#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/06/2011 21:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο «ύπατος και ο ανθύπατος»



Δεν θέλουμε να γίνουμε κακοί αλλά βλέποντας τη φωτογραφία από τη συνάντηση Γιουνκέρ με Παπανδρέου μας θύμισε την εικόνα ο «ύπατος και ο ανθύπατος». Ή ακόμη και κάτι ταινίες όπου ο Κωσταντάρας ρίχνει φάπες στον πάντα σε άμυνα Γ. Τζανετάκο.

Ο πρόεδρος του Eurogroup στο ίδιο μήκος κύματος με την ανακοίνωση της τρόικας ζήτησε σαφείς δεσμεύσεις για να δοθεί πρόσθετη οικονομική βοήθεια. Θα δοθεί «υπό αυστηρούς όρους», είπε και όπως καταλαβαίνουμε όλοι αυτό σημαίνει ότι για να μην πτωχεύσουμε θα φτωχύνουμε κι άλλο.
Παράλληλα, εξέφρασε την ικανοποίησή του για το γεγονός ότι η Ελλάδα είναι «πρόθυμη» να θεσπίσει ταμείο ιδιωτικοποιήσεων.
Για τις αποκρατικοποιήσεις, υπογράμμισε ότι επήλθε «συνολική συμφωνία» και για το ταμείο που θα διαχειρίζεται την πορεία εφαρμογής τους.

Αυτό είναι επίσης ανησυχητικό διότι δείχνει συμφωνία για τη δημιουργία ταμείου που θα διαχειριστεί όλο αυτό το πρόγραμμα ξεπουλήματος της δημόσιας περιουσίας, δυστυχώς με ξένους επιβλέποντες.  Μάλιστα, επέμεινε στην ανάγκη οι αποκρατικοποιήσεις να προχωρήσουν «τάχιστα, με διαφάνεια και με αξιόπιστο τρόπο».

Τι θέλει να πει ο ποιητής; Ότι οι ξένοι θα εγγυηθούν ότι τα ασημικά θα πιάσουν καλά λεφτά στους νεοσαράφηδες των ξένων αγορών;

Ενδιαφέροντα κι όσα είπε στη συνέχεια ο ανθύπατος πρωθυπουργός. Ο Γ. Παπανδρέου επιβεβαίωσε ότι η Ελλάδα θα τηρήσει στο ακέραιο τις υποχρεώσεις της με στόχο την επιτυχία του προγράμματος για ενίσχυση της ανάπτυξης και αύξησης της απασχόλησης. Το τελευταίο φυσικά έρχεται σε αντίθεση με την τρόικα που ζητά λιγότερο δημόσιο, άρα απολύσεις και ανεργία.

Ο κ. Παπανδρέου χαρακτήρισε φίλο της Ελλάδας Ζαν Κλοντ Γιούνκερ. Αυτόν που μέχρι πριν μερικά 24ωρα έλεγε ότι οι Έλληνες πρέπει να πτωχεύσουν, δεν κάνουν ότι διατάζει η τρόικα και έχει χαθεί η υπομονή του. Μόλις, όμως, αποφασίστηκε το νέο δάνειο έγινε ξαφνικά φίλος;

Ο πρωθυπουργός αναφέρθηκε στα εντυπωσιακά αποτελέσματα της Ελλάδας τον τελευταίο χρόνο με τη μείωση του δημοσιονομικού ελλείμματος κατά πέντε ποσοστιαίες μονάδες με τις θυσίες του ελληνικού λαού.

Αυτό είναι το επίτευγμα της κυβέρνηση Παπανδρέου. Οι 5 μονάδες στο έλλειμμα το οποίο προήλθε από στραγγαλισμό της κοινωνίας; Είναι αυτό επίτευγμα;

Έδωσε και μια είδηση ο κ. Παπανδρέου. Είπε ότι εξετάστηκε η δυνατότητα και εκφράστηκε η ετοιμότητα της Ευρώπης για την παροχή τεχνικής βοήθειας και τεχνογνωσίας σε ζητήματα όπως η καταπολέμηση της γραφειοκρατίας».

