#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2009 18:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάγωμα των μισθών στο Δημόσιο

Και έκτακτη εισφορά έως 5.000 ευρώ σε υψηλά εισοδήματα


________________________________________________________________________________________________
Τη νέα εισοδηματική πολιτική της κυβέρνησης ανακοίνωσε σήμερα ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών, Γιάννης Παπαθανασίου. Σύμφωνα με τα όσα είπε ο υπουργός:

- Μισθωτοί δημοσίου των οποίων οι μικτές αποδοχές στις 31/12/2008 έφταναν μέχρι και τα 1.500 ευρώ μηνιαίως, εξαιρουμένης της οικογενειακής παροχής, θα λάβουν εφάπαξ έκτακτο οικονομικό βοήθημα 500 ευρώ. Αφορολόγητο το ποσό, δεν θα επιβαρυνθεί με εισφορές και άλλες κρατήσεις

- Μισθωτοί του δημοσίου των οποίων οι μικτές αποδοχές φτάνουν έως 1.700 ευρώ θα λάβουν εφάπαξ έκτακτο επίδομα 300 ευρώ

- Δεν θα δοθούν αυξήσεις για το 2009 στους μισθωτούς του δημοσίου που έχουν μεγαλύτερες αποδοχές.

- Το ίδιο ισχύει για τους δημόσιου λειτουργούς με ειδικά μισθολόγια όπως δικαστικοί, βουλευτές, γιατροί, για τους οποίους πρόσφατα θεσπίστηκε νέο μισθολόγιο.

- Δεν θα δοθούν αυξήσεις στα πάσης φύσεως επιδόματα για το 2009 που λαμβάνουν οι ως άνω κατηγορίες.

Για τους συνταξιούχους του δημoσίου ισχύει ανάλογη ρύθμιση: Σε όσους συνταξιούχους λαμβάνουν βασική σύνταξη έως και 800 ευρώ θα δοθεί έκτακτο βοήθημα 500 ευρώ, αφορολόγητο και χωρίς άλλες κρατήσεις. Επίδομα 300 ευρώ θα δοθεί σε όσους παίρνουν βασική σύνταξη έως και 1.100 ευρώ.

Έκτακτη οικονομική εισφορά στα μεγάλα εισοδήματα

Επιβάλλεται έκτακτη οικονομική εισφορά 1.000 ευρώ στους πολίτες που δήλωσαν το 2008 (εισοδήματα 2007) συνολικό ατομικό εισόδημα από 60.000 έως 80.000 ευρώ.

2.000 ευρώ για 80.000 έως 100.000 ευρώ,

3.000 ευρώ από 100.000 έως 150.000 ευρώ,

5.000 ευρώ για όσους δήλωσαν πάνω από 150.000 ευρώ.

«Με αυτόν τον τρόπο όσοι έχουν υψηλότερα εισοδήματα θα συνεισφέρουν στην έκτακτη προσπάθεια για την αντιμετώπιση των συνεπειών της κρίσης, χωρίς να ακυρώνεται η πολιτική σταδιακής μείωσης της άμεσης φορολογίας», δήλωσε ο υπουργός.

Συμβολική κράτηση στο μισθό των βουλευτών. Επιβάλλεται κάθε μήνα για το 2009 συμβολική κράτηση 5% στο βασικό μισθό των βουλευτών (σιγά, θα πέσουν έξω !!!). Θα αποδοθεί για την ενίσχυση πόρων του Εθνικού Ταμείου Κοινωνικής Συνοχής.

«Οι αποφάσεις που σήμερα ανακοινώνουμε είναι ασφαλώς δύσκολες, πιστεύω πως όλοι καταλαβαίνουν πως βιώνουμε αυτήν την πρωτόγνωρη κρίση. Μόνο μια είναι η υπεύθυνη και ρεαλιστική πολιτική, να μειώσουμε δραστικά τις δαπάνες του δημοσίου, άλλη λύση, μόνιμη δεν υπάρχει», τόνισε ο υπουργός.

Ανέφερε ακόμη πως για το 2009 θα γίνουν μόνο 12.000 προσλήψεις μόνιμων εργαζομένων.

Προωθούνται επίσης αλλαγές στο σύστημα είσπραξης ληξιπρόθεσμων οφειλών

 Δεν μπορεί να εγγυηθεί για  άλλα μέτρα»

Σε ερώτηση δημοσιογράφου για το εάν θα ληφθούν και άλλα μέτρα εντός του έτους, εκτός από αυτά που ανακοινώθηκαν, ο υπουργός απάντησε: «Εκτιμούμε ότι δεν θα χρειαστούν άλλα μέτρα, αλλά δεν μπορώ να το εγγυηθώ».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo1611 avatar
    theo1611 18/03/2009 18:05:22

    Μιά και η κουβέντα μεταφέρθηκε εδώ!!!

    Τι λέτε, να απαιτήσουμε δημοσιοποίηση του καταλόγου και του ποσού της εισφοράς και ανακήρυξη ως εθνικών ευεργετών!!!

    ΥΓ: Να μάθουμε και ποιοί λείπουν από τον κατάλογο!!!

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 18:10:12

    Η όποια δημοσιονομική μαγκιά της εκάστοτε κυβέρνησης εξαντλείται στους δημόσιους υπάλληλους. Στους ιδιωτικούς καθαρίζουν τα τσιράκια της εκάστοτε κυβέρνησης δηλαδή τα εξωνημένα συνδικάτα και οι επιχειρηματίες διαμάντια που διαθέτουμε ως χώρα. Τους πλούσιους όμως και τα πάσης φύσεως λαμόγια που διαθέτουν "Κούρσες" πολυτελείας, κότερα κλπ και που παίρνουν πίσω από την εφορία κάθε χρόνο καθότι δηλώνουν άνεργοι.... ποιός θα τους ελέγξει;
    Αχ και να στρέφονταν κατά σωστών αντιπάλων οι κουκουλοφόροι!

  3. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/03/2009 18:11:48

    Mπα υπαρχει και κηφηναριο που παιρνι λιγωτερο απο 1500-1700 Ε/μηνα. Γι αυτους δεν λεει τιποτα αρα θα παρουν αυξηση...

    Και γιατι θα ειναι αφορολογητο, παρακαλω; Εκεινα τα "μαυρα" που παιρνουν ως πλασματικες υπερωριες θα συνεχισουν να οτυς τα δινουν;

    εγω προτεινω: μηνιαια συνταξη για ολους τους ελληνες πολιτες 0-100+ ως επιβραβευση (βλεπε: επιδομα) επειδη δεν εγκαταλειπουμε τη χωρα τουτη.

  4. theo1611 avatar
    theo1611 18/03/2009 18:16:21

    Μπροστά στα έξοδα από τις νέες προσλήψεις που έχουν γίνει και γίνονται στο Δημόσιο, που θα βαρύνουν τον προϋπολογισμό εσαεί, η συγκράτηση δαπανών με τα μέτρα είναι peanuts!!!

    Κηφηναριό δε κατά τη γνώμη μου είναι η διοίκηση του Δημοσίου που συντηρεί και διογκώνει την αναποτελεσματικότητα προσλαμβάνοντας και αυξάνοντας τη γραφειοκρατία, ξοδεύοντας λεφτά για μαϊμου πληροφοριακές υποδομές που είτε δεν δουλεύουν είτε δεν αλλάζουν τον τρόπο παροχής υπηρεσιών, κλπ. κλπ.

    Και όσοι εκ των στελεχών του Δημοσίου έχουν τις ικανότητες αλλά δεν μιλούν και δεν αντιστέκονται!

  5. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2009 18:19:43

    Την γλύτωσε η καθαρίστρια της Βουλής.
    Marta, πόσα παίρνεις για να σώζεις τον κάθε ανεύθυνο?

  6. theo1611 avatar
    theo1611 18/03/2009 18:29:50

    @ 8 Anonymous

    Φιλάρα, όταν φοράς κουκούλα να σέβεσαι τουλάχιστον τους strange attractors!!!

  7. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/03/2009 18:31:24

    theo1611
    γιατι δνε ειναι κηφηναριο κατι κυριουλες που πανε για ψωνια και κομμωτηριο εν ωρα υπηρεσια ( επισημα ειναι σε γιατρο η νοσοκομειο) ή κατι μολις προληφθεντα καλοπαιδα που εργαζονται 4-ωρο ενω πληρωνονται για πληρη απασχοληση;

  8. theo1611 avatar
    theo1611 18/03/2009 18:34:28

    @10 Κeep Talking

    Γιατί από αυτούς δεν περιμένεις τίποτα, εάν έχεις σώας τας φρένας και ενδιαφέρεσαι να γίνει κάτι!!!

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 18:43:04

    Ρε συ παραξενε,εγω,παρ ο,τι προβοκατωρ,συμφωνω μαζι σιυ στο θεμα του κυνηγητου των ουδεποτε πληρωσαντων φορους.
    Δυστυχως,δεν προκειται να γινει τιποτα,γιατι κανεις δε θελει να τους πιασει.
    Αμα γινοταν διασταυρωση των καταλογων της εφοριας,με τη ΔΕΗ και τον ΟΤΕ,θα φαινοταν αμεσως,ποιοι ειναι αυοι οι κλεφτες,οσον και αλλοι,οι χειροτεροι,αυτοι που δεν αποδιδουν τον ΦΠΑ.

  10. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/03/2009 18:44:10

    Και απο αυτους περιμενω αφου τους πληρωνω με τους φορους μου! Αν δεν υπηρχε η μεγαλη στρατια των κηφηνων σε ολα τα επιπεδα θα ειχα ενδεχομενως καλυτερα νοσοκομεια κτλ.

  11. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 18:48:08

    Κανονικα δεν επρεπε να δοθουν καθολου αυξησεις στους ΔΥ.Αυτοι,εχουν τη μονιμοτητα τουλαχιστον,ο,τι και να γινει,ενω οι αλλοι,οι ιδιωτικοι,τρεχουν και δε φτανουν.
    Και δεν ειναι και οι καλυτεροι ,απο πλευρας προσοντων.

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 18:49:46

    Ναι ,αλλα να μην ξεχνατε,οτι οι περισσοτεροι απο σας,κανετε κρα,για να μπειτε,η να βαλετε τα καμαρια σας,μεσα στο "πρυτανειον".
    Εκει ειναι και η αντιφαση του Ελληνα.Γλειφει,εκει που φτυνει.

  13. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/03/2009 18:50:56

    Ωχ ενας Anonymous δημοσιος υπαλληλος... χιχι... Αντε βρε τη γλυτωσατε παλι. Αφορολογητη θα ειναι η 500 !

  14. Robin Hood avatar
    Robin Hood 18/03/2009 18:52:39

    Αν είναι "κηφηναριό" οι ΔΥ (που αρκετές κατηγορίες - πλήν ατομικών εξαιρέσεων, όντως είναι), τότε η Ελληνική συμμορία των αγιατολάχ της εμποροκρατίας τι είναι; Ντίλιγκερ + Άλ Καπόνε σε οικονομική συσκευασία κομπιναιζόν;
    Και τα Golden Boys στην υψηλή ιεραρχία των ευαγών πιστωτικών και ασφαλιστικών ιδρυμάτων; Κλώνοι του Αρσέν Λουπέν;
    Να μη πούμε για τους πολιτικούς προστάτες των εμποροκρατών και των "μάνατζερς": Αυτοί μάλλον κατάγονται όλοι από το χωριό Κορλεόνε και φέρουν τον τίτλο του "Δόν".
    Να έχουμε αίσθηση του μέτρου και των αναλογιών, συνιστώ.

