10/03/2009 16:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο N. Χουντής επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου ΣΥΡΙΖΑ

Ο γραμματέας της ΚΠΕ του Συνασπισμού Νίκος Χουντής επικράτησε στις εσωκομματικές εκλογές για την πρώτη θέση του ευρωψηφοδελτίου του ΣΥΡΙΖΑ. Δεύτερος ήρθε ο ευρωβουλευτής του κόμματος Δ. Παπαδημούλης και τρίτος ο Π. Τριγάζης. Στις εσωκομματικές εκλογές ψήφισαν 11.538 μέλη του ΣΥΝ αριθμός αυξημένος κατά 33% σε σχέση με τις εσωκομματικές εκλογές του 2004.

Έτσι ο πιο εργατικός Έλληνας ευρωβουλευτής αποχωρεί και τη θέση του καταλαμβάνει ένας πρώην σκληροπυρηνικός του ΚΚΕ, με ευρύτερες φιλοδοξίες

ΣΧΟΛΙΑ

  1. peripeton avatar
    peripeton 10/03/2009 17:05:23

    Τι θα πει ρε παιδιά αποχωρεί; Ας μην δημιουργούμε εντυπώσεις. Η Ελλάδα έχει 22 έδρες στο ευρωκοινοβούλιο. Τουτέστιν, 100/22=4.54%. Δηλαδή με κάθε 4.54% αντιστοιχεί σε μια έδρα. Δηλαδή εάν ο ΣΥΡΙΖΑ λάβει 4.54 x 3 = 13.62% θα βγάλει 3 ευρωβουλευτές και άρα και τον Παπαδημούλη. Επομένως, εάν θέλει κανείς να βγει ο Παπαδημούλης αντί μια μαριονέτα μαϊντανός του ΠΑΣΟΚ ή της ΝΔ ξέρει πολύ καλά ο καθένας μας τι πρέπει να κάνει. Αφήστε τις εντυπώσεις και τους υπόλοιπους κιτρινισμούς.

  2. αντί avatar
    αντί 10/03/2009 17:31:57

    Ας μην πετάμε το μπαλάκι στον αποδεδειγμένα ανώριμο ελληνικό λαό και την συμπεριφορά του στις κάλπες.

    Είναι γεγονός ότι ο λαός δεν θα εκτιμάει αυτούς που δουλεύουν και προσπαθούν, αλλά ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ δείχνει να διαφέρει.

  3. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 10/03/2009 17:48:59

    Και πού ξέρω εγώ ότι ο ΓΑΠ δεν θα προτείνει στον Σημίτη να τεθεί επικεφαλής του Ευρωψηφοδελτίου του .....Συνασπισμού ;

    Εδώ που φτάσαμε θα τα δούμε όλα.

  4. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 10/03/2009 18:07:59

    Ο ΣΥΝ εξελισεται σε ενα μεταλλαγμενο ΚΚΕ. μπρρρρρ!!!

  5. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 10/03/2009 18:18:54

    Στα ελληνικά κόμματα πάντα ξέρουν να ευχαριστούν τους προσηλωμένους και υπάκουους ...

  6. thanos avatar
    thanos 10/03/2009 18:42:40

    1-peripeton Says:
    March 10th, 2009 at 5:05 pm


    Το μονο κομμα που δεν εχει μαιντανους ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ αυτο ειναι γνωστο.

  7. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 10/03/2009 18:56:24

    @7 Thanos
    Συμφωνώ μαζί σου ότι ''ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει μαϊντανούς'', υπό την έννοια ότι αποτελεί ένα είδος θερμοκηπίου, όπου φύεται και ευδοκιμεί παντός είδους, τύπου, γένους, χρώματος και ευωδίας χλωρίδα, μεγάλο μέρος της οποίας μεταφυτεύεται εύκολα σε γειτονικούς μεγαλύτερους κήπους, όπου προσφέρεται όχι μόνο περισσότερο νερό και λίπασμα, αλλά και υποστυλώματα που βοηθούν την αναρρίχηση.