Μοιάζει με τη φράση από την ανακοίνωση της τρόικας που μιλά για τεχνική βοήθεια από ξένους για τις αποκρατικοποιήσεις.

Οι τεχνοκράτες δηλαδή πιάνουν δουλειά στην Ελλάδα. Άραγε τι τον θέλει τον ανασχηματισμό ο πρωθυπουργός; Για να βάλει τους Έλληνες τεχνοκράτες; Αφού έχει τους ξένους που θα έλθουν να κυβερνήσουν τι τους θέλει τους τραπεζίτες;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 03/06/2011 21:17:21

    δεν ξερω τι φαπες εφαγε και αν εφαγε ο Γ. Τζανετακος και απο ποιον , αλλα εφαγε.Για τον Αλεκο μαλλον λες.
    Και εχω ξεραθει και στα γελια, με το μπερδεμα.Μακαρι να ετρωγε ο πρωτος.
    Το Μεγα Λαμογιο Υπατος Τρισε,
    και ο γιος της μαμας, που παρελαβε χωρα , και παραδιδει εναν λαο χειροποδαρα δεμενο και μια πουλημενη χωρα υπο κατοχη.
    Το ερωτημα
    Πωλητης η πουλημενος.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/06/2011 21:18:30

    ο Γλυφτης και ο Αντιγλυφτης.
    Ολοι κερδιζουν χρονο για την ΕΚΠΟΙΗΣΗ... και μετα ( 2014/2014), μην τους ειδατε !
    Ο Χατζηαβατης θα μας μεινει...

    ΠΠ

  3. Xmm avatar
    Xmm 03/06/2011 21:27:00

    Δεν πολυ παίχτηκε στα δελτία και το είδα μου φαίνεται σε αυτο της ΝΕΤ κατα της 5.
    Ο γιουνκερ κύριοι ΈΦΥΓΕ ΠΡΙΝ ΑΡΧΊΣΕΙ ΤΙΣ ΔΗΛΏΣΕΙς Ο ΓΑΠ
    το άφησε ΣΥΞΥΛΟ και ΜΌΝΟ του να κάνει δηλώσεις!!!

    Πιο ιταμη συμπεριφορά δεν έχω ξαναδεί!

    • nasos avatar
      nasos @ Xmm 03/06/2011 23:49:42

      έχει αναφερθεί πως οι Ευρωπαίοι ηγέτες αποφεύγουν να φωτογραφίζονται μαζί με τον ΓΑΠ,καθότι αυτό θεωρείται βλαπτικό για το ίματζ τους,σαν λεπρό τον αντιμετωπίζουν

  4. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 03/06/2011 21:49:19

    ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΟΙΚΤΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ?
    Η ΝΔ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ?

  5. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 03/06/2011 22:08:09

    Η ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΓΙΟΥΝΓΚΕΡ ΔΕΙΧΝΗ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΦΤΥΣΙΜΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΓΑΠ!!!.ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ Ο ΓΑΠ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.Η ΞΕΦΤΥΛΑ ΣΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΤΗΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΓΑΠ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΡΕΝΤΙΚΟΛΟ ΕΜΟΙΑΖΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ.ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΣΘΑΝΘΕΙΚΕ ΕΛΛΗΝΑΣ.

  6. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 03/06/2011 22:16:10

    Κοιτάτε ρε κάτι φάτσες που μας κυβερνάνε.

    • Απόστολος Γ. avatar
      Απόστολος Γ. @ ΝΙΚΟΛΑΣ 04/06/2011 00:37:43

      http://www.youtube.com/watch?v=N5qjn8DW7MM

      Αυτός θα μας σώσει από την χρεοκοπία...

  7. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 03/06/2011 22:23:09

    Ο ΓΑΠ είναι άνθρωπος με ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΕΒΡΑΙΚΗ παιδεία . Οι ΠΑΣΤΟΚΟΙ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΩΡΑ και κάνουν το παγώνι, αλλά πολύ φοβάμαι ότι πλέον είναι αργά.

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ ΣΠΥΡΟΣ 04/06/2011 01:08:32

      Tό «Παστόκοι» πάντως ἔγραψε καί «καταχωρήθηκε»!!!

