17/12/2008 21:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάλι το θέμα των παρακολουθήσεων στο προσκήνιο

Διαψεύδουν ο υπουργός Εσωτερικών και η ΕΥΠ τις κατηγορίες του ΣΥΡΙΖΑ ότι υπάρχει μηχανισμός παρακολούθησης τηλεφώνων στελεχών του κόμματος. Ο κ. Παυλόπουλος δήλωσε ότι δε γίνεται καμία παρακολούθηση και παρέπεμψε στην ανακοίνωση της ΕΥΠ, η οποία διαψεύδει κατηγορηματικά ότι γίνονται παρακολουθήσεις, υποστηρίζοντας ότι λειτουργεί μέσα σε ....νόμιμα πλαίσια (ό,τι πεις μεγάλε)

Σε ερώτηση  εξάλλου που κατέθεσαν 10 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ προς τον υπουργό Εσωτερικών, υποστηρίζουν ότι «σύμφωνα με βάσιμες και ασφαλείς πληροφορίες παρακολουθούνται από την ΕΥΠ, χωρίς να τηρούνται οι νόμιμες προϋποθέσεις, πολίτες, μεταξύ των οποίων πιθανόν πολιτικοί και δημοσιογράφοι'.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βασιλόπουλος avatar
    Βασιλόπουλος 17/12/2008 21:54:56

    Στις 3/12/2008, είχα στείλει στην ΑΔΑΕ το παρακάτω email:

    "Προς: info@adae.gr

    Θέμα: Απόρρητο επικοινωνιών

    Καλημέρα Κυρίες και Κύριοι.

    Θέλω να μάθω περισσότερα, με ποιόν τρόπο διασφαλίζετε το απόρρητο επικοινωνιών. Πώς μπορώ εγώ ως απλός χρήστης του διαδικτύου να είμαι βέβαιος ότι δεν παρακολουθεί κάποιος την διαδικτυακή μου δραστηριότητα; Ότι δεν υπάρχει κάποιος στον παροχέα ίντερνετ, ή στην εταιρία τηλεφωνίας, κτλ., που καταγράφει τα προσωπικά μου δεδομένα;

    Εγώ γνωρίζω ότι το μόνο που χρειάζεται κάποιος να κάνει, είναι, για παράδειγμα, να συνδέσει ένα sniffer στην γραμμή και μπορεί να καταγράφει τα πάντα, και με κατάλληλο λογισμικό να βλέπει (και να ακούει) ό,τι βλέπω (και ακούω) εγώ.

    Μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε, με ποιον τρόπο εσείς διασφαλίζετε ότι ΔΕΝ υπάρχει κάποιος που να το κάνει αυτό;

    Ισχύει αυτό που διάβασα ότι ο παροχέας ίντερνετ αποθηκεύει τις σελίδες που επισκέπτονται οι πελάτες για μερικά χρόνια; Και αν ισχύει, ποιοι έχουν πρόσβαση σε αυτά τα δεδομένα;"

    Έως σήμερα δεν έχω λάβει απάντηση.

  2. Le canard avatar
    Le canard 17/12/2008 22:06:09

    Δεν θέλω να μας πούν ποιοί ήταν οι εγκέφαλοι του σκανδάλου των υποκλοπών. Μόνον τα ελληνικά εκτελεστικά όργανα θέλω να μάθω. Θα μας πούν; Επίσης, θα πάψουν, κατά παράβαση κάθε άρθρου του Συντάγματος, να διαχωρίζουν την υπόθεση σε δύο δικογραφίες, μιά του Τσαλικίδη και μιά για αυτή καθεαυτή την υπόθεση των υποκλοπών; Τέλος, τη δικογραφία των υποκλοπών θα σταματήσουν να την χαρακτηρίζουν top secret και να απαγορεύουν την πρόσβαση σε αυτή ακόμα και των ενδιαφερομένων μερών; Τι κάνουν οι εθνοπατέρες γι'αυτό; Αρκούνται στηνεξεταστική-οπερέττα για τις υποκλοπές;

  3. t avatar
    t 17/12/2008 22:20:20

    Άσχετο, αλλά έχει πλάκα.

    Skopje. After the visit of Bulgarian Prime Minister Sergey Stanishev to Macedonia, the media in the country have been analyzing his words in details.
    Following that sandal with the former Greek Foreign Minister Teodoros Pangalos, who some ten years ago called the members of the party of the Macedonian minority in Greece Rainbow homosexuals, Skopje faced another shame when Bulgarian PM Sergey Stanishev made fun of the members of OMO Ilinden-PIRIN.
    focus-fen.net/?id=n163407

  4. KaryID avatar
    KaryID 17/12/2008 23:06:40

    εμφακέλωσις

  5. KaryID avatar
    KaryID 17/12/2008 23:08:04

    α πα πα, είναι δυνατόν, στη δημοκρατία μας; ποτέ μα ποτέ.

  6. laros avatar
    laros 17/12/2008 23:20:46

    Οι "κοινωνικοί αγωνιστές" κουκουλοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ δεν του βγήκαν σε καλό. Τα ποσοστά του έπεσαν κάτω από του ΚΚΕ. Οπότε τώρα τους βγάζουν αυτοί και τα φερέφωνά τους...... αστυνομικούς.

    Ας αποφασίσουν να ξέρουμε τι θα τους πούμε. Άντε γιατί μας έχουν πρήξει με την αναποφασιστικότητά τους. Η είναι "κοινωνικοί αγωνιστές" ή Αστυνομικοί... Και τα δύο ΔΕΝ γίνεται....

