03/10/2009 21:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάλι θα πέσουν έξω τα exit polls και οι προβλέψεις



Δεν άνοιξαν ακόμα οι κάλπες και άρχισε η παραπληροφόρηση. Όπως ακριβώς συνέβη και στις ευρωεκλογές για να διαψευσθούν τελικά όλες οι Κασσάνδρες.

Όπως πληροφορούμεθα, αύριο στις 1 μμ οι τρεις δημοσκοπικές εταιρείες που συνεργάζονται με το ΠΑΣΟΚ θα του ανακοινώσουν το αποτέλεσμα των exit polls και στη συνέχεια θα αρχίσει το γνωστό γαϊτανάκι διαρροών που αυτήν την φορά θα προβλέπουν μεγάλες διαφορές που θα εξασφαλίζουν αυτοδυναμία του ΠΑΣΟΚ.

Ήδη παρόμοιες με τις αυριανές προβλέψεις δίνουν και παίρνουν στο διαδίκτυο Ανάλογα είναι και τα δημοσιεύματα αυριανών εφημερίδων που πρόσκεινται στο ΠΑΣΟΚ.

Ο νόμος απαγορεύει να αναφερθούμε σε στατιστικά δημοσκοπήσεων.

 Οι δικές μας πληροφορίες ωστόσο κάνουν λόγο για ανατροπή των δημοσκοπικών προβλέψεων που κυριάρχησαν στην προεκλογική περίοδο. Πράγμα που φαίνεται και από τη έντονη στήριξη που προσφέρουν τα Μ.Μ.Ε. στον κ. Παπανδρέου. Η συσπείρωση της ΝΔ δείχνει ότι η διαφορά δεν θα είναι τελικά τόσο μεγάλη και ήδη ορισμένοι κάνουν λόγο για μικρές διαφορές . Το γεγονός άλλωστε ότι κάποιοι βιάζονται να βγάλουν μεγάλη την διαφορά υποδεικνύει ότι κάποιοι άλλοι αισθάνονται πολύ ανασφαλείς για την αυτοδυναμία.

Σύμφωνα με τις ίδιες εκτιμήσεις οι Οικολόγοι φαίνεται πως μπαίνουν στην Βουλή, με αποτέλεσμα να χάνεται η αυτοδυναμία.

Ο ΣΥΡΙΖΑ μπαίνει στα σίγουρα

Το ΚΚΕ σταθερό και ακούνητο

 Ο ΛΑΟΣ κινείται καθοδικά με κερδισμένη την ΝΔ

 Λέτε, τελικά, να ζήσουμε στιγμές, όπως των εκλογών του 2000, όπου η ΝΔ προηγείτο στις δημοσκοπήσεις κατά πολύ, αλλά στο τέλος έχασε οριακά από το ΠΑΣΟΚ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kennan avatar
    Kennan 03/10/2009 21:25:26

    Έγκυρος αναλυτής δεδομένων για γρήγορα αυτοκίνητα, μού είπε πως μετά το τεστ που έκανε, συμπέρανε ότι η διαφορά στην ατμοσφαιρική πίεση του τούρμπο μεταξύ Mitsubishi και Subaru είναι μόνο 1.8 psi.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kennan 03/10/2009 21:51:19

      Πονηρούλη, πες μας και για το Octavia GT 1.8 Tsi.

  2. kirdou avatar
    kirdou 03/10/2009 21:27:06

    Eχουν τρελαθει στα πρασινα μπλοκ.Δινουν εξωπραγματικες διαφορες 8 και 10% με το πασοκ να παιρνει 43-44% ακομα και 47%!!!!!!Πριν λιγο στο μεγκα "τους ξεφυγε" και καλα δειχνοντας μια καρτα εξηγοντας το πως κρινετε η αυτοδυναμια με πραγματικα νουμερα με το πασοκ να παιρνει 42 και την ΝΔ 35%.Ειναι φανερο οτι βρισκονται σε πανικο και ο λογος ειναι πολυ απλος.Η ψαλιδα εχει κλεισει και ειναι πλεον υπο ελεγχο ενω οι αναποφασιστοι ξεπερνουν το 10% πραγμα πρωτοφανες μια μερα πριν τις εκλογες.Οπως καταλαβαινετε ΟΛΑ ειναι ανοιχτα

  3. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 03/10/2009 21:30:28

    @Kennan


    Και το Subaru είναι Impreza και γκαζώνει ταχέως στη στροφή πριν την "Κουρτίνα".

