26/11/2009 13:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάει, το ΄χασαν. Σε λίγο θα βγάλουν …διαπλεκόμενους και τον Μπενάκη με την Πηνελόπη Δέλτα



Μιλάμε για μεγάλη τρικυμία εν κρανίω. Βγήκε χθες ο Νικήτας Κακλαμάνης στο Mega και κατηγόρησε τον Σαμαρά ότι είναι από «τζάκι», επειδή είναι δισέγγονος του Εμμ. Μπενάκη και της Πηνελόπη Δέλτα. Τα ίδια ρωτούσε πριν από λίγο και ο Χατζηνικολάου τον Δημήτρη Αβραμόπουλο που τον αποστόμωσε.

 Τι σχέση  έχουν οι εθνικοί ευεργέτες με την διαπλοκή, τον Μιζοφοράκο, τον Κοκκαλίνο και τους άλλου; Ο Μπενάκης δεν ήταν πολιτικός και έδωσε λεφτά στο Έθνος, αντι να πάρει,  γι αυτό τον λένε «εθνικό ευεργέτη». Η οικογένεια Μητσοτάκη είχε αλισβερίσια με τους νταβατζήδες (είναι καταγραμμένα και σε …ημερολόγιο http://www.antinews.gr/?p=25196) και γι αυτόν την χαρακτηρίζουν «διαπλεκόμενη».

 Και όπως είπε και ο Αβραμόπουλος «τι σχέση μπορεί να έχει η καταγωγή ενός ανθρώπου από αστική οικογένεια που 'χει προσφορά στα γράμματα και τον πολιτισμό μ' ένα σύστημα πολιτικής εξουσίας;»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sefsef avatar
    sefsef 26/11/2009 13:46:17

    ασφαλώς και δεν ευθύνεται ο κύριος Σαμαράς για τους προγόνους του.
    Να αναφέρουμε όμως όλα τα ιστορικά δεδομένα και όχι όποια μας συμφέρει....ασφαλώς και ο Μπενάκης σήμερα θεωρείται "εθνικός ευεργέτης"......αλλά μην ξεχνάμε ότι ήταν και ο ηθικός αυτουργός της εκτέλεσης του Ίωνα Δραγούμη....

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ sefsef 26/11/2009 14:34:23

      Συμφωνώ κι επαυξάνω οτι ο Σαμαράς πέραν από δισέγγονοες του Μπενάκη είναι και ανηψιός/εγγόνι βουλευτών.

      Αν αυτό δεν είναι "τζάκι", τί είναι???

      Δεν μιλάμε για "καλό" ή για "κακό" τζάκι.

      Πάντως "τζάκι" είναι με μια φλόγα ναααααααααααααα...

      Υ.Γ.:
      Γιατί ψάχνουν για διαπλοκή στους προγόνους του Σαμαρά???
      Αρκεί να ελέγξουν το "άνοιξε-κλείσε" της ΠΟΛ.ΑΝ...

      • tiramola avatar
        tiramola @ Lavazza 26/11/2009 14:40:56

        Lavazza την βάψατε παίδαρε...
        Όλη την ακροδεξιά θα την πάρει ο πατριώτης Αντώνης προκειμένου να φτιάξει την μεγάλη κεντροδεξιά...

        • «Κασσάνδρα» avatar
          «Κασσάνδρα» @ tiramola 26/11/2009 18:41:51

          Οι πασόκοι μίλησαν οι άλλοι απλά βγάζουν συμπεράσματα.

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ Lavazza 26/11/2009 14:41:00

        Hello, εδω πλανητης ΓΗ

      • Hase avatar
        Hase @ Lavazza 26/11/2009 14:41:33

        Παλι σε προδωσαν τα εθνικα σου φρονηματα. Φυσικα με τον Σαμαρα επανω το κομμα σου θα γινει κομματακι.

      • Hase avatar
        Hase @ Lavazza 26/11/2009 14:45:33

        Λαβατζα, παλι σε προδωσαν τα εθνικα σου φρονηματα. Φυσικα με τον Σαμαρα επανω το κομμα σου θα γινει κομματακι.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Lavazza 26/11/2009 14:52:38

        Ξέρεις πόσα ανήψια βουλευτών υπάρχουν στην ελληνική επικράτεια; Γιατί κανένας τους δεν έχει την απήχηση του Σαμαρά;

        Το ζήτημα είναι να μην είσαι ΦΥΤΕΥΤΟΣ, σαν κάτι άλλους. Τώρα, αν δεν θέλετε να το καταλάβετε, το καταλαβαίνουμε. Πονάτε για το κόμμα σας που θα διαλυθεί, αλλά θα είναι για το καλό της χώρας, πιστέψτε με.

