15/05/2008 00:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάμε για St. Tropez

 Έχω μία μεγάλη απορία: Ακόμη και στις Μαρίνες του St. Tropez, στις μαγευτικές Cannes κάτω από τους Φοίνικες αλλά και στο Monte Carlo κάτω από το περίφημο Καζίνο που σε ακουμπάει το κύμα, ο καφές ΔΕΝ κοστίζει παραπάνω από 2,10΄. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί στο μετά συγχωρήσεως μπουρδέλο του Κολωνακίου εκεί πέριξ της καλύβας του Καραγκιόζη, κάνει 5-6 Ευρώ ! Και μην πει κανείς ότι στο Κολωνάκι κάθεσαι μία ώρα και δύο ενώ στο εξωτερικό κάθεσαι 5΄-10΄. Και εκεί που σας ανέγραψα 1-2 ώρες κάθεσαι. Αλλά βλέπετε εκεί πέρα τα μαγαζιά δεν πληρώνουν 50.000 - 60.000 Ευρώ το μήνα ενοίκιο! Και τα αφεντικά είναι ευχαριστημένα και με κέρδος 50 λεπτά στον καφέ και δεν θέλουν να βγάλουν με 10 καφέδες 40-50 Ευρώ κέρδος…

Λάκης, Μalaga

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 15/05/2008 05:47:56

    Αν σας την έδωσε να ξέρεται την αίτια και μην βρίζεστε μεταξύ σας τέκνα
    http://health.ana-mpa.gr/fthema.php?id=4273

    αλλά Σουφλιά !!!!,Σημίτη !!! ,Koliopano!!!Ντόρα ,Αλέκα ,ΓΑΠ ,Τακη Α., εμένα κλπ ελεύθερα

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 15/05/2008 07:13:07

    Εγώ ένα τσάι το πλήρωσα στην παραλία της Νίκαιας στη Γαλλία 5 Ευρώ.

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 15/05/2008 09:37:21

    ego hthes bradi stin Ptolemaida sto S.D.M.E.se sinedriasi me ena dimosio brisidi apo ena tsoglani tis Friderikis pou to onirotou eine Pirinikos stathmos .Sketi parania !!!!!!!!!!!!!

  4. korfiatis avatar
    korfiatis 15/05/2008 09:46:23

    AMAN ME TON KAFE PIETON TON SPITI SAS

  5. alloras avatar
    alloras 15/05/2008 12:39:37

    πριν απο λίγες μέρες
    στο καλύτερο σημείο στο βερολίνο
    (στο κολωνάκι του βερολίνου) που απο ότι μου είπαν οι φιλοι μου γερμανοί είναι ακριβά γι αυτούς και δεν καθονται συνήθως εκεί ο καφές έκανε 2,80 € σοκαριστική τιμή γι αυτούς δηλαδή!!!!!
    επίσης όλες οι τυρόπιτες,πίτσες κλπ που αγοράζεις στον δρόμο είχαν τιμές απο 0,80 μέχρι 1,80 μέγιστο!!!
    κάτι άλλο που έιναι σημαντικό και δείχνει τον κύριο λόγο που εμείς είμαστε ακριβοί είναι το γεγονός πως για πρώτη φορά είδα να μου δίνουν όλοι ρέστα κέρματα του ενός ή δύο λεπτών!!!
    δηλαδή όταν κάτι κοστίζει 1,49 θα πάρεις τα ρέστα σου κανονικά απο καντίνες μαγαζιά κλπ
    γιατί ξέρουν την πραγματική δύναμη που έχει η δική τους αγοραστική αξία.

    επίσης σε κυριλέ μαγαζί στην καλύτερη περιοχή στο μιλάνο πριν 2 εβδομάδες ένα ποτο κοκτέιλ κόστισε
    7 € πόσο κοστίζει στην γλυφάδα το ίδιο ποτό?
    τι μισθούς έχουν στην σούπερ βιομηχανική πόλη
    του μιλάνου ?
    και τι μισθούς στην ελλάδα?

    γι αυτές τις τιμές ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ όμως φίλοι μου ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ.

  6. Le canard avatar
    Le canard 15/05/2008 14:49:11

    Και δεν αυξάνονται έξω κάθε τόσο τα Δημοτικά τέλη για να γεμίσει την άδεια μπάνκα του Δήμου Αθηναίων η Ντόρα, ο Κακλαμάνης, κ.ο.κ. Αλλά πως θα πληρωθούν τα ρουσφέτια της δημοτικής αστυνομίας, και οι πελατειακές πολιτικές των εκάστοτε Δημάρχων;

  7. Κλοσαρ avatar
    Κλοσαρ 16/05/2008 21:57:20

    Και γιατί πηγαίνετε και τον πίνετε ωρε λεβέντες εκεί που τον χρεώνουν 4 και 5 ευρώ;;;
    Γιατί δεν πάτε να τον πιείτε κάπου που δεν κοστίζει τόσο;;;
    Γιατί προφανώς γουστάρεται να σας πιάνουν τον κώλο και με τα δύο χέρια αρκεί να λέτε οτι συχνάζετε πλατεία!!!

    Αντε ψωνισμενοι!