#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2012 17:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάνω από 350.000 οικογένειες θα φωτίζονται με κερί και θα ζεσταίνονται με ξυλόσομπες



Σοκαριστικά στοιχεία για την κατάσταση των ελληνικών νοικοκυριών, έδωσε ο διευθύνων σύμβουλος της ΔΕΗ, Αρθρούρος Ζερβός, κι αν πράγματι ισχύουν τότε επιβεβαιώνουν ότι η κοινωνία είναι στα όρια του κραχ.

Πιθανότατα να είναι υπερβολές καθώς σύμφωνα με τη ΔΕΗ, κάθε μήνα γίνονται 30.000 διακοπές ρεύματος λόγω χρέους, αυτό σημαίνει ότι σε 12 μήνες πάνω από 350.000 οικογένειες θα φωτίζονται με κερί και θα ζεσταίνονται με ξυλόσομπες. Σύμφωνα με το έγγραφο του κ. Ζερβού προς τη Βουλή που αφορά την περιοχή του Θριασίου «στην ευρύτερη περιοχή της Ελευσίνας στην οποία εντάσσεται και το Θριάσιο Πεδίο, οι διακοπές που πραγματοποιούνται στο σύνολο των οικιακών και εμπορικών πελατών δεν ξεπερνούν μηνιαίως τις 280 περιπτώσεις, όταν πανελλαδικά πραγματοποιούνται ανά μήνα περί τις 30.000 διακοπές ρεύματος λόγω χρέους».

Ο κ. Ζερβός σημειώνει ωστόσο ότι, παρά την τρέχουσα δυσμενή οικονομική συγκυρία, η συντριπτική πλειονότητα των πελατών της ΔΕΗ είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους. Τα όποια προβλήματα, λέει ο διευθύνων σύμβουλος, δημιουργούνται «ως προς τα θέματα εξόφλησης λογαριασμών και διακοπών ρεύματος λόγω χρέους, προέρχονται από τη μειονότητα πελατών της επιχείρησης, οι οποίοι είναι ασυνεπείς στις υποχρεώσεις τους και απαιτούν διακριτή μεταχείριση έναντι των υπόλοιπων πελατών, ζητώντας κατ' επανάληψη μακροχρόνιους διακανονισμούς τους οποίους όμως κατά κανόνα δεν τηρούν».

Όπως και να έχει, υπερβολή ή όχι, το σημαντικό είναι ότι χιλιάδες άνθρωποι δεν έχουν να πληρώσουν ούτε για το ρεύμα τους και ξαναγυρνούν στα χρόνια μετά τον Εμφύλιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 15/11/2012 19:12:13

    Μου κάνει εντύπωση η αναλγησία της ΔΕΗ που μιλάει για "ασυνέπεια" και για επιθυμία για "διακριτή¨αντιμετώπιση, λες και είναι επιλογή των ανθρώπων αυτών να μην έχουν ρεύμα στο σπίτι τους!

    Μπορεί η ΔΕΗ να τους κόβει το ρεύμα τώρα και να μηνν δέχεται πολλαπλούς διακονονισμούς, αλλά αν αυτοί γίνουν πολλές εκατοντάδες χιλιάδες θα κόψουν και της ΔΕΗ τον κώλο αφού τα έσοδά της θα εξανεμιστούν οριστικά.

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ Γιώργος Αχαιός 16/11/2012 11:56:10

      Τι περίμενες από έναν...Αρθούρο Ζερβό; Πως να καταλάβει τι περνάει ο κόσμος, όταν ο ίδιος αμείβεται με 5 και 10 χιλιάδες ευρώ το μήνα;

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 15/11/2012 19:32:06

    Ὥς πρός τή θέρμανση,ἤδη τήν ξυλόσομπα τήν ἔχω ἐγκαταστήσει.
    Κάστανα δέν ἔχω προμηθευτεῖ ἀκόμη...

    • tak avatar
      tak @ Κυθήριος 15/11/2012 20:03:39

      Τα Κύθηρα ποτέ δε θα τα βρούμε
      τις χάσαμε τις βάρκες και τα πλοία
      στερέψαμε και πώς να "ζεσταθούμε"
      απ' το χαμό, απ' το κακό κι απ' τη δειλία.

      Κυθήριε οι ελπίδες στράφι πάνε
      οι νύχτες μοχθηρές και παγωμένες
      από παντού εχθροί πετροβολάνε
      κι οι μέρες ταπεινές κι ατιμασμένες

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ tak 15/11/2012 21:30:10

        Ἄλλοι στό τέρμα φτάσανε
        κι ἄλλοι μισόστρατα εἶναι
        καί μεῖς καί μοναχοί
        ἀκόμα δέν κινήσαμε
        κι ἀκόμα πιπιλοῦμε
        την κούφι' ἀπαντοχή...

        Κι οἱ πέτρες πρασινίσανε
        κι ὀμόρφυναν οἱ τόποι
        πελάγου καί στεριᾶς
        μονάχα τό νησάκι μας
        ἀκόμη κουμαντάρει
        ὁ λίβας κι ὁ βοριᾶς.

        Φτάνει θαρρῶ ἡ ἀπαντοχή
        ἡ κούφια κι ἡ χαλάστρα
        φτάνει μας καί ντροπή...
        Ἄ δέν ἀνασκουμπώσουμε
        τά μπράτσα,δέν ὑπάρχει
        σωσμός καί προκοπή...