    Δυνατά και κυρίως ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΑ.



    Φόβος και τρόμος να ενσκύψει στις φωλιές των νταβατζήδων άυριο.

  4. Nick avatar
    Nick 03/10/2009 21:39:59

    Εάν αύριο δεν βγεί αυτοδύναμη κυβέρνηση, ποια η πιθανότητα να πάμε σε δεύτερο γύρο; Και αν πάμε σε δεύτερο γύρο, ποιά η πιθανότητα να γίνει θερμό επεισόδιο;

    Αλήθεια, τι κάνουν 15.000 Τούρκοι κομμάντος στη Σμύρνη;;;

  5. κατσικακιχοιρινο? avatar
    κατσικακιχοιρινο? 03/10/2009 21:43:10

    Kυριοι,

    Φυσικα δεν σα ςενδιαφερει αλλα θα ηθελα να ξερετε οτι μεχρι και πριν λιγο ειμουν ουσιαστικα αναποφασιστος...........
    Θυμηθεικα ομως τον λογο που πεθανε ο Θανασης Κανελοπουλος!!
    Και αυτος ειναι ο μοναδικος λογος που δεν θελω να ξαναδω το φαντασμα του Μητσοτακη πισω στην πολιτικη σκηνη!!!
    Για τον λογο αυτο.........

    • Anonymous avatar
      Anonymous @ κατσικακιχοιρινο? 03/10/2009 21:48:25

      .....Θυμηθεικα ομως τον λογο που πεθανε ο Θανασης Κανελοπουλος!!...

      Δηλαδη?

      • κατσικακιχοιρινο? avatar
        κατσικακιχοιρινο? @ Anonymous 03/10/2009 21:56:53

        οταν εμαθε οτι ο Μητσοτακης (ενω πριν μπει στην συσκεψη του ειχε ορκιστει οτι θα τον προτεινει προεδρο της κυβερνησης) προτεινε τον Τζανετακη....... επαθε το πρωτο καρδιακο επισοδειο.......
        εεεεεε........τετοιο επιπεδο..... εντιμοτητας λογου!!!

  6. Olympia avatar
    Olympia 03/10/2009 21:43:17

    Με αυτά που βλέπουμε, ακούμε και διαβάζουμε δεν θ’ απορήσουμε να δούμε κανέναν Βενιζέλο στο Ζάππειο κυριακάτικα!

    Ο Ρουφιάνος είχε πέσει μέσα στις Ευρωεκλογές και έβγαλε κάτι αρκετά ενδιαφέρον που δικαιολογεί τα chain mails που είναι στη γύρα με τις εξωφρενικές διαφορές του +5.

    Κάποιοι σοβαροί αναλυτές (όχι εξιτπολάδες της κακιάς ώρας) βλέπουν πολλά κοινά στοιχεία με την αναμέτρηση του 2000 από την ανάστροφη. Για να θυμίσουμε τότε, οι τελευταίες δημοσκοπήσεις έδειχναν εως και 7% τη διαφορά για τη Νέα Δημοκρατία. Εντέλει με τη βοήθεια των …Σοβιετικών, το ΠΑΣΟΚ πήρε την αναμέτρηση οριακά με τα ρεζιλίκια Ντόρας που έμειναν αξέχαστα.

    Γραφεία στοιχημάτων ρίχνουν την απόδοση για το 2-3% σε επίπεδα …φαβορί.

    Στην επαρχία γίνονται περίεργες ζυμώσεις ιδιαίτερα σε Θεσσαλία, Ήπειρο και κάποιες μονοεδρικές

    • Nick avatar
      Nick @ Olympia 03/10/2009 21:47:41

      Όντως, ο Ρουφιάνος ξέρει πολύ καλά τι συμβαίνει. Να δούμε τώρα τι θα βγάλει το Λότο της... Γουαδαλαχαρα :)

  7. Olympia avatar
    Olympia 03/10/2009 21:43:57

    Όπως είχε αποκαλύψει και το press-gr γραμματέας πολιτικού γραφείου γαλάζιου flying dolphin έλεγε πως από την ακυβερνησία είναι προτιμότερη η αυτοδυναμία ΓΑΠ. Από σήμερα το μεσημέρι, έχει ξεσκιστεί στα τηλέφωνα μαζί με το επιτελείο “αναθεωρώντας” και ζητώντας σταυρούς για το δελφίνι, γιατί “όλα είναι ανοιχτά!”. Πήρε φαίνεται κάποιο μήνυμα από τα “άκρα” ότι μπορεί να μην είναι και τόσο ακραία την επόμενη μέρα παρά τις δεσμεύσεις προς …Τρανσυλβανία μεριά!