      • loretta avatar
        loretta @ Lavazza 26/11/2009 17:55:43

        LAVAZZA χαλαρωσε λιγο και μην υποτιμας και την ιδια σου την νοημοσυνη.

      • loretta avatar
        loretta @ Lavazza 26/11/2009 18:00:49

        Lavazza και επειδη εχεις ξεπερασει τα ορια του λαικισμου πολυ φιλικα στο λεω αν εχεις προσωπικα με τον αντωνη σαμαρα γιατι αυτο δειχνεις ..(εφοσον ισχυριζεσαι σε αλλα ποστ σου οτι ησουν τοσο κοντα του ).δεν τα απευθυνεις στον ιδιο?εδω ο κακλαμανης και τα λεει αυτα που λεει εσυ που κολας?

        θα αρχιζουμε να αμφιβάλουμε πραγματικα και για την νοημοσυνη σου αλλα και για τους λογους που ασκεις αυτου του ειδους την κριτικη στο προσωπο του.

        αν εχεις κατι να πεις με αποδειξεις τι σε κραταει τοσο καιρο?

        εδω αλλα και αλλα εχουν ειπωθει εσενα τι σε σταματαει???

        ΑΥΤΟ ειναι και το περιεργο με σενα λες πολλα αλλα στο τελος δεν λες τιποτα.

        • «Κασσάνδρα» avatar
          «Κασσάνδρα» @ loretta 26/11/2009 18:45:41

          Αφού έφτασε σε σημείο να συγκρίνει Πηνελόπη δέλτα με το Δράκουλα φαντάσου σε τι παραλήρημα βρίσκεται.

      • «Κασσάνδρα» avatar
        «Κασσάνδρα» @ Lavazza 26/11/2009 18:40:02

        Ε ναι τι Πηνελόπη δέλτα τι Μητσοτάκης ένα και το αυτό τζάκια και τα δύο...

        Συγκεντρωθείτε βρίσκεστε σε παραλήρημα

      • mesaios daktylos avatar
        mesaios daktylos @ Lavazza 26/11/2009 19:42:29

        Αστα φίλε Lavazza, μπέρδεψες τις φανέλλες με τις σκελέες. Ο Σαμαράς ΔΕΝ κληρονόμησε πολιτικό γραφείο, ψηφοφόρους και εκλογική περιφέρεια, από κανέναν μπαμπα του. Ουτε η οικογένειά του έκανε το βουλευτιλίκη οικογενειακή επιχείρηση.

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Lavazza 26/11/2009 20:00:02

        Ασχετε καρατζαφεροντοροπληκτε. Οταν λέμε τζάκια σημαίνει ότι ένας πολιτικός της ΝΔ εν προκειμένω έβαλε τα παιδιά και τα εγγόνια του στο κόμμα λόγω νεποτισμού. Δεν σημαίνει ότι είναι από καλή οικογένεια! (Γιατί η εργοδότριά σου δεν είναι και από καλή οικογένεια=τζάκι.....για να λέμε την αλήθεια)Ο Σαμαράς λοιπόν δεν είχε στη ΝΔ τον μπαμπά του ή τη μαμά του, τον αδελφό, τον ανιψιό, τον γιό κλπ.κλπ.
        Κιαυτό ο Δήμαρχος Κατιναίων -όπως εύστοχα αποκαλείται πλέον ο Νικήτας- δεν το ήξερε.....

    • ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
      ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ @ sefsef 26/11/2009 14:50:12

      Αὐτὸ γιὰ τὸν Δραγούμη δὲν ἔχει ἀποδειχθεῖ πάντως. Ἔχω διαβάσει π.χ. τὰ σχετικὰ ἄρθρα τοῦ Δημοσθένη Κούκουνα (στὸν «Λαβύρινθο» ἀλλὰ καὶ στὴν εἰδικὴ ἔκδοσι γιὰ τὸν Δραγούμη), ὁ ὁποῖος ἔχει ἀσχοληθεῖ πολὺ μὲ τὸ θέμα, ἀλλὰ καὶ αὐτός, ἂν καὶ δραγουμικὸς καὶ ἀντιβενιζελικός, γράφει ὅτι δὲν ἀπεδείχθη. (Τὸ κατήγγειλε βεβαίως καὶ ὁ Γύπαρης τὸ 1935, μετὰ θάνατον τοῦ Μπενάκη καὶ ἐνῷ εὐρίσκετο ὑπὸ κατηγορίαν γιὰ τὸ κίνημα τοῦ 1935 ὁ ἴδιος, ὅμως. Ἐνῷ ὁ Μπενάκης καὶ οἱ δικοί του εἶχαν διαψεύσει παλαιότερα τὶς κατηγορίες, ἀλλὰ καὶ οἱ ἄνθρωποι τοῦ Ἴωνα δὲν εἶχαν κατηγορήσει προσωπικῶς τὸν Μπενάκη ποτέ.) Τὸ θέμα δὲν ἔχει ξεκαθαρίσει.

