21/07/2010 19:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάει χάλασε και το Στάνφορντ

Έδρα ελληνικών σπουδών «Κωνσταντίνος Μητσοτάκης» στο Πανεπιστήμιο Στάνφορντ

http://news.in.gr/greece/article/?aid=650818&lngDtrID=244

Θ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/07/2010 19:47:52

    Τα λεφτά που τα βρήκε;

    • Paranoia avatar
      Paranoia @ archaeopteryx 21/07/2010 19:58:00

      "Η πρωτοβουλία ανήκει στην οικογένεια Τσακοπούλου-Κουναλάκη, η οποία για το σκοπό αυτό δώρισε δύο εκατ. δολάρια στη Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών του φημισμένου Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια."

      Ποιοι είναι τούτοι πάλι;
      Πόσα πλοκάμια έχει ο Δράκουλας;

      • tzager avatar
        tzager @ Paranoia 21/07/2010 20:47:04

        Ο Τσακόπουλος είναι απ'τους πιο πλούσιους ομογενείς στο America και η οικογένειά του μεγαλο-χορηγοί των Δημοκρατικών και στενοί φίλοι της οικογένειας Clinton αν δε κάνω λάθος.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 21/07/2010 19:58:49

      Κάποιοι λέει δώρισαν 2 εκ. δολάρια. Οικογένεια Τσακοπούλου-Κουναλάκη.

      Υπάρχουν άνθρωποι που ψαρώνουν ακόμη με το Μητσοτάκη;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Επώνυμος 21/07/2010 21:24:30

        Υπαρχουν Ελληνοαμερικανοι που φυσικα ενδιαφερονται για τις οσο το δυνατον καλυτερες σχεσεις ΗΠΑ - Ελλαδος και ψαχνουν να βρουν πολιτικους και παραγοντες στην Ελλαδα που να μην ειναι αντιαμερικανοι.

  2. Misha avatar
    Misha 21/07/2010 20:02:00

    Παλιά ιστορία , από το 2005.
    Η Ελένη Τσακοπούλου-Κουναλάκη είναι τωρα πρεσβειρα των ΗΠΑ στην Ουγγαρία (που έδιωξε το ΔΝΤ κλπ)

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 21/07/2010 20:41:11

    Έχει που έχει καταστροφικούς σεισμούς από μόνη της η Καλιφόρνια... η κολλεγιά με τη μητσοτακέικο δεν θα της βγει σε καλό.

  4. Σαος avatar
    Σαος 21/07/2010 21:05:50

    Μπρρρρρρ!!!! Ανατριχίλα!!!! Φτου, σκόρδα, μακριά από μας!

  5. lpap avatar
    lpap 21/07/2010 21:07:55

    Πλάκα πλάκα θα χε μεγάλο ερευνητικό ενδιαφέρον η πορεία του Κ. Μητσοτάκη για τον ιστορικό. Τόμοι ολόκληροι θα γράφονταν, ελπίζω αμερόληπτα, όσο γίνεται. Εξάλλου από μεροληψία πήξαμε σε αυτή τη χώρα. πχ. Όλοι Παπανδρέου, διαχρονικά, είναι μέγιστοι ηγέτες με ατελείωτη συνεισφορά στη χώρα ενώ όλοι οι άλλοι κατά τι μικρότεροι. Αγιογραφίες!!

  6. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 21/07/2010 21:09:15

    "Σκοπός της έδρας είναι η μελέτη των ιδεών του ελληνικού πολιτισμού που εμπεδώθηκαν από το δυτικό πολιτισμό, καθώς και η ανάδειξη των καινοτόμων ιδεών της αρχαίας Ελλάδας και του τρόπου με τον οποίο επηρέασαν τις σύγχρονες επιστήμες."

    Τι σχέση έχει ο κ. Μητσοτάκης με όλα αυτά δεν καταλαβαίνω.

