#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/01/2013 19:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο χρόνος σταμάτησε για να ακούσει τον Καμίνη



Η γιορτή της αλλαγής του χρόνου του Δήμου Αθηναίων έλαβε χώρα φέτος στο Θησείο, όσο πιο μακριά γίνεται από το δέντρο-σκαλωσιά οικοδομής στο Σύνταγμα, διότι προφανώς ούτε η διοργανώτρια αρχή άντεχε να την βλέπει.

Μετά από μια υπέροχη συναυλία τραγουδιστών με ξυρισμένες κεφαλές (μάλλον για να «πιάσουμε» και από το κοινό του Μιχαλολιάκου) με τα καλύτερα αμερικάνικα παραδοσιακά τραγούδια -γκώσαμε στο White Christmas, αν και οι διάλογοι των τραγουδιστών πριν από τα τραγούδια μας διαβεβαίωσαν πως εν τέλει όντως γνωρίζουν ελληνικά- φτάσαμε στην Αλλαγή του Χρόνου, την οποία θα εσάλπιζε ο Δήμαρχος Γιώργος Καμίνης.

Ο Δήμαρχος προσήλθε στο βήμα με ένα πάκο χαρτιά και άρχισε την ομιλία του για το 2013, η οποία μάλλον είχε ως πρώτιστο σκοπό να νουθετήσει τους πολίτες σχετικά με την Χρυσή Αυγή, εν τέλει διαφημίζοντάς την. «Επιλέξαμε την σκιά της Ακρόπολης, όπου γεννήθηκε η Δημοκρατία»...

Το πρόβλημα όμως, είναι ότι σε κάποια φάση... άλλαξε ο χρόνος, αλλά ο Καμίνης συνέχιζε ακάθεκτος! Ακουγόταν από πίσω, από κάποιες παρέες: «Πέντε... Τέσσερα... Τρία... Δύο... Ένα...» και ο Καμίνης: «Δημοκρατία όμως δεν είναι μόνο ο διάλογος. Είναι και η κοινωνική δικαιοσύνη». Χαμός από πίσω, φιλιά, ευχές, στα άλλα... κανάλια ο χρόνος είχε ήδη μπει, ο Καμίνης τα δικά του: «Μια κοινωνία μπορεί να αφήσει πίσω της χνάρι ανεξίτηλο... Η βία...». Ενώ όλοι είχαν ηρεμήσει και έβαζαν πλέον πλώρη για το... 2014, ο Δήμαρχος άρχισε με δυο λεπτά καθυστέρηση την αντίστροφη μέτρηση, αποδεικνύοντας πως αν κάτι πήρε από τις κομματικές δυνάμεις που τον στήριξαν, αυτό είναι η «ώρα ΠΑΣΟΚ».

Τουιτάρουν οι τάλαινες πολίτες, αλλά τί να κάνουν οι έρμοι: «Μπήκε το '13; Γιατί εδώ ακόμα μιλάει ο Καμίνης...» «Καμίνης, ο Δήμαρχος που τετραγωνίσε το δέντρο και έχασε την αλλαγή του χρόνου!» «Έχασε τη μάχη με το χρόνο ο Καμίνης στην αλλαγή του έτους» «5...4...3...2...1... και ο Καμίνης στον κόσμο του» «Στην Αθήνα ο χρόνος αλλάζει μόνο όταν το αποφασίσει ο Καμίνης. Γατάκι Τσακ Νόρις...» «Αν ο Καμίνης θεωρεί το λόγο του πιο σημαντικό από την αλλαγή του χρόνου, φαντάσου τι θεωρεί τους Αθηναίους» «Τρεις η ώρα. Σε ποιον αριθμό είναι ο Καμίνης;» «Ο Καμίνης ζήτησε λύτρα για να αφήσει το 2012 ελεύθερο να φύγει» «Πάλι καλά να λέμε που ήταν ο Καμίνης. Αν ήταν ο ΓΑΠ θα άρχιζε να μετράει κανονικά. 1,2,3,4,....»...