      Αὐτὰ γιὰ τὴν Ἱστορία, ὄχι ὅτι ἔχουν σχέσι μὲ τὸν Σαμαρά τώρα!

  2. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 26/11/2009 13:48:26

    Η δημαρχέσσα εχει χασει τον μπούσουλα. Πλησιαζουν οι δημοτικες εκλογες, θα φαει μαύρο που θα είναι όλο δικό του...

  3. sefsef avatar
    sefsef 26/11/2009 13:51:22

    Πάντως δεν πρέπει να ψηφίσουμε τον κύριο Σαμαρά επειδή κατάγεται από αστική οικογένεια που ‘χει προσφορά στα γράμματα και τον πολιτισμό.
    Πρέπει να τον ψηφίσουμε αν πολιτικά συμφωνούμε μαζί του.
    Όπως δεν πρέπει να τον καταψηφίσουμε, επειδή κάποιος μακρυνός πρόγονός του ευθύνεται - κινούμενος από ιδιοτελή κίνητρα - για την εκτέλεση του Ίωνα Δραγούμη.
    Πρέπει να τον καταψηφίσουμε αν διαφωνούμε πολιτικά μαζί του.
    Οι εκλογές πρέπει να διεξαχθούν με πολιτικούς όρους και οι προτιμήσεις των ψηφοφόρων να γίνουν με καθαρά πολιτικά κριτήρια.

  4. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 26/11/2009 14:05:20

    Φάκτορα, επειδή κι εγώ χρησιμοποίησα τη λέξη «τζάκι» για την (και) πολιτική του καταγωγή, χρειάζονται κάποιες διευκρινίσεις:

    Πρώτα πρώτα η έκφραση «είναι από τζάκι» δεν είναι εκ των προτέρων αρνητική αξιολόγηση για κάποιον. Γνώμη μου είναι ότι ακόμη και σήμερα που έχει εκπέσει κυρίως σε αρνητική, η θετική ή ουδέτερη έννοια εξακολουθεί και ισχύει. Έτσι η έκφραση ο «Σαμαράς είναι από τζάκι» δεν είναι αρνητική προκατάληψη.

    Δεύτερον, η διάκριση μεταξύ των πολιτικών εννοιών «τζάκι» και «διαπλεκόμενα» είναι ή πρέπει να είναι σαφής. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

    Τρίτον, επίσης δεν είναι «κακό» το να κατάγεται κάποιος από πολιτικό τζάκι. Δε θα κριθεί πολιτικά από αυτό, ακόμη κι αν η καταγωγή του αυτή τον έχει βοηθήσει στην πολιτική του ανέλιξη. Και ο ΑΓΠ ήταν από τζάκι αλλά δεν κρίθηκε σχεδόν ποτέ εξ αυτού του λόγου.

    Τέταρτον, ο Εμμ. Μπενάκης υπήρξε ΚΑΙ πολιτικός, Βενιζελικός, βουλευτής, διωχθείς, κατηγορηθείς για τη δολοφονία Δραγούμη κλπ.

    Το να υποστηρίζει φυσικά κάποιος ότι ο Σαμαράς είναι διαπλεκόμενος είναι παντελώς εκτός τόπου

  5. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 26/11/2009 14:11:59

    Σου έχω απαντήσει ξανά ότι η Πηνελόπη Δέλτα (κόρη του Μπενάκη) είχε μεγάλο έρωτα για τον Δραγούμη και ότι απλώς φημολογείται ότι ο Μπενάκης, στενός φίλος και υπουργός του Βενιζέλου, βρίσκεται πίσω από την δολοφονία του. Η ιστορία αυτή είναι πολύ μυστήρια.
    Εσύ τώρα προσπαθείς ξανά και ξανά να αμαυρώσεις έναν πρόγονο του Σαμαρά, προφανώς χωρίς να ξέρεις για ποιό πράμα μιλάς.
    Και στο κάτω-κάτω ως ντορικός θα έπρεπε να ήσουν πιο κοντά στην Βενιζελική πτέρυγα παρά στον Δραγούμη.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Kώστας Θ. 26/11/2009 14:18:16

      Λόγω τοπολογίας μόνον ερωτώ, φίλε Κώστα. Δεν πιστεύω ν΄απαντάς σε μένα, ε;

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ antiathlitikos 26/11/2009 14:24:50

        όχι στον fatfat πιο πάνω που έγινε sefsef. Με σένα συμφωνώ απόλυτα.

