#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/07/2010 22:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάλι καλά που η Ντόρα δεν είναι … εκδικητική



Θα έχουν δίκαιο οι αναγνώστες μας που θα πούνε «πάλι με τη  Ντόρα ασχολείστε, ούτε ο  …. Χατζηνικολάου να είσαστε», αλλά δεν αντέχουμε τον πειρασμό.

Την ρώτησε λοιπόν στην σημερινή, πολλοστή συνέντευξή της στον ίδιο, ο κ. Χατζηνικολάου τι απαντά σε εκείνους που λένε πως κάνει ο,τι κάνει από πίκα προς τον Σαμαρά, επειδή δεν εξελέγη αρχηγός της ΝΔ κλπ.

Και τι απάντησε; Ότι δεν είναι εμπαθής, ούτε εκδικητική και ότι μάλιστα η ίδια δεν είχε αρνηθεί να γυρίσει ο Σαμαράς στη Νέα Δημοκρατία.

Επειδή λοιπόν σε λίγο θα μας λέει και ότι άφησε τον Σαμαρά να κερδίσει από την μεγαλοθυμία της, υπενθυμίζουμε λοιπόν τι έγραφαν  Τα ΝΕΑ σε πρωτοσέλιδο δημοσίευμα της 12/8/2000, που ποτέ δεν διέψευσε: «την ώρα που ο Αντώνης Σαμαράς θα περνά το κατώφλι της Ρηγίλλης, εγώ θα εγκαταλείπω οριστικά τη Ν.Δ. και η ευθύνη της αποχώρησής μου δεν θα βαρύνει εμένα». Το ξεκάθαρο αυτό μήνυμα έστειλε στον κ. Κ. Καραμανλή η κ. Ντόρα Μπακογιάννη, και αυτή η απόφασή της δεν πρόκειται να αλλάξει όπως λένε [...]

(Ντόρα: «Αν γυρίσει ο Σαμαράς εγκαταλείπω οριστικά τη Ν.Δ.» (χα χα χαααα))

Και για να μην υπάρχουν αμφιβολίες αν τα ΝΕΑ απέδωσαν σωστά τις τότε επιθυμίες της κ. Μπακογιάννη σημειώνουμε ότι τρεις ημέρες αργότερα (Τρίτη, 15/8/200) στην Χαλκιδική, απαντώντας σε ερωτήσεις δημοσιογράφων για το ενδεχόμενο επιστροφής τού Αντώνη Σαμαρά στη Ν.Δ., εξέφρασε τη βεβαιότητα ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί και πρόσθεσε το αμίμητο : Η Ν.Δ. έχει κάνει σημαία της τον αγώνα κατά της διαφθοράς και των διαπλεκομένων η σημαία αυτή θα υποσταλεί, σε περίπτωση που επιστρέψει το συγκεκριμένο πρόσωπο στο κόμμα.

Φυσικά τότε δεν είχε σκάσει το σκάνδαλο της Ζήμενς και ο καθένας μπορούσε να πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες για την διαπλοκή

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 13/07/2010 23:08:13

    Και δεν την κάρφωσε ο Χατζηνικολάου έτσι;
    Μάλλον δεν θα ήξερε τη δήλωσή της!
    (Να δείς που στο τέλος θα μας πούνε και λαμάκες)

  2. Wolf avatar
    Wolf 13/07/2010 23:23:37

    Την ρώτησε λοιπόν στην σημερινή, πολλοστή συνέντευξή της στον ίδιο, ο κ. Χατζηνικολάου τι απαντά σε εκείνους που λένε πως κάνει ο,τι κάνει από πίκα προς τον Σαμαρά, επειδή δεν εξελέγη αρχηγός της ΝΔ κλπ.

    Και τι απάντησε; Ότι δεν είναι εμπαθής, ούτε εκδικητική και ότι μάλιστα η ίδια δεν είχε αρνηθεί να γυρίσει ο Σαμαράς στη Νέα Δημοκρατία.

    Δηλαδή τι ακριβώς είπε η Ντορα: Αντωνη δεν επρεπε να μου φερθεις έτσι, δεν έπρεπε να με διαγράψει. Εγώ δεν έβαλα βέτο στην επιστροφη σου -γιατί δεν μπορουσα, δεν το λέει βέβαια-, αλλά τώρα σε εκληπαρω φώναξε με πίσω. Δεν μπορώ να σου του ζητήσω, γιατί δε μου έχει μείνει τίποτα πια, αλλά καντο εσυ.
    Αυτό είναι το μήνυμα που έστειλε μέσω της συνέντευξης της στον Χατζηνικολαου.
    Και εγώ της απαντώ -δεν είμαι Σαμαρας, βέβαια- : σιγά μη σε καλέσω πίσω, για να βγεις τιναζωντας τη χαιτη, ότι δεν επιστρέφω.
    Ασε ρε Ντορουλα, σε μας τώρα!!! Πάρε τα καβουδακια σου και σ άλλη παραλία, αν βρεις! Που δεν θα βρεις.