Μετά την... εκπρόθεσμη είσοδο της νέας χρονιάς, συνεχίσαμε με ένα παραδοσιακό τραγούδι των Scorpions, "Hurricane", το οποίο ψέλνεται ως παραδοσιακά κάλαντα στα Ζαγοροχώρια...

Μετά ψάξαμε στο Youtube το «Αρχιμηνιά κι αρχιχρονιά», για να ακούσουμε όσα ακούγαμε τόσα χρόνια στην αλλαγή του χρόνου και μας τα στέρησε η κρατική τηλεόραση και ο ιντερνάσιοναλ Δήμος μας...

Τελικά, οι Μάγιας μπορεί και να είχαν δίκιο.

Αστυάναξ Καυσοκαλυβίτης,



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θποροθ avatar
    Ο Θποροθ 01/01/2013 19:50:48

    Ωρε Καψοκαλυβα,
    εδω οι αλλοι μας πηγαν 40 χρονια πισω,
    τα δυο λεπτα του Καμινη σε πονεσαν εσενα;

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Ο Θποροθ 01/01/2013 20:10:41

      Αυτα τα 2 λεπτα κρατησαν εναν αιωνα σπορε οποτε τι ειναι τα 40 χρονια μπροστα στον αιωνα του γιγαντα Καμινη ασε που λαθεψε και ειπε ''οτι το 2013 δεν θαναι δυσκολο ..'' μετα τα μπερδεψε για λιγο ειπε ''..θαναι ευκολο ΄΄ ''οχι θαναι δυσκολο '' ειπε τελικα και ξεμπερδεψε και μαζι μ'αυτον ξεσπασε και το γελιο της παρεας !!

    • Ἀθτυάνακθ Καυθοκαλυβίτηθ avatar
      Ἀθτυάνακθ Καυθοκαλυβίτηθ @ Ο Θποροθ 02/01/2013 00:54:43

      @ο θπόροθ

      Θπόρε,
      ὅλα τὰ βλέπουμε - ὅλα τὰ σχολιάζουμε.

  2. Ηλίας Κοντάκος avatar
    Ηλίας Κοντάκος 01/01/2013 20:02:10

    Το θέμα της ανάρτησης δεν είναι αν έχουν κάποια ιδιαίτερη σημασία τα λεπτά που χάθηκαν λόγω της ομιλίας Καμίνη. Το θέμα είναι αν σήμερα, παρά την κρίση που βιώνουμε, οι αξιωματούχοι εξακολουθούν να διακατέχονται από αλαζονεία και φιλαυτία. Δυστυχώς, όταν ένας πολιτικός, αντί να δώσει το σήμα της αλλαγής του χρόνου, που είναι και ο λόγος της εκδήλωσης, προτιμά να ολοκληρώσει μια ομιλία άνευ ουσίας και αξίας, στα μισά της οποίας οι περισσότεροι κατά πάσα πιθανότητα θα είχαν ήδη πάρει τον δέκατο τρίτο, δείχνει ότι έχει την εντύπωση πως ο εαυτός του είναι πιο σημαντικός από τα τεκταινόμενα και ότι όλοι του οφείλουν την προσοχή και την υπομονή τους ωσάν το αντικείμενο της εκδήλωσης να μην ήταν ο εορτασμός της πρωτοχρονιάς, αλλά ο ίδιος. Η συγκεκριμένη πράξη του Καμίνη αποκαλύπτει τον απύθμενο ναρκισσισμό πολλών από τους πολιτικούς μας, που, όπως όλα δείχνουν, παραμένουν αδιόρθωτοι και αποχαμένοι στον κόσμο τους, σε ένα παράλληλο σύμπαν, δίπλα στις αυλές με τους ροζ ελέφαντες και τους κίτρινους καρχαρίες.

  3. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 01/01/2013 20:10:14

    Λίγο νά καθυστεροῦσε ἀκόμη θά ἔλεγε τό Χριστός Ἀνέστη..