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ antiathlitikos 26/11/2009 14:25:54

        όχι στον sefsef. Με σένα συμφωνώ απόλυτα.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Kώστας Θ. 26/11/2009 20:01:48

      Την ίδια ιστορία θα μπορούσαμε να την πούμε για το τρίγωνο Ντόρα-μπαμπάς-Μπακογιάννης.....

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 27/11/2009 01:21:39

        ....χμ, μεταφέρεις εν κρυπτώ και παραβύστω το κλίμα εκείνων των ημερών. λες ο πατήρ να πάει να κάνει την κόρη αρχηγό για ν΄ αντιρροπήσει...

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/11/2009 14:26:49

    Η πλακα για μενα ειναι οτι ο Δραγουμης ειναι το προτυπο του πως ΔΕΝ πρεπει να ειναι η δεξια.Μορφωμενος,εντιμοτατος αλλα και ονειροφαντασιοκοπος εκτος πραγματικοτητας με το ρομαντικο εθνικισμο του.
    Ελπιζω ο Αντωνης να μοιασει περισσοτερο με το ρεαλιστη βενιζελικο προγονο του Μπενακη παρα με το Δραγουμη.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ ψυχραιμια 26/11/2009 14:32:39

      Τι σχέση έχει τώρα ο Σαμαράς με τον Μπενάκη; Τι θέλετε να μας πείτε δηλαδή, ότι είναι το ίδιο με τη σχέση Μητσοτάκη-Ντόρας;

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ψυχραιμια 26/11/2009 14:50:54

      Αυτός ο "ρομαντικός εθνικισμός" έφερε το Μακεδονικό Αγώνα, τη θυσία του Παύλου και την εθνική ανάταση που οδήγησε στην απελευθέρωση της Μακεδονίας, της Ηπείρου και της Θράκης.

      Εσείς οι διατεταγμένοι εκπρόσωποι της ηττοπάθειας δεν έχετε το δικαίωμα να μιλάτε έτσι για τον Ίωνα Δραγούμη. Το ξέρουμε πως προτιμάτε το Βενιζέλο που στηρίχθηκε στις γαλλικές λόγχες για να πάρει την εξουσία και που έδωσε την Ανατολική Θράκη σε μία νύχτα χωρίς να πέσει ούτε μια ντουφεκιά (πρωτοφανές εθνικό έγκλημα). Δεν χρειάζεται να μας το λέτε κάθε τρεις και λίγο.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ ψυχραιμια 26/11/2009 14:51:46

      Από Μπενάκηδες ρεαλιστές κατάντησε η Ελλάδα όπως κατάντησε.Χρειαζόμαστε ονειροπόλους και ρομαντικούς πολιτικούς με όραμα για την Ελλάδα.Τον Ίωνα Δραγούμη τον εκτέλεσε πίσω από το Ζάππειο η προσωπική φρουρά του Βενιζέλου με επί κεφαλής το πρωτοπαλλίκαρό του τον Γύπαρη.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/11/2009 14:29:45

    ο Αντώνης είναι ο Αντώνης. Δεν είναι ούτε ο ήρωας στο Παραμύθι Χωρίς Όνομα, ούτε ο Τρελλαντώνης. Εμένα αυτό με καλύπτει.

    Και η Ντόρα είναι η Ντόρα.

  8. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 26/11/2009 14:41:33

    Και πάντως η συγγραφέας των ¨μυστικών του βάλτου¨ , η Πηνελόπη Δέλτα αυτοκτόνησε το πρωί της 27ης Απριλίου 1941 , την ώρα που εκπρόσωποι της SIEMENS ΚΑΙ ΤΟΥ KRUPP έμπαιναν στην Αθήνα , ενώ όλη η οικογένεια Μητσοτάκη πέρασε ¨ζωή χαρισάμενη¨ , και κατά την διάρκεια της κατοχής , και μεταπολεμικά.

    • Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
      Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες @ ΝΤΑΝΤΟΝ 26/11/2009 16:35:45

      Καλα δεν ειναι και ακριβως ετσι... Ο Beevor εγραψε οτι ο Μητσοτακης ηταν στις Αγροτικες Φυλακες της Αγυιας αλλα τον απελευθερωσαν οι Γερμανοι στις 25 Μαρτιου 1943 μαζι με αλλους 100 κρατουμενους...

      Ακουστε και το ωραιο... Οταν ο Γερμανος διοικητης συναντησε τον Μητσοτακη στον δρομο λιγο μετα απο την απελευθερωση του αυτος θελησε να τον ευχαριστησει προσωπικα. Ο Γερμανος λοιπον τον καλεσε στην επισημη κατοικια του στο σπιτι του Βενιζελου. Ακουστε τι του ειπε: "Νεαρε μου, σε ελευθερωσα επειδη απο ο,τι ακουσα μια μερα θα διαδραματισεις σημαντικο ρολο στα πραγματα της πατριδας σου. Μεινε λοιπον μακρια απο τις φασαριες".

