#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/11/2011 18:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΠΑΣΟΚ - ΛΑΟΣ πλαγιοκοπούν τη ΝΔ στο υπουργείο Άμυνας



Ιδιαίτερη αίσθηση στη νέα κυβέρνηση προκαλεί  η ανάθεση της ηγεσίας του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας σε έναν Υπουργό, δύο Αναπληρωτές Υπουργούς και έναν Υφυπουργό. Συνολικά τέσσερις. Ένας από τη ΝΔ, δύο από το ΠΑΣΟΚ και ένας από το ΛΑΟΣ. Ιδιαίτερα όμως προκαλεί τη θυμηδία τόσο στα εν ενεργεία όσο και στα εν αποστρατεία στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων, που τόσο έχουν δοκιμασθεί και υποτιμηθεί από τις παντελώς ανεπιτυχείς  θητείες στο Υπουργείο των κ. Βενιζέλου και κ. Μπεγλίτη.

Το ερώτημα είναι κατά πόσο η πολυπληθής πολιτική ηγεσία στο Υπουργείο οφείλεται στο «πραγματικό» ενδιαφέρον για έργο στο Υπουργείο τους ή για την εκμετάλλευση για άλλη μια φορά του πλέον καλοκουρδισμένου, οργανωμένου και  υψηλού επαγγελματισμού προσωπικού  της χώρας, για αποκόμιση προσωπικών και κομματικών ωφελημάτων. Και όπως εύκολα καταλαβαίνετε η ζυγαριά γέρνει στη δεύτερη άποψη.

Ήδη, ο Αναπληρωτής Υπουργός του ΛΑΟΣ φροντίζει να ενσωματώσει στο γραφείο του με εν ενεργεία στελέχη που έχουν υπηρετήσει σε καίριες θέσεις  επί κυβέρνησης ΝΔ, προκειμένου να εκμεταλλευτεί την εμπειρία τους και τις γνωριμίες τους για διείσδυση στο στελεχιακό αυτό δυναμικό. Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα δυο απόστρατων αδελφών. Ο ένας εξ αυτών έχει τοποθετηθεί από τον κ. Καρατζαφέρη σε σημαντική επιτροπή της ΥΠΑ (παρόλο που δεν βοηθάει η ειδικότητα του ) και τώρα βοηθάει στην οργάνωση του γραφείου του κ. Γεωργίου με τις συμβουλές του αδελφού του που  έχει υπηρετήσει στα γραφεία αιτημάτων (βλ ρουσφετιών) των υπουργών Σπ. Σπηλιωτόπουλου και  Άρη Σπηλιωτόπουλου

Αλλά το «δώρο εξ ουρανού» για το ΛΑΟΣ ήταν οι δηλώσεις του κ. Μπεγλίτη για μίζες στο στράτευμα. Η επίθεση που ετοιμάζεται είναι ολομέτωπη αφού μόνο το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ θα έχουν να χάσουν από αυτό (επειδή μέχρι σήμερα αυτά τα δυο κόμματα έχουν κυβερνήσει). Η ΝΔ μάλιστα θα βρεθεί σε ιδιαίτερα δύσκολη θέση, επειδή πολυσυζητημένα στελέχη των ΕΔ της προσφέρουν τώρα τις υπηρεσίες τους, ενώ προηγουμένως υπηρετούσαν το ΠΑΣΟΚ.

Τα παραπάνω προβληματίζουν ακόμη περισσότερο τα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων για την επομένη ημέρα. Όσον αφορά τόσο την επιχειρησιακή ετοιμότητα των μονάδων και των μέσων όσο και την μέριμνα, τάξη , πειθαρχία  για το προσωπικό (ωράριο, διαβίωση, εξοπλισμός, μισθοδοσία, οικογενειακή μέριμνα κ.ά.) με ότι αντίκτυπο θα έχουν οι κύριες αυτές  παράμετροι στην ασφάλεια/άμυνα της χώρας και στο ηθικό – στάση του προσωπικού  στις παραμεθόριες περιοχές, στα ακριτικά νησιά αλλά και στα κεντρικά στρατηγεία.

Ίκαρος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 17/11/2011 18:44:29

    "Τα παραπάνω προβληματίζουν ακόμη περισσότερο τα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων για την επομένη ημέρα."
    Τα παραπάνω μας αφήνουν αδιάφορους παντελώς!!!!!
    Τα παρακάτω που έγραψες μας "ωράριο, διαβίωση, εξοπλισμός, μισθοδοσία, οικογενειακή μέριμνα κ.ά." είναι το κύριως πρόβλημα.

