#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/09/2012 15:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάμε για διάσωση...ή για ναυάγιο;



Του Γιώργου Χαρβαλιά

Δεν ξέρω αν το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο είναι πιο…κυνικό από τους Γερμανούς δανειστές-δυνάστες, το βέβαιο είναι όμως, ότι αντιμετωπίζει τα πράγματα με περισσότερο ρεαλισμό. Όταν το 2010 μας έλεγε να κουρέψουμε το χρέος, η κυβέρνηση Παπανδρέου, σφύριζε αδιάφορα και ο Γιωργάκης Παπακωσταντίνου, αδαής και ανυποψίαστος(για να μην υποθέσουμε τίποτα άλλο…)έκανε ότι δεν άκουγε.

Όταν στις αρχές του 2012, πάλι το ΔΝΤ πίεζε την κυβέρνηση Παπαδήμου να απαιτήσει «κούρεμα» και των ελληνικών ομολόγων που είχε στην κατοχή της η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, ο τότε πρωθυπουργός, αυτός ο…λαμπρός τραπεζίτης με τις διεθνείς διασυνδέσεις και το παγκόσμιο κύρος (σ.σ. σαφώς υποψιασμένος), προτίμησε να προστατεύσει το παλιό του «μαγαζί» και να συνομολογήσει από κοινού με τον Ντράγκι την εξαίρεση της ΕΚΤ από το PSI με τρόπο σκανδαλώδη και ανήθικο, που στηλιτεύτηκε ακόμη και από τους Φαινάνσιαλ Ταιμς.

Σήμερα, κι ενώ έχει φτάσει πλέον ο κόμπος στο χτένι, το ΔΝΤ της κυρίας Λαγκάρντ, διαμηνύει προς πάσα κατεύθυνση το απολύτως αυτονόητο: Ότι με την υφιστάμενη συνταγή «δημοσιονομικής προσαρμογής» το ελληνικό δημόσιο χρέος θα παραμείνει μη βιώσιμο, αν δεν υπάρξει νέο κούρεμα.

Κι επειδή το πρώτο κούρεμα έχει γίνει στον ιδιωτικό τομέα και τα νέα ομόλογα είναι νομικά θωρακισμένα από δέκα πλευρές καθώς όπως έχω επισημάνει, πολλές φορές, δεν επιδέχονται νέας απομείωσης, το νέο κούρεμα αναγκαστικά θα αφορά το λεγόμενο θεσμικό ή «επίσημο» χρέος, ή (και) τα ομόλογα της ΕΚΤ.

Αυτό το πολύ απλό, λέει σήμερα το ΔΝΤ, που υφίσταται τρομαχτικές πιέσεις στο εσωτερικό του για διακοπή της ελληνικής δανειοδότησης, αλλά δεσμεύεται επιπλέον ρητά από το καταστατικό του να μην χρηματοδοτεί…κλινικές περιπτώσεις που δεν έχουν καμία ελπίδα ανάταξης.

Δυστυχώς η μεν Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, διά των εκπροσώπων της, δηλώνει κατηγορηματικά ότι δεν διανοείται να «κουρέψει» τα ελληνικά ομόλογα, επειδή, τάχα μου-τάχα μου, αυτό θα συνιστά έμμεση χρηματοδοτική ενίσχυση κράτους-μέλους που επίσης απαγορεύεται από το καταστατικό της. Και το Βερολίνο, χωρίς νομικίστικες περικοκλάδες, διαμηνύει στην Ουάσιγκτον ότι από το να «κουρευτούν» τα διακρατικά δάνεια προς την Ελλάδα, επιβαρύνοντας τη τσέπη του Γερμανού φορολογούμενου, προτιμά να… «τραβήξει μια και καλή τη πρίζα από την Ελλάδα και να απαλλαγεί οριστικά από την αφαίμαξη».

Σε αυτή την τελευταία περίπτωση βέβαια, η ελληνική οικονομία οδηγείται σε ξαφνικό θάνατο και οι δανειστές κινδυνεύουν να χάσουν τα κονδύλια που έχουν ήδη εκταμιεύσει, μέσα από μια άτακτη χρεοκοπία, τύπου Αργεντινής.

