03/01/2012 21:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάει, θα μας τρελάνουν: Η κυβέρνηση Παπαδήμου ετοιμάζει και ... συνταγματική αναθεώρηση!!!

Πριν από μερικές ημέρες γράφαμε ότι κάτι ετοιμάζει ο Παπαδήμος με τις εκλογές και αποκαλύπταμε ότι ετοιμάζει μέχρι και επιτροπή που θα ξεκινήσει τη διαδικασία για τη Συνταγματική Αναθεώρηση. Αναρωτιόμασταν πώς είναι δυνατόν μια υπηρεσιακή κυβέρνηση με ημερομηνία λήξης, άντε μέχρι την Κυριακή των Βαϊων, να κάνει τέτοιο σχεδιασμό και μήπως έχει κρυφή ατζέντα.

Σήμερα, λοιπόν, ο υπουργός Επικρατείας Γ. Σταυρόπουλος είπε: «Η Βουλή εκλέγεται για 4 χρόνια. Στον βαθμό που δεν διαλύεται, η Βουλή αναδεικνύει κυβερνήσεις. Εδώ είναι μια ειδική περίπτωση. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι η κυβέρνηση δεν έχει τη λαϊκή νομιμοποίηση να κάνει αυτά που πρέπει να γίνουν. Έχει τεκμήριο λαϊκής νομιμοποίησης, από τη στιγμή που η μεγάλη πλειοψηφία των κομμάτων τη στηρίζουν. Συνεπώς μπορεί να προχωρήσει, έχει δυνατότητα και το ηθικό κύρος, θα έλεγα, να προχωρήσει μεταρρυθμίσεις». Ο υπουργός πρότεινε να αρχίσει από τώρα η συζήτηση για την προετοιμασία της συνταγματικής αναθεώρησης του 2013, καθώς, όπως είπε, υπάρχει ζήτημα θεσμικών μεταρρυθμίσεων και πρόσθεσε: «Πρέπει αυτές οι θεσμικές μεταρρυθμίσεις να αρχίσουν να συζητώνται από τώρα και- θα έλεγα- διακομματικά, έτσι ώστε, με ένα συναινετικό τρόπο, να μπορέσουμε να προετοιμάσουμε τη συνταγματική αναθεώρηση, που, ελπίζω αυτή τη φορά να είναι πολύ ουσιαστικότερη, εντός του κοινοβουλίου. Δεν υπάρχει λόγος να μην αρχίσουμε να συζητάμε από τώρα τα θέματα, έστω και αν διαδικαστικά αυτό θα αρχίσει το 2013».

Αλλά και ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, Π. Καψής, μίλησε αορίστως για εκλογές τον Απρίλιο.

Συμπέρασμα: Η κυβέρνηση ετοιμάζει μακροπρόθεσμο πρόγραμμα και κάποιοι δεν έχουν πάρει χαμπάρι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 03/01/2012 21:39:47

    Ε, αυτοί οι κάποιοι, ας το πάρουν χαμπάρι και ας πράξουν αναλόγως.....!!

  2. Γαρμπής Διονύσης avatar
    Γαρμπής Διονύσης 03/01/2012 21:49:02

    Πρέπει να αρχίσει μια συζήτηση για τον περιορισμό της ασυδοσίας των ασκούντων εξουσία σε τούτη τη χώρα. Πρέπει να ισχύσει επιτέλους η συνταγματική και δημοκρατική αρχή της ισότητας όλων έναντι του νόμου. Πριν κάμποσο καιρό, μιλούσαν κάποιοι για αναθεώρηση των νόμων περί ευθύνης υπουργών και περί βουλευτικής ασυλίας. Τώρα, που πλησιάζουμε προς τις εκλογές, το ζήτημα αυτό έχει αποσυρθεί εντελώς από το δημόσιο διάλογο!
    Πρόκειται προφανώς για μια σύγχρονη εκδοχή της ιδέας για άμυνα μέχρις εσχάτων: «Ας εξαθλιώνεται ο κόσμος, εμείς δεν πρέπει να χάσουμε τα προνόμια μας!». («Άλλωστε, ελλείψει συνταγματικού δικαστηρίου, οι συνταγματολόγοι θα ερμηνεύουν κάποτε-κάποτε, στην αβέβαιη ατμόσφαιρα των τηλεοπτικών τετραγώνων, την συνταγματικότητα της συμπεριφοράς μας…»)!!