  8. σφυριζα πεναλτι avatar
    σφυριζα πεναλτι 10/03/2009 19:00:49

    μιας και περι σφυριζα προτεινω κατι απλο.οσο διαρκει η νοσφιση της μακεδονιας το ελληνικο κρατος να δηλωσει επισημα στον οηε και λοιπους διακρατικους διεθνεις οργανισμους οτι το ονομα της χωρας μας αλλαζει απο τουδε απο ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ σε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ!περα της τομπολα που θα προκαλεσει στους εχθρους μας,θα ειναι απολαυστικο να παρακολουθει κανεις τους ιδιους γραικυλους μας που επιχειρηματολογουν με σοφιστειες του στυλ ποσο λαθος ειναι να εμποδιζουμε τον εθνοτικο συλλογικο αυτοπροσδιορισμο των αλλων να κατακεραυνωνουν τον δικο μας συλλογικο αυτοπροσδιορισμο ως δημοκρατια της μακεδονιας.

  9. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 10/03/2009 19:13:00

    ΠΑΙΔΙΑ ΗΡΕΜΑ ΜΗΠΩΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΤΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ? ΟΧΙ ,ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΑΚΗΡΥΞΑΝ ΔΙΑ ΒΟΗΣ ΤΟΝ ΗΓΕΜΟΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ...ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΡΓΑΤΙΚΟΤΕΡΟ ΟΥΚ ΕΝ ΤΩ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥ...
    ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΦΟΡΙΣΜΟΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΝΗΦΑΛΙΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ...

  10. ange-ta avatar
    ange-ta 10/03/2009 19:56:19

    ε όχι και σκληροπυρηνικός ο Χουντής!!
    και όχι και ο πιο εργατικός ευρωβουλευτής ο παπαδ. Δηλαδή, ακόμα και αν ο Παπαδ. ήταν ο πιο εργατικός θα πρέπει να μείνει στον αιώνα τον άπαντα στην ίδια θέση;
    Ποιός είναι λοιπόν ο ΚΚΕ εδώ;;;;;

  11. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 10/03/2009 20:57:53

    ας δούμε τα πράγματα ήρεμα. έκαναν δημοψήφισμα και ψήφισαν τα μέλη ποιόν θέλουν. το κάνουν αυτό άλλα κόμματα? ή μάλλον τολμούν να το κάνουν? από ότι βλέπω από τα ποσοστά, τα μέλη δεν ψήφισαν τον γνωστό και προβεβλημένο, αλλά τον γραμματέα τους. μάλλον κακό αυτό...δεν ξέρω...εκείνο που διαπιστώνω πάντως είναι πως τα μέλη του συν δεν ψήφισαν με γνώμονα τις τάσεις, αν το έκαναν αυτό ο χουντής θα έβγαινε με 70%, τώρα το παιχνίδι ήταν τσίμα τσίμα. προφανώς ο παπαδημούλης δεν επανεκλέγεται, εγώ έχω καλή γνώμη για αυτόν, αλλά θέλει 11 με 12% για να τα καταφέρει. αλλά αν είσαι μέλος ενός κόμματος δεν σε νοιάζει αν θα είσαι για πάντα βουλευτής και ευρωβουλευτής, μπορείς να πας παντού.

  12. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/03/2009 21:02:56

    "Οι πρίγκιπες της Δυτικής όχθης" στηρίζουν Νίκο Χουντή...

  13. Factorx avatar
    Factorx 10/03/2009 21:08:11

    @ange-ta. γράφω "πρώην σκληροπυρηνικός του ΚΚΕ" και έτσι ακριβώς είναι.

  14. zapata avatar
    zapata 11/03/2009 09:00:00

    ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΥΠΗΡΞΕ ΣΚΛΗΡΟΠΥΡΗΝΙΚΟΣ.

  15. ataktos avatar
    ataktos 11/03/2009 10:15:12

    ΥΠΗΡΞΕ !!!!

  16. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar