#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2011 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάγκαλος: Δεν έχω κάνει ούτε ένα ρουσφέτι. Ο Σαμαράς φταίει για όλα !



Για απόπειρα εξόντωσης της προσωπικότητάς του από συγκεκριμένα έντυπα της ΝΔ, αλλά και από το ίδιο το επιτελείο της, έκανε λόγο σε συνέντευξή του ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, Θεόδωρος Πάγκαλος. Μιλώντας στην τηλεόραση του Σκάι, ο κ. Πάγκαλος είπε: «Γίνεται συστηματική καμπάνια υπό την αιγίδα του Αντώνη Σαμαρά, ο οποίος έφτασε στο σημείο να κάνει βασικό σύμβουλό του τον πρωταγωνιστή της καμπάνιας του... Έχω φτάσει στο σημείο να δέχομαι επίθεση γιατί είμαι υπέρβαρος και αυτό είναι φασιστικό... αλλά δε θα τους κάνω το χατίρι» (να αδυνατίσει;)

Ο κ. Αντιπρόεδρος  δήλωσε ο,τι δεν έχει κάνει ούτε ένα ρουσφέτι! Για λόγους αρχής, όπως είπε. «Ο σταυρός προτίμησης είναι το αντίτιμο του ρουσφετιού και αυτός που διόρισε τον κοπρίτη είναι δέκα φορές κοπρίτης...» είπε ο κ. Πάγκαλος και πρόσθεσε, ότι ακόμα και η κόρη του, που προσελήφθη  στη  χορωδία του Δήμου Αθηναίων  (επι δημαρχίας Μπακογιάννη), προσελήφθη αξιοκρατικότατα και με βάση τις σπουδές που έχει κάνει. Είμαι απολύτως βέβαιος ότι έτσι έχουν τα πράγματα. Κανένα λόγο δεν έπαιξε το επώνυμο του πατρός της. Αλλωστε και η κα Μπακογιάννη, μόνο αξιοκρατικές προσλήψεις έκανε!

Διευκρίνισε, ο,τι την παραμονή της πρωτοχρονιάς φιλοξενήθηκε σε κεντρικό ξενοδοχείο, από φιλικό του ζευγάρι (τον κ. Σηφουνάκη εννοεί για όσους δεν τον ξέρουν). Πλήρωσε μάλιστα και κάτι τις για να μη λένε. Και πήγε εκεί επειδή τα παιδιά τους ήταν φίλοι! Αν επομένως, «αμάρτησε», το έκανε για τα παιδιά του! «Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω! »

Παραπονέθηκε  οτι βρίσκεται αντιμέτωπος με μια προσπάθεια προσωπικής εξόντωσης του από δημοσιογράφους, οι οποίο μάλιστα… διώκονται για  κακουργήματα! Ονόματα δεν είπε, αλλά όλοι καταλάβαμε ποιους εννοούσε! Ο τολμηρός, όμως, εδώ δείλιασε! «Κάτσε σου λέει, μη φάω καμιά μήνυση; Εχω και παιδιά!» Θυμάμαι έντονα τον κ. Πάγκαλο να ….επιτίθεται λαύρος εναντίον αυτών των δημοσιογράφων όταν χυδαιολογούσαν κατά του Καραμανλή! Είχε..ενοχληθεί επίσης από τη στήριξη που προεκλογικά παρείχαν στο κόμμα του και συνέβαλαν στην εκλογή του.

Εκεί, όμως, που ο κ.  Αντιπρόεδρος υπερέβαλε εαυτόν, ήταν όταν μας απεκάλυψε ότι όλη αυτή την εκστρατεία «εξόντωσης του χαρακτήρα του (“character assassination”, είπε στον ….αμερικανοτραφή Alexis) την συντονίζει ο ....Πρόεδρος της Ν.Δ.! Kαι πώς το απέδειξε αυτό; Απλούστατο είναι! Πήρε για Σύμβουλό του τον κ. Μιχελάκη!

