#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2011 17:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάλι συμβούλιο πολιτικών αρχηγών θα ζητήσει ο ΓΑΠ;



(Ανανεωμένο) Νέα δεδομένα στην πολιτική σκηνή δημιουργούν οι πληροφορίες ότιο Γ. Παπανδρέου έχει βάλει στο μυαλό του άλλα σχέδια από αυτά που συζητιούνται.

Ένα από αυτά αναφέρει ότι διαμηνύει σε όλους τους τόνους και στην Ελλάδα και στους ξένους ηγέτες ότι δε θα πάει σε εκλογές. Αυτό φέρεται να είπε και στη σημερινή συνάντηση με τον Κ. Παπούλια ενώ οι πληροφορίες αναφέρουν ότι μετά την επιστροφή του από τις Βρυξέλλες την Πέμπτη, θα ζητήσει τη σύγκλιση του συμβουλίου των πολιτικών αρχηγών υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

Φαίνεται ότι η κατάσταση δεν είναι καθόλου καλή για την Ελλάδα, οπότε ο κ. Παπανδρέου επιχειρεί να δώσει ακόμη πιο δραματικό τόνο στις εξελίξεις και να βάλει τους πολιτικούς αρχηγούς στο κάδρο. Θα θελήσει δηλαδή να παίξει το τελευταίο του χαρτί, της συναίνεσης στη συμφωνία που θα αποφασιστεί αύριο.

Αφού δεν φαίνεται να τους βγαίνει το κόλπο με τους 180 βουλευτές, ξεκινούν νέα επικοινωνιακά τεχνάσματα κι όπου βγει.

Επειδή όμως οι βουλευτές έχουν πει πως δεν θα ξαναψηφίσουν και επειδή ο κόμπος έχει φτάσει από καιρό στο χτένι ο Παπανδρέου ετοιμάζεται, καλού κακού, και για μια ηρωική έξοδο.  Βάζει έτσι τους φίλους που του απέμειναν στις φυλλάδες να γράφουν ότι στην  τελευταία πράξη της κωμοτραγωδίας θα  το παίξει ...εθνικά ανεξάρτητος ηγέτης. Διαβάζουμε λοιπόν ότι "το θέμα της μόνιμης εποπτείας της χώρας αποτελεί κατά πληροφορίες «κόκκινη γραμμή» για τον πρωθυπουργό. Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι εάν τεθεί τέτοιο ζήτημα κατά τη Σύνοδο Κορυφής της Τετάρτης, ο Γ.Παπανδρέου ενδέχεται να αποχωρήσει από τις Βρυξέλλες, να επιστρέψει εσπευσμένα στην Αθήνα και να συγκαλέσει εκτάκτως τη Βουλή προκειμένου να ενημερώσει όλα τα πολιτικά κόμματα....".

Μόνο όσοι ζουν πολύ μακριά από την κοινωνία, κλεισμένοι σε δημοσιογραφικά ...παλάτια, μπορούν να γράφουν τέτοιες ανοησίες. Δεν δοκιμάζει ο ΓΑΠ να το παίξει ...εθνικός ηγέτης να δούμε τι θα γίνει στις πλατείες;

Κατά τα άλλα, εξερχόμενος του προεδρικού μεγάρου, ο κ. Παπανδρέου δήλωσε ότι «συνεχίζεται μια σκληρή διαπραγμάτευση σε τεχνικό και πολιτικό επίπεδο». Και υπογράμμισε πως στόχος είναι η λύση για το ελληνικό χρέος να είναι ασφαλής και να άρει σημαντικότατα βάρη. Κάλεσε δε όλους να συμβάλουν και να επιδείξουν νηφαλιότητα. Πρέπει όλοι να συμβάλουμε και οι τράπεζες που πρέπει να εξυγιανθούν και να υπάρχει μια δίκαιη κατανομή των βαρών, σημείωσε.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 25/10/2011 14:49:31

    και με 151 να παει στη βουλη ρομπα θα γινει ο γιωργακης. μειωση εθνικης κυριαρχιας δε ψηφιζει κανενας. εκτος απο καποιους κομπλεξικους.

    • Christos Apostolidis avatar
      Christos Apostolidis @ mhtsos karditsa 25/10/2011 18:07:50

      εδω εχουν ψηφισει αντισυνταγματικα και παρανομα μνημονιο, δανειακη συμβαση, πολυνομους και τη σαρα και τη μαρα. τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν θα το ξανακανουνε?

