#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2008 20:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάει και το «καταλληλότερος»

 (Ανανεωμένο). Αυστηρό μήνυμα προς την κυβέρνηση και προσωπικά προς τον πρωθυπουργό για αλλαγή πολιτικής κατεύθυνσης, στέλνουν οι ψηφοφόροι σύμφωνα με Βαρόμετρο της Public Issue για την "Καθημερινή της Κυριακής"», υποστηρίζει ο  ΣΚΑΪ.

Σύμφωνα με την δημοσκόπηση, το 86% των ερωτηθέντων εκτιμά πως τα πράγματα στην Ελλάδα κινούνται σε λάθος κατεύθυνση. Στην εκτίμηση της πρόθεσης ψήφου το ΠΑΣΟΚ προηγείται με 38,5%, ενώ η Νέα Δημοκρατία συγκεντρώνει το 32,5%. Ακολουθούν ο ΣΥΡΙΖΑ με 12%, το ΚΚΕ με 8%, ο ΛΑΟΣ με 4% και οι Οικολόγοι με 3,5%. Στην καταλληλότητα για την πρωθυπουργία ο Γιώργος Παπανδρέου προηγείται για πρώτη φορά με μια ποσοστιαία μονάδα, συγκεντρώνοντας 35% έναντι του Κώστα Καραμανλή που καταλαμβάνει ποσοστό 34%.

Για μια βαθύτερη κατανόηση της δημοσκόπησης βλέπε εδώ: Οι εκδότες φαίνεται ότι αποφάσισαν συγκυβέρνηση

Δείτε και άλλες δημοσκοπήσεις να μην κουράζομαι: http://kafeneio-gr.blogspot.com/2008/12/blog-post_2670.html

ΠΑΣΟΚ και οικολόγοι κάνουν κυβέρνηση;


Αναγνώστης μας (http://www.antinews.gr/?p=4724#comment-177345):

Το άλλο το παρατηρήσατε; ΠΑΣΟΚ και Οικολόγοι, βγάζουν ένα βολικότατο 42%.

Δηλαδή ΠΑΣΟΚ και οικολόγοι κάνουν κυβέρνηση;

Χα χα χααααααααα

Αυτό κι αν είναι εξέλιξη. Βλέπω τον Alexis να κατεβαίνει κι αυτός στους δρόμους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. adbusters avatar
    adbusters 20/12/2008 20:45:30

    Μιά χαρά έχεις κάνει την σύνδεση των 2 άρθρων και των στοιχείων της δημοσκόπησης. Τα νούμερα είναι σωστά, το ίδιο και οι σκέψεις σου. Μένει να βρεθεί κάποιος/α να μου πεί τι ρόλο παίζει η Αγγελοπούλου.

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 20/12/2008 20:52:25

    Αλήθεια, πιστεύει κανείς ότι το ΠΑΣΟΚ θέλει να πάρει την εξουσία, για να δώσει λύση σε οποιοδήποτε πρόβλημα?
    Το έργο το έχουμε ξαναδεί.
    Θα πάρει την κυβέρνηση, θα πεί ότι παρέλαβε καμμένη γή και ότι χρειάζεται να κάνουμε θυσίες και θα ζητήσει την συστράτευση όλων μας με την νέα αλλαγή.
    Και όσο εμείς θα συστρατευόμαστε και θα κάνουμε υπομονή, τα πράσσινα λυκόρνια θα ξεκόκαλίζουν ότι αφίσανε τα μπλέ.

  3. Factorx avatar
    Factorx 20/12/2008 20:58:11

    @adbusters: Απο όσα ακούω το μαγαζί δεν πάει καλά (ο Θόδωρος έχασε πολλά με την κρίση - λένε οτι θέλει να πουλήσει τον ΕΤ, κλπ). Πολιτικά να διακρίνουμε μεταξύ Κοτρώτσου και Γιάννας. Ο πρώτος παίζει και τα δικά του παιχνίδια. Γράψαμε πρόσφατα οτι παίζει με Ντόρα και μάλλον ισχύει. Σήμερα κάποια σχόλια έδωσαν λαβή για παιχνίδι της Γιάννας με προεδρία. Τα πιστεύεις; Ως Φάκτορας της ...βάρδιας πιστεύω οτι είναι δευτεροκλασάτη μπροστά στα άλλα θηρία και απλώς προσπαθεί να χωθεί σε κάποιο σενάριο. Οταν αγοράζεις το καλύτερο μαγαζί της δεξιάς και το καταντάς εκεί που το κατάντησε πως να σε δεχθούν οι άλλοι στο κλαμπ;

  4. tiramola avatar
    tiramola 20/12/2008 21:11:56

    Προκειται για τον ποιο ανικανο και τον μεγαλυτερο ηθοποιο στην ιστορια της μεταπολιτευσης.
    Αυτος λοιπον ο τυπος ηταν το δυνατο χαρτι της παραταξης και το ελεγαν ολοι οι πρωτοκλασατοι και υποψηφιοι αρχηγοι...
    Ντορα , Αβραμοπουλος κλπ...
    Θα ειναι πολυ σπανιο να βρεθει χειροτερος απο αυτον...

