14/10/2009 13:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Polanski συνεχίζει να σκηνοθετεί από την φυλακή



Αν και φυλακισμένος, ο σκηνοθέτης Roman Polanski, συνεχίζει να εργάζεται, ολοκληρώνοντας την τελευταία του ταινία. Σύμφωνα με το στενό του φίλο Robert Harris, ο Polanski συνελήφθη την ίδια μέρα που  μόλις είχε ολοκληρώσει το μοντάζ της ταινίας The Ghost, στην οποία πρωταγωνιστεί ο Pierce Brosnan στο ρόλο ενός βρετανού πρωθυπουργού, ο οποίος κατηγορείται για εγκλήματα πολέμου. Ο σκηνοθέτης, που αντιμετωπίζει το ενδεχόμενο έκδοσής τους στις ΗΠΑ για κατηγορίες αποπλάνησης ανήλικου, αυτό τον καιρό δίνει κατευθύνσεις προς τους συνεργάτες του σε σχέση με τη μουσική της ταινίας, και σχεδιάζει να την έχει πλήρως  έτοιμη εν όψει της  προγραμματισμένης πρεμιέρας,  που θα γίνει τον ερχόμενο Φεβρουάριο. «Μπορεί να εκφράζει τις επιθυμίες του μέσα από το κελί. Δεν μπορεί να χρησιμοποιεί τηλέφωνα, αλλά μπορεί και επικοινωνεί», λέει ο Robert Harris, και συμπληρώνει: «είναι άγνωστο το πώς θα αποδεχθεί τη συγκεκριμένη ταινία το κοινό… αυτό που ξέρω είναι ότι θα εξαντλήσουμε τα όρια της έννοιας ότι δεν υπάρχει κακή δημοσιότητα…».

The Times (UK)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/10/2009 14:28:48

    Γιατί μας αφορά ο κος Πολάνσκι; Ένας ανεπίστροφος παιδεραστής; Και βαψομαλλιάς.
    Amber Alert.

    • Anonimi avatar
      Anonimi @ αλλενάκι 14/10/2009 14:54:04

      Έλα ρε αλλενάκι, δείξε λίγο έλεος. Άσε να δικαστεί πρώτα να δούμε τι και κατά πόσο. Δε σε συγκίνησε καθόλου το Μωρό της Χάνα, Τα φεγγάρια του έρωτα, το Frantic;

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ Anonimi 14/10/2009 15:12:35

        Με συγκίνησε το μωρό της Ροζ Μαρίτσας, η δολοφονία της Σάρον Τέιτ (ανθρωποθυσία) και η κλίκα του Μάνσον (να μην ξεχάσω και την νύχτα των βρυκολάκων και παρεξηγηθούν από το Bohemian Groove). Πολλά από αυτά που βλέπουμε στον κινηματογράφο "εμπνέονται" οι "δημιουργοί" εξ ιδίων.
        Αλλά ας μην ανησυχούμε. Τόσοι και τόσοι εγκατέλειψαν τα κάγκελα με βουντού. Το αντίστοιχο "άγαλμα" είχε μπει δίπλα στην Ριζάρειο επί δημαρχίας (θεοφιλέστατου) Έβερτ (το έφαγε όμως το μετρό).

        • tiramola avatar
          tiramola @ Μποτίλια στο πέλαγος 14/10/2009 15:19:21

          Πολύ καλή ταινία και το Φραντικ...

          Τέτοιος που είναι όμως θα καλοπεράσει πίσω από τα κάγκελα...

        • Anonimi avatar
          Anonimi @ Μποτίλια στο πέλαγος 14/10/2009 15:27:09

          Μποτίλια με τρομάζεις. Τι να πούμε για τον Κιούμπρικ τότε...

        • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
          Μποτίλια στο πέλαγος @ Μποτίλια στο πέλαγος 14/10/2009 15:35:07

          Από κινηματογράφο δεν σκαμπάζω πολλά πράγματα, αλλά το Κουρδιστό Πορτοκάλι μου άρεσε. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί σε τρομάζω. Τα εγκλήματα από βίτσια μπροστά σε αυτά που διαπράττονται από δίψα για εξουσία και χρήματα είναι πολύ λίγα.
          (Από θεωρητικής σκοπιάς υπάρχει το "Θρησκειολογικές Προσεγγίσεις" στο scribd.com).

    • Λέλος avatar
      Λέλος @ αλλενάκι 14/10/2009 15:55:57

      Αλίμονο αν το σάϊτ ήταν μόνο για τα δικά σου γούστα. Χαλαρά.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/10/2009 14:35:06

    Μακάρι να εκδοθεί στην Αμερική... αγαπούν πολύ τους παιδεραστές στην φυλακή.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ archaeopteryx 14/10/2009 15:18:12

      εδώ να δεις ... κρεμασμένους τους βγάζουν από τα κελιά ...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/10/2009 14:59:27

    μα σε μία τουλάχιστον περίπτωση το έχει παραδεχτεί... γι αυτό το παίζει euro-ped

    • Anonimi avatar
      Anonimi @ archaeopteryx 14/10/2009 15:26:03

      Αν είναι ένοχος πρέπει να μείνει μέσα, απλά έχω την κακή συνήθεια να μην καταδικάζω κανέναν πριν βγει η απόφαση.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 14/10/2009 15:51:43

      μα και εγώ αθώο τον θεωρώ, αλλά υπάρχει ένταλμα σύλληψής του από το 197κάτι. Και εκεί αθώος είναι μέχρι να αποδειχθεί ένοχος... να πάει πάραυτα.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/10/2009 17:07:03

    Τα Μαυρα Φεγγαρια του Ερωτα. Ενσταση??

    ΠΠ

  5. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 14/10/2009 17:30:23

    Η προσωπική ζωή κάποιου, δεν έχει σχέση με την καλλιτεχνική του αξία.

    Έχουμε τρανταχτά παραδείγματα από την ιστορία.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Πονοκέφαλος 14/10/2009 17:32:22

      Ισχυει και το αντιστροφο !!!

      ΠΠ

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ Πονοκέφαλος 14/10/2009 18:32:15

      Πλάκα κάνετε ; Τί είναι ο καλλιτέχνης, σχιζοφρενής ; Διπολικος ; Απο πού αντλεί την καλλιτεχνική του έμπνευση, απο πού πηγάζει η τέχνη του - απ'τον αέρα ;

      Εδώ οι Αθηναίοι εξοστράκισαν ολόκληρο Φειδία για μιά υποψία. Και στο κάτω κάτω, δέν ζητάνε να πάει φυλακή το έργο του Πολάνσκι αλλά ο ίδιος.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/10/2009 19:15:31

    Μα συμφωνω μαζι σου. Ουτε τσοφλι πασατεμπου μην του μεινει, εαν αποδειχθει ενοχος. Μεσα να δει τα υπολοιπα εργα με καλη παρεα.

    ΠΠ

  7. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 15/10/2009 13:30:28

    ειναι μερακλης ο τυπος πάντως