  2. Panos avatar
    Panos 25/10/2011 14:50:33

    τί να λέμε τώρα. Το πρόβλημα δεν το έχει ο πλέον αποτυχημένος παρασκηνιακός πρωθυπουργός στην ελληνική ιστορία, αλλά η ίδια η ελληνική κοινωνία, που χρόνια πάσχει από το συμπλεγματικό πασοκικό καθεστώς τού αλάθητου, τού κόμπλεξ της μόνης πολιτικής ένωσης που επιτρέπεται να κυβερνά, της θύμησης τού ανδρέα ζεις.... Καλώς ή κακώς, η άλλοτε δήθεν συντηρητική ελληνική κοινωνία τού 'πατρίς θρησκεία οικογένεια' είναι νομίμως και αδιαλλάκτως πασοκική στην πλειοψηφία της, και το συμπλεγματικό αυτόν συντηρητισμό ούτε η ίδια τον αντιλαμβάνεται ούτε κανείς, ακόμα και κατοχικός αλλοδαπός ηγέτης, μπορεί να τον αλλάξει. Τα υπόλοιπα είναι δυστυχώς ή ευτυχώς, εσωτερική κατανάλωση των κλειστών κλαμπς τής εκάστοτε αντιπολίτευσης.

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 25/10/2011 14:53:31

    Τα πράγματα είναι ΠΑΡΑ-ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σοβαρά.Ποιος τον έχρισε να πηγαίνει για ψηφοφορία στη Βουλή,ένα ΤΟΣΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ θέμα που ΑΠΤΕΤΑΙ της ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ και της ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ της χώρας μας,και να σκέφτεται να το ψηφίσει ΜΟΝΟ με τους βουλευτές της παράταξης του;;;Ποιος του δίνει το δικαίωμα να φέρεται ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΚΑ,ΝΤΑΗΛΙΔΙΚΑ και ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΑ απέναντι στο Σύνταγμα,στους Θεσμούς,στη Κοινωνία και να ΠΑΙΖΕΙ με τις ΖΩΕΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ;;;Είναι ΤΥΡΑΝΝΟΣ!!Πρόκειται για τη μέγιστη πολιτική ΑΛΗΤΕΙΑ!!!Εάν επιβεβαιωθεί η πληροφορία για 151 βουλευτές,θα πρόκειται για ΤΥΡΑΝΝΙΑ ΧΩΡΙΣ,πια,κοινοβουλευτικό μανδύα....Αλλά ΟΛΑ αυτά γίνονται για ν'αποφύγει με ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ τις εκλογές,στις οποίες η πασοκική παράταξη θα ΒΟΥΛΙΑΞΕΙ και θα ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΙ ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ και ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΑ!!!!Αλλά το πικρό ποτήρι της ΣΥΝΤΡΙΒΗΣ του θα το πιεί,ΟΛΟ,μέχρι ΤΕΛΟΥΣ...Η λαϊκή ετυμηγορία ΔΕΝ ΑΡΓΕΙ.....

  4. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 25/10/2011 14:54:51

    Απόλυτα εθνικά υπερήφανος και συμπεριφερόμενος ως πραγματικός ηγέτης και όχι ως διεκπεραιωτής των ξένων απαιτήσεων, ο Ιταλός πρωθυπουργός Σίλβιο Μπερλουσκόνι με επίσημο ανακοινωθέν του απέρριψε τις γαλλογερμανικές πιέσεις με αίτημα την άμεση έγκριση περαιτέρω οικονομικών μέτρων και μεταρρυθμίσεων, από την Ιταλία. «Κανένας, στο εσωτερικό της Ένωσης, δεν μπορεί να βαπτισθεί επίτροπος και να μιλά εξ ονόματος των εκλεγμένων κυβερνήσεων και των ευρωπαϊκών λαών. Κανείς δεν μπορεί να δώσει μαθήματα στους εταίρους», τονίζει ο Καβαλιέρε.

