06/12/2009 21:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάμε καλά;



(Ανταπόκριση από την Θεσσαλονίκη). Πάμε καλά; Το ερώτημα είναι απλώς  ρητορικό, διότι  η απάντηση είναι ξεκάθαρη. Ασφαλώς και όχι. Όχι μόνο δεν πάμε καθόλου καλά, αλλά κοντεύουμε και να τρελαθούμε τελείως. Ή τουλάχιστον να μας αποτρελάνει η κυβέρνηση. Ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε. Το «Γύρνα τον κόσμο ανάποδα να δεις το ψέμα αλήθεια…» έχει πλέον απόλυτη εφαρμογή στα καθημερινά μας δρώμενα.

Τι έγινε;  Χαμός και πανικός στο κέντρο της Θεσσαλονίκης σήμερα, εξαιτίας των αναμενομένων διαδηλώσεων με αφορμή την επέτειο θανάτου του 15χρονου Γρηγορόπουλου. Μέχρι εδώ όλα καλά. Μια από τα ίδια, με τις μολότοφ να πέφτουν σύννεφο, τις μάχες σώμα με σώμα με τους αστυνομικούς, τις πυρπολήσεις αυτοκινήτων, καταστημάτων κλπ. Όλα δηλαδή αναμενόμενα και γενικά το ίδιο έργο το γνωστό.

Έλα όμως που η αστυνομία της Θεσσαλονίκης, θέλεις από έμπνευση, θέλεις από τύχη, κατάφερε και περικύκλωσε, απομονώνοντας καμιά εκατοστή «ταραξιών», μαζί με πλήρες το οπλοστάσιό τους (μολότοφ, πέτρες, στειλιάρια κλπ.) Μεγάλη δηλαδή αστυνομική επιτυχία, και ίσως πρωτοφανής. Και εκεί που σκέφτεται κανείς, επιτέλους να και μια «νίκη» της αστυνομίας, να και μερικοί «μπαχαλάκηδες» που πιάστηκαν  επιτέλους στα πράσα.  Άντε να δούμε τι θα πουν στο δικαστήριο;  Ήταν απλά περαστικοί; Αθώα θύματα αστυνομικών σκευωριών; Πως θα τους υπερασπιστούν άραγε οι συνηγορίνες με τα Γκούτσι; Αφού συνελήφθησαν κλέπτοντας οπώρες… επ`αυτοφόρω. Μπροστά στις κάμερες μάλιστα! Εσύ είσαι που το λες; Σκάει μύτη η βουλευτίνα του ΣΥΡΙΖΑ κα Αμανατίδου κι έμπλεη οργής τα βάζει με τους αστυνομικούς, που έχοντας απομονώσει τους νεαρούς περίμεναν τις κλούβες προκειμένου να τους προσάγουν για τα περαιτέρω.  Και τους βάζει τις φωνές, διότι άκουσον  άκουσον, έκαναν τη δουλειά τους, αυτή για την οποία τους πληρώνει η κοινωνία μας. Και αρχίζει τα τηλεφωνήματα με το κινητό της, (έχει καταντήσει κλασική η εικόνα ΣΥΡΙΖΑτων γυναικών να ωρύονται στο κινητό τους ενώπιον των ΜΑΤ) , ζητώντας ενισχύσεις, και ασθενοφόρα και δεν ξέρω τι άλλο… διότι τα καημένα  τα παιδάκια που τα συνέλαβε η κακιά αστυνομία, και , και…. Και σκάει μύτη ο επίσης δραστήριος ακτιβιστής του ΣΥΡΙΖΑ κος Κουράκης, εκείνος με τη κοτσίδα και τη παλαιστινιακή μαντίλα, που έχοντας σώσει τη δική μας νεολαία, πέρσι σάλπαρε με καΐκι προκειμένου να σώσει και τη νεολαία της Γάζας. Και δώστου διαπραγματεύσεις με τα ΜΑΤ και δώστου δηλώσεις συμπάθειας προς τα μπουμπούκια με τις μολότοφ, και ως εδώ όλα καλά. Ο ΣΥΡΙΖΑ τη δουλειά του κάνει. Ψηφαλάκια τσιμπάει από όπου μπορεί. Αλλά η συνέχεια, με έβγαλε κυριολεκτικά από τα ρούχα μου, εξ`ού και το ερώτημα του τίτλου.

Ποιος λέτε να εμφανίστηκε, ανταποκρινόμενος στα αγωνιώδη τηλεφωνήματα της κας Αμανατίδου; Ο ίδιος ο υφυπουργός του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη (της Δημόσιας Τάξης ντε) κος Σπύρος Βούγιας. Ο μπον βιβέρ, που μάλλον ξεχνάει ότι δεν ανήκει πλέον στον Συνασπισμό, και το κυριότερο, ξεχνάει πως είναι υφυπουργός αρμόδιος για τη τήρηση της δημόσιας τάξης. Και για να μη  πολυλογούμε, το αποτέλεσμα γνωστό και αναμενόμενο. Οι αστυνομικοί, τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι, αναγκάζονται να αφήσουν τους ταραξίες ελεύθερους. Κοτζάμ υφυπουργός τους είναι άλλωστε.  Κατάφεραν όμως να πείσουν τον υφυπουργό (δημόσιας τάξης είπαμε) να τους αφήσει τουλάχιστον να κρατήσουν τα πολεμοφόδια των νεαρών. Να γλιτώσουν έστω και κάποια αμάξια και μαγαζιά από τη «οργή» των νέων….

Τι κάνουμε; Τι συμβαίνει; Ποιος επιτέλους θα επαναφέρει τα πράγματα στη σωστή τους θέση; Έχουμε χαζέψει; Αν ο ίδιος ο υφυπουργός Δημόσιας Τάξης παίρνει το μέρος των κουκουλοφόρων, που πάμε; Τι γίνεται; Μήπως θα πρέπει να μεταναστέψουμε στο Λονδίνο και στη Νέα Υόρκη, όπως είχε αναρωτηθεί η κα Καϊλή από βήματος της Βουλής; Κάποιος να μας απαντήσει ρε παιδιά. Τρελαίνομαι.

 Strange Attractor

 ΥΓ- Μόλις άκουσα στις ειδήσεις του ΑΛΤΕΡ, ότι βουλευτές καταγγέλλουν πως οι γιοι του αντιπροέδρου της Βουλής που συνελήφθησαν ως συμμετέχοντες σε γιάφκα του Ρεσάλτο, αφέθησαν ελεύθεροι από την αστυνομία, κατόπιν πολιτικής παρέμβασης του …κου Βούγια (αυτού που είναι υπεύθυνος για τη τήρηση της δημόσιας τάξης). Ήδη άρχισα να

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Loretta avatar
    Loretta 06/12/2009 21:46:45

    Και που ειστε ακομα...!! αυτα ειναι η αρχη της πασοκικης αναρχοβασιλειας..!!

    Ενας ασυντόνιστος πρωθυπουργος.(το αμερικανικο μοντελο διακυβερνησης και οι παρατρεχαμενοι συμβουλοι ...και τα υπουργικα συμβουλια ον καμερα τον μαραναν)..που ταξιδευει ανα τας ευρωπας...και μεσα στην ιδια του την χωρα ανυπαρκτος!!

    η συνεχεια της πασοκικης διακυβερνησης....θα περασει απο τις τσεπες σας και μετα στο πετσι σας!!

    περαστικα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Loretta 06/12/2009 21:59:07

      Ο πρωθυπουργός της χώρας νομίζει ότι κυβερνά ομοσπονδία κρατών, ή έτσι θέλει να νομίζει, φτιάχνοντας κυβέρνηση ΗΠΑ μαϊμού. Μόνο που η χώρα είναι ανεξάρτητο κράτος, όπως ήταν και πρίν ένα χρόνο, όταν ο τωρινός πρωθυπουργός υποδαύλιζε με δηλώσεις του την ανατροπή της δημοκρατίας.

  2. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 06/12/2009 21:50:58

    ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ.
    Ντρεπομαστε ( η μηπως φοβομαστε μηπως δεν μας αποδωθουν τα παρασημα δημοκρατικοτητας ) να πουμε το προφανες:
    ΣΥΡΙΓΓΑ ΚΑΙ ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ.
    Δεν ειναι δυσκολο να βρουμε το νομισματοκοπειο.

  3. αντί avatar
    αντί 06/12/2009 21:52:20

    Αν τα γεγονότα είναι έτσι όπως περιγράφονται στην ανάρτηση, αποδεικνύεται ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν κατάλαβε τίποτα από τη δημοσκοπική κατρακύλα του μετά τα περσινά.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ αντί 06/12/2009 21:55:21

      Ναι αλλά ο Βούγιας είναι υπουργός του ΠΑΣΟΚ! Επί της Δημόσιας τάξης παρακαλώ.

      • αντί avatar
        αντί @ Strange Attractor 06/12/2009 22:01:57

        Οι υπουργοί όλων των κυβερνήσεων, έπρατταν ακριβώς το ίδιο με τον Βούγια, κάθε φορά που υπήρχαν ταραχές.