Ο κ. Αντιπρόεδρος, διευκρίνισε, επίσης, ότι  ο χαρακτηρισμός κοπρίτες, δεν αφορούσε όλους  τους δημοσίους υπαλλήλους! Όχι! Ο χαρακτηρισμός αυτός αναφερόταν μόνο σ’ εκείνον τον δημόσιο υπάλληλο που προσελήφθη με …ρουσφέτι! Και επειδή τέτοιους δημοσίους υπαλλήλους προσέλαβαν  μόνο οι κυβερνήσεις της  Ν.Δ., (συμπεραίνω εγώ ο  …έξυπνος αναλυτής), μόνο αυτοί είναι κοπρίτες. Το ΠΑΣΟΚ, με πρώτο διδάξαντα τον ίδιο, προσελάμβανε μόνο με …αξιοκρατικά κριτήρια!

Τέλος, ο κ Αντιπρόεδρος, εξέφρασε ακόμα ένα παράπονο. Ότι είναι αντικείμενο …ρατσιστικών σχολίων επειδή είναι …παχύσαρκος! Προτείνω, from now on, τον κ. Αντιπρόεδρο να τον αποκαλούμε «εύσωμο», «γιγαντόσωμο», «επιβλητικό», «θεόρατο», αλλά τον Καραμανλή «χοντρό»!

«Ετσι, είναι κ. Πάγκαλε, αν έτσι νομίζετε!»

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 18/01/2011 12:35:23

    Και τον ψηφίζουν όλα αυτά τα χρόνια γιατί εκτίμησαν τον βαρύνουσας σημασίας πολιτικό του λόγο; :?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Σοσιαληστής 18/01/2011 12:39:23

      Μα, φυσικά. Όπως ξέρουμε άλλωστε, στην εκλογική του περιφέρεια παρεπιδημούν αποκλειστικά διανοούμενοι, παλιοί γνώριμοί του από το "γαλλικό Μάη", και τον ψηφίζουν για τη διεισδυτικότητα της πολιτικής του σκέψης και το εκτόπισμα των... επιχειρημάτων του.

      • απορία! avatar
        απορία! @ Αυριανιστής 18/01/2011 12:45:54

        Ειλικρινα βρε παίδες έχω τρελή απορία... από που εκλέγεται αυτό το ον?

        Δεν ξέρω (δεν κάνω πλάκα!!!!!!!!!!) από επαρχία? από Αθήνα? μήπως είναι βουλευτής επικρατείας??!!

        :s

      • sotos avatar
        sotos @ Αυριανιστής 18/01/2011 12:46:04

        +1000

        • NM avatar
          NM @ sotos 18/01/2011 14:43:34

          +1000 Σουβλάκια στον Παν(γ)-κάλο από εμένα.
          Μήπως και σκάσει και ησυχάσουμε....

  2. sawas avatar
    sawas 18/01/2011 12:45:00

    Συμβουλή προς Πάγκαλο

    Να κοιτάξει ΚΑΙ στον καθρέπτη και θα ανακαλύψει αυτόν που θέλει την εξόντωση του!!!

    ΥΓ: Στην φωτογραφία κρατάει τα βουτήγματα του καφέ?

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ sawas 18/01/2011 12:47:27

      Μόνο χρυσό δάκρυ σοκολάτας καταδέχεται να φάει. Αυτά είναι για να φάνε οι κοπρίτες στο Υπουργείο

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Bodinus1576 18/01/2011 13:05:19

        "χρυσό δάκρυ σοκολάτας"; Τι ειναι αυτά;

        • sawas avatar
          sawas @ Κώστας Ροδινός 18/01/2011 13:15:05

          Χρυσό δάκρυ σοκολάτας Manjari με κομπότ βατόμουρο και διάφανα ζελέ lemongrass:
          «Το Manjari είναι ένα είδος σοκολάτας που βγαίνει στη Μαδαγασκάρη. Τίποτε το ιδιαίτερο κατά τη γνώμη μου, μόνο εντυπωσιακό όνομα έχει. Το "χρυσό δάκρυ" σημαίνει ότι η σοκολάτα έχει φύλλο χρυσού επάνω. Lemongrass είναι το λεμονόχορτο. Βγάζει μια γεύση από λεμόνι και το κάνουν ζελεδάκι. Το "κομπότ" είναι η γνωστή κομπόστα»

          h**p://markos.tv/o-ilias-mamalakis-analyei-menoy-toy-pagkaloy

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ sawas 18/01/2011 13:24:00

            Sawas
            σε βλέπω έτοιμο για grand master σέφ!