  15. Robin Hood avatar
    Robin Hood 18/03/2009 18:56:07

    Άν διαβάσει κανείς αρκετούς εδώ μέσα, θα νομίζει ότι οι μόνοι απολύτως καθαροί είναι όσοι δουεύουν με μπλοκάκι και οι νεοπροσλαμβανόμενοι ιδιωτικοί εργάτες με ΙΚΑ που παίρνουν το κατώτερο μεροκάματο.
    Αλλά πάλι δεν παίρνω όρκο, μπορεί και να είναι περίπου κάπως έτσι. Απορώ που είμαι εδώ.

  16. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2009 18:56:10

    RobinHood
    Μόνο ο GAP θα κατατροπώσει όλους αυτούς που αναφέρεις. Μάλιστα στα δείπνα που τους αφιερώνει (γιατί δεν έχουν να πληρώσουν) τους τρομάζει συνεχώς και τους λέει πως θα τα πάρει από αυτούς και θα τα δώσει στον κόσμο.

  17. theo1611 avatar
    theo1611 18/03/2009 18:56:26

    @14 Keep Talking

    Για να εξηγούμαι, αυτούς που έκαναν την προσπάθεια αλλά μετά κουράστηκαν και έμειναν πίσω χωρίς να προδώσουν τις αξίες τους, τους σέβομαι και τους τιμώ.

    Σ' αυτούς που ενώ είχαν τις ικανότητες δεν πάλεψαν ή πήγαν από το ένα άκρο στο άλλο αναφέρομαι.

    Για τους λοιπούς θα πρέπει να γνωρίζεις ότι τον καλύτερο ή χειρότερο εαυτό τους τον βγάζει η διοίκηση και ο τρόπος άσκησής της.

    Κάτι άλλο θες να πεις αλλά δεν σε πιάνω, δεν φαντάζομαι να εννοείς ηγέτης αυτών που δεν χρειάζονται ηγεσία!!!

  18. Robin Hood avatar
    Robin Hood 18/03/2009 18:56:51

    ...Και δεν είμαι μόνιμα στο χωριό μου να φυτεύω πατάτες.

  19. Robin Hood avatar
    Robin Hood 18/03/2009 18:58:18

    @ 22
    Έγινε τώρα και θαυματοποιός ή φακίρης ο GAP;
    Έ ρε ξύλο που μας χρειάζεται!

  20. Robin Hood avatar
    Robin Hood 18/03/2009 19:00:03

    Μάλλον υπονοείς ότι τώρα πιά μόνο μια κομμουνιστική επανάσταση μας σώζει.

  21. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2009 19:00:19

    Εσείς τον παρουσιάζετε ως τέτοιο. Μόνο που μετά τη συνάντηση με τον Τρισέ δεν έχει βγάλει κιχ σχετικά με τα οικονομικά.

  22. Robin Hood avatar
    Robin Hood 18/03/2009 19:03:02

    Εμείς; Δεν κατάλαβες. Το μικρότερο κακό από τους διαθέσιμους, ναι είναι όντως αυτός που λές, το παραδέχομαι. Προσωπικά θα προτιμούσα έναν "τύπο Ομπάμα". Δυστυχώς πολλοί εδώ δεν συμπαθείτε τους μαύρους.
    Ζήτω το μικρότερο κακό λοιπόν.

  23. δημόσιος υπάλληλος avatar
    δημόσιος υπάλληλος 18/03/2009 19:03:24

    Πατάτε πατάτε

  24. theo1611 avatar
    theo1611 18/03/2009 19:05:31

    @16 Anonymous

    Αγαπητέ ούτε φλούφλη ούτε μανταμίτσα.

    Θα πρέπει να ξέρεις τη διαφορά real money από paper money!!!

    Αφήστε λοιπόν για τα χαράτσια και τους φόρους που θεωρητικά πληρώνετε, αλλά ψάχνουμε να τα βρούμε στά ταμεία του Κράτους και τα ασφαλιστικά ταμεία.

    Και οι υπόλοιποι φοροδιαφεύγουν και εισφοροδιαφεύγουν αλλά επικρέμαται και ο πέλεκυς επ' αυτών όταν το κάνουν (σε σας και τον εργοδότη σας πιός πέλεκυς επικρέμαται?)

  25. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 19:12:13

    Για το ΔΥ,που εναι και το δειχνει ΔΥ,δηλαδη χαζος.
    Μα βρε μπουμπουνα,τα λεφτα απο που τα παιρνεις ,ποσα,και με τι προσοντα.
    Και ποσο δουλευεις γι αυτα;
    Ρωτησες κανα ατομο,που δουλευει σε πολυεθνικη,να σου πει για τα ωραρια,που δουλευουν;
    Κι εδω,ελεγαν εχθες,οτι οδηγος αυτοκινητου,"πτυχιουχος" δημοτικου σχολειου,παιρνει στον ΟΠΑΠ,εντεκα χιλιαρικα,και μια καθαριστρια,επισης στον ΟΠΑΠ,πεντεμισυ χιλιαρικα.Το μηνα.
    Ρωτησες ποιοι τα παιρνουν αλλου αυτα τα λεφτα;

  26. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/03/2009 19:14:30

    23. theo1611 Says:
    March 18th, 2009 at 6:56 pm

    Δεν θα ελεγα οτι πολυκαταλαβαινω τι εννοεις...

  27. Δημόσιος Υπάληλλος avatar
    Δημόσιος Υπάληλλος 18/03/2009 19:15:56

    Προβοκάτωρ

    άλλαξαν τα πράγματα καθηγητάκο, άλλαξαν

    Στο Δημόσιο πτυχιούχοι και μαστεράδες είναι πια

    τα παιδιά σου προβοκατοράκο.

  28. theo1611 avatar
    theo1611 18/03/2009 19:16:37

    @35 Keep Talking

    Οι κυράτσες και τα καλόπαιδα με άλλη διοίκηση μπορεί να είναι ή να γίνουν και super!!!

  29. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/03/2009 19:23:03

    Τα καλοπαιδα ενδεχομενως, γιατι αμα σκεφθεις οτι εχουν προσληφθει πριν μερικους μηνες και μπηκαν ηδη στη λογικη του "πληρωνομαστε φουλ αλλα δουλευουμε μειωμενο", τι να πω; Οτι ειχαν απο γεννησιμιου την νοοτροπια του ΔΥ.
    Αλλα αν συκγιρνω με την εμπειρια μου απο Γερμανια, εχεις δικιο. Μια αλλη διοικηση και μια αλλη κρατικη νοοτροπια ( τι οφειλει το κρατος στον πολιτη) θα τους εκανε να εργαζονται πιο αποτελεσματικα και υπευθυνα.

  30. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 18/03/2009 19:39:15

    Και καλα το 2007 υπηρχαν εισοδηματα ας πουμε.Εαν το 2009 που πρεπει να πληρωθει ο κεφαλικος φορος δεν υπαρχουν τι πρεπει να γινει??το σκεφτηκε κανεις ???

  31. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 19:43:07

    Με τέτοια φοβερή οικονομική στρατηγική (κεφαλικός φόρος στα εύκολα θύματα) κάνω και εγώ τον μάγο της οικονομίας.
    Την εισφοροδιαφυγή και την φοροδιαφυγή σκέφτηκε ποτέ να την ελέγξει κανείς.
    Κάτι είχε πάει να κάνει ο Τσοβόλας κάποτε και τον φάγανε λάχανο (κάτι μεγαλοπετρελαιάδες που ξεκίνησαν από εμποροπλοίαρχοι....)

  32. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2009 19:44:45

    @ 38
    Το σκέφτηκε ο GAP όμως. Μόνο αυτός ξέρει την λύση. Μόνο αυτός γνωρίζει που πάν'τα τέσσερα. Α, ρε Skorpie, αυτοακυρώνεσαι.

  33. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 20:02:14

    Κοιτα,υπαρχουν πτυχια και μαστερ,σαν κι αυτο που πηρε η "κορη" μου,με υποτροφια στο εξωτερικο,και υπαρχουν και πτυχια και μαστερ,που διδονται εδω,με αντιγραφες και γλειψιματα.
    Οχι οτι ειναι ολοι ετσι.Μακρυα απο μενα κατι τετοιο.
    Αλλα ποσοι ειναι αυτοι που εχουν αυτα τα προσοντα και ποσο δουλευουν ετσι κι αλλοιως;

  34. Giorgos avatar
    Giorgos 18/03/2009 20:26:11

    @ Δημόσιος Υπάληλλος

    Αγαπητέ φίλε
    δε 8α βγάλεις ακρη με τον Προβοκ.
    Αφού "δούλεψε" για 35 χρόνια ως αργόμισθος του Υπουργείου Παιδείας, με 3-5 ωρες τη μέρα και 9 μήνες το χρόνο, και αφού ετοιμάζεται για το παχυλότατο εφάπαξ του, καταδικάζει τους σημερινούς εργαζόμενους και ζητά να τους πηδήξει η Κυβέρνησή του, μην τυχόν και του περικοπεί η σύνταξη.

    Και αφού, βέβαια, διορίστηκε ως καθηγητάκος με τα κολυβογράμματα που έμαθε, χωρίς καμία πραγματικά αξιολόγηση, έρχετε να μηδενίσει τα σημερινά πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, ξένες γλώσσες, και πτυχία υπολογιστών, στην απόκτηση των οποίων υποβάλλονται οι σημερινοί νέοι.

    Ταυτίζει προφανώς τις δικές του δεξιότητες, οι οποίες αποδεικνύονται, άλλωστε, από το επίπεδο της παιδείας που διαμορφώθηκε τα προηγούμενα χρόνια, για το οποίο, ως καθηγητής, είναι και αυτός βαρύτατα συνυπεύθυνος.

  35. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 20:42:36

    Τα παιδιά που κοπιάζουν τόσο σήμερα για να πάρουν Μάστερ (του κώλου) από Βρετανία κυρίως, είναι αυτά που πριν δέκα χρόνια και σε ερωτήσεις δημοσιογράφων απαντούσαν ότι "ο Γλέτσος!!! σήκωσε!!!! τη ναζιστική σημαία στην ακρόπολη" και ότι "ο Κολοκοτρώνης έκανε ντου για να διώξει τους Γερμανούς από το πολυτεχνείο" (με τανκ!!!).
    Τέτοια μάστερ; Όχι ευχαριστώ.
    Άλλωστε το επίπεδο μόρφωσης φαίνεται και από την γραφή του καθενός σχολιαστού (ασχέτως αριθμού πτυχίων της didacta και του πανεπιστημίου του Έσσεξ)

  36. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 20:44:39

    Και ασφαλώς οι καθηγητές είχαν και έχουν αντικειμενικά το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης αν και προσωπικά πιστεύω ότι για όλα (καλά ή κακά) φταίει κυρίως η οικογένεια.

  37. Giorgos avatar
    Giorgos 18/03/2009 20:52:50

    Α) Υπάρχουν και ελληνικα πανεπιστήμια, ξέρεις, που κάνουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά.

    Β) Για το χάλι της παιδείας με τους (καποιους) άχρηστους -και χωρίς καμία αξιολόγηση- καθηγητές, οι οποίοι εστρεφαν τους μαθητές τους σε ιδιαίτερα μαθήματα που έκαναν οι ίδιοι τα απογεύματα, φταίει η οικογένεια?

    Σιγά μη φταίει η εκκλησία...
    Δε μας τα λες καλά φίλε.

  38. @μελλοντικός "ψευτοδημόσιος" avatar
    @μελλοντικός "ψευτοδημόσιος" 18/03/2009 21:07:24

    ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ, ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΑΥΤΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.

    Εχω αηδιάσει με τα ζώα τους δημοσιογράφους της
    TV που κλαίγονται για το χιλιάρικο. Μου θυμίζουν τους πολιτικούς που αποφασίζουν αυξήσεις για τον εαυτό τους και κατά τα άλλα τους πειράζει που παραμένουν οι μισθοί τους συνδεδεμένοι οι μισθοί τους με τους μισθούς των δικαστών.

