#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/11/2012 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάει τρελάθηκε ο κόσμος: Τα μίντια στηρίζουν Σαμαρά και χτυπάνε το ΠΑΣΟΚ!

Πρέπει να προσέξουν εκεί στο Μαξίμου για την όψιμη στήριξη των νταβατζήδων βορείων και νοτίων προαστίων. Οι ευκαιριακές φιλίες και τα «κολλητηλίκια» είναι πολύ επικίνδυνα...



Μακάρι η απόφαση των Βρυξελλών να αποδειχθεί μια βιώσιμη λύση για την Ελλάδα. Και μακάρι μέρος από τα χρήματα να μπουν στην πραγματική οικονομία, να πληρωθούν οφειλές σε επιχειρήσεις, φαρμακοποιούς, κατασκευαστές κ.λπ. αλλά και να επιστραφεί το ΦΠΑ που υπολογίζεται σε πολλά εκατομμύρια ευρώ.

Άλλωστε, αυτή είναι και η πρώτη επιλογή του Σαμαρά, δεν είναι τρελός να μη θέλει να βελτιώσει την εικόνα της οικονομίας και να δημιουργήσει ένα ασφαλές δίχτυ κοινωνικής προστασίας.

Ωστόσο, κατά ένα περίεργο τρόπο από προχθές διάφορα κανάλια και δημοσιογράφοι έχουν πνιγεί στα... σάλια τους από το γλείψιμο που κάνουν στην κυβέρνηση και ιδιαίτερα στον Σαμαρά και τον Στουρνάρα. Άλλοτε σφοδροί επικριτές έχουν γίνει πιο κυβερνητικοί από όλους ενώ η πολιτική ορισμένων καναλιών, μεγαλοκαναλαρχών και εκδοτών έχει μεταστραφεί πλήρως.

Αν έβλεπε για παράδειγμα κανείς το δελτίο ειδήσεων του Mega και το θέμα για το υπουργικό συμβούλιο θα νόμιζε ότι βγαίνει κατ' ευθείαν από το στούντιο της... Συγγρού.

Τι λεφτά που θα πέσουν στην αγορά και θα αλλάξει το κλίμα, τι ότι ο Σαμαράς δίνει εντολές στους υπουργούς για να πληρώσουν τα ληξιπρόθεσμα, τι ότι η κυβέρνηση είχε μια μεγάλη επιτυχία που προσπαθεί να κεφαλοποιήσει.

Μιλάμε για το ίδιο κανάλι και τους ίδιους πάνω – κάτω δημοσιογράφους που έλεγαν μετά το ναυάγιο του προηγούμενου Eurogroup ότι η κυβέρνηση πήγε απροετοίμαστη, ότι δεν είχε σχέδιο και άλλα τέτοια. Ξαφνικά τα μέσα ενημέρωσης έχουν γίνει τόσο φιλικά προς τη ΝΔ που θα πρέπει να ανησυχούμε σφόδρα. Ποτέ άλλοτε το κόμμα και προσωπικά ο Σαμαράς δεν είχαν τόσο μεγάλη στήριξη από κανάλια και εφημερίδες. Κι από την άλλη ο Βενιζέλος να κατηγορεί 5-6 δημοσιογράφους ότι έχουν πάρει εργολαβία να καταστρέψουν το ΠΑΣΟΚ, λες και χρειάζονται κι άλλοι για κάτι τέτοιο, δεν το καταφέρνει και μόνος του.

Το ΠΑΣΟΚ να ουρλιάζει για χτυπήματα που του κάνουν τα Μέσα Ενημέρωσης και η ΝΔ να έχει όλα τα Μέσα με το μέρος της ενώ ο μέχρι πρότινος «απόβλητος» Σαμαράς να είναι σήμερα ο σωτήρας της χώρας. Πάει τρελαθήκαμε εντελώς, γύρισε ο κόσμος ανάποδα.

Όμως, εμείς δεν τρώμε κουτόχορτο, όλοι αυτοί οι όψιμοι παρατρεχάμενοι της δημοσιογραφίας έχουν τον σκοπό τους. Άλλωστε μέχρι πρότινος είχαν κάνει... φωστήρα της πολιτικής και της οικονομίας τον Παπανδρέου, στον Σαμαρά θα «κωλώσουν»;

Πρέπει να προσέξουν λοιπόν εκεί στο Μαξίμου για την όψιμη στήριξη των νταβατζήδων βορείων και νοτίων προαστίων. Οι ευκαιριακές φιλίες και τα «κολλητηλίκια» είναι πολύ επικίνδυνες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 28/11/2012 17:03:51

    σωστά!

  2. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 28/11/2012 17:06:51

    Μεθυστική η οσμή του Χρήματος...
    Εκθαμβωτικό το χρώμα του Χρήματος...
    Υαινες, λιοντάρια,πεταλούδες,σαλιγκάρια,καρχαρίες αρχίζουν να αντιλαμβάνονται τις αλλαγές των καιρών...
    Οποιος φτάσει πρώτος ,παίρνει καλή σειρά στο μάσημα.
    .
    Θα γίνει το έλα να δις σε λίγο.

