01/03/2010 20:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάγωμα όλων των συντάξεων για φέτος


Το πάγωμα όλων των συντάξεων κύριων και επικουρικών, ακόμα και των κατωτάτων, για  το 2010  επιβεβαίωσε ο υπουργός Εργασίας κ.Ανδρέας Λοβέρδος μετά τη συνάντησή του με τον κοινοτικό επίτροπο Ολι Ρεν.  
Όπως υποστήριξε ο Ανδρέας Λοβέρδος το πάγωμα είναι  μια πολιτική απόφαση που έχει ληφθεί εδώ και καιρό. Όποιο ταμείο υποβάλλει αίτημα για αύξηση το απορρίπτουμε και αυτό θα κάνουμε και στο μέλλον.  
Λίγο πριν την  συνάντηση σημειώθηκαν επεισόδια  μεταξύ ομάδων του ΣΥΡΙΖΑ και της  εξωκοινοβουλευτικής Αριστεράς  και ανδρών των ΜΑΤ οι οποίοι έκαναν χρήση δακρυγόνων για να απομακρύνουν τους διαδηλωτές.  
Τα μέλη των  παρατάξεων είχαν αποκλείσει την  είσοδο της στοάς όπου βρίσκεται  το υπουργείο εργασίας στην οδό Σταδίου  για να αποδοκιμάσουν τον Ολι  Ρεν ο οποίος εισήλθε στο  υπουργείο  από άλλη είσοδο. 
Οι διαδηλωτές  έσπασαν το κιγκλίδωμα της στοάς  ενώ επεδίωξαν να σπάσουν και τη τζαμαρία του υπουργείου.  
“Όχι” γενική αύξηση ορίων ηλικίας 
Ο κοινοτικός επίτροπος  στη συνάντησή του με τον Ανδρέα Λοβέρδο αυτή τη φορά δεν έθεσε  θέμα αύξησης των ορίων ηλικίας  συνταξιοδότησης από τα 65 στα 67 αποδεχόμενος το επιχείρημα της ελληνικής πλευράς πως το όφελος δεν θα είναι μεγάλο καθώς το μέτρο αφορά μόλις στο 15% των ασφαλισμένων.  
Αντίθετα, ο Όλι Ρεν έδωσε έμφαση στην αγορά εργασίας ζητώντας επέκταση των ελαστικών μορφών απασχόλησης.  
Ο υπουργός Εργασίας υποστήριξε ότι στην αγορά επικρατεί αναρχία και «μαύρη εργασία» καθώς οι πρόσφατοι έλεγχοι σε 15.000 επιχειρήσεις έδειξαν ότι το 25% των εργαζομένων είναι ανασφάλιστοι.  
Ο κοινοτικός επίτροπος  εξέφρασε την ικανοποίησή του  για την ενημέρωση του υπουργού εργασίας  ο οποίος προέβλεψε ότι στον επόμενο έλεγχο τον Ιούνιο θα έχουμε δει φως στο τούνελ.
http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=62282

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 01/03/2010 20:23:28

    - Καταργούμε τις διατάξεις που ψηφίστηκαν από την κυβέρνηση της ΝΔ και προβλέπουν την αύξηση των ορίων ηλικίας και την μείωση των συντάξεων.

    Από το πρόγραμμα ΠΑΣΟΚ.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/03/2010 20:28:49

    Πέφτω από τα σύννεφα ....
    Εγώ ο φουκαράς νόμιζα ότι το ΠΑΣΟΚ είχε σχηματίσει Κυβέρνηση.
    Η Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ δεν ήταν που είχε εξαγγείλει αύξηση 1,5% στις συντάξεις έως 2,000 €;
    Έγιναν εκλογές και ήρθε η ανάλγητη και επάρατος δεξιά και δεν το πήρα χαμπάρι;

    Πέρα από την πλάκα για άλλη μια φορά συγχαρητήρια για τον:

    -προγραμματισμό
    -σχεδιασμό
    -υλοποίηση
    -συνέπεια

    ......................των κυβιστήσεων.
    Κάθε εβδομάδα και μία.

    ΥΓ

    Αν κ Λοβέρδο και κ Κουτρουμάνη περικόψουμε:

    -ΔΧ: θέλουν και δώρο οι παππούδες;
    -ΕΑδειας: σε άδεια δεν είναι
    -ΔΠάσχα: όχι και αρνάκι οι συνταξιούχοι θα ανέβει η χοληστερίνη και τα τριγλυκερίδια. Πρόληψη.
    -ΕΚΑΣ: κομουνιστική συνιστώσα ακούγεται...

