#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/02/2011 13:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο χρυσός, η κυβέρνηση και το .... Mega



Ότι η Ελλάδα έχει τεράστιο και ανεκμετάλλευτο ορυκτό πλούτο, το ξέρουμε, δε χρειάζεται να μας το πει ούτε ο… Χαρδαβέλλας. Ότι πρέπει να αξιοποιηθεί είναι αυτονόητο, ειδικά ο χρυσός στη Μακεδονία και τα πετρέλαια στο Αιγαίο. Από εκεί όμως μέχρι να φτάσουμε να κατεβάσουμε τα παντελόνια σε εταιρείες - νταβατζήδες, ελληνικές και ξένες, απέχει πολύ. Μόνο με διαφανείς διαδικασίες κι αφού πρώτα εξασφαλίζεται η προστασία του περιβάλλοντος και δίνεται δουλειά σε ανθρώπους ενώ και το κράτος καρπώνεται σημαντικά οφέλη, μπορεί να παραχωρηθεί ο ορυκτός πλούτος της χώρας.

Η περίπτωση των Μεταλλείων Κασσάνδρας και του κοιτάσματος χρυσού στην περιοχή είναι παλιά ιστορία. Ο πανταχού παρών, επιχειρηματίας Γ. Μπόμπολας διεκδικεί μέσω της εταιρείας Ελληνικός Χρυσός μας άδεια για την επένδυση στη Χαλκιδική που θα γεμίσει τα άδεια (λόγω έλλειψης έργων) ταμεία του επιχειρηματία. Η καθυστέρηση της κυβέρνησης να δώσει την άδεια έχει προκαλέσει μεγάλο εκνευρισμό στον επιχειρηματία, εξού και η μια στο καρφί και μια στο πέταλο αντιμετώπιση της κυβέρνησης από τα μέσα του, ειδικά από το Mega.

Η επένδυση, φαίνεται να πάσχει σε ότι αφορά την περιβαλλοντική μελέτη και τους κινδύνους που κρύβονται για τον υδροφόρο ορίζοντα της περιοχής, θέμα για το οποίο αντιδρούν οι κάτοικοι. Κάποιες πληροφορίες κάνουν λόγο για άρνηση της Τ. Μπιρμπίλη να δώσει την άδεια, παρά τις ισχυρές πιέσεις που δέχεται από συντρόφους της να αφήσουν το Μπόμπολα να κάνει την επένδυσή του. Δεν είναι καθόλου τυχαίο ένα αλαλούμ που δημιουργήθηκε με το πρακτορείο Ρόιτερς το οποίο υποστήριξε ότι η Τ. Μπιρμπίλη δήλωσε πως δεν είναι έτοιμη η κυβέρνηση να δώσει την άδεια στην Ελληνικός Χρυσός. Αμέσως η μετοχή της μητρικής καναδικής μεταλλευτικής European Goldfields, βούτηξε 20% στο χρηματιστήριο και από το ΥΠΕΚΑ έτρεχαν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα.

Η ουσία είναι ότι μαίνεται παρασκηνιακός πόλεμος για την άδεια με πιέσεις από τον επιχειρηματία να προχωρήσει η δουλειά αλλά και με κανέναν να μην αναλαμβάνει την ευθύνη μιας υπογραφής που θα τον έφερνε απέναντι από όλη την ελληνική κοινωνία.

Από την άλλη, η απόφαση της Κομισιόν να ζητήσει από την εταιρεία να επιστρέψει 15 εκατ. ευρώ στο ελληνικό δημόσιο ως παράνομες επιδοτήσεις, έχει προκαλέσει μεγάλο εκνευρισμό. Υπενθυμίζεται ότι η υπόθεση αφορά χρήματα που δόθηκαν στην Ελληνικός Χρυσός για τα κρατικά μεταλλεία τα οποία στη συνέχεια πουλήθηκαν με αδιαφανείς διαδικασίες.

