08/01/2009 14:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάει, θα μας τρελάνουν τελείως διάφοροι

Το διαβάσαμε κι αυτό: Νέα στρατιωτική δικτατορία στην Ελλάδα, ονειρεύονται οι ΗΠΑ, σύμφωνα με το συνήθως καλά ενημερωμένο ιστότοπο "Prison Planet". Σε δημοσίευμα με τίτλο «Η CIA προετοιμάζει εγκαθίδρυση στρατιωτικής κυβέρνησης στην Ελλάδα» και υπότιτλο «Η πραγματική αιτία πίσω από τις ταραχές μπορεί να σχετίζεται με τους ρωσικούς αγωγούς». Σύμφωνα, με δημοσίευμα, υπογεγραμμένο από τον Paul Joseph Watson, γίνεται λόγος για την εγκατάσταση στην Ελλάδα μέσω ενός στρατιωτικού πραξικοπήματος μίας κυβέρνησης η οποία και θα είναι πιο φιλικά διακείμενη προς τις ΗΠΑ και θα ξεφύγει από την επιρροή της Ρωσίας!!!

Διαβάστε την μετάφραση του άρθρου εδώ: http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=6115&Itemid=85

Και το πρωτότυπο εδώ: http://www.prisonplanet.com/cia-preparing-to-install-military-government-in-greece.html

Φυσικά τέτοια πράγματα δεν γίνονται σήμερα. Αυτό που γίνεται όμως είναι να περνάνε διάφορα μηνύματα προς την κοινή γνώμη από διάφορους καλοθελητές. Ούτε λίγο ούτε πολύ, το συγκεκριμένο άρθρο προσπαθεί να παραλληλίσει την σχέση Αθήνας-Μόσχας με την εποχή της δικτατορίας του 1967, για την οποία μας λέει οι «δημοκρατικές» δυνάμεις της ...CIA «έσωσαν» την χώρα από τον Σοβιετικό «κίνδυνο». Ενώ παρουσιάζει τον Έλληνα πρωθυπουργό σαν έναν ευρωπαίο ..Ούγκο Τσάβεζ ο οποίος ουσιαστικά προωθεί τα Ρωσικά συμφέροντα, ειδικά τα ενεργειακά, στην Ελλάδα και στην ανατολική Μεσόγειο. Η «ανάλυση» κλείνει με το ερώτημα αν η CIA ουσιαστικά ετοιμάζει έναν νέο, τύπου 1967, πραξικόπημα στην Ελλάδα με σκοπό την πτώση μίας μη φιλικά διακείμενης προς τα συμφέροντα των ΗΠΑ, ελληνικής κυβέρνησης.

Προσέξτε και τα links που συνοδεύουν το συγκεκριμένο άρθρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης avatar
    Γιάννης 08/01/2009 14:44:04

    Παιδιά, ας σοβαρευτούμε! Στο σάιτ αυτό, χωρίς να το ψάξω παραπέρα, φιγουράρει σε δέκα μεριές το όνομα του Alex Jones. Επειδή στην Ελλάδα είναι άγνωστος, να σας πω ότι πρόκειται για τον τοπ συνομωσιολόγο των ΗΠΑ. Ο τύπος είναι ικανός να "βρει" συνομωσία με τεράστιες διαστάσεις ακόμη και σε νηπιαγωγείο!

  2. ataktos avatar
    ataktos 08/01/2009 14:53:15

    Ase ton kathe palavo stin trela tou factorx emeis ti doulia mas as skasoun

  3. fantomas avatar
    fantomas 08/01/2009 14:55:32

    ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΒΕΒΑΙΟ...........ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ εγκατάστασΕΙ στην Ελλάδα μέσω ενός στρατιωτικού πραξικοπήματος μίας κυβέρνησης ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΟΠΩΣ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΔΥΣΜΟΙΡΟΣ ΙΣΠΑΝΟΣ ΤΑΓΜΑΤΑΡΧΗΣ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 80!!!