  3. TASSOS avatar
    TASSOS 14/07/2010 00:23:47

    Το ότι απαλλάχτηκε η Ν.Δ από την συγκεκριμένη ομάδα - κάτι ρετάλια απομένουν- ήταν πολύ σημαντικό και για την εξέλιξη της Ν.Δ και για τον τόπο.

  4. φίλος avatar
    φίλος 14/07/2010 00:29:48

    Μια από τα ίδια φαίνεται να είναι το περίφημο «φόρουμ» της Ντόρας Μπακογιάννη.

    Αυτό που αυτοπροσδιορίστηκε ως ο συμμετοχικός φορέας των απλών κι ανενεργών μέχρι στιγμής πολιτικά ανθρώπων της εργασίας, όπως σήμερα παρουσιάζει το protothema.gr εμπεριέχει γνωστά στελέχη της ΝΔ και της ΟΝΝΕΔ καθώς και πρόσωπα που έχουν ασκήσει δημόσια διοίκηση και μάλιστα στο πρόσφατο κυβερνητικό παρελθόν της γαλάζιας παράταξης.

    Ειδικότερα, αν και ο κ. Γιάννης Οικονόμου παρουσιάστηκε ως σύμβουλος επιχειρήσεων, κανένας δεν βρέθηκε από τον νέο φορέα να μας πει πως πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο που κατήλθε δύο φορές (ανεπιτυχώς) ως υποψήφιος βουλευτής της ΝΔ στη Φθιώτιδα και διετέλεσε γενικός γραμματέας για θέματα Καταναλωτή στο τότε υπουργείο Ανάπτυξης.

    Κάτι ανάλογο συνέβη με τον Γιώργο Αναστασόπουλο, ο οποίος παρουσιάστηκε προχθές ως «στέλεχος επιχειρήσεων».

    Ο κ. Αναστασόπουλος υπήρξε στενός συνεργάτης του Κωστή Χατζηδάκη και μάλιστα διετέλεσε γενικός γραμματέας και στα δύο υπουργεία που ο πολιτικός από τη Β’ Αθήνας θήτευσε (σ.σ. Μεταφορών και Ανάπτυξης).

    Πολιτικός φίλος όμως του Κωστή Χατζηδάκη και υποψήφιος του ψηφοδελτίου της ΝΔ στις νομαρχιακές εκλογές της Αρκαδίας ήταν και ο Νίκος Παγώνης, ο οποίος εχθές παρουσιάστηκε ως απλός δημόσιος υπάλληλος.

    ΟΝΝΕΔίτης ήταν ο Άρης Πανταζόπουλος επίσης στέλεχος επιχειρήσεων ενώ και ο Νέστωρας Φώτης υπήρξε στενός συνεργάτης του Γιάννη Παπαθανασίου και διορισμένος Διευθυντής επί της υπουργίας του τελευταίου στη Σχολή Επιμόρφρωσης Υπαλλήλων του Υπουργείου Οικονομικών.

    Τέλος η κα. Βησσαράκη Όλγα δεν είναι μόνο σύμβουλος επικοινωνίας αλλά και συνταξιούχος της Ολυμπιακής Αεροπορίας, πρώην συνεργάτιδα και φίλη του κ. Προκόπη Παυλόπουλου αλλά και μέλος του γραφείου Τύπου της ΝΔ επί Μιλτιάδη Έβερτ. Η κα. Βησσαράκη μάλιστα διατηρεί στενότατη φιλία με την Αλεξία Έβερτ μέχρι και σήμερα

    http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=74516

  5. Ευαγγελία avatar
    Ευαγγελία 14/07/2010 01:34:46

    Πασοκίζει η μαντάμ, αυτό το διαπιστώνει κανείς με τη μία βλέποντας το βίντεο που κυκλοφορεί στο ίντερνετ. Και βέβαια λείπει συχνά σε ταξίδια, σ αυτό μοιάζει με το γιωργάκι.

  6. anonymos avatar
    anonymos 14/07/2010 01:55:36

    Ρε Χατζηνικολάου δεν θέλουμε να την βλέπουμε, μας κάνεις τη χάρη να μην την ξανακαλέσεις

  7. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 14/07/2010 07:40:34

    Να τελειώνει αυτή η ιστορία με την κα Μητσοτάκη. Δεν αντιπροσωπεύει κάτι σημαντικό, γιαυτό οι διάφοροι Χατζηλαλάκηδες κάνουν τον υπερ πάντων αγώνα γιαυτή. Η κα Μητσοτάκη χαμογελάει ψεύτικα, προσποιητά και δεν εκφέρει πολιτικό λόγο με τις γενικολογίες και ωραιολογίες του ΤΙΠΟΤΑ. Μιλάει ασταμάτητα χωρίς ειρμό, πολιτικό νόημα. Όπως λένε οι Αμερικάνοι, verbiage.