      • Loretta avatar
        Loretta @ Strange Attractor 06/12/2009 22:02:58

        Strange Attractor

        Ποτε ο βουγιας ηξερε που πανε τα 4? εδω για την μεταγραφη της κορης του αν θυμαμαι καλα ειπε οτι ειναι δικαιολγημενη διοτι ετσι κανουν ολοι οι καθηγητες πανεπιστημιων με τα παιδια τους..δηλ κατ"εθιμον...

        στο ενα λειτουργησει κατ"εθιμον και σημερα λειτουργησε κατα...συνειδηση..!!

      • ΠΕΤΡΟΣ avatar
        ΠΕΤΡΟΣ @ Strange Attractor 06/12/2009 22:07:14

        Τα καλά και συμφέροντα ταις ψυχαίς ημών. Ψυχή = Κόμμα (πρώην και νυν)

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ αντί 06/12/2009 21:59:17

      Δεν νομίζω να μπορεί να κάνει πίσω. Αφού οι μπαχαλάκηδες είναι ψηφοφόροι του. Αν τους χάσει κι αυτούς!!!!! ΑΛΛΟΙΜΟΝΌ ΤΟΥ!!!!

  4. Πήλιος Γούσης avatar
    Πήλιος Γούσης 06/12/2009 21:53:27



    Χά. έτσι ακριβώς.

  5. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 06/12/2009 22:01:08

    Θα συμφωνήσω με το Παράξενο από πάνω..
    Από τον ΣΥΡΙΖΑ δεν περίμενα τίποτα καλύτερο, έτσι και αλλιώς τα ίδια έκανε και πέρσι: μια συνιστώσα ήταν με τους μπάχαλους, άλλη με τους μαγαζάτορες, και μια τρίτη ήθελε να τρέξει γυμνή στα λιβάδια χέρι χέρι με τους Πακιστανούς που λεηλατούσαν..
    Το θέμα είναι ο υφυπ ΠΡΟΠΟ, ο Βούγιας Αλ Σαλέχ...
    ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΕ τους μπάχαλους..
    Μην το αφήσουμε να περάσει έτσι!!
    Κράξιμο παντού!

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ Γιωργος Χ 06/12/2009 22:06:58

      Αφιερωμένο στην παλαβή συνιστώσα...
      http://www.youtube.com/watch?v=hI8YXKj6c44

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Γιωργος Χ 06/12/2009 22:09:14

      δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, φέτος ξεμείναν από πακιστανούς κι έγιναν δύο οι συντιστώσες και μπέρδεψαν τα μπούτια τους και κατάφερε κατα τύχη να τους τα ξεμπερδέψει η αστυνομία, αλλά του Βούγια δεν του άρεσε η εικαστική της παρέμβαση; α ρε Θεσσαλονίκη πρωτοπόρα!

      • Γιωργος Χ avatar
        Γιωργος Χ @ B.K.Σ. 06/12/2009 22:11:36

        χρόνια μπροστά είμαστε φίλε...
        Το λέει και ο Πανίκας, γνωστός και ως Z for Nomarxis

  6. Orestios avatar
    Orestios 06/12/2009 22:05:54

    Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι τελειωμένος έτσι κι αλλιώς. Το ΠΑΣΟΚ θα τον απορροφήσει και σε αυτή την προοπτική κινούνται ο Αλαβάνος με τον Κύρκο. Ο Τσιπράκος είναι ένας μπέμπης που τον έβαλαν εκεί για να τον τελειώσουν μια ώρα αρχύτερα. Ίσως έτσι δούμε ποιοί καλύπτουν όσους παρανομούν.

    • Loretta avatar
      Loretta @ Orestios 06/12/2009 22:09:54

      Ορεστιε...μαυτη την λογικη και αν κινουνται ετσι τα πραγματα τοτε θα γινει το ιδιο και με το ΛΑΟΣ?

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Orestios 06/12/2009 22:23:41

      Το ΠΑΣΟΚ Θα γίνει συνιστώσα δηλαδή; και κοινή συνισταμένη οι κουκουλοφόροι; Ή τα λαμόγια;

  7. Orestios avatar
    Orestios 06/12/2009 22:15:10

    Είδες το ΛΑΟΣ να καίει και να επιχειρεί δολοφονίες πολιτών? Δεν νομίζω και δεν έχω να του καταλογίσω τίποτα. Όπως και στο ΚΚΕ, όπως και στη ΝΔ. Μόνο υπουργοί και βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και του ΣΥΡΙΖΑ υποστηρίζουν εν δυνάμει δολοβόνους και καταστροφείς περιουσιών, δημοσίων και ιδιωτικών.
    Για το αν θα απορροφηθεί από τη ΝΔ δεν ξέρω.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 07/12/2009 02:22:37

      Ο Αλαβάνος έκανε σωστά τη δουλειά του. Έβαλε τον Τσίπρα επικεφαλής, εκτέλεσε την αποστολή "κάψτε την Ελλάδα" ωστε να κερδίσει πόντους το ΠΑΣΟΚ. Στη συνέχεια έφυγε για λόγους "υγείας" και επέστρεψε να καθοδηγήσει όσους ξέμειναν πάλι στο ΠΑΣΟΚ.

  8. Loretta avatar
    Loretta 06/12/2009 22:19:53

    Ορεστιε

    το ρωτω αυτο γιατι αν και εφοσον γινει αυτη η κινηση και απορροφηθεί ο συριζα και εχουμε μια μεγαλη κεντροαριστερη παραταξη με 52 αποχρωσεις..πιστευεις οτι η κεντροδεξια θα αφησει ανοιχτο μετωπο στα δεξια της??

    σε ολα υπαρχει μια αναλογικοτητα πιστευω...εξαλλου μεσα σε λιγους μηνες θα φανει.

  9. ellinopsychos avatar
    ellinopsychos 06/12/2009 22:22:06

    Βρε καλά μου παλληκάρια, ακόμη να συνειδητοποιήσετε ότι πίσω από όλα αυτά κρύβεται το ίδιο το ΠΑΣΟΚ!

    Μήπως οι κουκουλοφόροι δεν νεκρανάστησαν τον Γιωργάκη;
    Τα ΠΑΣΟΚικά κανάλια και οι φυλλάδες δεν ήταν αυτές που στήριξαν τα λαλόπαιδα και ούρλιαζαν κατά της αστυνομίας πέρυσι;
    Οι ίδιοι οι κομματικοί αντιπρόσωποι δεν έβγαζαν τον κόσμο στους δρόμους.

    Σκεφτείτε μόνο ότι υπάρχουν περισσότερες χιλιάδες αστυνομικοί στους δρόμυς από ότι άτομα που διαδηλώνουν!

    Όλα αυτα θα συνεχιστούν για ακόμη μια εβδομάδα! Εκτός και αν εμείς οι αποβλακωμένοι βγούμε επιτελους στους δρόμους!

    • Fotini avatar
      Fotini @ ellinopsychos 07/12/2009 02:05:30

      @ ellinopsychos

      Μα θεογνωσια θελει ποιος υποκινουσε ολα αυτα τα εκτρωπα; Και εγω μαζι σου! Μη χειροτερα, Θεε μου. . .

      Η ΝΔ πρεπει να ζητησει την παραιτησι του Χρυσοχοιδη οπως αυτοι ειχαν λυσσαξει και ζητουσαν παραιτησεις!

      • Le canard avatar
        Le canard @ Fotini 07/12/2009 02:28:21

        Fotini σωστά. Στο τσακ σήμερα δεν είχαμε το ... μοιραίο συμβάν. Δηλαδή, κάποιο νεκρό. Εαν είδατετο βίντεο που ζητάς έπεσε γκαζωμένος πάνω σε διαδηλωτή, κάλλιστα πέφτοντας ο τελευταίος κάτω θα μπορούσε να σπάσει το κεφάλι του. Το ίδιο έγινε και με μια 55 χρονη γυναίκα (τροτσκίστρια μου φαίνεται του ΕΕΚ) που της την έπεσαν Δελτάδες. Οι απαράδεκτοι τύποι μάλλον έχασαν τον έλεγχο από το παπάκι. Μα καλά ούτε παπάκι δεν έμαθαν ακόμα να οδηγούν;

        http://www.youtube.com/watch?v=VtxyOdC7WFk

    • Orestios avatar
      Orestios @ ellinopsychos 07/12/2009 02:19:06

      Το είχα επισημάνει από πέρσι ότι πίσω από τα επεισόδια του Δεκέμβρη 2008 βρισκόταν το ΠΑΣΟΚ. Τα φετινά γίνονται για για το θεαθήναι, επέτιος τάχα. Με την προτρπή μιας μάνας που άφηνε το παιδί της στα χέρια σκοτεινών ανθρώπων για να το χρισημοποιούν ως ανθρώπινη ασπίδα.

    • mnk avatar
      mnk @ ellinopsychos 07/12/2009 02:32:03

      Πα'να πει, όχι ο τσίρυζα θ' απορροφηθεί απ' το Πασόκ, αλλά ο τσίρυζα ΕΙΝΑΙ το Πασόκ!