    Σε ότι αφορά, δε, τη συνεργασία με την Γερμανίδα καγκελάριο, στην γραπτή του παρέμβαση, προσθέτει: «Κάνουμε κάποια μικρά βήματα προόδου προς μια κυβέρνηση της ζώνης του ευρώ, πρέπει, όμως, να δουλέψουμε ακόμη πολύ. Η Γερμανία της Άγκελα Μέρκελ έχει την σχετική επίγνωση και η προσπάθειά της, θα μπορεί να βασισθεί στην ειλικρινή μας συνεργασία».

    Ο μεγιστάνας-πρωθυπουργός, υπογραμμίζει, παράλληλα, ότι «η Ιταλία έπραξε και ετοιμάζεται να ολοκληρώσει όλα όσα είναι προς συμφέρον της Ιταλίας και της Ευρώπης, όλα όσα ανταποκρίνονται στην αίσθηση κοινωνικής ισότητας και δικαιοσύνης».

    Ο Σίλβιο Μπερλουσκόνι, τέλος, στο ανακοινωθέν του, τονίζει ότι «ανταποκρινόμαστε στις απαιτήσεις του χρέους μας, το έλλειμμά μας είναι πιο περιορισμένο από εκείνο των εταίρων μας, θα πετύχουμε τον μηδενισμό της σχέσης ελλείμματος-ΑΕΠ εντός του 2013. Κανένας δεν έχει τίποτα να φοβηθεί από την Τρίτη ευρωπαϊκή οικονομία, από αυτή την εξαιρετική χώρα που συμμετείχε στην ίδρυση της Ενωμένης Ευρώπης και που θεωρεί πολύτιμη την διακρατική συνεργασία, τουλάχιστον, όσο και την υπερήφανη ανεξαρτησία της».

    Στην Ελλάδα κάποιοι προοδευτικοί λοιδωρούν τον Μπερλουσκόνι για τις ερωτικές του περιπέτειες, χωρίς να κοιτάνε τα δικά τους τα εθνικά χάλια...

    Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

    αυτά για τους δικούς μας σφαλιαροεισπρ'ακτορες προοδευτικούς και ....Δημοκράτες

  5. avanti avatar
    avanti 25/10/2011 15:00:44

    Μήπως θυμάται κανείς πόσο χρόνο χρειάστηκαν οι Ελληνες πατριώτες να οργανωθούν για να αντισταθούν στην Γερμανική κατοχή? Εκεί που οδηγούνται τα πράγματα το μόνο βέβαιο είναι ότι θα έχουμε νέους αγώνες αντίστασης στους νέους οικονομικούς κατακτητές ..... μόνο που λόγω ειδικών πλέον συνθηκών και της ολικής πλύσης εγκεφάλου που έχει υποστεί μεγάλο μέρος του λαού, ο χρόνος θα είναι μακρύς.

  6. dead by dawn avatar
    dead by dawn 25/10/2011 15:01:53

    Παπουλια,Προεδρε της Δημοκρατιας,παραιτησου τωρα εαν δεν θελεις να συνδεσεις το ονομα σου με την Εθνικη Προδοσια που προετοιμαζουν οι ΓΑΠ-Βενιζελος και οι υπολοιποι υποτελεις της Τροικας.

    • Christos Apostolidis avatar
      Christos Apostolidis @ dead by dawn 25/10/2011 18:09:06

      πλακα κανεις? εδω οταν ορκιζοτανε του ελεγε η αλλη για μειωμενη εθνικη κυριαρχια και δεν τον ενοιαξε... που επρεπε να πιασει το ευαγγελιο να της το κοπανησει στο κεφαλι...

  7. ΜΠΑΜΠΗΣ avatar
    ΜΠΑΜΠΗΣ 25/10/2011 15:03:54

    ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ Ο ΓΑΠΚΑΙ Η ΚΛΙΚΑ ΤΟΥ.

    ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΡΦΩΜΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΕΣΑ.
    ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ ΤΕΡΤΙΠΙΑ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΗ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΛΥΤΡΩΤΙΚΟ, ΟΤΙ ΤΑΧΑ ΜΟΥ ΜΑΣ ΕΣΩΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.
    ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΓΗΤΟΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΡΤΑΚΗΔΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ.
    ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΣΤΑ ΣΤΟ ΒΑΘΥ ΚΡΑΤΟΣ ΜΟΛΥΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΝΤΖΕΣ ΠΟΥ ΛΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΗΜΑ ΜΠΟΥΚΩΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΦΩΝΗ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΗ ΚΟΥΤΑΛΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ.
    ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΜΦΥΛΙΟ Η ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΘΝΙΚΕΣ ΤΡΑΓΩΔΙΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΜΑΣΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΞΑΠΛΑ .
    ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΘΙΚΟΙ ΠΑΣΤΟΚΟΙ ΧΑΧΟΛΟΙ.
    ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗ ΠΕΣΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΓΙΔΑ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΖΗΜΙΩΝΕΤΑΙ Η Ν.Δ.