  2. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 17/11/2011 19:30:01

    ΤΟ ΑΜΥΝΗΣ ΑΝΕΛΑΒΕ Η Ν.Δ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ .............. Ο γιωργάκης ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΕΣΑ, ΓΙΩΡΓΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.

  3. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 17/11/2011 20:00:16

    Καταρχήν θα ήθελα να κάνω δύο παρατηρήσεις στο άρθρο αγαπητέ Ίκαρε:

    1) Οι υφυπουργοί μπορεί να είναι όντως πολλοί,αλλά ο υπουργός είναι ένας.
    Στο τέλος αυτός έχει το μαχαίρι και το πεπόνι.Να φροντίσει λοιπόν με τα
    κατάλληλα άτομα στις κατάλληλες θέσεις να αποκαταστήσει την ομαλότητα
    στο στράτευμα.

    2) Τα αδέρφια στα οποία αναφέρεσαι με μάλλον αρνητική χροιά στο άρθρο,ήταν και είναι εξαιρετικοί και σε επαγγελματικό και σε διαπροσωπικό επίπεδο.

    Το πραγματικό πρόβλημα παραμένει το βαθύ ΠΑΣΟΚ, της ανάλγητης,ρεβανσιστικής,αλαζονικής και καθεστωτικής νοοτροπίας.

    Επίσης απόλυτη προτεραιότητα πρέπει να είναι οι άνθρωποι, δηλαδή τα στελέχη,τα οποία αντιμετωπίζουν προβλήματα επιβίωσης διότι είναι δανειολήπτες,έχουν συζύγους άνεργες κλπ.

    Αυτά τα στελέχη πρέπει να βοηθηθούν και να μην οδηγούνται στην εξόντωση-εξαθλίωση με το πρόσχημα των υπηρεσιακών αναγκών σε δυσμενείς μεταθέσεις,όπως γινόταν δύο χρόνια τώρα,θυμίζοντας εποχές πογκρόμ (1985).

    • ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟΣ avatar
      ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟΣ @ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 17/11/2011 22:52:08

      ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ,
      Η ΛΑΙΚΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΠΟΥ ΛΑΛΟΥΝ ΠΟΛΛΛΟΙ ΚΟΚΟΡΟΙ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΞΕΜΕΡΩΣΕΙ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΗΚΑΝ ΓΡΑΦΙΑ ΝΑ ΚΑΘΗΣΟΥΝ. ΣΕ ΛΙΚΟ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΚΑΘΟΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ. ΕΠΕΙΔΗ (ΓΑΡ) ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ. ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΑΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΠΡΟΣ ΑΓΡΑ ΠΕΛΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΝΔ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΝ Ή ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΗΔΗ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕ. ΑΠΛΩΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ (Η΄ΘΑΝΑΣΑΚΗΣ Ο ΠΟΛΙΤΕΥΟΜΕΝΟΣ) ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΡΟΥΣΦΕΤΟΛΟΓΟΣ (ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΩΣ). Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΠΗΚΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΓΝΙΔΙ ΑΦΟΥ ΔΙΟΡΙΣΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ 'ΛΑΟΣ" ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΕΩΝ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΥΠΑ (ΟΠΟΥ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΛΕΓΚΤΗ ΑΕΡΑΜΥΝΑΣ) ΓΙΑ ΝΑ ΟΙΚΟΝΟΜΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΕΙΔΟΜΑΤΑΚΙ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟ "ΔΟΥΛΕΨΕΙ" ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΑΝΥΕΘΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΜΠΕΙΡΟΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΥ. ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΣΩΖΕΤΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΜΥΝΑΣ. ΘΕΛΕΙ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΠΙΣΤΗ, ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΘΥΣΙΑ ΣΤΟ ΟΡΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΩΝ Ε.Δ. ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΜΠΝΕΥΣΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ. ΤΑ ΦΡΟΥ - ΦΡΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΥΕΘΑ. ΑΡΚΕΤΗ ΖΗΜΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ.ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΑΡΚΟΥΝ. ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΙ,ΔΗΜΟΣΙΟΣΧΕΣΙΤΕΣ, ΥΠΕΡΟΠΤΕΣ, ΠΟΛΙΤΕΥΟΜΕΝΟΙ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΙ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΕΑΝ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ..

