#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/10/2013 08:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάγκαλος:"αυτοί που κατέκλεβαν το κράτος τώρα είναι στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ"!!!



Το γεγονός ότι έχει τεράστιο θράσος ο Θ. Πάγκαλος το ξέραμε εδώ και χρόνια. Αλλά και η θρασύτητα έχει τα όριά της. Και στην περίπτωση του Πάγκαλου δεν υπάρχει μέτρο. Μιλώντας στο Mega ο κ. «μαζί τα φάγαμε» είπε για τους συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ ότι "αυτοί που κατέκλεβαν το κράτος τώρα είναι στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ". Κι εμείς μαζί του σχετικά με τους κλέφτες συνδικαλιστές αλλά έχουμε μια απορία για το θράσος του: Τον πείραξε που όλα αυτά τα λαμόγια πήγαν στον ΣΥΡΙΖΑ και δεν τον πείραζε τόσο καιρό που ήταν στο ΠΑΣΟΚ κι έκλεβαν το κράτος; Και αυτός, κορυφαίος υπουργός των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ γιατί τους έβλεπε να κλέβουν και δεν έκανε τίποτε; Ή μήπως τους πριμοδοτούσε κι αυτός γιατί έτσι έστησε την εξουσία του το ΠΑΣΟΚ; Ο τίμιος κ. Πάγκαλος που λέει ότι μαζί τα φάγαμε γιατί δεν σταματούσε αυτόν το δεσμό κράτους και συνδικαλιστών; Και τον πειράζει που πάνε στο… νέο ΠΑΣΟΚ, τον ΣΥΡΙΖΑ; Τι θα έκαναν κι αυτοί οι κακόμοιροι; Που θα στεγάζονταν τώρα που το ΠΑΣΟΚ δεν υπάρχει;

Μάλιστα έστειλε και το μήνυμά του για το πρώην κόμμα του.  «Αν το ΠΑΣΟΚ δεν εκλέξει ευρωβουλευτή, τότε θα τεθεί θέμα διάλυσής του» τόνισε ο Θεόδωρος Πάγκαλος, ο οποίος πρότεινε κοινή κάθοδο ΠΑΣΟΚ και ΝΔ στις Ευρωεκλογές. Εκτός τόπου και χρόνου δηλαδή. Να «μολυνθεί» η ΝΔ με το παρασιτικό ΠΑΣΟΚ για να γίνει το χατίρι του Πάγκαλου.  Εξήγησε ότι τα δύο κόμματα πρέπει να κατέβουν με κοινό ψηφοδέλτιο και μήνυμα «ναι στην Ευρώπη» προκειμένου να υπάρξει απάντηση στην ιδεολογία των ναζιστών και των αναρχοαριστερών.

Έτσι θα αντιμετωπίσουμε τον κίνδυνο δηλαδή των άκρων. Να γίνουμε όλοι μαλλιά κουβάρια;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 29/10/2013 09:43:27

    Τώρα κλασικά στα σχόλια θα σκάσουν τα συριζοτρολ και θα την πέφτουν στον Πάγκαλο, λες και αυτό που λέει είναι ψέμα. Όλη η πράσινη μπόχα (Μητρόπουλοι, Φωτόπουλοι, Μπαλασόπουλοι, Κολάδες, συνεργάτες Τσοχατζόπουλου κ.α.) έχουν μαζευτεί στην Κουμουνδούρου. Το πασοκαριό είναι εδώ με τον Τσίπρα αρχηγό!

    • Καβαλιώτης avatar
      Καβαλιώτης @ μεταρρυθμιστής 29/10/2013 14:06:22

      "ΠΑΣΟΚ" είναι μια συγκεκριμένη νοοτροπία,
      όχι κάποια συγκεκριμένα άτομα ...

  2. Hawk avatar
    Hawk 29/10/2013 09:54:50

    Το χειρότερο που είπε ο Πάγκαλος δεν είναι αυτό, το χειρότερο είναι ότι είπε ότι πρέπει να καταργηθεί η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου, εκτός του ότι είναι γενικώς εναντίον των παρελάσεων, μάλιστα είπε ότι όλες οι χώρες γιορτάζουν μία μόνο εθνική επέτειο, εμείς γιατί πρέπει να γιορτάζουμε δύο? Γι αυτό πρότεινε την κατάργηση της 28ης Οκτωβρίου και να κρατήσουμε την 25η Μαρτίου. Οπως καταλαβαίνουμε ο άνθρωπος αυτός είναι πολύ επικίνδυνος.... βέβαια μας εξομολογείται ότι δεν αισθάνεται άνετα που η χώρα απελευθερώθηκε από την ναζιστική λαίλαπα, μας το λέει ευθέως!! Εξάλλου και μα@@κες και βρωμιάρηδες έχει αποκαλέσει τους Ελληνες, άρα κάτω από την γερμανική μπότα θα είχαμε στρώσει......
    Ντρέπομαι που τέτοιοι άνθρωποι κυβέρνησαν την χώρα μου, την χώρα του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη, του Περικλή, του Αλέξανδρου, του Κολοκοτρώνη και τόσων άλλων. ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ.