  3. Agni avatar
    Agni 03/01/2012 21:59:14

    Να αφανίσει και τυπικά τις τελευταίες ρανίδες ανθρωπίνων δικαιωμάτων που απέμειναν σε αυτή τη χώρα θέλει,με εξαίρεση την οικονομία το σύνταγμα μας είναι απο τα πιο υπέροχα στον κόσμο..

  4. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 03/01/2012 22:29:07

    Αυτοί την έκαναν μόνοι τους την συνταγματική αναθεώρηση χωρίς να ρωτήσουν κανέναν όταν σχημάτισαν, με τις γνωστές παρα-συνταγματικές διαδικασίες, την παρούσα κυβέρνηση.

    (Μήπως η "συνταγματική αναθεώρηση" που θέλουν περιλαμβάνει και την επ' αόριστον αναστολή των εκλογών σε περιόδους οικονομικών κρίσεων;)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Professor Moriarty 04/01/2012 00:19:12

      Το εντός της παρενθέσεως ρητορικό ερώτημα, αμφιβάλλεις ότι θα έχει καταφατική απάντηση αν έτσι διατάξει η Kommandatur του Ράιχ-ενμπαχ;

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Αυριανιστής 04/01/2012 03:04:36

        Όχι καθόλου δεν αμφιβάλλω ότι θα έχει καταφατική απάντηση από τους διορισμένους. Είδα χθές τον Αηδόνη που κελαηδούσε κάτι για απαλλαγή της κυβέρνησης από το άγχος (των εκλογών), και για ¨καθαρές" λύσεις (!). Βέβαια οι διορισμένες λόγω γκαουλάιτερ ασημαντότητες ζουν τον μύθο τους και τ' όνειρό τους που δεν θέλουν να τελειώσει, αλλά κάποτε πρέπει να τους εξηγήσουμε εμπράκτως το όνειρο...

  5. intruder avatar
    intruder 03/01/2012 22:32:33

    Ελπιζω ο Σαμαρας να ξερει τι κανει γιατι αλλιως θα μεινει με τον εντιμο πολιτικο
    λογο και την αναμφισβητητη αστικη του ευγενεια στο χερι.
    Και τοτε εγω και πολλοι αλλοι πως θα πρεπει να αντιδρασουμε οταν τα αδελφια Καψη μας εκβιαζουν παλι ? Ο ενας απο το δελτιο του mega και ο αλλος διορισμενος υπουργος? Τι θα πρεπει να κανουμε οταν η λιγδα και η αηδια θα νικησουν παλι? Οταν τα διαφορα σιχαματα θα εχουν παλι το πανω χερι ? Ε?

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 03/01/2012 22:47:01

    Η αμορφωσια του λαου ειναι φοβερο οπλο στα χερια των φαυλων !!!

    • Civil-Eng. avatar
      Civil-Eng. @ Ο Χαζος του χωριου 04/01/2012 10:23:31

      Οταν κάποιοι έλεγαν οτι δεν προβλέπεται κυβέρνηση "περιορισμένης ευθυνης" αλλά μονο κυβέρνηση, και οτι αυτα ηταν λεκτικές παγίδες , κάποιοι άλλοι δεν εδιναν την απαιτούμενη προσοχή...
      Δεν θα έλεγα οτι ο ελληνικός λαός είναι αμόρφωτος. Θα έλεγα ότι έχει ατροφήσει η δυνατότητά του να σκέφτεται χωρίς κατευθυντήριες γραμμές και δη ευκολονόητες π.χ. κραυγές του συριζα ή απλοικές χαζαμάρες του Λαζόπουλου. Αρνείται ο καθένας να δει παρακάτω τι συμβαίνει.

