#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/11/2010 12:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΠΑΣΟΚ –ΝΔ 7-6 και νικητής η καταδίκη του πολιτικού συστήματος






Mε καταμετρημένο πάνω από το 97% των εκλογικών τμημάτων, το ΠΑΣΟΚ προηγείται σε 7 περιφέρειες και η ΝΔ σε 6.  Το ΠΑΣΟΚ είναι μπροστά Αττική, Ανατολική Μακεδονία, Δυτική Ελλάδα, Κρήτη, Νότιο Αιγαίο, Πελοπόννησο και Στερεά Ελλάδα.

Η ΝΔ προηγειται σε Β. Αιγαίο, Δ. Μακεδονία, Κ. Μακεδονία.  Ηπειρο, Θεσσαλια, Ιονια Νησιά.

Σε δύο από τις 13 περιφέρειες, Πελοποννήσου και Αν.Μακεδονίας, το προβάδισμα των υποψηφίων του ΠΑΣΟΚ είναι οριακό.

Το ΠΑΣΟΚ πέφτει κατακόρυφα χάνοντας 10 μονάδες και η ΝΔ καταφέρνει να εκμηδενίσει την διαφορά της με αυτό. Κατόρθωμα που πιστώνεται αποκλειστικά στον αρχηγό της Αντώνη Σαμαρά.

Ωστόσο μεγάλο είναι το ποσοστό της αποχής: 40% το οποίο ένα μόνο πράγμα σημαίνει: ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ.

Και στη ΝΔ πρέπει να συνειδητοποιήσουν όλοι ότι η ΝΕΑ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ για την οποία πρώτος μίλησε ο Αντώνης Σαμαράς βρίσκεται ήδη εδώ και απαιτεί μεγάλες αλλαγές σε πρόσωπα, στρατηγική και νοοτροπία.

Η αποχή σημείωσε ρεκόρ στην Αθήνα (58%), στον Πειραιά (57%), στη Θεσσαλονίκη (47%), αλλά και πανελλαδικά, που κυμάνθηκε από 33% (Κρήτη, Πελοπόννησος) το χαμηλότερο έως και 48% το υψηλότερο (Ιόνια). Στην Αττική η αποχή έφθασε το 45%, στη Δυτική Μακεδονία 44% και 40% στο Νότιο Αιγαίο και στη Μακεδονία – Θράκη. Στην πόλη της Πάτρας η αποχή ήταν 40% και στη Λάρισα 35%».

(Το γράφημα απο το ΕΘΝΟΣ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nasos avatar
    nasos 08/11/2010 12:36:47

    στην Αργολίδα,όπου η ΝΔ δεν έχει ηττηθεί ποτέ,ο Τατούλης κέρδισε
    λέτε να έβαλε το χεράκι της η Αγία Οικογένεια δια της φίλης και συμμάχου Έλσας Παπαδημητρίου;

    • nasos avatar
      nasos @ nasos 08/11/2010 12:56:03

      κατά φωνή,έρχεται και η διαγραφή της υπονομεύτριας;



      http://cobra-argos.blogspot.com/2010/11/blog-post_4580.htmlΔευτέρα, 8 Νοεμβρίου 2010
      Ανακοίνωση της ΝΟΔΕ Αργολίδας για την Έλσα Παπαδημητρίου
      Με ιδιαίτερη έκπληξη ακούσαμε τις δηλώσεις της βουλευτού της ΝΔ στην Αργολίδα κ. ‘Ελσας Παπαδημητρίου στο Ρ/Δ σταθμό ΑΘΗΝΑ 9,84 σχετικά με την εκλογική αναμέτρηση στη Περιφέρεια Πελοποννήσου, μεταξύ Δ. Δράκου και Π. Τατούλη.

      Από την μιά η ίδια και άνθρωποι του περιβάλλοντος της στην Αργολίδα, υποστηρίζουν τον εκπρόσωπο του ΠΑΣΟΚ και του ΛΑΟΣ τον Π. Τατούλη, παραβιάζοντας κάθε πολιτική ηθική και κομματική δεοντολογία, και από την άλλη ανακοινώνει ότι αναζητά «ως πολίτης» να ακούσει επιχειρήματα για να πεισθεί.