          • Σοσιαληστής avatar
            Σοσιαληστής @ Κώστας Ροδινός 18/01/2011 15:25:08

            grand social master sef

  3. Misha avatar
    Misha 18/01/2011 12:56:23

    Για κάτι τέτοιους στην Τεχεράνη κυκλοφορούν μεγάλοι τηλεσκοπικοί γερανοί που τους ανεβάζουν ψηλά ψηλά , να τους βλέπει ο κόσμος και να θαυμάζει τα έργα και τις ημέρες τους.

    Δεμένους από τις γραβάτες , μη και πέσουν και κάνουν βα-βα....

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Misha 18/01/2011 13:13:54

      Μίσα, δεν εμφορείσαι από χριστιανική αγάπη. Πρέπει να πας για εξομολόγηση.

      • Misha avatar
        Misha @ Professor Moriarty 18/01/2011 13:21:04

        Prof

        Στη Σαλονίκη, ο άη Δημήτρης εικονίζεται μαχόμενος επί των τειχών δίπλα στους υπερασπιστές της πόλης.
        Μάλιστα ιστορείται και να θανατώνει τον τσάρο των Βουλγάρων Ιωαννίτζη το 1207.

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ Misha 18/01/2011 13:50:08

          Δεν είναι χριστιανική προσέγγιση του ζητήματος αυτή. Αντ' αυτής θα έπρεπε να υπομνήσεις το θαύμα του Αγίου Θεοδώρου του Τήρωνος εν Κων-πόλει επί Ιουλιανού, ο οποίος δια να τηρηθεί η νηστεία της τεσσαρακοστής έθρεψε τον λαόν με κόλλυβα δια να μην φάγει από τα μιασμένα κρέατα ειδωλοθύτων ζώων με τα οποία είχε κατακλύσει την αγορά ο "παραβάτης". Έτσι θα συνεισέφερες εις την προσπάθεια του αντιπροέδρου Θεοδώρου να αδυνατίσει.

          • Misha avatar
            Misha @ Professor Moriarty 18/01/2011 15:34:01

            ΄Ποιος σου είπε πως ο Fat/fat θέλει να αδυνατίσει;
            Έχει σχέδιο διαφυγής ως self made αερόστατο...

  4. man8os avatar
    man8os 18/01/2011 13:00:15

    Ο Τρισμεγιστος παν καλος Αντιπροεδρος, η αυτου εξοχοτης, ο κυριος Θεοδωρος Παγκαλος!
    Προτεινω αυτο για προσφωνηση του.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ man8os 18/01/2011 13:03:16

      Εγώ λέω να τον προσφωνούμε "Κοντουκάτορ", όπως είχε επιβάλει ο Τσαουσέσκου να τον προσφωνούν οι υπήκοοί του.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ man8os 18/01/2011 13:04:25

      Με το ¨Τρισμέγιστος" θα τον ...μπερδεύουμε με τον "Τρισμέγιστο Ερμή"
      Θα πρότεινα το "Παμμέγιστος"!

      • man8os avatar
        man8os @ Κώστας Ροδινός 18/01/2011 13:06:06

        Παρακαλω, χρησιμοποιησε το σε αρθρο σου, ειναι ωραια προσφωνηση.

  5. Κάποιος avatar
    Κάποιος 18/01/2011 13:03:33

    "Ο σταυρός προτίμησης είναι το αντίτιμο του ρουσφετιού ..."