  4. alone avatar
    alone 08/01/2009 15:00:04

    Οι βλακείες που λέει το site,είναι αυτές που αναπαράχτηκαν κατά κόρον και στο antinews το προηγούμενο διάστημα. Το ίδιο
    συνέβη με δεξιά blogs. Η όλη ιστορία όπως παρουσιάζεται αποδεικνύει το φαιδρό της υπόθεσης.Στην ουσία γελοιοποιεί τις προσπάθειες πολλών με σοβαροφανείς αναλύσεις να επιχειρηματολογήσουν για υποκινούμενες εξεγέρσεις.
    Το ποιος ωφελείται -κατά αντιστοιχία με ένα post του αντί -από την πιστη σε τέτοιες υποθέσεις και κυρίως από τη συνακόλουθη συμμόρφωση με την συναίνεση, είναι εύκολο να απαντηθεί.

  5. ATHENA avatar
    ATHENA 08/01/2009 15:04:28

    ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ

    Ο ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕ?

  6. ATHENA avatar
    ATHENA 08/01/2009 15:04:55

    *ΕΜΑΣ ΟΧΙ ΕΝΑΣ

  7. donaE avatar
    donaE 08/01/2009 15:11:27

    Μηπως προσπαθουν να μειωσουν το κυρος της Ευρωπαικης Ενωσης,γενικοτερα.

  8. Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ avatar
    Η ΧΟΥΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ 08/01/2009 15:16:59

    δηλ ο καραμανλής θα ανατραπέι από τις στρατιωτικές δυνάμεις που έθεσε σε επιφυλακή; και η ΣΙΑ θέλει να ανατρέψει τον καραμανλή γι' αυτό ο τελευταίος έθεσε σε επιφυλακή το στρατό για να επωφεληθεί η ΣΙΑ; δηλ οι διαδηλωτές δεν ειναι της ΣΙΑ αλλα ο στρατός με πρόσχημα τις διαδηλώσεις θα καταλύσει το πολιτευμα όχι για να προστατεψει τον καραμανλή που του το ζητησε αλλα για τη ΣΙΑ;

    δε μου λετε ρε παλουκαρια, τηλεθεαση θελετε και αναπαραγετε μπούρδες και παραπετασματα καπνού; να μη ξερει ο κοσμος τι γινετε θελετε;εκτος κι αν παραδεχτουμε οτι η ΣΙΑ θελει μεσω του στρατου να προστατεψει τους προδοτες της πατριδας (λαμπρακη, μπομπολα. κοκκαλη, τις 5-6 οικογενειες, και το κακο συναπαντημα τους)που δουλευουν για παρτη τους

    ο καραμανλης κινδυνευει τοσο απο τα αμερικανικα κεντρα, που σημερα βρικονται στην αθηνα πρακτορες του FBI και της MOSSAD για να ερευνησουν τον 'επαναστατικο αγωνα'.

  9. ataktos avatar
    ataktos 08/01/2009 15:22:27

    Donae .den ehoun kolo kali mou oso mboroun prospathoun na mas doulepsun kerdisoun hrono ala blepis ine gimni anaksi ke anithiki des ton folia ke hatzidaki o enas klettrni o alos anepangeltos

  10. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 08/01/2009 15:23:36

    " με ξένο κώλο γίνομαι κι εγώ πούστης "

    ΠΠ

  11. λαπ avatar
    λαπ 08/01/2009 15:24:13

    Εντάξει παλιότερα θα έκανε πραξικόπημα ο Ανδρέας(!), τώρα ο Γιώργος(!!!) να φανταστώ; Τι λένε τα σενάρια φάκτορ; Αχ τι τραβάει αυτή η καημένη ΝΔ. Την πολεμούν τα συμφέροντα... Κλαψ

  12. ataktos avatar
    ataktos 08/01/2009 15:25:13

    Ha ha ha

  13. alone avatar
    alone 08/01/2009 15:28:21

    Σε ποιο πέλαγος πλέει ο μποτίλιας να μας πει
    τι λένε τα astra;

  14. stelios avatar
    stelios 08/01/2009 15:28:28

    Χαχαχαχαχα!
    Που να ξεραν οτι αν επιχειρηθει πραξικοπημα,τα τανκς θα τρακαρουν μεταξυ τους και οι κομαντος θα καταλαβουν λαθος κτιρια,αν δεν παν και σε λαθος πολη τελικα....

  15. ataktos avatar
    ataktos 08/01/2009 15:29:40

    Factorx..o patriotis sou pantos tora sto ipourgio georgias tha ta kani sigura ithika skata opos stin dikeosinis

  16. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 08/01/2009 15:32:20

    μεγαλος παπαρας ο Jones, μεχρι και στρατιωτικο νομο στην Αμερικη εχει προβλεψει.

