#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/04/2011 19:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ψεύτης και ο κλέφτης....



Μια του κλέφτη: Θυμάστε το περίφημο e-mail του τορναδόρου από την Κρήτη, τι πανικός έγινε και τι πολιτική προβοκάτσια στήθηκε μια και άμεσα η κυβέρνηση είχε κατηγορήσει τη ΝΔ ότι διακινεί τέτοιες φήμες.....

Ακόμη ψάχνουνε τον τορναδόρο.

Δυο του κλέφτη: Αίτημα εισαγγελικής έρευνας για διακίνηση φημών που επηρέασαν την πορεία των αγορών εξέδωσε χθες 20 Απριλίου 2011, το υπουργείο Οικονομικών με τη σύμφωνη γνώμη του πρωθυπουργού (πριν την κάνει για διακοπές).

"Επειδή κάθε διακίνηση ψευδών ειδήσεων είναι ικανή να δημιουργήσει ανησυχία στο ευρύτερο κοινό, το Υπουργείο Οικονομικών θα ζητά εφεξής τον εντοπισμό και παραδειγματική τιμωρία των υπευθύνων, εξαντλώντας κάθε νόμιμο μέσο".

Ετοιμάζονται οι "Άγγελοι του Τσάρλυ" για να απαγάγουν τα μεγαλοστελέχη της Citi Group του Λονδίνου.

Αλλά...

"Νέο ρεκόρ πάνω από τις 1.400 μονάδες βάσης καταγράφει τη Μ. Τετάρτη το spread των ελληνικών δεκαετών ομολόγων, μετά από τις δηλώσεις του σύμβουλου της γερμανικής κυβέρνησης ότι η Ελλάδα ενδεχομένως να χρειαστεί αναδιάρθρωση του χρέους της."

Επιστήμονες τα παλικάρια.

Διασπορά ψευδών ειδήσεων είναι ρεεε.., μην μασάτε.

Τρεις και η κακή τους μέρα:

20 APR 2011, Wall Street Journal.

Για περίπου ένα χρόνο, η επίσημη άρνηση της Ευρώπης να αναγνωρίσει ακόμη και το ενδεχόμενο ελληνικής αθέτησης εξόφλησης του χρέους  αγγίζει τα όρια του κωμικού. Αλλά με τα ελληνικά διετή ομόλογα να αποφέρουν 20% και τα CDS να αποτιμώνται ως εάν η αθέτηση εξόφλησης του χρέους είναι πιο πιθανή να γίνει από το να μη γίνει, η άρνηση της ΕΕ έχει γίνει από διασκεδαστική επικίνδυνη.



Οι αναφορές των Media αυτήν την εβδομάδα παρέπεμπαν σε Έλληνες, Γερμανούς και στελέχη της ΕΕ και του ΔΝΤ οι οποίοι ανώνυμα παραδέχονταν το αυτονόητο: Ακόμα και αν η Ελλάδα πληροί τους στόχους που συμφωνήθηκαν στο πακέτο διάσωσης της, θα επιβαρυνθεί με ένα χρέος που δεν είναι βιώσιμο, το οποίο κάνει μια αναδιάρθρωση των υπόλοιπων οφειλών, που πλησιάζει τώρα πλέον το 150% του ΑΕΠ, κάτι το αναπόφευκτο. Όλες αυτές οι αναφορές μέχρι στιγμής έχουν επιτευχθεί με την επίμονη άρνηση από εκπροσώπους τύπου και άλλους αξιωματούχους....



Ρουφήχτε τ' αβγό σας.

Άντε ¨Καλή Αναστ...." , κομμένο όπως θέλει ο κυρ-Δήμαρχος.

GS

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρκουδιάρης avatar
    Αρκουδιάρης 21/04/2011 19:28:33

    Κυβέρνηση για τα πανηγύρια.

  2. Ευμένης avatar
    Ευμένης 21/04/2011 19:34:09

    Φταίει ο γάιδαρος, βαράμε το σαμάρι..

  3. spiros avatar
    spiros 21/04/2011 19:43:11

    Η Κυβέρνηση αυτή έχει πολλούς ΛΑΓΟΥΣ.
    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/04/2011 20:20:36

    Έχει επέμβει η Europol. Αλλά ψάχνουν και γι αλυσίδα συνεργατων στην Αθήνα.
    Είναι σοβαρό. Μέσα στο Μάιο λήγουν πολλές σειρές CD's.
    Μια ενδιαφέρουσα ανάλυση έχει και ο 'Επενδυτής" που κυκλοφορεί - αλλά δεν ξέρω πόσο πλήρης είναι.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ο Θείος 21/04/2011 20:46:26

      Tους έχουν μπλέξει τους μηρούς τους, ουτε να μεταφράσουν σωστά δεν είναι ικανοί.

      Διάβασε εδώ το email όπως δημοσιεύθηκε στην FT Alphaville:

      A Greek farce
      Posted by Joseph Cotterill on Apr 21 18:14.

      Now — far be it from FT Alphaville to tell the Athens public prosecutor what to do, however…

      Greece’s finance ministry has blamed a bank trader’s email for spreading rumours that the country will default this weekend. (We’re going to point out, again, that this timing is utterly silly.)