    • ΧΑΡΗΣ avatar
      ΧΑΡΗΣ @ ορεσείβιος 28/11/2012 18:39:50

      Τώρα είναι το μεγάλο στοίχημα για τον Σαμαρά να τον γράψει η Ιστορία σαν απόγονο της γιαγιάς του.
      Να μην υποκύψει και να κλείσει τη στρόφιγγα, δίνοντας όλο το βάρος στην αναδιοργάνωση του σάπιου Κράτους μας που δεν χρειάζεται ούτε ένα ευρώ για να συνέλθουμε, αρκεί να αλλάξουμε ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ.
      Το παράδειγμα του Καραμανλή με τους νταβατζήδες είναι ακόμη νωπό.
      Ο κόσμος περιμένει δικαιοσύνη, αξιοκρατία, όραμα και όχι αριστεράτζα .
      Ολα τάλλα θάρθουν μόνα τους .

      • ΧΑΡΗΣ avatar
        ΧΑΡΗΣ @ ΧΑΡΗΣ 28/11/2012 19:18:26

        Να σταματήσουν να ταίζουν με άχρηστες διαφημίσεις οι ΔΕΚΟ , ΔΕΗ κλπ τα αδηφάγα ΜΜΕ.
        Μια Χώρα 11.000.000 με πενήντα εφημερίδες και είκοσι κανάλια είναι κατάντια και μαφιόζικη διαπλοκή.

  3. NTUA avatar
    NTUA 28/11/2012 17:07:06

    Πώς αλλιώς; Αφού περιμένουν (και μάλιστα σε καλή σειρά) να πάρουν λεφτά (κρατικές διαφημίσεις) από τη δόση... Αν δεν το πιστεύετε, ψάχτε το.

  4. theo1611 avatar
    theo1611 28/11/2012 17:22:32

    "Είς οιωνός άριστος, αμύνεσθαι περί ...πάρτης"

    Εδώ και 2,5 σχεδόν χρόνια παρακολουθούμε τα κατεστημένα συμφέροντα (πολιτικά, συνδικαλιστικά, επιχειρηματικά και διαπλεκόμενα μεταξύ τους βεβαίως-βεβαίως) να δίνουν τον "νυν, υπερ πάντων αγώνα" για να διασφαλίσουν τα ήδη κεκτημένα και να απολαύσουν περισσοτέρων στο μέλλον, πάνω στο πτώμα της χώρας!!!

    Το καθεστωτικό σύστημα είναι εξαιρετικά ισχυρό, αξιοποιεί και το νόμο της αδράνειας (όσο μεγαλύτερη αδράνεια υπάρχει, τόσο μεγαλύτερη ενέργεια απαιτείται για να αλλάξει η κατάσταση του συστήματος) και βέβαια κατάφεραν να ακινητοποιήσουν την ελληνική οικονομία, προκειμένου να αποκτήσουν πλεονεκτική θέση κατά την επανεκκίνηση, με μοναδικό στόχο όχι το χρόνο επανεκκίνησης που εξυπηρετεί το κοινό συμφέρον (που έπρεπε να ήταν προχθές....), αλλά εκείνο το χρόνο (πολύ αργά για το κοινό συμφέρον) που εξυπηρετεί καλύτερα τις επιδιώξεις τους.

    Αλλά perfect control, no control at all!!!!

  5. Karenin avatar
    Karenin 28/11/2012 17:32:28

    Θέλει προσπάθεια να τα αλλάξεις ολα, για να μην αλλάξει τίποτα για μερικούς.

  6. aris. aold avatar
    aris. aold 28/11/2012 20:39:47

    Στο σπίτι των Μητσοτάκηδων υπάρχουν τηλεοράσεις;;

  7. Νικήτας avatar
    Νικήτας 28/11/2012 22:35:45

    Μ α κ ρ ι ά

    από γλείφτες_κοιλιόδουλους_μιντιακούς μαφιόζους.

    Βρείτε τον τρόπο να τους καταργήσετε αργά και μεθοδικά.

  8. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 28/11/2012 23:07:41

    Μην υπερβάλλουμε....Οι εφημερίδες είναι στην πλειοψηφία τους αντιμνημονιακές ( μπορεί να έχουν ισχνή κυκλοφορία, αλλά έχουν τον ίδιο χρόνο προβολής από τις πρωινές εκπομπές όλοι οι τίτλοι, οπότε περνάει το αντικυβερνητικό κλίμα) και τα κανάλια είναι 50-50. Ο Σαμαράς και οι υπουργοί του που δουλεύουν ( όλοι ξέρουμε ποιοι είναι) αλλάζουν με αγώνα τις ισοροπίες , αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς...Ο,τι και να λέει το MEGΑ, αν σου ασκεί αντιπολίτευση η ίδια η κρατικη τηλεόραση ( βλ.Αρβανίτης π.χ.) τι προσδοκίες υποστήριξης απο τα ΜΜΕ να έχεις;