Μικρό το κακό για τους Γερμανούς, δεδομένου ότι τα ποσά του ελληνικού δανεισμού είναι σχετικά μικρά και επιπλέον θα μπορούν στο μέλλον να διεκδικήσουν νομικά τα χρωστούμενα, αφού ο σοφός κύριος Παπαδήμος, φρόντισε να τους εξασφαλίσει, αποδεχόμενος στην «συναλλαγή» το αγγλικό δίκαιο…

Έτσι είναι λοιπόν τα πράγματα και η ελληνική υπόθεση από εκεί που φάνηκε να τροχοδρομεί σε μια προοπτική διεξόδου από το τέλμα, οδηγείται εκ νέου στις μυλόπετρες της γερμανικής ιδεοληψίας και του ωμού ρεαλισμού του ΔΝΤ που γνωμάτευσε πλέον τελεσίδικα ότι το χρέος της Αθήνας είναι μία «χαμένη υπόθεση».

Τώρα η κυβέρνηση, περιμένει απλώς από τους δανειστές, μήπως συγκινηθούν με το δράμα του ελληνικού λαού που κορυφώνεται με το πρωτοφανές πακέτο περικοπών και φορο-αφαίμαξης των 10.5 δις, ώστε να αναστείλουν την ποινή της εκτέλεσης…Και σωστά επιμένει, έστω και των εκ των υστέρων, να διασυνδεθεί η ψήφιση των μέτρων με την εγγύησης καταβολής ολόκληρης της δόσης των 31,5 δις.

Η πιθανότητα να μας…λυπηθούν οι έξω, είναι πράγματι υπαρκτή, απλά και μόνο επειδή οι Γερμανοί χασάπηδες φοβούνται μήπως πιτσιλιστούν από το αίμα του πτώματος, την ώρα που θα το πετάνε από το τραίνο. Στο Βερολίνο όμως, ενισχύονται ξανά οι φωνές που λένε πώς είναι προτιμότερο να λεκιαστεί η ποδιά, παρά η μπόχα της σήψης να πλημμυρίσει το πεντακάθαρο, βαυβαρικό κρεοπωλείο…

(δημοσιεύεται στον Τύπο της Κυριακής)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sotos avatar
    sotos 29/09/2012 16:21:44

    Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.....
    Και έχουμε ναυαγήσει και έχουμε χρεοκοπήσει !
    Το θέμα είναι η διαχείριση και η όσο το δυνατόν καλύτερη διαπραγμάτευση.......
    Δυστυχώς οι κυβερνώντες είναι "υποχείρια"......
    Απλά τα πράγματα....!!!!!!

  2. θυμαμαι avatar
    θυμαμαι 29/09/2012 16:35:57

    Ας μου πει κάποιος γιατί δε θυμάμαι και έχω χάσει το λογαριασμό: Πόσες φορές έχουμε σωθεί χάρις στα "μέτρα" που μας πήραν και, κυρίως, από τι ακριβώς σωθήκαμε;
    Η ερώτηση ΔΕΝ είναι ρητορική!

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ θυμαμαι 30/09/2012 00:31:52

      Ναι μπράβο! Κι εγώ θα ήθελα κάποιος αν μπορεί να μας πει σοβαρά πόσες φορές έχουμε σωθεί με μέτρα, νέα μέτρα, ακόμη πιο νέα μέτρα, επικαιροποιήσεις, ανατάξεις κι όλες αυτές τις αηδίες.

      • Carl Sagan avatar
        Carl Sagan @ Γιώργος Αχαιός 30/09/2012 06:21:51

        Απάντηση: Σωθήκαμε από την άμεση φτωχοποίηση, εξασφαλίζοντας την σταδιακή φτωχοποίηση. Ποια από τις δύο είναι καλύτερη; Γούστα είναι αυτά. Εγώ πρόπερσι την προτιμούσα άμεση, αλλά φαίνεται ότι η πλειοψηφία ήθελε ένα διάστημα προσαρμογής πριν φτωχοποιηθεί. Για να προετοιμαστεί ψυχολογικά, και να αποφασίσει σε συνθήκες ηρεμίας από ποια γωνία της ταράτσας θα πάρει φόρα να πηδήξει.

  3. kitsos avatar
    kitsos 29/09/2012 16:40:04

    Συμφωνω οριζοντιως.

