Πάει την ψώνισε ο Σταύρος Θεοδωράκης. Νομίζει ότι είναι ο Ελευθέριος Βενιζέλος
16/03/2014 08:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάει την ψώνισε ο Σταύρος Θεοδωράκης. Νομίζει ότι είναι ο Ελευθέριος Βενιζέλος

Ο… ηγέτης του Ποταμιού παραλλήλισε τον εαυτό του και το κίνημά του με τον Εθνάρχη Ελευθέριο Βενιζέλο

Ο Σταύρος Θεοδωράκης διαβάζει… antinews αυτό είναι σίγουρο. Διότι μιλώντας στο Ρέθυμνο απ’ όπου ξεκίνησε την προεκλογική του εκστρατεία, είπε σχεδόν με τα ίδια λόγια ότι έχουμε γράψει εμείς για τον ΣΥΡΙΖΑ. Συγκεκριμένα, επιτιθέμενος στην Κουμουνδούρου, από την οποία θέλει να τραβήξει και τους περισσότερους ψηφοφόρους είπε: «Ακόμη και αυτοί που είναι έτοιμοι να κυβερνήσουν – έτσι λένε – δεν το έχουν αποφασίσει ακόμα. Οι μισοί είναι με το ευρώ – οι άλλοι μισοί είναι με την δραχμή. Η απόλυτη παράνοια. Ορισμένοι μάλιστα από αυτούς προτιμούν τον Μαδούρο της Βενεζουέλας – για εταίρο και σύμμαχο

Ότι έχουμε γράψει εμείς δηλαδή για τη Βαβέλ του ΣΥΡΙΖΑ και για το λοξοκοίταγμα του στον Μαδούρο. Κι έτσι ο κ. Θεοδωράκης αποδεικνύει αυτό που είχαμε υποψιαστεί. Ότι θα βγάζει λόγους και θα γράφει κείμενα κλέβοντας ατάκες από το διαδίκτυο και τις εφημερίδες.

Πέραν όμως της επίθεσης στον ΣΥΡΙΖΑ ο… ηγέτης του Ποταμιού έκανε ένα μεγάλο ατόπημα. Ουσιαστικά παραλλήλισε τον εαυτό του και το κίνημά του με τον Εθνάρχη Ελευθέριο Βενιζέλο. Αναρωτήθηκε εάν ο Ελευθέριος Βενιζέλος όταν κλήθηκε να κυβερνήσει σε μία δύσκολη στιγμή ήταν αριστερός ή δεξιός, θέλοντας να υποστηρίξει ότι και αυτός δεν πρέπει να μπαίνει στα καλούπια του αριστερού ή του δεξιού.

Το λες ρε μεγάλε; Έχεις το ηθικό, πολιτικό και μορφωτικό ανάστημα να συγκριθείς με τον μεγάλο Ελευθέριο Βενιζέλο; Δεν πας καλύτερα να συγκριθείς με τον Βαγγέλη Βενιζέλο που έχετε τις ίδιες πασοκικές καταβολές;

Δεν μας έφταναν όλοι οι απίθανοι στην πολιτική τώρα μας προέκυψε και ο καβαλοκαλάμης με το που είδε φως και μπήκε.

Κατά τα λοιπά η συγκέντρωση ήταν απογοητευτική. Αραία, αραία να φαινόμαστε καμιά σαρανταρέα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. airman avatar
    airman 16/03/2014 09:21:32

    " ... δεν πρέπει να μπαίνει στα καλούπια του αριστερού ή του δεξιού." Χωράνε οι τιτάνες σε καλούπια;

  2. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 16/03/2014 11:34:17

    Καλημέρα σας. Επιτρέψτε μου μια μικρή διόρθωση στο κείμενο. Από τα Χανιά ξεκίνησε την εκστρατεία του και πιο συγκεκριμένα από το χωριό του πατέρα του, Δραπανιά, Χανιών και το απόγευμα μίλησε στο δημοτικό κήπο των Χανίων. Από περιέργεια για το άγνωστο και το καινούργιο παραβρέθηκα στην ομιλία του. Αυτό που έβγαλα σαν συμπέρασμα είναι ότι δεν το έχει... Δεν του ταιριάζει όλο αυτό το σκηνικό... Οπότε τον κρατώ στην μνήμη μου από τις εκπομπές του στην τηλεόραση και η ζωή συνεχίζεται...

