#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/07/2011 22:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάγκαλος: Ο Γιαννόπουλος του "τελευταίου" ΠΑΣΟΚ




Ανέκαθεν ήταν πληθωρικός. Τόσο στην εμφάνιση, όσο και στις δηλώσεις του.

Στις καλές εποχές μάλιστα, ήταν και διασκεδαστικά απολαυστικός. Θυμάμαι κάποτε, που είχε (ηρωικά) χαρακτηρίσει τη Γερμανία ως γίγαντα με πήλινα πόδια, και μετά βέβαια έτρεχε να ανασκευάσει.

Αργότερα πάλι, τότε που η Ελλάδα κόντεψε να πάει σε πόλεμο με αφορμή τα Ίμια, τον έψαχναν μεσάνυχτα (ως αρμόδιο υπουργό) για να συμμετάσχει στην έκτακτη σύσκεψη του ΚΥΣΕΑ, κι αυτός έδινε συνέντευξη στον φίλο του Νίκο Χατζηνικολάου στο ΜΕΓΚΑ!

Και που πήγε δηλαδή στη σύσκεψη, δεν πρόσφερε και τίποτα. Αν πιστέψουμε τον τότε ΑΓΕΕΘΑ ναύαρχο Λυμπέρη, το μόνο που έκανε ήταν να προτείνει να πουν στο λαό, ότι την σημαία δεν την πήρανε οι Τούρκοι, αλλά ξεβράστηκε από το κύμα…

Λίγο αργότερα τα έκανε μούσκεμα με την υπόθεση Οτσαλάν, κατηγορώντας μεταξύ άλλων τον υφυπουργό του (ΓΑΠ), ότι μιλάει με τους συνεργάτες του μόνο εις την αγγλικήν!

Εκείνη την εποχή, αν θυμάμαι καλά, είχε δημοσιευτεί στα ΜΜΕ, ότι χαστούκισε και κάποια, όχι ιδιαίτερα εύστροφη, υπάλληλο του υπουργείου του.

Πιο πρόσφατα, και μόλις άρχισε να επιβάλλεται η σκληρή Πασοκική λιτότητα επί δικαίων και αδίκων, τι πήγε και είπε; Ότι, ούτε λίγο ούτε πολύ, καλά να πάθουμε διότι στο κάτω κάτω μαζί τα φάγαμε!!!

Τελευταία, παρέδωσε και μάθημα ιστορικής ανεπάρκειας από το βήμα της βουλής, ισχυριζόμενος ότι η δημοκρατία αποκαταστάθηκε, όχι το 1974 όπως νομίζουμε, αλλά το 1981, με την εκλογή της κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ. (Τότε γιατί άραγε γιορτάζουμε την αποκατάσταση της δημοκρατίας κάθε Ιούλιο; Τι λέει ο πρόεδρος της χώρας; Ήταν ή όχι το ΚΚΕ νόμιμο κόμμα στη περίοδο 1974-81;).

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά (και πολλά άλλα που δεν θυμάμαι), ήρθε και απείλησε, ότι αν δεν ψηφιστεί το ανάλγητο μεσοπρόθεσμο, θα δούμε τα άρματα μάχης στους δρόμους! Κρυφοί και ανομολόγητοι  πόθοι μήπως; Κάποιου είδους πολιτική φετιχιστική διαστροφή; Τα γονίδια του παππού του βγήκαν στην επιφάνεια; Ποιος ξέρει; (Το ερώτημα για το που θα βρεθούν τα καύσιμα για να κατέβουν τα άρματα από τα σύνορα, παραμένει αναπάντητο).

Το ζήτημα είναι ότι παρόλες τις εμπρηστικές του δηλώσεις, παρόλο τον επικίνδυνο τζερτζελέ που κατά καιρούς δημιουργεί, ο κος Πάγκαλος όχι μόνο επιβιώνει πολιτικά, αλλά παραμένει πάντα στον πολιτικό αφρό, είτε ως υπουργός είτε ως αντιπρόεδρος της κυβέρνησης.

