#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/05/2012 16:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάμε για νέες εκλογές!



Ο καπνός που περίμεναν όλοι να βγει από το Προεδρικό Μέγαρο τελικά δε βγήκε ποτέ. Η Ελλάδα πάει σε νέες εκλογές με υπηρεσιακή κυβέρνηση καθώς η ύστατη προσπάθεια του Κ. Παπούλια και των δυνάμεων που στηρίζουν την ευρωπαϊκή πορεία της Ελλάδας, ναυάγησε.

Προφανώς ο Αλέξης Τσίπρας κατά πρώτο λόγο και ο Π. Καμμένος (μετά το βέρτιγκο με το έγγραφο) δε στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και έβαλαν ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες να σχηματιστεί κυβέρνηση την τελευταία στιγμή.

Σε δηλώσεις του ο Ευ. Βενιζέλος επιβεβαίωσε το ναυάγιο των διαπραγματεύσεων και κατήγγειλε τις δυνάμεις που έβαλαν το μικροκομματικό συμφέρον πάνω από όλα.

Χαρακτηριστικό της γελοιότητας της κατάστασης είναι ότι ο Καμμένος πρότεινε να σχηματίσει ο ίδιος κυβέρνηση και να στηριχθεί από τους άλλους. Ο Καμμένος ήθελε να γίνει πρωθυπουργός για να εφαρμόσει το πρόγραμμά του. Απίστευτα πράγματα.

Πάμε πλέον για επαναληπτικές εκλογές το πιθανότερο στις 17 Ιουνίου.

Αύριο θα οριστεί υπηρεσιακή κυβέρνηση.Πιθανότερη λύση για τη θέση του πρωθυπουργού είναι ο πρόεδρος του Συμβουλίου της Επικρατείας κ. Πικραμένος.

Με τη φράση «ελληνικέ λαέ, έκανα ότι μπορούσα», ανακοίνωσε την αποτυχία των διαπραγματεύσεων για τη συγκρότηση κυβέρνησης ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ κ. Φ. Κουβέλης, που αναφέρθηκε ξανά στην πρότασή του για οικουμενική κυβέρνηση, «Ζητήσαμε προγραμματική συνεργασία με φερέγγυα πολιτικά πρόσωπα που θα εγγυώνται την παραμονή στο ευρώ και την απαγκίστρωση από το Μνημόνιο με γραπτή δέσμευση. Δυστυχώς δεν υπήρξε συμφωνία» τόνισε ο κ. Κουβέλης μετά τη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών στο Προεδρικό Μέγαρο. «Είπαμε ότι θα έπρεπε να υπάρξει ρητη δέσμευση για μια επίπονη και συστηματική διαπραγμάτευση για την αποδέσμευση από το μνημόνιο, με άρση της μείωσης των κατώτατων μισθών και της κατάργησης των συλλογικών συμβάσεων. Αυτό θα μπορούσε να σημαίνει επέκταση της περιόδους δημοσιονομικής προσαρμογής", είπε.

Από την πλευρά της, η Αλέκα Παπαρήγα τόνισε τα εξής :

«Μετά την υποκρισία της διαδικασίας των διερευνητικών εντολών, μπροστά στον ελληνικό λαό  μπαίνει ένα νέο-παλιό δίλημμα. Κεντροδεξιά ή κεντροαριστερά. Δεξιά κυβέρνηση; ή αριστερή κυβέρνηση; Οι μεν τρομοκρατούν το λαό οι δε καλλιεργούν χάρτινες προσδοκίες».

Παράλληλα, κάλεσε τους πολίτες να ενισχύσουν το ΚΚΕ, «τη μόνη δύναμη που κανείς δεν μπορεί να βάλει στο χέρι. Η μόνη διέξοδος για τον ελληνικό λαό είναι να δώσει ισχυρή ψήφο στο Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας. Το ΚΚΕ επιδιώκει τη λαϊκή διακυβέρνηση, τη διακυβέρνηση της λαϊκής εξουσίας», κατέληξε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 15/05/2012 16:16:39

    Δεν το βρισκω απαραιτητα κακο. Πλεον ο κοσμος, χωρις θυμο και με ψυχραιμια και καθαρο μυαλο, θα αποφασισει τι Ελλαδα θελει. Επισης η πατριωτες κεντρο-δεξιοι θα διαμορφωσουμε (οσο αναλογει στο καθενα) τι Νεα Δημοκρατια θελουμε (?) απο εδω και περα...!

    Απλα πραγματα πλεον. Απαραιτητα τουλαχιστον 2-3 ΝΤΙΜΠΕΗΤ για οικονομια, μεταναστευτικο και εθνικα θεματα. Ξυπνατε κυριοι... ολα παιζοντε...

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Μικρασιάτης 15/05/2012 17:54:32

      Συμφωνώ απολύτως: Τρια ντιμπέητ: Οικονομία, μεταναστευτικό, εθνική πολιτική. Χωριστά το καθένα.
      Να σταματήσει επιτέλους η θολή μπαλκονολογία επί παντός, αβανταδόρικου μόνον, επιστητού.
      Και κάπου στα αμέσως προσεχώς, να ετοιμάζεται και τέταρτο, για την ΚΑΘΑΡΣΗ !

      • Iωάννης33 avatar
        Iωάννης33 @ ΠΗΛΕΑΣ 15/05/2012 18:26:35

        Διαφωνώ,ο θυμός είναι πλέον το κυρίαρχο χαρακτηριστικό του λαου μας.Τα αποτελέσματα του δεύτερου γύρου δεν μπορεί να είναι εγγυημένα για κανέναν.Κάποιοι αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων

  2. Mara avatar
    Mara 15/05/2012 16:16:39

    Μπράβο... Καμμένε, μεγαλοπατριώτη....
    Ο εγωϊσμός, η αλαζονεία και η έπαρση σου, πάνω από την χώρα.
    Τώρα όμως η μάσκα σου έπεσε και η κουκούλα σου βγήκε.
    Τώρα θα καλοπεράσεις.....

  3. agrios avatar
    agrios 15/05/2012 16:17:41

    Μια εικόνα χίλιες λέξεις . Κοιτάξτε το ύφος του Καμένου . Ούτε ο ίδιος δεν περίμενε να κάθεται στο τραπέζι με τον Π.Δ. Ξέχασε μόνο να πάρει τον Κουϊκ για να βγάλει και αυτός μια φωτογραφία . Χριστέ μου αλήθεια ποιοι είναι αυτοί που τον ψήφισαν; Ψυχαναλυτή θέλουν . Αναφορικά με τον Διοικητή της τράπεζας ΤΣΙΠΡΑΣΒΑΝΚ ι να πω ; Ο ΘΕΌς ΑΣ ΦΥΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ agrios 15/05/2012 16:24:07

      Επαυξάνω και λέω: Δείτε τα πρόσωπα και θα καταλάβετε ποιοι έχουν πραγματική αγωνία για τη χώρα!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Δαναός 15/05/2012 16:38:38

        Άχ πόσο δίκιο έχεις, βλέπω τα τόξα των χειλέων.
        Τρείς γελάνε. Οι 2 σατανικά, ο τρίτος ακαταλόγιστα.
        Δύο είναι σαν να τους σκοτώσανε τη μάνα.
        Και ο Πρόεδρος. Θά θελε κανείς να είναι στη θέση του;

        • restart avatar
          restart @ Ο Θείος 15/05/2012 17:09:47

          2 σκυθρωποί-2 σατανικοί
          αυτούς τους ξεχωρίζεις εύκολα

          ο βενιζέλος είναι ειδική περίπτωση
          χαμογελάει ακαταλόγιστα εδω και μέρες.
          1. σκεφτετε σε τι κατάσταση θα το βρεί το μαγαζι ο γιωργάκης,αν θελήσει να ξαναγυρίσει.
          2. παίρνει ανικαταθλιπτικά
          ..δε μπορω να κάνω άλλη υπόθεση

          ο δε κουβέλης έχει τη φάτσα
          του τυπάκου που μόλις κατάλαβε οτι τελείωσε το δικό του τέταρτο δημοσιότητας.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ restart 15/05/2012 17:17:52

            Μάλλον άλλο ακαταλόγιστο βλέπω εγώ, οπότε και άλλο πραμα τον ένα σατανικό που εσύ υποθέτεις.
            Ούτως ή άλλως, ακαταλόγιστο και σατανικό ενίοτε εφάπτονται.

      • Μara avatar
        Μara @ Δαναός 15/05/2012 16:44:12

        Φάτσες ελεεινές... που γελάνε σαν να μην συμβαίνει τίποτα...
        Μόνο ένας κάθεται σκυθρωπός και ανήσυχος.
        Είναι ο μόνος από την "ανέμελη" παρέα που νοιάζεται για την χώρα.
        Ο ΜΟΝΟΣ....

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Μara 15/05/2012 16:53:29

          Μάρα, 2 είναι οι σκυθρωποί και ανήσυχοι.
          Να είμαστε δίκαιοι, τουλάχιστον τώρα.
          Αφήνω έξω τον ΠτΔ.

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ Δαναός 15/05/2012 17:11:59

        Αγωνία για την χώρα? η για το μέλλον των αφεντικών τους? Ο λαός πλέον ξύπνησε και δεν φοβάται!

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ Δαναός 16/05/2012 05:48:39

        ++++++++++

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ agrios 15/05/2012 16:40:36

      Ψυχαναλυτή θέλουν αυτοί που τον ειχαν 20 χρόνια βουλευτή, από το 1993. Και τον έκαναν Υφυπουργό το 2007.
      Άς είμαστε αντικειμενικοί και δίκαιοι.
      Άδικο έχω;

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Ο Θείος 15/05/2012 18:26:47

        Απόλυτο δίκαιο. Αυτό λέω κι εγώ, δεν είναι δυνατόν να γυρίζουν την πλάτη στη ΝΔ οι ψηφοφόροι γιατί είχε γίνει γαλάζιο ΠΑΣΟΚ και να πηγαίνουνε σε έναν κατ' εξοχήν εκφραστή αυτής της πρακτικής! Σα να λέμε θα κάνει κόμμα ο Βουλγαράκης και θα πάνε γιατί πρεσβεύει το "ηθικό και νομιμο"...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ agrios 15/05/2012 16:57:34

      Αλήθεια, σε μαύρα χρόνια ζω!
      Τα λόγια που δεν κεντρίζουν είναι σημάδι χαζομάρας.
      Ένα λείο μέτωπο, αναισθησίας.
      Εκείνος που γελάει
      δεν έχει μάθει ακόμα
      τις τρομερές ειδήσεις.
      .............
      Ακόμη και το μίσος ενάντια στην ευτέλεια
      παραμορφώνει τα χαρακτηριστικά.
      Ακόμη κι η οργή ενάντια στην αδικία
      βραχνιάζει τη φωνή. Αλίμονο, εμείς
      που θέλαμε να ετοιμάσουμε το δρόμο στη φιλία
      δεν καταφέρναμε να 'μαστε φίλοι ανάμεσά μας.
      Όμως εσείς, όταν θα ‘ρθει ο καιρός
      ο άνθρωπος να βοηθάει τον άνθρωπο
      Να μας θυμάστε
      Με κάποιαν επιείκεια.

      Bertolt Brecht, ''Στους Μεταγενέστερους''

  4. Μema avatar
    Μema 15/05/2012 16:17:56

    Κατι μου λέει ότι τώρα αρχίζει η πόλωση...η ψήφος στις 17/6 δεν θα ειναι ιδια. Να δούμε ποιοι θα διασωθούν μέχρι τότε, αφού κάποιοι μάλλον θα πανε διαλυμενοι στις καλπες. Ελπιζω να μην παει αυτανδρο και άκλαφτο το καραβι "ΕΛΛΑΣ".

  5. Alex avatar
    Alex 15/05/2012 16:21:09

    Όταν τα λέγε ο πρόεδρος (περι ακυβερνησιας) για άλλη μια φορά κανείς δεν έδωσε σημασία. Και πήγαν και ψήφισαν καμμένους και τρίπριδες. Ιδού τα αποτελέσματα. Ελπίζω όλα αυτα τα ζώα αυτή τη φορά να έβαλαν μυαλό.

  6. gloup avatar
    gloup 15/05/2012 16:22:51

    Ο Κουβέλης κρύβεται πίσω από τον Τσίπρα

  7. agrios avatar
    agrios 15/05/2012 16:22:58

    Ξέχασα να ρωτήσω αυτά τα ανθρωπάκια που ήταν βουλευτές της ΝΔ (Μαρκόπουλος , ) γιατί οι άλλοι είναι για γέλια πώς ανέχονται να έχουν αρχηγό αυτό το πράμα; και απευθύνομαι στον Μαρκόπουλο τον οποίο θεωρούσα ως σοβαροφανή . Γιατί για τον ζώη , την κόλια , τον Γιαννάκη , τον μανώλη και τα άλλα παιδιά έχουν τον αρχηγό που τους αξίζει .

    • johnnie avatar
      johnnie @ agrios 15/05/2012 16:31:03

      Αφού τον θεωρούσες σοβαροφανή και όχι σοβαρό, γιατί σκούζεις τώρα;;

    • Tassos avatar
      Tassos @ agrios 15/05/2012 16:56:47

      Ποιός έχασε την σοβαρότητα για να την βρει ο "Χυτήρογλου"?

    • romeo avatar
      romeo @ agrios 15/05/2012 17:13:58

      ζώη, είσαι ακόμα βουλευτής; μαρκόπουλε, δεν πήγες ακόμα στη γέφυρα; μανώλη, ακόμα περισσεύει το θράσος σου; σταμάτη, θα τρίζουν τα κόκαλα του Γεωργίου Σταμάτη!

      • agrios avatar
        agrios @ romeo 15/05/2012 18:08:09

        διαβάσατε ότι ο γίγαντας της πολιτικής χαϊκάλης απειλεί με παραίτηση εάν ο καμένος συνεργαστεί για κυβέρνηση .
        Ο τύπος νομίζει ότι η ελλάδα είναι θέατρο και αυτός παίζει ένα από τα κακόγουστα έργα που κατά καιρούς έχει παίξει .

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ agrios 15/05/2012 18:31:42

      Άχ, Άγριε, Άγριε, σας βγήκαν "μάπα" τα μισά σχεδόν καρπούζια που ποτίζατε και τώρα έχετε αγριέψει.
      Δεν ακούγατε τους παλιούς κηπουρούς που ξέρουν. Ούτε τα δοκιμάσατε ποτέ, άν "τρίζουν".
      Αλλά τουλάχιστον μη βρίζετε. Πολιτικούς χαρακτηρισμούς θέλω ν' ακούσω, όχι βρισίδι. Τι είναι όλοι αυτοί και ο αρχηγός τους; Κεντροδεξιοί; Δεξιοί Δημοκράτες; Κοινωνικοί φιλελεύθεροι; Ευρωπαιστές;
      Αυτά ξεκαθαρίστε. Τα λοιπά αφήστε τα στον Χαικάλη και τους άλλους του θιάσου.

      • juliet avatar
        juliet @ Ο Θείος 15/05/2012 19:52:30

        Θείε,
        πολιτικά σκουπίδια που βαρέθηκαν να τα πάνε στη χωματερή και τα βρήκανε στη πόρτα τους...

  8. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 15/05/2012 16:24:17

    Καλύτερα που απορρίφθηκε κυβέρνηση τεχνοκρατών , δηλαδή υπαλλήλων των δανειστών. Πάμε για πατριωτικό εθνικό μέτωπο της ΝΔ, με ανανεωμένη λίστα όπου θα μπουν αριστεροί/δεξιοί/κεντρώοι πατριώτες, για τη σωτηρία της χώρας και παραμονή στο ευρώ. Τον Ιούνιο ΔΕΝ θα υπάρξει ψήφος διαμαρτυρίας: ο λαός ΔΕΝ διακινδυνεύει να χάσει τα πάντα. Ο Σαμαράς να αρχίσει πορεία προς το λαό. Ο Τσίπρας θα τιμωρηθεί στις κάλπες!

    • knight rider avatar
      knight rider @ Κόνδωρας 15/05/2012 17:20:54

      Να είσαι απολύτως σίγουρος. Ολοι πλέον θα θέλουν να είναι σε εκλόγιμη θέση στην 1η 50άδα. Ηδη βγήκαν τα μαχαίρια, και χωρίς σταυρό ποιός θα κάνει προεκλογικό αγώνα? Την νοοτροπία την ξέρουμε όλοι. Αντε το πολύ πολύ να πάνε να ψηφίσουν την Κυριακή......

  9. Σακης avatar
    Σακης 15/05/2012 16:26:17

    Καλωσορισατε στην κολαση!!!!

  10. victoria (true) avatar
    victoria (true) 15/05/2012 16:30:45

    ++

  11. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 15/05/2012 16:31:28

    Δεν ξέρω αγαπητοί μου αλλα στο τέλος ξυριζουν τον γαμπρό κ´ εγω Ελλάδα μου φοβάμαι μην σου γυρίσουν τον λαιμό Συρις(ζ)α

  12. Dimitris avatar
    Dimitris 15/05/2012 16:33:04

    Τέρμα ο διχασμός ανάμεσα στις δυνάμεις της ευθύνης. Όλοι μαζί ενάντια στο λαικισμό του Τσίπρα και του Καμμένου. Καμία ψήφος χαμένη. Επιτέλους η πατρίδα πάνω από όλους μας.

  13. giannis avatar
    giannis 15/05/2012 16:34:16

    Παραλήρημα Καμμένου αυτή την στιγμή . Ο άνθρωπος είναι άθλιος και επικίνδυνος λαικιστής...

  14. Aris. A avatar
    Aris. A 15/05/2012 16:38:10

    Οταν ο κόσμος δίνει 10% στον γνωστό Καμμένο πρέπει να προβληματιστεί και η ΝΔ πόσο αντιπαθητική έχει γίνει για να βρίσκει κάποιος ελκυστικό τον Καμμένο.

    Εδώ ο άνθρωπος κατηγορούσε για αρχηγό της 17νοέμβρη τον Ράπτη χωρίς αποδείξεις.

    Είναι γνωστός λαικιστής πολύ χειρότερος σε όλα ακόμα και από τον Καρατζαφέρη ο οποίος σε κάποια πράγματα διατηρούσε μια στοιχειώδη σοβαρότητα.

    Ο λαός μπροστά στις ευθύνες του στις επόμενες εκλογές.

    Κάποια στιγμή όμως πέρα από την προπαγάνδα του φόβου να ακούσουμε και να δούμε σε πρόσωπα κάτι δημιουργικό από όσους θέλουν να κυβερνήσουν την χώρα.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Aris. A 15/05/2012 19:16:34

      Ξέρεις Αρη, δεν είναι τόσο το ότι η ΝΔ έχει γίνει αντιπαθητική ( και όλοι μας έχουμε γράψει τι φταίει) , όσο το ότι ο λαός , επικροτεί αυτόν που του λέει αυτό που θέλει ν'ακούσει , χωρίς περαιτέρω σκέψη και κρίση. Το ότι θα υπήρχε και χειρότερος από τον Καρατζαφέρη, ο κατήφορος της χώρας δεν έχει τέλος.... Το βλέμμα του στη φωτογραφία, τα λέει όλα!

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ Diamond Angel 15/05/2012 20:16:14

        diamond

        Είναι μεγάλη αποτυχία της ΝΔ που δεν ανανεώθηκε και έστειλε τον κόσμο να ψάχνεται σε Καμμένους.

        Προσωπικά θεωρώ ότι ο Καμμενός τελείωσε όλοι κατάλαβαν το πόσο θρασύς και επικίνδυνος είναι.

        Δεν είμαι σίγουρος ότι οι ψήφοι Καμμένου θα γυρίσουν στην ΝΔ.

        Νοιώθω ότι ο κόσμος θα πάρει το ρίσκο και θα πάει στον Τσίπρα.

        Οι απογοητευμένοι οι θιγμένοι από το μνημόνιο είναι περισσότεροι απο τους ψύχραιμους.