      Καλο εεε..???

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΝΤΑΝΤΟΝ 26/11/2009 17:38:17

      αχ αυτή η μνήμη που χάνεται...

  9. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 26/11/2009 14:42:49

    Ο χρεοκοπημένος αστικός κοινοβουλευτισμός, οι πολιτικοί του και οι λακέδες του (τα ΜΜΕ) χρησιμοποιούν στην πολιτική πάλη, για να στηριχθούν στα πόδια τους, «κάθε μέσο»: το μέσο της απάτης, της ψευτιάς, της διαβολής, της πλαστογράφησης των πάντων και της συκοφαντίας.

    Στην Ελλάδα, ο Μητσοτακισμός αποτελεί την πλέον μακάβρια γκριμάτσα αυτής της κοινοβουλευτικής αχρειότητας και παρακμής: Η απάτη του παλαιοκομματισμού στην πιο αποκρουστική της μορφή…

    Και αυτό το μοχθηρό, «ιστορικό πρόσωπο» του Μητσοτακισμού έχει καταγραφεί στην κοινωνική συνείδηση:Την έχει σφραγίσει ανεξίτηλα…

    Η Ντόρα θα ηττηθεί, ακριβώς, γιατί αποτελεί την καρικατούρα αυτής της ιστορικής μοχθηρίας της κοινοβουλευτικής παρακμής.

    Αυτός είναι και ο λόγος που στο στρατόπεδό της συνωστίζεται όλη η παλαιοκομματική «σκουριά», όλοι οι «γενίτσαροι» και οι «μπράβοι» της καθεστωτικής παρακμής: Από τους ιδεολογικούς απολογητές της αμοραλιστικής κοινοβουλευτικής αχρειότητας μέχρι τους «μακιαβέλιδες» της «διαπλοκής»: ΜΜΕ και πολιτικάντηδες…

    Αυτό που δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί, στοιχειωδώς, αυτό το «στρατόπεδο» είναι τούτο το απλό: για την ελληνική κοινωνία και τη «συνείδησή» της συμβολίζει το παλιό και το σάπιο.

    Συνακόλουθα δεν είναι σε θέση, αυτό το στρατόπεδο, να ερμηνεύσει το γιατί ο Σαμαράς δημιουργεί «ρεύμα», το οποίο γιγαντώνεται ανάλογα με τον πόλεμο που του γίνεται.

    Δεν είναι σε θέση να αντιληφθούν ότι ο «ιστορικός συμβολισμός» του μητσοτακισμού είναι που προβάλλει το Σαμαρά σαν κάτι το «νέο» και ελπιδοφόρο, σαν μια φωτεινή διέξοδο από την ασφυξία της πολιτικής αθλιότητας και παρακμής.

    Σημείωση: Για μας δεν αποτελεί καμιά διέξοδο ο Σαμαράς. Αυτό, όμως, που μετράει στο πολιτικό γίγνεσθαι, δεν είναι οι αναλύσεις και οι αντιλήψεις οι δικές μας, αλλά το ΤΙ, το ΠΩΣ και το ΓΙΑΤΙ εκφράζει και καταγράφει ο Σαμαράς μέσα στην ελληνική κοινωνία και στη λαϊκή συνείδηση, σε αυτή τη φάση της πολιτικής ασφυξίας και απελπισίας.

    Το επαναλαμβάνουμε: Ο Σαμαράς αποτελεί, σήμερα, την ατομική προσφορά σε μια ομαδική ζήτηση ελπίδας.

    Έχει φτάσει σε τέτοια εξαθλίωση η πολιτική, έχει διογκωθεί σε τέτοιο βαθμό η απελπισία του ελληνικού λαού και είναι τόσο αποτρόπαιο το πρόσωπο του μητσοτακισμού που όλα αυτά έχουν καταστήσει τον Αντώνη Σαμαρά «κόμβο» ελπίδας και διεξόδου…

    Γι’ αυτό βλέπουμε ότι ο Σαμαράς δεν νιώθει την ανάγκη να απαντήσει σε καμία πρόκληση. Δεν χρησιμοποιεί τα όπλα των «αντιπάλων» του. Δεν τα έχει ανάγκη, ακριβώς γιατί αυτά τα όπλα των αντιπάλων του τον προβάλλουν ακόμα πιο πολύ σαν «αντίπαλο» του παλιού και σάπιου, σαν ηγέτη που στέκεται πάνω από τις αθλιότητες των μακιαβέλιδων του παλαιοκομματισμού.

