#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/12/2010 15:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάμε για νόμπελ Οικονομίας ολοταχώς !



Τα έχουμε δει όλα με αυτή την κυβέρνηση. Πρώτα ο Παπανδρέου πήρε βραβείο από τους Γερμανούς γιατί λέει έσωσε την Ελλάδα. Μετά ο Ελληνας πρωθυπουργός βρέθηκε στη λίστα με τους 100 ηγέτες που είναι οι πιο... στοχαστικοί.

Το καινούργιο φρούτο έρχεται από τους  Financial Times οι οποίοι ανακήρυξαν τους 19 καλύτερους υπουργούς Οικονομικών, με βάση τις γνώμες οικονομολόγων.

Εκεί λοιπόν ο Γ. Παπακωνσταντίνου ψηφίστηκε ως ο ... 8oς καλύτερος υπουργός της Ευρώπης με βάση τρία κριτήρια: την πολιτική ικανότητα, την οικονομική επίδοση και την αξιοπιστία στις αγορές. Οπως καταλαβαίνετε τα έχει και τα τρία.Η κριτική επιτροπή είπε τα καλύτερα. Ο κ. Μάρκο Ανουντσιάτα της ιταλικής τράπεζας UniCredit περιέγραψε τον Έλληνα Υπουργό Οικονομικών ως "αξιοσημείωτα αποτελεσματικό στη διερεύνηση επικίνδυνων ευρωπαϊκών πολιτικών, στη διασφάλιση της εγχώριας αποδοχής των πρωτοφανών μέτρων λιτότητας και στην αποκατάσταση σε κάποιο βαθμό της επενδυτικής εμπιστοσύνης - σχεδόν αδύνατο έργο". Ο κ. Έρικ Νίλσεν της τράπεζας Goldman Sachs προσέθεσε για τον κ. Παπακωνσταντίνου: «Του αναγνωρίζω ότι επεξεργάσθηκε όλες τις σύνθετες λεπτομέρειες και σχεδίασε αυτό που ήταν ρεαλιστικά η καλύτερη δυνατή προσπάθεια να αντιμετωπίσει τις αδυναμίες της χώρας του με μεταρρυθμίσεις». Ο ίδιος σημείωσε ότι, αν η ελληνική οικονομία αρχίσει να ανακάμπτει το 2011, ο κ. Παπακωνσταντίνου θα μπορούσε να είναι ο νικητής στην κατάταξη της επόμενης χρονιάς.
Μιλάμε ότι πάμε για νόμπελ Οικονομίας ολοταχώς. Άσχετα αν οι λανθασμένες πολιτικές της κυβέρνησης έχουν φέρει σε απόγνωση τον κόσμο και σε απόλυτη φτώχεια. Οι αγορές θέλουν... αξιοπιστία, δηλαδή υποτακτικούς να τους κάνουν τις δουλειές. Να βάζουν τις χώρες τους στο ΔΝΤ, να κάνει θυσίες ο κόσμος, να κερδίζουν οι διεθνείς οίκοι, να παίρνουν δάνεια κάθε λίγο και λιγάκι. Η συμμαχία των προθύμων ψήφισε λοιπόν τον κ. Παπακωνσταντίνου σ' αυτή τη θέση. Μην τρελαθούμε εντελώς.

Για την ιστορία, η κατάταξη των 19 Υπουργών Οικονομικών έχει ως ακολούθως:

1. Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, Γερμανία.

2. Γιάτσεκ Ροστόφσκι, Πολωνία.

3. Κριστίν Λαγκάρντ, Γαλλία.

4. Άντερς Μποργκ, Σουηδία.

5. Γιούρκι Κατάινεν, Φινλανδία.

6. Τζορτζ Όσμπορν, Βρετανία.

7. Ντιντιέ Ρέιντερς, Βέλγιο.

8. Γιώργος Παπακωνσταντίνου, Ελλάδα.

9. Ζαν Κλοντ Γιούνκερ, Λουξεμβούργο.

10. Ιβάν Μίκλος, Σλοβακία.

11. Γιαν Κες ντε Γιάνγκερ, Ολλανδία.