  10. ellinopsychos avatar
    ellinopsychos 06/12/2009 22:24:40

    Ξέχασα...
    Πολύ καλό το άρθρο! Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/12/2009 22:24:46

    Δεν μπορει να συμβει αυτο.Μονο τους ανανεωτες θα παρει το ΠΑΣΟΚ.Οι αλλοι ειναι κομμουνιστες που απλως εφυγαν απο το ΚΚΕ και καμουφλαρονται με τον ορο ΣΥΡΙΖΑ.Τα ειπα πολλες φορες αλλα δεν καταλαβαινουν μερικοι.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ψυχραιμια 06/12/2009 22:27:29

      Έχουν όμως ένα κοινό σημείο που τους συνδέει άρρηκτα. Την Κουτάλα!!!

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ψυχραιμια 06/12/2009 22:33:39

      δηλαδή θα επιστρέψουν και θα ξαναγίνει μεγάλο το κόμμα; και θ΄ αλλάξουμε και τίτλο; και θα παραδεχθούμε και τα λάθη μας;!
      ...χμ, δεν μου αρκεί... θέλω και ένα καλούπι Σαμαρά για ...γενικό γραμματέα! :)

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ B.K.Σ. 06/12/2009 22:49:54

        Τα δικα σας εσωτερικα δεν τα ξερω καλα.Εκεινο που ξερω ειναι οτι το λεγομενο Ρευμα εχασε την γραμματεια για λιγες ψηφους απο την Παπαρρηγα που ειχε τη βοηθεια του Φλωρακη και αναγκαστικα εμεινε στο ΣΥΝ.Εκει σιγα - σιγα με την εμπειρια τους και με μανουβρες τυπου ΣΥΡΙΖΑ εκτοπισαν τους αρχικους ιδιοκτητες του ΚΚΕεσωτ και σημερα ανανεωτικους που μαλλον θα τους εξωπεταξουν προς το ΠΑΣΟΚ και θα μεινουν μονοι τους.
        Διακαης ποθος φυσικα αυτων των τυπων ειναι η επιστροφη και η αλωση του ΚΚΕ αλλα εχουν κλεισει οι πορτες.Ουτε που σκεφτονται παντως να πανε στο ΠΑΣΟΚ.Εχουν μαζεψει και αριστεριστες και εχουν παρει και αντιευρωπαικη ροτα.
        Τους μπαχαλους τους προωθουν για να παρουν ψηφους απο την ανησυχη νεολαια ελπιζοντας να ξεπερασουν το ποσοστο του ΚΚΕ για να μιλησουν με αλλους ορους.
        Ολα αυτα προκύπτουν απο αυτα που λενε και γραφουν,δεν ειναι μυστηρια και την "εξεγερση" την στηριξαν για επαναστατικες δαφνες.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ψυχραιμια 06/12/2009 22:54:46

          μετά το 89 η αριστερά είναι στον ...πάγο για μένα, :(
          Επειδή πιθανόν να καταλάβεις: πώς θα σου φαινότανε μια κυβέρνηση συνεργασίας του Σαμαρά με το ΚΚΕ; έ, έτσι μου φάνηκε κι εμένα η συνεργασία του Μητσοτάκη με την αριστερά τότε...

        • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
          τηλέμαχος αναγνώστου @ ψυχραιμια 06/12/2009 23:05:15

          Τι είναι εδώ ρε παιδιά; το κλουβί με τους τρελλούς; δηλαδή μετά από όλα αυτά που έχετε ανταλλάξει εσύ πιστεύεις ότι ο/η ΒΚΣ είναι ΚΚΕ;
          Πάντως όλοι χρειάζονται ένα ταχύρρυθμο μάθημα στην ιστορία της ανανεωτικής και ριζοσπαστικής αριστεράς (δες και τον ορέστιο παρακάτωπου έχει φτάσει στο 68) και μιας και είσαι του συναφιού και σε εμπιστεύονται δεν τους το κάνεις΄;

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 06/12/2009 23:06:30

          Δεν θελω να σε προσβαλω αλλα η εντελως δικη μου αποψη ειναι οτι αυτο αποφασισθηκε στη συναντηση Μπους - Γκορμπατσωφ στη Μαλτα το Μαρτιο του 1989.
          Εκει αποφασισθηκε Γιαλτα τελος και ακολουθησε η προσχεδιασμενη καταρρευση ολης της Α.Ευρωπης.
          Στη Γιαλτα ομως ειχε ανταλλαγει η Α.Ευρωπη εναντι της Ελλαδος (μια μερα μετα τη Γιαλτα υπογραφηκε η Βαρκιζα).Για να τηρηθει το πρωτοκολλο της πληρους ακυρωσης της Γιαλτας επρεπε να μπουν αριστεροι υπουργοι στην ελληνικη κυβερνηση οπως ηταν πριν τα Δεκεμβριανα (τα πραγματικα του 1944).
          Φυσικα το 1989 δεν ηταν 1944.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ψυχραιμια 06/12/2009 23:13:17

          τι έγινε τηλέμαχε, έπιασες και το αριστερόμετρο -κατά το ελληνόμετρο, τώρα;
          εκφράσου, εκφράσου ελεύθερα παιδί μου!

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ψυχραιμια 06/12/2009 23:17:49

          δεν προσβάλλεις εμένα με τις συμφωνίες μπους γκορμπατσωφ, όλοι μας προσβαλλόμαστε!
          δεν μου είπες όμως πως θα σου φαινότανε -εσένα- μια συνεργασία Σαμαρά - Αριστεράς...
          Έτσι είναι ψυχραιμία μου, όταν βάζουμε τα πράγματα στις πραγματικές τους διαστάσεις και στο σήμερα που σπαρταράει, αποκαλλύπτονται οι αλήθειες των πραγμάτων....

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 06/12/2009 23:23:11

          Ειναι αδυνατη αυτη η συνεργασια ΒΚΣ.Η ΝΔ και με Σαμαρα θα ειναι αστικο κομμα και μαλιστα καραμπινατο οποτε δε γινεται.
          Αυτος ειναι ο λογος που ναυαγησε και το σχεδιο Λουλη για ατυπη συνεργασια Καραμανλη - ΚΚΕ (αλλο οι νορμαλ σχεσεις και αλλο παρανοικες καταστασεις οπως η καταψηφιση απο τη ΝΔ ως μονου δεξιου κομματος μελους του Ευρωπαικου Λαικου Κομματος του μνημονιου για τα εγκληματα του Σταλιν -απορω πως θα τους κοιταζαν οι αλλοι εκει περα).

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ψυχραιμια 06/12/2009 23:30:43

          Ενας απο τους λογους που περυσι καηκε το συμπαν ηταν και οι λουλειες ιδεες.
          Το ΚΚΕ δεν πηρε μερος στα επεισοδια αλλα επειδη η αριστερα συγκοινωνει μεταξυ της δεν θα μπορουσε να μεινει απαθες αν υπηρχε μεγαλη αστυνομικη βια.
          Αυτο και να μην το ηξερε ο Καραμανλης θα του το ειπε η Παπαρρηγα.Ηδη οι συριζαιοι τους κατηγορουσαν για ξεπουλημα.Αρα για να συνεχισει η εκεχειρια ΝΔ- ΚΚΕ επρεπε να μην εκτεθει το ΚΚΕ οτι ανεχεται αστυνομικη βια και αρα η αστυνομια επρεπε να ειναι σε "αμυντικη θεση".Ετσι θυσιαθηκαν οι εμποροι του κεντρου των Αθηνων στο βωμο των αριστεροδεξιων αυμμαχιων και πολυ φυσιολογικα στις εκλογες μαυρισαν τη ΝΔ που για πρωτη φορα μετα χρονια εχασε την Α΄Αθηνων.Γενικα ησαν κωμικοτραγικα αυτα που εγιναν.

        • tiramola avatar
          tiramola @ ψυχραιμια 06/12/2009 23:37:35

          Πολύ ενδιαφέρουσα η πρόταση σου ΒΚΣ για συνεργασία Σαμαρά-ΚΚΕ...
          Νομίζω ότι ωρίμασαν οι συνθήκες ώστε το αριστεροδεξιό κοινωνικό ρεύμα που πράγματι υπάρχει , να αποκτήσει επιτέλους πολιτικό φορέα...
          Ο προλεταρικός διεθνισμός στην υπηρεσία των αξιών πατρίς-θρησκεία-οικογένεια!
          Yea!

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ ψυχραιμια 06/12/2009 23:38:22

          Ρεσιτάλ δίνεις Ψυχραιμία ... χα χα

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ ψυχραιμια 06/12/2009 23:43:33

          Ο βασικός λόγος όμως που δεν υπήρξε αστυνομική βία πέρυσι, ήταν για να αποφευχθεί κι άλλος νεκρός, που τον έψαχναν μανιωδώς (μην ξεχνούμε και τη σφαίρα στο Περιστέρι, που τρύπησε το χέρι του 15χρονου γιου συνδικαλιστή του ΚΚΕ). Αν υπήρχε κι άλλος νεκρός, θα είχαμε μετά ανατροπή της κυβέρνησης από τους εγκαθέτους του Σόρος.