    πολυ γελιο.

    Γουσταρω Μειμαρακη και Ακη Δικτατορες ! ψηθηκα ειδη.. σαν τα παππουλακια του Μαππετ Σοου.. χαχααα

    ΠΠ

  17. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 08/01/2009 15:33:35

    http://www.youtube.com/user/TheAlexJonesChannel

    Το Κανάλι του.. για περισσοτερο γελιο !

    ΠΠ

  18. ataktos avatar
    ataktos 08/01/2009 15:33:54

    Mia simbouli Ke i gonis me pedakia na ta mazevoun otan tha ta episkeftete i mantam mas

  19. λαπ avatar
    λαπ 08/01/2009 15:38:53

    Να το, καλα ειπα.. Ο politis-gr το εγραψε. Ο Γιώργος είναι απο πίσω.

  20. KaryID avatar
    KaryID 08/01/2009 15:57:14

    Η φωτογραφία με τον άστεγο πίσω από τα ΜΑΤ είναι όλα τα λεφτά.

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/01/2009 16:00:10

    είναι συνομωσιολόγος, σίγουρα, και τα περί Ελλάδος είναι ξεκάρφωτα με τα άλλα που γράφει. Απλά, τα άλλα που γράφει, τουλάχιστον όσα καταλαβαίνω, δεν είναι 100% παλαβά, έχουν από 10% έως 30% υπερβολή...

    έψαξα πρόχειρα άλλα συντηρητικά, ή libertarian ιστοσελίδες, δεν υπάρχει πουθενά τέτοια σχόλιο ή υπαινιγμός.

  22. palios avatar
    palios 08/01/2009 16:04:18

    Οταν δεν μπορείς να αντιπαρατεθείς στο προφανές...το εξωγηινίζεις.....

  23. KaryID avatar
    KaryID 08/01/2009 16:06:58

    Έχει και τηλεοπτική εκπομπή - κάτι μου θυμίζει - κάτι μου θυμίζει. Αυτο είναι συνηθισμένο στην Αμερική (λέγεται παστοριλίκι).
    Ενδιαφέρον έχουν όμως τα σχόλια των αναγνωστών του.

  24. Δήμος avatar
    Δήμος 08/01/2009 16:19:28

    Πόσα κόστισε στην Ρηγίλλης το "άρθρο" και ο... αρθρογράφος;
    Πάσα απάντησις δεκτή.

  25. Helmut avatar
    Helmut 08/01/2009 16:26:01

    Αλίμονο αν αρχίσουμε να ασχοληθούμε με τον κάθε γραφικό τύπο που αραδιάζει αρλούμπες στο Internet.

    Έχουμε ήδη πολλούς στην Ελλάδα, δεν βλέπω γιατί τους ψάχνετε και στο εξωτερικό.

  26. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/01/2009 16:26:52

    τα σχόλια έχουν ψυχαγωγική αξία...

  27. Jimmy l avatar
    Jimmy l 08/01/2009 16:31:36

    Προβοκατορικες μαλακιες προερχομενες απο τον χωρο της δεξιας προκειμενου να καλυψουν την αποτυχιμενη σε ολους τους τομεις πολιτικη τους!!!
    μη τσιμπατε ......Γνωστα τα κολπα!!!!!

  28. αποχωρών avatar
    αποχωρών 08/01/2009 16:33:15

    Είμαστε καλά? Έχουμε σώας τας φρένας?
    Δεν τις κούβουμε τις -------ς?

  29. Nick avatar
    Nick 08/01/2009 16:44:24

    Αυτός νομίζω ήταν που ξεκίνησε να μιλάει για τα στρατόπεδα συγκέντρωσης της FEMA με τους "φούρνους" και τα εκατομμύρια που λέγεται ότι θα σκοτωθούν σε ενδεχόμενη κατάρρευση της οικονομίας των ΗΠΑ.

  30. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 08/01/2009 16:53:47

    #25 ,

    Σωστός ο αρχαίος εδώ .

  31. alone avatar
    alone 08/01/2009 16:55:41

    Επειδή πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι οι συνωμοσιολόγοι έχουν
    τουλάχιστον φαντασία,ας χρησιμοποιήσω και εγώ τη φαντασία μου
    κάνοντας την εξής υπόθεση.