12. Μίροσλαβ Κάλουσεκ, Τσεχία.

13. Γιόζεφ Πρελ, Αυστρία.

14. Τζούλιο Τρεμόντι, Ιταλία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 06/12/2010 15:57:07

    Τους υποτακτικούς τους βραβεύουν πάντα.

  2. Maximilien avatar
    Maximilien 06/12/2010 15:57:57

    Μ'αρέσει να βλέπω λίστες.

  3. Zio avatar
    Zio 06/12/2010 16:02:05

    ορίστε το μεγαλείο της μικρής μας Ελλάδας!
    νιώθω υπερήφανος!

    περισσότερο και απ το 2006 όταν έβγαινε επιχειρηματίας της χρονιάς ο Λαυρεντιάδης και ήμουν ένας περήφανος μικρομέτοχος του!

  4. Papageorgiou Takis avatar
    Papageorgiou Takis 06/12/2010 16:02:47

    Οι επιδόσεις του υπoυργού μας ήταν πραγματικά άξιες επιβράβευσης. Κατάφερε να χρεοποπήσει την Ελλάδα μόλις μέσα σε 8 μήνες από τη στιγμή που ανέλαβε το υπουργείο του. Οι μνηστήρες του είναι ευγνώμονες: http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2241.aspx

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/12/2010 16:03:23

    Μετά πώς να μην πηγαίνει η Ευρώπη τόσο χάλια;

    Τελικά όλο φρου φρου κι αρώματα αυτοί οι δυτικοί και από ουσία μηδέν...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Επώνυμος 06/12/2010 16:28:37

      Τώρα το κατάλαβες πως όλα στην ΕΕ είναι μια απάτη?

      • anonymos avatar
        anonymos @ Orestios 06/12/2010 23:32:19

        Αντε να τελείωνουμε με αυτή την ΕΕ

        • Orestios avatar
          Orestios @ anonymos 06/12/2010 23:34:01

          Αμήν και πότε.
          Επιστροφή στα κράτη-έθνη.

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/12/2010 16:05:11

    Τα καλά παιδιά θα επιβραβεύουν και τα ενθαρρύνουν για να συνεχίσουν να κάνουν τη δουλειά τους.

  7. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 06/12/2010 16:14:39

    Τώρα ξέρετε ποιος έμεινε ακόμη χωρίς βραβείο!

    Ο Μεγάλος Τραγουδιστής!

    Ελπίζω να είναι στους nominees των φετινών βραβείων Αρίων.

    Φέτος νόμιζω ότι δικαιωματικά έχει μακράν τα καλύτερα σουξέ.

    Ο τελευταίος του maxi-maxi-single δίσκος παριλαμβάνει

    1.Μαζί τα φάγαμε
    2.Παπάρες
    3.Σας διορίζαμε
    4.Ταλιμπάν-Ταλιμπάν ποιος ειν' Οτσαλάν
    5.Φύσηξε άνεμος βοριάς (GREEK FLAG Remix)
    6.Δεν θα μπούμε στο ΔΝΤ, τρεις φορές σ'αρνήθηκα

    • Archimedes avatar
      Archimedes @ netakias.wordpress.com 06/12/2010 17:25:39

      Εγραψες μεγάλε!
      Θα προσέθετα το:

      Παπαραλάμπραινα...

      Πάντα επίκαιρο!

  8. geoc54 avatar
    geoc54 06/12/2010 16:16:17

    Και το έλεγα εγώ , αυτός ο Mr the game is over , ήταν χειρότερος και από τους δικούς μας . Όχι πως δεν έχει κανένα ΘΕΤΙΚΟ η βράβευση.

  9. Ακροβολιστής avatar
    Ακροβολιστής 06/12/2010 16:28:12

    Έφα factorx: Τα έχουμε δει όλα με αυτή την κυβέρνηση.

    Και που είσαι ακόμη...

  10. Enzo avatar
    Enzo 06/12/2010 16:30:25

    14. Τζούλιο Τρεμόντι, Ιταλία.