Γιατί άραγε; Ποιο είναι το  μυστικό του; Με τι τους κρατάει;

Η περίπτωση του μου θυμίζει έντονα τον έτερο διάσημο «μπουρλοτιέρη» μεγαλοπασόκο, που όλα τα έσφαζε και όλα τα μαχαίρωνε. Τον αλησμόνητο sui generis Ευάγγελο Γιαννόπουλο. Και εκείνος τα ίδια έκανε, αλλά η απάντηση στο γιατί τον κρατάνε ήταν απλή και γνωστή. Διότι αν τον έκαναν στην άκρη, ποιος τον άκουγε; Ήταν ικανός να μιλάει καταγγέλλοντας τους πάντες και τα πάντα μέχρι το πρωί,  στολίζοντάς τους  με επίθετα περιωπής (τενεκέδες ξεγάνωτους, κλπ). Συνεπώς, τους ήταν πιο χρήσιμος (και ακίνδυνος) ως υπουργός, παρά ως δυσαρεστημένος ελεύθερος σκοπευτής.

Με τον Πάγκαλο όμως, αυτόν τον μεταμοντέρνο Γιαννόπουλο,  τι ακριβώς παίζει;

Θα μου λύσει κανείς την απορία;

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 01/07/2011 22:41:00

    Έι, παλικάρια, ασχοληθείτε με κανέναν σοβαρό πολιτικό... έτσι και θυμηθούμε τις δηλώσεις και τα πεπραγμένα του χοντρού... αλλά αξίζει τον κόπο...; αφήστε να τον θεωρούν σοβαρό τα μέλη της οικογένειάς του...

  2. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 01/07/2011 22:47:07

    Ειλικρινά,επειδή,όποτε τον βλέπω και τον ακούω,αισθάνομαι ΟΡΓΗ,προσπαθώ να συγκρατηθώ για να μην γράψω οτιδήποτε γι'αυτό το πρόσωπο...

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/07/2011 22:50:45

    O Παγκαλος ειναι η γεφυρα του παλιου ΠΑΣΟΚ με το εκσυγχρονιστικο.
    Εχει γνωριμιες με τον ΔΟΛ και αλλους σπονσορες του κομματος και εχει ιδεολογικη καταρτιση ωστε να μετατρεπει τις παλιες ιδεες του ΠΑΣΟΚ σε νεες και να δικαιολογει τις μεταστροφες.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ ψυχραιμια 02/07/2011 14:07:23

      Κοίταζα παλιά άρθρα.
      Έφτασα πολύ πίσω, τον Οκτώβριο του 2009.
      Τότε έγραφες:

      "Και εγω που ειμαι ΝΔ θεωρω θετικη την παρουσια του στην αντιπροεδρια."...

  4. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 01/07/2011 22:52:10

    Για την παράδοση Οτσαλάν παραιτήθηκαν τότε οι τρείς υπουργοι που την χειρίστηκαν (Πάγκαλος - Παπαδόπουλος - Πετσάλνικος).
    Πάγκαλος : ΑΝΤΙΠΟΌΕΔΡΟΣ
    Πετσάλνικος : ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΒΟΥΛΗΣ
    Παπαδόπουλος: Το όνομα που παίζει περισσότερο αυτή την στιγμή.
    Τα λύτρα τα οικονομικά εισπράχθηκαν σύμφωνα με τους Τούρκους .
    Τα ''πολιτικά '' λύτρα εξαργυρώνονται τώρα από τον ΓΑΠ

  5. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 01/07/2011 22:55:38

    Nα θυμίσω και την δήλωσή του μετά την αντικατάστασή του στο ΥΠ. ΕΞ. από το
    ΓΑΠ λίγο μετά τα Ίμια : Δεν νοείτε Υπουργός Εξωτερικών ανιστόρητος!!!!!!!!!!
    Το ερώτημα που τίθεται είναι το εξής: Νοείτε πρωθυπουργός ανιστόρητος ΠΑΓΚΑΛΕ;

  6. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 01/07/2011 22:58:23

    Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΓΚΑΘΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ.
    ΤΗ ΖΗΜΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ
    ΔΕΚΑ "ΓΙΩΡΓΑΚΗΔΕΣ".