    Τα σενάρια με τους αμερικανους
    και την υποκίνηση των επεισοδιων λόγω δυσαρέσκειας με την πολιτική Καραμανλή ξεκίνησαν να γραφονται εδώ και καιρό.
    Τι καλύτερο από το να χρησιμοποιήσουν κάποιοι κύκλοι αυτές ακριβώς τις φοβίες μας εκμεταλλευόμενοι την τάση μας να πιστεύουμε τέτοια σενάρια, ώστε πραγματικά να δημιουργήσουν το κλίμα που εμείς φοβόμαστε. Kαι τι πιο εύκολο
    να εκφράσουν όντως τη δυσαρέσκεια τους για την στάση της Ελλάδας , με όπλα που εμείς τους προσφέραμε.
    Είναι σε θέση κανεις να διαψεύσει την υπόθεση αυτή;

  32. apistos avatar
    apistos 08/01/2009 17:01:37

    Εμένα αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δε βλέπω πουθενά τον Σόρος. Τι έγινε ρε παιδιά ο Σόρος, σταμάτησε να ασχολείται μαζί μας;

  33. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 08/01/2009 17:17:26

    Αυτή είναι μια ερώτηση για τον Νίκο !!

  34. ataktos avatar
    ataktos 08/01/2009 17:20:38

    Apiste tora ion ehi antikatastisi o ali berisa apo ta tirana ke avtos adelfos tou kostaki ke dora

  35. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/01/2009 17:26:06

    Μην κάνεις έτσι Άπιστε, θα ξανασχοληθούμε και με τον Σόρος.

    Πέρα από πλάκα τώρα, το άρθρο αυτό του Jones δεν μπορεί να αντέξει σε καμία σοβαρή κριτική. Μέσα από έναν ελάχιστο πυρήνα αλήθειας ο τύπος πήρε και έστησε μια τερατώδη ιστορία. Πόσο μάλλον αν ευσταθούν και τα όσα λένε εδώ οι συνομιλήτές μας ότι ο τύπος είναι γνωστός συνωμοσιολόγος κλπ.

    Προσωπικά θεωρώ δεδομένο ότι υπάρχει ξένος δάκτυλος στην όλη υπόθεση της ελληνικής "εξέγερησς", αλλά οι αμερικανοί το έχουν μάθει το μάθημα και υποστηρίζουν μόνον "δημοκρατικές" εξεγέρσεις, - ποτέ πια χούντες.

  36. taxidromos avatar
    taxidromos 08/01/2009 17:28:01

    Kai meta tha katevoune oi vlaxoi tis molfdovlahias na paroune ton gero tou moria spiti tous..

  37. μανώλης avatar
    μανώλης 08/01/2009 17:28:53

    Δέν είναι ανάγκη να είναι δικτατορία με τάνκς και τα συναφή. Τις δουλειές τις στήνουν αλλιώς τώρα.
    Αμφιβάλλει κανείς ότι είναι ικανοί να προσπαθήσουν να μας πλασάρουν ένα νέο σωτήρα;
    (ΔΗ-ΜΟ-ΚΡΑ-ΤΙ-ΚΟ-ΤΑ-ΤΑ και θα βαράμε και παλαμάκια).

  38. Factorx avatar
    Factorx 08/01/2009 17:32:51

    @alone 4 Says: "Οι βλακείες που λέει το ite,είναι αυτές που αναπαράχτηκαν κατά κόρον και στο antinews το προηγούμενο διάστημα".

    Τι λες ρε φίλε; Που ειδες να γράφουμε εμείς τετοιες βλακείες; Τέτοια εμπάθεια είναι ακατοναόητη πια.