    Οι ίδιοι αυτοί μακιαβέλιδες προβάλλουν τον Σαμαρά σαν ηγέτη μιας ελπιδοφόρας και μακράς πνοής…

    Όταν οι «μακιαβέλιδες» παρελαύνουν στα ΜΜΕ αδιάκοπα και αφηνιασμένα χρησιμοποιώντας αυτό το υστερικό τηλεθέαμα για να πλήξουν ποικιλότροπα το Σαμαρά, αυτό και μόνο το γεγονός καθιστά τον Αντώνη Σαμαρά «εχθρό» του παλαιοκομματικού ψεύδους, το πολιτικάντικου καιροσκοπισμού και της μητσοτακικής ταχυδακτυλουργίας και αθλιότητας.

    ΟΤΑΝ συστρατεύονται όλα τα ΜΜΕ και εν χωρώ εξαπολύουν ποικίλες χυδαιότητες εναντίον του Σαμαρά, σαν αυτές του Πολύδωρα και άλλων, τότε ο Σαμαράς μεγεθύνεται στα μάτια του ελληνικού λαού.

    Όταν ο Άρης Σπηλιοτόπουλος μιλάει σαν να ζει στον πλανήτη «Άρη», εξοργίζει τον ελληνικό λαό, ακριβώς γιατί ο ελληνικός λαός ζει εδώ και δεν μπορεί να του προσβάλεις τόσο βάναυσα τη νοημοσύνη του: Ότι δηλαδή η «διαπλοκή» και τα μεγάλα συμφέροντα προβάλουν το Σαμαρά και είναι εναντίον της Ντόρας!!!

    Είναι τέτοιος ο πανικός του συνασπισμένου παλαιοκομματισμού που βγάζει στον αφρό όλο το χυδαίο και μακάβριο μακιαβελικό οπλοστάσιό του. Κινητοποιεί ακόμα και τις «ακροδεξιές» εφεδρείες του. Κάνει, έτσι, απαστράπτουσα τη σήψη του και τη χρεοκοπία του…

    Από την άλλη ο Σαμαράς, με τον αέρα που του δίνει η κοινωνική δυναμική του στέκεται μακριά από τέτοιου είδους αθλιότητες και «σκουριές». Φιλοτεχνεί το ηγετικό προφίλ του πολιτικού που δεν χώνει τη μύτη του στις ακαθαρσίες, αλλά στέκεται υπεράνω των αθλιοτήτων και έχει προσηλωμένο το βλέμμα του σε ιδέες και οράματα, στο αύριο και όχι στο χθες…

    Ο Σαμαράς ακολουθεί τη συνταγή του Γκαίτε, συνταγή των ανθρώπων με ηγετική, χαρισματική στόφα: «Τον βόρβορο που σηκώνει η δύνη άστον να πέσει από εκεί που ήρθε»…ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΕ ΟΙ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΕΣ..ΦΕΥΓΟΥΝ

  10. σταμ avatar
    σταμ 26/11/2009 14:55:42

    ........να τον χαιρομαστε τον δημαρχο-φερεφωνο,,,τι μυγα σε τσιμπισε νικητακη?,,,ειπες ποιον υποστηριζης...το ξαναπες..ενταξει το ακουσαμε....τωρα γιατι εχεις βγει στη γυρα σαν τον τελευταιο βασταζο της ντορας,,,?..αυτο αρμοζει στη θεση που κατεχεις?..δεν εχεις λιγη αξιοπρεπεια
    ?

  11. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 26/11/2009 14:56:23

    "Xρεοκοπημένος αστικός κοινοβουλευτισμός"?
    Αλλά με τον Αντώνη;
    Και μετά τί;
    Έχω παραισθήσεις; Ντουμάνιασε γύρω; "Κατέβηκε ο Πολύγυρος και γίνηκε λιμάνι";

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 15:02:49

      Τι διαβάζουμε, stgm μου, τι διαβάζουμε! Τους "μακιαβελικούς λακέδες" μόνο μη ξεχάσουμε να ξεσκίσουμε μετά ...

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Sic transit gloria mundi 26/11/2009 15:02:51

      Το κείμενο είναι του Ρεσάλτο. Το λένε καθαρά οι άνθρωποι, δεν αποτελεί διέξοδο γι' αυτούς τους ίδιους, αλλά απλώς στην ανάλυσή τους επισημαίνουν τι εκφράζει αυτή τη στιγμή ο Σαμαράς σε επίπεδο κοινωνίας.