          Αυτά όλα, περιλαμβανομένης και της σφαίρας αυτής, δεν ήταν μόνον επικοινωνιακό παιχνίδι για να κρατηθεί η συμμαχία με το ΚΚΕ. Έχετε μια δικαιολογία για όλα βλέπω, αλλά οι περιφερόμενες σφαίρες δεν είναι επικοινωνία, είναι γεγονός.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ψυχραιμια 06/12/2009 23:45:18

          Τιραμόλα απευθυνόμουν στον ψυχραιμία που είναι αποδεδειγμένη η βαθύνοια και η οξύνοια, άμα τά ΄λεγα σε εσένα θα έβρισκα τον τρόπο για να καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ! ;)

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ ψυχραιμια 06/12/2009 23:47:20

          Υπάρχει κι ένας άλλος λόγος που το ΚΚΕ δεν μπορούσε να πάρει μέρος στα περυσινά επεισόδεια. Το ΚΚΕ γνώριζε ότι δεν επρόκειτο για γνήσια επαναστατική βία, αλλά για οργανωμένη προβοκάτσια. Αυτό άλλωστε κατήγγειλε και η Παπαρήγα, εμμέσως πλην σαφώς. Ο ΣΥΡΙΖΑ, αντιθέτως, επειδή ορισμένα στελέχη του είναι μέρος των μπαχαλάκηδων, είναι φυσικό να διάκεται φιλικά. Το ΚΚΕ έχει μια κομματική πειθαρχία που δύσκολα θα μπορούσε να έχει θέση μέσα της η δράση φιλτραρισμένων πρακτόρων, αφού για όλα αποφασίζει η κομματική ηγεσία. Συνεπώς, η αριστερή κοινωνική νομιμοποίηση που ψάχνουν οι αμερικανικές υπηρεσίες μπορεί να βρεθεί μόνον μέσα από κόμματα τύπου ΣΥΡΙΖΑ. Και ένα σωρό καλοπροαίρετοι ΣΥΡΙΖΑΙοι παίζουν το παιχνίδι των μυστικών υπηρεσιών των ΗΠΑ εν αγνοία τους, όπως ο εθνικισταράς Ιωαννίδης έπαιξε το παιχνίδι των Τούρκων.

        • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
          τηλέμαχος αναγνώστου @ ψυχραιμια 06/12/2009 23:55:52

          "Ο ΣΥΡΙΖΑ, αντιθέτως, επειδή ορισμένα στελέχη του είναι μέρος των μπαχαλάκηδων...Και ένα σωρό καλοπροαίρετοι ΣΥΡΙΖΑΙοι παίζουν το παιχνίδι των μυστικών υπηρεσιών των ΗΠΑ εν αγνοία τους"

          1.Ποιά στελέχη;
          2.Τόσο μα....ες είναι και δεν το καταλαβαίνουν; Δεν γράφεις στον τύπο τους να τους πληροφορήσεις (τους καλοπροαίρετους);

        • Παλιός Οννεδίτης avatar
          Παλιός Οννεδίτης @ ψυχραιμια 07/12/2009 15:43:46

          καλά τα λες και κάπως έτσι ήταν μέχρι που μπερδεύτηκαν τα πράγματα λόγω της συμπεριφοράς Αλαβάνου

        • Παλιός Οννεδίτης avatar
          Παλιός Οννεδίτης @ ψυχραιμια 07/12/2009 15:44:33

          @ψυχραιμία

    • Orestios avatar
      Orestios @ ψυχραιμια 06/12/2009 22:33:59

      Δηλαδή οι ανανεωτές δεν επιθυμούν τα επεισόδια? Ο Αλβάνος ήταν αποσχισθής Κουκουές? Το ίδιο και ο Κύρκος? Και τέλως πάντων ποιοί είναι οι ανανεωτές? Αυτοί που στηρίζουν τα επεισόδια. Και αυτοί που πρόλαβαν να ενταχθούν στο ΠΑΣΟΚ.

      • αντί avatar
        αντί @ Orestios 06/12/2009 22:37:14

        Οι ανανεωτές τα ακούνε από τις συνιστώσες επειδή ακριβώς δεν στηρίζουν τα επεισόδια.

        • Orestios avatar
          Orestios @ αντί 06/12/2009 22:38:51

          Καλό το ανέκδοτό σου.

        • αντί avatar
          αντί @ αντί 06/12/2009 22:51:42

          @ orestios

          Προφανώς δεν έχεις ιδέα τι συμβαίνει στον ΣΥΡΙΖΑ.

        • Orestios avatar
          Orestios @ αντί 06/12/2009 22:57:46

          Νομίζεις ότι εσύ έχεις ιδέα?

        • Jasmin avatar
          Jasmin @ αντί 07/12/2009 01:34:50

          Ο "αντί" έχει δίκιο.
          Οι συνιστώσες κατηγορούν τους ρεφορμιστές για "απραξία". Λένε συγκεκριμένα, ότι είναι αδύναμοι να κατανοήσουν και να αναλύσουν την Κρίση που διέρχεται ο καπιταλισμός και αυτό τους έχει τελματώσει. Ότι ομφαλοσκοπούν και ότι αυτό τους οδηγεί σε απραξία

        • Orestios avatar
          Orestios @ αντί 07/12/2009 15:27:04

          Οι ρεφορμιστές επιθυμούν τα επεισόδια για να δικαιολογήσουν την μεταπήδησή τους στο ΠΑΣΟΚ με πρόφαση την διαφωνία και το χώσιμο από τις συνιστώσες.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Orestios 06/12/2009 22:55:30

        Ο Κυρκος ηταν αποσχισθεις κουκουες πολυ παλια οταν υπηρχε Σ.Ενωση και αρα μπορει να πεις οτι ειχε ιδεολογικες διαφωνιες.Ο Αλαβανος και οι λοιποι φυγανε μολις κατερρευσε η ΣΕ γιατι δεν εβλεπαν προοπτικη.Αν δεν επεφτε το Τειχος εκει θα ηταν ακομη.

        • Orestios avatar
          Orestios @ ψυχραιμια 06/12/2009 23:05:36

          Ο κύρκος ήθελε να πάει προς ΠΑΣΟΚ μεριά αλλά ο Ανδρέας του είχε βάλει απαγορευτικό. Τώρα με τον 3ο τον μακρύτερο, δεν υπάρχουν απαγορευτικά. Χώρια που μπορούν να είναι πιο κοντά στο μέλι. Όσο για την ιδεολογία, την είδαμε. Το απόλυτο τίποτα.

  12. stelios avatar
    stelios 06/12/2009 22:33:27

    O Κουρακης εκπροσωπει τη συμπαθη γραφικη ταξη των βαψομαλιαδων γεροντοκαψουρηδων στον αριστερο χωρο,αυτα τα κανει για να ανεβαινει στα ματια των νεωτερων κοριτσιων χωρις να καταλαβαινει οτι σπαν πλακα μαζι του ο καημενος...

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ stelios 06/12/2009 23:39:58

      κοριτσιών;;;;; μπα.....

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ stelios 07/12/2009 05:22:18

      Χρησιμοποιει αραγε Βιαγκρα;

  13. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 06/12/2009 22:38:28

    Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου: Οι γνωστοί τα σπάνε, κάποιους συναλαμβάνουν, και μετά έρχονται οι γνωστοί και μη εξαιρετέοι και αρχίζουν τα παραμύθια.

    Και το παραμύθι συνεχίζεται η κακιά αστυνομία και αθώοι που συνελήφθησαν ενώ πριν κάποιοι από αυτούς τα έχουν κάνει λαμπόγυαλο και το ΨΥΡΙΖΑ ψειρίζει την μαϊμού.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ «Κασσάνδρα» 06/12/2009 22:44:59

      Κασσανδρα
      Η μόνη λύση είναι να τους κόψουν τ' @ρχι@ι@ ΣΥΡΙΖΑ!!!!

  14. leo avatar
    leo 06/12/2009 22:43:58

    Και πάλι τα τσιράκια της νέας τάξης στο δρόμο,
    για να εξυπηρετήσουν τα αφεντικά τους.
    Οι δοσήλογοι με τις κουκούλες ανταποκρίθηκαν στα κελεύσματα
    των ξένων μυστικών υπηρεσιών.

    Αύριο θα δούμε τους δικαστές να τους αθοώνουν.
    ΝΤΡΟΠΗ!

    • tiramola avatar
      tiramola @ leo 06/12/2009 23:15:25

      Λεό στο εξωτερικό κατοικείς?
      Γιατί φαίνεται να ξέρεις πολλά...
      Συνήθως οι ντόπιοι τα μαθαίνουμε τελευταίοι...