      The bank was Citigroup.

      By Thursday afternoon, the Greek newspaper Imerisia was carrying a purported copy of the Citi email (and, inter alia, reporting that Greece has asked Interpol to store the email).

      (Who do they think they’re dealing with? SPECTRE?)

      We’re not going to mention the banker involved, because quite frankly, this is absurd, but we will note this bit of the purported email (emphasis ours):
      email:
      " MKT NOISE Over the last 20min, there seems to be some increased noise over Gr debt restructuring as early as this Easter weekend. Spreads are moving wider now with 2y spread +100 from +35 at midday, while Gr banks are at -4%, -6% vs +2% in the morning.

      The last few days the talks over Gr restructuring/rescheduling have intensified, despite the ongoing denials by Gr and foreign officials.

      If a credit event takes place it is crucial to see what the terms would be as a haircut would have a much different outcome vs an extension of maturities."

      Oops! That’s not a bit, that’s all of it. Firstly, does this look like criminal manipulation of markets to you? We shall leave it to our readers to consider. We wish to focus on the timings of those Greek bank comments.

      Right. The email has a time-stamp of 16:42:37.

      We understand that this is Athens time.

      It is two hours ahead of London time. 14:42:37, to be precise.

      From approximately 1400 (London time) on Wednesday 20 April, it can be seen on any Bloomberg terminal that Greek bank stocks began to sell off.

      The evidence…

      1400 onwards — NATIONAL BANK OF GREECE

      1415 onwards — EFG EUROBANK ERGASIAS

      1422 onwards — ALPHA BANK

      1424 onwards — PIRAEUS BANK

      (NB – It used to be about CDS. Now it’s about propping up bank stocks. Pathetic)

      Therefore we cannot conclude the rumour started with Citigroup or that Citigroup’s email started the Greek bank sell-off. Despite official claims to the contrary. Someone else’s rumour, it would appear, if rumour it was.

      Despite plenty of past form in beleaguered sovereigns lashing out at bystanders… you might think it’s crazy for us to defend just one bank like this when there’s so much else going in Greece.

      And we agree: the real injustices have always been inflicted on ordinary Greeks, being asked to suffer for the mistakes of their governments in lying about the national debt, and being asked (obscenely!) to suffer to protect other countries’ banks.

      However, there is a wider, worrying sign here.

      The time is coming, and it is coming soon, when Greece will be negotiating with creditors on the terms of a restructuring. The creditors will be expecting that Greece will play by the rules if there’s to be any hope of recovering anything from its defaulted bonds, and if they hope to come back to Greece as a source of investment.

      If this is how some Greek officials use the law before the default, just how do you think they’re going to use it after a default?

      Do bondholders really want to stay around to find out?

  5. NIKOS avatar
    NIKOS 21/04/2011 20:56:17

    ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΖΟΥΝ Ο ΔΕ ΓΚΙΩΡΓΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ.ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΕ ΜΑΣ.

  6. Xmm avatar
    Xmm 21/04/2011 21:07:40

    Το ζήτημα είναι ότι με αυτά και αυτά έχουν απομακρύνει το κόσμο απο τητν ουσία του προβλήματος. Ότι η πολιτική παπακ γαπ και μνημονιου απέτυχαν παταγωδως!

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/04/2011 21:25:27

    Σε λιγες μερες εχουμε επετειο του Καστελοριζου και του ΓΑΠ !!! χαχαχαααα
    Μεχρι τελος Απριλιου... τα νεοτερα και Ιουνιο η λυπητερη.

    Οταν ο Φωτοπουλος δεν δινει εξηγησεις για το που πηγαν τα ΛΕΦΤΑ ....ΓΑΠ.... περιμενει κανεις να μας πει εσυ ????

    ΠΠ

    • Αλέξης avatar
      Αλέξης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/04/2011 14:37:51

      Το ξαναείπα: Το ΠΑΣΟΚ θα προτιμήσει να χρεωκοπήσει τη χώρα παρά να πειράξει τρίχα απ' το Φωτόπουλο και τ' άλλα παιδιά.

  8. helas george avatar
    helas george 22/04/2011 11:07:04

    ΑΣΧΕΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΦΩΤΟ ΤΩΝ ΕΓΚΑΙΝΙΩΝ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΟΥ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΥΦΠΕΣ ΝΑΥΑΡΧΟ κ. ΧΗΝΟΦΩΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΣΤΟΥΣ "ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΥΣ" Η (ΔΙΑΖ) ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΚΤΛ των σωματων ασφαλειας που φανταζομαι κατοικοεδρευουν ΕΚΕΙ" ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΘΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ (ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΠΩΘΕΙ ΕΔΩ) ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΔΕΙ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΛΑΦΟΥΖΟΥ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΑΝ ΑΓΓΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΜΕ ΣΤΕΛΕΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΝΑ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ!!!!!!!!!ΑΝΤΕ Γ..... ΤΗΝ ΔΗΘΕΝ ΕΜΜΟΝΗ ΜΕ ΤΟ '21 ΠΙΑ ΘΕΑΤΡΑΚΙ!!!!!