  4. χρηστοσ avatar
    χρηστοσ 29/09/2012 16:43:31

    Πολυ καλο αρθρο
    Ετσι ειναι τα πραγματα
    Η μεγαλη μου αποροια ολο αυτο το καιρο ειναι ο κοσμος που δεν ξεσηκωνεται που καθονται στον καναπε και αποχαυνωνονται με τα τουρκικα σηριαλ
    Που ειναι οι 1,5 εκατομυρια ανεργοι τι κανουν
    Που ειναι οι νεολαια τι αλλο περιμενει για να ξεσηκωθει
    Βλεπετε τι γινεται στην Ισπανια
    Πιστευω οτι μια σπιθα ειναι ικανη για να βαλει μπουρλοτο ολο το Νοτο
    Ξυπνηστε Ελληνες Ηδη ειναι πολυ αργα
    Τι αλλο περιμενετε Να σας τα παρουν ολα Ελεος πια

  5. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 29/09/2012 17:18:21

    Nαυαγήσαμε επι ΓΑΠ
    Τώρα παμε ή για διάσωση (με το στανιό όπως κάνουν οι λαθρομετανάστες) ή για πνιγμό.

  6. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 29/09/2012 17:46:25

    Είμαστε μια πολύ πλούσια και ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ χώρα με μιά άθλια πολιτική
    ελίτ η οποία αν ξεπατωθεί η χώρα μας θα λάμσει στο παγκόσμιο στερέωμα.

  7. δημης avatar
    δημης 29/09/2012 19:38:34

    "Όταν το 2010 μας έλεγε να κουρέψουμε το χρέος, η κυβέρνηση Παπανδρέου, σφύριζε αδιάφορα και ο Γιωργάκης Παπακωσταντίνου, αδαής και ανυποψίαστος(για να μην υποθέσουμε τίποτα άλλο…)έκανε ότι δεν άκουγε."
    Μήπως κύριε...κάποια στιγμή πρέπει να..υπουέσουμε αυτό το..άλλο όταν...
    ο GAP-GAP καί όλη η παρέα Παπ Διαμαντ..κλπ αναβαθμίζονται γιά τις ...ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΤΖΕΚΤ τους στην Ελλάδα ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  8. Evrimedon avatar
    Evrimedon 29/09/2012 20:07:16

    Εγω εχω καταλαβη τα εξης, 1) Θα σωθουμε διοτι εχουμε πολυ ισχυρο τραπεζικο συστημα 2) Τα χρειαζομασταν για να μαθη να ειναι ο αγροτης -αγροτης , ο υπαλληλος - υπαλληλος, ο εργατης -εργατης κοκ.3) Για να διαλυθουν οι κακως λειτουργουντες συνδικαλισμοι 4) Για να μαθουμε ποσα απιδια βαζει ο σακκος.5) Για να μαθουμε να μην κοροιδευουμε και ξεγελουμε τους Ευρωπαιους 6) Για να μαθουμε να χρησιμοποιουμε σωστα τα χρηματα μας.7) Για να μαθουν οι οποιοι υπουργοι οικονομικων τα οικονομικα πολυ καλα, πχ. τι ειναι τα spreads, swaps, inflation,deflation, futures, fx, κλπ., θυμηθητε το γνωστο Τσοβολα δωστα ολα του ΑΓΠ και το ολα τα κιλα ολα τα λεφτα του ΓΑΠ.Ας ελπισουμε να βαλουν μυαλο και να μην -ακουσον -ακουσον αθροιζουν τα λεφτα της ΕΟΚ στα εσοδα του προυπολογισμου για να βγαινη ισολογισμενος ο προυπολογισμος, αυτες τις κουτοπονηριες πληρωνουμε τωρα ολοι μας.

  9. Ewiak Ryszard avatar
    Ewiak Ryszard 29/09/2012 20:35:38

    Πού πάμε; Η Αγία Γραφή λέει: «Και [ο βασιλιάς του βορρά] θα γυρίσει στη γη του με μεγάλη ποσότητα αγαθών [1945], και η καρδιά του θα είναι εναντίον της άγιας διαθήκης [αθεϊστικό κράτος ]. Και θα ενεργήσει [υψηλή δραστηριότητα στη διεθνή σκηνή] και θα γυρίσει στη γη του [1991-1993. Η κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης και της Σύμφωνο της Βαρσοβίας. Τα ρωσικά στρατεύματα επέστρεψαν στη γη τους]. Τον προσδιορισμένο καιρό θα επιστρέψει [η μεγάλη ύφεση στην Ευρώπη, η διάλυση όχι μόνο της ευρωζώνης, αλλά και της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του ΝΑΤΟ. Πολλές χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ θα επιστρέψει στη ρωσική σφαίρα επιρροής]. Και θα μπει στα νότια [Γεωργία]· αλλά δεν θα είναι όπως την πρώτη φορά [1921] και όπως την τελευταία φορά [2008]». (Δανιήλ 11:28, 29) Στη συνέχεια οι ΗΠΑ θα επιτεθεί η Ρωσία. (Δανιήλ 11:30α)

