#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/04/2008 00:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάει και ο γεωγραφικός προσδιορισμός

Νέο μήνυμα στα Σκόπια έστειλε από το βήμα του συνεδρίου του Economist χθες το βράδυ ο Πρωθυπουργός. Ο κ. Καραμανλής κάλεσε την ηγεσία της ΠΓΔΜ να συνεργαστεί με στόχο «μια σύνθετη ονομασία, κοινά αποδεκτή και για όλες τις χρήσεις», και μια λύση «αμοιβαία αποδεκτή προς όφελος όλων …χωρίς νικητές και ηττημένους». Πέταξε επίσης το καρότο της ένταξης στην ΕΕ, λέγοντας ότι «αναμένουμε την ανταπόκρισή τους, με το βλέμμα στο ευρωπαϊκό μέλλον και όχι στο βαλκανικό παρελθόν».

Όλα αυτά ακούγονται πολύ περίεργα, λίγες μόνο ημέρες μετά τη Σύνοδο του Βουκουρεστίου. Η Ελλάδα, η οποία υποτίθεται ότι ήταν ο νικητής της μεγάλης αυτής μάχης, εμφανίζεται τώρα σαν να υποχωρεί αυτή στο θέμα της ονομασίας, αφού ο κ. Καραμανλής εγκατέλειψε (όπως επισημάναμε και αλλού) τον γεωγραφικό προσδιορισμό και ομιλεί πλέον μόνο για μια σύνθετη ονομασία για κάθε χρήση. Εξάλλου, για να υπάρξει «αμοιβαία αποδεκτή» συμφωνία, πρέπει να κάνει και η Ελλάδα υποχωρήσεις. Αν όμως πάμε για τη «Νέα Μακεδονία», η άλλη παρόμοια, δεν θα πρόκειται για μια πολύ ανώμαλη προσγείωση μετά τον «θρίαμβο» του Βουκουρεστίου; Δεν θα έχουμε τότε μια ακόμα εθνική αποτυχία; Όλα αυτά έγιναν για να περάσει στην κοινή γνώμη και η σύνθετη ονομασία και η απαλοιφή τώρα του γεωγραφικού προσδιορισμού;

Η γνώμη μας είναι πάντως ότι, όπως απέδειξε η πρόσφατη εμπειρία, η αναφορά της λέξης «Μακεδονία» στην ονομασία της γειτονικής χώρας δεν μπορεί να περάσει από καμιά ελληνική κυβέρνηση. Και ίσως τελικά να έχουν δίκαιο εκείνοι που λένε ότι το πρόβλημα με την ονομασία δεν θα υπάρχει μόνο αν δεν υπάρχουν τα …Σκόπια. Αλλά εδώ ξαναγυρίζουμε σε όσα  λέγαμε στο προηγούμενο post για το τι παιχνίδι παίζουν οι ΗΠΑ. Και θα επισημάνω και κάτι άλλο: Στην τελική απόφαση του Κ. Καραμανλή για το «βέτο» έπαιξε σημαντικό ρόλο η άποψη (που εξέφρασε πρώτος δημοσίως ο Α. Σαμαράς) ότι τα Σκόπια εισέρχονται σε φάση διαλυτικής κρίσης. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/04/2008 02:24:49

    Έχει κάποια σαφήνεια και λογική ο λόγος σου ανώνυμε. Εμένα, αγάπη μου, δεν με νοιάζει εάν σε λένε Νέα Ελλάδα ή Νέα Υόρκη, ή Νέα Πλοβντίβ ή σεϊχουλισλάμη γιαλαντζή. Εσύ δεν ανησυχείς που είσαι βραχυκυκλωμένος, εκεί στη φτώχεια σου, με χνώτο σκόρδου, με το ίδιο θέμα που απασχολεί εμένα όταν βγάζω αχινούς?

    Εάν δεν το ξέρεις, εκεί στην υγρασία, οι αχινοί είναι χρήσιμοι για μαλάγρα. Για ΨΑΡΙΑ, το'πιασες?

  2. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 09/04/2008 02:51:17

    Περαστικά ΣΑΣ, τρομάρα σου, που μου γράφεις και στα Ελληνικά!
    Ο βαθμός ανοησίας σου (σας) όμως καταδεικνύεται από το γεγονός ότι επαφίεστε στις ΗΠΑ (βοήθειά σας) αγνοώντας ότι αυτό πάντα είναι και η ταφόπλακα για ένα (κράτος, ζήτημα κλπ)...
    Η δε χαρακτηριστική έλλειψη αξιοπρέπειας του να στριμώχνεσαι να μπεις εκεί που ΔΕΝ σε θέλουνε, ας μην σχολιαστεί.
    Όντως αυτήν τη στιγμή "όλος ο κόσμος" σας λέει μακεδονία. Τότε γιατί το παλεύετε? Αφεθείτε σε αυτόν τον θρίαμβό σας, τι παραπάνω ζητάτε να σας λένε μακεδονία και οι εξωγήινοι?