      Να πεισθεί από ποιόν «η πολίτης ‘Ελσα» ; Από τον υποστηριζόμενο από το ΠΑΣΟΚ και το ΛΑΟΣ, προιόν πολιτικής μετάλλαξης κ. Π. Τατούλη ;

      Σε πόσες εκδηλώσεις του Δ. Δράκου παραβρέθηκε η κ. Παπαδημητρίου για να ακούσει και τα επιχειρήματα του και να «πεισθεί» ;

      Μάλλον ξεχνά η κ. Παπαδημητρίου ότι είναι βουλευτής της ΝΔ και ............


      εκπροσωπεί τους πολίτες της ΝΔ που την ψήφισαν, και τη συντεταγμένη παράταξη, κι όχι το ΠΑΣΟΚ, το ΛΑΟΣ και όσους άλλους κρύβονται από πίσω τους.

      Ας ξεκαθαρίσει επι τέλους η κ. Παπαδημητρίου στη πράξη κι όχι στα λόγια, που βρίσκεται, με ποιόν είναι, κι ας αφήσει τα πατήματα σε δυό βάρκες.

      Οι ψηφοφόροι της ΝΔ, η οργανωμένη βάση της ΝΔ δεν ξεχνούν, και πολύ σύντομα η «πολίτης» κ. Παπαδημητρίου θα πάρει την απάντηση μας.

      Δημήτρης Κ. Σχοινοχωρίτης

      Πρόεδρος ΝΟΔΕ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ

      Μέλος Π.Ε. ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

      • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ nasos 08/11/2010 13:14:02

        Θα τα πούμε από την επόμενη εβδομάδα με αυτήν τη φώκια...

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ nasos 08/11/2010 13:23:56

        Αντε να το κάνουν το κόμμα να ησυχάσουμε. Τα ίδια δε κάναν και αλλού; Οι άνθρωποι δεν έχουν ούτε ιδεολογία ούτε παραταξιακή συνείδηση ούτε τσίπα. Λειτουργούν μια ζωή με ιδιοτέλεια, με βάση το συμφέρον της οικογένειας. Μάνες στην ίντριγκα.

        • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ Kώστας Θ. 08/11/2010 14:14:14

          Είναι θέμα τιμής να κερδίσουμε τον Μοριά. Οι δυνάμεις Μητσοτάκη, Καρατζαφέρη,κλπ πρέπει να φάνε γερό χαστούκι από τον μοριά που ποτέ δεν προσκύνησε. Όσοι Πελοποννήσιοι, σπεύσατε για ψήφο αυτήν την Κυριακή στο Μοριά. Αξίζει τον κόπο..

      • Γιάννης Δ. Κίνιας avatar
        Γιάννης Δ. Κίνιας @ nasos 09/11/2010 10:53:09

        Αν, ακριβώς, ζητάω, μετ' επιτάσεως, από τον Πρόεδρο, με την παρέμβασή μου, αυτή, και όχι μόνο, να ξεχωρίσει, αμέσως μετά τις Αυτοδιοικητικές Εκλογές, τα ξερά απ' τα χλωρά, και να στηριχτεί σε ανθρώπους άφθαρτους, έντιμους, δοκιμασμένους και πιστούς, σ' αυτόν και στη Παράταξη, για να οικοδομήσει την νέα Νέα Δημοκρατία, είναι, ακριβώς, για να απομονωθούν φαινόμενα, σαν κι αυτό, που, μόλις περιγράψατε... Η περίοδος αυτή, που περνάει στις μέρες μας, η Χώρα, χρειάζεται Κόμματα, με γερές βάσεις, ικανά πρόσωπα, υγιή πρότυπα και ρηξικέλευθες λύσεις, για να πείσει ένα εκλογικό σώμα, που έχει κλονιστεί η πίστη του στους πολιτικούς.... Και ο Αντώνης Σαμαράς διαθέτει και Οράματα και Ιδέες και αποφασιστικότητα, για να ξαναδώσει την Ελπίδα στους αγανακτισμένους πολίτες.

  2. headbangers balls avatar
    headbangers balls 08/11/2010 12:51:55

    σάρωσε το μνημόνιο. αυτοι που το ψήφισαν και αυτοι που θα το τιμήσουν πηραν ολες τις περιφέρειες

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ headbangers balls 08/11/2010 13:19:12

      Χρονοταξιδιώτης και σύ? Από τις 15 Νοεμβρίου 2010 μας επισκέπτεσαι?

      • headbangers balls avatar
        headbangers balls @ (A)θανάσης 08/11/2010 13:47:57

        μόνο ο νικήτας σύντροφε θα συντρίψει τις μνημονιακές δυνάμεις

  3. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 08/11/2010 13:05:42

    Βόρειοι καὶ Νότιοι.