    Οχι απλα 0 αύξηση, ΜΕΙΩΣΗ -10%, όπως στην Ιρλανδία, έπρεπε να βάλουν σε όλους τους δημόσιους και όλα τα υπόλοιπα ως έχει για τους μισθωτούς. Πως κοστολογείται η σιγουριά, μπορεί κάποιος να μου πει? Να πληρώσουν οι μεγαλοσυμβούλοι και μεγαλοβολεμένοι του δημοσίου.

    Αν επέκτειναν το μέτρο και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα δεν θα με πείραζε και μένα να πληρωνόμουνα λιγότερα και ας μην τα βγάζω πέρα με ενοίκια και άλλα έξοδα και ας μην έχω λεφτά να περάσω ΚΤΕΟ το μεταχειρισμένο 11ετίας που διαθέτω. Γιατί ξέρω πως είναι να είσαι στην ανασφάλεια και στην πίεση του ιδιωτικού τομέα, κάτι που αρκετοί δημόσιοι δεν γνωρίζουν.

    Και για όσους ματσωμένους διαβάζουν το κείμενο αυτό, πριν αρχίσουν να αφρίζουν που θα χάσουν το 1/10 ή έστω και το 1/3 ενός μόνο μηνιαίου μισθού τους να ξέρουν ότι υπάρχουν πολλοί, πάρα πολλοί εκεί έξω, ειδικά νέοι 20-30 χρονών που δουλεύουν σαν τα ζώα για κτήνη σαν και αυτούς για 300, όχι 700 ευρώ και αρκετοί είναι πολύ μα πάρα πολύ αξιότεροι τους για τα 10δες χιλιάρικα που αυτοί πέρνουν.

    Και αν νομίζουν ότι αξίζουν τα λεφτά τους επειδή δουλεύουν πολλές ώρες η οτιδήποτε άλλο τότε τους λέω οτι είναι ακόμα πιο ζώα και από τους πολιτικούς που μας κυβερνάν, ας θυμηθούν τι έκαναν για να πιάσουν την καρεκλίτσα τους πρώτα, σε τι πτώματα πάτησαν, αλλά και τι έχουν κάνει για να την διατηρήσουν, σε ποιούς χαμήλομισθους υφιστάμενους τους φώρτωσαν τις δικές τους ευθύνες και λάθη τους.

    Όσο για τους εργατοπατέρες που θα βγούν να φωνάζουν για απεργίες επειδή σαν δημόσιοι έχουν αυτό το προνόμιο, μέχρι να πιάσουν την θεσούλα στην επόμενη μοιρασιά, δεν είναι να αναφερθεί καν κανείς, αηδία.

    Το ότι υπάρχουν ελεύθεροι που φοροδιαφεύγουν και κλέφτες/απατεώνες που ρήμαξαν το κράτος δεν ακυρώνει την αξία αυτών τα μέτρα, ούτε το ότι πρέπει και αυτοί να πληρώσουν με κάποιο τρόπο, μακάρι να τον βρούν μόνο αυτό τον τρόπο και να τον εφαρμόσουν γιατί έξω από τον χορό πολλά λέγονται.

  39. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 21:32:33

    @45 Σιγά μη φταίει η εκκλησία…
    Δε μας τα λες καλά φίλε.

    Δεν φταίει;

  40. neos agrotis avatar
    neos agrotis 18/03/2009 21:41:12

    Η μεγαλύτερη φοροδιαφυγη και παραοικονομια γινεται απο τους δημόσιους υπαλληλου. Δηλώνουν οι εφοριακοί, οι πολεοδόμοι, οι καθηγητές της δημόσιας εκπαίδευσης, οι δασικοί, και όλα τα λαμόγια τα "μαύρα" που βγάζουν πουθενά?
    Κανένας Δ.Υ δεν δουλεύει στην υπηρεσία του αν δεν έχει ίδιο οφελος. Το πάγωμα των μισθών ειναι το λιγότερο που πμορούσε να κάνει η κυβέρνηση. Εχουν καταντήσει τη δημόσια διοίκηση παραμάγαζο με την ανοχή βέβαια των κυβερνόντων.

  41. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 21:50:48

    Και ποιος σου ειπε μωρε χαζοχαζε,οτι εγω λεω να μην πληρωσω κι εγω ο,τι πρεπει να πληρωσω;
    Και αφου δε με ξερεις,πως μπορει να λες διαφορα,για το τι εκανα εγω,στα 35 χρονια που δουλευα; Οτι δεν ειχα λειψει ουτε μια μερα,ολα αυτα τα χρονια.Ουτε για γριπη;
    Θεωρω απλως,οτι οι ΔΥ,εχουν τη μονιμοτητα,που ειναι ενα μεγαλο ατου,πραγμα που δεν το εχουν οι του ιδιωτικου,τους οποιους σεβομαι βαθυτατα.
    Γι αυτο,πρεπει να πληρωσουν πολυ παραπανω απο κεινους.Που δεν ξερουν τι θα τους ξημερωσει.
    Αφηστε λοιπον τις εξυπναδες,και πες τε τιποτ" αλλο.

  42. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 18/03/2009 21:52:38

    Κάποιοι γράφουν θεωρώντας ότι οι "ΔΥ" είναι κάτι σαν υποείδος του H. sapiens ή κάτι από παράλληλο σύμπαν...
    Δεν καταλαβαίνουν ότι ο μόνος λόγος που οι "ΔΥ" έχουν τη νοοτροπία που έχουν είναι η διοίκησή τους... Λες και αυτοί αν ήταν διορισμένοι στο "Δημόσιο" θα ήταν οι αλτρουϊστές που θα έκαναν τη διαφορά ή θα παραιτούνταν από ντροπή διότι οι συνάνθρωποί τους στον "Ιδιωτικό" τομέα υποφέρουν.
    Ενώ ας πούμε ο ιδιωτικός υπάλληλος που εν γνώσει του πουλάει σάπιο φαγητό στο παιδί μου δικαιολογείται, ε? Πάντως και με μείωση μισθού των ΔΥ θα συμφωνούσα... Αλλά από κει και μετά, τι?

  43. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 18/03/2009 21:57:04

    Α, και να μην το ξεχάσω, ΠΟΛΥ σύντομα οι ΔΥ θα υποστούν ΚΑΙ μείωση μισθού, ΚΑΙ αδυναμία συνταξιοδότησης, ΚΑΙ απώλεια της μονιμότητας, ΚΑΙ μαζικές απολύσεις. Και τότε θα κοιμηθούν ήσυχοι οι δουλευταράδες που αγχώνονται τόσα χρόνια...

  44. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/03/2009 21:59:41

    Παιδιά έλεος , όχι άλλο κάρβουνο.

    Μια ζωή υπερβολές , τσουβαλιάσματα και η ευθύνη στον άλλον . Λυπηθείτε τους αναγνώστες στο φινάλε .

  45. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/03/2009 22:01:20

    Υπάρχει και η ανταλλακτική μέθοδος πληρωμών. Προς το παρόν οι υψηλόμισθοι εξ αυτών αγρόν αγοράζουν, σκώπτουν, λοιδορούν και κοιτούν υπεροπτικά τους υπόλοιπους πληβείους της ιδιωτικής οικονομίας.

  46. osaperas avatar
    osaperas 18/03/2009 22:02:25

    Εγω δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα.

    Εάν, ο οποιοσδήποτε πολίτης, αυτά που έβγαζε το 2007 τα βγάζει και σήμερα και κατά συνέπεια πρέπει να δώσει αναλογικά το κεφαλικό φόρο όπως αναφέρεται παραπάνω τότε τι σκατά οικονομικό πρόβλημα έχουμε σήμερα;

  47. aris53m avatar
    aris53m 18/03/2009 22:04:20

    Οι άνεργοι δεν θα συμβάλλουν ρε παιδί μου?

    Αυτούς δεν τους φορολόγησε καθόλου.

    Ε είναι δίκαια πράματα αυτά?

    Ελπίζω τώρα που θα βγει το ΠΑΣΟΚ να αποδώσει δικαιοσύνη. (δηλ. να τους φορολογήσει εννοώ)

  48. Giorgos avatar
    Giorgos 18/03/2009 22:12:45

    Να γίνει και μείωση και παρακράτηση μισθών και επιβολή πραγματικού οκταώρου και έλεγχος παραφωγικότητας. Αυτονόητα είναι αυτά. Ποιος λογικός άνθρωπος δε φριττει με την σκανδαλώδη εξασφάλιση των Δ.Υ.?
    Αηδιάζω μόνο όταν βλέπω τους κατεξοχήν βολεμένους της προηγούμενης γενιάς, οι οποίοι προκάλεσαν την ταύτιση του δημοσίου με τη φαυλότητα, να κάνουν τους τιμητές, όταν βγουν στην συνταξη.

    Και προφανώς δεν χρειάστηκαν επικλήσεις ασθενειών, αφού ήδη εργάζονταν πενθήμερο, τετράωρο και εννιάμηνο.Και κατά δήλωσή τους,έσπρωχναν τα παιδιά, για επαγγελματικό προσανατολισμό, σε ιδιώτες, καθώς εκείνοι ήταν φαίνεται απασχολμένοι, λόγω φορτου ιδιαίτερων μαθημάτων.( http://www.antinews.gr/?p=5537 σχόλια)
    Οι Φαρισαίοι...

  49. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/03/2009 22:24:39

    Μου αρέσει, το παλιό κόλπο, στρέφουμε τις "ομαδούλες" τη μια απέναντι της άλλης και αμπελοφιλοσοφούμε...

    Λοιπόν:

    Είμαι ένας κακός πτυχιούχος ΔΥ που οι συνολικές μικτές αποδοχές μου είναι 1882 € και οι συνολικές καθαρές 1446 € εκ των οποίων 35+18+18 είναι επίδομα γάμου και δύο (2) παιδιών, με 20 χρόνια προϋπηρεσία, δύο πτυχία (ΑΕΙ),δέκα σεμινάρια (αναφέρω μόνο όσα είναι πάνω από 5 ημέρες) και δύο πτυχία Ιδιωτικών Σχολών.
    Δεν λαμβάνω κανένα:
    -επίδομα
    -υπερωρία
    -συμμετοχή σε επιτροπές
    -φακελάκι (λόγω της εργασίας)
    Εχω να αντιμετωπίσω:
    -το κράτος μας (όλοι το ψηφίζουμε)
    -τα μέσα σας
    -τους πολιτικούς μας
    -τον ελλειπή και ακατάλληλο εξοπλισμό
    -τις κομματικές / συνδικαλιστικές ηγεσίες

    ...αλλά φταίω, για ότι κακό και νοσηρό διαχέεται στη χώρα, για τα ελλείμματα, τα αυθαίρετα, τις χωματερές, τη φοροδιαφυγή, την εισφοροδιαφυγή κλπ .

    Κρύβομαι πίσω από τη μονιμότητα και τεμπελιάζω όπως οι πυροσβέστες, οι ιατροί, οι πιλότοι της πολεμικής αεροπορίας, οι νοσηλευτές, οι δικαστικοί κλπ

    Θα μου αναφέρει κάποιος δεν υπάρχουν κακοί και επίορκοι ΔΥ?
    Ναι, και μαζί σας ούτε ΕΔΕ ούτε διαθεσιμότητα, απόλυση απευθείας.
    Όμως επειδή μερικοί ενδύονται τον μανδύα της αγνότητας, να ρωτήσω:

    στο ΣΑΜΙΝΑ, στη ΡΙΚΟΜΕΞ, στη μόλυνση του Ασωπού, στα σάπια που πουλάτε, στα αυθαίρετα που κτίζονται, κλπ είναι ΔΥ?