  5. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 20/12/2008 21:20:54

    Εψαξα να βρώ για το νέο κόμμα των Οικολόγων, δεν βρήκα, μάλλον δεν τα κατάφερα γιατί δεν ήξερα πως να τους ψάξω. Υπάρχουν κάποιοι παλιοι γνώριμοι εκεί, ή ειναι νέοι;

  6. miamar avatar
    miamar 20/12/2008 21:38:34

    Τελικά το βάλατε και σεις σαν πρώτο θέμα, και όπως είθισται(έτσι γράφετε;) ο Τιραμόλας χάρηκε ποιο πολύ απο όλους. Το παιδί μάλλον διορισμό περιμένει, άρα δικαιολογημένα τα πανηγύρια αλλά που τέτοια τύχη με την συγκυβέρνηση;

  7. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 20/12/2008 21:46:56

    Βολευτήκατε με το να παίρνετε ομήρους τους νέους για τόσες δεκαετίες, γι αυτό σας κακοφαίνεται που πλέον οι όμηροι αυτοί θα ανταλλάσονται με τον καναπέ σας.

  8. t avatar
    t 20/12/2008 21:50:00

    @ Αλεξάνδρα

    for your info.

    Αποτελέσματα συνεδρίου 5-7 Δεκεμβρίου 2008



    Το συνέδριο των Οικολόγων Πράσινων που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα στις 5-7 Δεκεμβρίου ολοκλήρωσε το πολιτικό πλαίσιο και τις θέσεις των Οικολόγων Πράσινων για την Ευρώπη και τις Ευρωεκλογές και διαμόρφωσε την τακτική και το χρονοδιάγραμμα της προεκλογικής καμπάνιας τους. Οριστικοποιήθηκε, επίσης, το ευρω-ψηφοδέλτιο των ΟΠ με την εκλογή 16 υποψηφίων (από τις 22 θέσεις) με ψηφοφορία μεταξύ όλων των μελών. Στις 4 πρώτες θέσεις εκλέχτηκαν ο Μιχάλης Τρεμόπουλος, η Μαρία Βασιλάκου, ο Νίκος Χρυσόγελος και ο Κώστας Διάκος. Στις υπόλοιπες 12 θέσεις εκλέχτηκαν ο Τάσος Κρομμύδας, η Λενιώ Μυριβήλη, η Ελεονώρα Ζώτου, ο Στέφανος Σταμέλλος, η Νατάσα Τσιρώνη, ο Γιάννης Παρασκευόπουλος, ο Αλέκος Γεωργόπουλος, η Όλγα Κήκου, ο Λάζαρος Τσικριτζής, ο Γιώργος Πασχαλίδης, ο Φίλιππος Δραγούμης και η Γιάννα Κοντούλη. Οι υπόλοιπες 6 τιμητικές θέσεις θα συμπληρωθούν μέσα στο 2009 με προσωπικότητες που θα υποστηρίξουν με τη συμμετοχή τους Οικολόγους Πράσινους.

    Με κυρίαρχο σύνθημα «Πράσινη Λύση στην Κρίση: οικονομία, κοινωνία, περιβάλλον» οι Οικολόγοι Πράσινοι ξεκινούν την καμπάνια τους για τις ευρωεκλογές με στόχο την εκλογή τουλάχιστον ενός έλληνα πράσινου ευρωβουλευτή, επιδιώκοντας παράλληλα πολιτικές αλλαγές στην ελληνική πολιτική και κοινωνία και την είσοδό τους στο ελληνικό κοινοβούλιο.

    Το Συνέδριο ξεκίνησε την Παρασκευή 5/12 με ανοικτή εκδήλωση-συζήτηση με θέμα: «Η Πράσινη Απάντηση στην Οικονομική και Οικολογική Κρίση». Κεντρικοί ομιλητές ήταν οι:

    • Μόνικα Φρασόνι, συν-πρόεδρος της Ομάδας των Πρασίνων στο Ευρωκοινοβούλιο

    • Βούλα Τσέτση, γραμματέας της Ομάδας των Πρασίνων στο Ευρωκοινοβούλιο

    • Μαρία Βασιλάκου, αναπληρώτρια πρόεδρος του κόμματος των αυστριακών Πράσινων και βουλευτής στο κοινοβούλιο της Βιέννης

    • Μιχάλης Τρεμόπουλος, μέλος της Γραμματείας των Οικολόγων Πράσινων, νομαρχιακός σύμβουλος

    • Νίκος Χρυσόγελος, μέλος της Γραμματείας των Οικολόγων Πράσινων

    • Κώστας Διάκος, μέλος του Πανελλαδικού Συμβουλίου των Οικολόγων Πράσινων
    ecogreens.gr/gr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=76

  9. miamar avatar
    miamar 20/12/2008 21:53:08

    και επειδή τα σχόλια μου περνούν απο λογοκρισία δείτε τι είπε ο ΓΑΠ σε ιταλικό δημοσιογράφο.

    ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Γιατί, σε μία περίοδο παγκόσμιας κρίσης που τροφοδοτεί την δυσαρέσκεια σε όλες τις περιοχές του πλανήτη, αυτή η έκρηξη βίας ξέσπασε ακριβώς στην Ελλάδα;

    Γ. Α. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ: Η κρίση εδώ είναι πολύ πιο βαθιά.....[...] Αυτοί που αντιμετωπίζουν περισσότερες δυσκολίες είναι οι νέοι, oι οποίοι έχουν στερηθεί και αυτά τα κοινωνικά προγράμματα που διευκόλυναν την έξοδό τους από το...τούνελ των ναρκωτικών!!!

    αυτός είναι τελικά ο καλλητερότερος. Να τον χαίρεστε!

  10. ьзфкещт avatar
    ьзфкещт 20/12/2008 22:00:34

    ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Γιατί, σε μία περίοδο παγκόσμιας κρίσης που τροφοδοτεί την δυσαρέσκεια σε όλες τις περιοχές του πλανήτη, αυτή η έκρηξη βίας ξέσπασε ακριβώς στην Ελλάδα;
    Γ. Α. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ: Η κρίση εδώ είναι πολύ πιο βαθιά…..[…] Αυτοί που αντιμετωπίζουν περισσότερες δυσκολίες είναι οι νέοι, oι οποίοι έχουν στερηθεί και αυτά τα κοινωνικά προγράμματα που διευκόλυναν την έξοδό τους από το…τούνελ των ναρκωτικών!!!
    αυτός είναι τελικά ο καλλητερότερος. Να τον χαίρεστε!

  11. Δημήτρης Κ. avatar
    Δημήτρης Κ. 20/12/2008 22:12:12

    Το επόμενο βήμα πρέπει να είναι οι κεραίες αναμετάδοσης των Μέσων Μαζικής Εξημέρωσης. Να δούμε μετά ποιός θα ταϊζει τα μυαλά των αστών με σκατά.

  12. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 20/12/2008 22:13:40

    @t
    Σ΄ευχαριστώ.

  13. ss_sk avatar
    ss_sk 20/12/2008 22:15:22

    Αντιλαμβάνομαι ότι στο δημοσιογραφικό χώρο οι δημοσκοπήσεις την έχουν την όποια βαρύτητά τους (έστω και ως μέσο αποτύπωσης της ''τρέχουσας'' άποψης...αν και προσωπικά αδυνατώ να κατανοήσω πώς μπορείς να αλλάζεις γνώμη για τόσο σημαντικά θέματα όπως η πολιτική μέσα σε λίγες μέρες) αλλά έχω μια απορία:

    πόσοι/ες από τους παρόντες/ούσες έχουν συμμετάσχει στη διαδικασία?

    Πριν κάποια έτη δέχτηκα να πάρω μέρος στο πανηγύρι γιατί λυπήθηκα να διώξω το νεαρό (ας κάνει τη δουλειά του έλεγα, ήταν και συνομήλικος, ντράπηκα). Στα μισά multiple choices τον ανάγκασα να προσθέσει νέες απαντήσεις γιατί απλά δε με κάλυπτε τίποτα. Υποψιάζομαι ότι θα το πέταξε το δικό μου έτυπο γιατί το βρίσκω αδύνατο να μπορούσε να καταχωρηθεί στη database των αποτελεσμάτων.

    Η αξιοπιστία έκτοτε ''πήγε φούντο''. Πώς αλλιώς όταν το εύρος των απαντήσεων είναι τόσο ηλιθιωδώς περιορισμένο και άρα μη αντιπροσωπευτικό. Και όταν/αν υπάρχουν άτομα που αναγκάζονται να δώσουν μία απάντηση όχι επειδή τους καλύπτει αλλά επειδή δεν έχουν εναλλακτική (και επειδή πρέπει να απαντήσουν ντε και καλά) δε θα έπρεπε να αναφέρονται ως ποσοστό επί των ερωτηθέντων?

  14. qwerty avatar
    qwerty 20/12/2008 22:19:02

    Οι δημοσκοπήσεις είναι το άλλοθι των μεγαλοδημοσιογράφων. Λένε με τον τρόπο τους ''δεν θέλουμε να διαλέγουμε κυβέρνηση εμείς αντί για το λαό, απλώς ο λαός μας το ζητάει''.

