#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/10/2011 11:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάμε σε έλλειμμα πάνω από 9%;



Έρχεται νέο σοκ; Θα το ξέρουμε σε λίγες ώρες, όταν βγει η δήλωση της τρόικας για την ελληνική οικονομία. Διότι οι πληροφορίες που βγαίνουν εσχάτως είναι ότι, εκτός από τις αυστηρές συστάσεις που θα γίνονται, θα υπάρχει πρόβλεψη για έλλειμμα ίσως και πάνω από 9%!

Αν επιβεβαιωθεί η πληροφορία τότε θα έχουμε νέα μαύρη τρύπα η οποία θα πρέπει να καλυφθεί με νέα μέτρα αφού ο προϋπολογισμός του 2011 δε θα βγαίνει.

Επίσης, εκτιμάται ότι θα υπάρχει πρόβλεψη για ύφεση το 2012, όχι στο 2,5% αλλά στο 3% ή και παραπάνω. Να θυμίσουμε ότι πριν το καλοκαίρι η κυβέρνηση μας έλεγε ότι θα έχουμε και θετικό πρόσημο, δηλαδή ανάπτυξη.

Στη δήλωση της τρόικας θα γίνεται αναφορά για τα μέτρα που πρέπει να ληφθούν το 2013-2014, ήτοι νέο γύρο απολύσεων, νέες περικοπές σε μισθούς και συντάξεις, μείωση της κατώτατης αμοιβής, και το βασικότερο: Μείωση της επιχορήγησης του κράτους προς τα ασφαλιστικά ταμεία, επομένως κατάρρευση αυτών.

Βέβαια, αυτά που συμφωνήθηκαν με την τρόικα πρέπει να ψηφιστούν και από τη Βουλή. Θα περάσουν όλα αυτά; Ο Βενιζέλος από την εκπομπή του Πρετεντέρη χθες έθεσε και πάλι εκβιαστικό δίλημμα. Ή θα ψηφιστεί το πολυνομοσχέδιο ή δε θα πάρουμε την 6η δόση. Ανάλογος εκβιασμός δηλαδή με αυτόν που έγινε το καλοκαίρι με το Μεσοπρόθεσμο. Ο κ. αντιπρόεδρος προανήγγειλε μεγάλη αύξηση των αντικειμενικών αξιών, αλλαγή στη φορολογία των ακινήτων, νέο φορολογικό σύστημα. Όλα αυτά φυσικά δεν είναι για καλό αλλά στόχος είναι η είσπραξη επιπλέον φόρων από τα γνωστά υποζύγια.

Όσο για τη φοροδιαφυγή ο κ. Βενιζέλος επανέλαβε και πάλι τα ευχολόγια περί πατάξής της, αλλά πέραν κάποιων ονομάτων που δεν πλήρωσαν φόρους, ουσιαστική δουλειά δεν έχει γίνει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/10/2011 11:08:05

    Όσο και εάν φορολογήσει, όρο και εάν ξαναφορολογήσει, εάν δεν κόψει έξοδα, απλά θα έχει πεθάνει και τους φορολογούμενους. Να δω τότε ποιός θα φταίει που δεν θα έχουμε άλλη αναδιανομή. ΛΥΠΑΜΑΙ, πρέπει να πιάσουν το άλλο σκέλος της εξίσωσης (και να προσέχουν οι επόμενοι, γιατί και αυτοί θα το έχουν το πρόβλημα)

    • anonymous avatar
      anonymous @ archaeopteryx 11/10/2011 13:19:10

      Δεν έχει περιθώρια για άλλες περικοπές. Η μισθολογική δαπάνη έπεσε από 22 δις σε 12 δις. Οι μόνες περικοπές που μένουν είναι αυτές των τόκων. 17 δις το χρόνο σε τόκους πληρώνουμε.
      Αν ήταν σοβαρός έπρεπε να κάνει ότι και το dubai. Κάλεσε τις τράπεζες αναδιάρθρωσε το χρέος με επιτόκιο 1% και δε μίλησε κανείς.

  2. Orestios avatar
    Orestios 11/10/2011 11:34:44

    Ευτυχώς που έβαλε πάτο στο βαρέλι.
    Χι χι χι

    • manos avatar
      manos @ Orestios 11/10/2011 11:58:00

      Αυτό δεν είναι πάτος.
      Είναι απόπατος.

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ manos 11/10/2011 12:31:02

        40 χρόνια βαρελάς, τέτοιο πάτο δεν ξαναματάδα!

  3. Απορία avatar
    Απορία 11/10/2011 11:42:40

    Πρέπει ευθαρσώς η ΝΔ να δεσμευτει προεκλογικά ότι θα άρει όλες αυτές τις αυξήσεις των αντικειμενικών και τα χαράτσια στα ακίνητα, εκτός εαν συμφωνεί και αυτή στο μακροπρόθεσμο άλλαγμα χεριών των ακινήτων της χώρας.

    Αλήθεια οι τράπεζες θα πληρώσουν όλα τα χαράτσια των ακινήτων που σχεδιάζει ο Βενιζέλος; Και έχουν πολλά ακίνητα στα χέρια τους οι τράπεζες, άμεσα και έμμεσα...

