#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/03/2012 17:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«ΠΑΣΟΚ καμένο, ποτέ νικημένο»



 Νέα στρατηγική εγκαινιάζει το ΠΑΣΟΚ υπό τη νέα  (δημοκρατικά εκλεγμένη) ηγεσία του.  Χαρακτηριστική είναι η πρώτη προεκλογική αφίσα.

Προβληματισμένος αλλά αισιόδοξος, ο μέγας ηγέτης έχει φόντο τη γαλανόλευκη. Κρατά με το ένα χέρι το στόμα κλειστό για να μη μιλήσει για λίγο και να μπορέσει ο φωτογράφος να κάνει τη δουλειά του. Το άλλο χέρι είναι ελαφρώς ανασηκωμένο από το γραφείο, σαν να πρόκειται να ανακαλέσει τους παρευρισκόμενους εις την τάξη, ή σαν να περιμένει μια μύγα για να τη ραπίσει.

Είναι αξιοπρόσεκτο ότι το σήμα του ΠΑΣΟΚ βρίσκεται όσο πιο μικρό γίνεται κάτω από τη φωτογραφία και έπεται  το σύνθημα «Αυτοδύναμη Ελλάδα». Δεν πουλάει πια ο πράσινος ήλιος. Μπαίνει απλά για να μη νομίσει κανείς ότι ο Βενιζέλος έφτιαξε δικό του κόμμα…

Αυτοδύναμη, αυτοκίνητη, υπό την ηγεσία του Βαγγέλη, η Ελλάς θα βαδίσει προς το άγνωστο:

Το ερώτημα είναι απλό:

Γίνεται;

Και η απάντηση επίσης λιτή, σαφής, περιεκτική,  πλούσια σε νοήματα και λεκτική φρεσκάδα:

Ναι, γίνεται.

Σας αποκαλύπτουμε πως δημιουργήθηκε αυτό το εμπνευσμένο σλόγκαν:

Για τις ανάγκες του επιτελείου του νέου Προέδρου του ΠΑΣΟΚ, η σάουνα στην Ιπποκράτους έχει μετατραπεί σε ψησταριά. Τις προάλλες υπήρχε βραδινή σύσκεψη και είχαν βάλει στα κάρβουνα ένα κοκορέτσι. Ο κ. Βενιζέλος, καθώς δεν αφήνει τίποτα στην τύχη  και θέλοντας να δώσει την προσωπική του πινελιά  ρώτησε τον ψήστη:

«Γίνεται να είναι ελαφρώς καμένο

Ναι, γίνεται, απάντησε και έτσι γεννήθηκε η ιδέα..

Στα κοινωνικά δίκτυα και στα SMS προκειμένου να προσελκύσουν και τη  νέα γενιά το μήνυμα θα στέλνεται κωδικοποιημένο:

«ΓΝΤ; Ναι, ΓΝΤ». Όπως λέμε ΔΝΤ ή όπως γινάτι…

Το επόμενο σύνθημα  θα είναι βγαλμένο από την ίδια στιχομυθία:

«ΠΑΣΟΚ καμένο, ποτέ νικημένο»…

Αληθεύουν πάντως τα δημοσιεύματα, που διατείνονται  ότι θα μετακομίσουν τα γραφεία του Κινήματος από την κέντρο της Αθήνας. Ζητείται χώρος φθηνός, ευάερος, ευήλιος στη Βάρη, κοντά στα βλάχικα…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 26/03/2012 18:06:08

    Ή μήπως ΠΑΣΟΚ με Καμμένο ποτέ νικημένο;
    (Για να μη λες ότι είμαι ντεφορμέ...)

    • Mara avatar
      Mara @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/03/2012 18:26:47

      Έγραψες....!!!!
      Μιλάμε για ΤΗΝ ΑΤΑΚΑ!!!!

