#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2011 18:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάμε ολοταχώς δεκαετίες πίσω



To spread του 10ετούς απογειώθηκε.  Η Fitch μας υποβάθμισε. Το Χρηματιστήριιο καταρρέει. Πάμε στις αρχές τις εποχής Σημίτη.  Και βασικά εκεί θα πάμε, ό,τι μορφή και εάν πάρει η «διάσωση»… Και εικάζω, από άποψη παραγωγής και κοινωνικής δυνατότητας, και «πλούτου» ή δυνατότητα παραγωγής, θα πάει πολύ πολύ πιο πίσω…  Καλύτερα τώρα από του χρόνου. Καλύτερα πέρυσι από τώρα…

Σε B+ από BB+ υποβάθμισε τη μακροπρόθεσμη αξιολόγηση σε ξένο και εγχώριο νόμισμα της Ελλάδας η Fitch Ratings, ενώ διατήρησε σε B τη βραχυπρόθεσμη αξιολόγηση. Η Fitch ανακοίνωσε ότι έχει θέσει και τις τρεις αξιολογήσεις σε καθεστώς πιστοληπτικής επιτήρησης με πιθανές αρνητικές συνέπειες (Rating Watch Negative). Ο οίκος διατήρησε την αξιολόγηση AAA για όλες τις χώρες της Ευρωζώνης.

Λίγα λεπτά μετά τη νέα υποβάθμιση από τον Fitch, η γαλλίδα υπουργός Οικονομικών και προαλειφόμενη για την γενική διεύθυνση του ΔΝΤ, μίλησε ανοικτά για ενδεχόμενο χρεοκοπίας της Ελλάδας, θέτοντας ως προϋπόθεση για την όποια περαιτέρω βοήθεια παρασχθεί στη χώρα μας τα αποτελέσματα που πλέον πρέπει να παρουσιάσει η κυβέρνηση.



Σε νέα ύψη, στις 1.390 Μονάδες Βάσης, εκτινάχθηκε το σπρεντ των ελληνικών δεκαετών ομολόγων, ενώ το Χρηματιστήριο υποχώρησε κάτω από τις 1.300 μονάδες. Ειδικότερα, ο γενικός δείκτης έκλεισε μειωμένος κατά 1,88% στις 1.297,36 μονάδες.
Τα σπρεντ δέχονται ισχυρές πιέσεις από τη διαρκή σεναριολογία αναφορικά με το ελληνικό χρέος, αλλά και από τη χθεσινή προειδοποίηση της ΕΚΤ ότι θα «κόψει» τη ρευστότητα στις ελληνικές τράπεζες, αν η χώρα προχωρήσει σε αναδιάρθρωση







Χρηματιστήριο - Κλείσιμο: O Γενικός Δείκτης Τιμών στις 1.297,36 μονάδες σημειώνοντας πτώση σε ποσοστό 1,88%

Κάτω από το ψυχολογικό επίπεδο των 1.300 μονάδων υποχώρησε η χρηματιστηριακή αγορά, στην τελευταία συνεδρίαση της εβδομάδας, καταγράφοντας νέο χαμηλό έτους, αλλά και χαμηλό 14 ετών και συγκεκριμένα από τα τέλη Μαρτίου του 1997.

Η νέα επιδείνωση του κλίματος στην αγορά ομολόγων, σε συνδυασμό με την έντονη φημολογία για επικείμενη υποβάθμιση της ελληνικής οικονομίας από τους οίκους αξιολόγησης Moody΄s και Fitch, επηρέασαν αρνητικά την αγορά.

O Γενικός Δείκτης Τιμών έκλεισε στις 1.297,36 μονάδες σημειώνοντας πτώση σε ποσοστό 1,88%. Σε εβδομαδιαία βάση κατέγραψε πτώση σε ποσοστό 4,34% και από τις αρχές του έτους υποχωρεί σε ποσοστό 8,25%.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κρης avatar
    Κρης 20/05/2011 14:15:21

    !!!
    ούτε στα πιό τρελά όνειρα κάποιου.......

    ....ποιό ψηλά από τον δείκτη του ΧΑΑ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κρης 20/05/2011 15:42:40

      Δες τον τώρα τον δείκτη 1298κάτι

      Πόσο ήταν τα επιτόκια το 1996;

      Ο Δείκτης;

      Είμαστε καλύτερα ή χειρότερα, οικονομικά από το 1996;

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 20/05/2011 16:30:28

        Τρισχειρότερα

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 20/05/2011 19:41:21

        Θυμασαι που λεγαμε 1200 πριν 1. χρονο?? !! διο μας !!!
        νταξ επεσα εξω 5 μηνες ! εσυ ελεγες και πιο κατω η θυμαμαι λαθος?

        ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2011 19:44:34

          εγώ έλεγα ότι έχω ένα ευρώ στα 1453, και ότι μπορεί να πιάσει 1204, και εάν πιάσει 1204 θα πάει Βασίλειο Βουλγαροκτόνο (ή Νικηφόρο Φωκά).

          Το 1993-1996, που τα πράγματα δεν ήταν τόσο χάλια, το επιτόκιο ήταν... πόσο ήταν; 20%; Και το ΧΑΑ 900-1000. Νάτο.

          Πόσο είναι το επιτόκιο τώρα; 16-7%; Καλά πάμε. Λέγεται Capital Asset Pricing Model, και όσο και να χτυπιούνται οι πράσινες ευρωαδερφές, κάπως αντέχει ακόμα.

  2. Κρης avatar
    Κρης 20/05/2011 16:23:47

    σημειολογικά και μόνο ήταν η αναφορά .
    για την ερώτηση , δυστυχώς δεν δύναμαι να απαντήσω,
    δεν θυμάμαι τους τότε αριθμούς .

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/05/2011 17:11:39

    Λοιπόν, γίνεται χώσιμο και προσπάθεια στήριξης εδώ και 1 ώρα. Όγκος μόνο από τις 2 και μετά... Νομίζω ότι κλέινει παρένθεση (από τον Μάρτιο του 2008 εκκρεμεί η ρημάδα...)

  4. drider avatar
    drider 20/05/2011 18:32:13

    Όσον αφορά τα ratings... εκεί εκεί στη Β' εθνική.
    Θα ακολουθήσει και η υποβάθμιση των τραπεζών - έτσι γίνεται πάντα.

    Soundtrack για την περίσταση:
    "Bye bye hapiness, hello loneliness, I think I am gonna die!"

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ drider 20/05/2011 18:58:38

      Έχει και πιο κάτω. Δ' Εθνική και σβήνουν τα χρέη!

      The current ‘B+’ rating would likely be affirmed if an extended and fully-funded EU-IMF programme is articulated, backed by credible policy targets and, as Fitch expects, private sector participation will not be ‘involuntary’ or require a change in the terms and conditions of existing Greek sovereign bonds. In the absence of a fully funded and credible EU-IMF programme, the rating would likely fall into the ‘CCC’ category indicating that a Greek sovereign debt default was highly likely.

  5. Y. avatar
    Y. 20/05/2011 18:39:20

    Μ’ ετούτους εδώ, θα βγούμε στις αγορές του αγίου π....ου

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Y. 20/05/2011 19:46:41

      θα βγούμε στις αγορές, για πατάτες, φτάνει να αρχίσουν να φυτεύουν στο Λασίθι (ή όπου φυτεύουν πατάτες)

      • Y. avatar
        Y. @ archaeopteryx 20/05/2011 19:50:50

        ...Νευροκόπι, και είναι άριστης ποιότητας

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/05/2011 18:54:20

    Να σας πααρηγορήσω... Ποιός θυμάται το ΧΑΑ στα 950-1000 και τα επιτόκια στο 20% (θα μου πεις ήταν δρχ και όχι ευρώ...) Και τότε ήταν καλά... Είχαμε προοπτική σύγκλισης... Τώρα έχουμε προοπτική συγκλύσματος

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ archaeopteryx 20/05/2011 19:08:30

      Αμάν, μη λές τέτοια τσουχτερά.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 20/05/2011 19:42:15

      συκγλυσματος??? χαχαχαααα αχαα

      ΠΠ

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ archaeopteryx 20/05/2011 19:48:30

      Αρχαίε, αν θυμάμαι καλά (διόρθωσέ με) ο Σόρος το 1996 είχε επιχειρησει κερδοσκοπια εναντίον της δραχμής και έιχε "φάει" τα μούτρα του. Την βρήκε, και ήταν, πολύ ισχυρή.
      Στα 6 πρέπει να στηθουν τα τσουτσέκια που μας καταντησαν περίγελω ακόμα και της Ουγκάντας. Δείτε τα δεδομένα του OECD, στην υποκατηγορία Greece at a Glance: Policies for a Sustainable Recovery εδώ: h__p://www.oecd.org/country/0,3731,en_33873108_33873421_1_1_1_1_1,00.html

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Νίκος Αργεάδης 20/05/2011 19:53:15

        το 1996 βλέπαμε σύγκλιση και υπήρχε αισιοδοξία για ...εκσυγχρονισμό. Κι άλλες ξένες τράπεζες έπαιξαν δρχ και κάηκαν... Η πρώτη τετραετία Σημίτη είχε τα καλά της... Στην δεύτερη φόρμισαν...