    • ~Mara~ avatar
      ~Mara~ @ Κυθήριος Τ. 01/01/2013 20:37:05

      Χα χα...! Καλό...

      Αγαπητέ Κυθήριε, σου εύχομαι για το 2013 με μιά μαντινάδα,
      "Χαρές μεγάλες της ζωής,
      το χρόνο αυτό να ζήσεις,
      τόσες πολλές που να μπορείς
      και σ άλλους να χαρίσεις"

      Καλή Χρονιά με ΥΓΕΙΑ πάνω από ΟΛΑ!!!!

      • Κυθήριος Τ. avatar
        Κυθήριος Τ. @ ~Mara~ 01/01/2013 22:48:30

        Mara μου σ' εὐχαριστῶ πολύ γιά τήν ἀφιέρωση.
        Σοῦ εὔχομαι τήν καινούργια χρονιά νά ἔχεις ὅ,τι ἀγαπᾶς καί νά ἀγαπᾶς ὅ,τι ἔχεις.
        Καλή χρονιά μέ ὑγεία καί νά χαίρεσαι τήν οἰκογένειά σου!

  4. ΚΟΥΡΙΑΛΟΣ avatar
    ΚΟΥΡΙΑΛΟΣ 01/01/2013 21:02:48

    Κατ'αρχάς " χρόνια πολλά κ καλή χρονιά σε όλους".
    Ακόμα και στον πιο "αχώνευτο" Δήμαρχο όλων των ετών.
    (Αν κατάλαβε βέβαια ότι άλλαξε ο χρόνος!!!).-
    Μ'αυτό το τερατούργημα του Συντάγματος έχω πολυ θυμώσει..
    Δείχνει ότι πολλές φορές,διαφεντεύουν τα κοινά,άνθρωποι με κιτς
    αισθητική,με ιδεολογία της αρλούμπας κ το χειρότερο "ξερή ψυχή"!
    Αντε να περιμένεις μια στάλα ελπίδα στη δυστυχία μας από τέτοιους
    τύπους "άχρωμους, άοσμους, άγευστους". Και "ψευτοπροοδευτικούς"!
    Από ανθρώπους; που στην ουσία κ με κάθε αφορμή κ ευκαιρία επιδιώκουν
    τη μείωση ή την κατάργηση αξιών, ηθών κ εθίμων. Τι άλλο να πω.
    "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ"!!!
    Καλή Χρονιά!

  5. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 01/01/2013 21:09:30

    χαχαχα, απιστευτο, ο τυπος δεν εχει καμια αισθηση του χρονου. Απο κατω ειχαν αρχισει να του φωναζουν αντε ρε τελειωνε... αλλα θα μου πεις εδω εγινε Δημαρχος μεχρι κι ο Φασουλας, στο Καμινη θα κολλησουμε. Α ρε καημενη Ελλαδα...

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 01/01/2013 21:38:08

    Συνεχίζει να πιστεύει ο Καμίνης ότι η Αθήνα είναι μια καθαρή κι ασφαλής πόλη

    Εμείς Τότε Που Ζούμε;
    Σε συνέντευξη που παραχώρησε ο Δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης ανέφερε μεταξύ άλλων και τα εξής: «Δεν συμφωνώ με την άποψη ότι η Αθήνα είναι μία βρώμικη και ανασφαλής πόλη. Έχουν γίνει πρόοδος στον τομέα της ασφάλειας, τον τελευταίο καιρό, και όποιος περπατάει στην Αθήνα, μπορεί να σας το πει. (Εμείς δεν περπατάμε, πετάμε)!

