#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/11/2010 21:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάμε πολύ καλά και την άλλη Κυριακή καλύτερα





Στο Antinews πάντως πήγαμε καταπληκτικά. Τα εύσημα δεν ανήκουν στον Μικρό Οδυσσέα, αλλά στους φάκτορες που αναρτούν τις εκτιμήσεις και τις αναλύσεις μου, ακόμη και όταν διαφωνούν με αυτές. Ακόμη κι όταν οι προβλέψεις δείχνουν παράλογες, διότι σίγουρα ξεφεύγουν από το στενό πλαίσιο της συμβατικής λογικής. Ουσιαστικά είναι μια διαφορετική ανάγνωση των δεδομένων, σε μια πολύ ρευστή πολιτικά κατάσταση.

Ανατροπή λοιπόν στην περιφέρεια Αττικής όπου ο Δημαράς μένει κατά πάσα πιθανότητα εκτός δεύτερου γύρου. Οι 3 πράσινες Περιφέρειες , οι 6 γαλάζιες και τα 3 μεγάλα ντέρμπι. Λέγαμε στις 27/10:

«Πάμε τώρα στην Αττική όπου οδηγούμαστε σε μια συσπείρωση των ψηφοφόρων των δύο μεγάλων κομμάτων. Οι αδιάφοροι «πράσινοι» με την υποψηφιότητα Σγουρού, δείχνουν να συσπειρώνονται καθώς η ερμηνεία της διακαναλικής ήταν «ο Σαμαράς καραδοκεί». Ο Βασίλης Κικίλιας σαρώνει στις νεότερες ηλικίες και κερδίζει τις εντυπώσεις με τις τηλεοπτικές εμφανίσεις του.

Αυτό σημαίνει ότι Κικίλιας και Σγουρός ξεπερνούν το 20% στον πρώτο γύρο και με δεδομένο ότι το «ταβάνι» του Δημαρά βρίσκεται γύρω στο 18% αλλά και τις υποψηφιότητες των Αλαβάνου, Ψαριανού, Μητρόπουλου, να μην του δίνουν περαιτέρω «ζωτικό χώρο», ο προεκλογικός αγώνας δίνει ενδιαφέρον στις μονότονες ζωές μας…..»

Στην Πελοπόννησο ο Τατούλης προηγείται και μάλλον δίνει ραντεβού με τον Δράκο την άλλη Κυριακή. Λέγαμε για το Μοριά στο κομμάτι Γιατί o Τατούλης και το ΠΑΣΟΚ θα χάσουν στην Πελοπόννησο, «πάντως στην περίπτωση της Πελοποννήσου, έχουν εναποθέσει πλέον τις ελπίδες τους στους νομούς Αργολίδας και Κορινθίας».

Την εκτίμηση αυτή  δεν την αναιρούμε, θεωρώντας ότι ο Δράκος θα επικρατήσει στον επαναληπτικό

Πολύ νωρίς για να εξάγουμε συμπεράσματα τόσο εθνικά όσο και περιφερειακά. Κατά τις 10 θα έχουμε μια σχετικά ξεκάθαρη εικόνα.

Ως τότε τα κεφάλια ψηλά. Πάμε καλά. Και την άλλη Κυριακή καλύτερα…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 07/11/2010 21:07:48

    Στην Αργολιδα παλι εκανε το θαυμα της η Ελσα.
    Γιατι ρε παιδια δεν την διωχνετε?

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 07/11/2010 22:13:47

      Είναι προστατευόμενο είδος. Έλσα-Έλσα

      • kiki avatar
        kiki @ Μικρός Οδυσσέας 07/11/2010 22:23:09

        Καθε φορα με τρανταζει απο τα γελια το χιουμορ σου.

  2. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 07/11/2010 21:08:40

    Με τη Πελοπονησω ειναι ολα ρευστα...ας κανουμε λιγο υπομονη ακομα γιατι και η Αν Μακεδονια ειναι ντερμπυ και ο Κικιλιας τελικα παει καλα απεναντι στο Σγουρο....οχι απλα γαστρωμενη εχει δρομο ακομα να μας δειξει η νυχτα

  3. Manos-UK avatar
    Manos-UK 07/11/2010 21:18:58

    Exei dromo akoma... Alla thelei doulia poli akoma. Pantws o eklektos tis Doras erxetai deuteros stin Kriti...

    • ΜΑΝΙΑ avatar
      ΜΑΝΙΑ @ Manos-UK 07/11/2010 21:46:28

      ΜΑΛΛΟΝ ΤΡΙΤΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 12 % ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΕΙ ΑΠΟ ΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΡΕΘΥΜΝΟ

  4. Νικηταράς avatar
    Νικηταράς 07/11/2010 21:24:43

    Ωρέ μικρέ Οδυσσέα, ο Μοριάς θα βαστήξει το ταμπούρι του, μη χολοσκάς

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 07/11/2010 21:26:51

    Γιατι δεν δειχνουν το χαρτη οεο;

  6. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 07/11/2010 21:27:37

    ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ.... ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΤΕ ΜΑΣ!
    ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ....
    ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΟΜΜΑ!!!
    ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΟΡΓΑΝΩΣΗ, ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΡΟΣΩΠΩΝ, ΒΑΣΙΚΑ ΝΟΙΩΘΑΜΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΔ!
    ΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΑΣ...
    ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ!