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/11/2011 20:42:03

    Δεν φοβάμαι για την ..."άμυνα"
    Έχουμε και Υπουργό και εμβόλια.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Ο Ιθαγενής 17/11/2011 20:52:18

      ''Απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα''

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ραβινος 17/11/2011 21:02:57

        Φίλε μου αν ο Υπουργός δεν μπορεί να ελέγχει το Υπουργείο του ...καληνύχτα.
        Αν ο οποιοσδήποτε Υπουργός έχει υποψίες για σκάνδαλα πρέπει να τα βγάλει στη σέντρα...πρώτος. Είναι καθήκον του.

        Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.

        ΥΓ

        1,000,000 εμβόλια δεν είναι ...κανέλα.
        Κρίνω προγραμματισμό και διαχειριστική ικανότητα.
        Το σωστό ή λάθος κρίνεται από τις πράξεις και το κόστος αυτών και όχι από το ...χρώμα.

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ Ο Ιθαγενής 17/11/2011 22:26:26

          Δεν σε βλέπω να αναφέρεσαι στον πανικό που είχαν ενσπείρει τα Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης τότε.
          Άντε θα ανοίξουν τα σχολεία και θα υπάρξει επιδημία.
          Δεν έγινε!
          Άντε ήρθαν τα Χριστούγεννα και θα συγχνωτιστεί ο κόσμος και θα υπάρξει επιδημία.
          Δεν έγινε!
          Άντε θα έρθουν οι Απόκριες και ο κόσμος θα διασκεδάζει και θα υπάρξει επιδημία.
          Δεν έγινε!
          Φαντάζεσαι μέσα σε αυτή την διασπορά ψευδών ισχυρισμών και φόβου να προσπαθούσε κάποιος να εκφέρει λογικές αντιρρήσεις και να ζητούσε λογικό αριθμό εμβολίων για τις πραγματικά ευπαθείς ομάδες;
          Όχι ο Υπουργός Υγείας να ήταν αλλά και ο Θεός ο ίδιος να το έλεγε, τα ΠΑΣΟΚόσκυλα και τα σαπιοκάναλα θα ισχυρίζονταν ότι όλα γίνονται επειδή κυβερνά η ΔΕΞΙΑ.
          Που ήσουν εκείνη την εποχή της γρίπης και των εμβολίων;
          Στην φυλακή ή τα καράβια;!

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ Σταύρος 18/11/2011 19:05:04

            Ο τότε επικεφαλής λοιπόν, "τσίμπησε" στον πανικό και στην διασπορά ψευδών ειδήσεων των ΜΜΕ, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου και οι αποφάσεις που ελήφθησαν είχαν ως βάση τι;

            ...& είναι τώρα στο Υπουργείο Αμυνας;

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ Ο Ιθαγενής 18/11/2011 20:12:40

            Θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω εσύ τι θα έκανες στην θέση του.
            Από λόγια και "τσιμπίματα" όλοι είμαστε καλοί.
            Προφανώς δεν έχουμε βάλει ποτέ τον εαυτόν μας στην θέση του άλλου, λαμβάνοντας υπ' όψιν ταυτόχρονα όλες τις δεδομένες παραμέτρους.

            Δεν σε ειρωνεύομαι. Διάλογο σε ξεπερασμένη ανάρτηση προσπαθώ να κάνω!

  5. tiramola avatar
    tiramola 17/11/2011 21:37:39

    Δεν παίρνει χαμπάρι από πλαγιοκοπήσεις ο Αβραμό, είναι χέλι

    • juliet avatar
      juliet @ tiramola 17/11/2011 22:17:17

      Bρε,καλώς τον
      περίμενες να γίνει ο Αβραμό υπουργός για να σκάσεις μύτη;η ο Αδωνις να πάρει την διακυβέρνηση του πελάγους ;

    • occultist avatar
      occultist @ tiramola 18/11/2011 00:07:56

      Βρε καλώς τον τον tiramola. Που είσουν βρε ψυχή τόσο καιρό και σε νοσταλγίσαμε; Θα μας γράφεις πάλι τίποτα λιβανωτά για τον απελθόντα καρούμπαλο;;;;

