#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2010 08:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάει θα τρελαθούμε: βραβεύουν και τον Γ. Παπακωνσταντίνου



Θα τρελαθούμε τελείως ή πρόκειται για κακόγουστο μονόπρακτο. Μετά τον Γ. Παπανδρέου που βραβεύτηκε για την ειλικρίνειά του και το θάρρος του να τα βάλει με το κατεστημένο και να σώσει την Ελλάδα από τη χρεοκοπία έρχεται κι άλλο βραβείο στην κυβέρνηση. Ο υπουργός Οικονομικών, Γ. Παπακωνσταντίνου είναι υποψήφιος για «Ευρωπαίος της Χρονιάς» και «Πολιτικός της Χρονιάς» σε ψηφοφορία που γίνεται από την ιστοσελίδα του European Voice.

Η ετυμηγορία της επιτροπής που επέλεξε τους υποψηφίους, αναφέρει για τον Έλληνα υπουργό Οικονομικών ότι «έχει κερδίσει το σεβασμό των ομολόγων του υπουργών και των αγορών ως ο άνθρωπος ο οποίος μάχεται εναντίον των κυρίαρχων προβλημάτων χρέους της Ελλάδας» και συμπληρώνει υπογραμμίζοντας ότι «χωρίς αυτόν η κακή κατάσταση της Ελλάδας και των χωρών της Ευρωζώνης θα ήταν χειρότερη». Συνυποψήφιοι είναι ο Τρισέ, ο Ρομπάι και η... εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Ισπανίας που στέφτηκε πρωταθλήτρια κόσμου στο πρόσφατο Μουντιάλ.

Τώρα για να καταλάβουμε, εμείς τι να ψηφίσουμε; Τον Παπακωνσταντίνου για τα οικονομικά του επιτεύγματα ή τον... Τσάβι και τον Ινιέστα για τις στιγμές μαγείας που μας προσέφεραν από τη Νότια Αφρική; Μάλλον, τον κ. Υπουργό θα τον φάει η μπάλα. Διότι άλλος ο μάγος του ποδοσφαίρου κι άλλος ο μάγος της ελληνικής οικονομίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 12/10/2010 08:16:10

    Αν γινει και αυτο ,δεν πιστευω πια οτι θα υπαρχει ανθρωπος σαυτην τη ερμη χωρα που να μην πιστευει οτι,εκτος του οτι μας την ειχαν στημενη,αυτο το γελοιο προσωπο,δεν ηταν και το βαθυ λαρυγγι.
    Ο δευτερος ανθρωπος τους στην Ελλαδιτσα.
    Να μας πει κιολας ποσα εχει βγαλει μεχρι τωρα απο τις προμηθειες.
    ετσι και τον αφησετε να την κανει ,τηνβαψατε.Μην αρχισουμε παλι περι πολιτικου πολιτισμου,ενταξει.

  2. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 12/10/2010 08:27:29

    Η υπόθεση είναι για ΓΕΛΙΑ. Ενας άνθρωπός τους στην οδύνη της Ελλάδας. Φουμο στην Κυβέρνηση του Μνημονίου.

  3. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 12/10/2010 08:34:42

    Α ΡΕ ΠΛΑΚΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ...

  4. GALA avatar
    GALA 12/10/2010 08:51:35

    Το καλύτερο βραβείο όμως θα του δώσουμε εμείς όταν θα έρθει ή ώρα και που θα το θυμάται για πάαααααρα πολύ καιρό.

  5. GALA avatar
    GALA 12/10/2010 08:52:36

    Α! Ξέχασα και όχι μόνο σε αυτόν. Θα πάρουν κι άλλοι βραβεία.

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/10/2010 08:59:04

    Τι απορείτε έχουμε να δούμε πολλά. Πως έστεφαν τους βασιλιάδες παλιότερα ένα πράγματα τώρα βραβεύουν σε όσους τους κάνουν το θέλημα.

    Και είναι σίγουρο αν σε βραβεύουν οι έξω κάπου ξεπούλησες τους μέσα.