  4. avanti avatar
    avanti 11/10/2011 11:43:09

    Τι θα γίνει τέλος πάντων με το έλλειμα κάθε μήνα περιμένουμε να δούμε που θα κάτσει η μπίλια, δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Και γιατί οι ηλίθιοι αφού βλέπουν ότι δεν μπρορούν να πιάσουν τους ετήσιους στόχους μείωσής του δεν κατεβάζουν τον πήχυ, τι θα γίνει δηλαδή αν φτάσουμε τον στόχο του 3% ένα χρόνο αργότερα? Ο κόσμος είναι στα οριά του, είναι εντελώς φαινομενικό το σκηνικό, ουσιαστικά το καζάνι είναι σε σημείο βρασμού, όποιος μιλάει με κόσμο το βλέπει.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ avanti 11/10/2011 11:49:24

      Μα, αφού έχουν το εύκολο εξιλαστήριο θύμα, και μάλιστα με τις ευλογίες των κοινωνικών αυτοματιστών: ακόμα ΚΑΙ γι' αυτό το έλλειμμα, θα φταίνε οι... ΔΥ!

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ Αυριανιστής 11/10/2011 11:52:34

        ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΕΠΩΔΟ...
        ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΔΥ ΚΑΙ.... Ο ΣΑΜΑΡΑΣ!!!

      • cummulus avatar
        cummulus @ Αυριανιστής 12/10/2011 10:41:48

        Νά ὑποθέσω ὅτι εἶσαι δημόσιος ὑπάλληλος;

        • cummulus avatar
          cummulus @ cummulus 12/10/2011 10:42:57

          Ἡ παραπάνω έρώτηση εἶναι γιά τόν αὐριανιστή...

  5. Basilio avatar
    Basilio 11/10/2011 11:43:09

    Δεν υπάρχουν πλεον λόγια και σχόλια. Πρεπει να φύγουν ΧΘΕΣ

    • avanti avatar
      avanti @ Basilio 11/10/2011 12:07:57

      Να φύγουν? Πιστεύεις ότι έχουν το δικαίωμα να φύγουν έτσι ... απλά, εάν δεν υπάρξει τιμωρία και εάν δεν διευκρινιστεί με όσο το δυνατόν πιό ξεκάθαρο τρόπο πως φτάσαμε σε αυτό το σημείο, μην περιμένεις προκοπή σε αυτή τη χώρα... θα σερνώμαστε μέσα στην καχυποψία & ανυποληψία, και αυτό θα είναι χειρότερο και από εμφύλιο.

  6. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 11/10/2011 11:49:40

    ΑΝΤΕ ΒΡΕ... ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΨΗΦΙΟ...
    ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!!

  7. anonymous avatar
    anonymous 11/10/2011 13:25:45

    Και στην Πορτογαλία τα ίδια και χειρότερα. Το πρόγραμμά τους έπεσε εντελώς έξω. Για το ΔΝΤ κλπ. αυτό σημαίνει ότι θα αναγκαστεί να αναδιαρθρωθεί και το ίδιο μετά την πλήρη αποτυχία του σε όλες τις Ευρ. χώρες.

  8. Dal avatar
    Dal 11/10/2011 15:07:22

    To έλλειμμα θα είναι στο 10%. Αυτό σημαίνει ότι ως ποσοστό επί του ΑΕΠ δεν επήλθε ουδεμία μεταβολή από το 2009. Τι εννοώ, πέρυσι ήταν στο 10,5%, όσο στην ουσία και το 2009. Το έλλειμμα του 09 το μεγέθυναν στις αρχές του 2010 για να δικαιολογήσουν το ΔΝΤ και προς το τέλος,για να δικαιολογηθεί το έλλειμμα που προέκυπτε το 2010 ,εξ αιτίας της μεγάλης ύφεσης.
    Άρα επί της ουσίας δεν πετυχαίνουμε τίποτε και χειροτερεύομε την κατάσταση της χώρας στα υπόλοιπα οικονομικά μεγέθη.

  9. makis avatar
    makis 11/10/2011 16:01:20

    Η πραγματική εξήγηση του αφορολόγητου στα 5.000 ευρώ..

    http://www.preveza-info.gr/acalia/node.php?id=3450

  10. ΒΑΡΚΙΖΙΟΤΗΣ avatar
    ΒΑΡΚΙΖΙΟΤΗΣ 11/10/2011 17:06:46

    Η ΣΥΝΘΗΚΗ ΣΤΟ ΚΤΗΜΑ ΚΑΝΝΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΙΣΧΥ!!!
    Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΗΑΦΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΑΜΑΧΗΤΙ... ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΤΕ.

  11. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 12/10/2011 01:36:30

    "Πρέπει ευθαρσώς η ΝΔ να δεσμευτει προεκλογικά ότι θα άρει όλες αυτές τις αυξήσεις των αντικειμενικών και τα χαράτσια στα ακίνητα, εκτός εαν συμφωνεί και αυτή στο μακροπρόθεσμο άλλαγμα χεριών των ακινήτων της χώρας."
    Προσυπογράφω με χέρια και με πόδια!!!!!!!!!!