    Θα έχετε και πλεόνασμα στον επόμενο έλεγχο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 01/03/2010 20:33:05

      Ιθαγενή μην πέφτεις από τα σύννεφα. Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ είναι αυτή που παίρνει τα μέτρα. Κυβέρνηση ψευτών.
      Εσύ πρότεινε μέτρα και τα λαμόγια στις ΜΚΟ και λοιπές οργανώσεις θα κάνουν πάρτυ.
      Κυβέρνηση που χρηματοδοτεί τους τεμπέληδες των ΜΚΟ και τιμωρεί τους εργαζόμενους (και οι συνταξιούχοι κάποτε ήταν εργαζόμενοι) έχουμε και είναι αυτή του ΠΑΣΟΚ.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 01/03/2010 21:15:43

      Χιούμορ φίλε μου

      για όσους ψήφισαν τον λεφτά υπάρχουν...
      για όσους έβριζαν για το πάγωμα των μισθών το 2009
      για όσους φώναζαν για το νόμο Πετραλιά

      Οι άνθρωποι 5 μήνες τώρα μόνο κωλοτούμπες κάνουν

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 02/03/2010 00:12:20

      Ιθαγενή είναι θλιβερή η εικόνα αλλά αυτές τις κωλοτούμπες θα τις πληρώσουμε χρυσάφι. Δικό μας.

  3. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 01/03/2010 20:44:32

    Τα νταβατζοΜΜΕ μούγκα στη στρούγκα.... Οι δημοσιογράφοι των 10.000 ευρώ την ημέρα μόνο δεν μας είπαν ότι πρέπει να ληφθούν και πολύ χειρότερα μέτρα... Είναι οι ίδιοι πράσινοι διαπλεκόμενοι που ωρύονταν πέρσι, αφού μετά από 100 υπολογισμούς και 200 προσθαφαιρέσεις, είχαν βρει ότι ο Καραμανλής μειώνει τη σύνταξη των σημερινών τριαντάρηδων!!!!!!!!!!!!!!!!! Α, ρε νταβατζήδες....

    • Orestios avatar
      Orestios @ o aneksartitos 01/03/2010 21:10:58

      Κοροϊδεύουν τον κοσμάκη κανονικότατα. Αισχρή προπαγάνδα υπέρ του ΠΑΣΟΚ με χυδαίους ευφυολογήμαα και εκλογικεύσεις. Για τις απατεωνιές των λαμογιών κουβέντα. Κυρίαρχο σύνθημα: όλοι φταίμε, εσείς θα πληρώσετε.

    • Hase avatar
      Hase @ o aneksartitos 01/03/2010 21:13:24

      Τα ΜΜΕ φιλε μου απο το πρωι εως το βραδυ δημιουργουν το κλιμα εκφοβισμου ωστε οι μικροσυνταξιουχοι και οι ανθρωποι που δεν εχουν την σωστη γνωση να πανικοβληθουν και να πουν πως τα μεσα που παιρνουν οι ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ ειναι αναγκαια. Αν ακουσες σημερα το Μεγκαλο καναλι θα καταλαβες. Το οτι κανεις απο αυτους που απομυζησαν τον Ελληνα φορολογουμενο μεχρι τωρα δεν εχει παει φυλακη δεν το αναφερουν καν.
      Ακουσα σημερα για τον Ψωμιαδη οτι καπου πινει αμεριμνα τον καφε του. Ακουσα επισης και τον προεδρο των δικαστων να λεει οτι στην Ελλαδα απονεμαιτε σωστα η δικαιωσυνη. Και γελασα, αυτος εχει μισθο μεγαλυτερο απο τον προεδρο της δημοκρατιας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ o aneksartitos 02/03/2010 00:14:54

      Η εξαπάτηση του κόσμου συνεχίζεται με την άθλια και χυδαία προπαγάνδα. Έχουμε κανονική χούντα.

    • hooligan avatar
      hooligan @ o aneksartitos 02/03/2010 11:50:35

      Οι ωταβατζηδες θελουν τα μετρα μπας και ξαναγεμισουν κανα ταμειο και ξανακλεψουν το κατι τις. ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ

  4. Hase avatar
    Hase 01/03/2010 21:04:58

    Ο κ. Λοβερδος δεν ειναι αυτος που πριν λιγο καιρο αλλα ελεγε;;. Αν αυτα ολα που κανει το ΠΑΣΟΚ τακαναν αλλοι θα ηταν στον πλανητη Αρη τωρα. Οι κοκκινες γραμμες πρασινησαν και σε λιγο θα πεσει πεινα μεγαλη. Αλλα αν ο παππους ηταν παπατζης, ο μπαμπας ηταν παπατζης, τι περιμενετε απο τον γυιο; Αυτος κιαν ειναι ψευτης και παπατζης.

  5. GEORGE avatar
    GEORGE 01/03/2010 22:09:59

    Eυτυχώς που δεν βγήκε η ΝΔ γιατί θα πάγωνε τους μισθούς

  6. πολίτης avatar
    πολίτης 01/03/2010 22:56:30

    "Όπως υποστήριξε ο Ανδρέας Λοβέρδος το πάγωμα είναι μια πολιτική απόφαση που έχει ληφθεί εδώ και καιρό"
    Έδώ και πόσο καιρό; Μέχρι πριν λίγες μέρες ανακοίνωναν αυξήσεις 1,5% για συντάξεις κάτω των 2000€.