  7. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 12/10/2010 09:23:02

    Δεν χρειάζονται πολλά για να καταλάβουμε τους λόγους τέτοιων βραβεύσεων.
    Τα πυράνχας δεν περίμεναν να βρούν καλυτερους "μαγους" για να εξασφαλίσουν τις "επενδύσεις" τους στα ελληνικα ομολογα.
    Και στον βαθμό που μπορούν μειώνουν την έκθεσή τους σε αυτά τόσο θα τους προμοτάρουν στα ματια της κοινης γνωμης με κάθε απίθανο "βραβείο" κολακεύοντας συγχρόνως και την απύθμενη ματαιοδοξία τους!

    Ειναι δε τόσο ανοητοι και επιπολαιοι που δεν βλέπουν οτι σε περίπτωση που αλλάξουν οι συνθήκες, θα ειναι οι πρώτοι που οι σημερινοί προστάτες και βραβευτές τους θα τους ξεσκίσουν αφού τους ξεγυμνώσουν πρώτα για λάθη και παραλήψεις που ουτε φανταζόμαστε...

    Πάντως ο ΠΑΠ δεν ειναι ο δευτερος τη ταξει μετα τον ΓΑΠ. Ουσιαστικα ειναι ο πρωτος αφου ως ο προθυμότερος μαθητής και καλύτερος πελάτης του Στρος Καν εχει την πληρη κάλυψή του γι' αυτο και το παιζει "ανετος" για να μην πω οτι μαζι με τον ΓΑΠ εχει γραμμενους και εμας!

  8. kiki avatar
    kiki 12/10/2010 09:46:23

    Ακουω τους μπουρζουαδες που ξαναβγαινουν στους δρομους,για το ασφαλιστικο,αυτοι μπορουν εμεις εκτος απο το να σχολιαζουμε ολες τις βλακειες που μας πλασαρουν οι δωσιλογοι τι κανουμε,πως αντιδρουμε στην υποβαθμιση της ζωης μας,στον εξεφτελισμο που μας υποβαλουν καθημερινα,αρα αυτοι ειναι μαχητες,οι πουρκουαδες,και εμεις οι Ελευθεροι και Ατιθασοι Ελληνες-ΚΟΤΑΡΕΣ.

  9. ευτυχια avatar
    ευτυχια 12/10/2010 09:51:41

    Προφανώς θα πρέπει να καθιερώσουμε και μεις βραβεια. Προτείνω να βραβευτεί η Μούντζα της Χρονιάς, το Λαμόγιο της Χρονιάς, ο Οικονομικός δολοφόνος της Χρονιάς κα.Και είμαι σίγουρη οτι θα βρεθούν πολλές προτάσεις και για αλλα βραβεία.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ευτυχια 12/10/2010 10:46:46

      Aυτά τα βραβεία θα τα εισπράξουν μια και καλή όταν έρθει η ώρα.
      Μέχρι τότε ο κόσμος καταλαβαίνει πάρα πολύ καλά ότι όλο αυτό το ηθικό boost που τους παρέχουν σκοπό έχει να ρίξει στάχτη στα μάτια του κόσμου και τίποτε άλλο.
      Οι διεθνείς πάτρωνες κυνηγάνε την αποπληρωμή των χρεών τους σε ένα περιβάλλον που γίνεται κάθε μέρα και πιο εχθρικό γι αυτούς.

      Οι αβάντες από το εξωτερικό και οι ντόπιες media-κες υποστηρηκτικές ενέσεις στο σύστημα εναντίον του Σαμαρά υποδεικνύει ότι η ζημιά που θα πάθουν είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ από ότι αντιλαμβανόμαστε εμείς.

      Έχω ανεβάσει το βίντεο του Webster Tarpley 2-3 φορές εδώ μέσα όπου ανοιχτά μιλάει για την αποτυχία του ΟΗΕ και της παγκοσμιοποίησης να καταπολεμήσει την φτώχεια και την οικονομική κρίση εξαιτίας του ΔΝΤ και των διεθνών τραπεζιτών που ελέγχουν το χρηματοπιστωτικό σύστημα.

  10. metalhead avatar
    metalhead 12/10/2010 11:00:40

    συγχαρητηρια στον κ.παπακωνσταντίνου

  11. συγκυβερνητικός avatar
    συγκυβερνητικός 12/10/2010 11:02:41

    συγχαρητηρια στον κ.Παπακωνσταντινου.δε το κατάλαβα.μόλις καποιος κανει διεθνή καριέρα τον χτυπάμε

  12. vassilis avatar
    vassilis 12/10/2010 12:25:14

    Εγω ψηφιζω Τζουλια!