Το φοβερό της υπόθεσης είναι ότι το να πληρώσει η εταιρεία 15 εκατ. ευρώ είναι σταγόνα στον ωκεανό της επένδυσης η οποία θα φτάσει το 1 δις. Αν δηλαδή η κυβέρνηση δώσει την άδεια που επιθυμεί ο επιχειρηματίας τα 15 εκατ. θα φανούν στην εταιρεία σαν χαρτζιλίκι.

 

Διαβάστε κι αυτό:

Nα πως πούλαγε το ΠΑΣΟΚ: Κοψοχρονιάς, χωρίς ανοικτό διαγωνισμό…

http://www.antinews.gr/2011/02/25/87553/

 

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/02/2011 13:35:20

    Κουτρας...
    "Όπως κάθε µεγάλος όµιλος, έτσι και η Ελλάκτωρ, για να µπορέσει να αναπτυχθεί και να επενδύσει σε επιχειρήσεις εντάσεως κεφαλαίου, χρειάζεται µεγάλη ρευστότητα, που µόνο οι τράπεζες διαθέτουν. Ο δανεισµός του οµίλου, συµπεριλαµβανοµένων και των δανείων που έχουν λάβει οι εταιρείες παραχωρήσεων ύψους 950 εκατ. ευρώ, ανέρχεται στο ποσό του 1,7 δισ. ευρώ. Από αυτά, 460 εκατ. ευρώ αφορούν δάνεια που έχουν τοποθετηθεί σε επενδύσεις, όπως ενέργεια, παραχωρήσεις (συµµετοχή µας στο µετοχικό κεφάλαιο), περιβάλλον, ακίνητα, µεταλλεία και λατοµεία. Τα υπόλοιπα 265 εκατ. ευρώ, µαζί µε τις υπόλοιπες υποχρεώσεις, αφορούν κεφάλαιο κίνησης του οµίλου και εξυπηρετούν τζίρο 1,8 δισ. ευρώ. Συνεπώς ο όµιλος είναι θωρακισµένος για να αντεπεξέλθει στην κρίση...>!!!!!!!!!!!!!!!!!!! "

    " Το ανεκτέλεστο της Άκτωρ στις αρχές του 2010 προσεγγίζει τα 3,5 δισ. ευρώ. Με το νέο έργο στη Ρουµανία θα ξεπεράσει τα 4 δισ. ευρώ. Σήµερα, ο τζίρος µας στο εξωτερικό φτάνει στο 35% του ετήσιου κύκλου εργασιών. Αυτό µας κάνει αισιόδοξους για µια παραγωγή την επόµενη τριετία κατά πολύ πάνω από ένα δισ. ευρώ το χρόνο. Τα εργοτάξια κλείνουν όταν τελειώνουν τα έργα που υλοποιούν, δεν υπάρχουν µόνιµα εργοτάξια στην κατασκευή των έργων. Οι δε απασχολούµενοι τα τελευταία χρόνια είναι λίγο πολύ στα ίδια επίπεδα. "

    Με ανεκτελεστο περσυ 3.5Δις Ευρω !!!! δεν βγαινουν?? χαχαχαχααααααα

    Αλλου το δουλεμα μπαρμπα γιωργο μου.. οχι εδω μεσα !!!... κανει τζιζ.

    Αντε... γιατι εχω κ αλλα...........

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/02/2011 13:38:00

      να συπμληρωσω...

      «Η Θεσσαλονίκη έχει ανάγκη από µια υποθαλάσσια σήραγγα. Χωρίς ένα τέτοιο έργο, η πόλη συνεχώς θα υποβαθµίζεται και θα µειώνεται η οµορφιά του ιστορικού της κέντρου»

      χαχαααααααααααα καιγονατια για τις ομορφιες του Ιστορικου Κεντρου της Θεσσαλονικης.... δε μας λενε εκει στο ΕΘΝΟΣ τι λενε για το Σκοπιανο, τα Ελληνοτουρκικα... τον Τσουκρατο, τον Ακη, το Σημιτη ...????