    Η προσπάθεια συνεχίζεται, κάθε μέρα κάνουμε ένα βήμα, (εμείς θα κάνουμε ένα φτερούγισμα), το ζήτημα είναι το βήμα αυτό να γίνεται σταθερά, να διασφαλίζουμε τη θέση μας και να πηγαίνουμε στο επόμενο. Αυτό το μήνυμα θέλω να στείλω στους Αθηναίους. Το ξέρω υπάρχουν πολλά πράγματα που είναι δύσκολα, η καθημερινότητα εξακολουθεί να είναι δύσκολη, αλλά η προσπάθεια γίνεται και θα συνεχίσουμε να πιέζουμε προς αυτή την κατεύθυνση. Είδα τόσο κόσμο στις γιορτές στην πλατεία Συντάγματος και στις γύρω γειτονιές, που δεν τον έχω ξαναδεί».

    Λόγω αλλαγής του νέου έτους θα σας αφήσουμε να σχολιάσετε μόνοι σας την παραπάνω δήλωση, μην σας στερήσουμε την χαρά!
    (makeleio.gr | 01 Ιανουαρίου 2013 | 02:45)

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ η Dimi 01/01/2013 22:55:22

      Dimi καλή κι εὐλογημένη χρονιά μέ ὑγεία.Ἄσε τόν Καμίνη στόν κόσμο του,δέν τόν χαίρεται οὔτε ἐκεῖνος....

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Κυθήριος Τ. 01/01/2013 23:57:05

        Χρόνια Πολλά και σε σένα και στην οικογένειά σου, αγαπητέ Κυθήριε. Τον εν λόγω δήμαρχο 5000 λαθραίοι τον ψήφισαν και επειδή συμβαίνει να έχουμε μνήμη, την αμέσως επομένη της "εκλογικής νίκης" και χωρίς καν να ζητηθεί η τυπική έστω άδεια του νέου δημάρχου, με σοκ και δέος μάθαμε τι είναι οι κωλοτούμπες-μεϊντάνια και με δυσφορία είδαμε τα Προπύλαια να κατακλύζονται από λαθραίους "πιστούς" του ισλάμ με τη σημαίες του Χάρου με τα δρεπάνια . Όνειδος! για το οποίο η αδιαφορία του καναπεδάτου εκλογικού σώματος αποκλειστικά έχει βαρύτατη ευθύνη και το οποίο σε καμία των περιπτώσεων δεν θα επιτρέψουμε να επαναληφθεί. Λαθραίοι οι οποίοι το πολύτιμο Ελληνικό Ευρω-Διαβατήριο σε χαρτί τουαλέτας υποβίβασαν και ψηφοθηρικά (ελέω πρασινο-σοβιέτ παπατζήδων και ραγκουσαίων) ρυθμιστές της ζωής μας έγιναν, σε καμία των περιπτώσεων Δεν πρόκειται να τους ανεχθούμε, έστω και αν χρειαστεί οι επόμενες δημοτικές εκλογές Να Ακυρωθούν (εάν ο προκλητικός εν λόγω, ερήμην μας αποφασίσει και πάλι υποψήφιος δήμαρχος Αθηνών να είναι). Καταστροφική πολυτέλεια για αδιαφορίες, εφησυχασμούς και μανδραγόρες, οι Ελληνες πλέον, ΔΕΝ έχουμε. Τα αλγεινά αποτελέσματα της θολοκουλτουριάρικης προοδευτικότητας, μέχρι μυελού οστέων τα βιώνουμε.

        • takis400 avatar
          takis400 @ η Dimi 02/01/2013 17:38:06

          kαλη χρονια,αγαπητη dimi συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου και να προσθεσω,πως μαζι με τον αλλο απο θεσσαλονικη εκλεχθηκαν για να βοηθησουν στην παγκοσμιοποιηση της ελλαδος.Το δενδρο απλα δεν επρεπε να θυμιζει τιποτα χριστιανικο,αντιθετα ειναι ενα επιπεδο κατασκευασμα που θα μπορουσε να μπει στο κεντρο της βαγδατης.το πως εκλεχθηκαν αργα το βραδυ των εκλογων ειναι κοινο μυστικο στους γνωριζοντες,παντως οχι με τις ψηφους των δημοτων αυτων των δυο πολεων.Και παλι καλη χρονια.