  3. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 09/04/2008 03:00:54

    Βομβαρδίστε τους με μέιλ για την αλλαγή του ονόματος του έθνους και της γλώσσας.

    Όπως έχουμε πει, είναι το σημαντικότερο. Τι να το κάνουμε και Βαρντάσκα να ονομαστούν όταν θα μονοπωλούν τον όρο "Μακεδόνες";

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/04/2008 03:12:38

    Ύπάρχει html κώδικας για π.ρδές?

  5. Nick avatar
    Nick 09/04/2008 07:26:49

    Καλά, τώρα που οι Αλβανοί ζητάνε πρόωρες εκλογές, η διάλυση φαντάζει πιο κοντινή.

  6. Tαραμοσαλάτα (kai sth gwnia h katsik) avatar
    Tαραμοσαλάτα (kai sth gwnia h katsik) 09/04/2008 08:22:41

    peakyanea, protrepeis ton kosmo se aytokatastroh tou - se zhmia tou, xwris na kerdisei tipote, symballontas sth entypwsh pws oi perissoteroi bloggers, einai asxetoi me to internet

    koukoutsi myalo, ntip gia ntip

    an kanoun mail bombing, to pi8anotero pou 8a symvei 8a einai na mpoun ta mail tous se spam black lists (des ti shmainei spamcop)
    kai tha stamathsei na douleyei to mail tous, PAPARA!

  7. SAGITAIRE avatar
    SAGITAIRE 09/04/2008 08:29:54

    Το ενδιαφέρον είναι πως την ίδια ώρα που ο Καραμανλής εγκατέλειψε τον "γεωγραφικό προσδιορισμό, η Ντόρα τον τονίζει με έμφαση !...
    ΄Εχουμε ...θέμα...

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/04/2008 08:30:52

    Κύριες μου, ένας νυχτερινός προβακάτορας έβγαλε το σχόλιο "off". Απ' την αρχή:

    ...σαν να υποχωρεί...ανώμαλη προσγείωση...εξέφρασε πρώτος δημοσίως ο Σαμαράς...διαλυτική κρίση...

  9. polytexnitis.blogspot.com avatar
    polytexnitis.blogspot.com 09/04/2008 09:29:32

    ...Και είναι γνωστό πως οι εκτιμήσεις Σαμαρά ... επιβεβαιώνονται ...

  10. Factorx avatar
    Factorx 09/04/2008 09:54:12

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ ΣΗΜΕΡΑ
    Σπεύδει για λύση η Ουάσιγκτον
    «Συμβατές», λένε οι ΗΠΑ, οι δηλώσεις Φριντ για «μακεδονικό λαό» και η διευκρίνιση Κέισι.Τετάρτη, 09.04.08
    Η Αμερικανίδα πρέσβης στο ΝΑΤΟ Βικτόρια Νούλαντ μεταβαίνει σήμερα στα Σκόπια για να μεταφέρει, σύμφωνα με πληροφορίες, στην πολιτική ηγεσία το μήνυμα ότι τώρα είναι η στιγμή για το «Νέα Μακεδονία». Η Ουάσιγκτον επείγεται για λύση του προβλήματος της ονομασίας άμεσα προκειμένου να απευθυνθεί πρόσκληση ένταξης στο ΝΑΤΟ και να ανοίξει ο ενταξιακός δρόμος των Σκοπίων προς την Ε.Ε. Κοινή εκτίμηση στο Στέιτ Ντιπάρτμεντ είναι ότι η Αθήνα αποδέχεται το «Νέα Μακεδονία», παρόλο που δεν έχει ειπωθεί δημοσίως. Με βάση αυτά τα δεδομένα, εάν υπάρξει θετική ανταπόκριση από την πλευρά των Σκοπίων, θα ξεκινήσουν άμεσα διαπραγματεύσεις κυρίως για το εύρος της χρήσης του ονόματος που θα συμφωνηθεί. Για να μη χαθεί πολύτιμος χρόνος, η Ουάσιγκτον θα αποτρέψει τον πρωθυπουργό κ. Ν. Γκρούεφσκι από την πραγματοποίηση πρόωρων εκλογών τους επόμενους μήνες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει τη δυνατότητα να ελέγξει πλήρως τις πολιτικές εξελίξεις στη γειτονική χώρα.