    Θα μπορούσαμε να διαφωνούμε όλο το βράδυ, υπάρχουν
    καλοί ΔΥ και κακοί ΔΥ
    καλοί ΙΥ και κακοί ΙΥ

    να αρθεί η μονιμότητα? μαζί σας, αλλά μήπως θυμάστε ποιός και γιατί την θεσμοθέτησε?
    ας φτιάξουμε κανόνες, διαδικασίες και πολίτες και μετά ας ...παρλάρουμε...
    Διαφορετικά :

    ο χειρούργος που λαμβάνει μισθό όσο το επίδομα της ΔΕ του ΥΠΟΙΟ θα σου ζητήσει φακελάκι όταν παίρνει 1,400 € στα 41 του, αγαπητέ υδραυλικέ που θα έρθεις να πάρεις μαύρα 60 € για να αλλάξεις τη βρύση σε 5΄.

    Διαφωνώ, γιατί πιστεύω ότι θα έπρεπε να παραιτηθεί αν διαφωνεί ή δυσανασχετεί, αλλά μην παραβλέπουμε τις παθογένειες κρεμώντας ταμπελίτσες...

  50. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 18/03/2009 22:31:23

    Αν αρθεί η μονιμότητα, τετέλεσται η όποια ελπίδα για ισονομία στην λειτουργία του "κράτους"...
    Κάποιος που επιβλέπει δημόσια έργα, λόγου χάρη, μόνο αν είναι μόνιμος μπορεί αν θέλει να κάνει τη δουλειά του. Αν δεν είναι μόνιμος και θελήσει να εφαρμόσει λίγη νομοθεσία, μαύρη μαρμάγκα που τον έφαγε... Τεσπα...

  51. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 22:43:24

    Το Δημοσιο,δουλευει απο το μερακι και την τρελλα μιας μειοψηφιας ΔΥ.
    Δηλαδη,στο δημοσιο τομεα,ολοι μεν πληρωνονται,λιγοι μεν δουλευουν.
    Επαναλαμβανω ομως,σε οσους ριχνουν ενα λιθο αναθεματος πανω τους,οτι και αυτος πρεπει να πεφτει μονο επι αδικων,και απο την αλλη μερια,οτι οι περισσοτεροι στην Ελλαδα,επιδιωκουν,ειτε να μπουνε οι ιδιοι εκει,ειτε να βαλουν τα παιδια τους.
    Αρα,ειμαστε απο χερι σχιζοφρενεις.

  52. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 23:00:25

    Απ`όσο μπορώ να ξέρω σε όλο το δημόσιο ένα 20% είναι αυτό που προσφέρει και αυτό λόγω χαρακτήρα και φιλότιμου. Οι υπόλοιποι παρασιτούν και πολλοί έχουν εξασφαλίσει κάλυψη και προαγωγή εγγραφόμενοι σε κόμμα εξουσίας. Η ισοπέδωση είναι πλήρης και επειδή ακριβώς υπάρχει ατιμωρησία, μετά από κάποια χρόνια χαλάνε και οι εργατικοί διότι δεν κερδίζουν τίποτα, αντιθέτως βλέπουν τους άχρηστους να προωθούνται.
    Η μονιμότητα δεν χρειάζεται να αρθεί. Τα πειθαρχικά μέτρα στον δημοσιουπαλληλικό κώδικα είναι ουκ ολίγα και προβλέπουν ακόμη και απόλυση. Το θέμα είναι ότι αφ`ενός μεν η κακώς εννοούμενη συναδελφική αλληλεγγύη, αφ`ετέρου ο κομματικός συντεχνιασμός δυστυχώς επιτρέπουν την κάθε είδους παράνομη πράξη και συμπεριφορά να ανθίζει ανενόχλητη. Το θέμα σηκώνει ολοκληρη συζήτηση ή έστω ανάρτηση.

  53. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/03/2009 23:02:27

    @57 Ιθαγενής
    Πες τα, χρυσόστομε!
    Επιτέλους και μια νηφάλια φωνή εδώ μέσα, που δεν βγάζει συμπλέγματα υποκύπτοντας στη λαγνεία του κοινωνικού αυτοματισμού.

  54. Giorgos avatar
    Giorgos 18/03/2009 23:03:33

    Προβοκατωρ.6:48 pm.
    "Κανονικα δεν επρεπε να δοθουν καθολου αυξησεις στους ΔΥ.Αυτοι,εχουν τη μονιμοτητα τουλαχιστον,ο,τι και να γινει,ενω οι αλλοι,οι ιδιωτικοι,τρεχουν και δε φτανουν.
    Και δεν ειναι και οι καλυτεροι ,απο πλευρας προσοντων."
    Προβοκατωρ.


    10:43 pm

  55. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/03/2009 23:04:01

    @ 58.
    Για τους επιβλεποντες και ορισμενους αλλους συμφωνω.Οι οδηγοι των δημοσιων υπηρεσιων και οι καθαριστριες γιατι πρεπει να ειναι μονιμοι;
    Eαν τα πραγματα ιδωθουν με βαση το γενικο συμφερον και οχι ιδιοτελειες και κομματισμους πρεπει οι ΔΥ να διαχωρισθουν.Εκεινοι που εχουν θεσεις ευθυνης -δηλαδή αποφασιζουν και πρεπει να ειναι ανεπηρεαστοι - και τωρα υποβαλλουν ποθεν εσχες (περιπου το 10-15% των ΔΥ) πρεπει να διατηρησουν τη μονιμοτητα αλλα να θεωρουνται στελεχη του κρατους και να μην εχουν το δικαιωμα της απεργιας όπως δεν το εχουν στρατιωτικοι,δικαστες κλπ.Εκεινοι που δεν εχουν θεσεις ευθυνης (το 80%) πρεπει να ειναι ιδιωτικου δικαιου με συμβασεις και φυσικα να εχουν ολα τα συνδικαλιστικα δικαιωματα του δυσκολου ιδιωτικου τομεα.

  56. Giorgos avatar
    Giorgos 18/03/2009 23:04:25

    Να γίνει και μείωση και παρακράτηση μισθών και επιβολή πραγματικού οκταώρου και έλεγχος παραφωγικότητας. Αυτονόητα είναι αυτά. Ποιος λογικός άνθρωπος δε φριττει με την σκανδαλώδη εξασφάλιση των Δ.Υ.?
    Αηδιάζω μόνο όταν βλέπω τους κατεξοχήν βολεμένους της προηγούμενης γενιάς, οι οποίοι προκάλεσαν την ταύτιση του δημοσίου με τη φαυλότητα, να κάνουν τους τιμητές, όταν βγουν στην συνταξη.

    Και προφανώς δεν χρειάστηκαν επικλήσεις ασθενειών, αφού ήδη εργάζονταν πενθήμερο, τετράωρο και εννιάμηνο.Και κατά δήλωσή τους,έσπρωχναν τα παιδιά, για επαγγελματικό προσανατολισμό, σε ιδιώτες, καθώς εκείνοι ήταν φαίνεται απασχολμένοι, λόγω φορτου ιδιαίτερων μαθημάτων.( http://www.antinews.gr/?p=5537 σχόλια)
    Οι Φαρισαίοι…

  57. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/03/2009 23:10:06

    και για να βοηθήσουμε και τον καημένο τον Υπουργό, ας κρατήσει καμία σημείωση:

    -μηχανογράφηση - τυποποίηση
    -ας πάψει όλα τα ΔΣ και τους Προέδρους σε Νομικά Πρόσωπα ΙΔ και ΔΔ, Ταμεία, καθώς και σε ΑΕ του Δημοσίου, αναθέτωντας τη διοίκηση σε Υπαλλήλους καριέρας, να είναι σίγουρος ότι και μερικά δις θα μαζέψει και καλύτερη δουλειά θα κάνουν, μόνο που θα δυσαρεστήσει ορισμένους κομματικούς φίλους και γνωστούς
    -διασταύρωση στοιχείων (είμαστε η μόνη χώρα που το κράτος χρειάζεται δικαστική άδεια για να τσιμπήσει φοροαποφεύγοντες.
    -κατάργηση των επιδομάτων στο Δημόσιο, σύνδεση αμοιβής με ποιότητα εργασίας και τυπικά και ουσιαστικά προσόντα (απλά θα φωνάζουν οι καθαρίστριες του ...ΥΠΟΙΟ)

    Μόνο που αν κάνει τα ελάχιστα που παραπάνω αναφέρω, τότε θα έχουμε Δημόσιους Υπάλληλους και όχι Κρατικούς Υπαλλήλους και οι ...κομματικοί φίλοι και οι διαπαραταξιακοί συνδικαλιστές δεν θα έχουν με τι ...να παίζουν...

  58. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 23:13:42

    Σωστότατος ο ψυχραιμίας. Συμφωνώ απόλυτα. Σήμερα κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα. Μόνιμος ΔΥ ο δικαστής, μόνιμος ΔΥ και ο ειδικός βουλκανιζατερ του ΥΓΜΕ ή ο ανθοκόμος στο τελωνείο Αετοράχης. Είναι κάπως όπως το άσυλο στα ΑΕΙ. Παρωχημένο, περιττό και αναχρονιστικό.

  59. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/03/2009 23:14:50

    @63 ψυχραιμια
    Με δεδομένο τον τρόπο στελέχωσης των θέσεων ευθύνης στο Δημόσιο (σου υπενθυμίζω απλώς την πιο πρόσφατη περίπτωση του Παυλόπουλου, που πέρασε νόμο για να διορίσει σε θέσεις ευθύνης "ημετέρους" ξηλώνοντας τους "υμετέρους" που με παρόμοιους τρόπους είχαν οι άλλοι διορίσει στις ίδιες θέσεις), καλείσαι να λύσεις το γρίφο της ισοπολιτείας όταν οι μεν μόνιμοι(λόγω θέσης ευθύνης) θα είναι και οι συγκυριακά ευνοούμενοι της εξουσίας ενώ οι δε μη-μόνιμοι θα είναι οι διωκόμενοι από αυτήν.

  60. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/03/2009 23:20:54

    @66 Ιθαγενής
    Κακά τα ψέματα, η "ποιότητα της εργασίας" δεν αξιολογήθηκε ΠΟΤΕ στο δημόσιο τομέα (για να επιτρέψουν οι συντεχνίες να αξιολογθηεί τώρα), ενώ και η ίδια η κατηγοριοποίηση με βάση κλάδους στάθμης εκπαίδευσης και όχι με βάση περιγραφές θέσεων εργασίας καθιστά δύσκολο να εφαρμοστούν μετρήσιμα κριτήρια αξιολόγησης της ποιότητας.

  61. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/03/2009 23:21:55

    Για να καταλάβουν ορισμένοι:

    την θέση ευθύνης στο Δημόσιο την καθορίζει:

    -η Πολιτική Ηγεσία
    -η κομματική ταυτότητα
    -η εύνοια των συδικαλιστών
    -οι προσωπικές γνωριμίες

    ...τα υπόλοιπα είναι θεωρίες ...Λιακόπουλου

  62. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/03/2009 23:24:11

    Αγαπητέ αυριανιστή, το πρόβλημα αυτό επιλύεται με τη μηχανογράφηση, την τυποποίηση και το καθηντολόγιο (πόσοι γνωρίζουν ότι το Ελληνικό Κράτος δεν έχει και δεν εφαρμόζει καθηντολόγιο?)
    Υπάρχει προσοντολόγιο, "για να τρουπώσεις" αλλά από εκεί και πέρα το ....χάος.