    Ὡς νότιος, Ρουμελιώτης, ντρέπομαι (μὲ σώζει ἡ ἠπειρωτικὴ ρίζα), ἀλλὰ ὁ χάρτης εἶναι εὔγλωττος. (Ἡ Θράκη εἶναι εἰδικὴ περιπτωσις.)

    Καὶ ὁ Μωριὰς ὠρέ; Ντροπῆς πράματα! (Ἀπὸ τοὺς Πατρινοὺς βεβαίως θὰ ἔπρεπε νὰ ἀφαιρεθῇ ἡ ἰδιότης τοῦ Μωραΐτη, ἡ δὲ Ἀχαΐα νὰ προσαρτηθῇ στὴν Κρήτη.)

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 08/11/2010 13:16:16

      Μόνο στους μουσουλμάνους είναι μπροστά το ΠΑΣΟΚ στη θράκη. Τυχαίο?Για τον Μοριά είμαι αισιόδοξος. Ούτε 0,8% δεν είναι το προβάδισμα Τατούλη και οφείλεται στην Αρκαδία. Η ΝΔ με σωστή κινητοποίηση μπορεί να κερδίσει και άνετα.

  4. qwert avatar
    qwert 08/11/2010 13:26:46

    "Κατόρθωμα που χρεώνεται αποκλειστικά στον αρχηγό τηςε Αντώνη Σαμαρά."
    Παιδιά..."πιστώνεται" όχι "χρεώνεται"

    • Factorx avatar
      Factorx @ qwert 08/11/2010 13:32:02

      καλα ντε

  5. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 08/11/2010 13:33:53

    @ nasos
    Το link δεν ανοιγει, αλλά δεν αλλάζει και τίποτα. Ειναι ετσι ακριβως οπως τα λέτε... γίνανε βλεπεις και "προσωπικότητες" ορισμένα κύτη σαν την παπαδημητρίου ελέω μητσοτακέικου κατεστημένου που στέρησε απο την Ν.Δ. 50.000 ψήφους στην Κρητη και ενδεχομένους άλλους τόσους απο Πελοποννησο και λοιπές περιφερειες. Ψήφοι που ηταν αρκετοί για να δώσουν μία τουλάχιστον περιφέρεια και να φέρουν 1,5% μπροστά την Ν.Δ.
    Ερώτημα για μυημένους: Διαγραφή στην Παπαδημητρίου πριν ή μετά την δεύτερη εκλογή?

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ DeltaLamda 08/11/2010 13:45:09

      Μετά. Ας κοιτάξουν να βγάλουν τον Δράκο τώρα.

    • Eύη Σιούτη avatar
      Eύη Σιούτη @ DeltaLamda 08/11/2010 15:33:44

      Διαγραφή όχι. Δεν θα κάνουμε ηρωίδα την όρκα. Ασε να βράζει στο (παχύ) ζουμί της και μετά την 21.11 να πάει με την ψηλή. Και στις επόμενες εκλογές να ψάχνουν τίς ψήφους τους.

  6. lampros avatar
    lampros 08/11/2010 14:14:42

    Ωστόσο μεγάλο είναι το ποσοστό της αποχής: 40% το οποίο ένα μόνο πράγμα σημαίνει: ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ.

    Για μένα άλλο πράγμα σημαίνει ―εκτός από τους ετεροδημότες που δεν είχαν λεφτά να πάνε να ψηφίσουν στον τόπο τους φυσικά.

    Σημαίνει: ΗΛΙΘΙΑ καταδίκη του πολιτικού συστήματος, του στυλ «τα περιμένω όλα έτοιμα, όπως τα θέλω, και μόνο τότε θα πάω να ψηφίσω».

    Σημαίνει: αφασία και αδιαφορία («έλα μωρέ τώρα, » κλπ).

    Σημαίνει: απουσία τακτικής πολιτικής σκέψης...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ lampros 08/11/2010 18:51:00

      Καταπληκτικό σχόλιο!

      Και να δεις που και να τα βρει όπως θέλει, πάλι μπορεί να μην ψηφίσει!

