#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/08/2011 20:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάνε οι αποκρατικοποιήσεις, πάει το μεσοπρόθεσμο…πάνε κατά διάολου



Τίτλους τέλους στην εκτέλεση του προϋπολογισμού και στην αξιοπιστία της κυβέρνησης έβαλε ο Βενιζέλος με όσα είπε στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ για την οικονομία. Ο υπουργός Οικονομικών ανακοίνωσε ότι

- Θα προχωρήσει σε νέα διαπραγμάτευση του προϋπολογισμού με την τρόικα. Πρόκειται για ομολογία αποτυχίας της οικονομικής πολιτικής της κυβέρνησης και του μνημονίου, αλλά και αδυναμία της κυβέρνησης να υλοποιήσει το μεσοπρόθεσμο και τον εφαρμοστικό που ψήφισε ο ίδιος! Είναι το αποτέλεσμα της ύφεσης που θα ξεπεράσει το 5% και του ελλείμματος που φθάνει το 15,5 δις ευρώ το 2011.

- Οι ιδιωτικοποιήσεις θα πάνε πίσω, καθώς το Χρηματιστήριο είναι πολύ χαμηλά και το ξεπούλημα των εισηγμένων εταιρειών δεν θα αποδώσει τα προβλεπόμενα.

- Η Ελλάδα επιμένει στην υλοποίηση των αποφάσεων της Συνόδου Κορυφής της 21ηςΙουλίου με τη συμμετοχή των ιδιωτών.

- Η συμφωνία για το νέο δανεισμό της χώρας μας θα υπογραφεί τον Οκτώβριο από την Ελλάδα, η οποία θα είναι η τελευταία χώρα που θα την υπογράψει.

Πάνε οι αποκρατικοποιήσεις….πάνε οι φοροφυγάδες, πάει το μεσοπρόθεσμο…πάνε κατά διάολου

Έτσι ακριβώς έλεγε στο περιστύλιο της Βουλής βουλευτής και πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ, αμέσως μετά το Υπουργικό Συμβούλιο και την ενημέρωση που είχαν στο ΚΤΕ από τον Υπουργό Οικονομίας Ευάγγελο Βενιζέλο.

Τώρα εξηγείται γιατί διέρρευσε η πληροφορία πως τελικά ο Γ. Παπανδρέου δεν θα μιλούσε στη ΔΕΘ…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2011 20:58:56

    Κάποιος να του μιλήσει για εκλογές.
    Στην πραγματικότητα ο Βενιζέλος ακυρώνει την πολιτική της κυβέρνησης Παπανδρέου

  2. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2011 21:11:26

    Ο Βενιζέλος ομολογεί την ανικανότητα του να εκτελέσει ένα προϋπολογισμό που ο ίδιος ψήφισε.
    Ας παραιτηθεί καλύτερα.

    • manos avatar
      manos @ Orestios 24/08/2011 21:25:57

      Κάνεις λάθος Ορέστιε. Νομίζω ότι τον προυπολογισμό τον εκτέλεσε.
      Με την κυριολεκτική σημασία "τον εκτέλεσε".

      • Orestios avatar
        Orestios @ manos 24/08/2011 21:47:27

        "Εκτελεί" έτσι την Κυβέρνηση και τον Πρωθυπουργο.

        • manos avatar
          manos @ Orestios 24/08/2011 21:55:51

          Πρωθυπουργό? Τι είναι αυτό?
          Α μήπως εννοείς εκείνον το τύπο που παριστάνει τον Μπεν Χουρ με το κουπί στη γαλέρα?

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/08/2011 21:21:58

    με λύπη μου λέω ότι είμαστε όλο και πιο κοντά στο σημείο της διαίρεσης με το μηδέν. Singularity point. Δεν ισχύουν οι κανόνες της αριθμητικής. Transient. H μικροαστική μου λογική μου λέει ότι η αγορά μας ψιθυρίζει καταστάσεις προ 1996, ή 1986, ή 1966... Για ανοίξτε καμιά εφημερίδα για το πώς ήταν τότε.