    Μας είπε ποτέ τι ακριβώς είναι δημοκρατία; Τι ακριβώς είναι επιστήμη μήπως; Μας τα δίδαξε όλα αυτά με την πολιτική του στάση; Πότε;

    Εγώ τον βλέπω ως τον γενάρχη μιας πολιτικής δυναστείας απλώς. Και δεν βλέπω και την προσφορά του γενικώς στον τόπο. Και δεν είναι ότι δεν φοράω πάλι τα γυαλιά μου. Τα φοράω. Αλλά...

    Ενας κλασσικός κοινοβουλευτικός πολιτικός με δυναστικές τάσεις και προεκτάσεις στην καλύτερη περίπτωση.

    Ποια αρχαία ελλάδα κύριοι εθνικοί ευεργέτες; Τι εμπέδωσε ο δυτικός πολιτισμός από την αρχαιότητα; Ηρθε μπήκε στο μαγαζί και ψώνισε ότι ήθελε μόνο. Ασε που δεν πλΕρωσε κιόλας. Ακόμη μας χρωστάει μάρμαρα...

    Αυτοί οι ανθρώποι, οι δυτικοί, υιοθετούν μόνο ότι τους συμφέρει. Βασικά την Ρώμη υιοθέτησαν. Και μας παρουσίασαν όλο αυτό για ελλάδα.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Θραξ Αναρμόδιος 21/07/2010 23:25:46

      Μην είσαι άδικος.
      Ξεχνάς τη "συλλογή" αρχαιοτήτων τού κ. Μητσοτάκη;

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/07/2010 22:09:45

    Παλι καλα που δεν εγινε "Κουλης Μητσοτακης".

    Μαζευει χορηγιες αλλα Μαντελη για την κορακλα ο κερατας.. ειναι Πανεπιστημων!

    ΠΠ

  8. helas george avatar
    helas george 22/07/2010 00:33:59

    ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕ!!!ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ (ΦΑΝΕΡΑ ΚΑΙ ΚΡΥΦΑ) ΜΑ ΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ!!!!!ΨΑΧΤΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΘΝΑΡΧΗΣ ΣΚΟΠΙΑΝΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΑΙ.ΟΛΑ ΤΑ ΣΦΑΖΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΩΝΩ.Η ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙ ΕΝΑΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΣΤΟ ΣΚΑΜΝΙ ΠΩΣ ΕΞΑΡΓΥΡΩΝΕΤΑΙ??ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΚΚΕ (ΠΙΑ)ΓΙΑΤΙ ΕΚ ΚΡΗΤΗΣ ΟΡΜΩΜΕΝΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΕΣΠΕΙΡΑΝ ΠΥΡΗΝΕΣ ΤΩΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ (ΜΑΝΙΑΔΑΚΗΣ ΟΥΓΓΑΡΙΑ κτλ) ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΟΛΟΣ ΑΙΦΝΙΔΙΩΣ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΚΕΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΠΡΟΣ ΩΦΕΛΟΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΜΕ ΣΥΓΟΝΤΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ.ΕΚΕΙ ΦΤΑΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΚΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΤΩΝ ΔΙΠΛΩΜΑΤΩΝ ΚΑΡΙΕΡΑΣ.

  9. helas george avatar
    helas george 22/07/2010 00:43:52

    CAXTE NA BREITE THN PARASTASH ME TON GIVRGO ARMENH O AMERIKANOS MESA MOY KAI UA KATALABETAI

  10. enas perastikos avatar
    enas perastikos 22/07/2010 05:21:19

    Ο Τσακόπουλος είναι γνωστός μεσάζων στις προμήθειες εξοπλισμών και
    χρηματοδότησε τη τιμητική έδρα του Δράκουλα στο Stanford αποσκοπώντας σε ελληνικές προμήθειες καθ'οσον η Ντόρα έπαιζε προ τριετίας διάδοχος του Καραμανλή και μελλοντικός Πρωθυπουργός.
    Δεν τους βγήκε thanks to the bloggers....

