#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2011 00:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάει, θα μας τρελλάνουν



Ως “προκλητικά ψεύτη”, “αυτάρεσκο” και “υποκριτή” χαρακτήρισε ο πρόεδρος του Σκάι κ. Γιάννης Αλαφούζος τον υπουργό Οικονομικών κ. Γιώργο Παπακωνσταντίνου, με σχόλια που ανήρτησε στο Twitter, γράφει στην ιστοσελίδα του του 'Πρώτο Θέμα".

Το εκπληκτικό είναι ότι αφορμή για τους συγκεκριμένους χαρακτηρισμούς αποτέλεσε η εμφάνιση του υπουργού Οικονομικών σε τηλεοπτική εκπομπή του ίδιου του Σκάι (!) – συγκεκριμένα στους “Νέους Φακέλους” του Αλέξη Παπαχελά και τα όσα αυτός υποστήριξε για την πορεία της ελληνικής οικονομίας.

Την ώρα που προβαλλόταν, λοιπόν, η συνέντευξη του Υπουργού Οικονομικών, ο πρόεδρος του ΣΚΑΙ σχολίαζε καυστικά μέσω της σελίδας του στο twitter. «Ο Παπακωνσταντίνου είναι προκλητικά ψεύτης στην συνέντευξη με τον Αλέξη Παπαχελά. Ντροπή, όλοι φταίνε εκτός από αυτόν. Ντροπή!» έγραψε σε ένα σημείο ο Γιάννης Αλαφούζος, ενώ συνέχισε με σαρκαστικά σχόλια όπως «εγώ υπολόγισα το έλλειμμα;» αποδίδοντας μεταξύ άλλων στον υπουργό «αυταρέσκεια, ναρκισσισμό και υποκρισία».

Στη διάρκεια της συγκεκριμένης συνέντευξης είναι χαρακτηριστικό ότι, όταν ο κ. Παπακωνσταντίνου ρωτήθηκε για το εάν έχει κάνει λάθη, περιορίστηκε να απαντήσει ότι “ το μεγαλύτερο λάθος, το οποίο έχω κάνει, είναι η αίσθηση που θέλησα να δώσω κατά καιρούς, ότι τα δύσκολα έχουν περάσει και έρχεται πιο γρήγορα η καλή περίοδος. Πάντα ένας Υπουργός Οικονομικών πρέπει να βρίσκει τη σωστή ισορροπία ανάμεσα στο να λέει την πραγματικότητα όπως είναι, αλλά να δίνει και την αισιοδοξία και την προοπτική”…

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=124091

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 25/05/2011 00:57:33

    το πως τη γλύτωσε η τηλεόραση χθες....

    ότι και να λέμε εμείς, αυτοί είναι χοντρόπετσα καθάρματα,
    θα συνεχίσουν μέχρι να μας γονατίσουν και να παρακαλάμε τους ξένους
    για ένα ξεροκόμματο.

    Εδώ κι ένα χρόνο σχεδόν λέμε ότι ο Σαμαράς πρέπει να κινηθεί!

    Τι περιμένει ακόμη; Ας κάνει τουλάχιστον μία πολιτική κίνηση,
    μία πρόταση μομφής, κάτι τέλος πάντων αφού δε θέλει να καλέσει τον κόσμο στο δρόμο....

    • gynner avatar
      gynner @ σιδεράκιας 25/05/2011 01:37:51

      Θα ήθελα και εγώ να δώ μια πειστική απάντηση στο ερώτημα σου τι περιμένει ο Σαμαράς.Είναι τουλάχιστον παγκόσμια πρωτοτυπία να παρουσιάζεις πρόγραμμα και να μη ζητάς εντολή να το εφαρμόσεις!Ετσι κι αλλιώς φίλε όπως δείχνουν τα πράγματα μόνοι μας είμαστε....πάμε Σύνταγμα λοιπόν με τους υπόλοιπους!Εκεί δεν θα έχει πολιτικούς,εργατοπατέρες κλπ.Μόνο πολίτες!!