    Εχω ξαναγράψει ότι το εκλογικό χαστούκι που έφαγε ο ίδιος στις εθνικές εκλογές (3ος στο ψηφοδέλτιο του ΠΑΣΟΚ στο υπ.αττικής) καθώς και η σύζυγος του στις δημοτικές, μάλλον τον έχει χολώσει τόσο πολύ, ώστε να στρέφεται όποτε του δοθεί ευκαιρία εναντίον του εκλογικού σώματος με χαρακτηρισμούς όπως αντιπαραγωγικοί, κοπρίτες, διεφθαρμένοι κτλ.
    Φυσικά εξυπηρετεί παράλληλα την επικοινωνιακή στρατηγική της κυβέρνησης να χρεώνει τα κακώς κείμενα του κράτους και της κοινωνίας αποκλειστικά στους πολίτες και στα άλλα κόμματα ώστε να βγαίνουν οι ίδιοι λάδι.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/01/2011 13:12:52

    Κι όμως, όσο απίστευτο κι αν μας φαίνεται, βρίσκει και τα κάνει.

    Θυμήθηκα χαρακτηριστικά έναν παλιό μου φίλο, πρώην ΔΥ, ο οποίος ήταν... κυριολεκτικά κοπρίτης (κατά Πάγκαλο), αφού πήγαινε στην υπηρεσία του στις οκτώ, έφευγε στη μία και μεταξύ 10 και 11:00 πεταγόταν στην παρακείμενη καφετέρια για να απολαύσει το φραπέ του. Λοιπόν, στις δημοτικές εκλογές του 1994, τότε που ο Πάγκαλος αποκαλούσε "κύριο Τίποτα" τον ανθυποψήφιό του για το δήμο Αθηναίων, ο φίλος μου μού είχε πει απερίφραστα "τον πάω πολύ τον Πάγκαλο, τα λέει έξω από τα δόντια"!!!

    Άραγε, τι θα έλεγε ο Πάγκαλος αν μάθαινε το "χου-ιζ-χου" ορισμένων θαυμαστών του;

  7. απορία! avatar
    απορία! 18/01/2011 13:13:23

    Άσε δεν ξέρεις από τέτοια!
    Δεν έχεις 58 ακίνητα (κληρονομιά ε?) πληβείε!!!

  8. zap-zap avatar
    zap-zap 18/01/2011 13:15:25

    να τον λέμε χαμηλοστήθη;

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 13:26:29

    Οταν γινεσαι Πρωθυπουργος και επιλεγεις Αντιπροεδρο εναν συντροφο ο οποιος σε εχει στολισει ετσι… επι προσωπικου !!!………….

    • «Κάνει ανιστόρητες και αδιέξοδες επιλογές. Για να κάνεις εξωτερική πολιτική πρέπει να έχεις στοιχειώδεις γνώσεις ιστορίας…» («Εθνος της Κυριακής», 19 Νοεμβρίου 2000).
    • «Θα φύγω από το ΠΑΣΟΚ αν γίνει αρχηγός ο Γιώργος Παπανδρέου» («Ελευθεροτυπία» 7.8.2001).
    • «Πρόκειται για πλήρη υπαγωγή της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής στα κελεύσματα της Washington και ενσυνείδητη παράδοση όλων των εθνικών θέσεων που ενσυνείδητα υποστήριξαν όλες οι ελληνικές κυβερνήσεις από το 1974 μέχρι σήμερα» («Ελεύθερος Τύπος», 5 Νοεμβρίου 1999)

    …………… περιμενεις ΑΥΤΟΣ ο Πρωθυπουργος να εχει μπεσα?? μπεσα και φιλοτιμο? Περιμενει καποιος να εχει αυτοσεβασμο και περηφανεια? Να εχει μαγκια?
    Θα τον βαζατε σπιτι σας? Θα του δινατε την επιχειρηση σας να την οργανωσει?
    Θα τον αφημαντε να διαπραγματευτει για εσας το οτιδηποτε?