  11. Nick avatar
    Nick 09/04/2008 10:04:16

    Δεν είναι εκτιμήσεις Σαμαρά, αλλά ψυχρή πραγματικότητα. Και έπονται και άλλα πολυεθνικά κράτη της Χερσονήσου του Αίμου (Τουρκία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη κλπ.).

  12. Swell avatar
    Swell 09/04/2008 10:06:33

    Από το τελευταίο ΕΨΙΛΟΝ: Γιατί όχι Σαν Μακεδονία, όπως Σαν Τροπέ, Σαν Ρέμο, Σαν Αντόνιο;

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/04/2008 10:14:27

    Εμείς :
    Νοτιοβαλκανικό Ινστιτούτο Κωλοπετσωμενων Αναλυτών (ΝΙΚΑ)

    Οι Αμερικανοί παίζουν το διαίρει και βασίλευε.
    Αλλά να λαμβάνεται υπόψη και το ευμετάβλητο των εσωτερικών ισορροπιών, οι συνεχείς τριβές και πιέσεις διαφόρων lobbies που διαμορφώνουν τις ενέργειες.

    http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,dt=03.04.2008,id=93787872

    Εμείς είμαστε σταθερά ανίκανοι για άσκηση ουσιαστικής πίεσης.
    Και τώρα οι ελληνοαμερικανοί πάνε με τη Χίλαρυ, χαμένη υπόθεση δηλ.

    Αρχαιοπτερυξ, κοιμήσου λίγο

  14. Alkimos avatar
    Alkimos 09/04/2008 10:43:36

    Η αξίωση για δικαίωμα στο όνομα Μακεδονία δεν αποτελεί ζήτημα εθνικής σημασίας και επιβίωσης για τον «γείτονα» λαό. Η αξίωση αυτή εξυπηρετεί μόνο τις ιμπεριαλιστικές βλέψεις κάποιας από τις πολιτικές δυνάμεις της Βουλγαρίας...
    Η διάλυση των Σκοπίων είναι δεδομένη... Πριν συμβεί όμως αυτό, η συγκεκριμένη πολιτική δύναμη της Βουλγαρίας χρησιμοποιεί τον «δορυφόρο» της, τον σημερινό πρωθυπουργό Γκρουέφσκι (Βούλγαρο υπήκοο και ηγετικό στέλεχος της Βουλγαρικής επαναστατικής οργάνωσης για την απελευθέρωση της «Μακεδονίας») για να πετύχει την διεθνή αναγνώριση «Μακεδονικής εθνότητας και γλώσσας». Όταν θα έχει συμβεί αυτό, τότε θα διαλυθούν τα Σκόπια και θα αρχίσει η Βουλγαρία να παίζει αυτό το «χαρτί», αφού θα έχει νομίμως προσεταιριστεί αυτό το κομμάτι των Σκοπίων, το οποίο θα έχει διεθνώς αναγνωριστεί ως εν δυνάμει «Μακεδονία». Τελεία και παύλα.-

  15. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 09/04/2008 11:20:39

    Ο Σαμαράς δε μιλάει για το ενδεχόμενο διάλυσης τώρα, μιλούσε από το 1992. Με διαφορετική ορολογία, αλλά αυτό έλεγε και τότε. Ασταθές κρατίδιο και τα ρέστα. Δεν τα θυμάστε;

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/04/2008 11:26:25

    Η "Κινηση Πολιτών" του 1993 το είχε ψιθυρίσει: Οταν οι Βούλγαροι είναι στα κάτω τους, "ανεξάρτητη Μακεδονία". Οταν είναι στα πάνω τους "Μεγάλη Βουλγαρία".

    Με ποιόν έχουν όρεξη να τα βάλουν οι Βούλγαροι σήμερα? Με τους Ελληνες? δεν το βλέπω...Με τους Σέρβους? αφού είναι βραχυκυκλωμένοι...Ή και με τους δύο?

    Ποιός ενοχλείται εάν το βουλγάρικο κομμάτι των Σκοπίων πάει στην Βουλγαρία? Η απάντηση ίσως με βλέπει κατάμουτρα αλλά εγώ δεν την βλέπω.

    Μήπως φοβούνται οι Αμερικάνοι ότι οι "Ευρωπαίοι φιλογερμανοί" Βούλγαροι είναι κρυπτοφιλορώσσοι τώρα που οι ρώσοι συνέρχονται??