    • Manos-UK avatar
      Manos-UK @ ΜΑΝΙΑ 07/11/2010 21:46:58

      Auto xanapesto... Eimai Anglia alla xerw oti then epese kai i tromeri ypostirixi! O Antwnis eprepe na katevei sto nisi. H Dora eixe kataskinwsei oles tis meres!

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ Manos-UK 07/11/2010 21:51:04

        ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ!
        Η ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΟΣΕΣ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΣ ΤΗ ΖΩΗ!!!
        ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΡΟΣΩΠΩΝ Η ΝΔ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΑ ΛΑΘΗ!

        • Manos-UK avatar
          Manos-UK @ ΜΑΝΙΑ 07/11/2010 21:57:06

          Mania mou auto xanapesto. Ekove voltes stin Kriti. Pantws to alter molis twra edwse: Pasok 35.5% and ND 34.7%... Pososta pou den tha doume pote stin Kriti an den allaxoume myalo

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΜΑΝΙΑ 07/11/2010 22:22:57

      Μάνια, η Κρήτη είναι ειδική περίπτωση. Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω λάθη που ενδεχομένως έγιναν, είναι λογικό το βάρος να πέφτει σε άλλες περιφέρειες που παίζονται...

  7. Factorx avatar
    Factorx 07/11/2010 21:38:55

    Οι αιτήσεις γι αύξηση απορρίπτονται εκ των προτέρων. Το πολύ πολυ να κεράσω το βραδυ στο γνωστό μέρος

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Factorx 07/11/2010 22:16:36

      Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη...

  8. τραπεζικος avatar
    τραπεζικος 07/11/2010 21:44:48

    πως πατε καλε ρε ..με 20% ? και 50% αποχη ...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ τραπεζικος 07/11/2010 22:17:57

      Τραπεζικέ, στο ταμείο τόσα χρόνια δεν έμαθες αριθμητική;

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Μικρός Οδυσσέας 08/11/2010 09:28:50

        Τραπεζικέ ότι και να πεις δεν τους αλλάζεις γνώμη. Μάλλον τα έχουν χαμένα από το γεγονός ότι ο κόσμος τους περιφρόνησε επιδεικτικά.

        Ο κόσμος τους έφτυσε ΚΑΙ αυτούς και λένε ότι βρέχει.

        Με τέτοια κυβερνητική λαίλαπα ο λαός τους γύρισε την πλάτη, με 50% αποχή και ΣΥΡΡΙΚΝΩΜΕΝΑ ποσοστά τους (-11% Αθήνα πχ!!) και εδώ στο ανινιουζ μιλάνε για νίκη....

        Πολιτική ανάλυση μηδέν.

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 08/11/2010 09:42:32

          Αυτή η μηδενική πολιτική ανάλυση έλεγε ότι ο Κικίλιας θα είναι στον επαναληπτικό, ότι ο Παπανδρέου δεν θα κάνει εκλογές, ότι ο Τατούλης θα χάσει στον δεύτερο γύρο, ότι υπάρχουν τρία ντέρμπι, ότι, ότι, ότι.

          • Μικρός Οδυσσέας avatar
            Μικρός Οδυσσέας @ Μικρός Οδυσσέας 08/11/2010 09:43:22

            Με όλα τα γκάλοπ κόντρα και τις εκτιμήσεις των "αναλυτών"

          • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
            Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Μικρός Οδυσσέας 08/11/2010 11:32:54

            Σύμφωνοι μικρέ Οδυσσέα.

            Σε αυτά έχεις δίκιο. Μπορώ όμως να σου αντιπαραθέσω

            και εγώ και άλλα "οτι οτι οτι"- αναλύσεις-ευχολόγιά σας

            που διαψεύσθηκαν. Το ντέρμπι στην Αθήνα το προέβλεψες ή μιλούσες για περίπατο;

            Δεν προβληματίζεστε καθόλου (ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ?) για αυτό;

            Η για αυτά φταίνε τα ΔΟΛια μέσα που αντιτάχθηκαν στον

            αντμνημονιακό-μη-χέσω ντορο-καρατζαφερο-κακλαμάνη;;;

            Για την κεντρική Μακεδονία προέβλεψες ντέρμπι ή περίπατο;

            Περιφέρεια με...αποκλειστικά νεοδημοκρατικούς νομάρχες!