  2. alakran avatar
    alakran 26/03/2012 18:08:55

    Γίνεται να φτιάχνει τον χειρότερο παγκοσμίως νόμο περί ευθύνης υπουργών?
    Γίνεται να αφήνει μαύρες τρύπες στα υπουργεία όπου θητεύει?
    Γίνεται να εφαρμόζει εξοντωτικά χαράτσια?
    Γίνεται να μην διαπραγματεύεται τίποτα με την τρόικα?
    Γίνεται να συλλαμβάνεται ένας δικός του ως εκβιαστής τοκογλύφος?
    Γίνεται να μιλά τόσο αισχρά αγγλικά?
    Γίνεται να έχει τόση αλαζονεία?
    ΝΑΙ, ΓΙΝΕΤΑΙ!

  3. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 26/03/2012 18:09:02

    Kάποτε ο ήλιος αρκούσε για να συγκινησει,τώρα αρκεί για να σιχτιρίσει ο πολίτης.Αυτό ως απάντηση σε όσους λένε οτι δεν υπήρξε πρόοδος στο πολιτικό ένστικτο του Ελληνα

  4. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 26/03/2012 18:21:51

    Ο καθ΄ένας κάνει πανηγύρι με το μυαλό του.

  5. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 26/03/2012 18:24:31

    Πιο άχρηστος; Γίνεται (ΓΑΠ)
    Πιο ψεύτης; Γίνεται (Παπακωνσταντίνου)
    Πιο αντιπαθητικός; Γίνεται (Πάγκαλος)


    Πιο αποτυχημένος, φαύλος, κομπλεξικός, παθολογικά εξουσιομανής, αυταρχικός και επικίνδυνος για τη δημοκρατία και τη χώρα... Δεν Γίνεται!

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 26/03/2012 18:29:09

    Μπαααα!
    Εμένα, με αυτό το βλέμμα μου μοιάζει σαν να με "κόβει" πόσα μπορεί να μου αρπάξει ακόμα!!
    Γίνεται?

    • juliet avatar
      juliet @ εναςάσχετος 26/03/2012 18:36:16

      Μπα σε ζυγίζει ..να δει πόσα πιάνεις.

  7. mixalios avatar
    mixalios 26/03/2012 18:39:23

    Αν καί είναι καθηγητής , δεν γνωρίζει οτι η λέξη ΕΛΛΑΔΑ γράφεται με μπλέ χρώμα, και οχι με μαύρο.

  8. Κρης avatar
    Κρης 26/03/2012 18:48:00

    ... το γιαούρτι σκορδαλιά ;
    Ναι Γίνεται
    Θα (τους) κάνει και καλή μάσκαρα

  9. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 26/03/2012 18:52:19

    Το σωστό ερώτημα θα ήταν Είμαστε; ΝΑΙ είμαστε!! Ελλάδα έχεις Ταλέντο!! Αλλά γιατί δεν σας αρέσει η διαφήμιση Βενιζέλου; Έχει ευθεία στόχευση τη Νέα Δημοκρατία και την μη Αυτοδυναμία της.

  10. mymoodgm avatar
    mymoodgm 26/03/2012 18:58:56

    Η έχουν επικοινωνιολόγο τον ελληνοαμερικανό Πητ Οικονομίδη ή του κλέψανε το σλόγκαν που πε στην εκπομπή του Σταύρου Θεοδωράκη!
    http://www.youtube.com/watch?v=n_zMU1EUT7g

    • To παιδί της Πλατείας avatar
      To παιδί της Πλατείας @ mymoodgm 27/03/2012 23:58:24

      Νομίζω ότι ειναι καλοί κλέφτες εκεί στο μπα.τσοκ
      Ένα κόμμα που μας έχει ξεσκίσει με την πολιτική του

  11. alex23 avatar
    alex23 26/03/2012 18:59:18

    το νοημα δηλαδη ειναι οτι οσο ο κ.βενιζελος ηταν αντιπροεδρος στο πασοκ δεν γινοταν να ειχαμε αυτοδυναμη ελλαδα και τωρα που εγινε προεδρος θα εχουμε ?

    τοσο ευκολο ηταν ??

  12. Kostas avatar
    Kostas 26/03/2012 19:04:07

    Για να μάθουμε την ίστορία του. Ήδη , ψηφίστηκε απο 240 χιλ (;) που πιθανόν ΔΕΝ γνώριζαν.