    Μήπως, απλά είναι η ωραία η καρέκλα και τα λιλιά για την Σκοπιανή ιεραρχία?

    Μήπως έχουν βάλει τα ψάρια, εμάς, να φωνάζουμε για αλλουνού καυγά?

  17. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 09/04/2008 12:24:39

    Κατανοώ την αγανάκτηση του ανώνυμου στο πρώτο από τα σχόλια (χωρίς να αποδέχομαι βέβαια την επιχειρηματολογία του). Τα Σκόπια είναι και αυτά ένα προτεκτοράτο, που προέκυψε από τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας, η ύπαρξη του οποίου βρίσκεται σήμερα στην κόψη του ξυραφιού, όπως άμεσα τονίζει και ο Φάκτωρ, συνακολουθούμενος από την πλειψηφία των σχολιαστών. Η πικρία ενός πληθυσμού βουλγαρικής προέλευσης, που γαλουχήθηκε από τον Τιτοϊσμό χρόνια ολόκληρα στην ιδέα απόκτησης εθνικής ταυτότητας με τον όρο Μακεδών, είναι στα σημερινά δεδομένα αυτονόητη, άσχετα εάν αυτό το δεδομένο έτυχε χοντρής εκμετάλλευσης από τον ιμπεριαλισμό και κάποια ανθελληνικά κυκλώματα.
    Σαν Έλληνας έχω διδαχθεί, από της αξίες που διέπουν την πολιτισμική μου οντότητα, να σέβομαι τους συνανθρώπους μου και να τους βλέπω σαν συνανθρώπους, ακόμη και όταν απειλείται η ακεραιότητα της Ελλάδας.
    Βέβαια, όταν παραμένει κάποιος ανώνυμος, δεν είναι δυνατόν να διακρίνουμε κατά πόσο ανήκει στη λαϊκή βάση των Σκοπίων, ή είναι στημένη σφήνα κάποιου μηχανισμού δημιουργίας εντυπώσεων. Επειδή όμως στα Σκόπια υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι, που σκέφτονται όπως εκφράζεται ο φίλος, θεωρώ ότι η διαλλακτικότητα του Πρωθυπουργού μετά το Βέτο - στην οποία αναφέρεται και η ανάρτηση του Φάκτορος - είναι περισσότερο από θεμιτή.
    Ο Καραμανλής έδειξε με το βέτο, ότι η κυβέρνηση, της οποίας προϊσταται, είναι διατεθειμένη να προβάλη τη συγκεκριμένη αντίσταση στα σχέδια αμφισβήτησης του εθνικού χώρου μέσω του σκοπιανού - άσχετα ποιος μπορεί να είναι ο συνυπολογισμός του βέτο από τον ιμπεριαλισμό στα γενικότερα σχέδια του. Οφείλουμε όμως να διαπιστώσουμε ότι η ουσιαστική αντίθεση δεν είναι μεταξύ των δύο λαών, αλλά ανάμεσα στον ιμπεριαλισμό και τους μηχανισμούς αλλοτρίωσης συνειδήσεων που προάγει από τη μία μεριά και τους λαούς της Βαλκανικής, που τις δύο τελευταίες δεκαετίες κοκτεϋλοποιούνται βάναυσα από την άλλη. Σωστά εξήγγειλε ο Πρωθυπουργός ότι η Ελλάδα θέλει την επιβίωση των Σκοπίων. Δεν επιθυμούμε να σχηματίσουμε από αυτούς τους ανθρώπους αιώνιους εχθρούς. Η έντονη Ελληνική παρουσία στα Σκόπια πιστοποιεί την διάθεση ειρηνικής συνύπαρξης μαζί τους. Βραχυπρόθεσμα θα πρέπει να αποφασίσουν εάν θέλουν εργοστάσια επεξεργασίας οξικού ανυδρίτη, χασισώματα και συγκρότηση μαφίας ως οικονομικό κορμό, που τους προσφέρουν τα υπερατλαντικά καρντάσια, ή νορμάλ οικονομική ανάπτυξη που προϋποθέτει την ειρηνική συνύπαρξη με τις γειτονικές χώρες. Εαν αποφασίσουν το δεύτερο, θα πρέπη να κατανοήσουν ότι οι αλυτρωτισμοί δεν έχουν νόημα.
    Φυσικά στη διαδικασία της κρατικής τους συγκρότησης επενεργούν και οι δύο δυνάμεις. Θα ήταν μοιραίο από την πλευρά της Ελλάδας να ενισχύση με άσκοπη όξυνση τα γεράκια της παραφερναλίνης.
    Το βέτο έχει και κάποιες άλλες προεκτάσεις, στις οποίες δεν θέλω να αναφερθώ προς στιγμήν, σεβόμενος την ευγενική φιλοξενία του Φάκτορος, σε μια ιστοσελίδα μπροστά στην οποία υποκλίνομαι.