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ η Dimi 02/01/2013 21:23:33

          Aγαπητοί Φίλοι Κυθήριε και Τakis400, τον εν λόγω γνώρισα ως "Συνήγορο του Πολίτη". Τυπολάτρης, προοδευτικός και μέχρι δακρύων, βαρετός. Και στις.. προχωρημένες συμπεριφορές του και στα καμώματά του με των Ελλήνων Δημοτών το χρήμα, έρχεται η ώρα οριστικά να μπει τέλος και τελεία. Κι επειδή αυτά που εμείς λέμε γίνονται πράξη, θυμηθείτε ποιά; οικογενειοκράτης πάμπλουτη (θυγατέρα κι αυτή με μεγαλοκατασκευαστή μπαμπά) και σύζυγος του τότε Αντιπροέδρου ΠΑ-ΣΟΚ (=Πανελλήνιος Συγκλονισμός) και εκτός συναγωνισμού υποψήφια δήμαρχος του ζηλευτού, βαθύπλουτου Δήμου Σαρωνικού (=Καλύβια + Παραλία Καλυβίων + Ανάβυσσος + Σαρωνίδα + Λαγονήσι (The Attica Riviera) + Παλαιά Φώκαια (Λαυρεωτική) + Κουβαράς (Λαυρεωτική), στις Δημοτικές Εκλογές 2010 - Από τον Α' Γύρο! - στο αρχοντικό της οριστικά τη στείλαμε για να ξεκουραστεί. Αυτό, δεν έχει προηγούμενο. Αυτό, δεν ήταν τυχαίο. Συνέβη επειδή, οι Δημότες ενωμένοι, με χρονοδιάγραμμα, στόχο, μετρήσιμο αποτέλεσμα και ύπνο στη καρέκλα, κάθετα ΟΧΙ είπαμε στη νέου τύπου κρατικοδίαιτη οικογενειοκρατία. Και τους “μεγαλοπρεπείς” αχμέτ και σουλτάνο με τα μαχαιροπίρουνα στον αέρα και τις πιατέλες άδειες για το μεγάλο φαγοπότι στη περιοχή, τους αφήσαμε (22+ τα Μνημόσυνα της Ελληνικής Κυριαρχίας, με την επίφαση της “τουριστικής ανάπτυξης” λέει, τα οποία συνυπέγραψαν [5/2010 και 1/2011], ο δραπέτης πρωθυπουργός ΔΝΤ Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου με τον μογγόλο-πορθητή. Αμφότεροι, με τα κασκόλ τα τυρκουάζ στο λαιμό τους τυλιγμένα, στα χρώματα της μπούρκας του ισλάμ, τα λατρεμένα)..

          "Το λεγόμενο ότι είμαστε μόνοι, είναι μύθος. Ποτέ οι Ελληνες δεν ήσαν μόνοι όταν ήσαν μονοιασμένοι" ~Σαράντος Καργάκος: ιστορικός, συγγραφέας, φιλόλογος, διακεκριμένος παιδαγωγός. Του οποίου η δημοφιλεστάτη εκπομπή για τα παιδιά (Δημοτικός!!! Ραδιοφωνικός Σταθμός της Αθήνας 9.84), πολύ ενόχλησε τον δήμαρχο κ. Γ. Καμίνη ο οποίος, ερήμην του κ. Σαράντου Καργάκου, διέκοψε την αγαπημένη των Ελληνόπουλων εκπομπή. Προφανώς, ο δήμαρχος κ. Γ. Καμίνης, αλλιώς ερμηνεύει το άρθρο 21 του Συντάγματος, § 2, το οποίο ορίζει: «Πολύτεκνες οικογένειες δικαιούνται ειδικής φροντίδας από το Κράτος.»