  63. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 23:27:12

    @70 Το αυτό ισχύει και για τις προαγωγές όχι όμως απαραίτητα με αυτή τη σειρά. Γνωρίζω κάποιον που έγινε Διευθυντής (2005) επειδή είχε κοινό οδοντίατρο με τον Γεν. Γραμματέα του Υπουργείου του! (Οι άλλοι έκαναν βέβαια και χειρότερα)

  64. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/03/2009 23:30:41

    @72 η σειρά δεν είναι ιεραρχικά ταξινομημένη, απλά αναφέρω τους 4 πόλους εξουσίας, που η βαρύτητα της αξιολόγησής τους, εξαρτάται από την ηγεσία (πχ θυμάται κανένας τον ΓΓ του ΥΠΠΟ....μέτραγε ο 4ος πόλος)

  65. οκτώ avatar
    οκτώ 18/03/2009 23:33:46

    Μην τσακώνεστε χωρίς νόημα, η κυβέρνηση πλέον έχει μεταφερθεί σε κάποιον δρόμο των Βρυξελλών.
    Ηρθε ο λογαριασμός και δεν έχουμε να πληρώσουμε για τα πανηγύρια των τελευταίων δεκαετιών.
    Και τι ερώτημα προβάλλει συναισθηματικά σκληρό : ευρώ ή δραχμούλες ;

  66. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/03/2009 23:33:54

    @71
    Και το καθηκοντολόγιο, σχετικό είναι. Δεν αποτελεί πανάκεια.
    Πιο αποτελεσματική λύση θα ήταν η περιγραφή της κάθε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ θέσης εργασίας, που ακόμα και από πόλη σε πόλη (για την ίδια δημόσια υπηρεσία) μπορεί να ποικίλλει. Τι θα πει δηλαδή "Μηχανολόγος ΤΕ" έτσι αόριστα (όπως είναι σήμερα); Ένας "μηχανολόγος ΤΕ" σε μία μεγάλη και πολυπληθή υπηρεσία μπορεί να έχει πολύ μικρότερο εύρος καθηκόντων (λόγ εξειδίκευσης) από κάποιον ομόλογό του σε μία ολιγομελή υπηρεσία.

  67. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/03/2009 23:39:07

    @74 οκτώ
    Δραχμούλες (και μια βαρβάτη υποτίμση 30% με το "καλημέρα"), για να επιστρέψουμε στην αγοραστική δύναμη που πραγματικά είχαμε (και όχι αυτή που με τα δανεικά φαντασιωνόμασταν). Και δεν το λέω ως νοσταλγία. Ως σωφρονισμό το λέω. Άντε, γιατί είχαμε παρακάνει ψωμοτύρι αυτά που στη δεκαετία του '90 αποτελούσαν είδη πολυτελείας.

  68. οκτώ avatar
    οκτώ 18/03/2009 23:47:23

    @76 Αυριανιστή

    Υπάρχουν πολλοί « ευρωπαίοι εταίροι » μας που υποστηρίζουν ότι η Ελλάδα μπορεί να αποδειχτεί η αχίλλειος πτέρνα του ευρώ.
    Ηδη στην Γερμανία ακούγονται κάποιες φωνές που λένε : γιατί να πληρώσουμε εμείς τα κερατιάτικα της Ελλάδας ;
    Δεν θα σου συνιστούσα υπομονή και εγκράτεια γιατί οι εξελίξεις τρέχουν πλέον πολύ γρήγορα.

  69. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/03/2009 23:47:45

    @ Aυριανιστης
    Προτεινω τα ακολουθα :
    Ο συνολικος αριθμος των ΔΥ δεν μπορει να περασει το 5% του πληθυσμου συμφωνα με την τελευταια απογραφη.
    Οι ΔΥ χωριζονται σε μονιμους (στελεχωνουν θεσεις ευθυνης -εχουν ποινικες ευθυνες -δεν εχουν δικαιωμα απεργιας) και μη μονιμους.Οι μονιμοι δεν μπορει να ειναι πανω απο το 15% του συνολικου αριθμου.Οι μη μονιμοι εχουν συμβασεις ιδιωτικου δικαιου.
    Οι μονιμοι προσλαμβανονται απο την αρχη ως μονιμοι με τα αντιστοιχα προσοντα απο διαγωνισμους του ΑΣΕΠ και στελεχωνουν ολες τις θεσεις ευθυνης του κρατους.Ειναι διυπουργικοι υπαλληλοι δηλ. το κρατος εχει δικαιωμα να τους μεταταξει σε όποιο υπουργειο ή να τους μεταθεσει όπου θελει αναλογα με τις αναγκες του.
    Μη μονιμος υπαλληλος δεν μπορει να γινει μονιμος παρα μονο με συμμετοχη στο διαγωνισμο προσληψης μονιμων του ΑΣΕΠ στον οποιο συμμετεχουν και οι αλλοι πολιτες.

  70. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/03/2009 23:58:48

    @79 ψυχραιμία
    Σωστή, κατ' αρχάς, η πρότασή σου.
    Ωστόσο, υποτίθεται ότι η ουσία της έχει ΗΔΗ θεσμοθετηθεί με την Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης. Η οποία (πάλι υποτίθεται ότι) συγκροτήθηκε προ εικοσαετίας (και βάλε) με αυτόν ακριβώς το σκοπό: οι απόφοιτοί της να στελεχώνουν τις θεσεις ευθύνης.

    Πόσο βάναυσα φαλκιδεύτηκε ο θεσμός, δε νομίζω ότι χρειάζεται να σου πω. Βλέπεις αποφοίτους της ΕΣΔΔ, απλούς υπαλλήλους σε ρόλο εντολοδόχου αποφοίτων ΔΕ -για να μην πω και... ΥΕ. Οι πρώτοι, βλέπεις, πιθανότατα δεν επέτρεπαν στους εαυτούς τους να έχουν τις κομματικές δουλείες και εξαρτήσεις που απαιτούνται για την κατάληψη θέσης ευθύνης.

  71. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 00:04:12

    Αυριανιστή. Αν δεις όμως και το τουπέ των αποφοίτων της σχολής Δ Δ τότε θα καταλάβεις καθώς συχνάκις δεν ανταποκρίνεται και σε κάποιο αντίστοιχο επίπεδο γνώσεων. Τα φτερά όμως πέφτουν ούτως ή άλλως μόλις έρχονται σε επαφή με την καθημερινή πραγματικότητα της δημόσιας διοίκησής μας. Όπου δυστυχώς κάνουν κουμάντο οι ΥΕ συνδικαλιστές κομματικοί. Όχι ο Μαξ Βέμπερ.

  72. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/03/2009 00:15:26

    Πάντως η πρόταση για ξεχωριστό, παράλληλο σώμα υπαλλήλων-κατόχων θέσης ευθύνης δεν μπορεί, δυστυχώς, παρά να συγκροτηθεί μόνο μέσα από τις τάξεις των ήδη υπηρετούντων (οι οποίοι βέβαια θα πρέπει να δώσουν επιτυχώς τις εισαγωγικές εξετάσεις που προτείνει ο "ψυχραιμια"). Φαντάζεστε σε θέση διευθυντή ή τμηματάρχη, κάποιον "εκτός δημοσίου" μάνατζερ μεσαίου ιεραρχικού επιπέδου, που θα έρθει να διοικήσει; Μη γνωρίζοντας τις δομές και τις τυπολατρικές λειτουργίες της δημόσιας διοίκησης, θα συνθλιβεί πρώτα και κύρια από το σαμποτάζ που εξ' ορισμού θα του κάνουν οι (μη-μόνιμοι) υφιστάμενοί του.

  73. Προφήτης avatar
    Προφήτης 19/03/2009 00:17:58

    Μάλλον οι πιο πολλοί εδώ είναι εισοδηματίες.

    Αλλοιώς δεν εξηγείται ότι αγνοούν πως ΚΑΙ στον ιδιωτικό τομέα, συνήθως, το 10-20% βγάζει την αξιόλογη δουλειά.
    Και πολύ λέω.

    Στις δε γυναίκες μόνο ένα 5%, σκάρτα 10%, αποδίδει.
    Ας μην ξεσηκωθούν οι φίλες και μην το πάρουν προσωπικά. Μιλάω για τη γενική εικόνα. Αυτή είναι η πραγματικότητα.
    Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα γυναικών-"σκυλιών", αξιολογότατων επαγγελματιών. Αποτελούν την μειοψηφία.

    Η πλειοψηφία ασχολείται, εν ώρα εργασίας, με (συζητήσεις περί) ερωτικά, δίαιτες, ρούχα-κοσμήματα-αξεσουάρ-κομμώσεις, εκδρομές-διακοπές, παιδιά (οι παντρεμένες), κουτσομπολιά πάσης φύσεως.
    Εσχάτως, θραύση κάνει το Facebook (πάντα εν ώρα εργασίας), ιδιαίτερα μεταξύ των ανύπαντρων κοριτσιών.

    Αυτά, εννοείται όταν δεν υπάρχει άμεση επιστασία. Ακριβώς αυτό όμως αποδεικνύει την «αφοσίωση» στο αντικείμενο.

    Διευκρινίζω ότι τα παραπάνω ισχύουν απόλυτα, τουλάχιστον για τον τομέα της παροχής υπηρεσιών, που όμως αποτελεί πλέον το 73% της οικονομίας, και ειδικά για τις εργασίες γραφείου.

    Στον πρωτογενή και δευτερογενή τομέα σαφώς υπάρχει διαφορετική εντατικοποίηση, αν και η «λούφα» είναι πανάρχαιο σπορ για όσους απασχολούνται σε ξένη δουλειά. Συνηθέστατο το παράδειγμα εργατών που ψιλοκοιμούνται σε ξεχασμένα καμαράκια, όταν μπορούν να διαφύγουν την προσοχή.

    Κατ’ αντιστοιχία λοιπόν κάτι παρόμοιο συμβαίνει στο Δημόσιο, ο Ιθαγενής είναι απόλυτα ακριβής.
    Κύριοι, κάποιοι δουλεύουν για να παραχθούν κοινωφελείς υπηρεσίες.
    Όταν πέφτει 2 μέτρα χιόνι, και όλοι κάθονται τυλιγμένοι στους καναπέδες, κάποιοι ανεβαίνουν στις κολώνες για να αποκαταστήσουν βλάβες.
    Για να μπορούν οι υπόλοιποι να μιλάνε στο τηλέφωνο με τους φίλους τους και να εκθέτουν το «δράμα» που περνάνε κλεισμένοι μέσα, επειδή δεν μπορούν να βγούν για καφέ.

    Εκτός λοιπόν από ζηλοφθονία για τους ΔΥ δεν βλέπω κάποιο επιχείρημα.
    Κι όσο για το ότι θα μπορούσε να γίνει εξορθολογίκευση της λειτουργίας του Δημοσίου, με κατάργηση επιτροπών, «αέρα» συμβούλων κλπ γιατί νομίζετε γίνεται η φασαρία με τις εκλογές κάθε 4 χρόνια, αν όχι για να παραληφθεί η κουτάλα που θα μοιράζει τις χρυσοφόρες θέσεις;.
    Για να σώσουν εμάς;
    Χαχαχαχα

  74. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/03/2009 00:19:24

    Αυτο μονο μακροπροθεσμα μπορει να δουλεψει.
    Σε πρωτη φαση αναγκαστικα όλοι οι τωρα μονιμοι θα διατηρησουν τη μονιμοτητα τους και ο διαχωρισμος θα αρχισει με τους νεοπροσλαμβανομενους.
    Πρεπει να υπαρξει συμφωνια των δυο μεγαλων κομματων για να εχει διαρκεια η πολιτική.
    Σε πρωτη φαση μπορει απο τους υπαρχοντες να στελεχωθει μετα απο διαγωνισμο ή Α΄κατηγορια υπαλληλων με μεγαλύτερες αμοιβες αλλα και υποχρεωσεις χωρις οι υπολοιποι ομως να χασουν τη μονιμοτητα γιατι ειναι αντισυνταγματικο.Προκειται για μεταρρυθμιση μακρας πνοης.