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/04/2008 14:08:08

    Factor
    Το χιούμορ σώζει.

    Ο Αρχαιοπτερυξ, σε προηγούμενη ανάρτηση, διερωτήθηκε : λες να μάς βλέπει κάποιος πιτσιρικάς και να γελάει με αυτά που γράφουμε;

    Με αυτό αφορμή στήθηκε ένα χιουμοριστικό αρκτικόλεξο για μάς, τους νοτιοβαλκάνιους αναλυτές.

    Αν (θεωρώ απίθανο) δεν γνωρίζεις τη λέξη "κωλοπετσωμένος" = (λαϊκά) πανέξυπνος, οξυδερκής, επιτήδειος(ικανός), ο έχων μάτια και στα οπίσθια.

    Έλεος.

    Από κει και πέρα βέβαια, ΟΚ, δικό σας είναι το ιστολόγιο.

  19. Alkimos avatar
    Alkimos 09/04/2008 15:16:30

    Απάντηση στον “archaeopteryx”με βάση την δική μου οπτική, που προκύπτει από εμπειρία, πληροφορίες και ψύχραιμη παρατήρηση της επικαιρότητας:

    Οι Αμερικανοί θέλουν στα Βαλκάνια μικρά μεν αλλά ισχυρά προτεκτοράτα. Τα Σκόπια αποτελούν αυτή τη στιγμή μόνο την αιχμή του δόρατος, σε μια προσπάθεια πολιτικής αποσταθεροποίησης στην Ελλάδα, ώστε να προκύψει κυβέρνηση που θα μπορεί να ελεγχθεί ποιο αποτελεσματικά από το State Department… Αν αυτό δεν πετύχει, τότε, υπάρχει ως φαίνεται το δεύτερο σχέδιο, που είναι: Διάλυση της FYROM και δημιουργία ισχυρής Αλβανίας – Βουλγαρίας – Τουρκίας, για διασφάλιση των Αμερικανικών συμφερόντων στην περιοχή και ως τριπλή απειλή απέναντι στην «άτακτη» Ελλάδα.

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/04/2008 15:59:17

    @αλκιμε, και αυτό πιστευτό ή πιθανό. αλλά είμαστε στο ΝΑΤΟ, δεν είμαστε τόσο κακά παιδιά, είμαστε στην ΕΕ, έχει άτομα ελληνικής καταγωγής στο αμέρικα, μην το υποτιμάμε. Και τέλος πάντων, δεν είμαστε καμμία αριστερή επαναστατική χώρα, μην βλέπετε την οθόνη σας, πηγαίνετε μέχρι την πλατεία...

    Τον κίνδυνο εξ ανατολών τον έχουμε τρομάρα μας και ποιός τολμάει να πει κιχ? Δες τιέγραψε ο Γιοβάν πάνω-πάνω νυχτιάτικα και μας ξύπνησε... Οι Αμερικάνοι τι ανάγκη έχουν για "κίνδυνο από βορρά"? Οι ΤΟΥΡΚΟΙ θέλουν να έχουμε κίνδυνο από βορρά.

    Εκτός εάν...(και είναι επιστημονική φαντασία που πρέπει να γραφεί αλά Μποστ...) ο αιξ ανατολόν οσμάν είναι ιππό διάλισην, και προσέχομαιν δια να έχομαιν.

    Πιο πιστευτός μου φαίνεται ο Νικολάρας στην προηγούμενη ανάρτηση (αυτήν με το δάκτυλο σε υπόπτη χειρονομία)

    Προφήτη, οι ελληνοαμερικάνοι δεν ψηφίζουν σαν ομάδα. Ξέρω κάτι μούσμουλα που ελπίζουν να προκριθεί η Χίλλαρυ (μμπρρ) αλλά για να βγει ο Μακέην. Τι νόμιζες μόνο εδώ είμαστε πονηροί?

    Οσο για τον ύπνο, θυμάσαι το τραγούδι "είμαστε δυό, είμαστε τρεις, είμαστε χιλιοι δεκατρείς...?

  21. pirate avatar
    pirate 09/04/2008 16:44:46

    Τετάρτη, 9 Απρίλιος 2008
    Το αριστερό (?) μανίκι του ….λαϊκισμού !