  15. Ο παππούς avatar
    Ο παππούς 20/12/2008 22:21:19

    Γίναμε όλοι database της Τρέμης.

  16. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 20/12/2008 22:28:53

    Ανεξάρτητα από τί σκ@τ@ είναι ο Καραμανλής, τα ΜΜΕ και οι δημοσκοπήσεις εφ' όσον έχουν εκτεθεί πλέον τόσο (υπέρ της πτώσης του Μπούλη), είναι υποχρεωμένα να το τραβήξουν ως το τέλος. Φανταστήτε, πώς μπορεί να σταθεί η "αξιόπιστη" ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, αν δεν πέσει και μάλιστα θορυβωδώς ο Καραμανλής. Μην απορρήσετε, λοιπόν, αν δείτε θηριώδης διαφορές έως και 12%. Τώρα, αν θα πέσει ο Μπούλης ή θα ξεπέσει εντελώς η αξιοπιστία των ΜΜΕ - Δημοσκοπήσεων είναι άλλο θέμα.

  17. Factorx avatar
    Factorx 20/12/2008 22:31:44

    @παππούς: πας καρφί για Τάρανδος

  18. Περιπτεράς avatar
    Περιπτεράς 20/12/2008 22:32:18

    Θέλουμε κάθε μέρα δημοσκοπήσεις, να μας νανουρίζουν και να μας παίρνει ο ύπνος, για να μην ακούμε τις φωνές των παιδιών μας στο δρόμο.

  19. t avatar
    t 20/12/2008 22:35:39

    @ Factorx

    Δηλαδή?

  20. Factorx avatar
    Factorx 20/12/2008 22:36:13

    Μπράβο Anonymous 4, τώρα το πρόσεξα.
    "ΠΑΣΟΚ και Οικολόγοι, βγάζουν ένα βολικότατο 42%."

    Για τους άλλους αμφισβητίες των γκάλοπ. Μαζί σας. Αλλά το γράφουμε: "η συνέχεια στα απαιχνίδια των εκδοτων".

  21. Factorx avatar
    Factorx 20/12/2008 22:40:40

    @t: Τι "δηλαδή"; Το λογοπαίγνιο που κάνω με τον "παππού"; Τι έχουν στο κεφάλι τους οι Τάρανδοι;

  22. Factorx avatar
    Factorx 20/12/2008 22:43:52

    Δείτε κι αυτες:
    http://kafeneio-gr.blogspot.com/2008/12/blog-post_2670.html

  23. Παιχνιδούπολη avatar
    Παιχνιδούπολη 20/12/2008 22:43:57

    Υποτίθεται ότι το internet είναι αδιαμεσολάβητο μέσο ενημέρωσης. Οπότε, σταματήστε επιτέλους να αναμασάτε το φαϊ των τηλεοπτικών αστέρων.

  24. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/12/2008 22:45:12

    @22 ...καμπουράκηδες

    :-)

  25. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/12/2008 22:46:57

    εντάξει το έχουμε εμπεδώσει:

    ΜΜΕ
    ΣΕΒ
    Εκσυγχρονιστές
    και ...λοιπές δυνάμεις επιθυμούν συνεργασία

    ...την ευχή του επίτιμου να έχουν

    :-)

  26. tiramola avatar
    tiramola 20/12/2008 22:49:09

    @miamar
    28 χρονια στον ιδ. τομεα...
    ασε που προλαβε ο Νικοπολιδης...
    Αλλα...εσυ δεν βλεπεις οτι προκειται περι ανικανου?
    Βαλε ολη την απαντηση του ΓΑΠ στην ερωτηση...
    copy paste κανεις και συ απο "αποσπασμα" φιλοβενιζελικου μπλογκ?

    Σε πειραξε που εκανα κριτικη στον ΚΚ....

  27. tiramola avatar
    tiramola 20/12/2008 22:53:05

    Συνέντευξη Γιώργου Α. Παπανδρέου στο Ιταλικό πολιτικό περιοδικό "L' Espresso" και στο δημοσιογράφο Gianni Perrelli

    Δημοσιογράφος : Γιατί, σε μία περίοδο παγκόσμιας κρίσης που τροφοδοτεί την δυσαρέσκεια σε όλες τις περιοχές του πλανήτη, αυτή η έκρηξη βίας ξέσπασε ακριβώς στην Ελλάδα;