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 26/11/2009 15:04:03

    Προς ολους τους ενταυθα ιδεολογικους Προκρουστες που συνδεουν τα ασυνδετα με τζακια και ...φωτιες:

    GET A LIFE, DAMN IT!

    Αντι να ασχολειστε με ουσιωδη πραγματα, οπως π.χ. πως θα εχετε ικανους στη διοικηση (οταν κα αν την αναλαβετε) ψαχνετε να βρειτε αν ο Σαμαρας ειναι απο τζακι ή ...σομπα, Μαλακιες στο τετραγωνο δλδ. Και αν ειναι; Μπρρρρρ! τρομος στο ντοροαμερικανοκρατουμενο στρατοπεδο.

  13. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 26/11/2009 15:14:02

    Πολλά έχουν ειπωθεί τις προεκλογικές αυτές μέρες για "ηθικό" αρχηγό. Τι εννοούμε όμως; Δεν θα κλέβει το Δημόσιο Ταμείο; Δεν θα ανέχεται να κλέβουν το Δ.Τ. οι υπουργοί του και τα στελέχη του κόμματός του; Θα χρησιμοποιεί μόνο θεμιτά μέσα για την επίτευξη των στόχων του; Όλα τα παραπάνω;
    Νομίζω κινδυνεύουμε να ταυτίσουμε το Σαμαρά με το "καλό παιδί" , αν όχι το "μαλθακό παιδί" που θα άγεται και θα φέρεται λόγο της έμφυτης τελειότητας του χαρακτήρα του.
    Προσωπικά δεν θέλω τέτοιο αρχηγό και ο Σαμαράς δεν θα είναι τέτοιος. Μην έχετε μεγάλες προσδοκίες, εξειδανικεύοντάς τον.
    Ο αρχηγός και ίσως μελλοντικός πρωθυπουργός πρέπει να είναι έτοιμος να λερωθεί και να ξέρει πότε "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα", κρατώντας ηθικές-ανήθικες ισορροπίες μαεστρικά. Ο ΚΚ Α' ήταν άλλωστε που είπε "για να κυβερνήσεις μία χώρα πρέπει να στεγνώσεις την ψυχή σου".

  14. stelios avatar
    stelios 26/11/2009 15:15:28

    O Nικητας,ο Αρης και οι υπολοιπες αγορινες,
    να παν να κοψουν κανα δεντρο τη νυχτα η να κανουν μπικουτι σε κανα κοτερο και να αφησουν τα σαπια κατα μερος.

  15. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 26/11/2009 15:20:33

    Για να σοβαρευτούμε πάντως, ο Μπενάκης όπως και όλο το πρώιμο Βενιζελικό αστικό ρεύμα (με την Δημοκρατική Άμυνα της Θεσσαλονίκης) - και η ίδια η Πηνελόπη Δέλτα ως μεγάλη πνευματική προσωπικότητα του Βενιζελικού χώρου - ανέτρεψαν μια πορεία παρακμής της χώρας και την οδήγησαν σε περίοδο λάμψης και νικών (Βαλκανικοί, Ά Παγκόσμιος).
    Άλλο άν μετά ο Βενιζέλος και το επιτελείο του έκαναν σοβαρά πολιτικά λάθη (π.χ. υψηλό ρίσκο στο Μικρασιατικό που οδήγησε σε καταστροφή).
    Ο Μπενάκης επίσης διέθεσε την προσωπική περιουσία του για κοινωφελείς σκοπούς. Δεν το κάνουν αυτό πολλοί μεγαλοαστοί.
    Η Δέλτα ερωτεύτηκε άνδρα αντίπαλο πολιτικά, κάτι εξόχως ανθρώπινο. Και το πλήρωσε πολύ ακριβά, αυτή μόνον. Μένοντας αξιοπρεπής, έντιμη. Σήκωσε βαρύ σταυρό στη ζωή της. Σεβασμός, σιωπή.
    Ο Δραγούμης δολοφονήθηκε όντως από Βενιζελικούς παραστρατιωτικούς, αλλά η λοιπή παραφιλολογία είναι μάλλον της Χαλιμάς.

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 26/11/2009 15:53:19

    λίγος ρεαλισμός δεν θα έβλαπτε πάντως...