      Να ρωτησω τους ΧασαποΤρεμοΝτερηδες να μαθω?? ΟΥΣΤ

      ΠΠ

  2. Γιώργος C avatar
    Γιώργος C 26/02/2011 13:41:27

    " Ότι πρέπει να αξιοποιηθεί είναι αυτονόητο, ειδικά ο χρυσός στη Μακεδονία και τα πετρέλαια στο Αιγαίο."

    Δεν είναι αυτονόητο και σηκώνει πολλή συζήτηση για το ΠΟΤΕ πρέπει να αξιοποιηθούν.
    Η Αμερική έχει τεράστιο ορυκτό πλούτο, προτιμα όμως να εισάγει και να διατηρεί τον δικό της ως στρατηγικά αποθέματα.
    Στην περίπτωσή μας, η εκμετάλλευση του ορυκτού πλούτου σε συνθήκες χρεωκοπίας θα καταλήξει σε ξεπούλημα.Είτε έπρεπε να γίνει μία δεκαετία πριν, όταν δεν ήμασταν κολλημένοι στον τοίχο, είτε αργότερα.

    • ΑΡΕΣΜΑΡΕΣ avatar
      ΑΡΕΣΜΑΡΕΣ @ Γιώργος C 26/02/2011 14:15:15

      +1000
      έχεις απόλυτο δίκιο.
      Υπό τις σημερινές συνθήκες εκμετάλλευση των πλουτοπαραγωγικών πηγών σημαίνει ότι θα τις πάρουν μεγάλες πολυεθνικές που θα βγάζουν ένα σκασμό λεφτά και η Ελλάδα θα πάρει ψίχουλα ( τα οποία ψίχουλα εν συνεχεία και αυτά ακόμη θα δοθούν στους δανειστές μας).Και Νιγηρία είναι γεμάτη στο πετρέλαιο και διαμάντια αλλά οι κάτοικοι της είναι πάμφτωχοι και λιμοκτονούν.Ε! ας μην ε κοροϊδευόμαστε η αξιοποίηση των πηγών της Ελλάδας οψέποτε πραγματωθεί θα είναι νιγηριανού τύπου.

  3. katalytikos avatar
    katalytikos 26/02/2011 13:43:25

    ......χαιδευαν αυτιά, από πολύ πριν τις εκλογές, στο όνομα της πράσινης ανάπτυξης.
    Το πολιτικό προσωπικό του ΥΠΕΚΑ , στο πρόσφατο παρελθόν, έχει εκδηλωθεί ανοιχτά κατά της επένδυσης λόγω των περιβαλλοντικών επιπτώσεων και τώρα τρέχουν να μαζέψουν... τι???

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/02/2011 14:00:36

    Ολι αυτοι ειναι η ΤΕΝΤΑ του ΠΑΣΟΚ...
    σαν αυτη του Μουαμαρ.. απο κατω στη σκια...
    Οπου παει το ΓΑΠ εχει την ΤΕΝΤΑ μαζι ... με πιανετε φανταζομαι...

    Εκει εκει στην ΤΕΝΤΑ με τρελλα και Πρασινη Πατεντα.

    ΠΠ ( πρασινη πατεντα??)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/02/2011 17:29:35

      δεν παίζεσαι...

  5. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 26/02/2011 14:05:03

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι η Μπιρμπίλη, μία νεόκοπη πολιτικός, έρχεται σε σύγκρουση με έναν από τους πατριάρχες του κινήματος. Είναι και η ιστορία με το γήπεδο του ΠΑΟ στη μέση, και οι πολιτικοί, όταν μιλούν για περιβαλλοντικές ευαισθησίες δεν πείθουν και πολύ. Σωστά υποθέτω ,ότι πίσω από την υπουργό κρύβεται μεγαλοπαράγοντας, που, σε αντίθεση με τους άλλους που μνημονεύονται συχνά από τα ΜΜΕ, άσχετα αν κανείς δεν τους ακουμπάει, εκείνος παραμένει πάντα αόρατος;

    • katalytikos avatar
      katalytikos @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 26/02/2011 14:19:53

      ...Θα είναι και η απάντηση στο ερώτημα: τι είναι η πράσινη ανάπτυξη??