    Σε μεταμοντέρνα λαϊκίστικη παράταξη του κρατισμού τείνει να μετατραπεί ο Συνασπισμός ανταγωνιζόμενος τον παραδοσιακό λαϊκισμό του κ. Καρατζαφέρη.

    Παριστάνει όλο και πιο έντονα τον πολιτικό εκφραστή σε ότι υπάρχει και κινείται στην Ελληνική κοινωνία προσδοκώντας να αναλάβει εκ ολοκλήρου τον ρόλο του …Ρομπέν των δυσαρεστημένων αλλά και του ρόλου του Ρομπέν των …..βολεμένων.

    Έχει αναγάγει τη δημαγωγική υποστήριξη όλων των συντεχνιακών διεκδικήσεων σε επίσημη πολιτική του κόμματος του και έχει μετατραπεί στο κόμμα της ευκολίας και των ανέξοδων διακηρύξεων.

    Παρακολουθώντας κανείς τις θέσεις του αντιλαμβάνεται ότι οραματίζεται έναν κόσμο, όπου κανείς δεν θα προσφέρει και …….όλοι θα καρπούνται (……….).

    Αντιδρά και στην παραμικρή προσπάθεια των αποκρατικοποιήσεων , της αλλαγής του νόμου για τα Πανεπιστήμια , της αλλαγής των κανονισμών των ΔΕΚΟ, του ασφαλιστικού, της οποιασδήποτε υπόνοιας μεταρρύθμισης που θα τολμήσει να θίξει τα δικαιώματα των ….βολεμένων.

    Τα κύρια συνθήματά του είναι : αύξηση των δημοσίων δαπανών, μην πειράξετε το «δημόσιο» και κάτω τα χέρια από τα «κεκτημένα».

    Αν κανείς του μιλήσει για …πώληση της Ολυμπιακής θα πάρει άμεσα την απάντηση του. Πάνω από το πτώμα μου!

    Αντί να προβληματιστεί από τη διαπίστωση ότι η οικονομία της αγοράς είναι το μόνο ιστορικά οικονομικό σύστημα που παράγει πλούτο, ο Συνασπισμός μάχεται …… ανεμόμυλους ως άλλος Δον Κιχώτης.

    Νομίζει ότι υπερασπίζει τους αδύνατους, ενώ στην ουσία δρα εναντίον τους..

    Γιατί όποιος συμπαρατάσσετε με τους αδύνατους προωθεί μεταρρυθμίσεις υπέρ των πολλών, δεν προσχωρεί στη συντεχνιακή λογική των λίγων.

    Αλλά ούτε συντάσσετε με τραμπουκισμούς συνδικαλιστών ενάντια σε κάθε δημοκρατική νομιμότητα και ενάντια στα δικαιώματα των απλών και αδύναμων καταναλωτών.

    Μάχεται για την ποιότητα των συλλογικών αγαθών, δεν χαμηλώνει τον πήχη ζευγαρώνοντας με τον λαϊκισμό του κρατισμού.

    Τον λαϊκισμό που αντιδρά για μικροπαραταξιακές ή εκλογικές σκοπιμότητες και που δεν οδηγεί πουθενά.

    Το πιο επικίνδυνο όμως είναι ότι δεν έχει καταλάβει που ακριβώς βαδίζει και ότι ήδη βρίσκεται στην ……δίνη του λαϊκισμού.

    Παραθέτω ένα μικρό απόσπασμα από ομιλία του κ. Αλαβάνου στην Βουλή: «Τι είναι όμως ο λαϊκισμός; Σύμφωνα με το πολίτευμά μας, ο λαός είναι ταυτόχρονα η πηγή και ο φορέας των εξουσιών. Οι εξουσίες όμως αυτές ασκούνται όπως ορίζει το Σύνταγμα. Όταν λοιπόν διατυπώνονται απόψεις περί παντοδυναμίας του λαού και άσκησης της κυριαρχίας του έξω και πέρα από το Σύνταγμα, αυτό πράγματι είναι λαϊκισμός».

    Πηγαίνει όμως στο αστυνομικό τμήμα που κρατούνται συλληφθέντες από επεισόδια και απαιτεί από τον εισαγγελέα να δει τους κρατούμενους ενόσω συνεχίζεται η προανάκριση ,πράγμα που απαγορεύεται ρητώς, με την αιτιολογία ότι είναι αρχηγός κόμματος.

    Από την μία λοιπόν μας δίνει τον ορισμό του λαϊκισμού και από την άλλη το παράδειγμα του.

    Η …..θλιβερή κατάληξη ενός χώρου, που ανέδειξε ανθρώπους εξαιρετικής ποιότητας ,όπως ο Λεωνίδας Κύρκος .