    Γ. Α. Παπανδρέου: Η κρίση εδώ είναι πολύ πιο βαθιά. Μέχρι τώρα φάνηκε μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Εξαιτίας των νεοφιλελεύθερων πολιτικών καταστράφηκε το δίκτυο προστασίας, το οποίο στην διάρκεια των προηγούμενων σοσιαλιστικών κυβερνήσεων εγγυόταν επενδύσεις, υποδομές, ποιότητα στην διαχείριση της πρόνοιας και της παιδείας. Ο κόσμος χάνει την εμπιστοσύνη του σε ένα σύστημα εξουσίας, που ευνοεί τις πελατειακές σχέσεις και υποβοηθά την διαφθορά. Αυτοί που αντιμετωπίζουν περισσότερες δυσκολίες είναι οι νέοι, oι οποίοι έχουν στερηθεί και αυτά τα κοινωνικά προγράμματα που διευκόλυναν την έξοδό τους από το τούνελ των ναρκωτικών. Μετά την περικοπή των κονδυλίων, οι φοιτητές των δημοσίων ιδρυμάτων είναι εξοργισμένοι, γιατί ξέρουν ότι προορίζονται για ένα μέλλον προσωρινής εργασίας. “Εκατομμύρια δολάρια στους τραπεζίτες, σφαίρες για τους μαθητές”, είναι το σύνθημα που ακούγεται περισσότερο στις διαδηλώσεις. Αυτό που συνθέτει με τον καλύτερο τρόπο την απόσταση αυτής της κυβέρνησης από τα πραγματικά προβλήματα της χώρας. Ο νεοσυντηρητισμός είναι ένα μοντέλο αποτυχημένο. Όπως ο σοσιαλισμός υπονομεύτηκε από την κακή εικόνα της Σοβιετικής Ένωσης, έτσι η δημοκρατία υπέστη φθορά από τα λάθη του George Bush και των οπαδών του.

    Δημοσιογράφος: Υπάρχει ο κίνδυνος η οργή των νέων να εξελιχθεί σε τρομοκρατία;

    Γ. Α. Παπανδρέου: Μία υγιής και ισορροπημένη κοινωνία κατέχει τα αντισώματα για να εμποδίσει την τρομοκρατία. Εάν αντίθετα κυριαρχούν οι διακρίσεις και οι αδικίες, ο κίνδυνος πάντα καιροφυλακτεί. Χρειάζεται να ξέρουμε να ακούμε τους νέους. Εάν παραβλέπονται τα αιτήματά τους, αυξάνονται οι πιθανότητες να παρασυρθούν από τις σειρήνες της βίας. Χρειάζεται περισσότερη κοινωνική ισότητα, περισσότερη δημοκρατία. Όπως έλεγε ο φιλόσοφος Κορνήλιος Καστοριάδης, η εναλλακτική λύση σήμερα είναι μεταξύ του σοσιαλισμού και της βαρβαρότητας.

    Δημοσιογράφος: Το πανεπιστήμιο στην Ελλάδα, όπως στην Ιταλία, εμφανίζεται όμως αρτηριοσκληρωτικό και υποκείμενο σε βαρονίες: έχει ανάγκη από βαθιές μεταρρυθμίσεις, πέρα από την επιλογή του Καραμανλή να ευνοήσει τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.

    Γ. Α. Παπανδρέου: Ναι, έχουμε ένα εκπαιδευτικό σύστημα γραφειοκρατικό, με μικρή απήχηση στην πραγματικότητα. Οι φοιτητές υποχρεώνονται να παρακολουθούν τις σπουδές, σαν να πρόκειται για καταναγκαστική εργασία. Χωρίς τη διάνοιξη διαύλων προς τις νέες δυναμικές στον κόσμο της εργασίας. Μια στρατηγική που έχει επινοηθεί για την βιομηχανική εποχή, και όχι για εκείνη του διαδίκτυου. Χρειάζεται μια διδασκαλία πιο δημιουργική και πιο συνθετική, αποφασιστικά προσανατολισμένη προς τα εξειδικευμένα επαγγέλματα.

    Δημοσιογράφος: Αν πάτε γρήγορα για εκλογές, ποιο είναι το πρόγραμμά σας για να επουλώσετε τις πληγές;

    Γ. Α. Παπανδρέου: Δεσμευόμαστε να βελτιώσουμε το επίπεδο της δημοκρατίας, να καταπολεμήσουμε τα ιδιωτικά κέντρα εξουσίας, να εγγυηθούμε τον σεβασμό για κάθε μεμονωμένο άτομο, να υπερασπίσουμε τους περιθωριοποιημένους. Σε αντίθεση με τους νεοσυντηρητικούς, εμείς έχουμε μία άλλη θεώρηση για την πολιτική. Για μας, δεν σημαίνει κατάληψη εξουσίας. Για μας, η πολιτική πρέπει να βρίσκεται στην υπηρεσία του πολίτη.