  8. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/10/2009 21:51:53

    Yπάρχουν δυό ακραίες εκδοχές πού προφανώς βγαινουν απο τά Επιτελεία.
    Οι Γαλάζιοι μιλάνε γιά κλείσιμο τής Ψαλίδας και οι Πράσινοι γιά 10%..
    Υπερβολές ασυζητητί.
    Προσωπικά θεωρώ βέβαιη την Αυτοδυναμία και την διαφορά σημαντική και άνετη.Και Πεντακομματική Βουλή σιγουρα.
    Οι αναποφάσιστοι συνήθως πάνε μέ το ΄Ρευμα΄..
    Το πώς εχει δημιουργηθεί το ΄ρεύμα΄είναι Αλλη Ιστορία,πού θα συζητηθεί μετ-εκλογικά.
    Οπως μετ-εκλογικά θά δουμε τί Πολιτικές ή και Μή-Πολιτικές θά εφαρμοστούν.
    Αν ήμουν Ν.Δ. θα σκεφτόμουν τήν επόμενη μέρα τού Κόμματός μου και την οποια δυνατότητα ανασύνταξης.Αλλως τε το Συντηρητικό Κόμμα ουδέποτε απέκτησε Ιδεολογία στην Ελλάδα κουβαλώντας τίς Μετεμφυλιοπολεμικές Ενοχές. .
    Αν ήμουν ΠΑΣΟΚΟΣ και κουβάλαγα λίγο μυαλό στο Κεφάλι μου ,μετά απο τούς Πανηγυρισμούς,θά σκεφτόμουν πώς νά μήν επαναλάβω τις Παλιές Αμαρτίες.
    Και πώς θα οργανωθεί ένα σοβαρό Σοσιαλδημοκρατικο Κόμμα χωρίς όλες αυτές τίς ΄Επιστημονικές΄Φανφάρες πού σερβίρονται,οτι δηλαδή και καλά θά φέρουν μεταγραφές Τεχνοκρατών απο το Εξωτερικό γιά να μάς ΄σώσουν΄,πού αν μή τι άλλο θυμίζουν δεκαετία τού 60 οπου οι Μικροαστοί θεωρούσαν τον επιστήμονα σάν κάτι το σημαντικό γιά να παντρέψουν τίς Θυγατέρες τους.
    Αν δεί κάποιος τά πράγματα ψυχραιμα, αυριο θα υπάρχει νέα Κυβέρνηση.
    Και παραμένει το ζητούμενο τής Αριστεράς πού πολύ φοβάμαιοτι θα αρχίσει να αλλοιθωρίζει σε στελεχιακό δυναμικό πρός το Πράσινο ακυρώνοντας γιά μιάν ακόμα φορά την δυνατότητα να αποτελέσει τον Αλλο Πόλο.

    Προσωπικά μού ειναι παντελώς αδιάφορο ποιος θα νικήσει αύριο,αλλά ολα τά στοιχεια συγκλίνουν πρός μιάν Ανετη Νικη ΠΑΣΟΚ.

  9. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 03/10/2009 21:55:24

    Το σχόλιο αυτό είναι συμβατό με την “ενόραση”-ανάλυση του Ατίθασου στο
    http://atithasos.blogspot.com/2009/10/blog-post_9474.html

    Επίσης, πρεπει να μην υποτιμηθεί μια τάση (σταθερή εδώ και 10 μέρες) ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ προς ΝΔ που εξουδετερώνει την μισή αντίστοιχη από ΝΔ προς ΠΑΣΟΚ. (4/8) 4; πολύ δεν είναι; γιατί τόσο πολύ;

    Και πως εξηγείτε ότι τα, προ αναγωγών, ποσοστά του ΠΑΣΟΚ εδώ και 15 μέρες είναι παγωμένα στο 36,5-37;

    Υπάρχουν κάποια “περιέργα” σημάδια…και όσοι κάνουν εύκολα αναγωγές ας προσέχουν!