    Προβλέπω ότι θα υπάρξουν αρκετοί που δεν θα έχουν την δόση για το εκκαθαριστικό... Και τι θα κάνουν; Όλους μέσα;

    • abyssus avatar
      abyssus @ archaeopteryx 24/08/2011 23:35:39

      ...τη δόση για το εκκαθαριστικό ή το ΤΕΒΕ ή τις κάρτες ή το τηλέφωνο ή το ρεύμα... τί απ' όλα να πληρώσω και τι να αφήσω; μάλλον το τηλέφωνο και το ρεύμα έχουν προτεραιότητα... και να πάρω και μερικα πακέτα μακαρόνια για το χειμώνα, αλλά αν κοπεί τορεύμα πως θα τα μαγειρέψω;;; θα πάω σε ένα πάρκο και θα ανάψω φωτιά ίσως... βλέπω τα ελάχιστα πάρκα της Αθήνας να μένουν γήπεδα...

  4. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2011 21:35:34

    Τελικά ο Παπανδρέου δεν θα πάει τη χώρα μπροστά?
    Χι χι χι

  5. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2011 21:40:01

    Ο Βενιζέλος δεν μας είπε το αμίμητο για ΥΠΟΙΚ ότι με τον προϋπολογισμό, που τώρα δεν του αρέσει παρά το γεγονός ότι τον υπερψήφισε, θα βγεί στις αγορές "ας πούμε το 2014"??????
    Τί διαφορά έχει με έναν αναξιόπιστο?

  6. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2011 21:43:55

    Για να ζητήσει ελαφρυντικα θα τηλεφωνήσει????

  7. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2011 21:45:36

    Ευτυχώς όμως που έβαλε πάτο στο βαρέλι.
    αχαχαχαχαχαχαχαχα

  8. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 24/08/2011 22:39:14

    Άρα τι απομένει; ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ. ΕΓΕΡΘΕΙΤΕ.

    • 13 avatar
      13 @ ΣΠΥΡΟΣ 25/08/2011 02:55:20

      Καλά... εδω σου λένε οι άλλοι οτι δεν έχουν να πληρώσουν το ΤΕΒΕ και σύ μιλάς για τις καταθέσεις...?!! Αμα έχεις και καβάτζα είσαι ο καλύτερος του χωριού.Δεν τις πειράζουν, μην ανησυχείς...

  9. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 24/08/2011 22:57:25

    Μα... αφού... μας έσωσαν!!!

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/08/2011 00:11:41

    καλά... ΤΕΒΕ... χρωστάω κάτι μήνες...
    Ρεύμα; Με δημοτικά τέλη, ΕΤΡ, ΑΠΕ κλπ... ψυγεία αερίου και λάμπες λουξ.

    ΧΩΡΙΣ πλάκα, η απόγνωση έχει αρχίσει να χτυπάει πόρτες. Αν πριν δύο χρόνια κάναμε φορολογική ...απεργία, θα ήταν σπίτια τους.

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 25/08/2011 01:18:59

    Αν είμαστε τόσο άσχημα τώρα, μετά από τόσο εκσυγχρονισμό, εξυγίανση, μεταρρύθμιση, εξορθολογισμό, φανταστείτε πόσο άσχημα θα ήμασταν αν δεν είχε έρθει ο ΓΑΠ το 2009!