    Περιμενουμε δηλαδη να πιεσει Αγορες, ΗΠΑ,Μερκελ, Μεμετη, Ισραηλ… βαθυ ΠΑΣΟΚ?? καμια τυχη !!

    ΠΠ

  10. dimos avatar
    dimos 18/01/2011 13:33:25

    AN ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΟΠΕΙΣΤΕΙ ΟΤΙ Η ΝΔ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΗ ΝΔ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ Η ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ , ΤΟΤΕ ΕΙΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ.

    ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΡΟΚΟΠΗ Η ΝΔ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΤΗΣ -ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΜΟΦΑΗΔΕΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ. ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΑΣΤΟ , ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

  11. Censoras avatar
    Censoras 18/01/2011 13:50:17

    Με έκπληξη διαπιστώνει κανείς πόσο μεγάλο μερίδιο της επικαιρότητας αφιερώνεται στον κο Αντιπρόεδρο της κυβέρνησης και τις αλλεπάλληλες εμπρηστικές δηλώσεις του.
    Στην εποχή που η χώρα ταλανίζεται από τα προβλήματα της και μείζονα θέματα προωθούνται προς «επίλυση» με «κατεπείγοντα» νομοσχέδια κάποιοι μας σερβίρουν τον πραγματικό κύριο «τίποτα» ως το παχουλό «αλεξικέραυνο» της κυβέρνησης.
    Είναι προφανές ότι ο ίδια έχει αποδεχτεί το ρόλο του και εκτελεί το νούμερο του υποδειγματικά ενώ στα παρασκήνια άλλοι κλέβουν την παράσταση. Γιατί προφανώς και δεν είναι ο ψευτο-Θόδωρος αυτός που παράγει πολιτική.
    Η αξιωματική αντιπολίτευση δεν δείχνει να «τσιμπάει» ιδιαίτερα‚ αν και σε μεμονωμένες περιπτώσεις κάποιοι δείχνουν να ευχαριστιώνται την κατρακύλα του allround και allweather Αντιπροέδρου.
    Όμως δε φαίνεται να είναι και επικεντρωμένη σε αυτό καθεαυτό το πρόβλημα και ούτε καν δείχνει να έχει ένα αντιπολιτευτικό σχέδιο ή έστω μία τακτική δημιουργικής αποδόμησης του κυβερνητικού «έργου» (με την έννοια της παράστασης)
    Είναι χαρακτηριστικό ότι η αντιπολιτευτική τακτική του ΠΑΣΟΚ στο παρελθόν έχει να επιδείξει μία αξιοθαύμαστη συνοχή στους επιλεγόμενους στόχους που έθετε (συνεπικουρούμενη πάντα από το βαρύ πυροβολικό των ΜΜΕ)‚ η οποία σε μαεστρία μόνο με την αντίστοιχη πολιτική του διαίρει και βασίλευε μεταξύ των κοινωνικών και επαγγελματικών ομάδων‚ που εφαρμόζει τώρα‚ θα μπορούσε να συγκριθεί.
    Είναι επίσης χαρακτηριστικές οι περιπτώσεις Αλογοσκούφη‚ Τσιτουρίδη κ.α. που θα μπορούσε να ανακαλέσει κανείς στη μνήμη του για να επιβεβαιώσει του λόγου το αληθές. Σε κάποιες μάλιστα από αυτές τις περιπτώσεις ήταν τέτοια η προσήλωση στο στόχο (Ζαχόπουλος – Καραμανλής) που τα εξόφθαλμα παράπλευρα «εγκλήματα» (Αναστασιάδης και 5Μ€ αδήλωτα) παρουσιάζονταν ως «πταίσματα» και το αντίστροφο.
    Από την άλλη μεριά η εντύπωση που υπάρχει σε εμάς τους κοινούς θνητούς είναι ότι μέχρι τώρα‚ αντιπολίτευση γίνεται δια στόματος Α. Σαμαρά ή με δηλώσεις του εκάστοτε εκπροσώπου τύπου.
    Μετά την οριστικοποίηση της τοποθέτησης των τομεαρχών περιμένει κανείς να δει και επί της ουσίας αντιπολίτευση.
    Αντιπολίτευση στοχευμένη‚ καλά προετοιμασμένη με επιχειρηματολογία και επιμονή που χαρακτηρίζει ένα βρετανικό μπουλντόγκ. Ο συντονισμός οφείλει και πρέπει να είναι κεντρικός και σε αυτό το ρόλο θα παίξει μεγάλο ρόλο η στρατηγική αλλά και διαχειριστική ικανότητα του κου Μιχελάκη.