    Μπές και διάβασε τα όσα του καταμαρτυρεί ο Μπαξεβάνης

    http://alithina.gr/%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%83-%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-3%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B2%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CE%B2%CE%AC%CE%BD%CE%B7/

  13. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 26/03/2012 19:18:45

    Παντοτε η (συν-μορια) πασοκ ειχε την ικανοτητα να εφευρισκει συνθηματα.
    Ειναι (συν-μορια) συνθηματων.
    Να θυμηθουμε και αλλα τινα:
    "και τωρα παλι πασοκ" "το πασοκ ειναι εδω" ..κλπ

    Και η Ν.Δ το παιζει "ευγενης" μην την πουνε .."δεξια"!!
    Ημαρτον!

    • juliet avatar
      juliet @ Σωτηρης 26/03/2012 19:31:50

      Είναι σαν το ανέκδοτο, που από την πολύ ευγένεια δεν ήξερε τίνος είναι τα παιδιά.

  14. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 26/03/2012 19:34:09

    The great Benyfell ό s !!!!

  15. Κρης avatar
    Κρης 26/03/2012 19:38:01

    h**p://www.youtube.com/watch?v=n_zMU1EUT7g#t=11s
    ΓΙΝΕΤΑΙ, από τον Πίτερ Οικονομίδη
    από δω η ξεπατίκωση ;

  16. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 26/03/2012 19:55:22

    Σε επίπεδο πολιτικής διαφήμισης, η αφίσα είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ. Και είναι να απορεί κανείς, στ' αλήθεια πώς δεν βρέθηκαν κάποιοι επαγγελματίες του ειδικού χώρου να προτείνουν κάτι άλλο.
    Λοιπόν,έτσι για να παίξουμε και λίγο,πάρτε αμπάριζα:

    1. Η σημαία,απ τη στιγμή που δεν εμφανίζεται ολόκληρη και αναπεπταμένη, χάνει την δυναμική της, δεν λειτουργεί έτσι σαν αμόρσα που είναι.
    2.Η φωτογραφία του Βενιζέλου καλύπτει σχεδόν τον μέγιστο χώρο και κολλημένη όπως είναι πάνω στην μισοσημαία, αφήνει από τα δεξιά πολύ ελεύθερο χώρο,ανατρέποντας την οπτική ισορροπία.
    3.Ο συγκεκριμένος πολιτικός έχει ένα βλέμμα καθαρά προβληματισμένο που δείχνει να μην απαντάει ευθέως στο σύνθημα,μοιάζει να αμφιβάλλει κι ο ίδιος!
    4.Το χέρι του είναι έναν τόνο πιο κίτρινο από το υπόλοιπο πρόσωπο και δείχνει άνθρωπο που... πάσχει από ίκτερο, αυτό δημιουργεί δυσάρεστο υποσυνείδητο συνειρμό στον θεατή!
    5.Όπως σωστά παρατήρησε κάποιος φίλος παραπάνω,ο λογότυπος του ΠΑΣΟΚ είναι πολύ μικρός,αλλά αυτό λειτουργεί αρνητικά,γιατί διακόπτει την οπτική συνέχεια δεκαετιών ολόκληρων. Αν μένεις στο ίδιο κόμμα,δεν μικραίνεις την οπτική του σημασία. Αλλιώς,φτιάξε καινούργιο..
    6.Άλλη σωστή παρατήρηση από προηγούμενο σχολιαστή:Το ΕΛΛΑΔΑ είναι λάθος να τυπωθεί με μαύρα στοιχεία, και μάλιστα υπάρχει για όποιον το δει από πολύ κοντά και μια ιδέα πένθιμου...βυσσινί (!) και παραπέμπει ακριβώς απέναντι απ αυτό που θεωρητικά προτείνει η αφίσα.
    7. Το "αυτοδύναμη" μάλλον πάει να παραπέμψει όχι στο "Ελλάδα" αλλά σε μια ντροπαλή προς το παρόν φαντασίωση περί...αυτοδυναμίας στις εκλογές! Απλώς κάποιος άσχετος επικοινωνιολόγος πήγε να το περάσει... εις διπλούν ως μήνυμα!
    8. Λείπει από την έκφραση του Βενιζέλου το όραμα, η αυτοπεποίθηση,και το τζοκόντειο μειδίαμα που αχνοφαίνεται στην φωτο- όχι μόνο ανατρέπει την πρόταση του συνθήματος αλλά βγάζει έξω κάτι ανατριχιαστικό: Την έκφραση ενός ανθρώπου που μοιάζει να έχει "άλλα" πράγματα στο μυαλό του,και όχι αυτά που προτείνει εδώ.
    9.Όσο για το σύνθημα,λειτουργεί,ειδικά για τον ΄Ελληνα ψηφοφόρο,απολύτως αρνητικά,γιατί και μόνο το ερώτημα αν "γίνεται" να υπάρξει μια...αυτοδύναμη Ελλάδα, αποκαλύπτει ότι η ίδια η ύπαρξη της πατρίδας έχει τεθεί ήδη σε αμφιβολία, κι αυτό είναι αποκρουστικό για τον ΄Ελληνα, λειτουργεί στα όρια του υπόγειου τρόμου για κυριολεκτικό αφανισμό και επίσης ο συγκεκριμένος πολιτικός αν "φορέσει" συνθηματολογικά αυτή την...πιθανότητα,ασχέτως αν απαντάει "ναι", οδηγείται ο ίδιος σε πολιτική αυτοκτονία!