    Αλλοιώς κερνάμε τσίπουρα

  10. Βανζέλ Παπαντό avatar
    Βανζέλ Παπαντό 03/10/2009 21:55:54

    Εγώ πάλι που δε θέλω να βγει το ΓΚΑΠ, γιατί βλέπω στο παραπάνω άρθρο ως αυτό που οι Αγγλοσάξονες αποκαλούν wishful thinking; Μακάρι να την πάρει την κρυάδα ο ΓΚΑΠ, αλλά με τέτοιο σμπρώξιμο που του κάνουν και με την ******* που δέρνει τους Έλληνες, δεν είμαι αισιόδοξος...

  11. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 03/10/2009 21:59:15

    Το αρχικό ποστ εννοώ, όχι το ανωτέρω του Σπύρου

  12. anagnostis avatar
    anagnostis 03/10/2009 23:28:47

    Ο Μητσοτάκης γιατί κάνει έκτακτη σύσκεψη στο σπίτι του στα Χανιά αυτήν την ώρα; Τι προβλέπει ο παμπόνηρος Δρακουμελ; Μήπως δεν του πάνε τα πράγματα όπως ηθελε για την κόρούλα του;

    • trellakias avatar
      trellakias @ anagnostis 04/10/2009 11:38:35

      άκουσε καλά φίλε γιατί πράγματι ξέρω :
      2% η διαφορά λέει η ψιψινέλ με τον δρακουμέλ.

  13. palios avatar
    palios 03/10/2009 23:30:28

    Βγαινει το Μέγκα και κάνει την προβοκατσια δίνοντα 42,7% στο ΠΑΣΟΚ και αυτοδυναμία και απο πίσω βγαίνει ο Παπαγιάννης και το ...εγκρίνει:
    "Η κάρτα είναι εντελώς ενδεικτική και σχετίζεται με τις δημοσκοπήσεις που είδαν το φως της δημοσιότητας πριν από την απαγόρευση", έλεγε σήμερα στο δελτίο του Mega, ο Στραβελάκης στον Ηλία Νικολακόπουλο. Εκεί περίπου θα είναι τα πράγματα. Λίγο πιο κάτω ως προς τις έδρες του πρώτου κόμματος".

    Χα χα χααααααααα

  14. anagnostis avatar
    anagnostis 03/10/2009 23:32:11

    Πιο πίσω όμως λέει οτι η αποχή θα είναι γυρω στο 10% και η διαφορά στο 5%
    Ο,τι ναναι δηλαδή

  15. Keep Talking avatar
    Keep Talking 03/10/2009 23:55:42

    και αν αντί για τον Βενιζέλο πάει η Ντόρα στο Ζάππειο;;;

    • trellakias avatar
      trellakias @ Keep Talking 04/10/2009 11:43:11

      Γνωρίζει, δεν είναι ερασιτέχνης σαν τον Μπέννυ. Υπομονή θα πάει ο Καραμανλής και θα κάνει τις προγραματικές δηλώσεις για να τελειώνουμε και με το φαινόμενο ¨Jefrey". ΑΡΚΕΤΑ με τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ του μηδέν εις το πηλίκιον!!!!!!!!!!!

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/10/2009 23:57:25

    Θα την περιλάβει η Νταλάρα και θα τη πλακώσει στις φάπες.

  17. andreas avatar
    andreas 04/10/2009 12:28:13

    Ειναι γεγονός ότι παίζεται πλέον και η πρώτη θέση, δεν ήταν δυνατόν τα ποσοστά που έδιναν να ήταν συμβατά με την πραγματικότητα, άκου 6-7%!!!! Για χαζούς μας έχουν

  18. JR avatar
    JR 04/10/2009 21:43:03

    Δεν το κλείνετε το αντιπασοκικό site σας μετά την αποψινή ξεφτίλα λέω εγώ; Είτε "τα πιάνατε" από τον Κουρασμένο για να δημοσιεύετε τέτοια άρθρα, είτε δεν είχατε πραγματικά ΚΑΜΙΑ επαφή με την πραγματικότητα. Είτε το ένα, είτε το άλλο... είστε για λύπηση.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ JR 04/10/2009 21:47:13

      Χαλάρωσε ρε συ, εκτός και αν πάς για διορισμό σε κανένα stage και είσαι μέσα στη χαρά.

      • Nick avatar
        Nick @ Strange Attractor 04/10/2009 21:48:44

        Ναι, είναι της μοδός οι πινακίδες με την επιγραφή "ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ". :)

    • Le canard avatar
      Le canard @ JR 04/10/2009 21:49:55

      Βρε JR τώρα να το κλείσουμε, που ανέβηκε το ΠΑΣΟΚ και θα πιάσουμε για τα καλά δουλειά;