        • tak avatar
          tak @ Κυθήριος 16/11/2012 18:34:17

          Κυθήριε, κρίμα να μην έχουμε και την ποιητική άποψη του Δαναού... Αλλά κάτι μου λέει πως ο πατήρ - Δαναός, ο επίσημος εκφραστής της Κλειούς, θα σκάσει μύτη....

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Κυθήριος 16/11/2012 14:29:37

      Άριστα έπραξες Κυθήριε ! Και να δεις που χωρίς καλοριφέρ θα έχεις εξαιρετικά καθαρή ατμόσφαιρα στους χώρους σου, χωρίς την επιβάρυνση της σκόνης που είναι αποτέλεσμα της της συνεχούς ανακύκλωσης των αέριων ρευμάτων :)

  3. Φανη avatar
    Φανη 15/11/2012 20:33:48

    Το ταπεινες δεν ειναι κακο, το ατιμασμενες αντιθετως ειναι.

  4. ΑΙΚ avatar
    ΑΙΚ 15/11/2012 21:42:06

    "... και ξαναγυρνούν στα χρόνια μετά τον Εμφύλιο."
    Ως εδώ φτάσαμε γιατί είπαμε εμφύλιο τον συμμοριτοπόλεμο
    Και τώρα είμαστε έτοιμοι να κάνουμε εξουσία τους πολιτικούς και φυσικούς απογόνους εκείνων που ήθελαν την Ελλάδα στον Όλυμπο και είχαν πρότυπο τον στάλιν. Τα χειρότερα έρχονται: голод που λέγαν και οι σύντροφοι στην Ουκρανία

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 16/11/2012 00:51:01

    Eυκαιρία να γεννηθούν πολλά Ελληνοπουλάκια!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ η Dimi 16/11/2012 05:06:33

      Καλοοοό!!!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Κυθήριος 16/11/2012 09:52:42

        Kαλημέρα!

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ η Dimi 16/11/2012 10:22:46

      Ω! τι κόσμος μπαμπά, ποιοι τον σκάρτεψαν τόσο
      να `ναι όλα στραβά, τον πουλώ όσο όσο,
      κάνε κάτι μπαμπά, δεν αντέχω, θα φύγω,
      είναι κρίμα μαμά, άλλαξέ τον και λίγο.

      Ντάρι ντάρι ντάρι.......

      Καλημέρα!

      • tak avatar
        tak @ Φελίζα 16/11/2012 13:37:42

        Φελίζα, το θέμα είναι ποίος θα τον ξεσκαρτάρει! Αυτός που μπορεί, δεν μιλάει! Ή δε λέει το πώς;

  6. antigeniko avatar
    antigeniko 16/11/2012 02:08:18

    Αυτό μόνο κατάλαβες εσύ απο όλο το άρθρο.Χαίρομαι που επιβεβαιώνεις την άποψη μου για τους Νεοδημοκράτες.Οχι για τους δεξιούς,για τους Νεοδημοκράτες!!Νεοφιλελεύθερα κοράκια λυπάμαι αν μεγαλώνετε παιδιά!

    • IOKLOS ZARAS avatar
      IOKLOS ZARAS @ antigeniko 16/11/2012 13:01:10

      Aυτό είναι το "κλειδί" του άρθρου.
      Ο εσμός των λιγούρηδων που βολευόταν με τα ψυχία που του πέταγε το πασοκαριό, εξασφαλίζοντας στους μεν "καλλίτερη ζωή" και στους δε κυβερνητική μακροημέρευση και ασύδοτη λεηλασία της Πατρίδας, είναι σε συντριπτική πλειοψηφία φυσικοί και πολιτικοί απόγονοι των εγκληματιών του συμμοριτοπολέμου.
      Όλοι ζοριζόμαστε άλλοι πολύ και άλλοι λιγότερο. Το να ζορίζεται όμως η οικογένεια εκείνης της τύπισσας που πήρε σύνταξη εθνικής αγωνίστριας γιατι όταν ήταν 3 ετών έκρυβε προκηρύξεις (του ΕΑΜ βεβαίως βεβαίως) κάτω από το φόρεμά της είναι έργο της Νέμεσης για την διαπραχθείσα Ύβρη. Το να ζορίζεται όμως η οικογένεια ενός τίμιου εργαζόμενου που μια ζωή βιοπάλευε τίμια ταϊζοντας με τον ιδρώτα του τους κηφήνες πάσης φύσεως και βαθμού είνα Ύβρις που - είναι απολύτως βέβαιο πως- θα φέρει τη Νέμεση

    • Tassos avatar
      Tassos @ antigeniko 16/11/2012 13:38:52

      Εσύ τι είσαι για να χουμε καλό ρώτημα? Για πες για να γελάσουμε...

  7. axis avatar
    axis 16/11/2012 06:57:11

    Η κατάσταση είναι δραματική. Ας αφήσει για λίγο ο Σαμαράς τους εναγκαλισμούς με ΠΑΣΟΚ και Μέρκελ και ας δει λίγο τον φτωχό κόσμο που υποφέρει.

  8. θανασης avatar
    θανασης 16/11/2012 12:34:42

    Δεν πειράζει ρε παιδιά,"Ευρώ θέλομεν κι ας τρώγωμεν και πέτρες"