  28. ποντικός avatar
    ποντικός 20/12/2008 22:53:42

    Πολύ κουβέντα για τον ανύπαρκτο. Κάποτε ο κόσμος ψήφισε τον καταλληλότερο γιατί του έταξε τον ουρανό με τάστρα. Ολοι πίστευαν , παρασυρμένοι από τον γενικόλογο βερμπαλισμό του ότι συμπεριλαμβάνονται σ΄ αυτούς που θα πάρουν, όλοι θεωρούσαν δεδομένα αυτά που είχαν έως τότε και φυσικά τους άρεσε να πάρουν και επιπλέον, ο καταλληλότερος ήταν αυτός που τον Σεπτέμβριο 2003 από την Διεθνή Εκθεση της Θεσ/νίκης εξήγγειλε ουσιαστικά την κατάργηση του ΣΔΟΕ, όλοι οι επαγγελματίες θεώρησαν ότι βρήκαν τον άνθρωπό τους και μετά άρχισε τα όργανα. Στην αρχή ξοδεύαν τα έτοιμα των προηγούμενων, για τα οποία εκείνοι είχαν ήδη πληρώσει με τη απώλεια της κυβέρνησης. Ετσι κύλησε η πρώτη 4ετία, με την απόλυτη στήριξη των ΜΜΕ και τα επικοινωνιακά τρυκ του θόδωρου. Τα ψέμματα όμως κάποτε τελειώνουν, η οικονομική ανέχεια έφθασε στο απροχώρητο και σαν κράτος φτάσαμε να συζητάμε στη Βουλή για ΔΝΤ αφού πλέον δεν μπορούμε να εξασφαλίσουμε επαρκή διεθνή δανεισμό για να αποπληρώσουμε παλαιότερα δάνεια. Ε! λοιπόν φαντάζεστε αυτήν την κυβέρνηση να βγάλει 4ετία? ούτε 4μηνο δεν θα προκάμει.

  29. αντιγραφη avatar
    αντιγραφη 20/12/2008 22:56:39

    αντιγραφη απο www.resaltomag.gr

    Οι «νταβάδες» αρχίζουν να ανοίγουν τα χαρτιά τους

    Γίνονται πλέον ορατοί και δια γυμνού οφθαλμού οι πολιτικοί σχεδιασμοί των «νταβάδων» (διεθνών και εγχώριων). Η αποδόμηση του πολιτικού τοπίου περνάει τώρα μέσα από το σενάριο που προπαγανδίζουν οι «εγκάθετοι» των «νταβάδων: Συγκυβέρνηση Ν.Δ.-ΠΑΣΟΚ.

    Θα ήταν η πλέον επιθυμητή λύση, αν μπορούσαν να την πραγματοποιήσουν: Θα ένωνε ολόκληρο το «εκσυγχρονιστικό» κράτος και παρακράτος με τον ταυτόχρονο, «ομαλό» παραμερισμό των ανεπιθύμητων δυνάμεων εντός της Ν.Δ και του ΠΑΣΟΚ. Θα παραμέριζε δηλαδή τον Καραμανλή και το μπλοκ των δυνάμεών του και θα προωθούσαν και στο ΠΑΣΟΚ τις «σκληρές» και «στυγνές» δυνάμεις του «εκσυγχρονισμού».

    Και στα δύο πλέον αυτά κόμματα θα επικρατούσαν οι αμερικανοτσολιάδες.

    Το νέο αυτό σενάριο της συγκυβέρνησης επιχειρείται να θεμελιωθεί πάνω στο κοινωνικό και πολιτικό χάος που προκάλεσε ο προβοκατόρικος, τρομοκρατικός και σχεδιασμένος πόλεμος των κουκουλοφόρων «κινημάτων» κατά της ελληνικής κοινωνίας. Το τρομοκρατικό αυτό χάος που δημιούργησαν συνειδητά οι παρακρατικοί μηχανισμοί του κεφαλαίου και οι αμερικανικές μυστικές υπηρεσίες, αυτό το χάος χρησιμοποιείται ΤΩΡΑ για να προωθηθεί μα συγκυβέρνηση που θα βάλει τάξη: Δηλαδή μια «συναίνεση» ανοικτής δικτατορικής επιβολής και τρομοκρατίας για την «τάξη και ασφάλεια»!!!

    Και παράλληλα μια καθεστωτική «συναίνεση» που θα επιλύσει με το «αποφασίζομεν» και «διατάσσομεν» όλα τα «εκκρεμή» εθνικά και κοινωνικά ζητήματα σύμφωνα με τις «εντολές» των ΗΠΑ.

    Ένα άλλο «επιχείρημα» των «νταβάδων» και των φερεφώνων τους είναι ότι η σημερινή κρίση απαιτεί νέα σκληρή λιτότητα!!!
    «Νέα λιτότητα υπό την απειλή του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου», είναι το μοτίβο της προπαγάνδας που προωθείται από το πρωτοπόρο ιδεολογικό συγκρότημα του κεφαλαίου: Το Συγκρότημα Λαμπράκη!!!