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 01/07/2011 23:18:33

    Μία διόρθωση: Για τη Γερμανία είχε πει ότι είναι γίγαντας με μυαλό νάνου. Το σωστό θα ήταν να πει "μοχθηρός γίγαντας", αλλά τέλος πάντων. Ετσι και αλλιώς, τα ανασκεύασε.
    Ξέχασες να πεις ότι πολύ πρόσφατα, στο Πανεπιστήμιο της Γενεύης, ενώπιον πρυτάνεων, καθηγητών και φοιτητών, είπε ότι όποιος Ελληνας δεν έχει εμπλακεί στη διαφθορά, να του στήσουμε άγαλμα στην Πλατεία Συντάγματος. Αδηλο για ποιους λόγους, το θέμα δεν έγινε σκάνδαλο και η ΝΔ αγρόν ηγόρασε, ως συνήθως...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 01/07/2011 23:21:24

      "Γίγαντας με μυαλό μικρού παιδιού", επί το ακριβέστερον.

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/07/2011 23:29:46

    Όχι strange, καμμία σχέση με τον μακαρίτη το Βαγγέλη.

    Ο Γιαννόπουλος είχε γραφικότητες αλλά είχε και λίγη τσίπα.

    Το γουρούνι είναι η πεμπτουσία του πασοκισμού. Αδίστακτο κάθαρμα, τζάμπα μάγκας, "αντιστασιακός" Παρισιού.
    Ίμια και Οτσαλάν είναι απλώς συμπτώματα της παγκάλειας, προσωπικής και πολιτικής, σαπίλας.

    Αλλά η συμπεριφορά του δεν είναι "γραφικότητα", γραφικοί είναι όσοι το πιστεύουν.
    Προωθεί, εργολαβικά, τους πιο σκοτεινούς πολιτικούς σχεδιασμούς του ΠΑΣΟΚ.

  9. Demetrio_ avatar
    Demetrio_ 01/07/2011 23:36:47

    Απλά είναι πολύ ψηλά στην ιεραρχία της Μασονικής στοάς και δεν τολμάει κανεις να τον πειράξει

  10. Orestios avatar
    Orestios 01/07/2011 23:38:04

    Εκτός από πληθωρικός είναι και φολκλόρ.
    Στην εποχή της λιτότητας ξεχυλίζει το λίπος.

  11. Y. avatar
    Y. 02/07/2011 00:00:16

    Δεν υπάρχει μυστικό, ούτε απορία. Για το πασόκ, όλα αυτά παραγράφονται αυτοδικαίως, ως εμπύπτοντα στην ομερτά για τη διαχείρηση της εξουσίας

  12. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 02/07/2011 00:23:00

    Αυτή δίπλα στον ΓΑΠ ποια είναι;