  6. βασίλης avatar
    βασίλης 17/11/2011 21:45:48

    Ας Φροντίσουν Ο Κ Υπουργός και Ο Κ Γεωργίου (τουλάχιστον αυτοί) ν' αφήσουν
    στην άκρη όλα τα εγώ τους και να συνεργασθούν αρμονικά έτσι ώστε να καταφέρουν
    α.Να ανορθώσουν το ηθικό όλων με όποιους τρόπους μπορούν.
    β.Να σταματίσει η δυσαρέσκεια .
    γ.Να κάνουν οτι μπορούν έστι ώστε με τα χρήματα που πέρνουν να ζούν αξιοπρεπώς αυτοί και οι οκογενειές τους.
    δ.Να προσέξουν οταν θα φτιάξουν το μισθολόγιο γιατί πολύ έχουν εναποθέσει
    τις ελπίδες τους σ' εσάς.
    Ακόμη θα πρέπει να αποκαταστήσεται το σεβασμό πρός αυτούς τους ανθρώπους
    διότι δίνουν τα πάντα για την υπηρεσία αλλά διστυχώς λειδορούνται απο
    μεγάλη μερίδα ανθρώπων και δη έχουν μπεί στο στόχαστρο δυστυχώς
    ελλήνων ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΩΝ (οπως του γραμματέα της ΓΣΕΕ ο οποίος λαμβάνει
    αρκετά μεγάλο ποσό απο την εθνική και δυστυχώς οπου βρεθεί και οπου σταθεί
    ρίχνει τα φαρμακερά του βέλη) και Ελλήνων δημοσιογράφων που στάζουν
    φαρμάκη απο το στόμα τους .
    Κύριοι, οι άνδρες και γυναίκες του Στρατού -Αεποπορίας-Ναυτικού εν ενεργεία και εν αποστρατεία να είστε σίγουροι οτι εάν χρειασθεί
    θα κάνουν τα πάντα για να υπερασπίσουν αυτό τον τόπο που λέγεται
    ΕΛΛΑΔΑ γι αυτό προσέξται τους διότι η ελλάδα να είστε σίγουροι οτι
    μόνον σ' αυτούς στηρίζεται εστω και αν φαίνεται εγωιστικό.

  7. η γλωσσού avatar
    η γλωσσού 17/11/2011 22:03:27

    ενημερώστε με βρε παλληκάρια από την Πάτρα οι Σπηλιωτόπουλοι είναι συγγενείς;

  8. αντώνης avatar
    αντώνης 17/11/2011 23:17:44

    Δυστυχώς τα πρώτα μυνήματα είναι αποκαρδιωτικά !Ετοιμάζουν εννιαίο-ειδικό μισθολόγιο πείνας μέχρι το βαθμό του ταγματάρχη -πάλι οι εξ υπαξιωματικών που έχουν περάσει μύριες ταλαιπωρίες θα γυρίσουν σαράντα χρόνια πίσω -αν και τότε το λάδι είχε 10 δραχμές και το κρέας 10-12 δραχμες το κιλό !Οι ένστολοι του ΥΕΘΑ δεν επιτρέπεται να συνδικαλίζονται -σε ποιον κλάδο άλλο θα παγώναν οι μισθολογικές προαγωγές γιατί έτσι κάπνισε του Μπεγλίτη κλπ μέχρι να βγει το εννιαίο του δημοσίου?-πατείστε τους κάτω!Εύγε στους συνδικαλιστές ΕΑ,ΛΣ,ΠΣ που και ο απλός μόνιμος αποστρατεύεται μετά 35 χρόνια σκληρής εργασίας με το οικονομικό βαθμό του ΤΑΞΙΑΡΧΟΥ!Ανάθεμα στους στρατηγοναυαρχοπτεράρχους μας !

    Υ.Γ .
    Ελπίζω ο κ.Αβραμόπουλος να μη βάλει συμβούλους του τίποτα λαμόγια που θα του προτείνουν κάποιοι απόστρατοι που έχουν στόχο πολιτικής καριέρας και βολέματος,αλλά ανθρώπους που θα νοιάζονται για το κοινό καλό.

  9. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 17/11/2011 23:53:59

    Αιχμή του δόρατος του ΠΑΣΟΚ στο Υπουργείο είναι:

    1. ο γνωστός διπλωμάτης-θιασώτης του Σημίτη που συνεργάσθηκε εξαιρετικά με τους Βενιζέλο και Μπεγλίτη αφού πρώτα τους «έδωσε στεγνά» τον Μειμαράκη και τους υφυπουργούς του και

    2. Ο γνωστός της ΓΔΑΕΕ που αφ’ενός μεριμνά για την κομματική στελέχωσή της σύμφωνα με τις αρμοδιότητες που της δίνει ο νέος νόμος (ως κεντρικό – μοναδικό φορέα προμηθειών των Ε.Δ.)αλλά και για την προώθηση πακτωλούν συμβάσεων Α.Ω (και παρά το γεγονός ότι δν έχει εγκριθεί σχετική Υπουργική απόφαση και δεν έχουν επικαιροποιηθεί οι απαιτήσεις) καθώς και άλλων σε εξέλιξη συμβάσεων κυρίου υλικού. (C-27,NH-90 κ.ά).