        Οι στιγμές που ζούμε είναι μια μεγάλη αποτυχία όσων κυβέρνησαν την χώρα και θέριεψαν την διαφθορά για την οποία δεν μιλάει κανείς.

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ Aris. A 15/05/2012 23:32:35

          Δυστυχώς ... έχεις δίκιο!

          • Ιωάννης33 avatar
            Ιωάννης33 @ Φελίζα 15/05/2012 23:41:02

            Οχι δεν έχει δίκιο ο Αρης.Ο θυμός δεν θα σε χορτάσει,ούτε θα σου βρει δουλειά.Ο θυμός θα σε οδηγήσει σε άλλη χώρα.΄Περιπτώσεις ανθρώπων που είναι σε πολύ δύσκολη κατάσταση ξέρουμε όλοι μας,είναι γύρω μας.
            Γι'αυτό είναι πλέον ξεκάθαρο ποιοι είναι οι επικίνδυνοι και οι ανεύθυνοι.Αυτοί που ποντάρουν στην μιζέρια και στην εξαθλίωση για να αναλάβουν τα ηνία.

  15. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 15/05/2012 16:41:53

    Οι εκλογές θα λειτουργήσουν εκτονωτικά και λυτρωτικά.

    Στο Φαήλο:

    Ο Θανασάκης Λάλας αφέθηκε ελεύθερος...
    Φρόντισε να σοβαρευτεί η ΝΔ!
    Να καθαρισθεί από τους μπούληδες που επιτρέπουν στους Λάλες να κυκλοφορούν.
    Οι πολιτειολογικές και κοινωνιολογικές αναλύσεις περιττεύουν.

    Με δύναμη και αξιοπρέπεια για Σωτηρία του Έθνους.

  16. Angie avatar
    Angie 15/05/2012 16:41:59

    Έκανε δηλώσεις ο Συγκαμμένος ! Τα ρίχνει τώρα στον Σαμαρά για την αποτυχία σχηματισμού κυβέρνησης! Μα πώς είναι δυνατόν να ψήφισαν normal άνθρωποι τον Καμμένο?

  17. avanti avatar
    avanti 15/05/2012 16:42:22

    Τελικά πάμε σε νέα εκλογική αναμέτρηση όπως είχε πει ο Αντώνης Σαμαράς .... αν δεν πάρω αυτοδυναμία ..... θα οδηγήσω την χώρα σε νέα εκλογική αναμέτρηση.
    Ας ελπίσουμε ότι έχει πάρει την σωστή απόφαση.

    • tak avatar
      tak @ avanti 15/05/2012 18:39:57

      avanti maestro, δεν είναι η απόφαση του Σαμαρά. Ο Αντώνης Σαμαράς, παρά την άδικη τιμωρία που του επεβλήθη από το εκλογικό σώμα, κατάλαβε την εντολή που του έδωσε ο λαός και προσπάθησε να την κάνει πράξη. Το "αν δεν πάρω αυτοδυναμία ….. θα οδηγήσω την χώρα σε νέα εκλογική αναμέτρηση", που έλεγε, προφανώς αναφερόταν σε μια πλειοψηφία οριακή προς την αυτοδυναμία... Με 19% δεν γίνεσαι αυτοδύναμος... Συνεπώς, δεν είναι η απόφαση του Σαμαρά... Άλλοι αποφάσισαν τις εκλογές...

  18. hagan avatar
    hagan 15/05/2012 16:42:45

    Τι καιροί κι αυτοί να ζει κανείς...Γειά σου Μάρα...

    • Mara avatar
      Mara @ hagan 15/05/2012 16:56:49

      Καλησπέρα hagan

      Kαιροί των αποκαλύψεων....

  19. CC avatar
    CC 15/05/2012 16:43:12

    Εντάξει, τώρα αρχίζει η επόμενη μάχη.

    ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ, ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ. Οπως όλοι είδατε τα γάντια έχουν βγεί.

    Ολοι πρέπει να κάνουμε το καθήκον μας στην κάλπη. Για το μέλλον αυτού του τόπου.
    CC

  20. partyman avatar
    partyman 15/05/2012 16:43:16

    ψυχραιμία, τίποτα δεν θα γίνει.. θα "τερματίσει" το χρηματιστήριο για καμμιά εβδομάδα.. αλλά εως εκεί..

    το ξέρουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ αυτό οι Κουβέλης-Καμμένος-Τσίπρας και εκεί θα πατήσουν για την νέα προεκλογική εκστρατεία..

    συνεχίζουν hardcore γιατί ξέρουν ότι ακόμα τους παίρνει..

    το ζητούμενο είναι η στάση των ευρωπαίων τώρα..η πίεση πάει σε αυτούς..
    --αν οι ευρωπαίοι "κολώσουν" (πολύ πιθανό, δεν έιναι έτοιμοι ακόμα για κατάρευση του ευρώ και αυτό έγινε ξεκάθαρο στο eurogroup εχθές) τότε κερδίζουν οι τζογαδόροι Τσίπρας & Κουβέλης και μετά θα δούμε τον αντίκρυπο στην χώρα..

    --αν ΔΕΝ τσιμπήσουν οι ευρωπαίοι, το δίλλημα στις εκλογές θα είναι ξεκάθαρο.. ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ .-

    ΟΛΑ πάντως θα είναι ξεκάθαρα σε ένα μήνα και ο κόσμος θα έχει φανερό και ουσιαστικό λόγο με την ψήφο του..

  21. stoxastis avatar
    stoxastis 15/05/2012 16:44:10

    ..Η πιο μεγάλη ευκαιρία για τον τόπο>
    Ο Σαμαράς να υλοποιήσει την εντολή της 29/11/2009.
    "ΑΝΤΩΝΗ ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΟΛΑ".
    Νεα πρόσωπα στίς λίστες χωρίς ένοχο παρελθόν και κομματική θητεία.
    Ανθρωποι της αγοράς που δούλεψαν και καταξιώθηκαν.
    Πολίτες που έφθασαν στον "Αν.Σκ" της ζωής τους με το σπαθί τους και ΟΧΙ έρποντας και γλείφοντας και με τα κέρατά τους.
    Ας μην ξεχαστούν οι "επικοινωνιολόγοι". Οι Πολίτες πάλι με το θυμικό θα ψηφίσουν και τον Ιούνιο. Απλά ο ΠΟΝΟΣ τους είναι τώρα διαφορετικός.
    Είχαν αυτό που τούς έκαιγε από πριν, τούς έβαλαν στο κεφάλι τους και την "ασυνεννοησία" τους. Αν ο πολιτικός λόγος είναι για το ποιός έφταιξε τότε ......ξανά σε εκλογές θα πάμε

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ stoxastis 15/05/2012 17:04:26

      Προσυπογράφω. Ο Σαμαράς, αν φτιάξει το πατριωτικό εθνικό μέτωπο και κάνει πορεία στο λαό, θα σαρώσει: ο λαός πλέον φοβάται το ΣΥΡΙΖΑ, φοβάται τη δραχμή, φοβάται την αστάθεια. Ο Τσίπρας θα πληρώσει την αλαζονεία του και θα πέσει σε μονοψήφια ποσοστά: ο λαός δεν θα τσιμπήσει στη δημαγωγία.

  22. trelamenos avatar
    trelamenos 15/05/2012 16:47:25

    .....οι ¨χωρις ελπιδα¨ελληνες (ανεργοι-αναρχικοι-περιθωριακοι>1.000.000) θα καταστρεψουν και τους ¨νοικοκυραιους¨ελληνες¨. Ποιοι αραγε ψηφισαν ΣΥΡΙΖΑ............??????? θελω να ελπιζω οτι καποιοι απο αυτους να καταλαβουν οτι μονο μεσα απο φιλοευρωπαικη παραταξη θα υπαρξει ελπιδα διασωσης και δικης τους μακρο¨προθεσμα......αλλιως θα παρει η μπαλλα ολους και θα γινουμε Βουλγαρια......οπως θελουν καποιοι δυστηχως΄

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ trelamenos 15/05/2012 17:19:41

      Το μεγαλύτερο ποσοστό των συριζαίων είναι 22% οι Δημόσιοι Υπ. Αυτοί που μέχρι χθες ήταν πασόκ (πρώτοι σε ψήφους σακοράφα, κουρουμπλής, έτη φωτός μπροστά απο τους χρόνια συριζαίους) και χάνοντας επιδόματα πήγανε σ' αυτόν που τους έταξε πως θα τους τα δώσει πίσω.

      22% έχει επίσης σε ανέργους και ακολουθεί στη συνέχεια ένα αρκετά σημαντικό ποσοστό φοιτητών. Αλλά η κύρια δύναμή του είναι οι δ.υ., όλες οι συντεχνίες δικές του είναι και γι αυτό θέλει να οικοδομήσει μεγαλύτερο κράτος (100.000 προσλήψεις, επανακρατικοποιήσεις), ώστε προσθέτοντας και τα πακιστανά που θέλει να ελληνοποιήσει, να φτιάξει στρατό.

    • nikolas avatar
      nikolas @ trelamenos 15/05/2012 17:29:55

      Δηλαδή αγαπητέ ο άνεργος δεν είναι νοικοκυραίος; Και οι συνεργάτες των Γερμανών το '40 νοικοκυραίοι φιλήσυχοι ήταν. Όλοι μαζί ή κανένας απο εδώ και πέρα η μάσα και ο ατομισμός να πάρουν τέλος.

  23. kotstak avatar
    kotstak 15/05/2012 16:47:59

    Οι πρόσφατες δηλώσεις στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ για τις καταθέσεις δεν ξέρω εάν έγιναν για να πτωχεύσουμε προεκλογικά, είμαι όμως βέβαιος, πως ένεκα αυτών των δηλώσεων θα πτωχεύσουμε προεκλογικά, εάν οι δημοσκοπήσεις δείξουν προβάδισμα του ΣΥΡΙΖΑ.
    Ελπίζω οι πολίτες να αντιληφτούν το "παπατζηλίκι" των λαϊκιστών.
    Αυτό που κάνουν συνήθως οι λαϊκιστές προεκλογικά είναι η "μοιρασιά του Καραγκιόζη".
    Αυτά που μοιράζουν το πρωί στους συνταξιούχους, τα μοιράζουν το απόγευμα στους δημοσίους υπαλλήλους, και το βράδυ στους ανέργους.

    • dim avatar
      dim @ kotstak 15/05/2012 17:05:00

      Οι επόμενες δημοσκοπήσεις είναι οι πιο κρίσιμες στην ιστορία του έθνους. Προβάδισμα Σύριζα θα σημαίνει και άμεση φυγή καταθέσεων, κατάρρευση του τραπεζικού συστήματος, και άμεση έξοδο της χώρας από το Ευρώ. Τα αστεια και η χαλαρή ψήφος, ή η ψήφος οργής τελειωσε. Τώρα ο κάθε ένας είναι πλεον υπεύθυνος όχι μόνο για το τι θα ψηφίσει στις 17 Ιούνη αλλά και για το κλίμα που θα δημιουργηθεί από εδώ και πέρα. Οταν λοιπόν χτυπαει το τηλέφωνο, και τον ρωτάνε τι θα ψηφίσει, ας σκεφτεί καλά με την απάντηση του ότι ενδεχομένως η απάντηση του αυτή οδηγεί άμεσα τη χώρα σε άτακτη χρεωκοπία.

  24. balomatou avatar
    balomatou 15/05/2012 16:48:26

    Αντωνη,
    Κηρυξε πανστρατια για να σωθει η πατριδα, εισαι ο μοναδικος που μπορει να παρει τις τυχες της δυσμοιρης πατριδας στα χερια του. Δεν υπαρχει ουτε χρονος ουτε χωρος για τιποτε αλλο.

  25. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 15/05/2012 16:48:45

    Ο κύριος Roubini πριν από λίγο μας έδωσε την πρόβλεψη του (ευχή αν θέλετε) για τις εκλογές μέσω twitter:
    New Greek election will lead to victory of Syriza and collision course with Troika that will lead to default and exit

  26. Alithinos logos avatar
    Alithinos logos 15/05/2012 16:57:16

    http://www.youtube.com/watch?v=RRhN05gyLrk


    DEITE OLOI

  27. Mara avatar
    Mara 15/05/2012 17:02:40

    Aντώνη, βγάλε ΤΩΡΑ...τις κουκούλες των Καμμενοτσιπραίων....

    Και εσείς κύριοι βουλευτές της λίστας πλέον, κανονίστε την πορεία.... σας.
    Κανονίστε να κάνετε ομιλίες... και εμφανίσεις... όπως αυτές των προηγούμενων εκλογών και ΘΑ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΕΤΕ....

  28. anonymous avatar
    anonymous 15/05/2012 17:03:33

    οι θεσεις του Σύριζα για τη μεταναστευση:

    Πολιτικό πρόγραμμα ΣΥΡΙΖΑ
    (h**p://www.syn.gr/programma/programma.htm)

    ΣΤΟΧΟΣ 10
    Για μια νέα πολιτική για τους μετανάστες και τους πρόσφυγες
    Η στρατηγική μας κατεύθυνση

    -ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ (ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ)

    - ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΙΣΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ (ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ)
    - ΑΔΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
    - ΧΑΡΤΙΑ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    - ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΕΠΑΝΑΠΡΟΩΘΗΣΕΩΝ
    - ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΑΠΕΛΑΣΕΩΝ

    (και από δίπλα η αποποινικοποιηση των ναρκωτικων, ο αφοπλισμος της αστυνομιας και η καταργηση του στρατου με αντικατασταση απο "κοινωνικη θητεια")

    με το συριζα σε δυο χρονια οι Ελληνες θα εχουν μετατραπει σε προσφυγες μεσα στην ιδια τους τη χωρα και θα σφαζονται οπως σφαζονται οι χριστιανοι στην αιγυπτο και στο σουδαν

    Συριζα: το επισημο παραρτημα του οθωμανικου υπεξ στην Ελλαδα

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ anonymous 15/05/2012 17:49:26

      Ελπιζω το παραπανω κειμενο των αποψεων του ΣΥΡΙΖΑ για το μεταναστευτικο , να γινει ευρεως γνωστο σε ολους!!!!!!! Ας κινηθουν λιγο τα πατριωτικα σαιτ...!

  29. agrios avatar
    agrios 15/05/2012 17:03:45

    Κύριοι βουλευτές του καμένου αν δεν ντρέπεστε να σας αποκαλούν έτσι. Τον Χαϊκάλη τον έχετε υπαρχηγό ; Είναι πριν ή μετά τον Κουϊκ;
    Μοιραίοι και άβουλοι προχωράτε . Για να γίνει ο Κουϊκ ο Μανώλης και ο Χαϊκάλης βουλευτές σέρνεται την ΠΑΤΡΊΔΑ στον γκρεμό .
    Και εσείς που τους ψηφίσατε. Ξέρετε που θα πάει ο καμένος

  30. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 15/05/2012 17:04:29

    Ο Πικραμένος πρωθυπουργός, πρόεδρος του ΣτΕ που έβγαλε συνταγματικό το μνημόνιο; Αλλοι πρόεδροι ανωτάτων δικαστηρίων δεν υπάρχουν;

  31. Νίκος Γκ. avatar
    Νίκος Γκ. 15/05/2012 17:06:09

    Οι επαναστάτες των πληκτρολογίων ξεκίνησαν ήδη να πιάνουν δουλειά στα κοινωνικά δίκτυα... γράψτε ένα άρθρο για τους τυφλωμένους απο τα συνθήματα οπαδούς που χρήζουν ψυχανάλυσης...

  32. Mara avatar
    Mara 15/05/2012 17:07:17

    Θείε,

    Ο δεύτερος μάλλον για αμήχανος μου φαίνεται παρά ανήσυχος.
    Αλλά δεν επιμένω, μπορεί και να έχεις δίκιο.
    Σαν το βλέμμα όμως του σαλαϊδωμένου.... Καμμένου, ΚΑΝΕΝΑΣ....
    Ο άνθρωπος είναι για "άσπρη" μπλούζα.....
    Δεν εξηγείται αλλιώς.....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Mara 15/05/2012 17:12:34

      Και σύ μπορει να έχεις δίκιο, για την άσπρη μπλούζα. Αλλά εμένα, 90 %, δεν μου φαίνεται σαλαϊδωμένος.
      "Μάγκας είμαι", μου φαίνεται να λέει στον μεγαλοπρεπή εαυτό του. "Τους έπιασα "Αμερικανάκια", το τσούλησα το καρότσι αρκετά παρακάτω".
      Αυτά.

    • airman avatar
      airman @ Mara 15/05/2012 19:23:03

      Στρώνει και τη γραβάτα! Να βγει σα γαμπρός! Θα κορνιζάρει και τη φωτογραφία μήπως;

  33. Νίκος avatar
    Νίκος 15/05/2012 17:07:43

    Ποιοι δεν ήθελαν εκλογές; Ο Βενιζέλος και ο Κουβελης.Και οι δυο λόγο Τσιπρα.Ο Αντώνης για ποιο λόγο να μην θέλει;Καλύτερα τώρα εκλογές για να πάρουμε τελικά την ευθύνη με την ψήφο μας εμείς.Να διαχωρίσει την θέση του από το ΠΑΣΟΚ για το Μνημόνιο καθαρά και ξάστερα.Σανίδα σωτηρίας στο ΠΑΣΟΚ πλέον δεν υπάρχει όπως τον Νοέμβριο.

  34. hagan avatar
    hagan 15/05/2012 17:08:06

    Μάρα,θα ρισκάρω μια πρόβλεψη: ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ θα εκτινάξουν τα ποσοστά τους,όλοι οι υπόλοιποι θα συνθλιβούν.Εκ δεξιών και εξ ευωνύμων...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ hagan 15/05/2012 17:30:19

      Πάλι θα το ξαναπώ, hagan, Νικο και λοιποί :
      Τίποτε δεν καταλάβατε. Πάλι σκέφτεστε "παιχνιδάκια υψηλού ρίσκου".
      Πάνε οι "αυτοδυναμίες", ξεχάστε τις. Δεν θα έχει ούτε η ΝΔ ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ. Απλώς θα είναι πρώτο και δεύτερο κόμμα, δεν ξέρω ποιός ο πρώτος.
      Και τι θα κάνετε μετά; Τρίτες εκλογές; Ή θ' αναζητήσετε κυβερνητικούς εταίρους; Με προγραμματική σύγκλιση, όσο γίνεται; Και ισχυρή κυβέρνηση;
      Απλή λογική είναι. Μη μας τρελαίνετε.

      • Νίκος avatar
        Νίκος @ Ο Θείος 15/05/2012 17:44:06

        Θείο δεν έχουμε την κουλτούρα των συνεργασιών και πως να τις έχουμε άλλωστε όταν όλοι η κρατική μηχανή αποτελείτε από μη Δεξιούς.Όπως ορθά είπε ο Αντώνης η εκλογή θα είναι απέναντι σε Ευρωπαϊστές και μη.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Νίκος 15/05/2012 17:56:49

          Δεν θα έχει κανείς αυτοδυναμία. Πάρτε το απόφαση, θα σας διευκολύνει αυτό.

      • avanti avatar
        avanti @ Ο Θείος 15/05/2012 17:46:18

        Την ίδια απορία έχω και εγώ, αν μπορούμε να πάμε και σε τρίτη εκλογική αναμέτρηση.... τέρμα οι διακοπές φέτος, εδώ θα κάτσουμε μέχρι να σκάσουμε να ψηφίζουμε....
        Και μετά την τρίτη εκλογική αναμέτρηση τί? Ανάληψη της διακυβέρνησης από τον στρατό??

        Πάντως δηλώσεις του είδους " η κατάσταση είναι ζοφερή και δεν μπορούμε να οδηγηθούμε με ομαλότητα στις εκλογές " που δήλωσε ο Βαρβιτσιώτης, δεν βοηθάνε την ΝΔ. Ας μην ξεχνάμε ότι ψηφίζουν και νέοι, που δεν τσιμπάνε & δεν μασάνε καθότι μακροχρόνια άνεργοι.