    Τα ίδια ακριβώς λέει και ο Σύνδεσμος των Βιομηχάνων!!!

    Πάνω σε αυτά τα προπαγανδιστικά μοτίβα προλειαίνεται το έδαφος για την αποδόμηση του σκηνικού και την επιβολή κομμάτων προτεκτοράτων που θα υλοποιούν τις αποφάσεις των οικονομικών «νονών» και των υπερατλαντικών «προστατών».

    Αυτό το σχέδιο ήταν προμελετημένο και ρίχνεται τώρα στην «κατάλληλη» συγκυρία που κατασκεύασαν οι σπόνσορες και οι μηχανισμοί του κεφαλαίου.

    Το είχε προβάρει, η προβοκατόρικη «τσόντα» των «νταβάδων», ο Καρατζαφέρης, εδώ και δύο περίπου μήνες. Το είχαμε αναλύσει και στο περιοδικό. Είχαμε επισημάνει ότι πρώτος ο Καρατζαφέρης ρίχνει τις «ζαριές» των «νταβάδων», εκτελώντας διατεταγμένη υπηρεσία. Ανάλογα με τη συγκυρία και τους άμεσους στόχους των «νταβάδων», ο Καρατζαφέρης «προβάρε黨τα σενάριά τους.
    Αυτά τα τελευταία για όσους αφελείς ακόμα δεν έχουν αντιληφθεί τον βρώμικο, προβοκατόρικό ρόλο αυτής της καθεστωτικής, νεοταξικής τσόντας…

    ΟΛΟΙ, όμως, λογαριάζουν χωρίς τον ξενοδόχο: Τον ελληνικό λαό. Μπορεί να βρίσκεται κάτω από το κράτος της τρομοκρατικής σύγχυσης, αλλά αντιλαμβάνεται πολύ περισσότερα, από όσο νομίζουν οι τεχνοκράτες της εξουσίας και τα δημοσιογραφικά τσιράκια τους.

    Επιπλέον είναι τέτοια τα αδιέξοδα, η σήψη και η κρίση του συστήματος που τα ρωμαλέα, μαζικά κινήματα, τα πραγματικά και όχι των κουκουλοφόρων είναι προ των πυλών.

    Ματαιοπονείτε κύριοι!!

  30. xxx- avatar
    xxx- 20/12/2008 23:02:05

    Kυριακάτικες δημοσκοπήσεις:Ο καθένας τον πόνο του!!!!!!!

  31. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 20/12/2008 23:06:44

    Διάβασα την συνέντευξη του Θεοδώρου Πάγκαλου στην Ελευθεροτυπία και μου φάνηκε(μια διαγνώσει κάνω) ότι ο τεμπέλης μας ΣΑΛΤΑΡΕ !!!.

  32. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 20/12/2008 23:11:38

    Προτείνω εφεξής να γίνεται ερώτημα για τον "ακαταλληλότερο" για πρωθυπουργό ώστε να έχουμε πάλι την πρωτιά.

  33. tiramola avatar
    tiramola 20/12/2008 23:23:18

    Δεν υπαρχουν συνομωσιες , δεν υπαρχει συγκροτημα λαμπρακη, δεν υπαρχει καμια συγκυβερηνη...
    Ξεχαστε τα σεναρια...
    Ερχεται ο Παπανδρεου φουριοζος με λαικη εντολη!
    Εφτασε η ωρα της πραγματικης πολιτικης!
    Επικοινωνια τελος!

  34. donaE avatar
    donaE 20/12/2008 23:36:49

    Ο Αλαβανος στην Ελευθεροτυπια ειπε ' Εμείς δεν κολακεύουμε, προσπαθούμε να μην απογοητεύσουμε κανέναν'.Πειτε μου ειλικρινα καταλαβε τα λογια του?Πως δεν θα απογοητευσει κανενα,εμπορικο εχει για ολα τα γουστα?

  35. tiramola avatar
    tiramola 20/12/2008 23:38:11

    Διχασμανη η κοινη γνωμη αν πρεπει να μεινει ή να φυγει η κυβερνηση λεει η δημοσκοπηση του αυριανου βηματος?
    Καλα κυριε Λαμπρακη....
    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