    Συμπέρασμα: Ευάγγελε, άλλη φορά να απευθύνεσαι όχι σε γιάπηδες πτυχιούχους "ειδικούς' αλλά στα αληθινά αστέρια του είδους. Δεν φτάνει η (αποτυχημένη εδώ) "επικοινωνιακή" προσέγγιση μόνο.Χρειάζεται και πολιτικό μυαλό για τέτοιες δουλειές. Και,προφανώς δεν επικοινώνησες με τον Κώστα, (τον Λαλιώτη εννοώ..), εκτός κι αν αυτός εξαφανίστηκε αυτό τον καιρό, για λόγους που μόνο αυτός γνωρίζει..

    Ήτανε στραβό το κλίμα, τόφαγε κι η (επικοινωνιακή) κατσίκα..

    Αυτά ως προς την αφίσα του νέου προέδρου του ΠΑΣΟΚ.
    Και μόνο..

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 26/03/2012 20:11:16

      Αγαπητέ Δημήτρη,
      πρώτον, δεν λυπάσαι το ...γιάπη επικοινωνιολόγο;
      Θα μείνει άνεργος!
      Δεύτερον, σπαίρνεις ...ζιζάνια με την αναφορά σου στον Λαλιώτη.
      Τρίτον, ακυρώνεις το πολυδιαφημισμένο επικοινωνιακό ξεκίνημα του Ευάγγελου!
      Μ΄αυτά και μ΄αυτά δεν αποκλείεται να χτυπήσει το τηλέφωνό σου και στην άλλη άκρη να είναι ο Ευάγγελος και να προσκαλεί να αναλάβεις .....επικοινωνιακός του σύμβουλος!!!

      • Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
        Δημήτρης Ιατρόπουλος @ Κώστας Ροδινός 26/03/2012 21:07:21

        Κώστα μου,
        επειδή όπως είπαμε ο σύμβουλος επικοινωνίας
        πρέπει να δια-θέτει και πολιτική σκέψη,
        αντιλαμβάνεσαι λοιπόν,
        ότι ως προς εμένα τουλάχιστον,
        οι όποιες πράσινες διαδρομές μου, έχουν οριστικά περάσει στην σφαίρα μιας μελλοντικής...αυτοβιογραφίας..
        Ως προς τον Λαλιώτη, τον προσδιόρισα στην παρένθεση, κυρίως για να μην μπερδέψει κανείς το "Κώστα" με το...Ροδινός και σου ανοίξω εσένα πια,...περιπέτειες!
        Αλλά μιας και το άνοιξες το θέμα, πιστεύω πως ο Λαλιώτης μάλλον...τιμωρεί με την απουσία του το καινούργιο σχήμα στο ΠΑΣΟΚ..
        Γιατί όποιος δεν είναι φανατισμένος, και μικρόνους αυτοεγκάθειρκτος μέσα στο χρωματοποιημένο του πολιτικάντικο σέχταρ, θα αναγνωρίσει πιστεύω στον Λαλιώτη επικοινωνιακό ταλέντο,δεν συμφωνείς;
        Εγώ προσωπικά επειδή είμαι (και αυτής) της δουλειάς, σ αυτόν τουλάχιστον τον τομέα τον παραδέχομαι..

