#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/04/2011 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάει πολύ να μιλάει και ο Κ. Σημίτης



Κυβέρνηση βλέποντας και κάνοντας. Δεν την χαρακτηρίζουμε εμείς έτσι αλλά ο πρώην πρωθυπουργός, Κ. Σημίτης, ο οποίος διάλεξε την Καθημερινή της Κυριακής για να τα «χώσει άγρια» στον Γ. Παπανδρέου. Όχι ότι έχει άδικο, αλλά εδώ που τα λέμε να μιλά και ο Σημίτης πάει πολύ. Η χαμένη τετραετία είναι το ίδιο εγκληματική με τα μεγάλα λάθη που έκανε η κυβέρνηση Καραμανλή αλλά και με τις απίστευτες γκάφες της σημερινής κυβέρνησης.
Εν πάση περιπτώσει, έστω και παραγκωνισμένος από την πολιτική σκηνή ο πρώην πρωθυπουργός λέει αυτά που και εμείς έχουμε πει εδώ και μήνες.
«Η κυβέρνηση ακολουθεί μια πολιτική βλέποντας και κάνοντας. Ασάφειες που παραμένουν και δεν διευκρινίζονται, μπορεί να οδηγήσουν τη χώρα σε μεγαλύτερη ακόμη αστάθεια».

Ουσιαστικά λέει στον πρωθυπουργό ότι το καράβι έχει φτάσει ένα βήμα πριν το παγόβουνο, αν δεν έχει πέσει ήδη πάνω του.
Χαρακτηρίζει ως μη ρεαλιστικό το στόχο είσπραξης 50 δισ ευρώ από τις αποκρατικοποιήσεις και την ακίνητη περιουσία έως το 2015, ενώ σε ότι αφορά την ρευστότητα των τραπεζών υποσημειώνει πως «όσο πάσχει η αξιοπιστία της χώρας, η διεθνής αγορά θα αρνείται να τις δανείζει».

Δηλαδή λέει στον κ. Παπακωνσταντίνου ότι τα 50 δις είναι μύθος για να θολώσει τα νερά και τις δικές του αποτυχίες ενώ αντικρούει και τις αιτιάσεις ότι θα βγούμε στις αγορές διότι έχουμε ανακτήσει ην αξιοπιστία μας.

Καλεί, επίσης σε μια συστράτευση για να βγούμε από την κρίση, προφανώς εννοώντας τη Νέα Δημοκρατία. Μα ο ίδιος δεν ήταν που ως πρωθυπουργός έγραφε τα άλλα κόμματα στα παλιά του τα παπούτσια. Τώρα ζητά συναίνεση, δήθεν για να το παίξει υπεράνω;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/04/2011 08:55:41

    Η εκδίκηση είναι πάντα ένα κρύο πιάτο, και ο αχαμνός λογιστάκος δεν ξέχασε ποτέ τον Ιούνιο του 2008. Βέβαια, σπρώχνει και την Ελλάδα ακόμα βαθύτερα στον κουβά, αλλά αυτό είναι κάτι που, πάντα, ποσώς τον ενδιέφερε.

    • thanasis avatar
      thanasis @ Αυριανιστής 07/04/2011 17:56:31

      ο προπομπος του τεταρτου ραιχ εκτελει διατεταγμενη υπηρεσια
      για να μασ γλυκανει το χαπι των νεων μετρων

  2. spiros avatar
    spiros 07/04/2011 09:20:57

    επειδή πλησιάει η ωρα των ευθυνών προσπαθεί να προστατέψει την υστεροφημία του.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/04/2011 09:43:36

    Τον πάμε δεν τον πάμε, την αλήθεια λέει. Τα 50 δις είναι μαϊμουδιά (με την έννοια ότι (1) δεν υπάρχουν τέτοια μετρητά και (2) οι λίστα πίσω από τα 50 δις ήταν της εποχής του.

    Το ότι είμαστε 1,5 χρόνο στο βλέποντας κάνοντας επίσης είναι αλήθεια. Βλέπε το Χρηαμτιστήριο. Ανεβοκατεβαίνει ανάλογα με την εκτίμηση αν έχαψαν οι ξένοι τις κουτοπόνηρες μπλόφες ή όχι.

    1,5 χρόνο ψέματα, 1,5 χρόνο χωρίς σχέδιο ή στόχο άλλο από το να μην φταίει ο ΓΑΠ.

    Ωστόσο, "συναίνεση" χωρίς ευρεία ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ετυμηγορία επί της ουσίας, δεν είναι συναίνεση είναι κουκούλωμα. Χωρίς ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ετυμηγορία θα γίνουμε Αιγύπτιοι ή Λίβυοι (αλλά με παντελόνια) με όποιες συνέπειες.