  11. Πετρος avatar
    Πετρος 22/07/2010 11:57:46

    Πέρα απ' τους αστεϊσμούς, είναι σημαντικό σε τέτοιες εποχές, που χρειαζόμαστε την θετική γνώμη των ξένων, να πραγματοποιούνται τέτοιες πρωτοβουλίες. Το Stanford είναι από τα σημαντικότερα παν/μια της Αμερικής, εκεί θήτευσε και o John F. Kennedy, η Κοντολίζα Ράης και τόσοι ακόμη. Μακάρι και άλλοι ακόμη Έλληνες να δώσουν χρήματα για τέτοιους σκοπούς.

  12. Γιάννα avatar
    Γιάννα 22/07/2010 13:01:26

    Μην ξεχνάμε ότι με τον τρόπο αυτό μπορούμε να αυξήσουμε και την soft power της χώρας μας. Όλο και πιο πολλοί θα μαθαίνουν για την ελληνικότητα της Μακεδονίας, θα μαθαίνουν την ιστορίας μας και τον πολιτισμό που αναδείξαμε. Μακάρι να υπήρχαν και άλλες έδρες όπως αυτή του Κ. Μητσοτάκη, Κ. Καραμανλή, Σ. Κόκκαλη, Λ. Λαυρεντιάδη. Εξάλλου και οι Αμερικάνοι-Βρετανοί-Γάλλοι το ίδιο κάνουν με την Ελληνοαμερικανική ένωση, το Βρετανικό Συμβούλιο και το Γαλλικό Ινστιτούτο αντίστοιχα.

  13. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 22/07/2010 13:32:58

    Το Στάνφορντ δεν είναι Κρατικό Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνια, αλλά ιδιωτικό Πανεπιστήμιο. Όποιος θέλει και διαθέτει τα οικονομικά μέσα, μπορεί να χρηματοδοτεί ερευνητική ή διδακτική δραστηριότητα, κατά βούληση.
    h**p://en.wikipedia.org/wiki/Stanford_University.
    Το αναφέρω, προς χάρη της ακρίβειας όσων λέγονται εδώ ή αλλού.

  14. andreas avatar
    andreas 22/07/2010 13:53:04

    Πάλι η ίδια καραμέλα που προώθησε καλά το βαθύ ΠΑΣΟΚ ! Ο Μητσοτάκης ο διαπλεκόμενος ???? Ρε σεις αν ήταν τοοοόσο διαπλεκόμενος δεν θα του έριχναν την κυβέρνηση ούτε θα ήταν στην αντιπολίτευση τόσα χρόνια ούτε ο.. αθώος Σαμαράς θα γινόταν πρόεδρος της ΝΔ! Αυτό τουλάχιστον θα το κατάφερνε εύκολα ένας.. διαπλεκόμενος! Είναι πολύ απλά τα πράγματα..όποιος πάει να προσφέρει στην Ελλάδα τον τρώνε!!!

  15. Ελένη avatar
    Ελένη 22/07/2010 14:08:00

    Ως συνήθως η αναγνώριση έρχεται από το εξωτερικό... Από Έλληνες που δεν έχουν ανάγκη από την προστασία των εγχώριων συμφερόντων και λένε τα πράγματα με το όνομά τους! Έχουμε βαρέθει στην Ελλάδα να βλέπουμε το όνομα 'Παπανδρέου' σε ταμπέλες!

  16. alex avatar
    alex 22/07/2010 14:18:19

    Δεν πάω κανέναν τους! Αν και ο Μητσοτάκης τελικά αποδείχθηκε ο λιγότερο διαπλεκόμενος..αλλιώς όπως διάβασα κ παραπάνω θα είχε καταφέρει περισσότερα! βλέπε.. οικογένειαΠαπανδρέου!!!!!!!!!!!
    Υπάρχουν άλλοι που, αν και δεν τους κόλησαν τα κανάλια το όνομα, έχουν τη χάρη του Δράκουλα! Αλλά τελικά μένουν σαν ηγέτες! Αυτή είναι η ελλάδα των στημένων παιχνιδιών !