    Οψόμεθα. . .

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/01/2011 13:58:11

    Στο μεταξύ, σήμερα το πρωί φέρεται να είχε συζήτηση με δημοσιογράφους στη βουλή, όπου και τους είπε ότι θα ετοιμάσει... φάμπρικα μηνύσεων κατά ιστολογίων που τον λοιδορούν και τον έχουν στοχοποιήσει!!!

    Χα. Χα. Χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ήθελα να ξέρω... τα σκέφτεται πριν τα ξεστομίσει αυτά, ή του φεύγουν; Έτσι και κάνει το παραμικρό, έχει να πέσει τέτοιο κράξιμο μέσα από ΚΑΘΕ εναλλακτικό δίαυλο (twitter, facebook κ.λπ), που δεν θα τον ξεπλένει ούτε ο Νιαγάρας. Εκτός αν νομίζει ότι θα μπορέσει να κάνει... μήνυση στο facebook, που όλο το πολιτικό σύστημα της Ελλάδας το κάνει μια χαψιά.

  13. φωτεινη avatar
    φωτεινη 18/01/2011 14:02:47

    μα οταν ο κ.παγκαλος μας λεει«μαζι τα φαγαμε»τι αλλο κανει απο το να μας κανει επιθεση,και δη υπουλη,με τη φασιστικη χρησιμοποιητης κατα τα λεγομενα του,υπερβαρης και αντιαισθητικης εικονας του?γιατι ο ιδιος ενοχλειται ,οταν στα πρωτοφανη μετρα κοινωνικης αναλγησιας της κυβερνησης του ,προσπαθει να μας πεισει οτι ειμαστε ομοτραπεζοι και κατα συνεπεια προσωμοιαζει την εικονα του με τη δικη μας,υπονοωντας τη βουλιμικη μας φυση,απανταμε χρησιμοποιωντας και μεις την εικονα του θελοντας να του αποδειξουμε με εμφανης,αδιαπραγματευτους ορους οτι «δεν τα φαγαμε μαζι»?δεν ειναι φασιστικος ο τροπος που του απανταμε,ειναι ψυχαναλυτικος,ειναι αμυνα στην εξαναγκαστικη ,εμβλωματικη εικονα του εαυτου μας που προσπαθει να μας επιβαλει.ειναι η αμυνα μας στο Συνδρομο ΣωματικηςΔυσμορφιας σε εθνικο επιπεδο.

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/01/2011 14:50:43

    Ο Πάγκαλος είναι αμπελουργός και συστηματικός δοκιμαστής οίνων. Από τα χείλη του περνούν εκατοντάδες ποτήρια δοκιμής κάθε βράδυ. Μιά γουλιά να ρουφά από το καθένα, υπολογίστε τη σούμα...
    Αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα για να μη τον πιστέψουμε, αφού είναι γνωστόν πως μαθαίνεις την αλήθεια, σύμφωνα με τη λαική σοφία. Απλώς μια πραγματολογική παρατήρηση έκανα, που ξεχνιέται συνήθως. Με την ιδιότητα του απογόνου παλαιών ερασιτεχνών αμπελουργών.

  15. φωτεινη avatar
    φωτεινη 18/01/2011 14:53:13

    ε να περιμενουμε τοτε το «μαζι τα ηπιαμε»

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ φωτεινη 18/01/2011 15:00:35

      όοχι, αυτός το θέλει όλο το βαρέλι για πάρτη του!