  75. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 00:35:01

    @82 γιατί νομίζετε γίνεται η φασαρία με τις εκλογές κάθε 4 χρόνια, αν όχι για να παραληφθεί η κουτάλα που θα μοιράζει τις χρυσοφόρες θέσεις;.
    Για να σώσουν εμάς;
    Χαχαχαχα


    Άψογον. Συμφωνώ επαυξάνω και τελώ εν εγρηγόρσει για περαιτέρω διαπιστώσεις επί του θέματος.

  76. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 19/03/2009 00:42:40

    @ 58 Ο Ιθαγενής
    Ειμαι καθετα αντιθετος με ένα διογκωμενο κρατικο μηχανισμο και απεχθανομαι τις πολλες συναλλαγες με τον Δημοσιο Τομεα, αλλα ενας Δημοσιος τομεας με στελεχη και οργανωση όπως την περιγραφεις εσυ ,εδώ αλλα και σε άλλες τοποθετησεις σου αξιολογοτατες, θα ηταν εκτος από αναγκαιος αλλα και χρησιμος στις λειτουργιες του Ιδιωτικου τομεα και θα μπορουσε να καλυψει σημαντικα κενα του Ιδιωτικου σε μια Χωρα σαν την Ελλαδα.
    Δεν ειμαστε ΗΠΑ , που τα κεφαλαια είναι αφθονα, όπως στην Ερευνα , στην καθοδηγηση, στον Επιχειρηματικο σχεδιασμο και αλλου, που πασχει ο Ιδιωτικος τομεας ,ειδικα με τον κατακερματισμο που εχει.
    Δυστυχως επικρατουν οι λαικισμοι και οι εκατερωθεν αναρθρες κραυγες και η σκοπιμη διοχετευση αντιδικιας και μισους μεταξυ των κοινωνικων ταξεων και ομαδων.
    Πραγματι είναι υπερμεγεθης ο Δημοσιος τομεας, αλλα ο κοσμος δεν εχει μαθει πρωτα να μελετα και να αναλυει τα οικονομικα μεγεθη.
    Το Συνολικο Κοστος Μισθοδοσιας του Δημοσιου, είναι μικρο εναντι των αλλων συντελεστων εξοδων του Προυπολογισμου (Ας αφησουμε τις μισθοδοτικες ακροτητες καποιων στελεχων) το συνολικο κοστος εχει σημασια.
    Αλλα προσφερεται η ευκολη λυση .Κοψιμο μισθων.
    Δεν είναι η λυση ακομη και από ψυχρη οικονομικη αναλυση και για αυτό δεν προκειται να αποδωσουν στο βαθμο που ευελπιστει ο Υπουργος.
    Τα αλλα μεγεθη κοστους είναι το πρωταρχικο προβλημα ,η κακοδιαχειριση , οι τρυπες ,οι λωβιτουρες ,αυτά είναι το ζουμι. Στην παρουσα δε φαση, με διογκωση της ανεργιας , καλυπτεται ένα μερος αυτης και ταυτοχρονα μια εμμεση ρευστοτητα στην αγορα μεσω της μισθοδοσιας αυτης.
    Αλλα οι επιλογες αυτές προυποθετουν σκληρη δουλεια ,γνωση και εντιμοτητα ,δυστυχως όμως λιγοι καταλαβαινουν όταν και εγω αναφερωμαι σε Αξιες και Αρχες ,αυτες δεν είναι φιλοσοφικες εννοιες μονο, αλλα εχουν πρακτικοτατες εφαρμογες συγκεκριμενου τροπου Μανατζμεντ , Διοικησης, Λειτουργιας Ορθολογικης και Εντιμης με αποτελεσματα πρακτικα και με απτα αποτελεσματα τοσο κοινωνικα οσο και οικονομικα.
    Παντως ωφειλω να σου εκφρασω την βαθεια εκτιμηση στον λογο σου και στις σωστοτατες τοποθετησεις σου για μια ακομη φορα.

  77. Robin Hood avatar
    Robin Hood 19/03/2009 02:16:00

    Ο Μίχαλος τι είναι; Ξέρει κανείς; Είναι προβοκάτορας; Για ποιόν κάνει παιχνίδι; Μήπως τον έβαλε στο πόστο αυτό η Παπαρήγα για να οξύνει την ταξική πάλη; Ή τον "παίζουν" οι καναλάδες για να εκβιάζουν τους κυβερνητικούς, σημερινούς και αυριανούς;

  78. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 19/03/2009 08:55:02

    Ιθαγενη καλα μας τα πες, ας μας πεις λιγο ομως και για τους μισθους/επιδοματα/υπερωριες που παιρνουν οι μεγαλοπρονομιουχοι ΔΥ που εργαζονται στα Υπουργεια.

    Μου ελεγε φιλος που περασε απο το Υπουργειο Πολιτισμου για τους περιφημους "κουδουνατους"!
    Για να μπεις στο γραφειο τους χτυπουσες κουδουνι και αφου ελεγχαν ποιος ειναι και δεν διακοπταν το Στοιχημα και το Προπο, σου ανοιγαν. Μεσα τα playstation και τα DVD ηταν κατω απο τα κλιματιστικα για μην αναβουν...
    Αυτοι οι τυποι παιρνουν 3 χιλιαρικα+...

    Τα μετρα μου φαινονται προς τη σωστη κατευθυνση σε γενικες γραμμες.

  79. ερμής avatar
    ερμής 19/03/2009 09:17:23

    Μ' αφήσατε ακολουθώντας τη ζωή σας.
    Πίστευα ότι θα σας έκλαιγα διατηρώντας
    την μοναχική σας εικόνα στην καρδιά μου,
    λαξευμένη σ’ ένα επίχρυσο τραγούδι.

    Η νιότη γρήγορα περνά,
    Οι μέρες της άνοιξης τρέχουν γρήγορα,
    Λεπτεπίλεπτα άνθη που πεθαίνουν σε μια ανάσα,
    Κι ο σοφός μου λέει, ότι η ζωή δεν είναι άλλο
    παρά μια σταγόνα δροσιάς πάνω σ’ ένα φύλο την αυγή.

    Ελάτε λοιπόν, νύχτες μου βροχερές.
    Με βήματα μικρά, γοργά.
    Χαμογέλασέ μου, χρυσό μου Φθινόπωρο.
    Έλα ανέμελε Απρίλη μου,
    δώστε μου τα φιλιά σας.

    Κι εσείς. Έλάτε κι εσείς!
    Αγάπες μου!
    Ξέρετε καλά πως είμαστε θνητοί.
    Ο καιρός περνά.

    Είναι γλυκό να κάθομαι σε μια γωνιά
    Και να γράφω με ρίμα ,
    Ότι εσύ είσαι ο κόσμος μου.
    Ηρωϊκό να τροφοδοτώ τον πόνο μου
    και ν’ αρνούμαι την άνεσή μου.

    Όμως, μια νέα όψη προσβλέπει σε μένα από την άκρη της θύρας
    και στοχεύει την ματιά του στη δική μου.

    Στεγνώνω τα δάκρυά μου
    Και το ύφος των τραγουδιών μου αλλάζει….

    Επειδή ο χρόνος περνά.

  80. larissa avatar
    larissa 19/03/2009 10:11:04

    @48 Νέε αγρότη υπάρχει και άλλη λύση. Να φορολογηθούν οι αγρότες,να καταργηθεί η επιστροφή του ΦΠΑ στους αγρότες και επιτέλους να σταματήσουν οι επιδοτήσεις.Ξέρω ότι δεν σε συμφέρει γι΄ αυτό μην καταδικάζεις τους άλλους,έτσι αβασάνιστα.

  81. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 19/03/2009 10:18:46

    @89 Σωστη επισημανση. Να καει και κανενα τρακτερ σε κανενα μπλοκο για να σφιξουν λιγουλακι και οι κωλοι καποιων.

  82. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/03/2009 10:21:19

    Tο δασκαλικι φιλε μου,ειναι ψωνιο.Ειτε το εχεις,ειτε δεν το εχεις,και δεν ειναι ευκολο να το μαθεις.
    Και οι παλαιοι,αν θελεις να ξερεις,γιατι εισαι ασχετος,ξεκινησαν με 28 ωρες την 6ημερη εβδομαδα εργασιας,και υποχρεωτικες υπερωριες,που φτανανε καποια στιγμη,στις 12 ωρες τη βδομαδα.Συνολο δηλαδη,40.
    Θυμαμαι λοιπον,που ερχομενος τα μεσημερια απο το Σχολειο,σε καποια επαρχιακη βεβαια πολη,γιατι τοτε,καθομαστε αρκετα χρονια,οπου μας βαζανε,δεν ειχα κουραγιο,ουτε να φαω, απο την εξαντληση.Και ημουν 27 χρονων.
    Γιατι δεν καθησα ποτέ σε εδρα,ορθιος παντα,γι αυτο και σημερα τα ποδια μου,εχουν προβληματα με τις φλεβες απο την ορθοστασια.
    Και οταν κατηργησαν την εργασια του Σαββατου,ημουν απο κεινους,που εβλεπαν,οτι θα διαλυθει το Σχολειο,γιατι τα παιδια,χανουν την επαφη με το Σχολειο, για παρα πολυ καιρο,δεχομενα περιεργες επιδρασεις απο το περιβαλλον.
    Και δυστυχως,επεσα μεσα.Αλλλα αυτοι που το κανανε,δεν ηταν δασκαλοι.
    Αλλα τελικα,το να βγαινεις και να γραφεις για ωρες διδασκαλιας,ειναι βλακεια,γιατι πουθενα στον κοσμο,οι δασκαλοι,δε δουλευουν παραπανω.
    Αλλο η παρουσια τους στο Σχολειο,που θα μπορουσε να ειναι μεγαλυτερη. Η παρουσια τους ομως,οχι η διδασκαλια.
    Γιατι αν δεν ξερεις,πρεπει να προετοιμασεις και τη δουλεια που θα κανεις,απο την προηγουμενη μερα.
    Ησουν εκει,οταν διαβαζα σα μαθητης,και χρησιμοποιουσα,(ταν το Σχολειο,ηταν Σχολειο,και οι μαθητες εξεταζονταν για την 3βαθια,επι της διαδκτεας υλης και οχι επι της διδαχθεισης,οπως τωρα,που προαγει την παπαγαλια)βιβλια,απειρα βιβλια,Αγγλικα,Αμερικανικα,μεχρι και Ρωσικα,μεταφρασμενα στα Αγγλικα.
    Με αποτελεσμα τα παιδια που μπαινανε σε Παν/μια θετικων Σχολων,να μου λενε οτι στο πρωτο ετος,δεν διαβαζαν καθολου,γιατι τα ειχαν μαθει ολα στο Λυκειο.
    Επειδη λοιπον,εχω την εξωθεν καλη μαρτυρια απο τους παλιους μου μαθητες,γι αυτο με βλεπεις και φωναζω,καθε τρεις και λιγο,για τα Σχολεια/
    Γιατι τα αγαπαω,και ετσι θα ειναι μεχρι να πεθανω,οπως αγαπαω και τα παιδια που κουραζονται και προσπαθουν.
    Δυστυχως,οι λαικισμοι,τα διελυσαν τα Σχολεια,και εκαναν πολλα παιδια,να παψουν να προσπαθουν,αφου τους κανανε τη ζωη ευκολη.
    Γι αυτο,αμα δεν ξερεις,μη λες.

  83. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/03/2009 10:25:02

    Ειμαστε κρατος της πλακας,γι αυτο και ο Βενιζελος,εκανε τη μονιμοτητα,γιατι η καθε κυβερνηση που ερχοταν,εδιωχνε τους υπαλληλους που υπηρχαν,και εβαζε τους δικους της.
    Αλλα επειδη παλι ειμαστε τετοιο κρατος,η μονιμοτητα αυτη,γυρισε μπουμεραγκ.