  36. xxx- avatar
    xxx- 21/12/2008 00:26:07

    Όσο η οικονομική κρίση βαθαίνει οι κοινωνικές γραμμές πλέον καθορίζονται σε δύο που συνεχώς απολκίνουν.Μεταπολίτευση OVER.Ο κοινωνικός ιστός έχει διαρραγεί.Ποιός θα μπορούσε να φανταστεί τις σφαίρες που έφυγαν,την εμφάνιση του Καρατζάφ στο ALTER να μιλά για αγανακτησμένους πολίτες,όταν ξέρουμε το περιεχόμενο του κόμματός του??Τυχαία άραγε??Ποιός θα φαντάζονταν αντεξουσιαστές να ρίχνουν, στα μούτρα του 'δημάρχου',για αρχή... χριστουγεννιάτικα μελομακάρονα ??? Οι πολιτικές γραμμές και θέσεις πλέον πρέπει να είναι ξεκάθαρες,κανείς δεν θα μπορεί να πατά σε δύο βάρκες.Ο καθένας στο πολιτικό σκηνικό θα είναι υποχρεωμένος να πάρει ξεκάθαρες θέσεις.Οι νταβάδες με τα νταβαδοκάναλά τους προσπαθούν να κρατήσουν την κατάσταση προς ώφελός τους,δηλαδή των συμφερόντων τους χρησιμοποιόντας την μεσοβέζικη 'κεντροδεξιά'ή 'εκσυγχρονιστική' με τους εκπροσώπους της και παίζοντας τον παραπλανητικό της ρόλο. Φυσικά ,όπως πάντα και αποδεδειγμένα ιστορικά θα τα στάξουν στο τέλος στην δεξιά.Όμως το εκκρεμές κινείται ήδη με ταχύτητα,αριστερό πρόσημο και στο διάβα του συμπαρασύρει το παρελθόν!!!

  37. t avatar
    t 21/12/2008 01:07:34

    Ο ΓΑΠ ζητα διαρκως την προσφυγη στο Διεθνες Νομισματικο Ταμειο,για υποστηριξη στην οικονομικη μας πολιτικη.

    Δηλ: ελεγχος απο τις ΗΠΑ της οικονομικης μας πολιτικης.

  38. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/12/2008 02:03:42

    Σας κατηγορούν ότι «χαϊδεύετε τα αφτιά των κουκουλοφόρων». Το αρνηθήκατε. Μήπως, όμως, κολακεύετε το ακροατήριό σας;

    - Εμείς δεν κολακεύουμε, προσπαθούμε να μην απογοητεύσουμε κανέναν.

    Aπο την ιδια συνεντευξη Αλαβάνου...

    Ε αμα προσπαθεί να ΄μην απογοητεύσει κανεναν΄κάνει ΄συνεπή΄ πολιτική...
    Οππορτουνισμός λέγεται Αλέκο..........

  39. ataktos avatar
    ataktos 21/12/2008 02:24:34

    Anonymous- δική μου μετάφραση »σκαστέ κωλόπαιδα με την Επανάσταση διότι σας πήγα στο Αμερική» . Ο πάγκαλος του λάσκαρε αυτός σάλταρε φοβίζει τον λαό που κάποτε εκπροσώπησε και σήμερα έχει τον τιμητικό τίτλο του « τέως «
    Πράγματι εθνοσοσιαλιστής κρίμα του

  40. ataktos avatar
    ataktos 21/12/2008 03:09:57

    Τι σημαίνει πολιτική ευθύνη;..... Τίποτα εντελώς..... κουτόχορτο για τον απλό λαό είναι..... γιατί στους πολιτικούς δεν κοστίζει τίποτα.... άλλοι είναι αυτοί που χάνουν....

  41. miamar avatar
    miamar 21/12/2008 08:14:44

    Τιραμόλα κουστούμι έραψες εσύ ;Σε κόβω οτι πας οχι για κηπουρός, αλλα για υπ. δημοσίας τάξεως με αυτά υα γκεμπελικά σου.

  42. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/12/2008 11:27:04

    Ολίγοι θά έπρεπε να γράφουν στά φόρα τού ΄Πρωταθλητή ΄και τού ΄Ντέρμπυ΄...
    Η μνημειώδης πολιτική τους σκέψη φτάνει μέχρις το ΄Σάς σκίσαμε΄.
    Νά τούς δώ μόλις κερδίσει ο Γιώργος(πού είναι και το πιθανότερο)καί αρχίσει αντίστοιχες πτάτες μέ τόν Κωστάκη,άν θα εμφανίζονται στό blog ή θά κρύβονται τότε.
    Μού θυμίζουν τον ογκόλιθο δημοσιογράφο Καρελιά πού επι Σημίτη τάβρισκε όλα σωστά και τά παρόμοια επί Καραμανλή λάθος..

  43. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/12/2008 11:27:50

    Οπου ΄πτάτες΄,Πατάτες.

  44. tiramola avatar
    tiramola 21/12/2008 14:42:27

    @miamar
    Γκεπελς εισαι εσυ που απομονονεις προτασεις για να καταληξεις σε αυθαιρετα εμπαθη συμπερασματα...

  45. Αλεξάνδρα avatar