    • Σταμάτης Μηλαράκης avatar
      Σταμάτης Μηλαράκης @ Skeptikisths 16/03/2014 11:55:50

      Γεια σας, επιστρέψτε μου να σας πω μια άλλη άποψη. Ειμαι απο τα Χανιά και πήγα στη συγκέντρωση και εγω από περιέργεια. Κόσμο είχε, πάνω από 1.000 ίσως και 1.500 άτομα. Και ναι και εγω συμφώνησα οτι δεν το έχει, δηλαδή δεν το έχει οπως ο Τσίπρας και οι αλλοι πολιτικοί που ξέρουμε. Μιλάει αλλιώς. Αισθάνθηκα (και απογοητευτηκα για αυτο) οτι στον κόσμο πέρασε, ειδικά στους ηλικιωμένους.

      • gonzilaus avatar
        gonzilaus @ Σταμάτης Μηλαράκης 17/03/2014 12:04:12

        Πείτε μου ρε παιδιά πως γίνεται σε έναν χώρο 20 επι 50 και με δέντρα μέσα να χωράνε 1500 άτομα; Και μάλιστα όχι γεμάτο και αραιά αραιά. Μόνο όποιος έχει επισκεφτεί τον χώρο μπορεί να καταλάβει ότι δεν μπορούσαν να ήταν πάνω από 200 άτομα

  3. impz avatar
    impz 16/03/2014 16:08:37

    Έχω μια απορία,αν τα ΜΜΕ προβάλανε τόσο πολύ π.χ τον Βασίλη Λεβέντη, τι απήχηση θα είχε στην κοινωνία ;

  4. βαγόνι avatar
    βαγόνι 16/03/2014 18:55:05

    'Οταν ένα πολιτικό σύστημα δεν μπορεί να ανανεωθεί εκ των ένδον,έρχεται η ώρα των πολιτικών καιροσκόπων,των ψεκασμένων και των τυχάρπαστων...με το σχετικό σπρώξιμο κάποιων,γνωστών ή άγνωστων,κέντρων χειραγώγησης,που βρίσκονται κι'αυτά με την πλάτη στο τοίχο... παρ'όλα αυτά,η πρόσφατη επιλογή τους θα ξεφουσκώσει...παραείναι στο πόδι φτιαγμένη,η τελευταία ευρεσιτεχνία! Το θέμα όμως παραμένει...η Ιταλία φαίνεται να βρίσκει κάποια διέξοδο απο τα εσώτερα του συστήματος..όχι σπουδαία,αλλά κάποια που σώζει τα προσχήματα και δίνει χρόνο για τα περαιτέρω...εμείς έχουμε ακόμη δρόμο και ο κόσμος έχει πληγεί καίρια,ώστε να μήν μπορεί να πορευτεί με κάποια ψυχραιμία...είμαστε στη κρισιμότερη καμπή και οι θοδωράκηδες είναι πολύ "λίγοι",ακόμη και για το ρόλο του περιστασιακού καταλύτη...δε θά'θελα,πάντως,να ήμουν δημοσκόπος ούτε με σφαίρες...δε βγαίνει άκρη!

  5. Τασος avatar
    Τασος 16/03/2014 19:52:20

    καλησπερα σε ολους. Πιστευω οιτι συμμαχος του ποταμιου ειναι η μιζερια και η μικροψυχια πολλων που αναφερονται κατα του ποταμιου..πιστευω οτι και ο Σαμαρας πρεπει να κανει τη Νεα Ελλλαδα...τοτε μπορουν ολοι οι μιζεροι μαζι να εχουν συριζα και τη παλια ΝΔ..

    • σταθης avatar
      σταθης @ Τασος 18/03/2014 21:35:16

      και τη παλια ΝΔ.. -Γούστο έχει να μάς πεις ότι υπάρχει και άλλη, νέα! Τι λέει ο άνθρωπος όταν δε μπορεί να χωνέψει τη χλαπάτσα που έφαγε!