  8. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 03/06/2011 22:34:19

    TΏΡΑ το καταλάβατε ΠΑΣΤΟΚΟΙ τα περι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ . ΤΟ παραμύθι γνωστό. Δεν φταίω εγώ , φταίει ο Καραμανλής , δεν συμφωνεί η ΤΡΟΙΚΑ ΚΑΙ οι γνωστές κοκορομαχίες στα παράθυρα των εκδοτών ΠΡΟΔΟΤΩΝ.

  9. Θετταλός avatar
    Θετταλός 03/06/2011 22:57:02

    Ο ύπατος και ο ανύπαρκτος.

  10. Orestios avatar
    Orestios 03/06/2011 23:21:17

    O Junk-ερ έκανε την Ελλάδα σκουπίδι (junk) με την πολιτική που εφαρμόζει.

  11. nasos avatar
    nasos 03/06/2011 23:32:32

    ο Ύπατος(Γιουνκερ),ο Ανθύπατος(ΓΑΠ) και ο Πάτος(Έλλην Πολίτης)

  12. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 03/06/2011 23:53:39

    Η φωτογραφία είναι τη στιγμή που εξηγεί, πόσα μεγάλα μας έχει κάνει τα τομπολίνια;

  13. Απόστολος Γ. avatar
    Απόστολος Γ. 04/06/2011 00:21:45

    Όταν ένας πρωθυπουργός μας επαναλαμβάνει συνεχώς τις τρίχες που του γράφει η Μπιρμπίλη,

    Όταν ο ίδιος δεν έχει αντίληψη για να το πούμε κομψά (αφελής είπε ο Στρός Κάν),

    Όταν ένας ολόκληρος λαός δεν έχει επίγνωση που βρίσκεται η χώρα ,

    Είμαστε οριστικά τελειωμένοι.


    -Κλέφτες πολιτικοί
    -Λεχρίτες και κοπανατζήδες και λωποδύτες Δημόσιοι Υπάλληλοι
    -Λυγούρια συνδικαλιστές
    -Δικαιοσύνη ανύπαρκτη (υψηλός μισθός και ...αναδρομικά)
    -Κρατικοδίαιτος Ιδιωτικός τομέας
    -Στρατός ...
    -Εκκλησία έρμαιο των παθών των Μητροπολιτάδων...
    -ΣΥΡΙΖΑ και ΚΚΕ ...θέλουν ερείπια
    -ΠΑΣΟΚ και ΝΔ …την ταμιακή διαχείριση.

    Οι Ευρωπαίοι πολύ ασχολήθηκαν με την πάρτη μας.

    Θέλουμε εκδίωξη με κλωτσιές από την ΕΕ και το ευρώ.

    Αποδείξαμε ότι είμαστε κωλολαός και το αξίζουμε .

    Φύγετε για τα χωριά σας (όσοι έχετε) τώρα γιατί σε λίγο ούτε εκεί θα μπορείτε να πάτε (θα βρείτε Αφγανούς και Πακιστανούς στα σπίτια σας, όλα τα χωριά έχουν κατακλυστεί από αυτούς).

  14. Απόστολος Γ. avatar
    Απόστολος Γ. 04/06/2011 00:32:14

    Το δημόσιο δεν είναι απασχόληση , κοπροσκυλία είναι.

    Πάτε το πρωί σε ένα κεντρικό υπουργείο και αν βρείτε το 1/5 αυτών που θα έπρεπε να είναι στη θέση τους , πολλοί θα είναι (Μεταφορών, ΥΠΕΧΩΔΕ'αυτό στην Ιποκράτους ντέ- ,Υπάλληλοι Βουλής πόσοι είναι 'πόσα παίρνουν'πόσοι πάνε; , Δικαστήρια κλπ κλπ).

    Κλείστε το να τελειώνουμε οριστικά με το μπουρδέλο. Να πάνε να δουλέψουν στις φράουλες με 10 ευρώ την ημέρα το κοπρόσκυλα.