    Ο Μωυσής έγραψε: «Και πλοια από πλευρά της Κιττίμ [το Πολεμικό Ναυτικό των ΗΠΑ], και θα ταλαιπωρήσουν τον Ασσουρ [Ρωσία], και θα ταλαιπωρήσουν τον Εβερ [άλλους εχθρούς, όπως το Ιραν και η Κίνα]». (Αριθμοί 24:24α)

    Θα είναι ένα πυρηνικό πόλεμο. (Αποκάλυψη 6:4) «Μαχαιρα μεγαλη» = πυρηνικό όπλο. Αυτό είναι «η αρχή της γέννησης τύψεις». (Ματθαίος 24:7, 8).

  10. Evrimedon avatar
    Evrimedon 29/09/2012 20:59:44

    Ewiak, Ασσουρ σημαινει Ασσυριοι και οχι Ρωσοι,γιατι τα βαζεις με τις ΗΠΑ ? Καλως η κακως καποια χωρα παντοτε ειχε τα πρωτεια ,παλια τα ειχαν οι αιγυπτιοι, οι ελληνες , οι ρωμαιοι , οι τουρκοι , οι βρεττανοι ,τωρα τα εχουν αι ΗΠΑ , τι θα πρωτιμουσες δηλαδη να τα ειχαν η Κινα η το Ιραν η η Ρωσια?.Τι δουλεια εχει ο Μωυσης με το ναυτικο των ΗΠΑ , εχεις σκεφθει ποσες προφητειες προειπαν το τελος της ανθρωποτητας ? Τι δουλεια εχει η Αγια Γραφη μαυτα που γραφεις , δεν το καταλαβαινω.

  11. sitting duck avatar
    sitting duck 29/09/2012 21:27:52

    Eνα πουλάκι εξ Εσπερίας, μου είπε ότι οι αγαπητοί πιστωτές θα απαιτήσουν πρώτα την ψήφιση των μέτρων και μετά οποιαδήποτε συζήτηση για δόση και επιμήκυνση...

    • Tasos avatar
      Tasos @ sitting duck 29/09/2012 21:33:40

      Ό,τι πρέπει για τη διαχείριση της κατάστασης. Θα πάνε μετά στους βουλευτές και θα λένε ψηφίστε τα μέτρα αλλά ετούτη τη φορά δε θα παίζει το δίλημμα "κακά μέτρα αλλά τι να κάνω τα ψηφίζω για να μην έρθει ο όλεθρος" που όσο να ναι ακούγεται άσχημα, αλλά θα χει "τα ψηφίζω και μετά έχει δώρο επιμήκυνση". Σα τη μάνα που αν φάει το φαί το μωρό, του χει τάξει σοκολατίτσα.

  12. dorothea avatar
    dorothea 29/09/2012 21:32:04

    Ο Γ. Χαρβαλιάς είναι από τους λίγους αρθρογράφους που έχει αναδείξει τον ολέθριο ρόλο του "σωτήρα" Παπαδήμου. Αν επί πρωθυπουργίας του, μαζί με το αμαρτωλό PSI που διέλυσε τα ασφαλιστικά ταμεία της χώρας είχαν "κουρευτεί" και τα ομόλογα της ΕΚΤ, αξίας 60 δις, ίσως και να είχαμε μία θεωρητική ελπίδα. Τώρα πάμε για...μπάνιο, άκλαφτοι

  13. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 29/09/2012 22:03:53

    Να θυμήσω ότι η κυβέρνηση Παπαδήμου στηρίχθηκε από τα δύο κόμματα που συνκυβερνάν.