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/12/2008 23:21:01

    Σιγα μην ασχολουνται με το απο-κομμα που λεγεται συριζα.Τι να μαθουν; Τις σοφιες που εκπεμπονται;

  8. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 17/12/2008 23:52:36

    Ελα βρε λεβεντες ... Τι απεγινε με τις παρακολουθησεις του Κορωνια μεσω της Vodafone, οταν παρακολουθουσαν το πρωθυπουργο τον οποιο πρωθυπουργο της χωρας?
    Επτασφραγιστο μυστικο ειναι?
    και επ ευκαιρεια
    Δυο απλες μικρουτσικες αποριες εχω μονο κι ελπιζω -ειμαι και αιθεροβαμων βλεπετε- να μου λυθουν
    1)Ποσοι και ποιοι "δημοσιογραφοι" ειναι αργομισθοι η χρηματοδοτουνται απο το κρατικο προυπολογισμο και γιατι? (Ειτε ειναι ΕΡΤ αυτη η αλλος κρατικος φορεας)
    2)Τι αστυνομικη δυναμη υπαρχει για τη προστασια τους...
    3)Ποιος γιατι και απο που χρηματοδοτουνται οι λεγομενες Μη Κυβερνητικες Οργανωσεις ποιο το εργο τους, και για ποιο σκοπο υπαρχουν οταν γυρω μας υπαρχουν ανθρωποι που ειναι ανεργοι η λιμοκτονουν..
    Λετε να παρω απαντηση????

  9. CD avatar
    CD 18/12/2008 01:13:17

    χμμμ,

    Καλό είναι να ακούς πάντως. Το ότι δεν μπορείς να επικαλεστείς το υλικό της υποκλοπής είναι μια άλλη ιστορία.

  10. Le canard avatar
    Le canard 18/12/2008 01:24:10

    # CD Says:Το ότι δεν μπορείς να επικαλεστείς το υλικό της υποκλοπής είναι μια άλλη ιστορία.

    Που να το επικαλεστείς; Στα δικαστήρια; Βεβαίως όχι. Αλλά αν βγεί στη φόρα η συνομιλία της κυρίας τάδε δεν ξέρω κι'εγώ με ποιόν ή κάποιες φωτογραφίες του κυρίου τάδε με κάποιον, νομίζεις ότι θα σταθεί κανείς στο εάν είναι προϊόν υποκλοπής; Μάλλον δευτερεύον θα θεωρηθεί το πως.

  11. kiomos avatar
    kiomos 18/12/2008 02:14:01

    Όσο υπάρχουν "διάφοροι" που φαντάζονται εξωτερικούς κινδύνους και υποκινούμενες από ξένο δάκτυλο "εξεγέρσεις" άλλο τόσο θα υπάρχουν αλαβάνοι και συριζέοι να φαντάζονται "εσωτερικούς" εχθρούς, τον μεγάλο τρομοκράτη που ακούει στο όνομα "Κράτος", τους μπάτσους-δολοφόνους και διάφορα άλλα. Η επιβίωσή τους (και των δύο άκρων) εξαρτάται από τους "εχθρούς" που κανείς δεν τους βλέπει αλλά αυτοί πάντα υποψιάζονται, γνωρίζουν και ξέρουν ότι υπάρχουν.
    Ότι υπάρχει και η βλακεία σε όλο της το μεγαλείο δεν τους περνά καν από το μυαλό... Άλλα όλοι γνωρίζουμε ότι η βλακεία είναι ανίκητη και όταν κάτι δεν μπορείς να το νικήσεις το δαιμονοποιείς και καταντάς να γίνεσαι γραφικός αν όχι υπήκοος του βασιλείου της βλακείας.

  12. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 18/12/2008 05:17:32

    για να δούμε πότε εδώ θα μας βγάλουν και κράξουν κανέναν ελληναρα Klaus Tcheschan διαβάστε παρακαλώ το Der Spiegel σήμερα

  13. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 18/12/2008 05:19:51

    ηταν της Deutche Telekom σημερα και ΟΤΕ

  14. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 18/12/2008 05:28:14

    http://www.spiegel.de/international/business/0,1518,556939,00.html

  15. oktapus avatar
    oktapus 18/12/2008 12:49:19

    Απο αυτους ολα να τα περιμενει κανεις.
    Το σκανδαλο των υποκλοπων ειναι δικο τους ΕΡΓΟ,
    το οποιο χρηζει αμεσης αποδοσης ποινικης ευθυνης, αλλα εξ αιτιας τους αρχειοθετηθηκε στα αζητητα.

  16. Jimmy l avatar
    Jimmy l 18/12/2008 13:02:41

    H απαντηση του Προκοπη εχει τοση σημασια και τοσο αξιοπιστια οσο οι απαντησεις του για τα ομολογα για τους πακιστανους και προσφατα για την δολοφονια τοτ Αλεξη.Τι ΝΟΥΜΕΡΑ ρε παιδια μας εχουν προκυψει!!

  17. t avatar
    t 18/12/2008 15:01:57

    Ο ΣΥΡ βλέπει ξένες υπηρεσίες στις υποθέσεις Πακιστανών και υποκλοπών…
    Δεν κάνει το ίδιο με τις πυρκαγιές ή τα επεισόδια των ημερών.
    Σενάρια συνομωσίας όπως μας βολεύει...