          Η επιστολή της Ανωτάτης Συνομοσπονδίας Πολυτέκνων Ελλάδος (ΑΣΠΕ) προς τον Αξιότιμο Κύριο Γεώργιο Καμίνη Δήμαρχο Αθηναίων Αθήνα, 11/3/2011, Πρωτ. 43 http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1497&Itemid=2

  7. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 01/01/2013 22:37:29

    Αυτοί οι Πασόκοι , φιλοαριστερο-σοσιαλιστές έχουν πλέον χάσει τόσο την αίσθηση του Χρόνου , όσο και την αντίληψη των "μετρημένων λόγων" !
    Μόνοι τους θ' ανοίξουν το Χρονοντούλαπο της Ιστορίας για να 'μπούν και δε θα το έχουν πάρει είδηση !!!...

  8. Δαναός avatar
    Δαναός 01/01/2013 23:04:31

    ...Μετά από μια υπέροχη συναυλία τραγουδιστών με ξυρισμένες κεφαλές (μάλλον για να «πιάσουμε» και από το κοινό του Μιχαλολιάκου) με τα καλύτερα αμερικάνικα παραδοσιακά τραγούδια -γκώσαμε στο White Christmas, αν και οι διάλογοι των τραγουδιστών πριν από τα τραγούδια μας διαβεβαίωσαν πως εν τέλει όντως γνωρίζουν ελληνικά- φτάσαμε στην Αλλαγή του Χρόνου, την οποία θα εσάλπιζε ο Δήμαρχος Γιώργος Καμίνης...
    Άπαιχτο!

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Δαναός 02/01/2013 01:08:11

      Καλὴ χρονιὰ πρεσβύτη Δαναέ!!!

  9. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/01/2013 01:18:48

    Έπρεπε να παίξουν το τραγούδι που είχε ερμηνεύσει η Λίτσα Διαμάντη "Νύχτα στάσου, νύχτα στάσου, μια στιγμή" με παραλλαγμένο τον δεύτερο στίχο: "για να ακούσεις τον Καμίνη να ομιλεί". Κάνει και ομοιοκαταληξία.
    Το ηθικόν δίδαγμα, ή γαλλιστί "la morale de l'histoire", είναι ότι η ροζ Αριστερά είναι τόσο υπερφίαλη που νομίζει ότι υπερβαίνει και τον χρόνο....

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΒΙΣ 02/01/2013 02:15:45

      Την είδε και «χρονοκράτωρ» (τίτλος των αειμνήστων ημών Ρωμαίων αυτοκρατόρων, με άλλο εννοιολογικό υπόβαθρο φυσικά) ο ελέω Ραγκούση μπεηλέρμπεης του Δυτικού Ισλαμαμπάντ (τέως Αθηνών).

  10. Agriemenos avatar
    Agriemenos 02/01/2013 03:48:01

    Και πέρσι τα ίδια (περίπου) δεν έκανε με το αμίμητο "5, 4, 3, 2, 1, μηδέν" (!)
    ΥΓ Και μετά εκτοξεύτηκε ο πύραυλος προς το φεγγάρι? :P
    Καλή χρονιά σε όλους! :)

  11. Ο Θποροθ avatar
    Ο Θποροθ 02/01/2013 05:30:24

    ε! δώστου να καταλαβει τοτε,
    δωσε και για μενα μερικες

  12. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 02/01/2013 06:01:27

    Καλημέρα ἀγαπητή μου Dimi,προσυπογράφω κι ἀκολουθῶ κάθε σου λέξη!
    Μακάρι ΑΥΤΗ ἡ ἀγωνιστική συνείδηση νά ἐπεκταθεῖ σέ ὅλη τήν Ἑλλάδα,σέ ὅλους τούς Ἕλληνες,ἤ σέ αὐτούς πού ἀγαποῦν πραγματικά τήν Πατρίδα μας.

  13. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 02/01/2013 06:05:53

    Καλό!!
    Φέτος ἄργησε ν' ἀνάψει τό φυτίλι..
    Καλή χρονιά!

  14. Aoratos avatar