    • sawas avatar
      sawas @ φωτεινη 18/01/2011 15:15:13

      Μέχρι στιγμής ισχύει το "μόνοι μας τον ήπιαμε"!!!

  16. φωτεινη avatar
    φωτεινη 18/01/2011 15:06:28

    γιατι,δεν ειναι εμφανες οτι κι ολο το φαι για παρτη του τοθελε;τοπε ομως.

  17. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/01/2011 15:19:56

    Ο Απύλωτος Ευρύκοιλος Κοπριτοφάγος ο οποίος υπάγεται στην ευρύτερη οικογένεια των μαμουθοειδών , έζησε στην περίοδο του Ρουσφετόκαινου. Τρεφόταν από τεράστια φυτά, τα Μιζόδεντρα τα οποία φύονταν εδώ που βρίσκεται σήμερα η περιφέρεια Αττικής. Σήμερα έχει εξαφανιστεί (?). Κύριο χαρακτηριστικό του ήταν η συνεχής, ακατάπαυστη ομιλία, κάτι σαν κραυγή, η οποία συνοδευόταν με την εκτόξευση μεγάλης ποσότητας σιέλου. Τα παλαιοντολογικά ευρήματα έχουν αποδείξει ότι ήταν ιδιαίτερα επιθετικό έναντι των άλλων θηλαστικών, ειδικά την ώρα που έτρωγε από το Μιζόδεντρο. Απεχθανόταν τους σκύλους ελευθέρας βοσκής, παρότι τους χρησιμοποιούσε για να ανακαλύψει τα Μιζόδεντρα. Οι παλαιοντολόγοι ψάχουν απεγνωσμένα να βρούν απολιθώματα του τετραπέρατου γιγαντιαίου θηλαστικού, μα χωρίς επιτυχία...ακόμα...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/01/2011 15:39:44

      !!!!!!!! χαχααα μα Απυλωτος?

      ΠΠ

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/01/2011 15:35:57

    Η πρo Λινναίου εναλλακτική ονομασία, άν δεν απατώμαι, είναι Dulapus tetrafyllus var. elefsinensis, αλλά ο Γιάννης Φαίλτωρ έχει δίκιο, αυτήν την οσριστική ονομασία έδωσε στο είδος αυτό ο μέγας Σουηδός φυσιοδίφης.

  19. Tassos avatar
    Tassos 18/01/2011 16:11:18

    Πάντως μιλώντας σοβαρά ο τύπος τα χει χαμένα. Την δεκαετία του 70 ο Πάγκαλος σύχναζε στην ταβέρνα του Σίμου του "υπαρξιστή" στην Ελευσίνα. Η παρέα αποτελείτο από Δ. Ρίζο (ναι, αυτόν) τον Πάγκαλο, τον Παύλο Σιδηρόπουλο (ναι, αυτόν) και κάποιους άλλους. Τώρα ο τύπος καταδέχεται μόνο "χρυσό δάκρυ σοκολάτας"...

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/01/2011 16:27:42

    Στην παράγκα του Σίμου, όπου εκτός των άλλων μαθαίνανε ωραίο αργεντίνικο ταγκό, ψήνανε και ρέγγες.
    h**p://www.mediasoup.gr/node/16236

    Άλλοι καιροί, άλλα ήθη:
    "Ήσουνα ξυπόλητη και μάζευες τους σπόρους
    και τώρα που σε πήρα εγώ, ζητάς αεροπόρους"

    • occultist avatar
      occultist @ Ο Θείος 18/01/2011 18:36:55

      Θείος είπε:
      ""Στην παράγκα του Σίμου, όπου εκτός των άλλων μαθαίνανε ωραίο αργεντίνικο ταγκό, ψήνανε και ρέγγες.""
      Ωραίο πράγμα. Ολο μεγαλείο. :)

  21. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 18/01/2011 16:48:35

    Μήπως ο Πάγκαλος όταν είπε τους γνωστούς χαρακτηρισμούς,έπρεπε να τους πει πιό απλά & όχι κωδικοποιημένους;Δηλ:κοπρίτες=πρασινοφρουροί & διεφθαρμένοι(πολίτες)=κλαδικές ;