      Σαν τον τύπο εκείνον στη διαφήμιση του αυτοκινήτου που λέει 'ναι, αλλά... η ζώνη! Μου τσαλακώνει το πουκάμισο'

  7. Michael-George avatar
    Michael-George 08/11/2010 14:31:33

    Ελληνίδες - Ελληνες Την μαλ.... την ΚΑΝΑΤΕ!!!!!!. Μπορείτε να διανοηθείτε αν το 40% της αποχής ήταν έστω το 1/2 ψήφοι στους συνδιασμούς που δεν υποστηρίζονταν από ΠΑΣΟΚ τι θα είχαμε;;;;;;
    Αυτή είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΊΑ συμβουλή : "'ΝΑ ΠΛΥΝΕΤΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ - ΚΥΛΩΤΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΗΝ ΡΕΤΣΙΝΙΑ ""ΒΡΩΜΙΑΡΙΔΕΣ"" ΟΤΑΝ ΟΙ ΚΛΗΤΗΡΕΣ ΤΗΣ ΤΡΟΪΚΑΣ, ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΧΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ, ΝΑ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΘΑΡΑ........

    • aurora3363 avatar
      aurora3363 @ Michael-George 08/11/2010 15:00:14

      ++++10000000 θελουν να κανουν τους εξυπνους ταχατης τωρα οτι δεν πιάνονται μήτροι...Που πάτε ρε καραμήτροι!!!

    • Ermippos avatar
      Ermippos @ Michael-George 08/11/2010 18:10:48

      Γιατί είστε τόσο σίγουροι ότι όσοι δεν συμμετείχαν στην ψηφοφορία θα ψήφιζαν οτιδήποτε άλλο πλην του ΠΑΣΟΚ; Για ξανασκεφθείτε το λίγο.

  8. Γιώργος Μαθιουδάκης avatar
    Γιώργος Μαθιουδάκης 08/11/2010 14:50:26

    Δεν ξέρω αν νιώθω μεγαλύτερη περηφάνια που αυτή τη φορά επέλεξα να ψηφίσω αντισυμβατικά, προκρίνοντας με την ψήφο μου τον Γ.Αμυρά, ως εκπρόσωπο μιας πραγματικά ανεξάρτητης κίνησης πολιτών («Επιμένουμε Αθήνα») με ευαισθησίες και διάθεση για βελτίωση στην πολύπαθη πόλη που ζω, ή για το γεγονός ότι εκτός από εμένα τελικά τον εξέλεξαν και άλλοι 13.500 συμπολίτες μου, δίνοντάς του συνολικά 2 έδρες (7,35%). Ειλικρινά νιώθω ότι η ψήφος μου δεν πήγε χαμένη αυτή τη φορά.

  9. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 08/11/2010 16:09:45

    Προηγείται το ΠΑΣΟΚ στην Πελοπόννησο: Με συγχωρείτε αλλά προηγείται για 3.300 ψήφους (λιγότερο από μια μονάδα) η σύμπραξη ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ

  10. Γιάννης Δ. Κίνιας avatar
    Γιάννης Δ. Κίνιας 08/11/2010 16:41:05

    Αυτή η σημαντική ανατροπή, για λογαριασμό της Νέας Δημοκρατίας, πρέπει, κατ' αρχάς, να πιστωθεί στον ίδιο τον Αρχηγό της, τον Αντώνη Σαμαρά, που, κατάφερε, μέσα σ' ενα χρόνο από τη συντριβή του Κόμματος στις βουλευτικές εκλογές του 2009, με σειρά σωστών για την Παράταξη αποφάσεων, να ανακτήσει κομμάτι της δύναμής της και, μαζί μ' αυτό, να επαναφέρει στους Νεοδημοκράτες τη χαμένη τους πίστη και το κουράγιο ν' αγωνιστούν, και πάλι, για να την ξαναφέρουν σε τροχιά επιτυχιών. ΄Ηρθε, πια, η ώρα, να ξεχωρίσει, μια για πάντα, η ήρα από το στάχυ, τα ξερά απ' τα χλωρά, και με νέα, άφθαρτα και πιστά στελέχη, καινοτόμες ιδέες και απαντήσεις στα ζέοντα προβλήματα του δοκιμαζόμενου, από τα μέτρα λιτότητας, Λαού, να γυρίσει για τη Νέα Δημοκρατία, η σελίδα και να ατενίσει με αισιοδοξία, τη Πορεία της προς το Μέλλον.