  2. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 25/05/2011 01:09:12

    Τον θαυμασαμε χθες βραδυ και δεν περιμαναμε απο τον κ. Αλαφουζο να μας το πει. Ματια εχουμε και αυτια επισης. Ο κ Παπακωνσταντινου εχει χασει το αισθημα του μετρου και εχει ξεχασει την λεξη υβρις με το αρχαιοελληνικο της
    νοημα, οσο για τον κ. Αλαφουζο επρεπε να το ειχε καταλαβει απο τον περασμενο Οκτωβριο...τοτε με τις περιφημες δηλωσεις για διεφθαρμενη χωρα, λαο.κτλ.

    • CHE avatar
      CHE @ Ρήγας Φερραίος 25/05/2011 01:14:50

      !!!!!!!!

  3. Orestios avatar
    Orestios 25/05/2011 01:33:21

    Βούιξε όλο το τουϊτερ για τα ψέματα του Παπακωνσταντίνου.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/05/2011 02:10:09

    Τον έστυψαν κι αυτόν σα λεμονόκουπα, και τώρα το όργανο του ΔΝΤ και του νεοφιλελευθερισμού δίνει εντολή να τον πετάξουν στα αζήτητα. Πού ξέρεις, μπορεί από εκεί να τον περιμαζώξουν οι ξένοι πάτρωνές του και να του δώσουν μια θεσούλα τμηματάρχη σε κάποιο διεθνή οργανισμό, να μη μας πρήζει και η γυναίκα του ότι δεν αντέχει που ζει εδώ...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Αυριανιστής 25/05/2011 07:24:37

      Λες να μην έχει εξασφαλιστεί ήδη με κάποια σημαντική θέση; Είναι δυνατόν να υφίσταται όλη αυτή τη ταλαιπωρία και τη λοιδορία για τη ψυχή της μάνας του; Για την Ελλάδα (ρε γαμώτο);
      Δεν νομίζω.
      Μόλις τελειώσει την αποστολή που του ανέθεσαν, μόλις καταστραφούμε εντελώς, θα τον δεις υψηλόβαθμο στέλεχος της ΕΕ ή του ΔΝΤ ή της ΕΚΤ ή κάπου ...

      • kiki avatar
        kiki @ Strange Attractor 25/05/2011 08:08:22

        Εχει μαζεψει τοσα που δεν εχει αναγκη να βρει θεσουλα, βιλλιτσα στις Μπαχαμες, για ναναι και κοντα στους φορολογικους παραδεισους.

  5. drider avatar
    drider 25/05/2011 09:36:44

    Επισημαίνω ότι η πορεία της χώρας μέχρι σήμερα καθώς και οι αβεβαιότητες του αύριο έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ρήγματα ακόμα και σε "ιδεολογικά συμπαγή" εκδοτικά συγκροτήματα.

    Σήμερα έκπληκτος άκουσα δημιοσιογράφο του εν λόγω τηλεοπτικού σταθμού να μιλάει για κλεπτοκρατία, κλέφτες επιχειρηματίες και καρκινώματα στην κοινωνία. Μήπως έχουν οσμισθεί στην κοινωνία τάσεις που δεν θα μπορούν πλέον να ελεγχούν ή έχουν αντιληφθεί το παιγνίδι του ΠΑΣΟΚ με την τρόικα, όσον αφορά την πέμπτη δόση;

    • kiki avatar
      kiki @ drider 25/05/2011 09:56:09

      Ο Λυγερος καλε μου αποτελει φωτεινη εξαιρεση, ο μονοπυθμενος και ο Αλεξης απλα τους ερχεται πολυ δυσκολο να τον φανε, αλλα ποτε δεν ξερεις.
      Και κατ αρχην μην τα τσουβαλιαζουμε ολα, λαθος μεγαλο λαθος γιατι την πληρωνουν και ανθρωποι που ειναι εξαιρετικοι, αντιστεκονται οπου μπουρουν και οπως μπορουν.