    Και ποιός μιλάει για "δεξιά" μπλογκς και συνωμοσιολόγους; Σου θυμίζω τι έγραφες παλαιότερα:

    1. ΒουλγαράκηS –> YPOKLOPES–> KOKKALHS—> KKE

    http://www.antinews.gr/?p=4666

    2. παραθέτω τα παρακάτω links για τον αμφισβητούμενο ρολο των Indymedia

    http://thessaloniki.indymedia.org/index.php?page=7

    http://thessaloniki.indymedia.org/index.php?page=2

  39. Factorx avatar
    Factorx 08/01/2009 17:38:01

    Σε όσους δεν αντιλαμβάνονται γιατι δημοσιεύσαμε αυτες τις βλακείς. Το συγκεκριμενσιο σαιτ ειναι
    10.273 στην παγκόσμια καταταξη του Alexa. και δεν πφρέπει να ξεχνάμε οτι οι βλακείες αυτές περνάνε στους άσχετους για τα πολιτικα της Ελλάδας που το διαβ΄ζπουν οχι στο Τεξας

  40. apistos avatar
    apistos 08/01/2009 17:43:22

    Θυμήθηκα τώρα τον ισχυρισμό περί σύνδεσης των indymedia με τον Σόρος (ο οποίος δήθεν οργάνωσε τις πρόσφατες διαδηλώσεις). Αν κάνετε ένα σχετικό search στο google (indymedia soros) θα δείτε ότι θα σας βγάλει 382 σελίδες (στην αρχή δείχνει πολύ περισσότερες, αλλά αν πατάτε next θα δείτε ότι τελειώνουν στο αποτέλεσμα #382), και είναι ΟΛΕΣ ελληνικές. Θυμίζω πως το αντικαπιταλιστικό δίκτυο των indymedia είναι παγκόσμιο. Οπότε τρία είναι τα πιθανά ενδεχόμενα:

    1) Είτε ο Σόρος έχει μία εμμονή με το αθηναϊκό indymedia ειδικά, το οποίο έχει αποκοπεί από τα υπόλοιπα και συναγελάζεται με τους μισητούς καπιταλιστές,
    2) είτε στην Ελλάδα είμαστε τόσο μπροστά που ανακαλύψαμε κάτι που ο υπόλοιπος πλανήτης αγνοεί (τι να μας πούνε και οι κουτόφραγκοι, όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες...),
    3) είτε η συγκεκριμένη θεωρία είναι τόσο γελοία όσο και η άλλη με τον αντιαμερικάνο Καραμανλή και την κρυφοαμερικάνα Ντόρα.

    Διαλέγετε και παίρνετε...

  41. apistos avatar
    apistos 08/01/2009 17:46:42

    Χαχαχα, είδα ότι πριν προλάβω να το γράψω, κάποιοι καλοί φίλοι με πρόλαβαν με σχετικές ιστοριούλες. Πολύ καλό συγχρονισμός...

  42. Συνδικαλιστής avatar
    Συνδικαλιστής 08/01/2009 17:54:39

    Mην γίνεσαι γελοίος Φάκτωρ. Το σαιτ αυτό είναι πασίγνωστο ως συνωμοσιολογικό της συμφοράς. Ο Αντωνάκης ο Σαμαράς τον έσπρωξε να τα γράψει αυτά;

  43. ataktos avatar
    ataktos 08/01/2009 18:14:29

    Parakolouthontas tis ididid simera diapistosa oti oli ine ha ha ha idietera ta epidotoumena papagalakia ton tv bolevtikan glitosan tis ekloges

  44. alone avatar
    alone 08/01/2009 18:14:52

    Factor καταρχην οχι χαρακτηρισμους.Τα σεναρια αυτα (εκτοσ τησ ανοησιας για χουντα) αναπαραχθηκαν μεσα απο ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ του βλογ τις αποψεις καποιων ομως τις κανατε ποστ και τους δινετε ιδιαιτερη αξια

    http://www.antinews.gr/?p=4583
    "Ποιος ωφελείται;"

    Κανω λαθος;

    Οσο για το
    ΒουλγαράκηS –> YPOKLOPES–> KOKKALHS—> KKE

    ΧΑ Χα!!!! Αμα θελεις βρισκεις θαμενο κοκκαλο.
    Σοβαρο επιχειρημα. Το σαρκαστικο παιχνιδι που εκανα με την αναγωγη αυτη αντιπροσωπευει τα λογικα αλματα ορισμενων εδω μεσα. Για βρες και αλλα σχολια μου που αποδυκνειουν τη δεξια μου αποχρωση