    Όσο για σένα Έλληνα πολίτη που κουβαλάς στην πλάτη σου ένα τεράστιο, αναποτελεσματικό και διεφθαρμένο κράτος ,κτισμένο λιθαράκι –λιθαράκι την τελευταία 20ετία , …..μην στεναχωριέσαι.

    Η ζωή σου θα γίνει καλύτερη και αυτά τα τέρατα θα εξαφανισθούν.

    Πως; Μέσα από τα …… επτά ΘΑ

    ΘΑ ….το σκεφτεί το επιτελείο της Κουμουνδούρου (…..στο μέλλον)
    ΘΑ συσταθούν τα αντίστοιχα …..thinks tanks
    ΘΑ το επεξεργαστούν και αναλύσουν( …είναι και πολλές οι συνιστώσες βλέπεις)
    ΘΑ το προωθήσουν στην αντίστοιχή κομματική επιτροπή
    ΘΑ καταλήξουν(…….κάποια στιγμή) σε επίσημες αποφάσεις και αφού πρώτα ……
    ΘΑ έχουν διοργανώσει τις απαραίτητες πορείες (στο Σύνταγμα φυσικά, καθότι πρέπει να ….εξασκούνται στην απαραίτητη επαναστατική γυμναστική τους τα παιδιά ….των Εξαρχείων) με κύριο σύνθημα «Κάτω τα χέρια από τα …….κεκτημένα του ….Δημοσίου ?????
    ΘΑ …….μας το ανακοινώσει ο Αλέξης μέσω πανηγυρικής …….πορείας πάντα.

    Έως τότε, πρώτες .. «μούρες» και χέρι-χέρι ο……Αλαβάνος με τον Καρατζαφέρη και……

    ……εσύ ταλαιπωρημένε πολίτη ……σκάσε και κολύμπα !!!

  22. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 09/04/2008 17:00:10

    Μάγκες μην ψαρώνετε και πιστέψετε ότι η Μαρίκα θα πάψει να φτιάχνει γαμοπίλαφο στον Bush όταν εκείνος επισκέπτεται την αποικία του. Η κίνηση του veto ήταν force, ίσα να ανοίξουν κανά παράθυρο γιατί η μπόχα από τα εσωτερικά είχε φτάσει στον Βόρειο Πόλο.

  23. ΙΑΚΩΒΟΣ avatar
    ΙΑΚΩΒΟΣ 09/04/2008 18:40:11

    Γιατί εγω νόμιζα οτι κωλοπετσωμένος σημαίνει ναχει γίνει ο κώλος σου πετσί.... και δεν μου φαινόταν για θετικός προσδιορισμός

  24. κουλης avatar
    κουλης 15/04/2008 02:22:10

    http://uk.youtube.com/watch?v=UJhjwyX8Mr0


    Οι ΗΠΑ, τα Σκόπια και η διαφήμιση της Absolut

    Που «δίνει» στο Μεξικό τη Καλιφόρνια και το Τέξας!
    Μπορεί οι Αμερικανοί να είναι… άνετοι με τα άλλα έθνη και να μην… καταλαβαίνουν γιατί έχουμε πρόβλημα να αυτοπροσδιορίζονται οι Σκοπιανοί ως «Μακεδόνες» χαρακτηρίζοντας δια στόματος Ράις το όλο θέμα ως «αρχαία ιστορία», αλλά όταν θίγονται τα δικά τους εθνικά κεκτημένα τότε εξεγείρονται!
    Μπροστά, λοιπόν, στις οργισμένες φωνές Αμερικανών καταναλωτών για μποϊκοτάζ της βότκας Absolut, η σουηδική παρασκευάστρια εταιρεία απολογήθηκε δημοσίως και απέσυρε με συνοπτικές διαδικασίες διαφημιστική εκστρατεία που παρουσιάζει τις νοτιοδυτικές ΗΠΑ ως τμήμα του Μεξικού υπό το σλόγκαν «Σε έναν τέλειο κόσμο» («In an Absolut World»)...
    Η διαφημιστική εκστρατεία της Absolut, απεικονίζει έναν χάρτη της εποχής του 1830 όταν στο Μεξικό ανήκε η Καλιφόρνια, το Τέξας και άλλες νοτιοδυτικές πολιτείες της Αμερικής. Στο Μεξικό διατηρείται έως σήμερα η πίκρα για την απώλεια των περιοχών αυτών στον πόλεμο του 1848 με την Αμερική. Όμως οι διαφημίσεις, που έκαναν την εμφάνισή τους μόνο στο Μεξικό, ήταν κάθε άλλο από ιδανικές για τους Αμερικανούς που χτίζουν φράκτες και βρίσκονται σε μία διαρκή «θερμή» συζήτηση σχετικά με την παράνομη μετανάστευση από το νότιο γείτονά τους.
    Οι διαφημίσεις προκάλεσαν ενόχληση στην κοινή γνώμη που εκφράστηκε κυρίως μέσω δικτυακών τόπων στο Internet και blogs, με αποτέλεσμα η Absolut να αναγκαστεί να ζητήσει δημόσια συγγνώμη για τη διαφημιστική εκστρατεία και να την αποσύρει άμεσα...