    Κάποτε όλα αυτά έκαναν τον κόσμο να αναρωτιέται αν υπάρχει ένας δεκανέας να μας σώσει , τώρα τι να ψάξουμε;

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ Απόστολος Γ. 04/06/2011 09:23:46

      ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕΚΑΝΕΙΣ

  15. dacord avatar
    dacord 04/06/2011 07:46:22

    Ισως τα πραγματα ειναι ΠΟΛΥ πιο τραγικα.
    Το γαπα δεν εχει επαφη με το περιβαλλον. Ειναι οπως το κομπιουτερ που του δινεις εντολη και την εκτελει. (χωρις ασφαλως να εχει την ευφυια του κομπιουτερ ουτε στο ενα τρισεκατομμυριοστο)..

    Δεν ειμαι σιγουρος οτι αν τον διαταξουν να κηρυξει "στρατιωτικο νομο" θα ειναι σε θεση να αρνηθει..Και ουτε θα καταλαβει τι κανει..
    Ειναι επικινδυνο ,ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ζομπι το υποκειμενο..

    Το βλεπεις "παιρνει μετρα" μιλαμε οδηγει στην πεινα εκατομμυρια ανθρωπους και το κανει με απολυτη φυσικοτητα!!!!! Δεν νομιζω πως καταλαβαινει τι λεει..
    Δεν ειναι δυνατον!!! Θα μου πειτε εχουμε και το μαμουνι παπακ που το ιδιο περιπου κανει ,αλλα αυτο το σκουληκι απλα το ..απολαμβανει.
    Καταλαβαινει πολυ καλα τι κανει και τι λεει...

  16. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 04/06/2011 09:35:08

    Μην νομίζεται ότι και ο Γιωργάκης στεναχωρέθηκε και πολύ. Αφού ξεπουλήσε στον Γιούγκερ πήρε την Συμβία του και ανηφόρησε στο Λονδίνο σε πανάκριβο εστιατόριο για να φάει σούσι. Το προεδρικό αεροπλάνο εν τω μεταξύ πήγε άδειο απο Αθήνα για να τον μεταφέρει στο Λονδίνο. Καλά αυτά δεν γίνοντα ούτε στις πλέον υποανάπτυκτες φυλές τις Αφρικής . ¨Τραβήξτε Έλληνες κουπί για να κάνει ο Φύλαρχος Σκι. Κάποιοι τέλος πάντων απο αυτούς που ψηφίσαμε στο ΠΑΣΟΚ δεν έχει τα Αρ@@δια να πεί κάτι.

  17. Απόστολος Γ. avatar
    Απόστολος Γ. 04/06/2011 10:00:28

    Ένας πολύ μεγάλος αριθμός ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ είναι "Δημοκράτες" (κομματόσκυλα του ΠΑΣΟΚ) που περίμεναν να φύγει η "επάρατη" δεξιά για να διορίσουν τα "καϊνάρια" τους στο Δημόσιο. Δεν τους βγήκε και είναι αποφασισμένοι να τα κάνουν λαμπόγυαλο . Φυσικά δεν λένε αυτό αλλά ντεμέκ τους φταίει το Μνημόνιο!!!

    Είμαι σε μικρή πόλη και τους γνωρίζω έναν προς έναν και στο σύνολο τους είναι κοπρόσκυλα δημόσιοι υπάλληλοι που τις ώρες εργασίας είναι στις καφετέριες και τα τσιπουράδικα της παραλίας.....

    Όχι επίτροπους , αλλά κυβέρνηση ξένων χρειαζόμαστε......

    • dacord avatar
      dacord @ Απόστολος Γ. 04/06/2011 11:49:05

      Απόστολος Γ.
      ==
      τις ώρες εργασίας είναι στις καφετέριες και τα τσιπουράδικα της παραλίας
      ==
      Μηπως εισαι υπερβολικος?

      Και εσυ ,για ναχουμε καλο ρωτημα, τι ¨κουσουρι" εχεις και τους .."παρακολουθεις??
      Και αποφανθηκες οτι ειναι και πασοκοι που δεν ..βολευτηκαν?