  35. Kanaris avatar
    Kanaris 15/05/2012 17:11:16

    Ουδέν κακόν αμιγές καλού. Ο λαός τίθεται για δεύτερη και τελευταία φορά μπροστά στις ευθύνες του. Η ΝΔ τούτη την φορά θα πρέπει πάσει θυσία μην αυτοπαγιδευτεί ξανά το επικοινωνιακό εν πολλοίς δίλημμα Ναι ή Όχι στο Μνημόνιο. Κάποιο μνημόνιο σαν συμβόλαιο δανεισμού οπωσδήποτε θα υπάρξει, εφόσον είμαστε αναγκασμένοι να συνεχίζουμε να παίρνουμε δανεικά. Οπωσδήποτε οι όροι του θα πρέπει να είναι καλύτεροι από του σημερινού.

    Όμως τώρα το δίλημμα θα πρέπει να είναι αυτή καθ’ αυτή η επιβίωση ή όχι της Πατρίδας. Η επιβίωση αυτή ξεκινά πρώτα από τα εθνικά θέματα με τους εξωτερικούς αλλά και εσωτερικούς (μεταναστευτικό) εχθρούς να παραμονεύουν, περνά από τα οικονομικά με έμφαση στο πώς η ανάπτυξη μπορεί να σταματήσει την περαιτέρω καταστροφή του λαού, και οδηγείται στην ποιότητα (ασφάλεια, παιδεία, κλπ) της ζωής και της δημοκρατίας που θέλουμε να έχουμε.

    Αν τα στελέχη της ΝΔ αποφασίσουν τελικά να δώσουν ειλικρινή και πεισματώδη μάχη σε αυτά τα πεδία, τότε μπορούν να περάσουν με επιτυχία το μήνυμα τους στον λαό και να ανατρέψουν την υπάρχουσα κατάσταση. Κανένας από τους πολιτικούς τους αντιπάλους δεν μπορεί να δώσει πειστικές απαντήσεις σε όλα ΜΑΖΙ τα παραπάνω θέματα. Αν όμως αφήσουν και πάλι μόνο τον Σαμαρά, τότε θα επιβεβαιώσουν την γενική αίσθηση του λαού ότι για αυτούς η πολιτική είναι business as usual.

  36. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 15/05/2012 17:13:53

    ΠΟΛΩΣΗ ΤΩΡΑ!!! Βγαίνουν τα γάντια, ο πολιτικός πολιτισμός τελείωσε! Όλα τα χτυπήματα επιτρέπονται. Ο λαός έχει ΜΟΝΟ μια ζαριά: τις νέες εκλογές. Ρισκάρει να του "βγει δραχμή";

  37. theo1611 avatar
    theo1611 15/05/2012 17:24:10

    Φάκτορες,

    Προτείνω να καθορίσετε μία μέρα για μπινελίκια!!!

    Απαραίτητη προϋπόθεση συμμετοχής (αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος νομικής προστασίας του site) ΑΜΚΑ ή ΑΦΜ ή άλλα στοιχεία μοναδικής ταυτοποίησης.

    Πρέπει να ακουστούν και να πιάσουμε τη συνέχεια από κει και πέρα!!!

    ΥΓ: Ποιές δημοσκοπήσεις και ποια ΜΜΕ!!! Αυτοί που θέλουνε να μας στείλουνε στη δραχμή και να ενοχοποιήσουν τον Τσίπρα στο πανελλήνιο? Ο μικρός, άσχετα αν διαφωνεί κανείς μαζί του, το χειρίζεται άψογα!!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ theo1611 15/05/2012 17:27:34

      Μέσα, έχω βαρεθεί να σβήνω μπινελίκια

  38. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 15/05/2012 17:25:55

    Αρχηγε ξεκινα αμεσα πορεια προς το λαο.Απο πολη σε πολη , απο χωριο σε χωριο ,απο πορτα σε πορτα.ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΕ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ,ΜΕ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ,ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΑΠΛΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.Κυριοι του κομματος ΞΥΠΝΗΣΤΕ.Ουτε μια ψηφος χαμενη Καλεστε τους ΕΛΛΗΝΕΣ σε πανστρατια σε οποια χωρα σε οποια ηπειρο!Κυριε Μειμαρακη εσυ μπορεις!NIKH ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Νεοδημοκρατης 15/05/2012 17:36:25

      Τσίπρα, καλωσήλθες στο box-club χωρίς γάντια... Το όμορφο χαμόγελό σου, sexy Alexi (κατά το Ρόϊτερς) θα τσαλακωθεί στις κάλπες. Ο λαός θα σε φοβηθεί σαν το διάολο. Όχι στη δραχμή, όχι στην πτώχευση. Ο Σαμαράς δεν ξέρει μόνο να ρίχνει σφαλιάρες: ξέρει και κουτουλιές.

  39. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 15/05/2012 17:29:14

    Άμεσες επαφές ΝΔ με στελέχη/βουλευτές ΑΝ.ΕΛ, μετά το σούργελο Καμμένου: συστράτευση όλων, πέρα από προσωπικές αντιπαλότητες.

  40. anonymous avatar
    anonymous 15/05/2012 17:30:10

    Ήταν να μην ανοίξουν τα μαντριά και την κοπανήσουν τα βουβάλια. Ήταν να μην αφηνιάσουν τα βουβάλια. Τώρα άντε βάλτα μέσα.
    Ο θεός να βάλει το χέρι του.

  41. drider avatar
    drider 15/05/2012 17:33:06

    Αυτό θα το σχολιάσει κανείς; Ο Παπαδήμος μπορεί να κάνει ότι του κατέβει;

    Αποφάσισαν τη μεταβίβαση των €18 δισ. "άμεσα"
    h**p://www.capital.gr/News.asp?id=1500387

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ drider 15/05/2012 17:48:46

      "Ξεραίνεται" το απόθεμα των εμπορικών τραπεζών, μάλλον. Ούτως ή άλλως τα 18 είναι ρευστό του EFSF που είχε ήδη περάσει στο ΤΧΣ και είχε εγγραφεί στο Δημόσιο χρέος.
      Άλλο είναι το ζήτημα: Τι μετοχές θα δώσουν, κοινές; Με τι τιμή; Χθές και σήμερα οι τράπεζες στο ΧΑΑ έφυγαν πολύ κάτω. Τζάμπα είναι.
      Άρα ποιά αναλογία νέων μελών στα ΔΣ; 30 %, 40 % ή 49 %.
      Θα πέσει και άλλο αύριο.
      Είναι και άλλος λόγος που επιταχύνουν. Με την πτώση της χρηματιστηριακής αξίας, άν αργήσουν στο τέλος θα φθάσουν να έχουν Δημόσια συμμετοχή 60 %.
      Τα λέγαμε, θα έχουμε de facto προσωρινά κρατικές τράπεζες.
      Φυσικά τα νέα μέλη ΔΣ θα δίνουν λόγο ΚΑΙ στον EFSF.

  42. nikolas avatar
    nikolas 15/05/2012 17:34:14

    Ψυχραιμία, ενότητα, αποφασιστικότητα. Ο καθένας ας σκεφτεί το μέλλον όλων μας και ας πράξει αυτό που πρέπει. Για τους απολίτιστους μη φοβάστε μέχρι να σωθεί Ισπανία και Ιταλία και η αποχώρησή μας να τους κοστίσει λιγότερο απο οτι η παραμονή μας, θα απειλούν θα φοβερίζουν θα νουθετούν αλλά ως εκεί.

  43. Aggelos avatar
    Aggelos 15/05/2012 17:44:56

    "Τσίπρα, καλωσήλθες στο box-club χωρίς γάντια… Το όμορφο χαμόγελό σου, sexy Alexi (κατά το Ρόϊτερς) θα τσαλακωθεί στις κάλπες. Ο λαός θα σε φοβηθεί σαν το διάολο. Όχι στη δραχμή, όχι στην πτώχευση. Ο Σαμαράς δεν ξέρει μόνο να ρίχνει σφαλιάρες: ξέρει και κουτουλιές."


    πρεπει να ακουστει κυβερνητικο προγραμμα απο το συριζα ολες οι θεσεις να ξαβρωκωθουν ολοι

    και μπολικα ντιμπειτ,,αντωνης vs αλεξης

    τερμα οι ευγενιες,,εδω παιζεται η χωρα

    και ελπιζω οι αρουληδες κλπ αχρηστοι φλωσροι να διαγραφουν,,απο τις λιστες

    οξωωωωω

  44. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 15/05/2012 17:47:21

    Ο καπνός, που όλο και περισσότεροι περιμένουν, πλέον, να βγεί από το Προεδρικό Μέγαρο είναι άλλου είδους.
    Καλέστε τον Μιχαλολιάκο να σας εξηγήσει...

  45. Mara avatar
    Mara 15/05/2012 17:47:21

    Προτείνω στον Αντώνη Σαμαρά, να προβεί σε άμεσες ενέργειες για ΕΚΤΑΚΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ, να καλέσει ΑΠΑΝΤΕΣ..., να μιλήσει και να καλοσωρίσει ΕΠΙΣΗΜΩΣ όλους όσους αντποκριθούν στο κάλεσμα της ΠΑΝΣΤΡΑΤΙΑΣ για το κοινό μέτωπο κατά των δραχμολάγνων.
    Να μιλήσει επίσης ο πρώην πρωθυπουργός ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ και φυσικά όποιος άλλος θέλει.
    ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΝΑ ΚΥΡΗΞΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ, χωρίς φοβικά σύνδρομα, χωρίς εγωϊσμούς, χωρίς κόμπλεξ, χωρίς πείσματα και λαϊκισμούς.

    ΚΑΛΟ ΑΓΩΝΑ!!!!

  46. hagan avatar
    hagan 15/05/2012 17:51:37

    Αγαπητέ Θείε,γίνεσαι άδικος: εγώ δεν μίλησα για αυτοδυναμία.Είπα απλά ότι θα πιεστούν πολύ τα κόμματα από τον ΣΥΡΙΖΑ και κάτω.Δεν είναι το ίδιο με αυτό που γράφεις.Φιλικά,Βασίλης.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ hagan 15/05/2012 18:10:17

      Τώρα κατάλαβα. Άρα κυβερνητική συνεργασία. Περιπτωσεις:
      1. Πρώτη η ΝΔ. Κυβέρνηση μόνον ΝΔ-ΠΑΣΟΚ την αποκλείω. Δεν στέκει. Επίσης αποκλειω ΝΔ + ΑΝΕΛ (άν "περάσουν" το 3 % και φθάνουν τα κουκιά). Άρα ΝΔ + ΣΥΡΙΖΑ (και ενδεχομένως + ΠΑΣΟΚ + ΔΗΜΑΡ, εξασθενημένα ή μή).
      2. Πρώτος ο ΣΥΡΙΖΑ. Κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ + ΔΗΜΑΡ, εξασθενημένη ή μή. Με προυπόθεση ότι θα "φθάνουν τα κουκιά" και θα τα βρούν - υπήρξαν εντάσεις. Άν όχι, ΣΥΡΙΖΑ + ΔΗΜΑΡ + ΝΔ (και ενδεχομένως + ΠΑΣΟΚ).
      Επομένως....

  47. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 15/05/2012 17:58:24

    πρεπει να γινει απολυτα κατανοητο οτι στην καλπη μιλησε και θα μιλησει ο ελληνας που δεν εχει την ψυχραιμια και την κριση τωρα ,γιατι ειναι ανεργος, εχει κλεισει η΄ετοιμαζεται να κλεισει το μαγαζι του, εχει χασει μεγαλο μερος των αποδοχων του ,μισθο ή συνταξη, εχει κουραστει απο το φοβο και την ανασφαλεια .αυτο δεν αλλαζει ουτε ευκολα ουτε γρηγορα ειναι θολωμενος .

  48. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 15/05/2012 18:00:28

    Πάμε για νέες εκλογές λοιπόν.
    Αλλά έχοντας υπ' όψιν πως ότι αυτοκριτική, αυτομαστίγωμα και διαφοροποιήσεις ήταν να γίνει, έγινε.
    Τώρα απαιτήται επιθετική παρουσία προς τα έξω, ανελέητη καταγγελία των τυχοδιωκτισμών Καμμένου και Τσίπρα με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ επιχειρήματα και κυρίως χωρίς να αφήνεται η συνθηματολογία τους αναπάντητη.
    και τρέξιμο, προς κάθε κατεύθυνση.
    Η Ν.Δ. δεν έχει να ντρέπεται για τίποτε.
    Και το λέει αυτό κάποιος ο οποίος ουδέποτε υπήρξε μέλος της.
    Αντίθετα πρέπει να καταστεί σαφές ότι είναι η μόνη πολιτική δύναμη που μπορεί να αντιμετωπίσει συγκροτημένα τις ανάγκες της τρέχουσας διαχείρησης' αλλά και να παράσχει σχέδιο για ένα καλύτερο αύριο.
    Τονίζοντας, ότι σαν "αύριο" δεν γίνεται αναφορά στο μακρινό μέλλον αλλά στα αμέσως επόμενα χρόνια...

  49. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 15/05/2012 18:01:49

    So you gotta let me know
    Should I stay or should I go (from the eurozone)
    Αν συνεχιστεί το αργό αλλά σταθερό bank run, θα προλάβουν αυτοί που χαμογελούν να χαρούν την επόμενη "νίκη τους" και τα αυξημένα ποσοστά τους;
    Επίσης πολλοί λένε ότι δε συμφέρει την Ευρώπη η έξοδός μας (με λογικά, καθ' όλα σωστά, επιχειρήματα). Μήπως είδατε τους ευρωπαίους πολιτικούς να παίρνουν λογικές αποφάσεις τα τελευταία δυόμιση χρόνια; Οι πολιτικοί παντού ίδιοι είναι. Σκέφτονται την επόμενη δημοσκόπηση και τις επόμενες εκλογές της περιφέρειάς τους. Ποιός εγγυάται ότι έχουν σταθμίσει σωστά τους κινδύνους μιας διόλου απίθανης πια εξόδου;
    Η Ευρώπη στο παρελθόν έχει δείξει ότι μπορεί να σώσει καταστάσεις στις καθυστερήσεις. Θα το πράξει και τώρα;
    Επίσης, όσοι πιστεύουν σε εναλλακτικούς δρόμους πρέπει να πουν καθαρά στους απελπισμένους Έλληνες που ψάχνουν ένα φως αμυδρής, έστω και ψεύτικης ελπίδας, ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι δραματικά προς το καλύτερο με την πιαθανή εισαγωγή εθνικού νομίσματος. Θα περάσουν αρκετά χρόνια για να ισορροπήσει η ελληνική οικονομία στα νέα δεδομένα. Η ψυχολογική ανακούφιση ότι τους τρίψαμε στη μούρη το μνημόνιο δεν θα αλλάξει την καθημερινότητα κανενός. Χωρίς σχέδιο ανδιάρθρωσης της παρασιτικής, κρατικοδίαιτης ελληνικής οικονομίας, είτε με ευρώ είτε με δραχμές είτε με δαρικούς, τα πράγματα είναι σκούρα. Πολύ σκούρα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 15/05/2012 18:20:46

      Σωστά τα λές για bank run και χαμογελαστούς, αλλά δεν μπορούν να το καταλάβουν οι πολιτικοί. Ούτε οι Ευρωπαίοι πολιτικοί. Είναι αργά για ενδοκομματικές αλλαγές ρότας. Θ' αλλάξουν ρότα μόνον με ανατροπή και σε Ομοσπονδιακό επίπεδο στη Γερμανία.
      Πρόβλεψή μου; Η "κακή" είναι ότι θ' αργήσει να πέσει προωρα η CDU και ν' αναλάβουν SPD/Grünen. Θα αγκαλιάζονται - φιλιούνται - δέρνονται Μέρκελ - Ολάντ. Άν πιάσουμε έτσι αρχές 2013, μάλλον δεν σωζόμαστε, θα μας "φάει ο καρχαρίας".
      Η "καλή", ξαφνικός θάνατος ή ευθανασία στο σχήμα CDU/FDP το φθινόπωρο.
      "Καλή" ή "κακή" εκδοχή δεν ξέρω. 50 - 50 λέω.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Θείος 15/05/2012 18:40:29

        Από τον Economist υπό μορφή ανεκδότου:

        Το ευρώ χρειάζεται τις Γαλλικές μεταρρυθμίσεις (πακέτο ανάπτυξης), τη Γερμανική (εσωτερική) κατανάλωση και την Ιταλική πολιτική ωριμότητα!

        Και καταλήγει:
        Θα είναι καλύτερα η Ελλάδα εντός Ευρώ; Μάλλον, αν και αυτή η άποψη αδυνατίζει συνεχώς. Μια έξοδος και η επακόλουθη σκληρή χρεωκοπία θα ελάφρυνε το χρέος, θα αποκαθιστούσε την ανταγωνιστικότητα και θα αποτελούσε πρόκλση για τους πολιτικούς να έπερναν στα χέρια τους τη μοίρα τους. Αλλά η αποχώρηση από το ευρώ θα προκαλούσε χάος, θα διέλυε τις καταθέσεις και, όπως συνέβη πολλές φορές στο παρελθόν, τα πλεονεκτήματα θα εξανεμίζονταν γρήγορα. Η υπόλοιπη ευρωζώνη θα είναι καλύτερα με την Ελλάδα "μέσα" υπό τον κίνδυνο της μόλυνσης και των ατελών προετοιμασιών. Αλλά και αυτή η επιλογή της παραμονής θα έχει ένα τίμημα.
        Αν η Ελλάδα απορρίψει το δεύτερο πακέτο διάσωσης ή το πρόγραμμα πέσει δραματικά εκτός στόχων, η έξοδος είναι αναπόφευκτη. Η Μέρκελ και ο Ολλάντ έχουν ένα μήνα για να προετοιματούν για αυτό το ενδεχόμενο.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Γιάννης Φαίλτωρ 15/05/2012 18:53:58

          Δες επίσης Ισπανικό δεκαετές ομόλογο στη δευτερογενή.
          Είναι τα συμβαίνοντα στις τράπεζες τους. Το διάγραμμα ως τεχνική ανάλυση, τίποτε καλό δεν προοιωνίζει. Δεκέμβριο - Ιανουάριο έρριξε η ΕΚΤ 1 τρις στις Ευρωπαικές τράπεζες. Οι ισπανικές αγόραζαν ομόλογα Ισπανικού δημοσίου για να κρατήσουν. Αλλά ήταν προσωρινό. Με τα επιτόκια αυτά που επανέρχονται στα ψηλά, ο δανεισμός από τις αγορές δεν είναι διατηρήσιμος.
          h**p://www.bloomberg.com/quote/GSPG10YR:IND/chart

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Θείος 15/05/2012 20:37:00

            Το ευρώ κατρακυλάει. Τον Ολλάντ τον χτύπησε κεραυνός (!) πριν καν συναντήσει την Μέρκελ στο Βερολίνο όπου μπορεί να τον χτυπήσει και δεύτερος. Άντε τώρα να βρουμε τον Λαοκόοντα να μας ερμηνεύσει τους οιωνούς!