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 26/11/2009 16:12:36

    τι έγινε ρε παιδιά; 2 και 1 έμειναν ως την κυριακη για να επανέλθει ο ρυθμός ... όλα δεξιά εύχομαι ... :) και στους μεν και στους δε

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ αλλενάκι 26/11/2009 17:36:37

      Μεν και δε... Τι εννοείς ακριβώς;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Blimblomblim 26/11/2009 19:28:24

        Blimblomblim, το θέμα των εσωκομματικών της ΝΔ το βλέπω από κάποια απόσταση, ούτε το γνωρίζω από μέσα, το έχω ξαναγράψει εδώ.
        Δεν συμμερίζομαι απόλυτα τον δικό σας άκρατο ενθουσιασμό ότι κρίθηκε το αποτέλεσμα, ενώ αντιλαμβάνομαι πολύ καλά τι αντιπροσωπεύει ο ρεαλισμός των άλλων [για να μιλάμε αμφοτεροβαρώς...].
        Με ευχολόγια δεν αλλάζει μια ρότα δεκαετιών ...
        Όμως υπάρχουν σχολιαστές και σχολιάστριες εδώ και από τη δική σας πλευρά [περισσότεροι...] και από την άλλη [ένας, δύο...] που εκτιμώ τη σκέψη, τις γνώσεις και τις προσπάθειές τους. Γι' αυτό σας ευχήθηκα όλα δεξιά, αφού είναι μια ενδοδεξιά υπόθεση.
        Σε επίπεδο αναμέτρησης νομίζω ότι η μάχη μάλλον θα είναι σκληρή. Δεν έχω εκφραστεί εμφατικά υπέρ κάποιου υποψήφιου, όχι γιατί δεν θέλω να πάρω θέση, αλλά γιατί η καταδίκη της ΝΔ είναι πολύ νωπή για να ταυτίζονται με αυτό που αποκαλείτε ανάτασή του κόμματος όσοι δεν είναι σαρξ εκ της σαρκός του.

        Δεν έχω ΤΟΣΟ πτητική μνήμη...

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ αλλενάκι 26/11/2009 19:43:56

          Σοφά γράφεις, αγαπητή αλλενάκι (ελπίζω να μην πέφτω έξω στο φύλο, αν το "έπιασα" σωστά κάποια στιγμή).

          Δεν μιλούμε όμως για το ίδιο κόμμα με αυτό που ηττήθηκε στις 4 Οκτωβρίου. Τουλάχιστον οι μεν. Αν είμαστε ρομαντικοί και ιδεαλιστές και οι ελπίδες μας αποδειχθούν φρούδες, θα δείξει. Προς το παρόν, απολαμβάνουμε το ρομαντισμό μας στον αγώνα για τον Αντώνη της Ελλάδας...

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 26/11/2009 20:36:16

          σ'ευχαριστώ Blim...

  18. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 26/11/2009 17:32:21

    Αφήστε τον Μπενάκη και τη Δέλτα, είναι εντελώς ασόβαρα αυτά που λέει ο Νικήτας (πάλαι ποτέ συνοδοιπόρος του Σαμαρά αλλά οι συγκρίσεις δεν τον ευνοούσαν οπότε τόριξε στην ίντριγκα).
    Το σημαντικό είναι ότι τέτοιες κουβέντες είναι φτηνοί αντιπερισπασμοί που προσπαθούν να κρύψουν την έλλειψη σοβαρών επιχειρημάτων από την πλευρά της Θεοδώρας.
    Πρέπει να είναι πραγματικά απελπισμένοι οι κακόμοιροι!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ελεύθερος 26/11/2009 17:35:45

      Ναι, πρέπει να τους αφήσουμε να μιλάνε όσο γίνεται περισσότερο.

  19. striftompolas avatar
    striftompolas 26/11/2009 17:52:36

    Ο Σαμαράς είναι από τζάκι. Κυριολεκτικά. Δηλαδή τότε που οι άλλοι ψοφολογούσανε από το κρύο, τα σπίτια των προγόνων του είχανε τζάκια.

    Το πρόβλημα είναι ότι η έκφραση έχει χάσει πλέον το νόημά της, όπως και πολλά άλλα πράγματα, τα ξεφτιλίσαμε. Ζούμε σε ένα ταξικό κόσμο χωρίς αστική τάξη και όλα τα πλεονεκτήματα που μπορεί να έχει. Μόνο με τα μειονεκτήματα.

  20. kanis avatar
    kanis 26/11/2009 17:55:44

    Νικήτα
    Θα μου άρεσε πολύ, να ζω στη χώρα του "μηχανισμού" της Πηνελόπης Δέλτα. Ομως, ζούμε στη χώρα που παγειδεύτηκε από τον μηχανισμό Μητσοτάκη και μάλιστα σε συνεργασία με την Ζήμενς!
    Σύνελθε !

    • loretta avatar
      loretta @ kanis 26/11/2009 18:03:51

      απο τρελλο αγορι τι περιμενεις??

  21. OLA LEME !!! avatar
    OLA LEME !!! 26/11/2009 19:18:16

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΖΑΚΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ,ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΖΑΚΙ?????? ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    ΡΕ ΚΟΦΤΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!!!!!
    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ !!!!!!!!