  15. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 06/12/2009 22:46:36

    Επίσης είμαι σίγουρος τα τέκνα του αντιπροέδρου αφέθηκαν ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ελεύθερα μιας και ο μπαμπάς ανήκει στην μεγάλη δημοκρατική παράταξη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ «Κασσάνδρα» 06/12/2009 22:49:01

      Ήταν παρεξήγηση. Τα χαρακτηρίζει η βαθιά πίστη στη Δημοκρατία μάλλον.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ «Κασσάνδρα» 06/12/2009 22:51:07

      Πάντως εάν συλλαμβάνονταν τα δικά μου παιδιά, δεν νομίζω πως θα μπορούσα να βγώ έξω απο το σπίτι μου. Αλήθεια οι άνθρωποι αυτοί την λέξη "ΝΤΡΟΠΗ", δεν την ξέρουν;;;

    • Loretta avatar
      Loretta @ «Κασσάνδρα» 06/12/2009 22:52:44

      Τωρα δηλ οι δικαιοσυνη ειναι ανεξαρτητη??? ΕΛΕΟΣ ΣΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ !!

    • Orestios avatar
      Orestios @ «Κασσάνδρα» 06/12/2009 22:54:59

      Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό. Δεν το ξέρατε?

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 06/12/2009 22:59:57

      Στα 22 άτομα που συνελήφθησαν στο στέκι αντιεξουσιαστών "Ρεσάλτο" ασκήθηκε ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για σύσταση εγκληματικής οργάνωσης από τον εισαγγελέα Ανάμεσα στα 22 άτομα ήταν και η κόρη και ο γιος του αντιπροέδρου της Βουλής βουλευτή του ΠαΣοΚ κ.Νιώτη Στο στέκι " Ρεσάλτο" βρέθηκαν και κατασχέθηκαν 200 κενά μπουκάλια, 2 σφυριά, 3 βαριοπούλες, 2 καλέμια, 2 μπιτόνια εύφλεκτο υγρό, 7 κοντάρια, 3 κράνη, 13 αντιασφυξιογόνες μάσκες, χειροβομβίδα κρότου-λάμψης και 1 ηλεκτρονικός υπολογιστής.

      http://troktiko.blogspot.com/2009/12/blog-post_8509.html

      ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ???

      Γιατί αν είναι έτσι ανατρέπονται τα πράγματα.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ «Κασσάνδρα» 07/12/2009 05:28:25

      Μ@λ@κ@ Δημητρακη. Ειδες για να ειναι ο πατερας σου οικοδομος και οχι βουλευτης της αντιδεξιας "δημοκρατικης" παραταξης; Μετρα μερες στο Μαλανδρινο παρεα με τον αγριο Περιανδρο να σου πρηζει τα μουτρα;

  16. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 06/12/2009 23:03:36

    Και όσο αφορά τα μπουκάλια μην πει κανείς καμιά εξυπνάδα τα παιδιά τα μάζευαν για να τα ρίξουν στους μπλε κάδους ανακύκλωσης.-

    • ellinopsychos avatar
      ellinopsychos @ «Κασσάνδρα» 06/12/2009 23:10:27

      Κασσάνδρα... κι όμως αυτό ακριβώς δήλωσε στα κανάλια ο πατέρας ενός από τους σηλληφθέντες για τα μπουκάλια. Ενώ ο Νιώτης απεφάνθει ότι το έφλεκτο υλικό ήταν μάλλον για σομπα θέρμανσης!

      Ξέρεις εσύ κάποια σόμπα που να καίει... κιροζίνη;;;

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ «Κασσάνδρα» 06/12/2009 23:11:07

      Κασσανδρα, συμφωνώ απόλυτα.
      Έχουν αποδείξει αυτά τα καλόπαιδα πως έχουν οικολογική συνείδηση!!!!

      • Jasmin avatar
        Jasmin @ ΠΕΤΡΟΣ 07/12/2009 01:28:05

        Εγώ ανακυκλώνω και επιστρέφω, και ό,τι πάει για ανακύκλωση ή επιστροφή, τα έχω σε σάκους έξω στο μπαλκόνι.
        Και πιστέψτε με, είμαι άρρωστη με την καθαριότητα και την οργάνωση του σπιτιού.
        Πως αυτή η βρώμα και η απλυσιά στο Ρεσάλτο, δικαιολογεί μόνο τα μπουκάλια για ανακύκλωση, να είναι ευλαβικά τακτοποιημένα στη βιβλιοθήκη;;;
        Μην τρελαθούμε! Πόσοι από εσάς κρατούν τα είδη προς ανακύκλωση στη βιτρίνα στο σαλόνι;

        • Le canard avatar
          Le canard @ Jasmin 07/12/2009 01:30:31

          Jasmin και τα μπουκάλια της μπύρας ανακυκλώνονται, όταν καίγονται σαν Μόλοτωφ. Χαχαχαχα

        • Jasmin avatar
          Jasmin @ Jasmin 07/12/2009 01:37:13

          Έχεις δίκιο "Canard"

          Ας διατηρούμε τουλάχιστον το χιούμορ μας :)

        • Α.Κ. avatar
          Α.Κ. @ Jasmin 07/12/2009 15:14:04

          Ας υποθέσουμε ότι έγιναν τα πράγματα όπως ακριβώς περιγράφονται στα άρθρα.

          1ο πρόβλημα: ποιος είναι ο ιδιοκτήτης των αντικειμένων; Για το νόμο ΔΕΝ μπορεί να υπάρξει ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ.

          2ο πρόβλημα: δεν βρέθηκαν μολότωφ αλλά ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΜΟΛΟΤΩΦ. Οπουδήποτε υπάρχουν καθαριστικά πατωμάτων, τζαμιών, νεροχυτών κτλ μπορεί να φτιαχτεί χημική βόμβα. Για το νόμο ΔΕΝ βρέθηκαν βόμβες μολότωφ στο στέκι αυτό.

          3ο πρόβλημα: Ακόμα και να παραβλέψουμε τα προηγούμενα, που είναι οι αξιόποινες ΠΡΑΞΕΙΣ; Για το νόμο τιμωρούνται οι ΠΡΑΞΕΙΣ και ΟΧΙ οι πιθανές μελλοντικές πράξεις.

          Μπορεί με την κοινή λογική να πιθανολογούμε, με σχετική βεβαιότητα, για το τι ετοιμαζόταν εκεί μέσα, όμως ο νόμος και το δικαστήριο θέλουν πρισσότερα για να καταδικάσουν κάποιον. Θέλει άμεση, προσωπική, πέραν πάσης αμφιβολίας σύνδεση με αξιόποινη πράξη.

          Για μένα το ντου έγινε όχι για συλλήψεις και καταδίκες αλλά για προειδοποίηση: σας ξέρουμε, θα μπαίνουμε στα στέκια σας, γι' αυτό καθήστε φρόνιμα.

          Τα γράφω αυτά γιατί όταν θα ξεκινήσουν οι αθωώσεις θα ψάχνουμε για συνομωσίες στην "κατευθυνόμενη" δικαιοσύνη.

          Υ.Γ. η δίωξη για κακούργημα, εάν έγινε, δεν σημαίνει τίποτα. Στο δικαστήριο κάλλιστα μπορούν να καταπέσουν

  17. thespieys avatar
    thespieys 06/12/2009 23:11:27

    ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ ΝΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΒΟΥΓΙΑΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΟΤΙΜΟ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ thespieys 06/12/2009 23:18:27

      Ποιός το έχασε για να το βρούν?

  18. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 06/12/2009 23:20:00

    Ο ΚΥΡΚΟΣ ΕΧΕΙ 30 ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ ΑΝΩΝΥΜΟΣ 07/12/2009 00:09:48

      Οι αριστεροί δεν δίνουν μόνο παίρνουν.

  19. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 06/12/2009 23:22:23

    Αντε ρε τιραμολα, πες κάτι!

    ΚΑΤΙ!

  20. AKIS avatar
    AKIS 07/12/2009 00:06:08

    Ο ΒΟΥΓΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΦΤΥΣΙΜΟ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ , ΝΤΡΟΠΗ , ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟΝ ΠΕΤΥΧΩ ΣΤΑ ΛΗΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΓΥΡΝΑΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΜΕΡΙΑ , ΕΙΝΑΙ ΕΡΜΑΙΟ ΤΩΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΛΗΔΩΝ.

  21. PANOS avatar
    PANOS 07/12/2009 00:24:20

    Mε επιλεκτική προβολή μόνο των επισοδείων και αποσιωπώντας τελείως την μεγάλη πορεία και τα συνθήματά της, τα καθεστωτικά ΜΜΕ φαίνεται ότι συντάσονται σε ένα καλά οργανωμένο σχέδιο...

    • pampam avatar
      pampam @ PANOS 07/12/2009 06:25:47

      Στο ίδιο σχέδιο που εντάσσεται και η άθλια, προβοκατόρικη δράση του ΣΥΡΙΖΑ.

  22. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/12/2009 00:35:47

    Μια χαρά πάμε: η χώρα διαλύεται.