  8. Y. avatar
    Y. 25/10/2011 15:35:36

    Αφού ο Βενιζέλος θέλει εκλογές, μπορεί να γίνει και με 150 (σενάριο Παπατζή). Απλά αυτός και άλλοι 3 που θα βρει, το καταψηφίζουν
    Θα είναι και μία όχι παγκόσμια αλλά, διαπλανητική πρωτοτυπία

    • Lampros avatar
      Lampros @ Y. 25/10/2011 15:53:47

      καλα, αυτό ειναι διαστροφή!! και φαντάσου μετα να το ψηφίσει η Ντόρα, η Ελσα και αλλοι 2 μεθυσμενοι. Κλαμα ο Benny...!

  9. Σωτήρης Γκ. avatar
    Σωτήρης Γκ. 25/10/2011 15:53:07

    Θα πρέπει τώρα όλες οι πολιτικές δυνάμεις να ξεκαθαρίσουν τη θέση τους. Αυτοί που υποστηρίζουν την ψήφιση από 180 αν το κάνουν γιατί υπάρχει ζήτημα εκχώρισης εθνικής κυριαρχίας να δηλώσουν τι θα κάνουν οι ίδιοι. Η Νέα Δημοκρατία να δηλώσει ποιους όρους θα θεωρούσε εκχώριση εθνικής κυριαρχίας και όχι υποχρέωση προς την Ε.Ε., γιατί αν υπάρχουν τέτοιοι όροι, θα πρέπει να απαιτήσει την ψήφιση από 180 και το ΠΑΣΟΚ βέβαια να μας πει που θα έβαζε τον πήχυ της διαπραγμάτευσης εφόσον δεν ψηφιστεί που δεν θα ψηφιστεί. Μπορεί να προσφύγει σε εκλογές αλλά θα πρέπει να έχει θέση.

  10. στεφανος γργ avatar
    στεφανος γργ 25/10/2011 16:23:46

    τα οσα γινονται ειναι πλεον απεριγραπτα...το Συνταγμα της χωρας ειναι κουρελοχαρτο...μια κοινοβουλευτικη χουντα παραδιδει τη χωρα στο ελεος των τοκογλυφων...σκλαβωνει για 20-30 η και παραπανω χρονια εναν ολοκληρο λαο..και αυτο θα περασει με μια απλη πλειοψηφια της Βουλης ???ακομη και με 180 ψηφους ειναι απαραδεκτο....αν λειτουργουσε στοιχειοδως η Δημοκρατια, μονον ο λαος θα επρεπε να αποφασισει για τις τυχες του....και αυτοι να λενε σε συνεντευξεις οτι οι εκλογες ειναι "πειραμα"...δηλαδη η κορυφαια διαδικασια ενος κρατους να αποκαλειται σημερα "πειραμα"....και ο λαος να καθεται να τους ακουει αντι να τους παρει με τις πετρες.....και αντε ο λαος....που ειναι αυτοι οι περιβοητοι ΔΙΚΑΣΤΕΣ

    • Lampros avatar
      Lampros @ στεφανος γργ 25/10/2011 16:51:58

      +1000000
      Απο που και ως που ειναι "πολιτική απόφαση" αυτη?? Ανεξερτήτως πλειοψηφιας! Δηλαδή αν τρελαθούν οι 300 μια μερα και ψηφίσουν να δωσουμε την Χιο την δώσαμε??
      Κάποια πραγματα απλά δεν συζητούνται καν.

  11. συμβουλατορας avatar
    συμβουλατορας 25/10/2011 17:19:48

    Το καλλιτερο θα ηταν, αντι να "επιστρεψει ευσπευσμενως" απο τις Βρυξελλες ο ΓΑΠ, να παραμεινει εκει και να αναζητησει εισητηριο για τις ΗΠΑ, οπου θα ζησει ζωη και κοττα. Αλλιως θα υποχρεωθει συντομως να κανει την ιδια διαδρομη απο την Αθηνα με ελικοπτερο, μεσω διαδοχικων ανεφοδιασμων σε καυσιμα.