  45. SKAI avatar
    SKAI 08/01/2009 18:16:24

    Είτε το θέλουμε είτε ΟΧΙ ο Καραμανλής έχει ενοχλήσει τους "συμμάχους" μας. Το αποδεικνύει η συνωμοσιολαγνεία του εν λόγω Αμερικανού.!
    Έσεις όμως δεν είστε συνωμοσιολάγνοι, τουλάχιστυον με τα καθ'υμάς?
    Μελετελιστε τις μεταξύ σας απόψεις σχετικά με τους Ντορικούς-Αβερωφικούς (ΝΑΙ το είδα και αυτό!)-Καραμανλικούς-Σαμαρικούς που αναμασάτε τελαευταία.
    Σημειώστε τούτο: Αν η κυβέρνηση αυτή είναι πρόορων εκλογών (ταδε έφη ΦΑΚΤΟΡΑΣ) τότε... τις κερδίζει ο Καραμανλής και τότε.... κλάμα που έχει να πέσει εδώ μέσα.............

  46. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/01/2009 18:22:13

    Μαλακια εις το τετραγωνο, επι τρια και δεκατεσσερα,ισον περιφερεια του κυκλου της χαζομαρας.
    Λες και ειμαστε στα seventies.

  47. ataktos avatar
    ataktos 08/01/2009 18:25:15

    An pali ditr tous ypourgous kai yfipourgous ine oli agapimeni oute ikogenia na itan pantos factorx tha aksizan mia kini fotografia na babis ara rohales tha etrogan ola ta pc mas

  48. Factorx avatar
    Factorx 08/01/2009 18:35:40

    @alone.

    1. Μου αρέσει η λογική σου, να την χρησιμοποιώ κι εγώ. Οταν δεν μας συμφέρει "σαρκάζουμε"

    2. Από πότε οι απόψεις των σχολιαστών ταυτίζονται με τον φορέα;

    3. Δεν δικαιούνται οι αναγνώστες να πουν την άποψή τους καθρά και ξάστερα; Αυτό λέγεται και διάλογος. και όποιους του εντάσσει αυτόματα σε κάποιο κουτάκι δεν τους αντέχει.

    3. Για τους χαρακτηρισμούς σωστό. Επανορθώνω. Αλλά κι εσύ μας είπες ...δεξιους. χα χα χαααα

  49. αχρηστοι.. avatar
    αχρηστοι.. 08/01/2009 18:39:07

    εισαστε αχρηστοι ρε
    συντροφοι θα αναγκαστω να χρησιμοποιησω τους
    τουρκους για να σας απελευθερωσουν απο την δεξια.
    ενταξει δεν θα ελθουν μεχρι τα εξαρχεια,να βοηθησουν απλα θα φροντισουμε να γελοιοποιησουμε τον καραμανλη.

    μπους

  50. οκτώ avatar
    οκτώ 08/01/2009 18:46:08

    Το ποσοστό αλήθειας που υπάρχει σε κάθε πληροφορία που κυκλοφορεί στον αέρα έχει να κάνει με την αξιοπιστία της πηγής που το μεταφέρει, όπως και με την κριτική σκέψη του καθενός.
    Ετσι λοιπόν η Defencenet.Media ως εκδότης περιοδικών για θέματα Αμυνας, Εξωτερικής Πολιτικής και Ασφάλειας ( Στρατηγική, Περίπολος, Αμυντική Βίβλος κ.λ.π. ) μπήκε στον κόπο να μεταφράσει το άρθρο και να μας το παρουσιάσει.
    Δηλαδή η εταιρεία του Α. Γκουριώτη, ο οποίος ήταν υπεύθυνος Τύπου του Υπουργείου Εθνικής Αμύνης και επί πολλά χρόνια ο “εξ’ απορρήτων” συνεργάτης του Σπ. Σπηλιωτόπουλου μας προετοιμάζει για το ενδεχόμενο εγκαθίδρυσης στρατιωτικής κυβέρνησης στην Ελλάδα.
    Δεν ξέρω για την CIA ,αλλά σίγουρα το ονειρεύεται ο ίδιος αφού έτσι θα ανοίξουν οι δουλειές του.
    Του ευχόμαστε ύπνο ελαφρύ και όνειρα γλυκά.

  51. alone avatar
    alone 08/01/2009 19:07:05

    Factor η ευννοια και η συμπαθεια προς συγκεκριμενους
    σχολιαστες δεν κρυβεται. Τι να κανουμε. Δεν σας ειπα δεξιους...φανερα δεν υποστηριζετε ΝΔ, αλλα ουτε θα σας πω και αριστερους. Με τιποτα ομως.