  50. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 15/05/2012 18:03:36

    Κάτι για την φρασεολογία της ΝΔ. Τα περί Ευρωπαϊκού μετώπου, πιστεύω ότι δεν είναι δόκιμα.
    Τα περί ΕΘΝΙΚΟΥ - Ελληνικού μετώπου, ή δεν ξέρω πως αλλιώς θα ειπωθεί πιστεύω ότι θα περιέχουν καλύτερη σημειολογία.
    Η ΝΔ, πιστεύοντας ότι η θέση μας είναι μέσα στην ΕΕ, γιατί αυτό της δίνει την δύναμη και τα εργαλεία για την ευημερία της χώρας, πρέπει ν΄ αναδείξει ότι είμαστε πρώτα απ΄όλα Έλληνες, μετά Ευρωπαίοι και ότι κάνει το κάνει πρώτα για την Ελλάδα, αλλά μέσα στην Ευρώπη.
    Επίσης, πρέπει ν΄αναδειχθεί περισσότερο, η μεγάλη δυνατότητα της χώρας μας, σε σχέση με τις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, ν΄ανακάμψει και να μεγαλουργήσει οικονομικά, στρατηγικά, πολιτικά , εκμεταλλευόμενη όλα τα ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ που διαθέτει.
    Η Ευρώπη , είναι πλέον γηρασμένη, από την άποψη ότι έχει εξαντλήσει τους οικονομικούς της πόρους, ενώ η Ελλάδα δεν έχει αρχίσει ακόμα να εκμεταλλεύεται τους πόρους της (ενέργεια, ορυκτά, υποθαλλάσιο πλπύτο, ναυτιλία, τουρισμό, αγροτική παραγωγή, κτηνοτροφία κλπ).
    Η Ελλάδα, πάντα μέσα στη Ευρώπη, θα βοηθηθεί ν΄αναπτυχθεί και να θριαμβεύσει, πρέπει ν΄αλλάξουμε οι ίδιοι τη μοίρα μας και όχι να είμαστε εκεί που μας θέλουν οι ¨οπισθοδρομικές δυνάμεις¨, οι φτωχοί συγγενείς της Ευρώπης και του Κόσμου.
    ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ, απέναντι στα αδιέξοδα των θολών σκοταδιστικών δυνάμεων που επικράτησαν όλα αυτά τα χρόνια και δεν άφησαν την Ελλάδα να πάρει την θέση που της αξίζει στο Ευρωπαϊκό γίγνεσθαι.

  51. o deksios avatar
    o deksios 15/05/2012 18:07:01

    αναγκαια και ευκτεα λυση οι εκλογες...
    η νδ τζαμπα αφησε τους αλλους να καθυστερησουν τοσο.. επρεπε ηδη να εχουν προκηρυχθει οι εκλογες..
    επισης, μην τρελλενεστε.. ο συριζα και πρωτος να βγει στις επομενες εκλογες δεν παιρνει μπονους 50 εδρων.. οποτε δεν εχει τυχη για αυτοδυναμια..
    η νδ θα πρεπει να δωσει τη μεγαλη μαχη της αυτοδυναμιας...και σε καθε περιπτωση θα μπορει μετα με 130 πχ βουλευτες να επιβαλει τις οποιες συνεργασιες...
    ερωτημα τι θα γινει με τις εσωτερικες κοντρες για την καταρτιση της λιστας σε καθε νομο και ποσο θα πολεμησουν οι βουλευτες χωρις σταυρο..

  52. Κρης avatar
    Κρης 15/05/2012 18:09:20

    Τάγκο , Βαλς , γλυκό του κουταλιού και λουκουμάκια .... Τέρμα

    τώρα αρχίζει το hard catch attack

  53. hagan avatar
    hagan 15/05/2012 18:18:45

    Φίλτατε Θείε,ίσως-αναλογίσου το αν θέλεις- το κλειδί βρίσκεται σε κόμμα Ντόρας-Μάνου-Τζήμερου (ο τελευταίος με ερωτηματικό )Τώρα μέτρα ξανά τα κουκιά και πες μου!

  54. TARAMAS avatar
    TARAMAS 15/05/2012 18:26:31

    Δυστυχώς τα πράγματα θα καταρρέουν μέρα με τη μέρα και πολύ φοβάμαι ότι η Ελλάδα στις εκλογές θα είναι διαφορετική από την σημερινή. Μόνο να ελπίζουμε μπορούμε ότι η αδυναμία σχηματισμού κυβέρνησης δε θα αποβεί ολέθρια. Κι όταν και αν φτάσουμε τις εκλογές, όλη η πορεία της χώρας και οι στρατηγική της τα τελευταία 35 χρόνια θα παιχτεί κορώνα γράμματα. "Ευρώπη ή Αφρική" θα μπορούσε να είναι το δίλημμα και είναι καιρός οι ενδοπαραταξιακές διαμάχες στο φιλελεύθερο χώρο να πάψουν. "Όλοι μαζί" πρέπει να είναι το μήνυμα. Τα στιλέτα να μπουν στο θηκάρι τους γιατί ο Αννίβας είναι προ των πυλών.

  55. theo1611 avatar
    theo1611 15/05/2012 18:27:01

    Η εγχώρια διαπλοκή θέλει να πάμε στη δραχμή ατάκτως, αλλά να τη χρεώσει στον Τσίπρα και τον Κουβέλη!!!

    Οι Ευρωπαίοι, αλλά και οι Αμερικάνοι, έχουν τρελαθεί!!!

    Διαβάστε τη στήλη "Διαστάσεις" χθες και σήμερα στα "Νέα "!!!

    ΥΓ:
    1. Πρός τιμήν των "ΝΕΩΝ", αλλά και κυρίως του δημοσιογράφου που υπογράφει τη στήλη, εδώ και μια εικοσαετία.
    2. Μιχάλη γερά!!!

  56. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 15/05/2012 18:28:38

    ο ελληνας πολιτης μετα τις εκλογες της 6ης μαιου και με τα αποτελεσματα εδωσε μια μετρια ασκηση στους πολιτικους μας να λυσουν. ολοι μα ολοι εδειξαν αδυναμια να φτασουν στην λυση της. ο λαος δινει εντολες και οι πολιτικοι καλουνται να τις τηρησουν με μονο κριτηριο τα συμφεροντα των ελληνων. στις νεες εκλογες ο λαος θα δωσει με τα αποτελεσματα τους μια δυσκολη πολυ δυσκολη ασκηση. ακριβως γιατι εχει καταλαβει παρα πολυ καλα ποσο τενεκεδες ειναι ολοι. ΟΛΟΙ!!! οποιος νομιζει οτι αυτες οι εκλογες θα ειναι περιπατος γιατι οποιοι δεν ψηφησαν ΝΔ θα επανελθουν αυτοματα στην ΝΔ και θα γινει μαχη για πρωτια με τον συριζα(ειναι πρωτος με μεγαλη διαφορα) , οποιος ονειρευεται αυτοδυναμιες, επενδυει σε βρωμικη λασπη προς αλλα κομματα κλπ η οποιος νομιζει οτι με γελοια διλημματα θα αποφυγει την λυση της ασκησης νομιζω δεν θα βρει ουτε την ψηφο του στην καλπη. ο λαος περναει δυσκολα και την στιγμη που οι πολιτικοι μας δεχθηκαν τους εκβιασμους απο την ΕΕ και τους μετεφεραν στον ελληνικο λαο ,ο λαος απαντησε με 18% και 13%.
    συνιστω ηρεμια, καθολου πολωση ,καθαρες λυσεις, προγραμμα που πιστευουμε με παθος ,δουλεια και πανω απο ολα καλη επικοινωνια με τους πολιτες. το ευρω η δραχμη η το παραμονη στην ευροζωνη η οχι δεν ειναι προγραμματα. σε αυτη την φαση κανεις δεν σου διασφαλιζει τιποτε. και επιτελους ας βγει επιτελους καποιος ελληνας πολιτικος να πει οτι εχουμε ενα plan b. θελουμε ευρω αλλα εχουμε και δευτερο σχεδιο σε εκτακτη περιπτωση. αυτα!!!
    καλη επιτυχια σε ολα τα κομματα αλλη μια φορα.

    • dim avatar
      dim @ Ιωαννης Τ 15/05/2012 19:27:09

      Τα προγράμματα είναι σαφή:

      Θέλουμε να πάμε μπροστά? Να αλλάξουμε όλα αυτά που μας οδήγησαν εδώ? Να τελειώσει η σπατάλη του δημοσίου? Η διαπλοκή ανάμεσα σε υπαλλήλους του δημοσίου και πολίτες? Το μεγάλο και μη αποδοτικό κράτος?

      Ή θέλουμε να γύρίσουμε 40 χρόνια πίσω? Σε τέτοιες συνθήκες εξαθλίωσης, που αυτό που περνάνε τώρα οι εργαζόμενοι με τον μειωμένο μισθό, ή οι άνεργοι με το μειωμένο επίδομα ανεργίας, θα φαντάζει όαση μπροστά στο τι μας περιμένει με μια άτακτη έξοδο από το ευρώ. Και ας αφήσουμε για λίγο απ'εξω το ευρώ. Θέλουμε να διογκώσουμε όλα αυτά που δημιούργησαν το πρόβλημα? Να αυξήσουμε τους δημοσίους υπαλλήλους, να γιγαντώσουμε κι άλλο το κράτος, αυξάνοντας έτσι και τους διαύλους της διαφθοράς?

      Θέλουμε μια φιλελεύθερη οικονομία με κοινωνικό παρεμβατισμό ή μια στροφή προς τον άκρατο κρατισμό?

      Θέλουμε να βγούμε ξανά στο δρόμο της ανάπτυξης αξιοποιώντας και τα ευρωπαϊκά κονδύλια που πλεον θα πέσουν στο τραπέζι και τις τεράστιες δυνατότητες που έχει η χώρα μας, ή θέλουμε να γίνουμε Αλβανία και Αφρική μαζι?

      Θέλουμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης, δείχνοντας το δρόμο της επιστροφής σε όσους λαθραία μπήκαν στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια, ή θέλουμε στο όνομα της 'αλληλεγγύης προς τους κατατρεγμένους λαούς' να δώσουμε άμεσα σε όλους αυτούς την ελληνική ιθαγένεια?

      Ο μισθωτός τι θέλει? Θέλει να μπορεί να πέρνει έστω και αυτό το μείωμένο του μισθό ή θέλει να δεί μέσω μιας άτακτης χρεωκοπίας να χάσει αυτόματα το 60% και αυτού του μειωμένου του μισθού ή και να οδηγηθεί στην ανεργία λογω των αναρίθμητων λουκέτων που θα μπουν ξαφνικά στην αγορά?

      Ο άνεργος τι θέλει? Να έχει έστω και αυτό το επίδομα ανεργίας, και να έχει και τη προοπτική μέσω της ανάκαμψης της οικονομίας να βρει και πάλι δουλειά ή να δεί το επίδομα του να μειώνεται για ακόμα 50%, και να και μηδενική πια πιθανότητα να βρει ξανά δουλειά, αφού για 100 επιχειρήσεις που θα κλείνου, θα ανοίγει μόνο μια, και άρα οι άνεργοι συνεχώς θα αυξάνονται?

      Το ένα πρόγραμμα είναι το πρόγραμμα που περιγράφει ένα δύσκολο, αλλά υπεύθυνο δρόμο. Το άλλο πρόγραμμα είναι το πρόγραμμα του λαϊκισμού, που ηχεί όμορφα αρχικά, αλλά η εφαρμογή του θα οδηγήσει στα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα, στην ακραία εξαθλίωση, και στην γρήγορη μετατροπή της Ελλάδας σε τριτοκοσμική χώρα με αλλοίωση της πολιτισμικής και εθνικής της ταυτότητας.

      • Ιωαννης Τ avatar
        Ιωαννης Τ @ dim 15/05/2012 20:07:40

        η ελλαδα ετσι και αλλιως ειναι τριτοκοσμικη χωρα!!!εγω το πιστευω εδω και πανω απο 15 χρονια. αν δεν ηταν τριτοκοσμικη δεν θα εμπαινε η τροικα αερα πατερα σε εφοριες!!! αν δεν ηταν τριτοκοσμικη ολα αυτα τα χρονια θα ειχαμε κανει αυτο που επρεπε να κανουμε μονοι μας.δεν χρειαζομαστε τροικες!!! δεν χρειαζομαστε reichenbach. εχω τεραστιο προβλημα με την παρουσια επιτροπων εδω. τους εφερε το πασοκ και εμεις δεν βγαζουμε τσιμουδια.

    • Α avatar
      Α @ Ιωαννης Τ 15/05/2012 19:34:51

      To plan B , προς το παρόν το έχει μόνο η Παπαρήγα. Ψήφισέ την.
      Εδώ την παλεύουμε αλλιώς, με το plan A, μέχρις εσχάτων.

      • Ιωαννης Τ avatar
        Ιωαννης Τ @ Α 15/05/2012 20:17:04

        to plan A δεν ειναι ελληνικης προελευσης φιλε μου. προερχεται απο ενα ματσο ευρωπαικα νουμερα. και εμεις λεμε οκ. αν δεχθουμε οτι το plan A ειναι η παραμονη στο ευρω το plan b δεν ειναι η εξοδος απο το ευρω. αυτο ειναι το plan z. εγω προσωπικα δεν μπορω να δεχθω οτι ενδιαμεσα δεν υπαρχουν απειρες λυσεις. δηλ αν δεν κανουμε οτι θελουν φευγουμε απο το ευρω? αν ειναι αυτο πολιτικη εγω παω πασο.
        ps
        η παπαρηγα δεν εχει καν plan. αρα αυτο το ισοπεδωτικο ψηφισε παπαρηγα οχι σε εμενα. δεν ειμαι προβατο. ακουω βλεπω διαβαζω και σχολιαζω. η ΕΕ και η ευρωζωνη εχει τεραστια προβληματα. αρα το λιβανιστηρι οχι σε μενα.

        • Α avatar
          Α @ Ιωαννης Τ 15/05/2012 22:27:58

          Μήπως μπορείς να μας πεις ¨ μία¨ από τις άπειρες λύσεις;
          Δεν ξέρω, μπορεί να στερούμαι φαντασίας.
          Εγώ έναν πολιτικό χώρο ξέρω , το ΚΚΕ, που λέει ότι μπορούμε και εκτός ΕΕ. Για να το λένε κάτι θα ξέρουν, θα εχουν επεξεργαστεί το planB, δηλαδή το πως θα είμαστε εκτός ΕΕ.
          Εγώ ούτε στους εφιάλτες μου, δεν θα ήθελα να δω την Ελλάδα εκτός ευρώ και εκτός ΕΕ.

    • Μοναχικός Λύκος avatar
      Μοναχικός Λύκος @ Ιωαννης Τ 15/05/2012 20:43:59

      @dim
      Η τυφλή υποταγή σε προγράμματα έστω και μέσω ψήφου δείχνει την παντελή έλλειψη κριτικής σκέψης και κατανόησης του προβλήματος που μαστίζει το σύνολο της ανθρωπότητας.
      Υπάρχει ένα τεράστιο ηθικό θέμα γύρω από την παγκόσμια οικονομία και την στροφή που φιλοδοξεί να κάνει προς τον νεοφιλελεύθερο καπιταλισμό και μάλιστα χωρίς να έχει την δημοκρατική νομιμοποίηση ή την ειλικρίνεια που απαιτείται.
      Έτσι επιχειρείται με τη βία και την τρομοκρατία να σηκώσουν τα χαμηλά στρώματα το κόστος της μετάβασης από τον κεινσιανισμό (που οι καπιταλιστές ονόμασαν σοσιαλισμό χωρίς να είναι) στον νεοφιλελευθερισμό καθώς ο καπιταλισμός πρέπει να συνεχίσει, "δεν μπορεί να υπάρξει άλλο σύστημα".
      Επειδή δεν τρέφω αυταπάτες, οι περισσότεροι είτε ενοχληθήκατε είτε αγνοήσατε παντελώς την... κομμουνιστική προπαγάνδα μου. Λυπάμαι αν το βλέπετε έτσι και όχι σαν αυτό που πραγματικά είναι, μια έκκληση εκλογίκευσης σας και ευαισθητοποίησης σας στην επιδιωκόμενη κοινωνική αδικία, μέσω της διατήρησης μιας σάπιας κοινωνικής δομής που θεωρεί την ανθρώπινη ζωή ασήμαντη σε σχέση με την οικονομία.
      Σε κάθε περίπτωση τα προγράμματα ΔΕΝ είναι σαφή:
      - Το μεγάλο μη αποδοτικό κράτος θα γίνει το πεδίο μάχης ιδιωτικών εταιρειών που θα έχουν ως αποκλειστικό σκοπό το κέρδος και όχι την παροχή αξιόλογων υπηρεσιών. Ο πολίτης θα μετατραπεί σε πελάτη και όποιος βρίσκεται σε δεινή οικονομική κατάσταση πολύ απλά δεν θα εξυπηρετείται. Κοινωνικά αγαθά όπως το νερό και το ρεύμα θα θεωρούνται είδη πολυτελείας για τους φτωχούς.
      - Ούτε τώρα θα πάμε μπροστά. Στις ΗΠΑ ο νεοφιλελευθερισμός προκάλεσε αύξηση 45% στην παραγωγικότητα ΑΛΛΑ οι μισθοί παρέμειναν ίδιοι, η ανεργία αυξήθηκε, η κατανάλωση αντικαταθλιπτικών ανέβηκε 400%, το κόστος των υπηρεσιών 80%. Δεν γνωρίζω τι θα συμβεί αν βγούμε από το ευρώ, δεν θα πω τα ψέμματα που ξεστομίζουν όσοι λένε πως ξέρουν, αλλά ξέρω τι θα συμβεί αν μείνουμε, η λέξη δουλοπαροικία θα φαντάζει ως φιλοφρόνηση...
      - Ο δίαυλος της διαφθοράς που αναφέρεις, είναι το ελεύθερο, τοκισμένο χρήμα αγαπητέ μου. Αντί τα κράτη να τυπώνουν το χρήμα που χρειάζονται, έχει επικρατήσει η πεποίθηση των αγορών. Δηλαδή το κράτος να εκδίδει ομόλογα (πχ 30ετούς διάρκειας) τα οποία θα τα ανταλλάξει με "ζεστό" χρήμα και την υπόσχεση να τα ξεπληρώσει πριν την λήξη τους. Με αυτό τον τρόπο οι εγχώριες οικονομίες μετατράπηκαν σε τζογαδόρους, σε δρομείς. Και φυσικά οι δανειστές, επενδυτές κάθε είδους, είναι οι μεγάλοι κερδισμένοι. Σαν να μην έφτανε αυτό αντί να είναι υπόλογοι οι πολιτικοί για τα αποτυχημένα "στοιχήματα", υπόλογοι είναι οι πολίτες που τους ψήφισαν! Από πότε το θύμα μιας απάτης πληρώνει τα σπασμένα;
      - "Θέλουμε μια φιλελεύθερη οικονομία με κοινωνικό παρεμβατισμό ή μια στροφή προς τον άκρατο κρατισμό?" Μεγάλο ψευτοδίλημμα. Το πραγματικό είναι θέλουμε μια ελεύθερη κοινωνία με επίκεντρο τον άνθρωπο ή ένα παγκόσμιο εργοστάσιο παραγωγής πλούτου που θα απολαμβάνουν μερικοί "ανώτατοι άρχοντες";
      - "Θα γίνουμε Αφρική και Αλβανία μαζί". Τρομοκρατία.
      - Η λαθρομετανάστευση είναι πολύπλοκο ζήτημα. Πάντως η μετανάστευση προκαλείται από τις τεράστιες ανισότητες μεταξύ κρατών, ανάλογες μ'αυτές που ωθούν τους πολίτες μιας χώρας στις διαδηλώσεις, τις εξεγέρσεις ή την εγκληματικότητα. Θεραπεία είναι η πρόληψη...
      - Αυτό που λες για τα λουκέτα και τον μισθό δεν πρέπει να το σκέφτηκες και πολύ. Ηδη χιλιάδες επιχειρήσεις έχουν βάλει λουκέτο, οι μισθοί μειώθηκαν 30-40%, οι υπερωρίες δεν πληρώνονται πλέον σε πάρα πολλές επιχειρήσεις. Αυτά έφερε το μνημόνιο και αν παραμείνουμε σ'αυτό θα συμβεί ακριβώς ότι είπες... Οπότε τι Γιάννης τι Γιαννάκης.
      - Τέλος, έχετε βαλθεί να επιβεβαιώσετε όλες τις προβλέψεις που έγιναν για τον καπιταλισμό. Αφού πρώτα αμολήσαμε τα όρνεα στην ελληνική οικογένεια μετά μιλάμε για εθνική ταυτότητα. Για την πολιτισμική ούτε λόγος, χάθηκε προ πολλού.
      Δυστυχώς το κυρίαρχο σύστημα θα έχει πάντα και τον πρώτο λόγο μέχρι την αναπόφευκτη παρακμή του. Ως τότε θα ακούγονται οι μεγαλύτερες ανοησίες: η θεωρία των δυο άκρων, η ταύτιση φασισμού και μαρξισμού-κομμουνισμού, η ολιγαρχική δομή της κοινωνίας μας συντελεί στη δημοκρατία, ο απίστευτα υψηλός μισθός των 600Ε ευθύνεται για την μαζική φτώχεια, η λιτότητα θα φέρει ανάπτυξη κ.α. άπειρα παραδείγματα παραλογισμού... Το δυστύχημα είναι ότι αυτή η τρέλα είναι μεταδοτική...