    • SERTIS avatar
      SERTIS @ Δημήτρης 25/08/2011 01:57:50

      ναι γιατι αν έβγαινε κάποιος που δεν είχε συμφωνήσει την υπαγωγή μας στο δντ με το στος καν προεκλογικά θα ήμασταν χειρότερα
      ναι γιατι αν δεν είχε μιλήσει κάποιος για διεφθαρμένους έλληνες και τιτανικό θα ήμασταν χειρότερα
      ναι γιατί αν κάποιος δεν έλεγε ότι με την ύφεση θα λύσουμε τα προβλήματά μας θα΄ήμασταν χειρότερα
      ναι γιατί αν κάποιος δε μοιράζε επιδόματα και έπαιρνε μέτρα α΄πο τον οκτώβρη του 09 θα ήμασταν χειρότερα
      ναι γιατί αν κάποιος από το 09 έπαιρνε μέτρα και δεν τα άφηνε 6 μήνες μετά θα ήμασταν χειρότερα
      ναι γιατί αν κάποιος δεν πήγαινε τη φορολόγηση στο 40% θα ήμασταν χειρότερα αφού δε θα πλημυρρίζαμε από τις επενδύσεις του γαπ
      ναι γιατί αν κάποιος διαπραγματευόταν ένα μνημόνιο με καλύτερους όρους και όχι με την ύφεση θα ήμασταν χειρότερα
      ναι γιατί αν κάποιος δανειζόταν για το 10 με τα σπρεντ χαμηλά θα ήμασταν χειρότερα
      ναι γιατί αν σε κάποιον έλεγε ο πουτιν πάρε λεφτά με 1% και εσύ του λεγες για την κλιματική αλλαγή θα ήμασταν χειρότερα
      ναι γιατί αν δε φούσκωνε τα στατιστικά στοιχεία...λέγοντας για συμμορία του μπαροζο θα ήμασταν χειρότερα
      ναι γιατί αν δανειζόταν απ'ο την κίνα θα ήμασταν χειρότερα
      ναι γιατι αν δεν ακυρωνόταν το μπουρκαζ-αλεξανδρούπολη θα ήμασταν χειρότερα
      ναι γιάτί αν δεν έβριζες όλους τους εργαζόμενους της ελλάδας(δημοσίους υπαλλήλους, οδηγούς λφρ, ταξιτζήδες, φαρμακοποιούς, γιατρούς, οδοντιάτρους) θα ήμασταν χειρότερα
      ναι γιατί αν ο παμπουκης δεν τα κανε χάλια με τους καταρ θα ήμασταν χειρότερα
      ναι γιατί η σημαντική μεταρύθμιση που μας έσωσε ήταν ο καλλικράτης
      ναι γιατί είχαμε τον φίλο καντάφι να μας βοηθάει και όλα τα καλά παιδιά της σοσιαλιστικής
      ναι γιατί η διάννοια του γαπ μας είπε ότι. ενώ αποδείχτηκε ότι το δντ δεν τα είχε ζητήσει, ότι αν κόψουμε τις συντάξεις και τους μισθούς τότε η αγορά θα πάρει μπρος
      ναι γιατί η άλλη διάννοια ο μπενι μας έσωσε βάζοντας εμπράγματες εγγυήσεις με τους φιλανδούς και βύθισε το χρηματιστήριο
      ναι γιατί αν δεν πας το φπα στο σουβλάκι στο 23% δε θα τρέξει ο κόσμος να γεμίζει τις ψησταριές και να ανοίξουν και άλλες ώστε να σωθούμε
      ναι γιατί αν δεν αφιαμάξεις με φόρους την αγορά, δεν πρόκειται να φέρεις ανάπτυξη
      ναι γιατί αν δεν πας τη βενζίνη στο 1,60 δεν πρόκειται να κόψουν όλοι το αυτοκίνητο

  12. nicvel avatar
    nicvel 25/08/2011 07:31:51

    ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΣΗ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΗ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΒΡΟΜΗΣΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΩΚΤΙΚΑ .
    ΜΙΑ ΖΩΗ Η ΝΔ ΜΕ ΤΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΕΙΣ ΟΧΙ , ΑΥΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΑΚΙΑ , ΑΣ ΔΙΑΛΕΞΗ Η ΝΔ ΣΩΖΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η' ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΗΝ ΣΑΠΙΟ ΦΡΟΥΤΟ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ??
    ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΓΚΡΕΜΟΤΣΑΚΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ !!!!!

  13. andreas avatar
    andreas 25/08/2011 10:37:58

    επιτελους ΤΕΛΟΣ! (και αρχη ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ...)