  11. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 08/11/2010 16:49:50

    Με τα αποτελέσματα αυτών των εκλογών ο κύριος Σαμαράς προφανώς και εδραιώνει την κυριαρχία του μέσα στην ΝΔ....προφανώς και κατάφερε να περιορίσει για πρώτη φορά την "αιμορραγία " προς τα δεξιά...μάλιστα μάλλον κατάφερε να διεισδύσει και σε δεξιούς ψηφοφόρους του ΛΑ.Ο.Σ που ψήφισαν τώρα υποψήφιους της ΝΔ....όμως δεν κατάφερε πολλά πράγματα σε αυτό που ο κύριος Καραμανλής προσδιόριζε ως "μεσαίο χώρο" (και που του έδωσε την νίκη σε 2 εκλογικές αναμετρήσεις, το 2004 και το 2007).....
    Αντίθετα τα πράγματα θα περιπλεχθούν με την δημιουργία του νέου κόμματος της κυρίας Μπακογιάννη που σαφώς θα προσπαθήσει να αντλήσει κυρίως από τους κεντρώους ψηφοφόρους της ΝΔ......η μεγάλη ήττα της ΝΔ στην Κρήτη μάλλον προμηνύει την προσπάθεια διεμβολισμού της ΝΔ και αυτή την φορά, όχι από τα δεξιά όπως έγινε με το ΛΑ.ΟΣ.....αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι η ΝΔ θα διαλυθεί ή θα χάσει μεγάλα ποσοστά......είναι πολύ νωρίς για να προδικάσουμε την εξέλιξη των γεγονότων.
    Η τριχοτόμηση της κεντροδεξιάς(ΝΔ,ΛΑ.Ο.Σ,νέο κόμμα) μάλλον δεν ευνοεί την αυτοδυναμία κεντροδεξιού κόμματος.....όπως ο κύριος Καραμανλής δεν μπορούσε να νικήσει χωρίς την ενότητα της παράταξης(βλέπε επιστροφές κυρίου Σουφλιά, κυρίου Σαμαρά), έτσι και ο κύριος Σαμαράς θα δυσκολευτεί αφάνταστα στην αύξηση των εκλογικών ποσοστών της ΝΔ (περιοριζόμενος στην λαική Δεξιά), την στιγμή μάλιστα που θα γίνεται προσπάθεια διεμβολισμού της από ΛΑ.Ο.Σ, νέο κόμμα.
    Τέλος μείζον ζήτημα είναι που η ΝΔ δεν εισέπραξε χτες καθόλου τουλάχιστον σε μεγάλα αστικά κέντρα, καθόλου από την δυσαρέσκεια και την αγανάκτηση των πολιτών.
    Μάλλον αυτοί οι πολίτες με την ψήφο διαμαρτυρίας τους υποδηλώνουν ότι θεωρούν ότι η ΝΔ δεν άλλαξε καθόλου,κομμάτι αλλά ταυτόχρονα και συνυπεύθυνο ενός σάπιου και ανίκανου πολιτικού συστήματος.

  12. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 08/11/2010 16:51:36

    @ Μικρός Οδυσσέας.....το απόλυτο ντέρμπι θα διεξαχθεί στην περιφέρεια Πελοποννήσου. Κανείς δεν μπορεί από τώρα να προδικάσει το αποτέλεσμα.
    Και ίσως γίνει ντέρμπυ και ο δήμος της Θεσσαλονίκης.

  13. SPYROMILLIOS avatar
    SPYROMILLIOS 08/11/2010 17:17:51

    Eγω ειμαι πολυ πικραμενος γιατι το θεωρω αδιανοητο για την φιλοσοφια,την ιδιοσυγκρασια,την υστεροφημια ,τον πατριωτισμο και τη λεβεντια του ΕΛΛΗΝΑ η συγκεκριμενη κυβερνηση και ο πιο ανικανος πρωθυπουργος στην ιστορια του εθνους να παιρνει αυτα τα ποσοστα και να μας βαζει στη διαδικασια ακομα μια φορα να σκεφτομαστε ποσο μεγαλη ευθυνη γαι την κατασταση στην οποια βρισκεται η πατριδα μας εχουμε εμεις οι ιδιοι οι απλοι πολιτες που ομως μεσα απο την καλπη εχουμε τη δυναμη να καθορισουμε την ιστορια μας, ποσο μεγαλη ευθυνη εχουν ολοι αυτοι οι τεμπεληδες οι συνδικαλιστες και οι δημοσιοι υπαλληλοι που εχουν δημιουργηθει γυρω απο το πασοκ για να ειναι υποχειρια τους και να διαμορφωνουν εκλογικα αποτελεσματα,ποσο μεγαλη ευθυνη εχουν ολοι οι βολεμενοι του πασοκ και τελος ποσο μεγαλη ευθυνη εχουμε ολοι μας γιατι εχουμε μηδενισει την πολιτικη και δεν ενεργοποιησαμε ολους τους γνωστους μας να πανε να τη ριξουν τη γαμ.... την ψηφο και να μην αφησουμε το αποτελεσμα να παιχτει στους μηχανισμους που εχει στησει το πασοκ αλλα στην αποψη την κοινης γνωμης που σιγουρα θα εφερνε διαφορετικα αποτελεσματα.
    ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ

  14. Ermippos avatar
    Ermippos 08/11/2010 19:14:12

    Συμμετέχω σε μια διαδικασία όταν "πιστεύω" ότι μπορεί να κάνει την ζωή μου καλύτερη. Όταν "πιστεύω" ότι δεν θα την επηρεάσει δεν έχω λόγο να συμμετάσχω. Ακόμη περισσότερο, όταν "πιστεύω" ότι θα την κάνει χειρότερη πρέπει πάση θυσία να την αποφύγω. Εσείς "πιστεύετε" ότι η εκλογή Κικίλια θα ωφελήσει την χώρα. Καλά κάνατε λοιπόν που πήγατε και τον ψηφίσατε. "Πιστεύετε" όμως και κάτι άλλο και αυτό το άλλο αποτελεί άλλης τάξεως "πίστη". Ότι αυτό που εσείς "πιστεύετε" είναι το μόνο σωστό σε αυτόν τον κόσμο. Ότι όλοι οι άλλοι, αν "πιστεύουν" κάτι διαφορετικό από εσάς, "πιστεύουν" οπωσδήποτε λάθος. Η στάση σας δεν αφήνει το παραμικρό περιθώριο για ένα παράθυρο αμφιβολίας, που είναι προϋπόθεση για την καλοπροαίρετη αποδοχή των άλλων, και άρα προαπαιτούμενο για έναν γόνιμο και παραγωγικό διάλογο. Είναι στάση που οδηγεί σε στείρες συγκρουσιακές αντιπαραθέσεις. Εξ ου και οι χαρακτηρισμοί "ηλίθιοι", "αφασικοί", "αδιάφοροι", "εν τη απουσία σκέψης ευρισκόμενοι" κ.ο.κ. Ένα λούσιμο άνευ προηγουμένου μέσα σε μόλις 2 σειρές γραπτού λόγου.

    Η συμβίωση απαιτεί σύνθεση. Η δημοκρατία "είναι" τρόπος σύνθεσης. Κατεβάστε λοιπόν τους τόνους, δώστε στους διαφωνούντες με εσάς (όχι στους αντιπάλους, επειδή δεν είναι αντίπαλοι αλλά συμπατριώτες σας) λίγο έδαφος να κινηθούν και να σας προσεγγίσουν και σίγουρα δεν θα χάσετε. Πάνω από όλα δεν θα χάσει η χώρα. Όλοι εμείς δηλαδή.

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/11/2010 19:47:57

    Προσωπικά πιστεύω ότι είναι μια μεγάλη επιτυχία της ΝΔ. Δεν μιλάω για το 7-6 ή για την μείωση της διαφοράς από το ΠΑΣΟΚ ή για τα οποιαδήποτε νούμερα αλλά για την μεταστροφή.
    Είναι η πρώτη φορά που η ΝΔ είναι εκεί που πρέπει στη δεξιά.
    Παρά το χαλαρό χαρακτήρα των δημοτικών ο ΛΑΟΣ όχι μόνο δεν αύξησε τα ποσοστά του αλλά τα είδε και να μειώνονται σε περιφέρειες. Η διεμβόλιση της ΝΔ από δεξιά έχει σταματήσει και για πρώτη φορά έχει αντιστραφεί. Για αυτό και ο πανικός και η υπενθύμιση της ...πολυκατοικίας.
    Ορισμένοι βέβαια θα αρχίσουν να μιλούν για απώλειες και απομάκρυνση από το μεσαίο χώρο που οι ...Λούληδες μας οδήγησαν σε μεταλλαγμένο ΠΑΣΟΚ. Ας πάνε στο ...νέο κόμμα.
    Είναι η πρώτη φορά εδώ και πολύ χρόνο που απ ενοχοποιείται ο χαρακτηρισμός δεξιός από την ηγετική ομάδα της ΝΔ. Καθαρά λόγια πράξεις και το αύριο θα είναι σίγουρα καλύτερο.

  16. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 09/11/2010 08:41:16

    επεσε μεγαλη νοθεια στης εκλογες.....και για ολους περα βρεχει..λαος αξιος της μοιρας του...την οποια και εχει αποδεχτει..