      • dim avatar
        dim @ Μοναχικός Λύκος 15/05/2012 21:38:31

        Σέβομαι απεριόριστα αυτούς που απαντάνε με επιχειρήματα ιδεολογικά. Προφανώς και κάθε ιδεολογία έχει τα επιχειρήματα της. Και συμφωνώ ότι η παγκοσμιοποίηση της οικονομίας έχει τα προβλήματα της, και έχει δημιουργήσει μεγάλες ανισότητες. Η λύση όμως δεν είναι να γυρίσουμε σε άλλα αποτυχημένα μοντέλα, όπως είναι ο κομμουνισμός, αλλά να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα του καπιταλιστικού μοντέλου.

        Προφανώς και από εδώ δε μπορούμε να επεκταθούμε σε βαθύτερες αναλύσεις, αυτό που θέλω όμως ξεκάθαρα να τονίσω είναι ότι όσο σέβομαι τις ιδεολογικές τοποθετήσεις του καθενός, άλλο τόσο δε σέβομαι αυτούς που λαϊκίζουν, που μιλάνε κρύβοντας την αλήθεια, που δεν λένε τίμια "ναι κύριοι, εμεις αυτό που λέμε, ναι οδηγεί στη δραχμή, αλλά το προτιμούμε από το να σκύβουμε το κεφάλι και να δεχόμαστε ό,τι μας λένε οι ξένοι". Ας το πουν ευθέως, ας εξηγήσουν με ειλικρίνεια τη πρόταση τους, και εάν ο κόσμος επιλέξει τη πρόταση τους αυτή τότε έχει καλώς. Αυτό θα πει δημοκρατία.

        Απλά εδω πάει να εξελιχθεί άλλη μια κλασική περίπτωση υφαρπαγής ψήφου. Ενώ οι 9 στις 10 συνιστώσες μιλάνε για δραχμή, επειδή είδανε ότι αυτό το ενδεχόμενο το φοβάται ο λαός, αρχίσανε τώρα το τροπάριο περί επανεξέτασης και ότι θέλουν κι αυτοί το ευρώ. Ο Αλαβάνος, σε μια έκρηξη ειλικρίνειας του, ξεκαθάρισε ότι η Αριστερά πρέπει να είναι ειλικρινείς ως προς αυτό, και αμέσως βγήκαν να πουν ότι ο Αλαβάνος εκφράζει προσωπικές του απόψεις κλπ.

        Μπροστά μας έχουμε τις πιο κρίσιμες εκλογές τις ιστορίας των τελευταίων τριών γενεών....

        Οι θέσεις και τα προγράμματα πρέπει να είναι σαφή και ο λαός να επιλέξει ποια απ΄όλες επιθυμεί, αλλά χωρίς ψέματα και λαϊκισμούς:

        Κομμουνιστική πρόταση: ξεκάθαρη πρόταση αλλαγής οικονομικού μοντέλου, με κατοχή όλων των παραγωγικών μέσων της χώρας στο κράτος. Προφανώς και το νόμισμα θα είναι εθνικό.

        Πρόταση Ριζοσπαστικής Αριστεράς: καταγγελία του μνημονίου, επιστροφή στη δραχμή, δύσκολα χρόνια εξαθλίωσης, και ανασύνθεση του μοντέλου διακυβέρνησης μέσα από τη κρατικοποίηση σχεδόν των πάντων, με την ιδιωτική πρωτοβουλία να επιτρέπεται μεν, αλλά μέσα σε συνθήκες τόσο μεγάλου κρατικού παρεμβατισμού, που στην ουσία την καθιστά άκυρη, και άρα η πρόταση αυτή του άκρατου κρατισμού, κλίνει πιο πολύ προς το κομμουνισμό, παρά ως ρεαλιστική πρόταση μέσα σε ένα καπιταλιστικό μοντέλο. Για αυτό άλλωστε και πολλές συνιστώσες του Σύριζα είναι κομμουνιστικές, για αυτό άλλωστε και ο Τσίπρας από τους πρώτους που συνάντησε όταν πήρε την διερευνητική εντολή ήταν η ΑΝΤΑΡΣΥΑ (Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία για την Ανατροπή.

        Πρόταση Σοσιαλδημοκρατών: Εφαρμογή πολιτικής του μνημονίου, με αρκετό κράτος, και δημόσιες επενδύσεις για να τονωθεί η εγχώρια ζήτηση.

        Πρόταση Κοινωνικού Φιλελευθερισμού: Εφαρμογή πολιτικής του μνημονίου, με λιγότερο κράτος, και αναπτυξιακά ευρωπαϊκά πακέτα για να πέσει χρήμα στην αγορά και να αρχίσει και πάλι να κινείται η ιδιωτική οικονομία, με ταυτόχρονη μέριμνα για τις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες.

        Πρόταση Νέο - Φιλελευθερισμού: Εφαρμογή πολιτικής του μνημονίου, με ελάχιστο κράτος, και κίνητρα στον ιδιωτικό τομέα για πλήρη ελευθερία δράσης.

        Πρόταση Ολοκληρωτικών – Φασιστικών μοντέλων: Πλήρη κατάργηση ελευθεριών στον κοινωνικό-πολιτικό άξονα, και σχετική ομοιότητα με το κομμουνιστικό μοντέλο στον οικονομικό άξονα.

        • Μοναχικός Λύκος avatar
          Μοναχικός Λύκος @ dim 15/05/2012 23:37:24

          Σου ανταποδίδω την ένδειξη σεβασμού με κάθε ειλικρίνεια, αλλά επιμένω να θεωρώ πως χάνεις πόντους στις λεπτομέρειες, παρουσιάζοντας κάποιες αναλήθειες, όχι γιατί δεν συμφωνούν με κάποια ιδεολογία αλλά γιατί όντως είναι.
          Το κομμουνιστικό μοντέλο που δοκιμάστηκε και απέτυχε, το σταλινικό ή ο λεγόμενος υπαρκτός σοσιαλισμός, ήταν στην πραγματικότητα ένα προσωποκεντρικό και απολυταρχικό καθεστώς που κατεδάφισε κάθε έννοια δημοκρατίας και ελευθερίας με απώτερο σκοπό την σύσταση ενός μιλιταριστικού κράτους, αντίπαλου δέους των ΗΠΑ. Αυτή του η μεταστροφή στον σταλινισμό προήλθε φυσικά δια χειρός Στάλιν και δια της λανθασμένης εντύπωσης σε ένα μεγάλο μέρος του ρωσικού λαού πως θα έχουν κομμουνισμό. Με λιγότερα λόγια: τους κορόιδεψαν ψιλό γαζί.
          Από 'κει και πέρα το ένα λάθος (σταλινισμός) δεν δίνει άφεση αμαρτιών στο άλλο (φασισμός, καπιταλισμός, κομμουνισμός ή όποιο άλλο μοντέλο ονειρεύεται ο καθένας). Θεωρώ *το τονίζω κιόλας* πως η πραγματική, μακροπρόθεσμη λύση δεν είναι μια ήδη έτοιμη. Τι εννοώ. Χρειάζεται να αγωνιστούμε όλοι οι άνθρωποι για τις κοινές μας αξίες που είναι η οικογένεια, η δημοκρατία, η ελευθερία, η ισότιμη δικαιοσύνη, η παιδεία κ.α. και να οικοδομήσουμε μια κοινωνία βασισμένη σ'αυτές. Αλλιώς νομίζω (και συμφωνούμε αρκετοί άνθρωποι) πως οι κοινωνικές αδικίες θα εντείνουν συνεχώς το κοινωνικό χάος.
          Είναι ο καπιταλισμός δίκαιο σύστημα; Μπορεί να γίνει; Πολύ φοβάμαι ότι είναι εγκληματική η άγνοια μερικών ανθρώπων για τις λεγόμενες ελίτ ή το κεφάλαιο κατά τους κομμουνιστές. Μέσω του χρήματος οι πολιτικοί διαφθείρονται συνεπώς ο καπιταλισμός στην πράξη καταργεί την δημοκρατία. Σου υπενθυμίζω ότι αποτελεί επιχείρημα των υπερασπιστών του, ότι ο καπιταλισμός συντελεί στη δημοκρατία. Η πεποίθηση της συντριπτικής πλειοψηφίας του κόσμου, όμως, είναι πως δεν έχουμε δημοκρατία!
          Μην ξεχνάμε επίσης πως ο καπιταλισμός δεν βασίστηκε αρχικά στην δημοκρατία αλλά στην μοναρχία και στην ολιγαρχία. "Δυσκολεύεται" σε τεράστιο βαθμό να απωλέσει την βασική του αρχή, την εκμετάλλευση της εργατικής παραγωγής προς όφελος των πλουσίων (βάζοντας στην εξίσωση της ζωής το κέρδος). Είναι ένα σύστημα με πολλές δομικές αστοχίες που προωθεί την εξαθλίωση και όχι το ανάποδο όπως αφήνεις να εννοηθεί.
          Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, επί καπιταλισμού έχουμε εξαντλήσει τα φυσικά αποθέματα, έχουμε καταστρέψει το περιβάλλον σε τεράστιο βαθμό, η φτώχεια εντάθηκε, η πείνα μαστίζει ένα μεγάλο μέρος του πλανήτη, ιάσιμες ασθένειες άρχισαν να περνάνε τα σύνορα της Ευρώπης, κοινωνικές εξεγέρσεις που οδηγούν την ανθρωπότητα στο χάος, περνάμε τη χειρότερη οικονομική ύφεση σε διάρκεια και ένταση, η ΕΕ μετατρέπεται σε αυτοκρατορία για να επιβιώσει αυτή και ο ευρωπαϊκός καπιταλισμός, οι ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ καταδυναστεύουν διαπράττοντας εγκλήματα πολέμου σε Ιράκ-Αφγανιστάν-Λιβύη και σύντομα στη Συρία για να καλύψουν τις ενεργειακές ανάγκες τους και παρ'όλα αυτά ακόμα συζητάμε πως αν πέσει ο καπιταλισμός θα έρθει το χάος...

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ dim 16/05/2012 00:41:23

          Συγγνώμη που παρεμβαίνω, ήθελα να πω πως συμφωνώ με τον dim, μακάρι οι μισοί Έλληνες να διάβαζαν τους ορισμούς που διατύπωσες για να καταλαβαίνουν και τι ψηφίζουν.

          Μοναχικέ Λύκε, υπάρχει κατά τη γνώμη μου διαφορά μεταξύ του 'καπιταλισμού' με την ελεύθερη οικονομία. Ελεύθερη οικονομία θέλουμε, γιατί αυτή προϋποθέτει και εγγυάται και τις υπόλοιπες (όπως απέδειξε η εφαρμογή του κομμουνισμού, ή του υπαρκτού σοσιαλισμού).
          Δεν θέλουμε ασύδοτη οικονομία και η ελευθερία έχει βεβαίως προϋποθέσεις προκειμένου να μην την εκμεταλλεύονται κάποιοι σε βάρος κάποιων άλλων. Όμως η ελευθερία είναι το επιθυμητό, όχι να πάμε πίσω. Εκτός αν βρεθεί άλλο σύστημα, να μας το πει κάποιος, αλλά νομίζω πως ο δρόμος είναι να βελτιώσουμε το δικό μας ώστε να κάνει πράγματι αυτά που πρεσβεύει και να τα κάνει αποτελεσματικά για όλους.

          • Μοναχικός Λύκος avatar
            Μοναχικός Λύκος @ victoria (true) 16/05/2012 18:19:06

            Victoria, εκτιμώ την παρέμβαση σου και θεωρώ πως οι προθέσεις σου είναι καλύτερες και από τις δικές μου ακόμα.
            Δεν θέλω να φανώ επίμονος, αλλά έχοντας μελετήσει την επιβολή ελεύθερης οικονομίας σε διάφορα κράτη τα τελευταία 40 χρόνια (ειδικά τον νεοφιλελευθερισμό των Μίλτον Φρίντμαν και Φρίντριχ Χάγιεκ), καταλήγω πάντα στο ίδιο συμπέρασμα: η καταστροφή που θα επακολουθήσει είναι αναπόφευκτη.
            Υπάρχουν, όπως προείπα, δομικές αστοχίες στον ίδιο τον καπιταλισμό. Και τυχόν βελτιώσεις είναι σαν να προσπαθείς να ομορφύνεις την Βασιλειάδου.
            Επίσης με προβληματίζει το γεγονός πως ο καπιταλισμός παίρνει πολλές δεύτερες ευκαιρίες ενώ ο κομμουνισμός όχι (με πρόσχημα το εγκληματικό διάστημα του υπαρκτού σοσιαλισμού). Δεν θεωρώ τον κομμουνισμό ως τέλειο σύστημα, το θεωρώ όμως ως μια βάση πάνω στην οποία μπορεί να οικοδομηθεί ένα πραγματικά ανθρώπινο σύστημα.
            Για να μην μπλέξουμε, η ελεύθερη οικονομία δεν προάγει τις άλλες ελευθερίες. Ειδικά όταν φτωχοποιεί τεράστια κομμάτια του πληθυσμού, θέτοντας τα εκτός κοινωνίας, μέσω νόμων που "ποινικοποιούν" την φτώχεια και κοινωνικών αγαθών που διατίθενται σε υψηλές τιμές για χάρη του κέρδους.
            Ενώ το ξεκαθαρίζεις πως δεν θες κοινωνικές αδικίες, δεν λες πως θα πετύχει το εγχείρημα. Πως θα πειστούν αυτοί που συσσωρεύουν συνεχώς πλούτο να δουλέψουν για το κοινό καλό. Τέλος, παραθέτω και το πρόβλημα της τοκογλυφίας...

  57. Kst avatar
    Kst 15/05/2012 18:41:39

    Εγω δεν καταλαβαινω το εξης: απο την στιγμη που δεν θα ξαναϋπαρξει αυτοδυναμια ποιοι θα συνεργαστουν με ποιους; ΝΔ-Πασοκ και Ντορα φανταζομαι.. Γιατι οι προθεσεις εχουν ξεκαθαριστει απο τωρα οτι για καποιον ανεξηγητο λογο η συνεργασια με αλλα κομματα δεν ειναι εφικτη.. Καιρος να παμε για αλλαγη συνταγματος και πολιτικου συστηματος... Μαλλον η προεδρευομενη δημοκρατια δεν μας ταιριαζει πια.. Ας αρχισουμε να σκεφτομαστε την προεδρικη δημοκρατια, γιατι οι παλιες καλες εποχες της αυτοδυναμιας παρηλθαν. Εκτος αν γινει το θαυμα απο την ΝΔ.

  58. o deksios avatar
    o deksios 15/05/2012 18:43:18

    εντωμεταξυ η ολη φαση εχει και την πλακα της..
    πχ οι βουλευτες της χρυσης αυγης και του καμμενου που πανυγηριζαν για την εκλογη τους, και τωρα τα κομματα τους, ενοψει της επικειμενης πολωσης, μαλλον δεν θα μπουνε στη βουλη..
    ή καποια μπουμπουκια βουλευτες της νδ που πλακωνονταν μεταξυ τους, απειλουσαν με προσφυγες στο ΑΕΔ, εβαζαν τα πρωτοδικεια της χωρας να κανουν δευτερη και τριτη επανακαταμετρηση των σταυρων...

  59. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/05/2012 18:46:01

    Κατά τη γνώμη μου είναι δεδομένο ότι το πρόγραμμα θα πέσει εκτός στόχων.
    Το ξέρουν ήδη στη Γερμανία. Αλλά η παραδοχή ότι το πρόγραμμα ήταν σχεδιασμένο λάθος από την αρχή θα προκαλέσει πολιτική καταστροφή.
    Θα το αποκαλύψει όμως η Ισπανία. Δεν θ' αντέξει.
    Δες και την άποψη Σημίτη τον Ιανουάριο του 2012, στην εισήγησή του στο συνέδριο για την Ελλάδα του Ινστιτούτου Heinrich Böll.
    h**p://iwn1998.blogspot.com/2012/01/blog-post_3096.html

  60. hagan avatar
    hagan 15/05/2012 18:58:43

    Wolfgang Schauble,πριν από λίγο, στη βελγική πρωτεύουσα: ''Οι Έλληνες που επιθυμούν την παραμονή στην Ευρωζώνη πρέπει να ξέρουν πως αυτό ταυτίζεται με την πλήρη εφαρμογή των όρων του προγράμματος.Οι εκλογές του Ιουνίου στην Ελλάδα έχουν χαρακτήρα δημοψηφίσματος:ναι ή όχι,τρίτος δρόμος δεν υπάρχει.''Ούτε πληρωμένο να τον είχε ο Τσίπρας...Οι Γερμανοί φέρουν ακέραια την ευθύνη για την εικόνα πολιτικού Μεσοπολέμου που παρουσιάζει η δύσμοιρη πατρίδα μας.Ο Θεός να βάλει το χέρι του...

  61. Tsol avatar
    Tsol 15/05/2012 19:25:05

    Κατάλαβα, πάλι θα πτωχεύσουμε όπως το φθινόπωρο με την δόση του οκτωβρίου που τελικά ήρθε 5 μήνες μετά. Χωρίς να πτωχεύσουμε τελικά. Γιατί επικρατεί τελικά τόσος φόβος?? Γιατί θα πτωχεύσει η ελλάδα ή θα πτωχεύσει το παρόν πολιτικό σύστημα που μας έχει φέρει στο σημείο που είμαστε σήμερα?? Πάντως το πασόκ θα βρίσκεται σίγουρα σε μονοψήφιο ποσοστό και αυτό θα το χαρώ εγώ προσωπικά πάρα πολύ. Στο χέρι της Ν.Δ. είναι να επιχειρηματολογήσει με τέτοιον τρόπου ώστε να πείσει τον λαό πως μέλημά είναι η σωτηρία της πατρίδας και των ελλήνων και όχι η σωτηρία των τραπεζών και των διαπλεκομένων επιχειρηματιών της.

  62. Nίκος Κ. avatar
    Nίκος Κ. 15/05/2012 19:29:15

    Παρατηρήσατε πως στην φωτογραφία μόνο ο Σαμαράς μοιάζει λυπημένος;
    Ακολουθεί ο Κουβέλης,που απλά δεν γελάει.

    Ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει.

  63. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/05/2012 19:50:24

    Στη ζωή σπάνια δίνονται δεύτερες ευκαιρίες. Ελπίζω να μην υποπέσει το επικοινωνιακό επιτελείο στις ίδιες τραγικές γκάφες που μας έφεραν μέχρι εδώ.

  64. Πέρα στους πέρα κάμπους avatar
    Πέρα στους πέρα κάμπους 15/05/2012 19:53:37

    Η απόλυτη κωλοτούμπα του αιώνα ο Κουβέλης αξιώνει την συμετοχή του Συριζα σε μια κυβέρνηση οικουμενική ενώ δήλωσε ταυτόχρονα εχθές ότι ο Τσιπρας είναι πολιτικά ανήθικος και δεν θα συνεργασθεί ποτέ μετεκλογικά με τον ΣΥΡΙΖΑ .
    Με ποιό χέρι να κάνω τον σταυρό μου ??
    Ο βλοσυρός κύριος στο βάθος μάλλον σκέφτεται εάν πρέπει να επιμείνει στην προεκλογική του θέση για αυτοδυναμία και επάναληψη εκλογών μέχρι να την κερδίσει.

    • Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
      Στυλιανός Παπαδόπουλος @ Πέρα στους πέρα κάμπους 15/05/2012 22:56:25

      Αυτό το παραμυθάκι που πλάσαραν οι μικροφονιάδες των εκδοτοεργολάβων και επαναλαμβάνει ανελλιπώς κάθε δασκαλεμένος αγκιτάτορας από το ΠΑΣΟΚ μέχρι το ΚΚΕ είναι καιρός να σταματήσει να παραμένει αναπάντητο.
      Και όχι τόσο εδώ, όπου η αλήθεια είναι λίγο ως πολύ γνωστή, αλλά από τα οψάρια που προσκαλούνται στα τηλεοπτικά παράθυρα ως εκπρόσωποι της Ν.Δ. και σιωπούν όποτε τους το πετούν στα μούτρα, σαν να υπάρχει ενοχή.
      Η τοποθέτηση του Σαμαρά, υπήρξε όχι απλά σαφέστατη αλλά και επεξηγήθηκε στη συνέχεια λεπτομερειακά :
      Αν ο λαός δεν έδινε στη Ν.Δ. αυτοδυναμία, η νέα προσφυγή στις κάλπες θα γινόταν εκ των πραγμάτων αναγκαία' όχι όμως από δική της επιδίωξη αλλά επειδή τα υπόλοιπα κόμματα ήταν απολύτως αδύνατο να συμπράξουν πάνω σε κάποια κοινή βάση, εκτός του κοινού τους μίσους για αυτήν.
      Πράγμα που ήταν ακριβώς ότι έγινε' παρά τις απελπισμένες προσπάθειες του να αποφευχθεί.
      Αντί λοιπόν να κάθονται να χάσκουν οι υποψήφιοι αντιπρόσωποι του λαού, ακούγοντας τους εκπαιδευμένους χρόνια και χρόνια στη συνδικαλιστική διαστρέβλωση προπαγανδιστές, καλό θα είναι να ανοίγουν το στοματάκι τους και να απαντούν κάπως καλύτερα, από το να επαναλαμβάνουν απλά αποσπάσματα από τις ομιλίες του Σαμαρά.
      Τι διάολο, δεν τους φωνάζουν εκεί στα γραφεία της Συγγρού να τους κάνουν λίγη ταχύρρυθμη εκπαίδευση λόγου;
      Τόσες αίθουσες συγκεντρώσεων έδειχνε η κάτοψη του κτιρίου που δημοσιεύθηκε...

  65. Boreios avatar
    Boreios 15/05/2012 20:04:24

    ΟΣΟ Η ΓΡΑΜΜΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΙΚΗΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ....ουτε καλεσμα κεντροδεξιασ ουτε κεντροαριστερας ουτε καλεσμα των ΕΛ απο τον Sειριο μπορει να αλλαξει κατι...και οσο πιο γρηγορα το καταλαβετε τοσο πιο γρηγορα θα κερδισετε!

  66. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 15/05/2012 20:16:04

    Οι αστοχίες συνεχίζονται...
    Δεν επιτρέπεται η ΝΔ να πέφτει σε τέτοιες παγίδες! Από όλες τιε λέξεις που μπορεί να χρησιμοποιήσει επιλέγει το Φιλοευρωπαικό Μέτωπο...
    Καλά δεν καταλαβαίνουν πως η Ευρώπη της λιτότητας και της Μέρκελ δεν είναι ελκυστική λέξη σε μεγάλο τμήματων Ελλήνων;
    Μέτωπο ευθύνης ναι, αλήθειας ναι ή ότι άλλο βρουν( δουλειά τους είναι) , αλλά στις νέωτερες γενιές που δεν γνώσρισαν την Ευρώπη του Μιτεράν , αλλά την τραπεζοκεντρική ευρώπη το σύνθημα είναι τρύπιο.

    Οι αντίπαλοι Τσίπρας/ Καμμένος είναι ευάλωτοι σε κάθε σοβαρή συζήτηση. Επιβάλλεται απευθείας τηλεοπτικός διάλογος του Αντώνη Σαμαρά μαζί τους. Να μην επαναληφθούν παρόμοιες αστοχίες.

    Μπορεί να ακούγεται εμμονή, αλλά οι δηλώσεις Δραγασάκη τις προάλλες πρέπει να παίξουν στην τηλεόραση, σε σποτ κλπ και να τις διαβάζει ο καθένας που εκπροσωπεί τη ΝΔ στην ΤV. Aλλιώς οι κύριοι του πολιτικού σχεδιασμού να πάνε για μπάνια..
    Χωρίς να εκλείψει το θετικό μήνυμα , πρέπει να υπάρξει "γκρίζα διαφήμιση" , η οποία να επικοινωνεί και να αποκλαύπτει τον αναίσχυντο λαικισμό των Καμμένου/Τσίπρα. Και να αναφέρονται ονομαστικά από τον πρόεδρο οι εν λόγω κύριοι.
    Καμία ανοχή σε ύβρεις όπως "πολιτικός απατεώνας" που ξεστόμισε ο Τσίπρας ή " προδότες" που ξεστόμισε ο Καμμένος. Σε κάθε τέτοια ύβρη πρέπει να απαντά ο ίδιος ο Πρόεδρος αποκαλύπτοντας των τυφλό φανατισμό των αντιπάλων.

  67. stef avatar
    stef 15/05/2012 20:20:43

    Να περιμένουμε τις πρώτες δημοσκοπήσεις σε μια εβδομάδα. Αν είμαστε κάτω απο 25% ή δέυτεροι, τότε κλάψε χαράλαμπε.
    Εκτός άν δέν ανοίξουν οι τράπεζες τη Δευτέρα, οπότε δέν θα έχουν πιά νόημα οι δημοσκοπήσεις αλλά ούτε και οι εκλογές

  68. άγρυπνη avatar
    άγρυπνη 15/05/2012 20:39:10

    ΕΝΑ είναι το κύριο θέμα του αγώνα του προέδρου Α.Σαμαρά και το μοναδικό όπλο των φαιδρών αντιπάλων του.Να εξηγήσει στον παγωμένο ψηφοφόρο γιατί συναίνεσε και υπόγραψε.Εγώ αυτό διαπίστωσα από τον κόσμο,είναι το παράπονό του και το μεγάλο γιατί.Εκεί να επικεντρωθεί ο αγώνας,τότε δεν θα χρειάζεται να πέσει στο επίπεδο κανενός Τσίπρα για αντιπαράθεση για τα αυτονόητα.Μην αφήνετε συνομωσιολογικά σενάρια να θολώνουν την κρίση του κόσμου,ξεκάθαρη εξήγηση[δεν έγινε]και τότε δεν σταματά τίποτα τον χαμένο πατριωτισμό να σαρώσει κάθε ανόητο,υπερφίαλο πολιτικάντη,που παίζει στα ζάρια την ύπαρξη του Ελληνισμού.

  69. Mπροστα και Δεξια avatar
    Mπροστα και Δεξια 15/05/2012 20:48:12

    Τελικα το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ σεναριο , εγινε πραγματικοτητα.Ντε και καλα , με το ετσι θελω , σε μεγαλη αντιθεση με την θεληση των πολιτων , παμε ΠΑΛΙ σε εκλογες.......
    Ειλικρινα , αναγνωριζουνε στον ΣΥΡΙΖΑ που ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ υπευθυνος ολου αυτου του σκηνικου , σε τι κινδυνο μπαινει η χωρα ?Απολαμβανουνε να τσακιζουνε την Ελλαδα η απλα πιστευουνε οτι δεν εγινε και τιποτα και πως ολα πανε καλα ?Πως να μας παρουνε στα σοβαρα στην Ευρωπη ετσι ???
    Πηρανε ενα 16% και την ειδανε ως Παπες της Ρωμης , θαρρεις και ειχανε παρει 80%
    Αυτη η συμπεριφορα , πρεπει παση θυσια να δειχθει απο την Ν.Δ. για να τελειωνουμε με την φαρσοκομωδια της "κυβερνησης Αριστερας".
    Ας τεθουνε επιτελους συγκεκριμενες αποψεις και σκεψεις , για το ΠΟΙΑ ειναι η Αριστερα και ΤΙ ιδεες εχει για την χωρα.
    Οπως ειπανε και πιο πανω 2-3 ντιμπειτ θα ηταν πολυ καλο εργαλειο.Οπως και ξεκαθαρες ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ διαφημισεις , με εμφαση στην Ευρωπαικη πορεια και τον πατριωτισμο.

    Ορισμενα ξεκαθαρα θεματα και θεσεις που δειχνουν την διαφορα :
    Κυβερνηση Κεντροδεξιας/Δεξιας με μια κυβερνηση Αριστερας
    Α) Παραμονη στην ΕΕ και Ευρω (εγγυηση)
    Β) Ανατροπη πολιτικων του μνημονιου , ουσιαστικη επαναδιαπραγματευση
    Γ) Μετριοπαθεια στην πολιτικη ωστε η χωρα να κινηθει με ασφαλεια
    Δ) Ξεπερασμος αγκυλωσεων του παρελθοντος που ΦΤΑΙΕΙ η Αριστερα
    Ε) Εμφαση στα Εθνικα θεματα , πατριωτικος λογος , αναγεννηση αξιων
    Ζ) Εμφαση στα διαφορετικα οικονομικα μοντελα Αριστερας/Δεξιας
    Η) Ξεκαθαρα να τεθει : Ελλαδα της ΕΥΡΩΠΗΣ Η Ελλαδα της ΚΟΥΒΑΣ ?
    Θ) Μια προς μια να ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΥΝΕ -ΚΑΘΕ- ΔΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ.Πχ ειτε για το... "αναγκαστικο δανειο" ειτε για τις καταθεσεις , ειτε για διαφορες πολυ περιεργες και αμφισημες τοποθετησεις στελεχων που μετα λενε οτι "δεν καταλαβατε τι ειπαμε".Ξεκαθαρα πραγματα.

    3-4 ευκολα θεματα που θα μπορουσανε πολυ ανετα να δειξουνε που θα οδηγηθει η Ελλαδα με τον ΣΥΡΙΖΑ και την εμμονη του σε εκλογες :
    Α) Παρολο που ταξανε γη και υδωρ , δεν δεχτηκε σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση να μπει σε κυβερνητικο ρολο με αποτελεσμα ασταθεια.Ασταθεια θα εχουμε και με κυβερνηση του ΣΥΡΙΖΑ ?
    Β) Αναδειξη παντελους απουσιας ηγετικων στελεχων απο τον ΣΥΡΙΖΑ με πολυ μικρη η και σχεδον καμια εμπειρια σε διαπραγματευσεις , διεθνη πολιτικη σκηνη κτλ.Που πας εαν δεν εχεις πολιτικους που να εχουνε ενα ειδικο βαρος ???
    Γ) Να πουνε ενα προς ενα και να ΔΕΙΞΟΥΝΕ τι πιστευει η καθε συνιστωσα.
    Πως η μια πχ μπορει να ηταν κατα του Ευρω , πως μια αλλη επιθυμει τα σκοπια ως Μακεδονια , με λιγα λογια οτι ουτε μεταξυ τους δεν μπορουν να τα βρουνε.
    Δ) Ας μας πουνε επιτελους στον ΣΥΡΙΖΑ πως βλεπουνε την λαθρομεταναστευση στην Ελλαδα , πως θα διαμορφωθει το κλιμα για σωματα Ασφαλειας και Στρατο με αυτους , τι θα κανουνε (γιατι κατι τετοιο ακουστηκε) με το κοστος εξοπλισμων και εαν εχουν σκοπο να αποδυναμωσουνε την Εθνικη Αμυνα ,
    τι ακριβως θεση εχουν για τα Σκοπια , Τουρκια , ΑΟΖ , Κυπρο.
    Θα μπορουσανε πολυ ανετα στην Ν.Δ. να παρουν τις κατα καιρους διαφορες δηλωσεις στελεχων του ΣΥΡΙΖΑ οσο αναφορα τα εθνικα θεματα και να τα θεσουν εκ νεου στην γνωση του λαου.
    Ε) Επιστροφη στον ακρατο κρατισμο , με νεες προσληψεις , νεα γιγαντωση του δημοσιου τομεα , και ξεκαθαρη μεταστροφη της οικονομιας σε Σοβιετικου τυπου με αποτελεσμα ακομα περισσοτερη απομονωση ?Ποια αραγε σοβαρη επιχειρηση θα τολμησει να επενδυσει εδω ?Τι σκοπο εχουνε σε αυτο το θεμα ?

    Τελος , και το βαζω σε ξεχωριστη ενοτητα , ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ η δυνατοτητα απεμπλοκης απο το μνημονιο , να φτιαξει η πολιτικη κατασταση , και να υπαρξει ελαφρυνση με πραξεις ομως , ΑΜΕΣΑ.
    Να πει ο κ. Σαμαρας , εμεις σαν Ν.Δ. δεσμευομαστε ΝΑ κανουμε 1-2-3 βηματα.
    Ομορφα και ξεκαθαρα.Και να υπαρξει ΑΠΑΙΤΗΣΗ ποια θα ειναι τα 3 πρωτα βηματα μιας υποτιθεμενης κυβερνησης Συριζα.
    Θα πρεπει δε , ο κ. Σαμαρας , να θεσει ευθεως και το θεμα ο ΣΥΡΙΖΑ να ζητησει ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ αφου πιστευει τοσο πολυ στον εαυτο του και οτι μπορει να τα αλλαξει ολα.Γιατι επιμενει σε κυβερνηση Αριστερας ?Για να μοιρασει το βαρος ?
    Ας φανει ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι ο ΣΥΡΙΖΑ με αυτην την τακτικη του , στην ουσια , κλεινει τα αυτια στον ρεαλισμο και στην λογικη.Δεν θελει να κυβερνησει , γιατι και 25% να παρει στις εκλογες , ΠΑΛΙ δεν θα μπει σε κανενα σχημα.

    Εν κατακλειδι , ΜΟΝΟ με μια τακτικη ξεκαθαρης πολωσης και ευθειας συγκρουσης μπορει να υπαρξει καποια αλλαγη του σκηνικου.Πλεον δεν γινεται ουτε αυτια να χαιδευουμε , ουτε να παιζουμε με τις λεξεις , ουτε να κανουμε τα "καλα και συνετα παιδια".
    ΕΔΩ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΣΗ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ.ΑΦΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝΕ ΩΣ ΕΝΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΚΟΜΜΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣ , ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝΕ ΙΣΧΥΡΗ ΠΙΕΣΗ.
    Καιρος λοιπον να τεθουνε ΚΑΘΑΡΑ χωρις -ΚΑΝΕΝΑ ΤΑΜΠΟΥ- τα ζητηματα ενα προς ενα ωστε να φανει που θα παει η χωρα με την Αριστερα (ΣΥΡΙΖΑ) και που θα παει η χωρα με την ΚεντροΔεξια (ΝΔ και οποιος αλλος πιστος τελος παντων).Και ο καθενας , ας κανει την επιλογη του...
    Και ο Θεος βοηθος...κυριολεκτικα...

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Mπροστα και Δεξια 15/05/2012 21:36:51

      ".....σε μεγαλη αντιθεση με την θεληση των πολιτων , παμε ΠΑΛΙ σε εκλογες…"
      Μην αθωώνουμε τους πολίτες. Τα αποτελέσματα που προέκυψαν βάσει της ψήφου τους - και ψήφισαν δυνάμεις που ήταν γνωστό πως δεν ήταν καθόλου ανοικτές σε συνεργασίες- είχαν κάνει τις συνεργασίες σχεδόν αδύνατες.

      • Μπροστα και Δεξια avatar
        Μπροστα και Δεξια @ firiki2010 15/05/2012 21:59:40

        Εαν διαβασεις κατα καιρους τι γραφω , το εχω πει , οτι δεν ξερουμε τι θελουμε.Και ειχα θιξει τα αποτελεσματα των δημοσκοπησεων μετα τις εκλογες σε σχεση με την ενισχυση του ΣΥΡΙΖΑ , οπου σε αυτες μεγαλο ποσοστο δηλωνε φοβο , ποσοστο σχεδον 80% ηταν υπερ Ευρω , και ποσοστο κοντα στο 60% δεν ηθελε εκλογες.
        Εδω πχ το 50% σχεδον των ψηφοφορων του ΚΚΕ σε δημοσκοπηση ειναι υπερ της ΕΕ και Ευρω....
        Ομως και παλι βαση των δημοσκοπησεων αλλα και γενικοτερα του κλιματος , τεραστιο ποσοστο πολιτων ΔΕΝ ηθελε εκλογες.Οποτε ηταν σε μεγαλη αντιθεση με την θεληση των πολιτων , και αυτο δεν αλλαζει , ασχετα εαν σε αρκετες περιπτωσεις πολλοι ψηφοφοροι κανανε πραγματικα περιεργες επιλογες που ισως και οι ιδιοι να μην κατανοησανε.
        Ομως σε καμια περιπτωση δεν εχουμε την δυνατοτητα και το δικαιωμα να κρινουμε τον καθε ψηφοφορο ξεχωριστα.
        Παραμενει ως γεγονος ομως οτι δεν ηθελαν πολλοι τις επαναληπτικες εκλογες.
        Για αυτο ειπα και εγω οτι πλεον η επιλογη ειναι στα χερια μας για το τι θελουμε να κανουμε.Το βαρος πεφτει στο ιδιο το Εθνος να επιλεξει τον δρομο του.
        Ας συμπεριφερθουμε λοιπον ωριμα και με πατριωτισμο , γιατι εδω πανω απο ολα μιλαμε για κινδυνο χρεοκοπιας της πατριδας με οτι αυτο συνεπαγεται.

  70. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 15/05/2012 21:38:33

    Έντονη πόλωση τώρα...Τίποτε άλλο...Κράξιμο όσο δεν πάει στους αστοιχείωτους , λαθρολάγνους κι επικίνδυνους αριστερούς και τους γραφικούς, ψεύτες και συκοφάντες κατακαημμένους...Όχι ξενέρωτα, ανούσια διαφημιστικά σποτ σαν τα προηγούμενα ( που όταν τα κατέκρινα με λογοκρίνατε, αλλά δημοσιεύατε όλα τα σχόλια που τα χαρακτήριζαν "ανεπανάληπτα", "υπέροχα" κτλ.) Σποτ με νεύρο, έντονα χρώματα, και πειστικό, πιασάρικο μήνυμα...
    Κάλεσμα ονομαστικά στη Ντόρα αύριο κιόλας...Τη χρειαζόμαστε και μας χρειάζεται...Εκτός κι αν ο αντιντορισμός κάποιον τους τυφλώνει τόσο, ώστε να θέλουν τον Τσίπρα ηγέτη του Έθνους ( μπρρρρ...)

    • Μπροστα και Δεξια avatar
      Μπροστα και Δεξια @ μεταρρυθμιστής 15/05/2012 22:00:51

      Με την κ. Μπακογιαννη δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απλο το θεμα..

  71. Μπροστα και Δεξια avatar
    Μπροστα και Δεξια 15/05/2012 22:07:14

    Φιλε , απο διαπιστωσεις και απο θεωριες χορτασαμε.Προτασεις εχουμε ?
    Και για να το πω συγκεκριμενα : εισαι υπερ δραχμης ?Εισαι υπερ τακτικων κολεκτιβας στον οικονομικο τομεα ?Εισαι ετοιμος ως απλος ψηφοφορος της Αριστερας να μας εξηγησεις 2-3 πραγματα οσο αναφορα τα προσωπικα σου πιστευω σχετικα με Εθνικα θεματα ?
    Μπορεις να μας πεις ως απλος ψηφοφορος , γιατι να ψηφισει καποιος ενα αριστερο κομμα ?γιατι θα παρει πχ +500 ευρω μισθο ?
    Θελουμε πρακτικα παραδειγματα.Οι διαπιστωσεις κουρασανε.