  23. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 07/12/2009 01:11:19

    Έχω μια απορία!
    Αυτοί που έκαναν τα επεισόδια πέρισυ και τα κάνουν και φέτος δεν είναι "εχθροί" της Ελλάδας;

    Αυτοί που τους υποκινούν ή και τους συγκαλύπτουν δεν είναι "εχθροί" της Ελλάδας;

    Εχουμε τρελαθεί τελείως;

  24. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2009 01:23:17

    Πληροφορούμαι ότι ο Βούγιας δεν εμφανίστηκε αλλά έκανε τηλεφώνημα σε ανώτατο εξωιματικό στη Θεσσαλονίκη δίνοντάς του εντολή να μην συνεχίσει το μπλοκάρισμα ενός μπλόκ του Συριζα, όπου βρίσκονταν και οι δύο βουλευτές του κόμματος (το πιθανότερο βέβαια είναι ότι εντός του μπλόκ είχαν προσχωρήσει και κάποιοι μπαχαλάκηδες για να μην συλληφθούν).

  25. Lavazza avatar
    Lavazza 07/12/2009 06:22:17

    Ο ΣΥΡΙΖΑ πότε θα τεθεί εκτός Νόμου όπως θα γινόταν σε οποιαδήποτε πολιτισμένη χώρα;;;;;

    Προς τί αυτή η συμπάθεια στην άκρα αριστερά;;;

    Δεν είναι Ντροπή να μας διδάσκουν Δημοκρατία της πλειοψηφίας η Γερμανία, το Βέλγιο, το Λουξεμβούργο και άλλες χώρες με Ιστορία όχι μεγαλύτερη των 1000 ετών...;;;

    Τελευταία στο Βερολίνο, σε επεισόδια 400 χαοτικών (οι Γερμανοί τους αποκαλούν "chaoten" δηλ. χαοτικούς ή προωθούντες το χάος), η Αστυνομία έστειλε καμιά 60αριά στα γύρω Νοσοκομεία και συνέλαβε 220!!!
    Σε σύνολο 400 μπαχαλάκηδων, οι 280 τέθηκαν "εκτός μάχης" μέσα σε μία μόνο ώρα (και οι υπόλοιποι διαλύθηκαν).

    Στη χώρα μας γιατί υπάρχει δημοκρατία της μειοψηφίας (και μάλιστα ισχνής);;;

    Καλά είχε πει ο Αρσένης κάποτε: "ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΗ ΧΩΡΑ ΤΗς ΕΥΡΩΠΗΣ"...

  26. pampam avatar
    pampam 07/12/2009 06:32:45

    Kαι στις κομμουνιστικές χώρες δρούσαν προβοκάτορες τύπου «ΣΥΡΙΖΑ». Όχι τόσο εξώφθαλμα όσο εδώ, αλλά τελικά τα κατάφεραν να τους διαλύσουν.

    • pampam avatar
      pampam @ pampam 07/12/2009 06:34:29

      …να τις διαλύσουν –τις χώρες.

      • Lavazza avatar
        Lavazza @ pampam 07/12/2009 08:16:14

        Pampam

        οι χωρες εκείνες ορθώς διαλύθηκαν (αν και οι εκεί προβοκάτορες δεν είχαν τα κίνητρα του ΣΥΡΙΖΑ).

        Ο ΣΥΡΙΖΑ στην Ελλάδα περεσβέυει μονίμως:

        -Βία, Χάος και Αναρχία
        -Ενίσχυση της λαθρομετανάστευσης με κάθε μέσο. Οι Έλληνες
        θα πρέπει να βγαίνουμε από τα σπίτια μας και να τα
        παραχωρούμε στο κάθε καρτυδιάς καρύδι προκειμένου να μην
        στιγματιστούμε από τις "προοδευτικές" κοινότητες του
        Εξωτερικού ως ρατσιστές και φασίστες.
        -"Βαλλιανατοποίηση" των Ηθών
        -Καταπάτηση των θρησκευτικών δικαιωμάτων των ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ
        ΕΛΛΗΝΩΝ και επιβολή πάσα φύσεως λατρειών πλην της
        Ορθοδοξίας.
        -Ελαστικοποίηση της Δικαιοσύνης, αποσυμφόρηση των
        Φυλακών δια της απελευθερώσεως και "κατέβασμα"¨πολλών
        κακουργηματικών ενεργειών σε επίπεδο πλημελλήματος
        -Διάλυση του Στρατού, των σωμάτων Ασφαλείας και πάσα
        Αρχής
        -Διάλυση των σχολείων και αντικατάσταση αυτών με
        παρεϊστικου τύπου "μορφώματα" όπου θα διδάσκονται όλα
        τα "μοντέρνα" μαθήματα (τύπου Γκεϋολογία). Τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ
        θα είναι η επίσημη ξένη γλώσσα του Κράτους.
        -Αναστολή κάθε δραστηριότητα εξωτερικής πολιτικής που
        θίγει τα συμφέροντα των Σκοπίων, της Τουρκίας,
        της Βουλγαρίας, της Αλβανίας, του Αφγανιστάν, του
        Πακιστάν, της Νιγηρίας, του Μπαγκλαντες, της Σιέρρα
        Λεόνε. Τουναντίον επιτρέπεται η δραστηριότητα εξωτερικής
        πολιτικής που θίγει τα συμφέροντα της Ρωσίας, της
        Σερβίας, της Ιταλίας, της Γαλλίας και άλλων
        "οπισθοδρομούντων" φασιστικών χωρών.

        κτλ. κτλ. κτλ.

        ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ!!!

        Με πρόφαση των "Εργάτη" ισχυρίζονται εξωφρενικά πράγματα...

        Τον έχουν ρωτήσει τον Έλληνα Εργάτη αν θέλει να του παίρνουν το μεροκάματο Αλβανοί, Πακιστανοί και διάφοροι εις -οί, εφόσον εκείνοι ζητάνε 20 Ευρώ μεροκάματο ανασφάλιστοι και ο Έλληνας ζητάει 50 και ασφαλισμένος;;;

        Αυτό το Κόμμα πρέπει να τεθεί εκτός νόμου!

        Καταρχήν από χθες είναι ηθικός αυτουργός της απόπειρας δολοφονίας του Πρύτανη.

        Κι ας δυναμώσει λίγο το ΚΚΕ βρε παιδάκι μου, παίρνοντας από το ΣΥΡΙΖΑ όσους έχουν λίγο κουκούτσι.

        Έτσι θα απομονωθούν οι μπαχαλάκηδες που τώρα έχουν βρει πολιτική στέγη.

        • pampam avatar
          pampam @ Lavazza 07/12/2009 08:50:39

          Σχετικά με τον Πρύτανη του Παν/μίου Αθηνών ( «Θα πεθάνεις παλιόγερε, έφτασε η ώρα σου»), «θαύμασα» το κλαψούρισμα του Πρύτανη του Ε.Μ.Π. (Κάτω τα χέρια από το Ιντιμήντια!) Εξέφρασε τη βαθύτατη θλίψη του…
          Και μην ξεχνάμε ότι οι αρμόδιοι υπουργοί υπνοΠΑΙΔΕΙΑΣ και ΔΙΑ ΒΟΥ αμάθειας, καθώς και ΠΡΟ-ΠΟ, έσπευσαν να καλύψουν τους Μουτζούρη, Σπαθή (και τον άλλο…),που είχαν απειλήσει με παραιτήσεις, προς χάριν της «ελευθερίας του λόγου»…και της «ελεύθερης διακινησης των ιδεών» κλπ.
          Θυμάμαι επίσης και τους ενθουσιώδεις χαιρετισμούς (αγωνιστικούς….) Αλαβάνου και ΓΑΠ προς τον Δήμαρχο Τήλου («γάμοι»….) Λες και αυτό ήταν το κοινωνικό πρόβλημα της χώρας!
          Και την πρόσφατη ρήση του Τσίπρα για το Αιγαίο θυμάμαι και –φευ!-- αντιλαμβάνομαι πού εντάσσεται…
          Και είμαι πάρα πολύ θυμωμένος για την αντικατάσταση της σημαίας με την μαυροκόκινη που θύμιζε έντονα τη Ναζιστική…
          Μου φαίνεται ότι έχουν πια ληφθεί όλες οι αποφάσεις πίσω από την πλάτη μας (όπως το Πρωτόκολλο της Μαδρίτης, που δεν πέρασε καν από τη Βουλή) κι εμείς υπνοβατούμε…

        • pampam avatar
          pampam @ Lavazza 07/12/2009 08:55:15

          …Και η κ. Δραγώνα, αξέχαστη θα μου μείνει!

        • anthropos avatar
          anthropos @ Lavazza 07/12/2009 09:07:15

          Δεν πιστεύω όμως ότι οποιοδήποτε κόμμα θα πρέπει να τεθεί εκτός νόμου… ας ωριμάσουν οι «τηλεπολίτες»…

        • mnk avatar
          mnk @ Lavazza 07/12/2009 09:08:20

          Μάγκες, καλό το μπλα-μπλα, όλοι τα ξέρουμε, όλοι τα λέμε κι εκτονωνόμαστε, αλλά...
          Εδώ που φτάσαμε, μόνο μια Φιλική Εταιρία μας σώζει.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Lavazza 08/12/2009 00:41:40

          mnk το έχει προτείνει ο μποτίλιας στο πέλαγος από πέρυσι τέτοιον καιρό, αλλά μας έχει φάει το ...μεροκάματο, το πυλοφόρι, το σφυρί, και το εννοώ!