    αυτος επρεπε να ειναι ο πρωτος. μακραν μπροστα.
    ενταξει ο δικος μας παπ ειναι για φαπες. αχυρανθρωπος

  11. Dal avatar
    Dal 06/12/2010 16:40:58

    O ΠΑΠΑΚ επιλέχθηκε στην 8η θέση, στη γιατί έκανε πράξει αυτά που του έλεγαν, άσχετο εάν απέτυχε παταγωδώς σε όλους τους στόχους.Επέλεξαν ένα Υes man. Ο Τρεμόντι μακράν ο καλλίτερος από όλους-πρόκειται ίσως του πιο σοβαρού και ικανού πολιτικού της Ευρώπης, τελευταίος. Και όμως από μόνος κρατάει την οικονομική κατάσταση της Ιταλία, άσχετα από τα καμώματα του Μπερλουσκόνι. Ο λόγος είναι απλός.Έχει γράψει και εκφραστεί ενάντια την συμμετοχή της Ιταλίας στο Ευρώ, καθώς και ενάντια στην παγκοσμιοποίηση και τον νεοφιλελευθερισμό. Πως να μην εκλεγεί τελευταίος λοιπόν! Τον θεωρούν ξένο σώμα. Μεγάλη αντικειμενικότητα στις επιλογές τους!

    • Papageorgiou Takis avatar
      Papageorgiou Takis @ Dal 06/12/2010 16:44:27

      Πάρα πολύ σωστά. Μπράβο!

  12. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/12/2010 16:44:20

    Κατά τη γνώμη μου έπρεπε να βραβεύσουν τον ελληνικό λαό που ανέχεται όλα αυτά που του κάνει ο κ. Παπακωνσταντίνου.

  13. ΙΩΑΝΝΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ 06/12/2010 17:04:49

    ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ,ΤΟΝ ΔΙΝΟΥΝ ΜΠΟΥΤΣΕΛΙ(ΒΡΑΒΕΙΟ).ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΧΡΕΙΣΤΟ ΤΟΝ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΣΟΥΝ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟΝΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΦΟΡΟ,ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!.ΑΥΤΟΙ ΜΟΝΟ ΦΟΡΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝΕ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝΕ!!!!.

  14. Έρεβος avatar
    Έρεβος 06/12/2010 17:19:24

    Φανταστείτε τι φόβο έχουν μην φαλιρήσουμε τώρα που βραβεύουν αυτούς τους ανεκδιήγητους.

    Φανταστείτε τι διαπραγματευτικά ατού έχουμε στα χέρια μας που πάνε αναξιοποίητα στα χέρια αυτών των μετρίων.

  15. Enzo avatar
    Enzo 06/12/2010 18:12:08

    για νομπελ μακακιας ποτε θα παμε?

  16. Antilogos avatar
    Antilogos 06/12/2010 18:41:26

    Δείτε όμως τις λεπτομέρειες...
    Πώς μπορεί η στατιστική να δώσει λάθος συμπεράσματα... ...

  17. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 06/12/2010 19:08:16

    Ας μην ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε στη "μέτα" εποχή όπου όλα αναστρέφονται.

  18. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 06/12/2010 19:11:04

    Αφού το παληκάρι έσωσε τις Ευρωπαϊκές τράπεζες πηδώντας τους Έλληνες, αξίζει το κάθε βραβείο. Εύγε. Και εις ανώτερα.

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/12/2010 21:03:21

    οπως συμβαινει με ολα τα λαμογια..,
    μολις φυγει οπως οπως απο ΕΛλαδα θα βρει δουλεια εκτος!
    Εκει που θα προσληφθει.. το αφεντικο του .. τοτε.. θα ειναι ο σημερινος του σπονσορας. Αμεσα ή Εμεσα.
    δες.. Μαντελης, Φλωρος, Μανασσης, Χριστοδουλακης, Βερελης, Σκαρπελης κλπ κλπ

    ΠΠ

  20. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 07/12/2010 09:05:52

    To be honored, it means you have achievements to show. In this case, we have the opposite. They have honored the one that has carried their will and plans. Mr. Minister, you serve your country in honor when you implement what is good for its citizens. Instead, you imposed upon them an austerity program that creats havoc and suffocation right across. Consequently, you do not reserve to be recognized by your patrons.