    Εχετε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθυνη ολα αυτα τα χρονια για πολλες και διαφορες αγκυλωσεις της Ελληνικης κοινωνιας.Μεχρι και κομπλεξικο συνδρομο εχει ο κρατικος μηχανισμος πολλες φορες , που φανηκε πχ ξεκαθαρα στο θεμα της Υπατιας , οπου 250 λαθρομεταναστες καταλαβανε το κτηριο ενος ΑΕΙ (νομικης) και αντι να τους διωξουνε αμεσα απο εκει , μπηκαμε και σε διαπραγματευσεις με εσας να ειστε οι νουμερο 1 υποστηρικτες των λαθρομεταναστων.
    Βεβαια μετα , καποιοι εξ αυτων (εστω και λιγοι) συνεληφθησαν απο τις Αστυνομικες αρχες , για ποινικα θεματα οπως κλοπες και διαρρηξεις.
    Αλλα αυτο δεν παιζει κανενα ρολο ετσι ?Δεν πειραζει...
    Οσο αναφορα την οικονομια , εσυ ως ενας απλως ψηφοφορος της Αριστερας πως την βλεπεις και την θες ?
    Τελος , οταν λες εισαι Αριστερος θες να πεις εαν εισαι πχ με καποιο κομμα η απλα εισαι ιδεολογικα αριστερος ?

    ΥΓ : υβρεις τοσα χρονια λεει η Αριστερα που μας κουναει συνεχως το δαχτυλο και εφτασε σε σημειο -σχεδον- να εχει κανει τον Δεξιο αντιστοιχο του δυναστη και του εχθρου της κοινωνιας.Και εαν δεν ισχυει αυτο που λεω , μπορεις να με διαψευσεις.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Μπροστα και Δεξια 15/05/2012 22:27:40

      Αγαπητέ Μπροστα και Δεξια, γιατί είστε ακόμη και τώρα τόσο υπερόπτες και ανειλικρινείς ;
      - Είναι λίγοι οι φανεροί ή κρυφοί οπαδοί της δραχμής που ξεπήδησαν τελευταία από τα βάθη της ΝΔ;
      - Μπορεις να μας πεις ως απλος ψηφοφορος , γιατι να ψηφισει καποιος ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ; Επειδή κυβερνώντας, έφεραν τη χώρα εδώ που την έφεραν;
      - Αυτοί που απασχολούν ανασφάλιστους παράνομους μετανάστες για ένα κομμάτι ψωμί είναι μόνον οπαδοί αριστερών κομμάτων;
      - Ψάξτε τα προγράμματα των δεξιων κομμάτων να βρείτε πώς θέλουν την Ελληνική οικονομία, παραγωγή, δημόσιο τομέα, φορολογικό σύστημα κτλ. Θα εκπλαγείτε από τις διαφορές μεταξύ τους και με τα αυθόρμητα "πιστεύω" σας.

      • Μπροστα και Δεξια avatar
        Μπροστα και Δεξια @ Ο Θείος 15/05/2012 22:54:13

        Κοιταξε Θειε , ουδεποτε ισχυριστηκα οτι εγω ειμαι αυτος που παντα λεει την αληθεια , η πως οτι λεει ο μεσος δεξιος ειναι και σωστο.Ουδεποτε...
        Οποτε απο που προκυπτει η υπεροψια ?
        Μηπως δεν σου αρεσει που καυτηριαζω την Αριστερα επειδη τοσα χρονια δεν ηταν συνηθες ?

        Τωρα , κοιταξε , μπορει ακομα και στην Ν.Δ. να εχει καποιους οπαδους δραχμης οπως λες.Γενικοτερα ομως σε συντριπτικο ποσοστο , ουδεις αμφισβητει οτι ειναι υπερ Ευρω και ΕΕ.Ειναι σαφεστατη και ξεκαθαρη γραμμη αυτη.
        Δεν ειναι μια ετσι , μια γιουβετσι , αναλογα την περισταση.
        Ακομα και ο κ. Καμμενος , δεν εχει πει ευθεως (ουτε καποιο στελεχος εκτος εαν κανω τραγικο λαθος) "θελουμε αυριο δραχμη".Απο οσο θυμαμε τουλαχιστον.Στην αλλη πλευρα , την μια μερα λενε αυτο , την αλλη το αλλο , την μια λενε και τι εγινε εαν πληρωνουμε σε δραχμες , την αλλη υπερ Ευρω κτλ...Βαλε μεσα και τις συνιστωσες και τι πιστευει η καθε μια.Οποτε κανε υπολογισμους. :)

        Το γιατι καποιος να ψηφισει ΠΑΣΟΚ η ΝΔ , δεν θα σου το πω εγω.Δεν ειμαι γενικος δερβεναγας ουτε ειμαι κομματοσκυλο.
        Ο καθενας εχει μια συγκεκριμενη ιδεολογια , εχει καποιες συγκεκριμενες ιδεες , μια συγκεκριμενη γνωμη.Εμενα ως δεξιο , με εκφραζει ειδικα τωρα με τον κ. Σαμαρα η Ν.Δ.
        Η Ν.Δ. αποτελουσε επι μακρο χρονικο διαστημα , μια ορθολογικη προταση της εξουσιας σε σχεση με το πιο λαικιστικο Πασοκ , με την ιδεολογια του οποιου ουδεποτε συμφωνησα.
        Ομως εαν το παρουμε ιστορικα και με ορους ρεαλισμου ακομα, δεν υπαρχει καμια χωρα του συγχρονου ανεπτυγμενου κοσμου χωρις δικομματισμο.Δεν ειναι παραδοχη ηττας αυτο που λεω, ουτε ειναι επιβεβαιωση του συστηματος.
        Ειναι ομως ενα γεγονος που ισχυει και ουδεις μπορει να αμφισβητησει.Δικομματισμος μονο σε δικτακτοριες δεν υπαρχει.
        Βρες μου 1 χωρα που δεν εχει 2 μεγαλα κομματα.
        Απλως πολλες χωρες αρκετα χρονια τωρα , εχουνε μπει σε λογικη συνεργασιας.Προσωπικα , εαν υπαρχει συγκλιση και για το καλο της Πατριδος , ειμαι υπερ συνεργασιων.Ισχυς εν τη ενωσει.
        Διαφωνεις ?

        Οσο αναφορα για αυτους που απασχολουνε παρανομους μεταναστες , αυτο τωρα τι σχεση εχει ?Εκανα εγω διαχωρισμο ?Και αυτοι που απασχολουνε λαθρομεταναστες με αποτελεσμα φοροδιαφυγη και αυτοι που δινουν σπιτια σε λαθρομεταναστες με αποτελεσμα δημιουργια υγειονομικων βομβων , ΠΡΕΠΕΙ να αντιμετωπισουνε τις ευθυνες τους.
        Εννοειται αυτο.Δεν θα κατσω ομως παλι να διαπραγματευτω ως πολιτης , την ασφαλεια μου και την καθαριοτητα ολοκληρων οικοδομικων τετραγωνων εις το ονομα ενος δηθεν ανθρωπισμου.
        Ανθρωπισμος υπαρχει απεριοριστος.
        Αλλο αυτο ομως , αλλο να δειξουμε επιτελους σεβασμο στην ιδια την κοινωνια.Τι ακριβως προτεινεις ?Να συνεχισει δηλαδη να ειναι οπως ειναι το κεντρο της Αθηνας ?Να φοβασε να βγεις εξω ?Να ανεχομαστε τον καθε λαθρομεταναστη που κανει εγκληματικες ενεργειες εις το ονομα του δηθεν ανθρωπισμου ?Τι ακριβως ?Να γινει η Αθηνα Καμπουλ ?Μπορει η Ελλαδα των 10 εκατομυριων , μεσα σε μια ισχυρη κριση , θα αντεξει εκατονταδες χιλιαδες λαθρομεταναστες ?
        Γιατι τοσο επιμονη σε αυτο το θεμα ?Γιατι τοσος δογματισμος ?Δειξε επιτελους πατριωτισμο σε αυτο το ζητημα , ειναι αναγκη του ιδιου του τοπου.
        Εκτος εαν κρινεις θετικη την καταληψη της Νομικης για παραδειγμα η την καταληψη σε διαφορες γειτονιες οπου κυριαρχει η ανομια.

        Οσο αναφορα το τελευταιο σκελος , εγω νομιζω και σε προηγουμενο μηνυμα εκανα μια διακριση :
        ΑΛΛΟ πραγμα η ιδεολογια γενικα , αλλο πραγμα το ποιο κομμα πιστευεις οτι μπορει να κανει κατι καλο.
        Σε αυτην την περιπτωση εγω ειμαι ξεκαθαρα υπερ της δεξιας ιδεολογιας και υπερ της Ν.Δ. γιατι με εκφραζει το προγραμμα της.
        Οταν πχ ο κ. Καραμανλης ελεγε για τις οικονομικες δυσκολιες , για παγωμα μισθων , για να παρθουνε μετρα , εκ του ΠΑΣΟΚ λεγανε οτι υπαρχουνε λεφτα , και τελικα δεν υπηρχε σαλιο...

        Ο κ. Σαμαρας ηταν επι χρονια αποκλεισμενος απο την πολιτικη ζωη , με βασικο λογο το ζητημα της Μακεδονιας.Αυτο αποτελεσε αλλωστε το εναυσμα.
        Μπορω εγω πχ ως απλος Ελληνας , να πω φταιει για ολα ο κ. Σαμαρας οταν ουδεποτε ασκησε πολιτικη ?

        Προσοχη ομως : η κριτικη ειναι απαραιτητο κομματι.Εχω ασκησει κριτικη στο λιγο διαστημα που βρισκομαι εδω πολλες φορες στην Ν.Δ. και ειδικοτερα για τις εποχες με τα φεουδα και τα τζακια , για τις εποχες της δηθεν πολιτικης του κεντρου και του λιγο απο ολα , για την ιδεολογικη απογυμνωση που υπηρχε το 2004-2009.
        Επισης , οπως ειπα , επειδη ακριβως πρεπει να ειναι σεβαστη η βουληση του λαου , ειμαι υπερ κυβερνησης συνεργασιων , υπερ της επανενωσης της ΚεντροΔεξιας οχι ομως με επικεντρωση σε προσωπα αλλα σε ιδεες και κοινες αξιες.
        Αυτα ολα αποτελουνε δειγματα αυτοκριτικης και διαθεσης για αλλαγη.
        Το να γινω ομως απο δεξιος ξαφνικα υπερμαχος του κ. Τσιπρα και της ιδεολογιας και θεσεων του ΣΥΡΙΖΑ , αυτο δεν γινεται. :)

    • Μπροστα και Δεξια avatar
      Μπροστα και Δεξια @ Μπροστα και Δεξια 15/05/2012 22:31:52

      Απο τις απαντησεις σου , βγαινει ξεκαθαρα αυτο που ειπα : διαπιστωσεις και θεωριες.Ευχολογια , γενικοτητες...
      Ειδικα οι απαντησεις πλην της πρωτης (που εκει σου αναγνωριζω μια μορφη πατριωτισμου) ειναι γενικοτητες που δειχνουνε ακομα οτι συνεχιζεις στο ιδιο αοριστο μοτιβο οπως ακριβως και η αριστερη κυβερνητικη (δηθεν) προταση...

      Φιλε μου , μια ερωτηση , εχεις παει ποτε στην Ομονοια και γενικα στο κεντρο Αθηνων ?
      Δεν νιωθεις πχ ασχημα οταν βλεπεις οι χωροι των ΑΕΙ να εχουν γεμισει με μικροπωλητες και χρηστες ναρκωτικων ?Νιωθεις καλα οταν βλεπεις παντου λαθρομεταναστες και μαλιστα μεγαλο μερος της εγκληματικοτητας να δημιουργειτε απο αυτους ?Οταν για μια βιντεοκαμερα σφαξανε εναν πατερα ?Ειλικρινα δηλαδη....
      Για τα Εθνικα θεματα δεν απαντησες , γιατι ?
      Δεν σε νοιαζει ?Τι γνωμη εχεις για το Μακεδονικο , για την ΑΟΖ , για την Κυπρο ?Τι γνωμη εχεις για τα σωματα ασφαλειας και στρατο , και πως ως ενας μεσος ψηφοφορος της Αριστερας κρινεις αυτα τα θεματα ?

      Για το 3) , κοιτα , εμενα και +500 ευρω να μου δωσεις δεν εχω προβλημα , στο λεω ειλικρινα.
      Τωρα αν μου δωσεις και +5.000 Ευρω ακομα καλυτερα !Ολα πανε αλλωστε καλα στην οικονομια μας , σωστα ? :)

      6) Πες μου συγκεκριμενα τι εννοεις.Εγω πχ ειμαι υπερ της ελευθερης οικονομιας με εμφαση στον ιδιωτικο τομεα και την επιχειρηματικοτητα.
      Ειμαι υπερ ξενων επενδυσεων , υπερ ανοιχτης οικονομιας , υπερ εξυγιανσης η και πωλησης δημοσιων επιχειρησεων με ζημιες η που δεν προσφερουν το απαραιτητο εργο.Με το κρατος να ειναι σε ρολο ρυθμιστη και οχι σε ρολο βασικου μοχλου αναπτυξης.Γιατι παγκοσμιος εχει αποτυχει το κρατικο μοντελο.Και εδω στην Ελλαδα επισης.Με το να φτιαχνουμε συνεχεια δρομους και γεφυρες , δεν μπορεις να συντηρησεις αναπτυξη επ' αοριστον...
      Ποσο μαλλον με νεες δημοσιες υπηρεσιες...

      7) Οχι δεν ανηκεις , διαφωνεις , αρα για ποια ελπιδα ακριβως μου μιλας ?Δηλαδη εαν το παμε με ρεαλιστικους ορους , τι ελπιδα ακριβως περιμενεις ?Οτι αυριο ξαφνικα ολοι θα κυκλοφορουμε με ferrari και θα βρεχει απο τον ουρανο χαρτονομισματα ?Οτι θα σταματησει το χρεος ?Δεν μπορω να καταλαβω , δυστηχως.
      Ισως να φταιω και εγω , αλλα εμαθα να ειμαι ορθολογικος ως προς την πολιτικη σκεψη.
      Η -γενικα και αοριστα- ελπιδα , ειναι κατι που ακουγεται ωραιο , ομως δεν υπαρχει στη πραξη.
      Η μονη ελπιδα σε βαθος χρονου ειναι ολοι μαζι να παλεψουμε να βγουμε απο την κριση εντος της Ευρωπης.

  72. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/05/2012 22:12:48

    Σοφή κουβέντα...
    Προσωπικά πιστεύω επίσης ότι γέρνω σαφώς προς τα αριστερά. Ωστόσο, ακριβώς γι αυτό, δεν θέλω ν' ανήκω κομματικά σ' αυτό που αποκαλούν "αριστερά" στην Ελλάδα.
    Ωστόσο, συμφωνώ ότι ο αριστερός για να είναι καλός αριστερός πολίτης, πρέπει να συζητά και με τους δεξιούς. Και με τους κεντρώους, ή άλλους άν υπάρχουν.
    Τα ίδια ακριβώς ισχύουν, νομίζω, και για τον δεξιό, που θέλει να είναι καλός δεξιός πολίτης.
    Έτσι έφθασα να συζητώ εδώ μέσα.
    Και έχω την εντύπωση, ότι τα τερατώδη λάθη που εξακολουθούν να κάνουν (ακόμη και τώρα στον κίνδυνο για τη χώρα), τόσο τα "δεξιά" όσο και τα "αριστερά" κόμματα. έχουν να κάνουν και με αυτό: Όλοι κλείνονται στο "δεξιό" ή "αριστερό" καβούκι τους και δεν συζητούν με τον άλλο απέναντι. Δέν προσπαθούν να είναι πολίτες. Γίνονται οπαδοί.

    • Μπροστα και Δεξια avatar
      Μπροστα και Δεξια @ Ο Θείος 15/05/2012 22:19:01

      Προσωπικα δεν εχω να συζητησω κατι με καποιον που πχ δεν ενδιαφερεται εαν τα Σκοπια αυριο θα λεγονται Μακεδονια και θελει μαλιστα να κανει και διαδηλωσεις υπερ αυτου του γεγονοτος.
      Ουτε εχω να συζητησω κατι με καποιον που επιμενει ντε και καλα οτι η λαθρομεταναστευση ειναι κατι θετικο για την Ελλαδα , ειναι κατι που κανει την χωρα καλυτερη , και πως καλο ειναι να συνεχισουμε στο ιδιο μοτιβο απαθειας.
      Ειναι αναλογα Θειε με ποιον συζητας.
      Μπορω ανετα να συζητησω με Αριστερους (αν και σε συντριπτικα μεγαλο ποσοστο αυτοι δεν μπορουνε να συζητησουνε με Δεξιους) πολυ απλα διοτι εγω ουτε απο συνδρομο καταδιωξης πασχω (οπως πολλοι αριστεροι) ουτε ειμαι δογματικος σε ολα.
      Εαν πχ η αριστερα εχει μια αξιολογη προταση σε κατι , σαφεστατα και θα την υποστηριξω ανοιχτα, εν αντιθεση με τον μεσο αριστερο που δυσκολα θα κανει κατι αντιστοιχο.
      Αλλωστε ειπα οτι ο κ. Κουβελης για παραδειγμα και η ΔΗΜΑΡ ειχε υπευθυνη σταση στην ολη αυτη κατασταση και πως αποτελει φωνη της λογικης στην Αριστερα.Το ειπα ευθεως και ανοιχτα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Μπροστα και Δεξια 15/05/2012 22:37:27

        Είμαι βέβαιος όμως αγαπητέ, ότι έχεις να συζητήσεις με κάποιους:
        - που ενδιαφερονται να λυθεί με λύση κοινά αποδεκτή το ζήτημα της ονομασίας της Fyrom, ώστε να προστατευθούν τα εθνικά μας συμφέροντα και να εξομαλυνθεί η κατάσταση στην γειτονιά μας.
        - που ενδιαφερονται να λυθεί στην πράξη και όχι στα λόγια το ζητημα της παράνομης μετανάστευσης ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.
        Προσωπικά, δεν μπορώ να συζητώ με κανέναν που έχει σύνδρομο καταδίωξης, αριστερό, δεξιό ή άλλο.
        Όσο για την ΔΗΜΑΡ, συμφωνώ μαζί σου. Λάβε όμως υπόψη ότι αρκετοί εδώ μέσα που δηλώνουν "δεξιοί", είχαν στοχοποιήσει αυτήν σε όλη την προεκλογική περίοδο και πολύ λιγότερο τον ΣΥΡΙΖΑ. Τι να κάνουμε, περι ορέξεως κολοκυθόπιττα.

        • Μπροστα και Δεξια avatar
          Μπροστα και Δεξια @ Ο Θείος 15/05/2012 23:02:49

          Αγαπητε φιλε , εγω δεν ειμαι εκπροσωπος καποιου εδω περα.Ειμαι προσφατος σε αυτην την σελιδα και σε οτι λεω εκφραζω πρωτα τα δικα μου πιστευω και την δικη μου γνωμη.Το τι κανει ο καθενας , μπορει να το απαντησει αυτος , οχι εγω...

          Τι κοινα αποδεκτη λυση δηλαδη ?
          Εαν παμε με μια αδυναμη λογικη δηθεν κοινης αποδεκτης λυσης ,τοτε ενα κρατος με ουτε 1 εκατομυριο πληθυσμο και με τεραστιο βαθμο αλυτρωτισμου και εθνικισμου , πως να μη σου κανει και πλακα απο πανω ?Προσωπικα δεν ειμαι υπερ καμιας διαπραγματευσης σε αυτο το θεμα.Κοκκινη γραμμη , τελος.

          Για το ζητημα της λαθρομεταναστευσης η λυση πρεπει να ερθει.Ομως για εναν πολυ περιεργο λογο , οι Αριστεροι εχετε αναλαβει με υπεργολαβια την υπερασπιση των λαθρομεταναστων.
          Δηλαδη ωρες ωρες δεν μπορω να καταλαβω εαν βλεπετε τι τραβαει ο μεσος Ελληνας πολιτης σε περιοχες με σοβαρο προβλημα.Δεν μπορω να καταλαβω εαν εχεις διακρινει το ποσο σοβαρο προβλημα ειναι για την ασφαλεια της κοινωνιας.
          Τι οικονομικο βαρος ειναι για την ιδια την χωρα.Βεβαια περισσοτερη αναλυση σε αυτο εχω κανει και στο προηγουμενο μηνυμα.