  4. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 07/04/2011 10:03:07

    Διαβάζοντας τον τίτλο αναρωτήθηκα - θύμωσα, που σπεύδουμε να υπερασπισθούμε (κατ΄ουσία) τον ΓΑΠ, την ώρα που δέχεται μια δηλητηριώδη κριτική εκ των έσω. Κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι να έγινε στην όποια, δίκαιη ή καταφανώς άδικη κριτική στον Κ.Κ.
    Διαβάζοντας το άρθρο επιβεβαιώθηκα: "η χαμένη τετραετία είναι το ίδιο εγκληματική με τα εγκληματικά λάθη που έκανε η κυβέρνηση Καραμανλή αλλά και με τις απίστευτες γκάφες της σημερινής κυβέρνησης"
    Σημίτης και Καραμανλής οι καταστροφείς. Ο ΓΑΠ;

  5. man8os avatar
    man8os 07/04/2011 10:12:08

    Ο Σημιτης νομιζω οτι λεει την αληθεια. Απο εκει και περα, για εμενα ειναι ενας αξιολογος πολιτικος αφου μας εβαλε στην ΟΝΕ, εστω και με μαιμουδιες.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ man8os 07/04/2011 10:32:31

      Βρίσκεις;

      Ρώτα τους Πολωνούς, ακόμα και τους Βουλγάρους, που κάποτε τους λέγαμε "πεινάλες που θέλουν να μπουν στην ευρωζώνη για να σωθούν" και τώρα μάς βγάζουν ανοιχτά τη γλώσσα και λένε "ευχαριστούμε, αλλά δεν θα πάρουμε ευρώ".

    • sawas avatar
      sawas @ man8os 07/04/2011 11:04:28

      Σου (μας) φόρεσε μεταξωτό βρακί και σου (μας) άρεσε!!!! Τον κ_λο όμως το άφησε ανεπίδεκτο βελτιώσεως με συνέπεια να βαλτώσουμε στα .............ξέρεις!!!!!

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/04/2011 10:12:26

    Αρχαίε, αυτή τη "δημοκρατική νομιμοποίηση" όμως θα προσπαθήσει με κάθε τρόπο να υφαρπάσει ο ΓΑΠ και η ληστοσυμμορία του για να εφαρμόσουν τα ακόμα πιο εφιαλτικά σενάρια εξαθλίωσης. Ήδη κυκλοφορούν αρκετές εκδοχές για τους τρόπους με τους οποίους θα το επιχειρήσει. Από τον ωμό εκλογικό εκβιασμό "σκληρότερο μνημόνιο ή χρεωκοπία", μέχρι τη διεκδίκηση επιβράβευσης (!) σε τυχόν ομαδική αναδιάρθρωση στα τρία PIG, την οποία θα παρουσιάσει ως "συνολική λύση, αποτέλεσμα προσωπικής διαπραγμάτευσης".

    Οπότε, θέλει προσοχή όταν λέμε "δημοκρατική ετυμηγορία εδώ και τώρα". Είσαι σίγουρος ότι η ετυμηγορία θα είναι σωστή και αποτέλεσμα πλήρους πληροφόρησης;

  7. diavgasi avatar
    diavgasi 07/04/2011 10:38:47

    Με το "Τιποτα" δεν ασχολεισαι γιατι απλα δεν υπαρχει...

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/04/2011 12:29:37

    Να μας πει ο Δρακος ο λαλιστατος τι εβαλε ως εγγυηση στην εκδοση των swaps με την Goldman Sachs το 1999/2000 παρεα με το Γιαννο ( τον αλλο διασωστη! ) μ.χ. με τον συγχωρεμενο τον Καρατζα αβανταδορο. Οταν σκασουν το 2019.. τι θα βγει να πει??

    Να μας πει πως μπορουν να εξαφανιστουν τα μαυρα του Τσουκρατου εφοσον οι Ταμειες ΤΟΥ τα περλαβαν καθ ομολογιαν τους στον ανακριτη! Γιατι δεν του κανει αγωγη του Τσουκρατου του ψευτη???? εεεεεε????

    Να μας πει για την ισοτιμια ECU/Euro το ποιο overnight πηρε κατω 40% !!

    Να μας πει τι δουλειες εχει κανει ο αδερφος καθηγητης Σπυρος στη Γερμανια!!

    Να μας πει γιατι μας σκοτιζει το συστημα, ΣΗΜΕΡΑ ???!!!!!!

    Ειναι τυχερος που δε ζει η Μαλβινα και μιλαει...

    ΠΠ

  9. δημης avatar
    δημης 07/04/2011 17:32:10

    ΣΩΣΤΟΤΑΤΑ !!!!!!! ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ βήμα ΟΜΩΣ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ;;;;;;;
    ΜΕ ΤΟΥΣ "ΑΠΕΡΓΟΥΝΤΕΣ" δημοσιογάφους;;;;;;;;;;

  10. ΚΥΨΕΛΙΩΤΗΣ avatar
    ΚΥΨΕΛΙΩΤΗΣ 08/04/2011 10:00:58

    Ευχαριστούμε την κυβέρνηση των ΗΠΑ. Ευχαριστούμε τον Τσουκάτο και το Μαντέλη τις άριστες επιλογές σας, τους ηρακλειδείς του εκσυγχρονισμού. Ευχαριστούμε που παρέδωσες το διεθνή τρομοκράτη Οτσαλάν. Ευχαριστούμε που ενέκρινες στο ΚΥΣΕΑ τις επιλογές του Τσοχατζόπουλου. Μα κυρίως σε ευχαριστούμε για την επιλογή σου να κάτσεις να χάσεις σαν τίμιος πολιτικός άντρας από τον Καραμανλή χωρίς να παραδίδεις δαχτυλιδάκια στους συνομιλητές του αείμνηστου Τζεμ. Κριτική στον GAP άσε να κάνουμε εμείς κύριε Σημίτη. Εσύ το απότυπωμά σου το άφησες. Έφτιαξες την ισχυρή Ελλάδα.