  52. ataktos avatar
    ataktos 08/01/2009 19:21:24

    Alone blepo oti parakolouthis poli to alter ke sou aresi poli tha ise aristeroulis opos o idioktitis tou

  53. alone avatar
    alone 08/01/2009 19:24:10

    Ατακτος ;;;;;

  54. ataktos avatar
    ataktos 08/01/2009 19:34:23

    Ti epathes tekno mou ,,,,

  55. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/01/2009 20:27:56

    Άπιστε, το έβαλα κι εγώ το Indymedia Soros. Είναι λογικό να είναι οι πρώτες σελίδες στα ελληνικά, γιατί το google βγάζει αποτελέσματα ανάλογα με το από ποια χώρα κάνεις αναζήτηση. Το ξέρει από το IP σου, γιατί όλα τα IP έχουν σύνδεση με συγκεκριμένες χώρες το καθένα. Το Google λοιπόν βγάζει τις πιο δημοφιλείς σελίδες ανά χώρα. Στην τύχη λοιπόν πάτησα κάποιες σελίδες ενδιάμεσα μετά την πρώτη και βρήκα αρκετές σελίδες που δεν είναι ελληνικές.

    Το ότι λες λοιπόν ψέματα δείχνει ότι μπορεί κι εσύ να είσαι υπάλληλος του Σόρος. Όπως μας έχει εξηγήσει ο Ουμπέρτο Έκο στο Εκκρεμές του Φουκώ, μια καλή συνωμόσία πρώτα προσπαθεί να πείσει ότι δεν υπάρχει και, αν αποτύχει, μετά προσπαθεί να πείσει ότι είναι πανίσχυρη. Είμαστε ακόμη στο πρώτο στάδιο. Βλ. και τις "αναλύσεις" του έγκυρου Παπαχελά. Βλέπουμε και αυτά που μας γράφεις εσύ.

  56. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 08/01/2009 20:46:45

    Ε, αφού ο γνωστός εκδότης και χορηγός πιστοποιητικών αριστεροφροσύνης ''alone'' δεν μας θεωρεί αριστερούς και - μάλιστα ''με τίποτα'' -, την κάτσαμε τη βάρκα... Εγώ προσωπικά αισθάνομαι συντετριμμένος, δηλώνω τη μεταμέλειά μου και είμαι έτοιμος να ακολουθήσω οποιαδήποτε μέθοδο μου προτείνει, ώστε να κερδίσω την εύνοιά του

  57. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/01/2009 21:07:10

    Υστερα απο πολυ καιρο-το εχω κομμενο-ειδα τις ειδησεις στο MEGA.Προσπαθουσαν με αφορμη ενα στημενο Gallop να μας πεισουν η Τρεμη το πουλεν Πρετεντερης και ο αχρωμος και ανοητος αναλυτης ονοματι Θεοδωρικακος( που εισαι Λαλιωτη για να δεις το παιδι της αλλαγης)οτι η ΝΔ ανεκαμψε με τον ανασχηματισμο και ειχαν για συνομιλητη τον Αρουλη!!Διαμορφωτες της κοινης γνωμης ,ανδρεικελα αψυχα παπαγαλακια του κατεστημενου καταλαβετε οτι κανεις δεν σας ακουει κανεις δεν σας εμπιστευεται ανοητοι γλυφτες χαζομ.....ς!!!

  58. ... avatar
    ... 08/01/2009 21:38:39

    Βασικά, κάτι δεν μου κολλάει. Αν όντως υπάρχει χρηματοδότηση του indymedia(όλου του δικτύου, ενός μέρους του;) από τον Soros γιατί αφήνουν την ανάρτηση στο ίντυ Θεσσαλονίκης έτσι όπως είναι; Για να μπορεί να το επιβεβαιώσει ο καθένας;

    Επίσης, κοίταξα πρόχειρα σε κάτι σάιτ στα αγγλικά, αλλά δεν μου φαίνεται ότι είναι πειστικά. Ο καθένας ας κρίνει.