  84. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 19/03/2009 11:07:07

    Η μονιμοτητα καθιερωθηκε τον 19ο αιωνα, πολυ προ Βενιζελου κε καθηγητα.

  85. leon avatar
    leon 19/03/2009 12:52:24

    Τα μετρα ακουγονατι φανταστικα!
    Αδυνατω να πιστεψω ομως πως θα εφαρμοστουν.
    Ο καθε μικρομεσαιος που βγαζει 50 - 60 χιλιαρικα το χρονο ειναι ενας υπαλληλος 25ετιας η ενας μαγαζατορας ο οποιος ολη του τη ζωη νομιζε πως απο μικρομεσαιος θα γινει πλουσιος. Και ψηηηφιζε σαν γαιδουρι αυτους που θα τον εκαναν πλουσιο. Τωρα αμα του τα παρουν θα τους ψηφισει?

  86. leon avatar
    leon 19/03/2009 12:53:05

    ακουγονται...

  87. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/03/2009 12:54:12

    ...«Η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων, από το 1911, (από τότε ο Ελευθέριος Βενιζέλος κατάργησε το φαινόμενο των οδυρομένων, απολυμένων δημοσίων υπαλλήλων) (της Πλατείας Κλαυθμώνος) είναι ένας βασικός πυλώνας του κράτους δικαίου μαζί με την ισοβιότητα των δικαστικών λειτουργών. Δεν μπορεί να θιγεί η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων και η ισοβιότητα των δικαστικών λειτουργών γιατί αυτό προσκρούει στο άρθρο 110 που θεσπίζει τον σκληρό πυρήνα των μη αναθεωρούμενων διατάξεων...
    Απο καποια συνεντευξη-ομιλια;του Ευαγ.Βενιζελου.
    Αρα,καθαρισαμε με τον Αρχιδαμο.
    Ξερεις πιστευω γιατι τη βαφτισανε Κλαυθμωνος.Γιατι οι απολυμενοι,κλαιγανε εκει,επειδη εκει ηταν το υπουργειο,που τους ειχε απολυσει.(Μαλλον το Εσωτερικων).
    Τωρα για το 5νθημερο,νομιζω οτι ηταν απο δυο μεριες.
    Πρωτον,καποιοι σνδικαλισταδες,δικοι μας,και δευτερον,οι διαφοροι μικρομεσαιοι,που ειχαν ταβερνες,καφενεια,και ξενοδοχεια,που πιστευαν οτι αν γινοταν αυτο,οι γονεις,θα παιρνανε τα παιδια τους,και θα πηγαινανε εκδρομες,πραγμα που βεβαια εγινε.
    Αλλα αυτο,ειχε ηδη γινει και σε ολη την Ευρωπη,η σχεδον.
    Τη δικη μου γνωμη,την εγραψα για το θεμα αυτο.Ημουνα αντιθετος,για τους λογους που ανεφερα.
    Και ειχα δικηο.

  88. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 19/03/2009 12:59:14

    @92 "Πάλεψαν" έχοντας αντίθετους τους δάσκαλους και τους καθηγητές του ιδιωτικού τομέα, ε?
    Επίσης, οι μαθητές με γονείς δημόσιους υπάλληλους χάρηκαν, ενώ οι μαθητές από οικογένειες βιοπαλαιστών του ιδιωτικού τομέα λυπήθηκαν πολύ, ε?

    @Προβοκάτορα91. Η μονιμότητα ΔΕΝ είναι το πρόβλημα.
    Η ατιμωρησία είναι. Μονιμότητα σημαίνει να μην μπορούν να σε διώξουν ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ, ή ακόμη χειρότερα διότι δεν υποκύπτεις. Είσαι σε θέση (ενδεχομένως) να γνωρίζεις ότι δημόσιος λειτουργός χωρίς μονιμότητα ή θα υποχρεωθεί να παρανομήσει και να σωπάσει ή θα απολυθεί πυξ λαξ... Και, δυστυχώς, η παλιά γελοιογραφία του ΚΥΡ όπου κάποιος διαμαρτύρεται ότι πήγε σε δημόσια υπηρεσία να λαδώσει και δεν του πήραν το φακελλάκι είναι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ... Όταν ο ΔΥ κάνει την δουλειά του είναι γραφειοκράτης, γραφικός, προσωπολήπτης, στριφνός, κλπ κλπ. Αν ήξερες σε ποιό ποσοστό οι συναλασσόμενοι με το "δημόσιο" πολίτες ΑΠΑΙΤΟΥΝ το "γρηγορόσημο", ΑΠΑΙΤΟΥΝ την παρανομία και επιβάλλουν το "μέσον", ίσως να μην αιθεροβατούσες τόσο... Τα λέω σε 'σένα για να τα ακούσουν άλλοι...

  89. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 19/03/2009 13:02:27

    Επειδή όταν άρχισα να γράφω το ως άνω ποστ ήταν διαφορετική η αρίθμηση,

    @94

    @92 Προβο

  90. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/03/2009 13:16:06

    Μπορει να εχεις δικηο.Ακομη και οι δικαστες,που ειναι ισοβιοι,και οχι μονιμοι,μπορουν να διωχθουν,εαν διαπραξουν καποια αδικημα,που βεβαια προβλεπεταιαπο καποιο κωδικα.
    Ομως,το δημοσιο δε δουλευει,απο συρροη γεγονοτων,και η μονιμοτητα,ειναι ο ενας λογος.
    Υποτιθεται,οτι οι περισσοτεροι υπαλληλοι,δουλευουν.Γι αυτο εξ αλλου και τελικα,κατι γινεται στο Δημοσιο.
    Το ζητημα ειναι,οτι απο τη μια η ανοργανωσια,και απο την αλλη,η μικρη προσπαθεια που γινεται,επειδη ο αλλος ξερει,οτι κανεις δεν προκειται να το κυνηγησει,αφου τελικα δημιουργειται μια "πιατσα",που κανεις δε θελει να την χαλασει.
    Αμα καποιος,δειξει οτι παει κοντρα στο ρευμα,οποτε αποκαλυπτεται αυτοματως η ανεπαρκεια,ή η τεμπελια των υπολοιπων,του γινεται πολεμος νευρων,μεχρι που να βαρεθει,και να μπει κι αυτος στο "χορο".
    Μπορω ομως να πω,οτι απο ολο το δημοσιο,οι καθηγητες,ως χαζοδασκαλοι,ειναι πιο πανω στην κλιμακα της αποδοσης.
    (Και μην ξεχνατε,οτι η μοναδικη δομη,που δουλευει αξιοπρεπως και αξιοκρατικως στην Ελλαδα,ειναι οι γενικες εξετασεις,για την προσβαση στα 3βαθμια.
    Που τις κανουν καθηγητες).
    Οπως βεβαια,και οι υπαλληλοι,που δουλευουν στα γκισε.
    Τους βγαινει το λαδι.

  91. theo1611 avatar
    theo1611 19/03/2009 13:23:59

    H Μονιμότητα και η φιλολογία περί αυτής είναιεγχώριο δημιούργημα.

    Αλήθεια τι ισχύει για τους Γάλλους, Βρετανούς, Γερμανούς, Ιταλούς και Αμερικανούς Δημοσίους Υπαλλήλους, to name a few!!!

    Ποιό είναι λοιπόν το δικό μας πρόβλημα, προτείνω μ' αυτό να ασχοληθούμε αν μπορούμε να το επιλύσουμε.

  92. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 19/03/2009 13:40:33

    Το δικό μας πρόβλημα λέγεται κομματοκρατία-αναξιοκρατία-ατιμωρησία.
    Δεν λύνεται, καθώς με βάση αυτές τι τρεις θεμελιώδεις αρχές οικοδομήθηκε το "Ελληνικό Κράτος" από την Επανάσταση ακόμα...

    Διάβασε αν μπορείς την εφημερίδα "Ρωμηός", του μεγάλου Σουρή, να δεις ποιά ήταν η κατάσταση του κράτους όταν αυτό ήταν στα σπάργανα ακόμη, και μετά κλείσε το στόμα σου που θα χάσκει από την έκπληξη... Α, και μην πέσεις από τα σύννεφα, είμαστε γεμάτοι εδώ κάτω...

  93. theo1611 avatar
    theo1611 19/03/2009 13:58:37

    Το δικό μας πρόβλημα λέγεται έλλειψη Κράτους καιΔημοσίων Υπηρεσιών που να πληρούν κάποιες προδιαγραφές.

    Το πρόβλημα επιλύεται εύκολα και δεν χρειάζεται να ξαναανακαλύψουμε τον τροχό αν αντιγράψουμε ένα από τα πάμπολλα διεθνή μοντέλα που ισχύουν.

    Προσοχή στην προσαρμογή στις δικές μας ιδιαιτερότητες, που έχουν γίνει το άλλοθι για να μην έχουμε μία στοιχειωδώς ευνομούμενη αξιοκρατική και αποτελεσματική πολιτεία!!!

    ΥΓ: Λιγότερο κράτος και εμείς οι υπόλοιποι να μην τα ζητάμε όλα από αυτό.

  94. PetuniaIncomunicada avatar
    PetuniaIncomunicada 19/03/2009 13:59:16

    Ας πάνε μια βόλτα στο Βέλγιο να δουν πως λειτουργεί ένας δημόσιος τομέας άψογα...ακόμα και που η χώρα δεν έχει παρά υπηρεσιακή κυβέρνηση εδώ και 2 χρόνια...ο κρατικός μηχανισμός ρολάρει όπως δε φαντάζεστε...έχω μείνει έκπληκτη...για να μη σας πω ιστορίες για κοινωνικές παροχές...
    Κατα τ'άλλα βλέπω οτι οι δικοί μας είναι επικίνδυνα ανίκανοι και οτι εμείς κοιτάμε σαν τρομαγμένα παιδάκια...πότε θα βγούμε στους δρόμους πραγματικά να τους διώξουμε μακριά απο αυτή τη χώρα...Πότε??????????????
    Σας φιλώ...

  95. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 19/03/2009 14:48:40

    Οι προτάσεις του ψυχραιμία #78,83 είναι ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσες . Αναρωτιέμαι όμως πως θα τις υποδέχονταν οι ΔΥ .

    Ιθαγενή εσύ που δεδομένα έχεις μεγαλύτερη τριβή με τον τομέα αυτό πως τις κρίνεις ?

  96. PetuniaIncomunicada avatar
    PetuniaIncomunicada 19/03/2009 15:06:22

    Ρε παιδιά! Ναι, ωραίες οι προτάσεις 78,83 θα τις στείλετε στον υπουργό???????
    Θα μας ακούσει ποτε κανείς απο αυτούς τους οποίους θέλουμε να ακούσουν όταν μένουμε μόνο εδώ?
    Καλά τα λέμε, είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε... μετά όμως τι? Απλά θα πάμε να σχολιάσουμε το επόμενο θέμα?
    Δε μπορώ άλλο με τρομάζουν και δεν ξέρω τι να κάνω πια...
    Σας φιλώ

  97. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 19/03/2009 15:30:33

    @105
    Ανεδαφικές, όχι γιατί δεν είναι ορθές, απλά γιατί όσοι είναι από έξω δεν έχουν αντιληφθεί ότι στη χώρα δεν υπάρχει Δημόσια Διοίκηση.
    Κρατική (κομματική) υπάρχει, για να το πω απλά ξέρω στο χώρο που εργάζομαι ποιοι θα είναι οι επόμενοι Δ/ντες σε κάθε αλλαγή (χρωματική) της εξουσίας.
    Αν εφαρμοστούν έστω το 1% οι πολιτευτές και οι συνδικαλιστές θα φανούν γυμνοί...
    Πως να εργαστεί ο κάθε γνώστης ή να ανταμειφθεί η εργατικότητα, όταν το τηλεφώνημα υπερτερεί των πάντων?
    Διαχείριση της μιζέριας και της κακομοιριάς κάνουμε, με βάση το φιλότιμο ή την παιδεία ή τα βιώματα κάποιων...