  8. spiros avatar
    spiros 14/07/2010 08:29:16

    Πόσα πήρε ο Χατζηνικολάου για να την βγάλει στο γυαλί; Μήπως προσέφερε κάτι παραπάνω στην κοινωνία που μαστίζεται με την συνέντευξή της ; Τί διαφορετικό μπορεί να προσφέρει πέραν του κ.Παπανδρέου εφόσον συμφωνεί σε όλα τα βασικά και άδικα νομοσχέδια; Μήπως ο κ. Χατζηνικολάου συμβάλει συνηδιτά στο μήλο της μη ομαλότητα; Είναι εξαιρετικά εκνευριστικό να ακούς τα ίδια που άκουγες τόσο καιρό !!!!!!!!!!!!!!!!!

  9. Tassos avatar
    Tassos 14/07/2010 09:20:34

    Τσου ρε Χατζηλαλάκη που με το μαλιοτράβηγμά σου με τον Ψινάκη γέλασε ο κάθε πικραμένος...

  10. ellen avatar
    ellen 14/07/2010 10:17:33

    Εδώ πάει γάντι η τότε δήλωση της και της την αφιερώνω να την κάνει σημαία γιατί απο το δικό της στόμα βγήκε ,άρα την εκφράζει>>>

    " : Η Ν.Δ. έχει κάνει σημαία της τον αγώνα κατά της διαφθοράς και των διαπλεκομένων η σημαία αυτή θα υποσταλεί, σε περίπτωση που επιστρέψει το συγκεκριμένο πρόσωπο στο κόμμα."

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ ellen 14/07/2010 11:27:22

      Χαχαχα, πολύ καλό. Ας το επαναλάβει στα ΜΜΕ κανάς Γιάννης Μανώλης να γελάσουμε λιγάκι..

  11. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 14/07/2010 11:37:57

    μην απορησετε αν η ΝΔ πεσει σε μονοψηφια νουμερα..τη στιγμη που ολη η ελλαδα ειναι εξω φρενων με τον πρωην και ζητα να στηθει γουδι, το κομμα ασχολειται με προσωπικες βεντετες.....ισως ο σαμαρας θεωρει οτι η ξεκαθαρη εντολη που πηρε, αφορουσε το να διωξει τη ντορα και να προστατεψει τον πρωην...ισως να ειναι και ετσι. 15% στις επομενες εκλογες και βλεπουμε...

    • Orestios avatar
      Orestios @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 14/07/2010 11:41:39

      Ονειρέψου λίγο ακόμα. Η σφαλιάρα που θα φάει το ΠΑΣΟΚ δεν θα έχει προηγούμενο.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 14/07/2010 11:43:53

      Εκεινο που δεν εχεις καταλαβει ουτε εσυ ουτε οι φανατικοι νεοδημοκρατες ειναι οτι το αθροισμα των ποσοστων των κομματων πρεπει να ειναι 100%.
      Επειδη η πολιτικη γεωγραφια ειναι αυτη που ειναι,αν η ΝΔ παρει 15%,το ΠΑΣΟΚ θα παρει 65% και αυτο ειναι απλως αδυνατον.Το ιδιο βεβαια ισχυει και για τους φανατικους της αλλης πλευρας που φανταζονται οτι μπορει να πεσει το ΠΑΣΟΚ τωρα.Αυτη τη στιγμη η επιρροη των κομματων ειναι χαμηλη αλλα στο τελος οι αναποφασιστοι θα μοιρασθουν οπως παντα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 14/07/2010 11:47:25

      Εκεί ο νταλκάς σας είναι μόνον πώς θα τα φορτώσετε όλα στον Καραμανλή.

      Άσε, και από το πολύ πες-πες ο κόσμος άρχισε να καταλαβαίνει ότι κάποιο λάκκο έχ' η φάβα με τις "ευθύνες Καραμανλή". Ψάξε και μάθε ότι όταν το παρακάνεις με μια "καλή ιδέα" (τη συκοφάντηση του Καραμανλή), αυτή τελικά αρχίζει να σου γυρίζει μπούμεραγκ.

      Ο κόσμος θα πεινάσει επί ΓΑΠ και όχι επί Καραμανλή. Και, όσο και αν δεν το θέλετε, αυτό (την πείνα του) θα τη χρεώσει στο ΓΑΠ και μόνον.

      • 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
        30ς δρομος για τον κορυδαλλο @ Επώνυμος 14/07/2010 12:35:53

        και επι σημιτη μεχρυσα κουταλια ετρωγε ο ελληνας....