    • co avatar
      co @ drider 25/05/2011 10:31:47

      σωστα ο Λυγερος ειναι πατριωτης και φωνη βοωντος εν την ερημω. μη σου προκαλουν εκπληξη αυτα που λεει (τα λεει καιρο) αλλα να σου προκαλει εκπληξη
      α) οτι δεν τον βγαζουν ποτε τβ και εχουν αυτο τον γελοιο το μπαμπη
      β) οτι τον βγαζουν που και που και σε περιστασεις που ειναι φανερο το ναυαγιο της πολιτικης που υποστηριξε ακραιφνως ο σταθμος, απλα για ξεκαρφωμα

      • kiki avatar
        kiki @ co 25/05/2011 11:50:27

        Ετσι ειναι για ξεκαρφωμα, αλλα η πειρα λεει οποτε βρισκεις την ευκαιρεια, αρπαζε την για να στελνεις το μηνυμα.
        Και χτες με τον Τσιπρα , ετσι το ειδα το σωστο θαταν να μην παει σαν το ΚΚΕ, αλλα οι δηλωσεις του θα χανοντουσαν.ενω τωρα την αμολυσε και δεν μπορουσαν να τον εξαφανισουν.
        Θελει πολλες σκεψεις να χρησιμοποιεις ωστε να κερδιζεις αυτο που θελεις.
        Λεω μια σκεψη, ειναι λαθος στο να δεχτει η ΝΔ , να συνομιλησει με την Τροικα για το οικονομικο προγραμμα της.Σαν τι το δεχτηκε, αναγνωριζει δηλαδη την κατοχη μας, της παραχωρει το δικαιωμα να κρινουν αυτοι- ηδη αποτυχημενοι- να κρινουν Ελληνες -Πολιτικα Κομματα- και να αποφασιζουν αυτοι ως Εντολοδοχοι- ως Ανωτατη αρχη κατοχης.

  6. kiki avatar
    kiki 25/05/2011 11:51:10

    ευκειρια λαθος το εγραψα.

  7. Pikis avatar
    Pikis 25/05/2011 12:11:45

    Όποιος έβλεπε ΝΕΤ τη Δευτέρα με τη Στάη θα παρατήρησε ότι ένα μόνιτορ πίσω από τον Λοβέρδο έπαιζε ΤΣΟΝΤΑ!!!
    Εύγε στον σκηνοθέτη!
    Το πιο ωραίο είναι ότι αντί να αλλάξουν το θέμα που έπαιζε το μόνιτορ, μίκραιναν το κάδρο στον Λοβέρδο (φαινόντουσαν μόνο οι ώμοι του) κάνοντας διαίρεση και εμφανίζοντας τον Παναγιωτόπουλο ενώ όποτε ο Λοβέρδος κουνιόταν από τη θέση του έβλεπες πάλι τρελό γ_μήσι!!!
    ΔΝΤ οεοεοεοεοεεεεεε!

  8. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 25/05/2011 12:44:39

    Ποιος ξερει τι θα εταξε στα κορακια που περιβαλλουν το ΣΚΑΪ και τελικά τους εριξε στη μοιρασιά του ξεκοκκαλίσματος. Ενα "Ελληνικό" τους πέταξε, και αυτό μισακό.

  9. tzimas nikos avatar
    tzimas nikos 25/05/2011 13:55:55

    ΜΕ ΤΑ "τσικό" δεν κερδίζεις αγώνες υωηλού επιπέδου. Και ότι χαρακτηρίζει ένα παίκτη στα "τσικό" είναι ο εφηβικός τρόπος συμπεριφοράς του. Αυτός είναι και ο τρόπος του Παπακωνσταντίνου, του Γερουλάνου, της Μπιρμπίλη, του Καστανίδη, του Βενιζελου και τελικα του αμεσου ποϊσταμενου τους του Παπανδρέου. Κι όσο για την Διαμαντοπουλου ας ευρευνησουμε τo DNA προέδρων του ευρωκοινοβουλίου και εκεί θα βρούμε πολλές από τις αλήθειες που κρύβει η δυναμική της.