  98. theo1611 avatar
    theo1611 19/03/2009 15:35:12

    @107

    Το ερώτημα για όσους (και από μέσα και απέξω) έχουν αντιληφθεί ότι δεν υφίσταται δημόσια διοίκηση είναι πως φτιάχνεται?

    Ξαναανακαλύπτοντας τον τροχό ή αξιοποιώντας μοντέλα και πρότυπα του εξωτερικού και την εμπειρία των ανθρώπων τους?

  99. αλέκτωρ avatar
    αλέκτωρ 19/03/2009 15:57:30

    Αγαπητοί μου, ένα δεν καταλάβατε

    ο δημόσιος υπάλληλος και στον Ιδιωτικό Τομέα να πάει με τον ίδιο τρόπο θα συμπεριφερθεί
    θα βρει τον τρόπο να λουφάρει κλπ

    όπως και κάποιος του Ιδιωτικού τομέα θα συνεχίσει να δουλεύει σαν Ιδιωτικός ακόμη κι αν γίνει μόνιμος στο Δημόσιο.

    Γιατί? Μα γιατί είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας κι αξιοπρέπειας των γονιδίων του.

    Δυστυχώς για μας του έλληνες έχουμε γονίδια με ένα χρωμόσομα παραπάνω.

    Αυτό της κουτοπονηριάς. Μοναδικό!

  100. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 19/03/2009 16:05:46

    Κάπου εκεί δεξιά (ή αριστερά, θα σας γελάσω) υπάρχει ένα κουμπάκι που γράφει "ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΜΟΝΤΕΛΩΝ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ", όποιος το βρεί πατήστε το...

    Μα, ΟΛΟ το σώμα της κοινωνίας/κράτους (όπως θέλετε πείτε το) πάσχει... πως να θεραπεύσουμε την δημόσια διοίκηση χωρίς να θεραπεύσουμε και τον ιδιόρρυθμα κερδοσκοπικό και με μηδενική αίσθηση "εταιρικής ευθύνης" (χα χα) ιδιωτικό τομέα, και το ανεκδιήγητο κομματικό σύστημα διακυβέρνησης, και το ανώμαλα στημένο σύστημα ΜΜΕ, και τον εγγενή ωχαδερφισμό και διάθεση πλιατσικολόγου απέναντι στα δημόσια αγαθά πολλών συνανθρώπων μας?

  101. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 19/03/2009 16:07:46

    @109 : Να μην αρχίσουμε τις χαριτωμενιές, ε?

  102. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 19/03/2009 16:09:02

    Και για να μην φεύγουν αδέσποτες ανοησίες στο ντούκου, τα γονίδια αποτελούν μέρη του χρωμοσώματος, όχι το αντίθετο...

  103. theo1611 avatar
    theo1611 19/03/2009 16:09:02

    Ποιοί είναι αυτοί του Ιδιωτικού που μεταπηδούν στο Δημόσιο τομέα (οι γονιδιακά λουφαδόροι ή οι γονιδιακά εργασιομανείς?) και αντίστροφα?

  104. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 16:44:06

    Είτε στον ιδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα οι υπάλληλοι είναι οι ίδιοι γονιδιακά Έλληνες. Απλά οι μεν έχουν εξασφαλισμένη ατιμωρησία και μονιμότητα οι δε το άγχος της απόλυσης. Αλλά αν δια μαγείας οι δεύτεροι πήγαιναν στο δημόσιο, αυτόματα θα μετατρέπονταν και αυτοί στους κλασικούς Δ.Υ. που ξέρουμε. Ίδια φυλή είμαστε όλοι. Επαναλαμβάνω, ένα 10-20% των Δ.Υ εργάζεται φιλότιμα και αυτό λόγω χαρακτήρα, ανατροφής και παιδείας. Οι υπόλοιποι κοροιδεύουν το σύμπαν. Ας όψεται η κομματοκρατία και τα "τηλεφωνήματα" που δεν λέει να προκόψει η Δ.Διοίκησή μας.

  105. Βάτραχος avatar
    Βάτραχος 19/03/2009 16:48:28

    @ 114
    Δεν υπάρχουν "γονιδιακά" Έλληνες. Υπάρχουν μόνον IQ κατσικιού γονιδιακά κληρονομημένα.
    Τι διάολο τους είχαμε τόοοσους μαυραγορίτες και ταγματασφαλίτες κάποτε; Σέξ δεν κάνανε όλοι αυτοί;

  106. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 19/03/2009 17:07:15

    Βάτραχέ μου, να σε φιλήσω...

  107. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 19/03/2009 17:07:39

    (Θα γίνεις πρίγκηπας όμως?)

  108. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 17:09:49

    Α Θανάση παλιόφιλε δεν μας τάλεγες αυτά. Πρίγκηπα θέλεις ή πριγκίπισσα; Βολεύεσαι με τη Θώδη;

  109. theo1611 avatar
    theo1611 19/03/2009 17:11:09

    “ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΜΟΝΤΕΛΩΝ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ”

    Αριστερά όπως μπαίνετε το δεξιό κουμπί!!!

    Αλλά είπαμε η προσαρμογή στις δικές μας ιδιαιτερότητες έχει καταντήσει το άλλοθι να μη γίνεται τίποτα.

    Χαρακτηριστικό της νοοτροπίας είναι ότι όποτε κάποιος τολμήσει να αναφερθεί στα σωστά των ΗΠΑ, αμέσως του την πέφτουν για τα κακά. Κι αν πεις μα και ο Καναδάς και η Γαλλία και και και ... δεν ακούει κανένας!!! Σε κατατρόπωσαν για τις ΗΠΑ (π.χ. μιλάς για κριτήρια ανάθεσης δημοσίων συμβάσεων και σου την πέφτουν για Ιράκ και Αφγανιστάν), οπότε για τους υπόλοιπους άσε αυτοί είναι λίγοι, εδώ σε κατατροπώσαμε για την υπερδύναμη!!!

    Αυτά μάγκες ξερόλες και ας ανοίξουμε τα μάτια μας και τα αυτιά μας και να αφήσουμε την εσωτερική μιζέρια και κακομοιριά!!!

    ΥΓ: Όσοι αντέχουν, οι λοιποί ας ξεκουράζονται και αναπαύονται και θα ειδοποιηθούν όταν είναι η ώρα. Μην μας πουν όμως ότι δεν το ήξεραν από την αρχή!!!

  110. Βάτραχος avatar
    Βάτραχος 19/03/2009 17:15:13

    @ 117
    Αθανάσιε, ουδείς προφήτης (ή πρίγηπας) στον τόπο του!

  111. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 17:16:51

    @119, το 37% των Αμερικανών δεν γνωρίζει τό όνομα του Προέδρου των ΗΠΑ (έρευνα του Σμιθσόνιαν το 2007) συνεπώς εκεί δεν υπάρχει κομματοκρατία και κάπως λοιπόν μπορεί και υφίσταται η αξιοκρατία. Εδώ ο τελευταίος κλητήρας στο δημόσιο έχει μπάρμπα προστάτη βΟλευτή (sic), ποιός να τον κουνήσει απ`το ραχάτι του; Η υπΕρεσία;(και πάλι sic)

  112. theo1611 avatar
    theo1611 19/03/2009 17:21:08

    Το ότι γνωριζόμαστε μεταξύ μας θα έπρεπε να είναι η δύναμή μας και όχι η καταστροφή μας!!!

  113. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/03/2009 19:42:35

    Τωρα που διαβασα κατι μου την εδωσε,(τρακαρα και τα αυτοκινητο και ειμαι ζοχαδας).
    Ρε εξυπνακια,εμεις οι παλαιοι,εγω διοριστηκα το 67,ειχαμε αξιολογηση απο επιθεωρητες,τους οποιους μετα,κατηργησε το ΠΑΣΟΚ.
    Σημερα,δεν αξιολογειται κανεις.
    Γι αυτο,αμα δεν ξερεις,μη λες τιποτα.
    Και πουσαι,το πτυχιο μου,το πηρα με λιαν καλως και χωρις αντιγραφη.
    Και το εφαπαξ,το πηρα,και τοφαγα κιολας.

  114. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 20:21:55

    @123 Μην λές ότι διορίστηκες το `67 διότι θα παρεξηγηθείς.

  115. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 19/03/2009 21:11:19

    Μπορεί να διορίστηκε πριν τον Απρίλη ρε συ Strange... Όσο για τη Θώδη, σαν Βάτραχο να τη δω η σαν πριγκήπισσα?

  116. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/03/2009 22:42:11

    Ακριβως.Το Μαρτιο διοριστηκα 23 Μαρτιου.Ενα μηνα πριν.
    Και κατι αλλο,που θυμηθηκα τωρα,για το φιλο που λεει πως μπαιναμε και τι μαθαιναμε τοτε.
    Η αναλογια εισαγομενων σε μια θετικη Σχολη σαν τη δικια ου,ηταν απο τους 800,που δινανε,να μπαινουν, απο 100,εως 150.
    Τι λες,αυτη ειναι η αναλογια και σημερα;
    Γι αυτο λεω σε μερικους νεους,που προτρεχουν,ακουστε πρωτα,και μετα μιλατε.

  117. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 22:49:06

    Άκουσα ένα βράδυ στην τηλεόραση μια επιστολή που διαβάστηκε του Ιωαννίδη (του χουντικού). Άψογα Ελληνικά τα οποία αμφιβάλλω αν θα καταλάβαινε οποιοσδήποτε σημερινός έως 35 χρόνων άσχετα με το πόσα μεταπτυχιακά αγόρασε από το university of Essex. Και μιλάμε για στρατιωτικό, όχι για φιλόλογο. ΄΄Ηταν άλλη η παιδεία παλιά, τι να κάνουμε;

  118. δημόσιος υπάλληλος avatar
    δημόσιος υπάλληλος 19/03/2009 23:10:42

    Εσείς οι άλλοι συνεχίστε την συζήτηση, εγώ τον Ιθαγενή θέλω να ρωτήσω

    Πότε περίπου θα μας δώσουν τα 500?

  119. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 19/03/2009 23:44:49

    Πολύ κρύα η προβοκάτσια...

  120. τασος avatar
    τασος 24/05/2009 22:55:26

    ρε μαγκακια του ιδιωτικου(που αμην δηλαδη με τοσους παληκαραδες - δουλευταραδες γεμισε αυτη η χωρα)πειτε μας τι ακριβως ζητατε?οσοι απο εσας ειστε η πιστευετε πως φτιαχτηκατε να τα αντεχετε ολα μπειτε στο στρατο και ελατε να υπηρετησετε περηφανοι στα υποβρυχια να σας δω και να σας καμαρωσω!να μαθετε πως ειναι να δουλευεις ολοκληρα εικοσιτετραωρα και τουλαχιστον 100 με 120 ωρες την εβδομαδα.καθως επισης οταν φευγεις απο το σπιτι σου το πρωι αν πανε ολα καλα να γυρισεις...και τελος οταν εισαι για κανα μηνα σε καποια διαολου τρυπα χωρις καμια επικοινωνια να αναρωτιεσαι τι να κανει αραγε η οικογενεια που αφησες πισω σου και αν ειναι ολοι καλα...τι σας λεω τωρα ε???και ολα αυτα για χιλια εκατο ευρουλακια(δραχμη παραπανω) το μηνα...ειστε ευπροσδεκτοι λοιπον ολοι!