  59. Underdog avatar
    Underdog 08/01/2009 22:14:33

    Οντως το σαιτ prisonplanet του Alex Jones είναι αστείο όπως και ο συγγραφέας του άρθρου Paul Joseph Watson που όμως έχει διδακτορικό στην Cospiracy Philosophy από την Οξφόρδη.Ο Alex Jones ανήκει στο κίνημα των paleoconservatists(sic) και είναι αντισιωνιστής.
    Το θέμα όμως είναι ότι το άρθρο στηρίζεται σε δημοσιεύματα ελληνικών Εφημερίδων, ελληνικών μπλογκς και ελληνικών ανακοινώσεων από το Indy.gr/newswire,μεταφρασμένα βέβαια στα αγγλικά από τη "Διεθνή " του Αντιεξουσιαστικού Χώρου, από όπου και άντλησε όλα τα στοιχεία για να γράψει το συνομοσιολογικό άρθρο του.
    Πηγαίνετε λοιπόν στο αρθρο http://www.prisonplanet.com/cia-preparing-to-install-military-government-in-greece.html κάνετε κλικ στο κείμενο , ακριβώς στη φράση "Greek soldiers expressed their vociferous opposition" και θα οδηγηθείτε σε αγγλόφωνα μπλογκ.
    Μείνετε στο www.tapesgoneloose.blogspot.com/ και θα βρείτε μερικές απαντήσεις (μερικές είναι έκπληξη) μόνοι σας οδηγούμενοι βεβαια από το αγγλόφωνο σάιτ πάλι πίσω σε ελληνικά, αν δεν σας έχουν ζαλίσει οι αρκετοί φελοί που αφήνει ο Φάκτορας και επιπλέουν.
    Ο Φάκτορας δίνει ερεθίσματα, δεν καθοδηγεί.
    Απορώ με την μπουρδολογία και τους εξυπνακισμούς.

  60. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/01/2009 08:40:12

    @69

    Έχω κάνει κι εγώ την ίδια σκέψη. Πώς το αφήνουν; Νομίζω ότι είναι ζήτημα λειτουργίας των imc. Από τη στιγμή που είναι υποτίθεται "ανεξάρτητα", αν έκοβαν αυτά που είπε ένα από αυτά, τότε αυτό θα αποδείκνυε ότι δεν είναι ανεξάρτητα και θα γίνονταν επιπλέον ζημιά. Άλλωστε τα imc είναι και λίγο κατάσταση "τα λέμε μεταξύ μας" και δεν ενδιαφέρονται και πολύ αν κάποιοι άλλοι δουν ότι το imc Θεσσαλονίκης έχει αυτή τη γνώμη για την όλη κατάσταση.

    Προτίμησαν λοιπόν να "σεβαστούν την αντίθετη γνώμη" από το να την πνίξουν, γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν εντελώς αντίθετο στις αρχές με τις οποίες λειτουργούν.

    Τώρα, από κει και πέρα, πιστεύω ότι η μεμονωμένη μαρτυρία της χρηματοδότησης από τον Σόρος και το ίδρυμα Φορντ έχει υπερεκτιμηθεί. Δεν είναι τα Ιντυμήντια "του Σόρος". Απλώς μια προσπάθεια αντιεξουσιαστική έχει οργανωθεί ή διαβρωθεί από ανθρώπους του αμερικανικού διεθνούς παρακράτους, που θέλουν να έχουν επιρροή πάνω στον αντιεξουσιαστικό χώρο για να επηρεάζουν τη δράση του σε συγκεκριμένες κατευθύνσεις. Η χρηματοδότηση από τον Σόρος είναι ΕΝΑ στοιχείο και όχι βέβαια το μόνο, ούτε το καθοριστικό για να καταλάβουμε το ρόλο των Ιντυμήντια και του αντιεξουσιαστικού χώρου. Απλώς, το στοιχείο αυτό είναι αδιαμφισβήτητο γιατί το μαρτυρούν οι ίδιοι τους.

  61. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 09/01/2009 09:54:27

    Πόσα πρωινάδικα και ποσοι καλοπερασάκηδες θα το γούσταραν αυτό...

  62. Orestios avatar
    Orestios 09/01/2009 17:04:49

    Εδώ ο στρατός δεν μπορεί να διαχειριστεί τα του οίκου του θα διαχειριστεί την Ελλάδα? Ιστορία για πιο εύκολο υπνάκο.