            Κι εγώ ήθελα να φάει στραπάτσο η κυβέρνηση, αλλά τελικά

            εφαγαν ΟΛΟΙ. Οσο δεν το βλέπετε απομακρύνεστε από την πραγματικότητα

            και αυτό το αξιολογεί ο λαός...(όπως αποδείχθηκε εξάλλου)

          • Μικρός Οδυσσέας avatar
            Μικρός Οδυσσέας @ Μικρός Οδυσσέας 08/11/2010 11:42:06

            Το γεγονός ότι ο Ψωμιάδης δεν βγήκε από τον πρώτο γύρο το έκανε ντέρμπι? Στην Αττική περίπατο? Προφανώς δεν είχες το χρόνο να διαβάσεις δύο αράδες από αυτά που γράφουμε. Και ασφαλώς πρέπει να προβληματισθεί σε διάφορα επίπεδα η ΝΔ. Αλλά η νίκη, η προσωπική του Σαμαρά είναι μεγάλη

  9. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 07/11/2010 22:20:37

    Όσοι στοιχημάτισαν ότι ο Κικίλιας θα είναι εκτός επαναληπτικού παρακαλούνται όπως καταθέσουν τον οβολό τους σε ρευστό. Επιταγές, συναλλαγματικές, χρυσός, δόντια δεν γίνονται δεκτά

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ Μικρός Οδυσσέας 07/11/2010 22:33:24

      Για το χρυσό ξανασκέψου το... :)

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ skeptiki 07/11/2010 22:59:41

        Έχεις δίκιο, έχει ανέβει πολύ η τιμή. Αλλά τα στοιχήματα είναι μικρών ποσών (50 -100 ευρώ) και φοβάμαι μην ξεδοντιάσουν τίποτα γριές

  10. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 07/11/2010 22:26:39

    ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ.
    ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΔΗΜΑΡΧΟ ΧΑΝΙΩΝ ΚΑΙ ΝΟΜΑΡΧΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΔ.
    ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.
    ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΔΟΘΗΚΕ Η ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ...

    • Manos-UK avatar
      Manos-UK @ ΜΑΝΙΑ 07/11/2010 22:31:47

      Symfwnw kai epauxanw! Ti tha pei eidiki periptwsi? Vgazei 8 vouleutes kai den prepei na pane xamenoi... Mania to thema einai oti o Gianoulakis erxetai deuteros... As ta vlepei o Plakiwtakis pou ena xrono prin ekane ton odigo tis Doras otan etrexe gia arxigos!

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ Manos-UK 07/11/2010 22:38:33

        ΜΑΝΟ, ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ!
        Η ΝΔ ΕΙΧΕ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ ΑΧΤΑΡΜΑ.
        ΕΙΧΕ ΣΤΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ ΤΗΣ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΙ ΨΗΦΟΥΣ.
        ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΚΥΡΩΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ.
        ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΓΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ Ο ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΤΗΣ ΝΔ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΤΗΝ ΝΟΔΕ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ.... ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙΣ;;;;
        ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΧΑΘΟΥΝ ΨΗΦΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΜΑΝΙΑ 07/11/2010 22:57:20

      Με τη Ντόρα εντός όμως. Ήταν αναμενόμενα τα αποτελέσματα, αφού επέλεξε μόνο την Κρήτη που έχει πλεονέκτημα για να κατεβάσει υποψήφιο

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ Μικρός Οδυσσέας 07/11/2010 23:02:04

        ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....

  11. Manos-UK avatar
    Manos-UK 07/11/2010 22:51:02

    Mania exeis apolyto dikio. Egw eimai apo anatoliki Kriti kai akoma kai ekei den doulepse systimatika o mixanismos. Ta vlepw auta apo to kryo Londino apopse kai analogizomai an pote tha allaxei kati ekei katw...

  12. victoria avatar
    victoria 07/11/2010 23:39:12

    Μπράβο Μικρέ Οδυσσέα για τα προγνωστικά, σωστός!
    Κατά τ'άλλα, ντροπή για την τέταρτη εξουσία, τίποτα άλλο ντροπή τους.
    Α.Σ. Ο Ελληνικός λαός ΑΠΟΔΟΚΙΜΑΣΕ. Δεν το πρόσεξε κανείς τους;

    Και να το πω κι εγώ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ ΣΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ;

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ victoria 08/11/2010 00:27:36

      Ευχαριστώ. Χάρτης την επόμενη εβδομάδα, μην βιάζεστε

  13. oxoxo avatar
    oxoxo 08/11/2010 01:30:42

    Ο Κικίλιας πάει για τρίποντο!

  14. stam avatar
    stam 08/11/2010 02:21:36

    H νίκη της Νέας Δημοκρατίας στις εκλογές ήταν μεγάλη, αν σκεφτεί κανείς ότι σύσσωμο το δημοσιογραφικό επιτελείο δε σταμάτησε να υπερασπίζεται την κυβερνητική επιλογή του μνημονίου και τον πόλεμο λάσπης μέχρι την τελευταία στιγμή που έκλεισαν οι κάλπες είτε με σχόλια και σποτάκια κατά των υποψηφίων της Νέας Δημοκρατίας, είτε με την παρουσίαση της αποχής μέσω της οποίας έπεισαν κάποιους αναποφάσιστους να απέχουν από τις εκλογές.
    Υποτιμούν τη νοημοσύνη μας και δεν παραλείπουν να το δείχνουν.