    • Christos Apostolidis avatar
      Christos Apostolidis @ συμβουλατορας 25/10/2011 18:10:25

      εγω στη θεση του μονο στην αμερικη δεν θα πηγαινα. εχει 2-3 εκατομμυρια ελληνες εκει.. λες να μην βρεθει ενας να τον κανει τοπι το λιγοτερο?

  12. ΜΠ avatar
    ΜΠ 25/10/2011 17:28:50

    "μπούνγκα μπούνγκα" από τον Καβαλιέρε στην Μέρκελ, με άλλα λόγια δεν μασάει από "Μερκελίες"!!!!
    Οι Ιταλοί μπορούν να κοιμούνται ήσυχοι ότι ΈΧΟΥΝ πρωθυπουργό, γνήσιο Ιταλό που ξέρει τί λέει. Εμείς εδώ μετράμε τα χάλια μας και ονειρευόμαστε ξύπνιοι πως θα φύγει ο Τζέφρυ με δημοκρατικές διαδικασίες, εκλογές δηλαδή.
    Βρε κούνια που μας κούναγε. Έχει χαθεί κάθε μέτρο. Θα αφήσει η Ν.Δ να παιχτεί τέτοιο ΟΛΕΘΡΙΟ παιχνίδι με ψηφοφορία στη Βουλή της εκχώρησης της Εθνικής μας κυριαρχίας μόνον με 150 ψήφους;;;;; Θα καεί το πελεκούδι και δεν είναι σχήμα λόγου. Πρόταση μομφής πότε θα κάνουν;;;;; Επιτέλους τί στο .... περιμένουμε;;;;; Να μας πετάξουν με τη βία από τους καναπέδες και από τα σπίτια μας;;; Τότε θα πάρουμε χαμπάρι τί μας συμβαίνει;;;;;;

  13. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 25/10/2011 17:40:26

    Έχω την αίσθηση ό,τι τις τελευταίες ώρες οι εξελίξεις είναι πραγματικά ραγδαίες. Μπορεί να μην φαίνεται το ποτάμι των εξελίξεων, αλλά φαίνεται ό,τι φουσκώνει επικίνδυνα
    Μπορεί να κάνω και λάθος...

  14. Σίμος avatar
    Σίμος 25/10/2011 18:26:28

    Τελικά με την αναποφασιστικότητα που επιδεικνύει ο Σαμαράς θα βγεί υπεύθυνος και αυτός για την καταστροφή της Ελλάδος. Και θα είναι πράγματι υπευθυνος. Απο εδώ και πέρα είναι συνυπεύθυνος για την καταστροφή που επιτρέπει να ολοκληρώνει ο ΓΑΠ. μα δεν καταλαβαίνει ότι πλέον ο κόσμος δεν θέλει αλλαγή πολιτικής από το ΠΑΣΟΚ. Να τους βλέπει στα μάτια του δεν θέλει.
    Ούτε αυτούς ούτε τον Παπούλια

  15. S.K avatar
    S.K 25/10/2011 18:44:11

    Ποιός ξέρει, μπορεί να ήρθε κι η ώρα του Ερντογάν να σώσει τον ανεκδιήγητο!! Θυμάστε κάτι μυστήριες συναντήσεις χωρίς πρακτικά και κάτι επιστολές?

    Fasten your seat belts!