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 29/10/2013 10:08:10

    Αυτούς εννοούσε με το "μαζί τα φἀγαμε῾

  4. NEMESIS avatar
    NEMESIS 29/10/2013 10:38:23

    Το πασοκ ΟΛΟ, απο τον λιγούρη που το ψηφιζε για μια παρανομη συνταξη ως το μεγαλύτερο αρχιλαμόγιο πρεπει να σαπισει στη φυλακη και να μη βρεθει ταφος για αυτους σε Ελληνικο εδαφος. Η ζημια που εκανε αυτο το μορφωμα ειναι τοσο πολυεπιπεδη που πρεπει να εξαφανιστει οτιδηποτε εχει σχεση μ΄αυτο απο προσωπου της γης. Εκλεψε τους μισους για να ταϊζει τους αλλους μισους, εξαχρείωσε τα ήθη, εκμαύλισε το Λαό, εκανε την "ησσονα προσπαθεια" στοχο ζωής, κατεστρεψε παραγωγικές δομές που ειχαν χτιστει με κοπους και θυσίες των εργαζόμενων που στην 1η γερμανικη κατοχη ηταν παιδια και δουλεψαν σκλαβοι τη δεκαετία του 50, υπέθαλψε εγκληματίες (εταιρεια δολοφονων να θυμίσω) , εκανε τη μιζα τροπο πλουτισμου και το κιτς μοδα και παρα πολλα αλλα . Ακομα και ο χειροτερος ΝΔκρατης πορρω απεχει απο τον καλυτερο πασοκο. Ειναι ντροπή να μας κανει χριστομαθεια το πασοκ και να απαιτει να παραιτηθει ο περιφεριαρχης που στο κατω - κατω και το νομο εφηρμοσε και αληθεια είπε

  5. Tolis avatar
    Tolis 29/10/2013 10:49:10

    Oσο ηταν στο Πασοκ ηταν καλοι ετσι ?

  6. Αμφίβολη avatar
    Αμφίβολη 29/10/2013 13:20:19

    Χαχαχα. Λέγε λέγε ο Πάγκαλος, και ο τελευταίος ψηφοφόρος του Βάγγου που το σκεπτόταν, θα λακίσει τρέχοντας! Τι κρίμα που Πασόκ η επόμενη Βουλή δε θα΄χει......

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ Αμφίβολη 29/10/2013 14:08:14

      όσο υπάρχει σύριζα, το πασοκ θα είναι εδώ, ενωμένο δυνατό!

      • Αμφίβολη avatar
        Αμφίβολη @ μεταρρυθμιστής 29/10/2013 15:49:15

        Σας παρακαλώ τώρα Μεταρρυθμιστή μου, που περιμένει το Πασόκ τον Σύριζα για να είναι ...εδώ !!! Το Πασόκ αυτή τη στιγμή ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΑ. Η ευκαιρία μας να το εξαφανίσουμε, είναι οι επερχόμενες εκλογές και αυτό θα γίνει. Τα εκατομμύρια όμως των τυφλών πρώην Πασοκοψηφοφόρων-πελατών (καθώς και των αντίστοιχων Νεοδημοκρατών-πελατών) αλλά και των ευκαιριακών ιδιοτελών συμπορευτών τους, δε γίνεται από ότι όλοι καταλαβαίνουμε να ''αλλάξουν'' άμεσα και να μετατραπούν σε κάτι εντελώς διαφορετικό. Θα ζήσουμε όλοι μαζί, ελπίζοντας να γίνουν σύντομα ώριμοι κι ευσυνείδητοι πολίτες.... Οι πλειοψηφίες που επέλεγαν ...πανάξιες κυβερνήσεις σαράντα χρόνια τώρα, οι ίδιοι άνθρωποι είναι, που απλά μετακινούνταν από το πράσινο στο γαλάζιο παρκέ και τούμπαλιν.

  7. ωρε μανα μου avatar
    ωρε μανα μου 29/10/2013 15:36:03

    ο Πάγκαλος ποιο κόμμα και ποιον πολιτικό υποστηρίζει σήμερα;

    • Κωστας avatar
      Κωστας @ ωρε μανα μου 29/10/2013 17:25:45

      Ψηφοφορος του πασοκ δηλωσε

  8. Μπαρμπαθωμας avatar
    Μπαρμπαθωμας 29/10/2013 15:39:38

    Η μια συνιστοσα του ΠΑΣΟΚ πηγε στον ΣΥΡΙΖΑ, και η αλλη, προτεινει ο Παγκαλος, θα παει στην Ν.Δ.! Δηλαδη το ΠΑΣΟΚ θα διαλυθει σαν κομα, συνεχιζοντας ομως να μαγαριζει την πολιτικη ζωη του τοπου...

  9. panos avatar
    panos 29/10/2013 17:09:05

    Στην Ελλαδα υπαρχουν 3 ΠΑΣΟΚ...1 πρασινο(το οριτζιναλ),1 μπλε κι 1 ροζ(τα δυο τελευταια ιμιτασιον)...Οσοι δεν το 'χουν καταλαβει,ας γυρισουν πλευρο και να μην ροχαλιζουν..

