21/11/2013 18:58:06

    "Επίσης, αμετάβλητη σε σχέση με το προσχέδιο, παραμένει η εκτίμηση για το φετινό ΑΕΠ (-4%), αλλά και για την ανεργία (25,5% φέτος σε εθνικολογιστική βάση)."
    Επομενως, πως εξηγειται το πλεονασμα; Αφ'ενος αυξημενοι φοροι, αφ'ετερου ο,τι αλλο χρωσταει το κρατος και δεν εχει πληρωσει.
    Του χρονου που θα ειναι 2,9 δισ., φαντασου τι φορους και φεσια εχουν να βαλουν.

  6. Sofaditis avatar
    Sofaditis 21/11/2013 19:56:28

    Ωραίο πλεόνασμα! Με χιλιάδες ΑΜΕΑ κομμένα στις "επιτροπές" των ΚΕΠΠΑ να περιμένουν ένα χρόνο για επανεξέταση (άρα απλήρωτοι για ένα χρόνο)!
    Το μόνο που πλεονάζει σ'αυτή τη χώρα τελικά είναι η ανοχή.