  6. apneagr avatar
    apneagr 26/02/2011 14:15:26

    Η Υπουργός Περιβάλλοντος δεκανίκι στα χρηματιστηριακά παιχνίδια της European Goldfields;

  7. kiki avatar
    kiki 26/02/2011 14:35:16

    Ειδα μια διαφημιση σημερα στην εφημεριδα, καποιου Αποστολου Μπομπολα απο την Λαρισα, με φωτοβολταικα, ποιος ειναι αυτος αλλος Μπομπολας.

  8. aris. A avatar
    aris. A 26/02/2011 15:55:25

    H περιοχή είναι υπέροχη Στρατώνι, Ολυμπιάδα, Αρναία, Ιερισσός.

    Από 1000 κιλά μεταλλεύματος θα παράγονται μερικά γραμμάρια χρυσού.

    Ολα τα άλλα μαζί με τα υλικά επεξεργασίας που απαιτούνται είναι απόβλητα που θα μολύνουν την θάλασσα την γη και τα υπόγεια νερά.

    Οχι χίλιες φορές όχι καλύτερα να αναπτυχθεί η περιοχή εξ αιτίας της ομορφιάς της.

    Δεν χτίζεις καμπινέ μέσα σε μια έκθεση έργων τέχνης.

    Ας ελπίσουμε ότι οι κάτοικοι θα έχουν το ηθικό της Κερατέας.

    • engineer avatar
      engineer @ aris. A 26/02/2011 21:15:59

      Τι εννοείς είναι όμορφες; Υπάρχει περιοχή της Ελλάδας ή του κόσμου που να μην είναι όμορφη; Και η Σαχάρα όμορφη είναι και η Γερμανία όμορφη είναι, και η Αγγλία, Γαλλία, Πορτογαλία όμορφες είναι. Και η Αμερική όμορφη είναι. Επιπλέον ειδικά στην Ελλάδα όλη η χώρα αρχαιολογικός τόπος είναι.

      Αυτό τι σημαίνει; Ότι επειδή είναι όμορφη πρέπει η χώρα μας πρέπει να μείνει στην εποχή του Νώε; Σε τελική ανάλυση τι είδους ανάπτυξη θέλουμε; Στη χώρα μας υπάρχει κάποια ανάπτυξη που να θέλουμε; Μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες δεν θέλουμε, μεταλλεία δε θέλουμε, παραγωγή ενεργειας δεν θέλουμε, βαρεια βιομηχανία δε θέλουμε, τράπεζες δεν θέλουμε. Ποιό το μέλλον που ονειρευόμαστε, θέλουμε η χώρα να γίνει ένα τεράστιο Άθως όπου οι κάτοικοι θα τεμπελιάζουν φιλοσοφώντας και καλλιεργώντας πατάτες και ζαρζαβατικά; Τι εισόδημα θα έχει αυτή η χώρα. Από που η χώρα θα αποκτήσει κάποια διεθνή ισχύ; Από την παραγωγή αμπελοφιλοσοφίας;

      ‘Οσοι από εμάς μεγαλώνουμε παιδιά τι θα τους πούμε, πηγαίνετε να σπουδάσετε και να δημιουργήσετε στη δύση και να έρχεστε το καλοκαίρι να αποπατήσετε 15 μέρες στη χώρα των πατεράδων σας, σπάζοντας πλάκα με το χάος που επικρατεί και τους πρωτόγονους κατοίκους;

      Οποιαδήποτε σκέψη για επένδυση συνοδεύεται από κραυγές για καταστροφή περιβάλλοντος, διαπλοκή, θεωρίες συνομοσίας. Έλεος, αυτή η χώρα πρέπει να παράξει κάτι επιτέλους και να βγει από την υποανάπτυξη.

  9. marc avatar
    marc 27/02/2011 12:26:45

    Οχι μονο ο Χαρδαβελλας αλλα και ο Βελλοπουλος στα βιβλια του εχει γραψει για το ορυκτο πλουτο της Ελλαδας