  10. Κουλα! avatar
    Κουλα! 18/11/2011 13:06:38

    ηταν αναξιοι οι Βενιζελος, Μπεγλιτης και ηταν αξιος ο ...Μειμαρακης!
    Μη παιζετε με τα νευρα και την μνημη μας!
    ο τυπος πχ που μειωσε την θητεια στα καναλια, χωρις να εχει την εισηγηση της ηγεσιας και που αντικατεστησε τον ΓΕΕΘΑ Γραψα οταν καλυψε τα νησια απο την ...βαριοπουλα, κατακαλοκαιρο, δινοντας την αφορμη στον γνωστο Μπεγλιτη να μιλαει για αναλογιες!
    Μαλλον να ξεκαβαλικεψει ο συμβουλος... Ικαρος, γιατι η ...σκουπα δεν ειναι αερόπλανο!
    Οσο για τους 240 που ΕΠΑΝΕΦΕΡΕ ο γνωστος ΜπεΓλιτης , και των οποιων την εξοδο ζητουσε σε προηγουμενο αρθρο να επαναξετασει ο Αβραμοπουλος, καλο ειναι να το ξανασκεφτεί ! Ο ΥΠΕΘΑ!
    Μαζι με την προσληψι των επυ, οπυ,ποπη! Ως διεξοδο ρουσφετιου η ακριτη ανευ οραματος προσληψη στη θεση των κληρωτων, κομματικων εκλεκτων, κατεδειξε την αναγκη της εθελοντικης στρατευσης που θα ξανακανε τον στρατο μας απο στρατο κοιλαραδων υπαλληλων φανταρων, σε δυναμικο,νεανικο με σκοπους και στοχους!
    Χωρις να εξαιρουνται οι κοπελλες, που ειναι ικανες και διεκδικουν θεσεις που ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ, αλλα δεν "μπορουν" να υπηρετησουν εθελοντικα την πατριδα!
    Κινητρα ωστε ο κληρωτος, ανεξαρτητως φυλλου, να αποδεχεται ως υποχρεωση την θητεια του, θα δωσουν την λυση μαζι με προγραμματα εκπαιδευσης και οχι ρουσφετολογικες προσληψεις υπο το αλλοθι των αναγκων της αμυνας της χωρας!
    Αν ο κειμενοΓραφος ειναι Ικαρος και λεει οτι λεει, κλαφτα Χαραλαμπε!

    Κουλα!

    • ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ avatar
      ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ @ Κουλα! 19/11/2011 09:19:16

      ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΚΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΡΘΡΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΚΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΑΛΛA ΚΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣ "ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ" ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΕΚΦΡAΖΕΙ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΦΕΔΡΟΥΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΡΘΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΙΣ ΄ΛΕΞΕΙΣ¨. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΦΕΔΡΟΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ (ΠΥΡΟΣΒΕΣΗ-ΑΕΡΟΔΙΑΚΟΜΙΔΕΣ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΕΙΤΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΠΕΡΙ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ(ΜΑΖΙΚΕΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΤΡΟΙΚΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΕΥΜΑ). ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΗΜΕΤΕΡΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΑΝΑΦΟΡΑ - ΑΙΤΗΣΗ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΚΛΗΡΟΙ ΣΤΙΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ "ΓΛΥΦΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΡΠΟΝΤΑΣ" ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΤΙΣ "ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ" ΜΕ "ΥΨΗΛΕΣ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΕΣ ΚΟΡΩΝΕΣ ΚΡΙΤΙΚΗΣ" ΠΑΝΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ. Η ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΗ ΛΕΞΗ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ.ΒΕΒΑΙΑ Η ΚΟΥΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠAΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ (ΠΕΡΙ ΜΕΙΜΑΡΑΚΗ ΚΛΠ.). ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ Η ΚΟΥΛΑ (ΠΡΟΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ "Η ΑΛΙΚΗ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ"), ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΗ, ΣΤΟΝ ΕΡΥΘΡΟ ΣΤΑΥΡΟ KΛΠ. ΠΑΝΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ ΝΑ ....."ΡΑΨΕΙ" ....ΤΗΝ "ΚΑΛΤΣΑ".....ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ.
      ΥΣ (ΚΟΥΛΑΑΑΑ - ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ )
      ΜΠΑΜΠΗΣ

    • ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟΣ avatar
      ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟΣ @ Κουλα! 19/11/2011 10:36:59

      ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΙΖΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΡΕΦΟΝΤΟΥΣΑΝ Ή ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΡΑΦΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΕΞΟΠΛΙΣΤΙΚΑ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ) Η ΚΟΥΛΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?