  25. κουλης avatar
    κουλης 15/04/2008 02:23:27

    5/4/08

    11:53Το “Σκοπιανό” για Αμερικάνους: Το πρόβλημα με απλά λόγια
    Άποψη Τα σχόλια σας Οι φίλοι και οι συμμάχοι της Ελλάδας, και κυρίως η ΗΠΑ, δεν έχουν καταλάβει καλά την πηγή του προβλήματος σχετικά με το όνομα των Σκοπίων. Τρανό παράδειγμα; Το άρθρο των New York Times με τίτλο Shame On Greece: Messing With Macedonia. Στα σχόλια που συνοδεύουν το άρθρο διάβασα ένα πολύ καλό ενός αναγνώστη που υπογράφει με το όνομα “George” (3 April 2008, 5:49pm) και προσπαθεί με ένα παράδειγμα να δείξει με απλό τρόπο πως έχει το πρόβλημα. Αυτό το σχόλιο ήταν και η αφορμή γι’αυτο το post.

    Ότι ακολουθεί δεν έχει καμμία σχέση με την πραγματικότητα και ο μόνος σκοπός του είναι η κατανόηση του προβλήματος από τους φίλους και συμμάχους μας Αμερικάνους.

    Ας υποθέσουμε ότι το Μεξικό μετά από διαταραχές στο εσωτερικό του χωρίζεται σε τρία διαφορετικά κράτη: Την Δημοκρατία της Michoacan, την Δημοκρατία του Tabasco και ένα ακόμα το οποίο όμως θέλει να λέγεται Δημοκρατία του “Texas,” όπως δηλαδή και η μεγάλη πολιτεία των ΗΠΑ.



    Πιστεύω πως αυτό θα ενοχλούσε ακόμα και αυτούς που έχουν μεγάλα ποσά ανεκτικότητας.
    Ας υποθέσουμε ακόμα ότι η Δημοκρατία του “Τexas” “θαύμαζει” τις πετρελαιοπηγές του Texas (USA) και προχωρούσε σε ενέργειας αλητρωτικού χαρακτήρα φτάνοντας ακόμα και στο σημείο να εκδίδει χάρτες που περιελάμβαναν το τμήμα αυτό των ΗΠΑ, να αυτοονομάζεται “Great Texas” και να σχεδιάζει σημαία που να παραπέμπει στην σημάια του Texas (USA)!







    Μετά από αυτην την κίνηση της Δημοκρατίας του “Texas” πιστεύω ότι κάποιοι αμερικάνοι θα εξοργίζονταν ενώ αυτοί των χαμηλών τόνων θα ενοχλούνταν λίγο…

    Ας υποθέσουμε τώρα ότι εκτός από το όνομα, τους χάρτες και τις περίεργες βλέψεις, οι “Τεξανοί”, έφταναν στο σημέιο να “διεκδικούν” ακόμα και τον Stephen F. Austin, τον “Πατέρα” του Τεξας. Αυτό και αν είναι ενοχλητικό ε, φίλοι και συμμάχοι;



    Τέλος, ας υποθέσουμε ότι η υπερδύναμη του πλανήτη δεν είναι οι ΗΠΑ αλλά η Γαλλία η οποία στα πλάισια της εξωτερικής της πολιτικής ήθελε την ένταξη της Δημοκρατίας του “Τεξας” στο ΝΑΤΟ παρόλο που συμπεριφέρεται μ’αυτον τον άσχημο και απαράδεκτο τρόπο κατά της, για χρόνια φίλου και συμμάχου της, Αμερικής.

    Θα ασκούσατε Βέτο ή όχι; Ε, φίλοι αμερικάνοι;



    Επαναλαμβάνω ξανά ότι όλα τα παραπάνω είναι επινόημα φαντασίας και μοναδικός σκοπός του είναι να φέρει το πρόβλημα της Ελλάδας με τα Σκόπια στα δεδομένα των Αμερικανών.