  13. ΚΩΣΤΑς Β. avatar
    ΚΩΣΤΑς Β. 02/07/2011 01:10:19

    Απλά ο Πάγκαλος συμβολίζει ,αυτό που είναι το ΠΑΣΟΚ.Συμβολίζει αυτόν τον μετασχηματισμό του,απο σοσιαλιστικό μαρξιστικό έγινε σοσιαλδημοκρατικό εκσυχρονιστικό,και τώρα προδοτικό νεοφιλελεύθερο.Σε αυτή την διαδρομή και την εναλλαγή ο π΄γκαλος πάντα είχε ενεργό ρόλο.(ιδρυτικό μέλος-κίνηση των 4 κατα ανδρέα-στυλοβάτης και υπερασπιστής ίσως ο μόνος του Παπακωσταντίνου-Παπανδρέου του γιώργου βέβαια).Τυχαία έπαιζε αυτό τον ρόλο;;;Τυχαία τον στηρίζουν όλοι οι μεγαλοδημοσιογράφοι;;;όλα τα μιζοκάναλα;;; Αυτός πάντα ήταν ο προπομπός το τι θα ακολουθήσει,προσέξτε τον πχ απολύσεις πρώτος αυτός το ανέφερε.Πάντα όμως τον δικαιολογούσαν λεγοντας μας ,ελάτε μωρέ πάγκαλος είναι αυτός,μην δίνεται σημασία.κλπ κλπ.Ε λοιπόν ο Πάγκαλος είναι το ΠΑΣΟΚ και η ψυχή του.Τώρα βέβαια απέκτησε και εξωτερικό βοηθό ,τον ανορθόδοξο.

  14. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 02/07/2011 01:27:01

    Ο Κοκκαλιάρης γιατί είναι τόσο σκεφτικός στη φωτό,αφού έχει δίπλα του δεξιά και αριστερά τους καλύτερους υπαλλήλους?

  15. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/07/2011 02:43:27

    ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ (ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ) ΔΕ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΗΡΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΒΑΡΟΣ;
    ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΣΟΚΑΡΑ ΤΗΣ Κας ΠΑΓΚΑΛΟΥ...

  16. pater avatar
    pater 02/07/2011 10:04:32

    Ο Πάγκαλος είναι η αρσενική έκδοση της Μητσοτάκη στο πιο μπρουταλ και ανάγωγο. Έχουν όμως παράμοια χαρακτηριστικά. Για κάποιο λόγο βρέθηκαν σε υψηλές θέσεις, με αβάντα προεδρικη, πάντοτε χωρίς όμως να παράξουν το παραμικρό έργο. Δεν έχουν την ικανότητα να διοικήσουν ούτε την κουζίνα τους γι αυτό και το μόνο που προσφέρουν είναι το θέαμα. Και όσο υπάρχουν κανάλια και εφημερίδες να τους κάνουν διάσημους από τα λογίδριά τους επιβιώνουν και πολιτικά.

  17. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 02/07/2011 10:16:34

    Πιθανόν έχει την υποστήριξη κέντρου, στο οποίο όλοι εκεί μέσα (στο Πασοκ) διαχρονικά στέκονται "προσοχή" - μη χαιρετάν και στρατιωτικά κιόλας, όπως είναι παράδοση και γιά τους πολίτες στην Αμερική, ας πούμε. Οσο γιά τα "μούσκεμα"στην υπόθεση Οτσαλάν, γιατί μούσκεμα; Ολα εξελίχθηκαν according to the plan. Βέβαια, τότε έκανε πως δεν κατάλαβε (μαζύ με όλους τους εμπλεκόμενους) τον εξευτελισμό και την οπερετική γελοιοποίηση, στην οποία τους υπέβαλε το παρακράτος των μυστικών υπηρεσιών με το να τους προσδώσει κωμικά ψευδώνυμα (μεγάλος τραγουδιστής, κυρία (!) κατεχάκη γιά τον..... αρχηγό των εμπνευστών του ψευδώνυμου κ.λ.π.). Τελικά, όλοι έχουν κάτι το οποίο σέβονται ή και φοβούνται.

  18. Hase avatar
    Hase 02/07/2011 10:40:48

    Με τα οσα (προσβλητικα) εχει πει ο Παγκαλος για τον ΓΑΠ, ενα ειναι το συμπερασμα που απανταει στην απορια σου.

    Ο Παγκαλος καπου κραταει τον ΓΑΠ. Οποιοσδηποτε αλλος θα ειχε δωσει μια μεγαλοπρεπη κλωτσεια στον Παγκαλο.