  7. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 03/01/2012 23:22:12

    Κάθε μέρα που περνάει όλος ο κόσμος που πίστεψε στη νέα ΝΔ (είπαμε ΄΄σφουγγάρι΄΄ πριν δύο χρόνια εάν θυμάστε ) απογοητεύεται. Η τακτική του ''ώριμου φρούτου΄΄ θα αποφέρει ένα σάπιο φρούτο, το οποίο κανείς πλέον δεν θα μπορεί ή και δεν θα θέλει να φάει (συγνώμη να κυβερνήσει ήθελα να πω). Ο Σαμαράς εάν στις επόμενες 2 εβδομάδες δεν θέσει τους όρους του, τους οποίους θα καταστήσει γνωστούς και στον κόσμο, θα απολέσει - και για αυτόν δικαίωμά του αλλά για την πατρίδα;- την τελευταία ευκαιρία αυτοδύναμης κυβέρνησης. Οι εγκάθετοι έχουν σκοπό να ξεπουλήσουν (βλέπε ενεργειακά αποθέματα π.χ) τα πάντα, να διαλύσουν τον εναπομείναν κοινωνικό ιστό (απολύσεις, μείωση συντάξεων, υπερφορολόγηση) και μετά να προχωρήσουν σε εκλογές όπου η σούπα της νέας επτακομματικής βουλής θα δώσει πνοή ξανά σε κάποιον ή τον ίδιο Παπαδήμο για άλλα δύο χρόνια. Τότε το μόνο που μας μένει είναι ή να φύγουμε μετανάστες ή να βγούμε στο βουνό (σιγά μην αφήσουμε τους καναπέδες!!!).
    Άρα βουρ για Αυστραλία, Γερμανία, Σουηδία, κ.λ.π

  8. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 04/01/2012 10:45:23

    Σήμερα στη δημοκρατία τις κυβερνήσεις τις αποφασίζει το κοινοβούλιο και όχι ο λαός.Και μας το λένε κατάμουτρα

  9. ένας βισάλτης avatar
    ένας βισάλτης 04/01/2012 11:41:51

    Βασικά πρόκειται για αρρουραίους που συνήθισαν να ροκανίζουν και στο φως ,και κάτω από φωνές αποδοκιμασίας..ή άν προτιμάτε για ξεσαμάρωτα και ξεκαπίστρωτα γαιδούρια ..Αυτοί (οι λουδοβικίζοντες - φεουδάρχες -πολιτευάμενοι )έχουν κατσικωθεί στην άμαξα που έριξαν στις λάσπες και μαστιγώνουν τα γνωστά υποζύγια γλεντώντας και βέβαιοι ότι δεν πρόκειται να τολμήσουν σταματήσουν να τραβάνε την κυβερνητική άμαξα, να τους πετάξουν έξω και να τους ζέψουν και αυτούς ενθερρύνοντάς τους με κανα κνούτο για να τραβάνε ..
    Εχουν δίκηο;

  10. eliaxth avatar
    eliaxth 05/01/2012 06:27:52

    Θα το προσαρμόσουν σύμφωνα με τα δικά τους συμφέροντα.Αυτό θα είναι και ο θάνατός μας.Αναθεώρηση του Συντάγματος μόνο που το ακούω .....τρέμω.

  11. blackpitgr_GR avatar
    blackpitgr_GR 05/01/2012 13:43:26

    Να ξεκινήσουν λοιπόν με τον νόμο περι ευθηνών των βουλευτων!!! Να δούμε τι θα γίνει τότε!!!!
    Ξυπνάμε λεμε