        Θα ζήσουμε πάντως, πολλά τέτοια σ αυτές τις εκλογές, οψέποτε διεξαχθώσι, όπως ίσως θα επισημείωνε και ο...Τιγράνης..

  17. bird avatar
    bird 26/03/2012 20:05:24

    http://www.youtube.com/watch?v=xrHMClObYcs

  18. regeneration avatar
    regeneration 26/03/2012 20:15:45

    Και που (αν) αφορά τις εσωκομματικές τι αλλάζει;

    Κι εσύ, με το συμπάθιο, τι είσαι; Ο στοιχειοθέτης της αφίσας και προσβλήθηκε το πνευματικό σου έργο;

    Γίνεται να υπάρχουν ακόμη ΠΑΣΟΚοκομματόσκυλα;
    Ναι, γίνεται.

    Άι σιχτίρ πια. Μ@@@@@ες πάντα θα υπάρχουν. Ναι.
    Αλλά και προδότες.

    Υ.Γ. Να μου πεις σε ποιο καφενείο συχνάζεις να έρθω να σε ακούσω που έχεις τα μούτρα και κάνεις προπαγάνδα υπέρ του όλουΠΑΣΟΚ ακόμη και σήμερα.

  19. no fear avatar
    no fear 26/03/2012 20:33:48

    Τράτζιικ!

  20. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 26/03/2012 20:48:10

    ΕΡ: Γίνεται να διαιρέσεις με το 0;
    ΑΠ: ΝΑΙ Γίνεται.

    ΕΡ: Γίνεται σε 20 λεπτά για να δεις το "60 Minutes";
    ΑΠ: ΝΑΙ Γίνεται.

    ΕΡ: Γίνεται να κάνεις διαίρεση, χωρίς να υπάρχει ποτέ υπόλοιπο;
    ΑΠ: ΝΑΙ Γίνεται.

    ΕΡ: Γίνεται να μην γνωρίζεις ποια μέρα πέφτει η Τσικνοπέμπτη;
    ΑΠ: ΝΑΙ Γίνεται

    ΕΡ: Γίνεται το ψαλίδι να νικάει την πέτρα;
    ΑΠ: ΝΑΙ Γίνεται

    ΕΡ: Γίνεται η αγουρίδα μέλι;
    ΑΠ: ΝΑΙ Γίνεται

    ΕΡ: Γίνεται να μην καταπίνεις όταν τρώς;
    ΑΠ: ΝΑΙ Γίνεται

    ΕΡ: Γίνεται να αναφέρεσαι στον εαυτό σου στο τέταρτο πρόσωπο;
    ΑΠ: ΝΑΙ Γίνεται

    ΕΡ: Γίνεται να στραγγαλίσεις κάποιον με το καλώδιο ενός ασύρματου τηλεφώνου;
    ΑΠ: ΝΑΙ Γίνεται

    ΕΡ: Γίνεται να κάνεις οκτάπορτο στο τάβλι;
    ΑΠ: ΝΑΙ Γίνεται

    Κάντε τον Μπένυ πρωθυπουργό και … όλα γίνονται.

  21. Φελίζα avatar
    Φελίζα 26/03/2012 20:48:36

    Είναι σίγουρο ότι η αφίσα ήταν για τις εσωκομματικές?
    Τι χρειαζόταν ? Για να ψηφίσουν τον σωστό υποψήφιο?
    ΜΟ και σχολιαστές , δεν τον σκέφτεστε τον έρμο τον Ευάγγελο ....είναι καιρός για τέτοιους προβληματισμούς?

    • factorx avatar
      factorx @ Φελίζα 26/03/2012 21:08:17

      "Γίνεται", το νέο σύνθημα του ΠΑΣΟK

      http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=185734

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ factorx 26/03/2012 21:19:14

        Αφού ...το λέει ο Ευάγγελος .... να το δεχτώ!
        Ως αξίωμα εννοείς Φάκτορα ...σωστά?