  14. dorothea avatar
    dorothea 30/09/2012 02:11:12

    Σωστή η επισήμανση, δεν αντιλέγω. Γι αυτό και κανείς σήμερα από την πλευρά της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, δεν ομιλεί σήμερα για τις ευθύνες αυτού του κυρίου...

  15. aristos avatar
    aristos 30/09/2012 13:47:30

    Αγαπητέ Γιώργο Χαρβαλιά, όπως πάντα αιχμηρότατος.
    Η υπογραφή του Σαμαρά στο μνημόνιο ΙΙ ήταν υπογραφή αίτησης χάριτος προς τον δήμιο και οχι τακτικός ελιγμός για αντιμετώπιση του προβλήματος,όπως ακριβώς το λές: " Τώρα η κυβέρνηση, περιμένει απλώς από τους δανειστές, μήπως συγκινηθούν με το δράμα του ελληνικού λαού που κορυφώνεται με το πρωτοφανές πακέτο περικοπών και φορο-αφαίμαξης των 10.5 δις, ώστε να αναστείλουν την ποινή της εκτέλεσης"…
    Mε δικαιώνεις λοιπόν που αυτή τη φορά εγκατέλειψα τον Σαμαρά και ψηφίζω Τσίπρα...
    Ομως μην απογοητεύεσαι. Δεν υπάρχει περίπτωση η Ελλάδα να βγεί απο το Ευρώ. Τουλάχιστον όχι πριν απο την Ιταλία και την Ισπανία. Ζήσαμε 6 μήνες χωρίς "δόση" αρα μπορούμε να ζήσουμε αλλους 6. . Αν ως τότε "σωθεί" η Ισπανία,
    δεν θα υπάρχει κανένας λόγος να μας διώξουν. Αν πέσει η Ισπανία και κατα συνέπεια βγεί και η Ιταλία, τότε θα βγούμε και εμείς καθώς και οι υπόλοιποι, ένας-ενας ή όλοι μαζί..
    Τότε θα καταλάβουν για τα καλά οι Γερμανοί αν θα επιβαρυνθούν και πόσο οι φουσκωμένες δικές τους τσεπες ή οι τρύπιες δικές μας.
    Σκέψου μόνο οτι αυτοί δεν έχουν ούτε μια ελιά... Θα τρώνε Μερσεντές?
    Οσον αφορά το ΔΝΤ τη δουλειά του κάνει. Δεν πιστεύω να αμφιβάλλεις οτι τα αφεντικά του είναι οι (10-12) Υπερτραπεζίτες που χρησιμοποιώντας ως "χρήσιμους ηλίθιους" τους Γερμανούς (Η ΕΚΤ δεν τυπώνει χρήμα όπως η FED, ούτε δανείζει κράτη, παρά μόνο τράπεζες) μετέφεραν την κρίση απο την Αμερική στην Ευρώπη και έχουν τρία χρόνια τώρα που της ρουφάνε το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ χρήμα με το μπουρί της εσωτερικής υποτίμησης.
    Τώρα λοιπόν που βλέπουν ότι στραγγίζει και αν επιμείνουν μπορεί οι παθόντες να ξεσηκωθούν και να τους πάρουν στο κυνήγι, έβαλαν τον Ντράγκι να σημάνει ΤΑΚΤΙΚΗ υποχώρηση (κι ας χτυπιόταν μόνος ο πρόεδρος της Bundesbank Γενς Βάιντμαν), έτσι να ελέγχουν πάλι αυτοί την υποχώρηση και η χρηματοπιστωτική χαλάρωση να περνάει πάλι μέσα απο την ΕΚΤ που ελέγχουν πλήρως(Goldman Sachs & ΣIA).
    Το ΔΝΤ λοιπόν δικαίως αναζητα τρόπους " να την κάνει"...Σκοπός του είναι να εισπράτει χρήματα για τους τραπεζίτες και όχι να "βοηθάει" τους συνεργούς τους στη ληστεία Γερμανούς.
    Θα μου πείς εμείς τί κάνουμε? Ο Ανδρέας Ανδριανόπουλος όταν συγκρούστηκε με τον Κόκκαλη για τις ψηφιακές παροχές, αποσύρθηκε απ' την πολιτική λέγοντας το περίφημο " όταν στο πέλαγο τσακώνονται οι καρχαρίες εσύ βγές στη στεριά μέχρι να αλληλοφαγωθούν" ή καπως έτσι τέλος πάντων...