    • νεόπτωχος avatar
      νεόπτωχος @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 14/07/2010 11:53:14

      Τρίτε δρόμε για το δρομοκαϊτιο, δεν σας βλέπω καλά εσάς τους πολύ λίγους εναπομείναντες μητσοτακο-λάγνους.
      Αν σας περάσει και ο Βεργής με τον Λεβέντη, θα πάθει εγκεφαλικό ο Μητσοτάκουλας με τις 7 συντάξεις.

      • Orestios avatar
        Orestios @ νεόπτωχος 14/07/2010 12:00:53

        7? Τώρα αυτό δεν είναι σκάνδαλο?

      • 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
        30ς δρομος για τον κορυδαλλο @ νεόπτωχος 14/07/2010 12:36:47

        εσυ τον ψηφιζες τον μητσοτακη...μη φτυνετε εκει που γλυφατε

  12. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 14/07/2010 12:00:49

    ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΟ ΠΑΛΙΟΚΟΡΙΤΣΟ, ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΡΧΩΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩς ΤΑ ΗΘΕΛΕ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩς ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ ΤΗΣ. ΑΛΛΑ, ΟΙ ΕΣΧΑΤΟΙ ΕΣΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΟΙ, ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΕΣΧΑΤΟΙ ! ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑΠΕΙΝΟ ΦΡΟΝΗΜΑ, ΠΟΥ ΤΗΣ ΛΕΙΠΕΙ ΤΡΑΓΙΚΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ Η ΑΓΑΘΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ, ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΟΣ...

    • AUD avatar
      AUD @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 14/07/2010 14:02:04

      κάποιος γύρισε και μου είπε οτι είναι άσπιλη.... !!!!

      πόσο το πιστεύουμε αυτό??

  13. Θ avatar
    Θ 14/07/2010 12:49:39

    Σε αυτή τη κοινωνία γνωριζόμαστε. Από παλιά. Και αναρωτιόμαστε: Γιατί οι παρακάτω δεν ανάφεραν στο βιογραφικό τους τη κομματική και πολιτική τους διαδρομή; Τόσες θέσεις-κλειδιά κατείχαν στη μηχανή του κράτους. Τα απέκρυψαν επιμελώς. Μόνο αφελείς δεν είναι...
    Απλά για να μη μας πουλάνε κάποιοι "πρόλογο" για νέα και άφθαρτα ονόματα...


    1. Αναστασόπουλος Γιώργος, Πρώην γενικός γραμματέας Επικοινωνιών στο υπουργείο Μεταφορών & Επικοινωνιών επί Κωστή Χατζηδάκη

    7. Βησσαράκη Όλγα, Στενή συνεργάτης του Προκόπη Παυλόπουλου στο Υπουργείο Εσωτερικών και πρώην σύμβουλος διοίκησης στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο

    8. Γαζής Μιχάλης, συνδικαλιστής και πρώην στέλεχος της ΝΔ

    29. Νέστορας Φώτης, Είναι στενός συνεργάτης του πρώην υπουργού Οικονομίας Γιάννη Παπαθανασίου και επί των ημερών του διετέλεσε Διευθυντής Σπουδών στη Σχολή Επιμόρφωσης Υπαλλήλων Υπουργείου Οικονομικών (Σ.Ε.Υ.Υ.Ο.) (http://www.seyyo.gr/Content.php?OtherContentID=2))

    31. Οικονόμου Γιάννης, πρώην πρόεδρος ΟΝΝΕΔ, και πρώην ΓΓ Καταναλωτή

    32. Παγώνης Νίκος, Είναι στέλεχος της ΟΝΝΕΔ, ήταν υποψήφιος στις προηγούμενες νομαρχιακές εκλογές με το ψηφοδέλτιο της ΝΔ στην Αρκαδία (http://media.arcadia.gr/files/psifoi2002.pdf_ Έχει καλές σχέσεις με τον Α. Σπηλιωτόπουλο και τον Κ. Χατζηδάκη.

    44. Τόγια Αλεξάνδρα-Σοφία, Στέλεχος του Υπουργείου Εξωτερικών στην ΥΔΑΣ που μοιράζει την πίτα των κονδυλίων στις ΜΚΟ


    47. Τρυφωνόπουλος Δημήτρης, Είναι και σύζυγος της πρώην βουλευτού Καστοριάς της ΝΔ Βίβιαν Μπουζάλη που στήριξε την κ. Μπακογιάννη στις εσωκομματικές εκλογές

    48. Υφαντής Κώστας, Διευθυντής του Πολιτικού Γραφείου του Γ. Βαληνάκη στο Υπουργείο Εξωτερικών



    --
    Θ.