  13. tiramola avatar
    tiramola 12/10/2010 13:14:13

    Συγνώμη, δεν χαίρεστε που έλληνες πολιτικοί τυγχάνουν διεθνούς αναγνώρισης?

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 12/10/2010 13:26:21

      βρε συ τιραμολα και τι εχουν αποδειξει επι του πρακτέου ???να χαρω για ποιο λογο?

      • tiramola avatar
        tiramola @ loretta 12/10/2010 13:33:48

        Εργάζονται νυχθημερόν για να γλυτώσει η χώρα τη χρεοκοπία σε αντίθεση με κάποια άλλα ανίκανα λαμόγια που ασχολούνται μόνο με κουτσομπολιά και παρασκήνιο.

      • Orestios avatar
        Orestios @ loretta 12/10/2010 15:08:04

        Τιραμόλα
        χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
        κουράζονται από το δούλεμα που μας ρίχνουν

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ loretta 12/10/2010 17:16:29

        "Εργάζονται"?
        "Νυχθημερόν" κιόλα!
        Για να ΓΛΙΤΩΣΕΙ η χώρα τη χρεοκοπία ή για να ΧΡΕΟΚΩΠΗΣΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΠΙΣΤΩΤΕΣ?

        Λυπήσου μας, πρωί-πρωί που λέει κι ο Πάγκαλος!

    • ataktos avatar
      ataktos @ tiramola 12/10/2010 13:37:53

      tiramola- τώρα ήρθε η ώρα .. εμείς να τους θαυμάσουμε .. αυτός είναι και ο λόγος της χθεσινής εμφάνισης του δράκουλα χιχχι

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ tiramola 12/10/2010 13:42:51

      Τελικά tiramola η αίσθηση του χιούμορ σου όσο πάει και βελτιώνεται!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ tiramola 12/10/2010 13:47:03

      Το μόνο αληθές από την πρότασή σου είναι το "τυγχάνουν".
      Το "έλληνες" (sic), το "διεθνούς", το "πολιτικοί" και το "αναγνώρισης" είναι ψευδή.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 12/10/2010 17:14:28

        Εξήγησέ μου σε παρακαλώ τι είναι το "έλληνας"...
        Στα υπόλοιπα, όπως και για τους νεοδημοκράτες κλπ δεν σου χρειάζεται απάντηση, δεν θα λέμε τα ίδια 1000000 φορές.

    • 11888 avatar
      11888 @ tiramola 12/10/2010 15:02:54

      Κανενα κοκκαλακι σε αφηνουν να γλυψεις ή τζαμπα το τρολαρισμα.

  14. Orestios avatar
    Orestios 12/10/2010 14:57:50

    Ο ίδιος δήλωσε πως θα θεωρήσει αποτυχία τα νέα μέτρα που θα πάρει μετά τις εκλογές.
    Το βραβείο που θα του δώσει όμως ο Ελληνικός λαός θα είναι κατάμαυρο.

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/10/2010 15:40:54

    Συγνώμη αλλά και εγώ σαν Ευρωπαίος πολίτης θα τον βράβευα με τόσα χρήματα που έχει προσφέρει στις οικονομίες τους με τα επιτόκια δανεισμού της χώρας, τα μνημόνια και τους Τιτανικούς....ως Έλληνας έχω το πρόβλημα.
    Αν δε κάνει και την απόσυρση άγαλμα θα του στήσουν οι Γερμανοί Γάλλοι και Ιταλοί

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 12/10/2010 15:46:08

      Ετσι είναι. Βραβεία υποτέλειας και μειοδοσίας.

  16. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 12/10/2010 19:43:41

    Γιατι διαμαρτύρεστε, είναι ο καλύτερος εισπράκρορας τους δεν θα τον βραβεύσουν?
    Εμεις θα τον βραβεύσουμε από την ανάποδη. Στέλνοντας τον φυλακή.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ανώνυμος 12/10/2010 19:44:45

      +110 Δις

  17. anonyme avatar
    anonyme 13/10/2010 01:59:46

    Τα αφεντικά βραβεύουν τον καλύτερο υπάλληλό τους .
    Πού είναι το περίεργο;