        Προσέξατε ότι τα ...ματάκια του έχουν το σχήμα της κουμπότρυπας? Λέτε να έχει τον ήλιο του πασοκ απέναντι?

        • Μ.Ο. avatar
          Μ.Ο. @ Φελίζα 26/03/2012 21:44:55

          Φελία κάνεις λάθος, τα μάτια του είναι πράσινα

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ Μ.Ο. 26/03/2012 22:29:24

            ΜΟ είσαι σίγουρος? δεν το βλέπω.....τη γλώσσα του βλέπω πράσινη.....

          • juliet avatar
            juliet @ Φελίζα 26/03/2012 22:34:06

            Μη μαλώνετε ....η τσέπη είναι πράσινη .Εδώ συμφωνούμε πιστεύω οοοολοι!

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ juliet 26/03/2012 22:37:24

            και η τσέπη ....και η τσέπη

  22. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 26/03/2012 20:53:16

    Γίνεται νά πάψει νά μιλάει τόσο;
    Γίνεται νά μήν θυμώνει τόσο;
    Γίνεται νά ἀναγνωρίσει τίς εὐθύνες του;
    Γίνεται νά ρίξει λίγο τόν ἐγωϊσμό του;
    Γίνεται νά ἀδυνατίσει λίγο;
    ΟΧΙ,ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

  23. Αναποφάσιστος avatar
    Αναποφάσιστος 26/03/2012 20:53:29

    Μόνο που σκέφτομαι ότι θα γεμίσει ο κόσμος (γιγαντο)αφίσες για τις εκλογές, ταράζομαι. Βέβαια, θα πέσει τρελό γέλιο με τις ατάκες των πολιτών. "Έγραψε" το backstage με την ψησταριά στην Ιπποκράτους lol

  24. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 26/03/2012 21:00:40

    Μ.Ο., φυλάξου!

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 26/03/2012 21:18:17

      Δεν μιλάει για μένα ο σύντροφος Κυθήριε. Άλλωστε γίνεται να πηγαίνω σε καφενεία; γίνεται;

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Μ.Ο. 26/03/2012 21:33:10

        Μᾶλλον δέν γίνεται ἒ; τό μαζεύω τότε ὣς ἀτάκτως ἐριμμένο

  25. M.O. avatar
    M.O. 26/03/2012 21:15:07

    Γιάννη, το πιάσαμε το υπονοούμενο...

  26. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 26/03/2012 21:19:50

    Μετά τίς ἐκλογές θά ἀλλάξει τό σύνθημα κάπως ἒτσι: ''Τί ἒγινε ρέ παιδιά;''

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 26/03/2012 21:49:53

      χαχαχα
      μήπως μεταφράζει το yes we can σε γίνεται;

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Μ.Ο. 26/03/2012 22:01:08

        Aὐτός καί τό we can not σέ γίνεται θά τό μεταφράσει...

  27. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 26/03/2012 21:37:23

    Μα γιατί..κουρεύτηκε κι έκανε και πιστολάκι στο μαλλί...για όγκο σκέψης...

  28. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 26/03/2012 21:38:43

    Τούρκογλου...

  29. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 26/03/2012 21:39:28

    +10000 ΜΟ...
    ΥΓ: Το να μην μπορεί να μιλάει νομίζω ότι θα του στοίχιζε περισσότερο απ' ό,τι το χάσιμο της αυτοδυναμίας..

  30. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 26/03/2012 22:22:01

    Δημήτρη, κατ΄αρχάς υποκλίνομαι στις παρατηρήσεις (τα περί ίκτερου στο χέρι... μυθικό, απλώς μυθικό).

    Έχει δίκιο ο ΚΡ, οι οψίπλουτοι γιάπηδες της πολιτικής επικοινωνίας, τα χθεσινά αυτά νεοφιλελεύθερα αποπατήματα που εμπνέυστηκαν την αειδή αυτή αφίσα μάλλον ήδη θα έχουν φτιάξει ένα ομοίωμά σου, θα έχουν προμηθευτεί τις βελόνες και τα συναφή και θα ετοιμάζονται για βουντού μέχρις εσχάτων.