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/05/2011 18:58:21

    Μακάρι...γιατί μόνο μια φορά το κράτος είχε ισοσκελισμένο προϋπολογισμό...5 δεκαετίες πίσω.
    Οπότε έχουμε δρόμο ακόμα...

  8. Y. avatar
    Y. 20/05/2011 19:20:59

    Δε θυμάμαι για ΧΑΑ, αλλά για εταιρικά επιτόκια στο 24%, και υπερημερίες ανά τρίμηνο ανατοκιζόμενες στο 38%, είναι εγγεγραμμένο στο πετσί μου (εποχή Τσοβόλα δώστα όλα). Ούτε με ηρωΐνες να πουλάς, δε βγαίνεις

  9. stefanos avatar
    stefanos 20/05/2011 20:47:58

    Γέροντας Παϊσιος: "Η Ελλάδα θα φτωχύνει και θα πέσει πείνα για έξι μήνες. Θα πουμε το ψωμί ψωμάκι". Πατροκοσμάς: "μια χούφτα μαλαμα, μια χούφτα αλεύρι"

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/05/2011 23:07:18

    Άχ, μανούλα μου ! Τώρα είναι ο καιρός που όσοι "πονηροί" έχουν λεφτά στην άκρη, αγοράζουν "διακριτικά", σε πολύ καλή τιμή, μετοχούλες των καλών εξαγωγικών εταιριών του ΧΑΑ (αλλά μόνον αυτές - υπάρχουν κι αυτές, μη το ξεχνάμε).
    Τα λοιπά (περί ανέφικτης "αναδιάρθρωσης" του Α' ή Β' είδους, περί ΕΚΤ, περί Λαγκάρντ, περί Μέρκελ, περί Γερμανίας - οι εκλογομανείς την Κυριακή πάλι έχουν εκλογές , περί Γαλλίας κτλ), τα έχουμε πεί δεκάδες φορές, και είναι σταθερά, δεν αλλάζουν. Τι να ξαναλέμε τα ίδια πάλι;

  11. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 20/05/2011 23:18:03

    ηρθε ο χρονος που το παιχνιδι τελειωσε.
    οχι για εμας, το 80% του κοσμου, αλλα για ολα τα ανδρεικελα.
    η ιστορια θα βαφτει με αιμα. αν καποιος πιστευει οτι δεν θα ανατραπη η κατασταση ειναι γελασμενος.
    σημερα ,εκει που δεν το περιμενα, ακουσα οχι 1 φορα , αλλα πανω απο 5, ανθρωπους ησυχους,οικογενειαρχες,χωρις να εχουν παει ποτε σε πορεια, οτι δεν παει αλλο.
    γινει δεν γινει συναινεση, που θελουν τα κεντρα, ο κοσμος πηρε τις αποφασεις του.
    το ποτε ,δεν ειναι πλεον μακρυα.
    και ενα μηνυμα στην νεολαια μας.μην φυγετε απο την ελλαδα μας.
    σας ανηκει και ειναι στα χερια σας η ανατροπη.
    και δεν θα ειστε μονοι σας.
    γινει δεν γινει συναινεση, σημασια δεν εχει...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ δημοσθενης 20/05/2011 23:51:25

      Το είχα γράψει κι αλλού, εμείς εδώ είμαστε να πολεμήσουμε, αλλά το τελικό όριο είναι οι επόμενες εκλογές. Εάν δεν ψηφίσει ο κόσμος Ηγέτη δεν έχουμε καμιά θέση εδώ πέρα, παρά μόνο μετά την ολική καταστροφή της κουτοπόνηρης γενιάς του Πολυτεχνείου. Ο μόνος τρόπος να ξανανθίσει μετά από μια ενδεχόμενη μαζική εκλογική παράκρουση αυτός ο τόπος είναι μερικοί σπόροι να βρούνε καταφύγιο όπου μπορέσουνε εκτός εμβέλειας της ΠΑΣΟΚικής μόλυνσης.

  12. Μνημων avatar
    Μνημων 21/05/2011 01:44:26

    Αρχαιε η προβλεψη σου για πατατες εχει και κατι το πολυ θετικο ισως καταλαβουμε οτι ειναι πιο αναγκαιες απο το χασις μια που αυτες μας ζουν ενω το αλλο μας αποβλακωνει .Ισως για αυτο και η προτροπη καποιου υπουργου παιδειας να το καλλιεργουμε στις γλαστρες μας .Γιατι μονο μαστουρομενοι θα τον ανεχομαστε.