  22. leste avatar
    leste 18/01/2011 16:54:35

    Δεν έχω κάνει κανένα ρουσφέτι αλλά ...
    α) ο μετακλητός υπάλληλος ασχολείται με τους πελάτες μου....(γλώσσα λανθάνουσα)
    β) έχω βοηθήσει να προσληφθούν στον ιδιωτικό τομέα,ότι μπορεί να έρχεται ένας επιχειρηματίας(από που και ως που,χωρίς αντάλλαγμα) και να ρωτήσει αν γνωρίζω 20 άτομα που να θέλουν δουλειά.

  23. night star avatar
    night star 18/01/2011 17:09:37

    Ο Κύριος αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θ.Πάγκαλος, ειναι δίπλα στο "νέο Γκορμπατσόφ " Γεώργιο Παπανδρέου. Δε θυμάμαι όμως αυτοί να έλεγαν "μαζί τα φάγαμε", "υπάρχει αμφίδρομη σχέση μεταξύ λαού και πολιτικών" κτλ. Επιπλέον, αλήθειες όπως "μπορεί να ψηφίσαμε το νόμο 2190 για τις προσλήψεις αλλά στη πράξη τον καταργήσαμε με τις στρατιές συμβασιούχων" δε λέγονται έτσι αυτά, όταν ο λαός είναι εξαγριωμένος γιατί έτσι μεγαλώνει η οργή του. Μπορεί να λέγονται για να τα ακούσει η ίδια η νομεκλατούρα, αλλα η εκπομπή του Παπαχελά δεν είναι κλειστή συνεδρίαση του ΚΚΣΕ. Υπάρχει και ο απλός κόσμος που είναι η πλειοψηφία, ο απλός λαός ,αυτός είναι που γκρέμισε το τείχος του Βερολίνου, αυτός είναι που έριξε στη Ρωσία το Σοβιετικό κράτος. Γιατί? γιατί προηγήθηκαν η Γλασνοστ και η περεστρόικα. Το μνημόνιο απο μόνο του Κύριε αντιπρόεδρε δεν είναι τίποτα απο τα δύο παραπάνω. Χρειάζονται περισσότερα για την επανίδρυση του Ελληνικού κράτους.

  24. αυτόκλητος avatar
    αυτόκλητος 18/01/2011 17:31:20

    Ο αξιότιμος κύριος Πάγκαλος αποτελεί τη ζωντανή ενσάρκωση
    του όλου ΠΑΣΟΚ. Θαυμάστε τον, αν θέλετε, μοιάστε τον, αν
    μπορείτε!

  25. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 18/01/2011 18:08:32

    Κύριον Πάγκαλο, Αντιπρόεδρο της Κυβέρνησης του Μνημονίου¨

    Αυτά που λέτε προσβάλλουν την νοημοσύνη μας. Ο δημοσιογράφος Alexis, φίλος του πρόσφατα αποθανόνος ειδικού απεσταλμένου για το Afganistan και Pakistan της πέραν του Ατλαντικού Κυβέρνησης και πολλών άλλων κέντρων, έπρεπε να σας σουβλίσει στην κυριολεξία. Δεν το έκανε γιατί αποτελεί μέρος της "δημοσιογραφικής νομενκλατούρας" που προσπαθεί να διασωθεί από την επερχόμενη χιονοστιβάδα.

  26. η Dimi avatar
    η Dimi 18/01/2011 21:06:20

    «Don't steal. The Government hates competition.» ~Bumper Sticker

  27. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 18/01/2011 22:57:26

    NA MAS PEI Ο ΑΛΒΑΝΟΣ AN TOLMAEI GIATI TON KYNHGAGE O TZEFRY GIA TO BELIGRADI.
    TI EΑΧΝΑΝ ΕΚΕΙ ΟΙ ΡΑΜΠΟ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ;

  28. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 18/01/2011 22:57:53

    @ΕΨΑΧΝΑΝ