  6. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 16/03/2014 22:46:01

    Kαταλάβανε πως το μυαλό του Ελληνικού Λαού είναι για τα μπάζα και πλάκωσαν και οι Σταύροι. Μιλάμε για τον ίδιο Λαό που προ 4 ετών έδωσε 45% στον Γιώργο Παπανδρέου ( και που μετά την υπογραφή του Μνημονίου-για να μην ξεχνιόμαστε- του έδωσε νέα ευκαιρία τον Νοέμβριο του 2010 στις περιφερειακές εκλογές). Ήθελε λεφτά υπάρχουν ο ελληναράς, δεν άντεχε το "πάγωμα μισθών και συντάξεων". Στα χρόνια της κρίσης έδωσε δύναμη στον εσμό εθνομηδενιστών αριστεριστών/τσοχατχοπουλικών (Σύριζα) και σε νεάτερνταλ νεοναζί αποδεικνύοντας πως του αξίζει ό,τι παθαίνει. Τώρα ετοιμάζεται να πιαστεί πάλι κόροιδο. Ο υμνητής των Σημίτη/ΓΑΠ , ο πρώην δημοσιογράφος του ΚΛΙΚ ετοιμάζεται να ξυλευτεί από τον οργισμένο νεοελληναρά , που η στομάχα του υπήρξε ανέκαθεν η πολιτική του πυξίδα.

    • σταθης avatar
      σταθης @ Κώστας ΜΠ 18/03/2014 21:37:14

      Στα χρόνια της κρίσης έδωσε δύναμη στον εσμό εθνομηδενιστών αριστεριστών/τσοχατχοπουλικών (Σύριζα) και σε νεάτερνταλ νεοναζί αποδεικνύοντας πως του αξίζει ό,τι παθαίνει. -όπως όταν ψήφιζε και τη ΝΔ. Αυτό γιατί σού ξέφυγε;

  7. Αποστολης Χ avatar
    Αποστολης Χ 17/03/2014 03:25:43

    αμα ειχε διορισει καμμια πεντακοσαρια χιλιαδες στο δημοσιο τοτε θα εβλεπες τι κοσμο θα χε...ευτυχως αναρωτηθηκε μονο και δεν το υιοθετησε γιατι τωρα θα τον ειχατε κρεμασει τον αυθαδη που τολμησε τετοια ιεροσυλια...το χει ο ελληναρας το κουσουρι, πιστευει παντα διαφορους αλητηριους που του ταζουν αλλαγη, λεφτα υπαρχουν, ζαππεια...προς τον απο πανω το τελευταιο σχολιο

    • ANTILOGOS avatar
      ANTILOGOS @ Αποστολης Χ 17/03/2014 07:02:56

      Η ειρωνεία που διατυπώνεται στο σχόλιο σας μάλλον δείχνει νευρικότητα και αμηχανία. Τον πολιτικό αντίπαλο δεν τον αντιμετωπίζεις με χλευασμό, γιαούρτια, διακοπή συνεντεύξεων (σύστημα ΣΥΡΙΖΑ), αλλα με επιχειρήματα. Ο απλός ψηφοφόρος υποπτεύεται όταν κάτι νεο αντιμετωπίζεται νευρικά και με μη πολιτικούς όρους.

    • Μιχάλης Χ avatar
      Μιχάλης Χ @ Αποστολης Χ 17/03/2014 10:47:42

      Δηλ. τι προτείνεις ?? Δεν θέλεις έτσι... δε σου αρέσει αλλιώς .... μας μπέρδεψες !! Τι έχεις με το Θεοδωράκη και τον εμπλέκεις με Παπανδρέου και άλλους ?

  8. X Rhodesian s.a.s avatar
    X Rhodesian s.a.s 17/03/2014 17:00:36

    Δεν φταίει ο Θεοδωράκης ή όποιο άλλο 'φρούτο' εποχής ,για ότι λέει ή πράττει. Το MEGAλοκανάλι ας είναι καλά και η διαχρονική πασοκορεμούλα, που ζητάει ακόμη και τώρα μια θέση στον ήλιο της εξουσίας. Το λυπηρό και απαράδεκτο είναι, οτι δυστυχώς κάποιοι [ακόμη και υγειώς κατά τα άλλα σκεπτόμενοι] , πιστεύουν οτι τους ΄έχουμε ανάγκη, ή οτι είναι αναγκαίο κακό για την ' σωτηρία της πατρίδας' βεβαίως - βεβαίως... τι να πείς... άξιοι της μοίρας μας...τίποτε άλλο.