  27. anthropos avatar
    anthropos 07/12/2009 09:11:49

    …Αν και συμφωνώ με πολλά από τα παραπάνω. Διότι λόγοι για τεθούν εκτός νόμου ακόμα και «μεγάλα» κόμματα υπάρχουν πολλοί! Αλίμονο αν συμβεί κάτι τέτοιο!

    • pampam avatar
      pampam @ anthropos 07/12/2009 09:23:05

      Συμφωνώ! Και δεν είναι μόνο πρόβλημα ΣΥΡΙΖΑ. Υπάρχει και το «ντορικό/ρεπουσικό» στοιχείο στη ΝΔ, υπάρχει και το ΓΑΠικό ΠΑΣΟΚ. Μια χαρά συνεργάζονται μεταξύ τους. Σε ένα πράγμα μόνο έχω συμφωνήσει ποτέ με τον Κύρκο (ως προς το σχήμα λόγου και μόνο….). Στο ότι η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στα κόμματα δεν είναι ευθεία αλλά τεθλασμένη.

  28. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/12/2009 09:24:48

    Οι κλαυθμοι και οδυρμοι δεν οφελουν παρα μονο οι ψυχροι υπολογισμοι.
    Η ιστορια δειχνει οτι τους εμφυλιους πολεμους στην Ελλαδα τους κερδιζει αυτος που εχει ξενους συμμαχους.Συνεπως ολοι οσοι θελουν η παραταξη τους να βγει κερδισμενη πρεπει να επιλεγουν προσωπο που να εγγυαται τις συμμαχιες αυτες.

    • pampam avatar
      pampam @ ψυχραιμια 07/12/2009 09:27:25

      Μη μου πεις, άσε να μαντέψω…..
      Τη Ντόρα :)

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ pampam 07/12/2009 09:47:52

        Συ ειπας.χα- χα.
        Η δεξια συμμετειχε και στον Εθνικο Διχασμο του Α΄παγκοσμιου πολεμου και στον εμφυλιο του Β΄παγκσομιου.Στον Εθνικο Διχασμο ειχε μαζι της τη πλειοψηφια αλλα εχασε γιατι οι Αγγλογαλλοι ηταν με τους βενιζελικους.Στον εμφυλιο ηταν μειοψηφια αλλα κερδισε γιατι οι Αγγλοαμερικανοι ηταν μαζι της.
        Εσεις τι θα θελατε να ειστε : Ενας απο τους εξι που κερδισαν τις εκλογες αλλα εκτελεσθηκαν το 1922 ή ενας απο τους νικητες του 1949;Οτι εγινε εγινε τωρα.Απλως να το σκεφθειτε την επομενη φορα που θα ψηφισουμε για προεδρο.

        • Παλιός Οννεδίτης avatar
          Παλιός Οννεδίτης @ ψυχραιμια 07/12/2009 14:42:35

          από που προκύπτει η αξιολόγηση πλειοψηφίας - μειοψηφίας; στις περίφημες εκλογές του Νοεμβρίου του '20 η Ηνωμένη Αντιπολίτευση (στην οποία συμμετείχε και το ΣΕΚΕ, τότε ΚΚΕ) μειοψήφησε σε ψήφους αλλά κέρδισε την πλειοψηφία των εδρών λόγω εκλογικού συστήματος. Όσο για τον Εμφύλιο, αυτό αν είναι άσχετο. Το ΚΚΕ ήταν πάντα μειοψηφία. ΠΑΝΤΑ

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ ψυχραιμια 08/12/2009 00:57:56

          Δεν σε έπιασε ρε Ψυχραιμία τις ψυχολογικές σου επιχειρήσεις, πού να σε προκάμω, ερασιτέχνης είμαι.

          Πρώτον: Η δεξιά δεν ήταν μόνη της το 1944-49, είχε μαζί της και το κέντρο. Ήταν η πολύ μεγάλη πλειοψηφία του ελληνικού λαού. Ίσως να γνωρίζεις ότι οι Αγγλοαμερικανοί δεν ήταν καθόλου χαρούμενοι που ο Παπάγος καθάρισες τους αντάρτες, διότι ήθελαν την Ελλάδα σε μόνιμο εμφύλιο, καθημαγμένη.

          Δεύτερον: Σήμερα που έχουμε πάρει χαμπάρι τι παιχνίδι παίζετε εσείς οι ξένοι, μάθαμε να μη μαλώνουμε πια μεταξύ μας, ώστε να κάνουμε πέρα εσάς και να διοικήσουμε αυτή τη χώρα μόνοι μας. Διότι και τη μία και την άλλη φορά που αναφέρεις, τους εμφύλιους τους προκάλεσαν οι ξένοι. Το 1915-16 οι Γάλλοι και το 1942-49 οι Άγγλοι. Με στόχευση τον έλεγχο της χώρας μας, και στις δύο περιπτώσεις. Την πρώτη περίπτωση ανταποκρίθηκε ανόητα ο Βενιζέλος, στη δεύτερη περίπτωση ανταποκρίθηκε ανόητα το ΚΚΕ.

          Ας σκεφθούμε πού θα ήταν η χώρα χωρίς αυτούς τους δύο εμφυλίους και ας σκεφθούμε επίσης πόσο κακό είναι να μας ωθεί κάποιος να δούμε σαν εχρθό την "αντίπαλη" πολιτική παράταξη. Έτσι δεν είναι ακριβέ μου Ψυχραιμία;

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ ψυχραιμια 08/12/2009 01:06:13

          Καλέ μου Επώνυμε, θα ήθελα πάρα πολύ να τα είχα γράψει εγώ αυτά, -και ο μόνος μας εσωτερικός εχθρός είναι η μοιρολατρεία και η ηττοπάθεια, η διχόνοια είναι σφεντόνα μπροστά τους...!- και σ΄ ευχαριστώ που μίλησες και για μένα! :)

    • pampam avatar
      pampam @ ψυχραιμια 07/12/2009 09:29:44

      Και δεν μιλάμε για εμφύλιους εδώ…

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ψυχραιμια 08/12/2009 00:45:38

      άρα θα βγει κερδισμένο το πασοκ! μιας και σ΄ αυτό υπάρχει όντως εγγύηση της συμμαχίας με τους Δημοκρατικούς πέραν του Ατλαντικού. γιατί στους άλλους με τους ...άλλους του πέραν του Ατλαντικού υπήρχε σκέτο κενό αέρος....
      {εκτός κι αν σας φέρει καλούδια ο Σαμαράς από την Ευρώπη την Παρασκευή... :)}

  29. Νίκος avatar
    Νίκος 07/12/2009 09:28:50

    Το προβλημα με τους Βουγιες, Αμανατιδηδες κ.α. ειναι οτι ακομα νομιζουν οτι αντιπροσωπευουν μονο ενα κομματι του λαου. Ειναι το ιδιο προβλημα που εχουν οταν πηγαινουν στις Βρυξελλες και αλληλοκατηγορουνται " αυτοι φταινε, αφου ηταν 5,5 χρονια κυβενρηση, ή 20 χρονια κυβερνηση". ΟΙ εκλεγεμενοι αντιπροσωποι και ειδικα οι σε κυβερνητικες θεσεις πρεπει να ειναι εκλεγμενοι ολων των πολιτων. Αλλα η ιδεολογικα τυφλωμενη μετριοκρατια που να το καταλαβει αυτο.

  30. Ψώνιο avatar
    Ψώνιο 07/12/2009 09:38:45

    έχει καταντήσει κλασική η εικόνα ΣΥΡΙΖΑτων γυναικών να ωρύονται στο κινητό τους ενώπιον των ΜΑΤ

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Ψώνιο 07/12/2009 12:41:08

      Θυμάσαι την άλλη πέρυσι που φώναζε τη Μάγδα στο κινητό;
      Και το στυλάκι τους φοβερό, ε; Από τη δεκαετία του '80 δεν έχουν αλλάξει καθόλου. Αυτό θα πει "εμμονή σε αρχές".

  31. «Κασσανδρα» avatar
    «Κασσανδρα» 07/12/2009 09:40:04

    Ώρες είναι να μας πει και ο Νιώτης ότι οι μάσκες ήταν για την γρίπη, τα γυάλινα μπουκάλια για τους μπλε κάδους, το εύφλεκτο υλικό για να θερμανθεί το λαϊκό κίνημα και τα σφυριά ήταν ντεκόρ σύμβολα της εργατικής τάξης.