          Για την ΔΗΜΑΡ συμφωνεις μαζι μου οποτε ειδες οτι τιποτα δεν εχει 1 διασταση.
          Τα καλα στοιχεια προσωπικα τα λεω.
          Και ξεκαθαρα η ΔΗΜΑΡ ηταν και ειναι η φωνη που εκφραζει την λογικη στην Αριστερα.
          Τωρα τι κανει παλι ο καθε χρηστης της σελιδας , δεν μπορω να σου απαντησω.
          Εγω παντως δεν ειδα ιδιαιτερο θεμα με την ΔΗΜΑΡ εδω.

      • Μπροστα και Δεξια avatar
        Μπροστα και Δεξια @ Μπροστα και Δεξια 15/05/2012 22:55:40

        Εαν διαφωνεις με αυτα που ειπα , τοτε Δεξια και πισω αφου αυτο πιστευεις.Καποια πραγματα δεν ειναι υπο διαπραγματευση και συζητηση.Δεν θα κατσω να συζηταω για παραχαραξη της ιστοριας της χωρας μου.
        Τελειωσε.

    • Α avatar
      Α @ Ο Θείος 15/05/2012 22:58:28

      Τι είναι σήμερα και τι λόγο έχει η αριστερά, που σε όλες τις χώρες όπου εφαρμόστηκε το οικονομικό μοντέλο που πρεσβεύει, απέτυχε παταγωδώς και γι΄αυτό και κατέρρευσε;
      Πουθενά στον κόσμο, μόνο στην Ελλάδα, υπάρχει αυτός ο ξεπερασμένος λόγος, που δεν απαντάει στα σύγχρονα οικονομικά - κοινωνικά προβλήματα.
      Στην καλύτερη περίπτωση, ο λόγος για παράδειγμα του ΣΥΡΙΖΑ, είναι τόσο αντιφατικός , που δεν μπορεί να γίνει κυβερνητικό πρόγραμμα.
      Γι΄αυτό και το αλλαλούμ με τις θέσεις του, τις συνιστώσες του, τις ευθείες και τις καμπύλες του. Δεν βγάζουν ούτε οι ίδιοι άκρη.
      Βέβαια αυτό εξηγείται, γιατί δεν περίμεναν να είναι δεύτερο κόμμα και να φανεί η ένδεια των ¨κυβερνητικών¨ προγραμμάτων τους.
      Αυτοί νόμιζαν, ότι θα βρίσκονται πάντα σε ποσοστά που κανείς δεν θ΄ασχολείται μαζί τους και δεν θα εξετάσει τα ¨ανεφάρμοστα¨των αντιφατικών τους λόγων.
      Ειδικά για τον ΣΥΡΙΖΑ, πιστεύω ότι είναι η νέα μετάλλαξη του ΠΑΣΟΚ, (να σημειωθεί ότι η εκλογική του άνοδος ωφείλεται στους ψηφοφόρους που έφυγαν από το ΠΑΣΟΚ), με τα ίδια ποιοτικά χαρακτηριστικά, δημαγωγία, λαϊκισμό κλπ.
      Το ΚΚΕ, με πιο καθαρό λόγο, σου ξεκαθαρίζει, ότι αναπολεί την εποχή Μπρέσνιεφ! Αν το θες το παίρνεις, το λέει πιο τίμια όμως, ξέρεις τι σε περιμένει αν ψωνίσεις από κεί.
      Αν όμως ψωνίσεις από ΣΥΡΙΖΑ μεριά, εσύ μπορεί να νομίζεις ότι θέλεις (σου αφήνει ελεύθερη την φαντασία), αλλά στην τελική θα σου προκύψει το νέο ΠΑΣΟΚ!

  73. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 15/05/2012 22:33:41

    Ἐντάξει πᾶμε σέ ἐκλογές,ὁ κόσμος θά πάει;Καί ἂντε,πἐς ὃτι πάει,ἐμπιστεύεστε τήν κρίση του; Ἐγῶ προσωπικά ὂχι!
    Καί βγαίνουν τά ἀποτελέσματα παρόμοια μέ τῆς 6ης Μαϊου,λίγο παραπάνω Ν.Δ. καί ΣΥΡΙΖΑ.Τί γίνεται μετά;Διερευνητικές ἐντολές,ἀλλαγή κάθε τρεῖς ἡμέρες καί στό τέλος μιά περαντζάδα καί ἀπό τόν Πρόεδρο...Θά ἀλλάξουν θέσεις καί ἀπόψεις,παραξενιές καί τσαλιμάκια; Πάλι δέν θά μπαίνει ὁ ἓνας ἂν δέν μπεῖ κι ὁ ἂλλος...
    Ἡ γνώμη μου τῶρα; ΑΓΩΝΑΣ μέχρις ἐσχάτων,DEBATE,ξεμπρόστιασμα τῶν ἀντεθνικῶν θέσεων ΟΛΩΝ τῶν κομμάτων,δέν μέ ἐνδιαφέρουν πιά οἱ δικές μας θέσεις,τίς θυμᾶμαι ἀπό τίς προηγούμενες ἐκλογές.Μ' ἐνδιαφέρει νά τούς ρωτήσει ὁ ἲδιος ὁ Σαμαρᾶς καί νά ἀπαντήσουν ὃλοι τους γιά τά Ἐθνικά θέματα,γιά τούς λαθρομετανάστες,γιά τίς ΑΟΖ,γιά τό Πανεπιστημιακό ἂσυλο,καί νά μᾶς ἀπαντήσουν καθαρά τί θά κάνουν γιά ὃλα αὐτά...
    Ἐν ὁλίγοις,τί θά κάνουν ὂχι μόνο μέ τό μνημόνιο,ἀλλά καί ἐδῶ μέσα στήν Ἐλλάδα...

  74. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 15/05/2012 22:38:49

    Φίλε Γρύλλο, μήπως μπορείς να διευκρινήσεις, εσένα ποιό κομάτι της Ελληνικής Αριστεράς σε εκφράζει; Γιατί πλέον η Αριστερά (στην Ελλάδα) καλύπτει ένα ιδεολογιό τόξο, από εδώ μέχρις την Ιαπωνία.
    Γιατί αλλιώς κουβέντα δεν γίνεται.

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ dikefalosaitos 15/05/2012 22:52:47

      Καλά, άστο φίλε Γρύλλο, κατάλαβα.
      Τσαλαβουτάς σε όλο το τόξο κατά περίπτωση.
      Έχεις κι εσύ τις συνιστώσες σου.

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ dikefalosaitos 15/05/2012 23:03:25

        Έχεις δίκιο, ο σοφός λαός έχει άλλωστε μιλήσει, για το ποιά πράγματα είναι αήττητα.

    • Μπροστα και Δεξια avatar
      Μπροστα και Δεξια @ dikefalosaitos 15/05/2012 23:06:14

      Πες μου επιτελους κατι για Εθνικα θεματα.Εντεχνα αποφευγεις αυτο το ζητημα συνεχως....
      Εθεσα καποια ερωτηματα συγκεκριμενα και θα ηθελα μια απαντηση.

      • Mπροστα και Δεξια avatar
        Mπροστα και Δεξια @ Μπροστα και Δεξια 15/05/2012 23:55:12

        Μια ερωτηση : μηπως δεν εισαι Συριζα ?
        Θα πανε η δεν θα πανε καποιοι για παρελαση στα σκοπια ?
        Για τους λαθρομεταναστες τι γινεται ?
        Θα συνεχισουμε να τους χαιδευουμε εως οτου τελικα μπουνε και στο δικο σου σπιτι και πεσεις θυμα καμιας ληστειεας ?
        Ο κοσμος δεν αντεχει σε αυτο το θεμα αλλο.
        Επισης , οσο αναφορα αυτα περι αστικης ταξης κτλ , ξαναλεω : εισαι σιγουρα ΣΥΡΙΖΑ ?
        Εχεις διαβασει εστω και στο ελαχιστον τι θα πει αριστερη ιδεολογια και τι βασικες θεσεις εχει ?
        Μηπως ως Αριστερος , οριζεις τον εαυτο στον χωρο της σοσιαλδημοκρατιας ?
        Γιατι εαν ανηκεις εκει , δεν εισαι Αριστερος.Εισαι κεντρο-αριστερος με εμφαση ομως στο κεντρο.
        Ο ΣΥΡΙΖΑ απο οσο ξερω κανει λογο για ριζοσπαστικη αριστερα οχι για σοσιαλδημοκρατια.
        Σοσιαλδημοκρατια λεει πως ειναι το ΠΑΣΟΚ , και κατι κοντινο στην σοσιαλδημοκρατια ειναι η ΔΗΜΑΡ.
        Πρεπει να ξεκαθαρισεις εαν εισαι κομμουνιστης , νεοκομμουνιστης , σοσιαλδημοκρατης , ριζοσπαστης κτλ.Ετσι απλα και γενικα , δεν γινεται.Η αριστερα εχει τεραστιο φασμα εν αντιθεση της Δεξιας που εχει πολυ μικροτερο.
        Υπαρχει επισης και η ακρα αριστερα.
        Οποτε θα ηταν πολυ χρησιμο πρωτα να εξηγησεις τι εννοεις με τον ορο οτι εισαι Αριστερος.

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ dikefalosaitos 15/05/2012 23:25:46

      Μα η Αριστερά πολέμησε με μανία την αστική δημοκρατία, τι λες τώρα;
      Μήπως τελικά αυτό που σας ενδιαφέρει είναι η ρεβάνς της Βάρκιζας;

      • Ιωάννης33 avatar
        Ιωάννης33 @ Ιωάννης33 15/05/2012 23:47:46

        Η απάντηση σου δείχνει φίλε οτι δεν έχετε τίποτα να προσφέρεται στον τόπο εκτός απο φθηνά όνειρα για δραχμική ευημερία.
        Σίγουρα δεν φταις εσύ για τον πολεμο,αλλά δεν γίνεται να παραγράφονται τα αίσχη και ο πόνος μόλις "φεύγει" η χρονικά παρούσα γενιά και να λέτε τώρα ουδέν λάθος μας ακολουθεί

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Ιωάννης33 15/05/2012 23:48:26

        "ιδέα που διατυπώθηκε με τη μεγαλύτερη επιστημονική ακρίβεια
        από τον Μαρξ και τον Ενγκελς, την ιδέα ότι η πιο δημοκρατική αστική δημοκρατία δεν είναι τίποτε άλλο, παρά
        μια μηχανή για την καταστολή της εργατικής τάξης από την αστική τάξη, της μάζας των εργαζομένων από μια
        χούφτα καπιταλιστές."

        "Μόνο ο Μαρξ που, αναλύοντας την Κομμούνα,
        έδοσε την καλύτερη εκτίμηση της ιστορικής σημασίας, έδειξε τον εκμεταλλευτικό χαρακτήρα της αστικής
        δημοκρατίας και του αστικού κοινοβουλευτισμού, όπου οι καταπιεζόμενες τάξεις έχουν το δικαίωμα να
        αποφασίζουν μια φορά μέσα σε αρκετά χρόνια ποιος εκπρόσωπος των πλούσιων τάξεων «θα εκπροσωπεί και
        θα ποδοπατεί» (ver- und zertreten) το λαό στη Βουλή."
        KKE
        Θέσεις και εισήγηση για την αστική δημοκρατία και τη δικτατορία του προλεταριάτου
        Β. Ι. Λένιν
        Γι' αυτό σου λέω άστο το ρημάδι.

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ dikefalosaitos 16/05/2012 00:27:44

          Καληνύχτα, μόνο μην ξεχάσεις να ανάψεις το φωτάκι.

        • Mπροστα και Δεξια avatar
          Mπροστα και Δεξια @ dikefalosaitos 16/05/2012 00:45:21

          Τελικα φιλε , ακρη δεν βγαινει με εσενα...
          Δηλαδη σου εξηγει καποιος βασικες αρχες της Αριστερας , εσυ αναφερεις κατι αλλο , και σαν κερασακι λες οτι φοβιζει ακομα και εσενα , εναν αριστερο ψηφοφορο του Συριζα , η ανοδος του ?
          Φιλε... συγνωμη αλλα τελικα εισαι οντως αριστερος.
          Ουτε εσυ δεν ξερεις τι θες να πεις ουτε εσυ ο ιδιος δεν ξερεις τι θες. :)

  75. Το παιδί της πλατείας avatar
    Το παιδί της πλατείας 15/05/2012 22:38:56

    Παιδιά πρέπει να γίνουν οι εκλογές για δύο λόγους
    Α.Για την σωτηρία της Πατρίδος απο οικονομικούς κινδύνους
    Β.Για να βγεί προς τα έξω το προσωπείο του ΣΥ.ΡΙΖΑ το όποιο συριζα προσωπικά δεν το θεωρώ αριστερό κόμμα αλλά μια ύπαρξη συνιστώσεων με 150 διαφορετικές θέσεις...
    Επίσης πιστεύω ότι τελείωσε ο λαικισμός των ΑΝ.ΕΛ που έκανε το έγκλημα να τα βάλει με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας που ο ίδιος τον είχε ψηφίσει όταν ήταν βουλευτής της ΝΔ!!!

  76. juliet avatar
    juliet 15/05/2012 22:43:56

    Γρύλλο
    φίλε ,δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτε .Είναι έντιμο να λες το ιδεολογικό σου πιστεύω και να μην προσπαθείς να με ξεγελάσεις όπως και εγώ το ίδιο.
    Μέχρι τα εννιά μου περίπου μεγάλωσα κοντά σ΄έναν δεξιό που πολεμούσε τους αριστερούς και μετά μέχρι τα 18 κοντά σε έναν αριστερό που πολεμούσε τους δεξιούς.
    Προτίμησα τα πιστεύω του δεξιού αλλά πήρα και την σκέψη του αριστερού.
    Τώρα έχουμε μια πραγματικότητα και λέγεται εθνική ανεξαρτησία ,λέγεται Πατρίδα και ειναι και των δυό μας και αν αυτού είναι ελεύθερη είμαστε και εμείς ελεύθεροι να πιστεύουμε ότι θέλουμε .Εσύ ν΄αγωνίζεσαι για τα δίκαια του εργάτη και εγώ να σκέφτομαι την οικονομία και τα κέρδη.Μεταξύ μας τίποτε δεν γίνεται χωρίς να υπολογίζεται το κέρδος.
    Αρα πολεμάμε μαζί ,χωρίς ξύλινη γλώσσα και στενά μυαλά για να βγούμε από τη δίνη αυτή που θέλει να μας ρουφήξει.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ juliet 16/05/2012 01:24:01

      Αγωνίες έχετε Γρύλλε, δεν το αμφισβητεί κανείς.
      Αλλά αν μου επιτρέπεις λύσεις δεν έχετε και σίγουρα δεν θέλετε καν να ακούσετε λύσεις αν είναι από τους ...κακούς δεξιούς, που ίσως όχι εσύ, αλλά πολλοί ομοϊδεάτες σου ταμπελάρουν αυτομάτως ως υπηρέτες του μεγάλου κεφαλαίου κι ας μένουν στη Δραπετσώνα...
      Πέφτοντας έτσι και στην παγίδα που ακριβώς υποτίθεται καταδικάζουν, τις ταμπέλες στους ανθρώπους, ενώ τελικά βασίζονται σε λόγο που βρίθει από ταμπέλες, τσιτάτα και συνθηματολογία. Για τους απέναντι. Και το λέω έχοντας συζητήσει αναλυτικά με πολλούς αριστερούς, από όλο το ...φάσμα.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ victoria (true) 16/05/2012 01:47:37

        Διαφωνώ. Έχετε απολύτως και ρόλο ως αντιπολίτευση. Που πρέπει να τον παίξετε σοβαρά επιτέλους.

  77. airman avatar
    airman 15/05/2012 22:51:12

    Ο λαός πριν 10 μόλις μέρες έστειλε με τις επιλογές του - είτε δια της ψήφου είτε δια της αποχής - ένα σαφές μήνυμα προς όλες τις πλευρές.
    Οι αποδέκτες του μηνύματος το αξιολόγησαν και έπραξαν ανάλογα με τις προτεραιότητές τους και τις αναγκαιότητες του τόπου.
    Από τη διαδικασία που ακολούθησε διαπιστώθηκε ότι κάποιοι έχουν ιεραρχήσει τις προτεραιότητές τους πάνω από τις αναγκαιότητες του τόπου.
    Οι όποιοι κίνδυνοι εγκυμονούν για τον τόπο σταθμίστηκαν - ή τουλάχιστον όφειλαν να σταθμιστούν - κατά την κρίση τους.
    Σε περιόδους που η χώρα αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα απαιτείται αντίστοιχα σοβαρή και υπεύθυνη στάση. Όσοι λοιπόν αγνόησαν τη σοβαρότητα της κατάστασης ή δεν μπόρεσαν να την αντιληφθούν, πρέπει να αξιολογηθούν ανάλογα.
    Η στείρα εμμονή σε ''ανέφικτους'' στόχους, η αδιαλαξία, ο καιροσκοπισμός και η ''συνομωσιολογία'' δεν αποτελούν σοβαρή και υπεύθυνη στάση.
    Όταν ζητάει κάποιος να αναλάβει τις τύχες του τόπου πρέπει πρώτα απ' όλα να ξέρει τι πρέπει να κάνει εάν το κάλεσμά του γίνει αποδεκτό. Διαφορετικά η διαχείριση της επιτυχίας μπορεί να είναι δυσκολότερη από τη διαχείριση της αποτυχίας. Ιδιαίτερα στην τόσο κρίσιμη περίοδο για τη χώρα.
    Ποιος ή ποιοι στην προκειμένη περίπτωση επέδειξαν την απαιτούμενη στάση και ποιοι όχι, εναπόκειται στην κρίση του καθενός μας να το συμπεράνει.
    Στη δοκιμασία που περνάει ο τόπος δε χωράει αμφιβολία ότι χρειάζεται σοβαρούς ανθρώπους στο τιμόνι.
    Η ”λογική” όσων έχουν συμβιβαστεί με τη νοοτροπία που καλλιεργήθηκε τα τελευταία 3ο χρόνια έχει χρεοκοπήσει και οδηγεί στον όλεθρο. Θέλει πίστη για να αλλάξει η μοίρα του τόπου. Εναπόκειται στην κρίση και πάνω απ’ όλα στη βούληση του λαού εάν θέλει να την αλλάξει. Αποτελεί όμως υποχρέωση των ηγετών αυτού του τόπου να θέσουν στην κρίση του Ελληνικού λαού ξεκάθαρα το διακύβευμα ώστε να αποφασίσει τη μοίρα του, τη μοίρα των παιδιών του, τη συνέχιση της ιστορίας του Έθνους.
    Υ.Γ. Και για να ''ελαφρύνουμε'' λίγο το κλίμα, όταν κάνεις πρόταση γάμου μετά το ''ναι'' μπαίνεις στα ''δύσκολα'', το ''όχι'' θα σε απογοητεύσει αλλά μπορεί και να αποδειχθεί ''λυτρωτικό''.

  78. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 16/05/2012 09:16:42

    Αντί να παρακαλάει τη Ντόρα να επιστρέψει ο ΑΣ θα ήταν προτιμότερο να σηκώσει το θέμα των γερμανικών αποζημιώσεων και του κατοχικού δανείου. Κάλλιο αργά, παρά ποτέ. Επίσης να εμφανιστεί οπωσδήποτε σε ντιμπέιτ, συνεντεύξεις τύπου.

  79. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 16/05/2012 11:37:52

    Από την απάντηση στο (1), υποθέτω ότι δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργούν οι διεθνείς σχέσεις και σκέφτεσαι παρορμητικά.
    Για το (2): Προφανώς η λύση πρέπει να έλθει, το ερώτημα όμως είναι το πώς. Γι αυτό είχα με κεφαλαία τη λέξη "εργασία". Βάλε το μυαλό σου να σκεφθεί.
    Για το (3), είναι θέμα ακατέργαστων "αντανακλαστικών" που οδηγούν σε λάθος εκτίμηση. Πολλοί θεωρούσαν τη ΔΗΜΑΡ δυνητικό σύμμαχο του ...ΠΑΣΟΚ.