      Μακαρι νατανε και πασοκοσκυλα. Θατανε θριαμβος.
      Αλλα με οσα πασοκοσκυλα μιλαω ,μου λενε :
      "ναι ετσι ειναι αλλα τι να κανουμε"? Να ερθει παλι η.."δεξια"???
      Ο .."χοντρος" ο ανικανος ο ετσι ο πειξαι ο δειξαι??
      Βλεπεις τα πασοκοσκυλα καταπινουν αμασητη την τροφη που τους ταιζει το ΜΕΓΚΑ και λοιπα πουλημενα ΜΜΕξαπατησης..

      • Απόστολος Γ. avatar
        Απόστολος Γ. @ dacord 04/06/2011 13:10:15

        Όταν κανείς γράφει τι πραγματικά συμβαίνει είναι υπερβολικός , έχει κουσούρι , δεν είναι ακριβώς έτσι αλλά λίγο διαφορετικά και δίνουμε άφεση αμαρτιών σε τρωκτικά που κάνουν αυτό ακριβώς που λέω.

        Όταν τους γνωρίζω όλους δεν χρειάζεται να είναι κανείς περίεργος.

        Ξέρεις ότι υπάρχουν καλλιτεχνικοί οργανισμοί Δήμων που απασχολούν (χωρίς να είναι πουθενά) 700 άτομα και κάποια από αυτά ζουν σε άλλες πόλεις , έχουν άλλες δουλειές και εισπράττουν 2-4 χιλιάδες το μήνα;

        Άσχετο : Οι "Γιατροί χωρίς Σύνορα" αναφέρουν οτι το
        Υπουργείο τους έχει "χρεώσει" με 3,2 εκατομμύρια, ενώ αυτοί έχουν πάρει μόνον 1,2 εκατομμύρια. Τι έγινε με την υπόθεση;
        Κάποια κομματόσκυλα εισαγγελείς της ΝΔ δεν άφηναν να πέσει τίποτα κάτω. Οι τωρινοί τι κάνουν; Ψάχνουν να βρουν πρόεδρο οργανισμού που παίρνει περισσότερα από τον Πρόεδρο του ΑΠ να ζητήσουν αναδρομικά;

  18. dacord avatar
    dacord 04/06/2011 13:19:07

    Ξέρεις ότι υπάρχουν καλλιτεχνικοί οργανισμοί Δήμων που απασχολούν (χωρίς να είναι πουθενά) 700 άτομα και κάποια από αυτά ζουν σε άλλες πόλεις , έχουν άλλες δουλειές και εισπράττουν 2-4 χιλιάδες το μήνα;
    ==
    Δεν το αποκλειω . Αλλα εχεις χασει..επεισοδια. Για ριξε μια ματια εδω να δεις τι γινεται με τις ΜΚΟ!! . Μιλαμε κλεβουνε ΔΙΣ ευρω ..ΝΟΜΙΜΑ!!!!!
    Και μου λες τωρα για κατι .."ψωροχιλιαρικα"!!

    Για δες εδω:


    h--p://www.paron.gr/v3/new.php?id=4056&colid=37&catid=34&dt=2005-07-03%200:0:0&page=2&mode=1&page=1&mode=1&page=17&mode=1&page=16&mode=1&page=15&mode=1&page=14&mode=1&page=13&mode=1&page=12&mode=1&page=11&mode=1&page=10&mode=1&page=9&mode=1&page=8&mode=1&page=7&mode=1&page=6&mode=1&page=5&mode=1&page=4&mode=1&page=3&mode=1&page=2&mode=1&page=1&mode=1&page=2&mode=1&page=3&mode=1&page=4&mode=1&page=5&mode=1&page=6&mode=1&page=7&mode=1&page=8&mode=1&page=9&mode=1&page=10&mode=1&page=11&mode=1&page=12&mode=1&page=13&mode=1&page=14&mode=1&page=15&mode=1&page=16&mode=1&page=17&mode=1&page=1&mode=1

  19. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 05/06/2011 01:31:49

    Δεν τον βλέπω να έχει σκοπό να φύγει ο κα%%$ης!!!!!
    Δεν φτάνει το σύνταγμα φαίνεται!