    Αυτό που μόνον θα ήθελα να σημειώσω είναι ότι, κατά τη γνώμη μου, όλα αυτά μάλλον έχουν μικρή σημασία για τις επικείμενες εκλογές. Και τούτο γιατί αυτές θα είναι οι πρώτες εκλογές όπου το ΠΑΣΟΚ δεν θα διεκδικήσει την ψήφο ούτε των αναποφάσιστων ούτε της περιβόητης ευμετάγωγης μάζας του μεσαίου χώρου. Το μόνο που μπορεί να κάνει, και το ξέρει, είναι να συσπειρώσει τη σκληροπυρηνική του βάση, τους αμετανόητους πασόκους, αυτούς που μεταθανάτια το πρώτο πράγμα που θα κάνουν θα είναι να ψάξουν τον Ανδρέα για να του φιλήσουν το χέρι. Και το εκνευριστικό της υπόθεσης είναι ότι και μόνο μια τέτοια συσπείρωση της βάσης ήδη φαίνεται αρκετή για την επόμενη μέρα του... σοσιαλισμού στη χώρα. Σε ένα τέτοιο πλαίσιο τα μηνύματα που λαμβάνει η ηγεσία του δεν είναι αποθαρρυντικά, γι΄αυτό και άρχισαν και οι αναίδειες περί αυτοδύναμης Ελλάδας. Στο ΠΑΣΟΚ είναι κοινό μυστικό ότι επιτυχία θα είναι οποιοδήποτε διψήφιο ποσοστό που αρχίζει με το 2, αν δε αυτό συνδυαστεί με μη αυτοδυναμία της ΝΔ τότε θα βγουν και σημαίες νίκης. Γι΄ αυτό και επιμένω πως αν στη ΝΔ ενδιαφέρονται πραγματικά για αυτοδυναμία και δεν περιορίζονται σε δηλώσεις, μεταφυσικές επικλήσεις και sms θέλει σοβαρότητα και υπέρβαση. Το παιχνίδι το άνοιξε ο Σαμαράς ως one man show, ελλείψει ενός στοιχειδώς ικανού αριθμού στοιχειωδώς σοβαρών στελεχών έχει χρέος να το τελειώσει έτσι όπως το άρχισε.

  31. Mike avatar
    Mike 26/03/2012 22:22:53

    Ευαγγελος Βενιζελος = τσακ νορις

  32. nestor avatar
    nestor 26/03/2012 22:24:53

    Γιατί να αναλάβει??
    Αν αναλάβει θα πρέπει να τον πληρώσουν.
    Γιατί να τον πληρώσουν??
    Μπαίνουν στο antinews, διαβάζουν τις απόψεις του δωρεαν, και διορθώνουν...

  33. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 26/03/2012 22:41:16

    ΤΡΙΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΪΔΡΩΜΕΝΟΣ!!!!

  34. mairoula avatar
    mairoula 26/03/2012 23:29:01

    Γίνεται να γνωρίζει κάποιος καλύτερα τι λεει το μνημόνιο?
    Γίνεται να υπάρχουν και κάποια θετικά πράγματα στο μνημόνιο?
    Κι όμως γίνεται!
    Αδέρφια, μην ισοπεδώνουμε τα πάντα. Το μνημόνιο έχει υπογραφεί. Δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να αλλάξει...
    Τουλάχιστον ας εκμεταλλευτούν τα θετικά του αυτοί που το γνωρίζουν καλύτερα.

  35. δημης avatar
    δημης 27/03/2012 01:08:09

    ΠΙΟ "ΣΟΚΟΛΑΤΑ" ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ Δ Ε Ν Γ Ι ΝΕ Τ Α Ι ......
    -ΠΙΟ ΧΟΝΔΡΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ (ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ)...
    -ΠΙΟ 'ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΟ " ΚΕΦΑΛΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΗ ΦΩΤΟ ΜΕ ΤΗ ΦΟΥΡΚΕΤΑ -ΧΕΡΙ....
    -ΠΙΟ ΑΝΑΙΣΧΥΝΤΟ ΚΟΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ....
    -ΠΙΟ ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΟ ΓΙΝΕΤΑΙ....
    -ΠΙΟ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΗ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΝΕΤΑΙ (ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ)...

  36. Ανδρέας avatar