  32. stelios avatar
    stelios 07/12/2009 11:08:25

    αντι,
    φασισταρια ειναι τα τσογλανια που πινουν σημρεα καφε εξιστοροντας τα κατορθωματα τους,αφου βεβαια κακαριζαν σαν κοτουλες καθιστοι στο πεζοδρομιο μεχρι να τους απελευθερωσει ο Κουρακης.
    Ο Παναγουλης και καθε πραγματικος αγωνιστης κυτουσε στα ματια τους κατηγορους και τους εφτυνε.Οι επαναστατες με το χαρτζιλικι του μπαμπα για εναλλακτικο Λαιφ-Σταιλ,κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους λεγοντας οτι δεν ειναι επαναστατες αλλα κοτες που τυχαια περνουσαν,πηγαν για καφε,τα μπουκαλια ηταν για ανακυκλωση.Εκ του ασφαλους εναλλασουν τον ρολο της κοτας με της παπιας,οταν δεν εχουν την ευχαιρια να κανουν το γενναιο 10 απεναντι σε εναν.

    • αντί avatar
      αντί @ stelios 07/12/2009 11:14:42

      Συμφωνώ απολύτως μαζί σου ότι ΚΑΙ αυτοί είναι φασισταριά.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ stelios 07/12/2009 12:39:26

      Ακριβώς! Αρκετά ανεχθήκαμε τα κακομαθημένα, που κάνουν την "επανάστασή"τους με το κινητό του δικηγόρου έτοιμο προς χρήση.
      Να πάνε να βρωμίσουν κανένα τοίχο της μαιζονέτας τους καλύτερα.

  33. Ψώνιο avatar
    Ψώνιο 07/12/2009 12:05:50

    Τελικά τι λέει ο Βούγιας; Είναι περήφανος για τη στάση του; Ο Παπανδρέου τον στηρίζει; Ο Χρυσοχοίδης του μιλάει ακόμη; Ο ΣΥΝ του έκανε πρόταση να επανέλθεις Υπάρχει αγωνία. Ενημερώστε μας.

  34. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 07/12/2009 12:10:27

    Κατά τη γνώμη μου πρέπει να έρθει το θέμα στη Βουλή και να εφαρμοστεί ο νόμος περί ευθύνης Υπουργών.

  35. Ψώνιο avatar
    Ψώνιο 07/12/2009 12:14:48

    Στην Θεσσαλονίκη που έπιασαν μια ομάδα αναρχικών στο προαύλιο του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου η αστυνομία αφού τους ανάγκασε να καθίσουν στο οδόστρωμα συγκέντρωσε βόμβες μολότοφ που έφεραν μαζί τους. Με εντολή του κ. Βούγια αφέθησαν όλοι ελεύθεροι ύστερα από παρεμβάσεις βουλευτών του Σύριζα (Κουράκης και Λίτσα Αμανατίδου). Δεν καταλάβαμε όμως με ποιο δικαίωμα ο υφυπουργός ελευθερώνει συλληφθέντες! Καταλάβατε τώρα ποιο κόμμα υποστηρίζει ηθικά και νομικά τα επεισόδια... Συνολικά στη Θεσσαλονίκη έχουν συλληφθεί 14 άτομα.

    από μπλογκ θεσσαλονίκης

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Ψώνιο 07/12/2009 12:37:25

      Ο αρχινταβατζής της πολιτικής αλητείας και του χουλιγκανισμού με πολιτικό προσωπείο, ο ΣΥΡΙΖΑ, έχει τους ανθρώπους του και μέσα στην κυβέρνηση.
      Το έχω ξαναγράψει, ο ΣΥΡΙΖΑ είναι η Χρυσή Αυγή της Αριστεράς. Αναρχοφασιστικό μόρφωμα, με τον Κουβέλη και άλλους ανανεωτικούς για "ξεκάρφωμα".

      ΕΡΩΤΗΣΗ: Ο Σαμαράς θα φέρει το θέμα του Μπούγια στη Βουλή; Η θα αρχίσω να κλαίω τα 2 ευρώ που δεν τα ξόδεψα σε σπανακόπιττα;

      • Ψώνιο avatar
        Ψώνιο @ Μάρκο Τ 07/12/2009 13:35:11

        Στις 3.30 οι αστυνομικοί είχαν αποκλείσει τους περισσότερους δρόμους πέριξ του υπουργείου, εγκλωβίζοντας διαδηλωτές σε διάφορα σημεία που σημειώνονταν συγκρούσεις. Τρία άτομα διακομίστηκαν τραυματισμένα στο νοσοκομείο, ενώ στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ κατήγγειλαν αστυνομική αυθαιρεσία. Με παρέμβασή τους οι περισσότεροι διαδηλωτές αφέθηκαν ελεύθεροι.

        Από τα ΝΕΑ

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Ψώνιο 07/12/2009 15:34:46

      Την ιστορία με τον "κακό" και τον "καλό" αστυνόμο, δεν την έχετε ξανακύσει;

  36. Petrucius avatar
    Petrucius 07/12/2009 12:19:42

    ο ΣΥΡΙΖΑ εφαρμόζει μάλλον τη τροτσκιστική μέθοδο του εισοδισμού στο ΠΑΣΟΚ, με μπροστάρη τον Βούγια. Βέβαια αν ζούσε ο Τρότσκι, θα του έκοβε τα πάπαλα άμεσα, και μάλιστα με σκουριασμένο ξυράφι.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Petrucius 07/12/2009 15:41:54

      Σωστόν και σαφές.

  37. pampam avatar
    pampam 07/12/2009 14:13:07

    Θερμά συγχαρητήρια στον ΣΥΡΙΖΑ….
    Μαθαίνω ότι πριν από λίγο ο πρύτανης του Ε.Μ.Π. Μουτζούρης δήλωσε ότι "ωρίμασαν οι συνθήκες» και «πρέπει να ξανακουβεντιάσουμε το θέμα του πανεπιστημιακού ασύλου".
    Μπράβο παιδιά! Όπως με τα κολέγια…Όταν αποκοιμίζατε τον κόσμο με το άρθρο 16 αλλά πίσω είχε η αχλάδα την ουρά. Και το ξέρατε!

  38. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/12/2009 14:31:16

    Εγώ πάντως πιστεύω ακράδαντα πως οι μπαχαλάκηδες και οι ΣΥΡΙΖΑτες συμπεριφορές, καμία μα καμία σχέση δεν έχουν με τη πραγματική αριστερά, η οποία πάνω απ όλα βασίζεται στη πειθαρχία, τη τάξη, και την οργανωμένη κοινωνία. Είναι σαν η όλη βίαιη αυτή συμπεριφορά των ταραξιών, που στηρίζεται από τον ΣΥΡΙΖΑ, να αποτελεί κάποιο είδος οργανωμένης προβοκάτσιας, προκειμένου στο φινάλε, να δυσφημιστεί στα μάτια της κοινωνίας η μαρξιστική κοσμοθεωρία. Δεν έχω δει πουθενά καταστροφές από τα μπλοκ του ΚΚΕ. Επίσης ξέρω πολύ καλά πως ο Τσε, ο Τρότσκι, ο Λένιν, ο Άρης και γενικά όλοι οι επαναστάτες αριστεροί, ήταν φανατικά προσηλωμένοι στην έννοια της τάξης και της πειθαρχίας. Ήθελαν να αλλάξουν το κόσμο, όχι να τον καταστρέψουν.

  39. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 07/12/2009 14:31:47

    Κύριε Χρυσοχοίδη να χαίρεσαι τον Υφυπουργό σου.Ή μήπως ήσουν ενήμερος και συ?Τώρα τί συμπέρασμα να βγάλουμε?Ότι τα επεισόδια γίνονται τουλάχιστον με την ανοχή σας?

  40. tiramola avatar
    tiramola 07/12/2009 14:45:28

    Strange από το ΚΚΕ δεν πρόκειται να δείς τίποτε περισσότερο από αυτό που αποφασίζει το κόμμα.
    Κανονικά στρατιωτάκια.
    Η διαδικασία που ακολουθείται εδώ και πάρα πολλά χρόνια ονομάζεται Δημοκρατικός Συγκεντρωτισμός...

  41. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 07/12/2009 18:08:59

    @tiramola
    Tι εγινε ω δεξαμενη σκεψης του ΓΑΠισμου;
    Σου χρεωσαν το ΚΚΕ με 108 στα ρεπο σου;

  42. pizza avatar
    pizza 07/12/2009 18:41:41

    Καλο το αρθρο. Γι'αυτο αυτη η χωρα ειναι και θα ειναι μπαχαλο. Ποιος τελος παντων κυβερναει αυτη τη χωρα? Συγνωμη. Τωρα θα κανω εμετο

  43. Ψώνιο avatar
    Ψώνιο 08/12/2009 10:10:33

    Ακόμη πολιτεύεται ο μεσιές Μπούγιας; Πως θα επιβληθεί στους αστυνομικούς που προϊσταται όταν εβν ψυχρώ παίενει το μέρος των άπλυτων;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ψώνιο 09/12/2009 00:02:34

      Είναι το αγκάθι στο πλευρό του Χρυσοχοϊδη. Ο άνθρωπος του ΣΥΝ στο υπουργείο.