  16. Μαριάννα avatar
    Μαριάννα 25/10/2011 19:08:12

    Ο απερχόμενος πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας (ΕΚΤ) Ζαν Κλόντ Τρισέ κάλεσε χτες το Βερολίνο να ενισχύσει τον έλεγχο στα κράτη της ζώνης του ευρώ των οποίων τα οικονομικά ολισθαίνουν επανειλημμένα.
    "Η τρέχουσα διαδικασία για τη χορήγηση βοήθειας με αυστηρές προϋποθέσεις στα κράτη που δεν έχουν πλέον πρόσβαση στην αγορά είναι δικαιολογημένη", δήλωσε ο Τρισέ σε ομιλία του στο Πανεπιστήμιο Χούμπολτ του Βερολίνου, προσθέτοντας ότι "τα κράτη (είχαν) το δικαίωμα να προσπαθήσουν να διορθώσουν τα ίδια την κατάσταση".
    Ο πρόεδρος της ΕΚΤ εκτίμησε ωστόσο ότι αυτή η προσέγγιση έχει "σαφή όρια" και κάλεσε να προβλεφθεί ένα "δεύτερο στάδιο" όταν "ένα κράτος συνεχίζει να μην πετυχαίνει τους στόχους του προγράμματος μεταρρύθμισης" που απαιτούνται σε αντάλλαγμα για διεθνή βοήθεια.
    Σε αυτή την περίπτωση "οι αρχές της ζώνης του ευρώ θα αναλάβουν ένα ρόλο πιο σημαντικό και πιο εξουσιαστικό στη διαμόρφωση των οικονομικών πολιτικών" της συγκεκριμένης χώρας. "Θα είναι υποχρεωτικό για τις ευρωπαϊκές αρχές να λαμβάνουν σε ορισμένες περιπτώσεις άμεσα τις αποφάσεις", αντί για την κυβέρνηση, σημείωσε. Ο κ. Τρισέ πρόσθεσε ότι αυτή η ιδέα "θα καταστήσει την τροποποίηση των Συνθηκών αναπόφευκτη".

  17. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 25/10/2011 19:14:46

    Ο Μπερλουσκόνι και ο πόλεμος που δέχεται από ΜΜΕ και την Αριστερά μου θυμίζει έντονα τον Καραμανλή και πώς πάλευαν να τον ρίξουν τα "δικά μας" ΜΜΕ

  18. kp8 avatar
    kp8 25/10/2011 19:16:35

    Εμ σας ρώταγα, δεν σας ρώταγα χθες? Πόσο έγκυρες ήταν οι πηγές σας για τις εκλογές 27 Νοε.. 4 Δεκ. ? Πάλι τα γύρισε ο εξ' αποδώ και συνεχίζει τα παιχνίδια συνομωσίας.

  19. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 25/10/2011 19:39:34

    Προ ολιγων ημερων ο πρωην προεδρος του Αρειου Παγου Β. Κοκκινος ειπε πως αρκουν 30 βουλευτες για να γινει ποινικη διωξη στον ΓΑΠ. Επισης νομιζω[διορθωστε με αν κανω λαθος] 75 βουλευτες αν παραιτηθουν πεφτει η κυβερνηση.Γιατι λοιπον ασχολουμαστε με το 153 η 180?Αν θεωρει η ΝΔ την κυβερνηση επικινδυνη, ας την ριξει.

  20. madprof avatar
    madprof 25/10/2011 22:10:10

    Άκουσα με οδύνη και τρόμο είναι αλήθεια, τον "αρνούμενο" Μπάστακα στο βιλαέτι του, υποτακτικό του F. Gap, να λέει πως ο επονομαζόμενος και Νέος Τσολάκογλου έχει σχέδιο και πρόγραμμα για την επόμενη μέρα. Τετάρτη βράδυ μας βλέπω σε Αγρυπνία έξω από το κυνόβιο να εκλιπαρούμε να αλλάξουν χώρα οι "Σωτήρες" με το καλό γιατί η υπομονή μας έχει εξαντληθεί προ πολλού!.
    Επιτέλους τα αλαλάζοντα κύμβαλα ας το κατανοήσουν. Δεν αντέχουμε άλλα ψέμματα και προδοσίες!
    Ας σταματήσουν την εγκληματική τους δραστηριότητά πριν ευτελίσουν έτι περαιτέρω τους θεσμούς που εκπροσωπούν!
    Αιδώς Αχρείοι!!

  21. Ταραχή avatar
    Ταραχή 26/10/2011 10:25:08

    Η ΝΔ που είναι;Αυτή μπορεί να ρυθμίσει τα πάντα.Αλλά δεν θέλει γιατί μας έχουν δέσει χειροπόδαρα οι εταίροι μας.Και το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ και όλους.Ο Όλι Ρεν είχε πεί καλό κουράγιο θυμάστε;Κάτι ήξερε περισσότερο από τα σούργελα τους πολιτικούς μας,που τους φτύνεις και λένε πως βρέχει.