  10. RULE # ONE avatar
    RULE # ONE 29/10/2013 17:09:34

    Οταν κάποιοι σιωπηλά συνομωτουν, τα μασανε ή κανουν το κοροϊδο, τους αποκαλουμε κρυφες πληγες, συνυπευθυνους κ.α., οταν ομως λενε τα πραγματα με τ' ονομα τους τοτε ειναι θρασεις.

    υγ
    Προσωπικα προτιμω οποια κολαση απο οποιο σοσιαλιστικο παραδεισο.

  11. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 29/10/2013 22:03:05

    Παλαιότερα, επί παντοδυναμίας του ΠΑΣΟΚ, είχε εμφανιστεί σε εκδήλωση της Κεντρικής Επιτροπής (αν θυμάμαι καλά) του κόμματος ο Μάρκος Βαφειάδης, οπότε οι παρευρισκόμενοι άρχισαν να τον επευφημούν «εν χορώ» με την ιαχή: «Ο αγώνας τώρα δικαιώνεται».

    Μην αναρωτηθείτε αν οι πρόγονοι των ΠΑΣΟΚων είχαν πολεμήσει στα βουνά κατά τον εμφύλιο, με αποτέλεσμα το συγκεκριμένο κόμμα να έχει ταυτιστεί με την κομμουνιστική αριστερά. Απλούστατα, το ΠΑΣΟΚ λειτούργησε ως κόμμα-προσωπείο, ως κόμμα-μάσκα, που λεηλατούσε τα εκλογικά ποσοστά του ΚΚΕ με αποτέλεσμα να γιγαντώνεται και να κυριαρχεί στην πολιτική σκηνή προς μεγάλη αγαλλίαση των υπερατλαντικών και Ευρωπαίων συμμάχων μας, που έβλεπαν τον «κοινωνικό εχθρό» εντελώς αποδυναμωμένο. Στην πραγματικότητα, όμως, στο ΠΑΣΟΚ είχαν συρρεύσει και είχαν βρει ανοιχτές αγκάλες οι στρατιές των καιροσκόπων αριστερών κάθε απόχρωσης και απόκλισης, που υπό την κάλυψη του πράσινου (παρα)κράτους εισέδυσαν μαζικά στη δημόσια διοίκηση, στα σχολεία και τα ΑΕΙ, καθώς και στα ΜΜΕ, με αποτέλεσμα η αριστερή ιδεολογία να αναδειχτεί κυρίαρχη σε πλείστες όσες εκδηλώσεις του δημόσιου βίου.

    Παράλληλα, η νεολαία διαβρώθηκε από αριστερόστροφα εθνομηδενιστικά κηρύγματα, τα οποία, μετά την πτώση του υπαρκτού σοσιαλισμού και τη μετεξέλιξη των ΠΑΣΟΚων σε «εκσυγχρονιστές», θα συνδυαστούν με τα ιδεολογήματα της παγκοσμιοποίησης και της Νέας Τάξης και θα αποτελέσουν ένα εκρηκτικό ανθελληνικό μείγμα. Από αυτό ακριβώς το εκρηκτικό μείγμα έλκουν την καταγωγή τους –για να περιοριστώ σε ορισμένα παραδείγματα-- το διαβόητο βιβλίο Ιστορίας της Στ΄ Δημοτικού, οι λυσσώδεις επιθέσεις εναντίον των παρελάσεων και, γενικότερα, των εθνικών εορτών, οι μειοδοτικές προγραμματικές θέσεις στα εθνικά μας θέματα, η θεσμοθετημένη πυρπόληση του κέντρου της μαρτυρικής Αθήνας δυο-τρεις φορές το χρόνο και η αντιρατσιστική ρητορεία σε συνδυασμό με την συντονισμένη προσπάθεια να μουσουλμανοποιηθεί η ελληνική κοινωνία.

    Σε όλον αυτό τον εθνοαποδομητικό Αρμαγεδώνα η χαζοχαρούμενη και ενοχική «Δεξιούλα» συνέπραττε και χειροκροτούσε, έστω και χλιαρά. Νιώθοντας ντροπή επειδή ήταν η νικήτρια του εμφυλίου, εκλιπαρούσε τους ηττημένους του 1946-1949 να της εκδώσουν κάποια πιστοποιητικά προοδευτικότητας και δημοκρατικής ορθοδοξίας. Και όταν τολμούσε να ψελλίσει ακόμη και μια υποτονική εκδοχή του δικού της ιδεολογικού λόγου, εισέπραττε από την άλλη πλευρά ένα σαρκαστικό συνθηματολογικό «γιούχα» του τύπου «Ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει Δεξιά», οπότε έβαζε την ουρά στα σκέλια και σαν το δαρμένο σκυλί τρεπόταν σε άτακτη φυγή. Δεν ξέρω αν το ΠΑΣΟΚ είναι ή όχι εγκληματική οργάνωση, εκείνο, όμως, για το οποίο είμαι βέβαιος είναι ότι το μεγαλύτερο έγκλημά του είναι ότι μετέτρεψε τους νικητές του Γράμμου και του Βίτσι σε ψοφοδεείς ηττημένους.