#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2010 11:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο χειμώνας ξεχάστηκε, η φύση τρελάθηκε και τα χειρότερα έπονται



ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΑΥΤΟΣ; Οι αρκούδες στη Βόρεια Ελλάδα παραμένουν ξύπνιες και δραστήριες, ενώ θα έπρεπε να βρίσκονται σε λήθαργο από τα τέλη Οκτωβρίου.Οι καλλιέργειες έχουν απορρυθμιστεί εντελώς. Ροδακινιές, δαμασκηνιές και αχλαδιές έχουν ήδη ανθίσει σε πολλές περιοχές της Ελλάδας.Οι προσβολές στα λάχανα από βακτήρια και «εισαγόμενα» έντομα αυξήθηκαν Γενάρη μήνα. Την ίδια στιγμή κουνούπια και κατσαρίδες εξακολουθούν να κόβουν βόλτες ανά τη χώρα. Τα βαγόνια του ΟΣΕ έχουν καταληφθεί από κατσαρίδες σε τέτοιο βαθμό
ώστε ο Οργανισμός αναγκάστηκε να αναζητήσει λύση στο Ινστιτούτο Μεσογειακών Δασικών Οικοσυστημάτων. Οι επιστήμονες είναι κατηγορηματικοί:ο θερμός χειμώνας που διανύουμε, πιθανώς απόρροια της κλιματικής αλλαγής,δοκιμάζει την αντοχή των οικοσυστημάτων της χώρας.Ο προηγούμενος Δεκέμβριος ήταν για την Αθήνα ένας από τους δύο πιο θερμούς των τελευταίων 112 ετών. Ο Ιανουάριος μόνο μεσοχείμωνο δεν θυμίζει. Και τα χειρότερα έρχονται:τα αποτελέσματα ευρωπαϊκού προγράμματος δείχνουν ότι σε δέκα χρόνια, δηλαδή από το 2021, θα αυξηθούν η μέση μέγιστη και η μέση ελάχιστη θερμοκρασία τον χειμώνα ως και 2 βαθμούς Κελσίου. ....

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=309961&dt=17/01/2010

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Soustom avatar
    Soustom 17/01/2010 14:28:50

    to Βήμα λέει μ@@@@@ες.Ας πάει στό Νευροκόπι ή το Πισοδέρι να δεί τίς Αρκούδες.Ελλάδα δεν είναι μόνον τά περί τήν Αθήνα...
    Τί προτιμάει τελικά ξύπνιες Αρκούδες ή επίδομα θέρμανσης ;

  2. Αδέσποτη avatar
    Αδέσποτη 17/01/2010 14:49:09

    Ο καλός καιρός είναι αποτέλεσμα των ακραίων καιρικών συνθηκών στη Δυτική Ευρώπη. Είναι το σύστημα των αντικυκλώνων. Πάντα έτσι γίνεται και ισχύει και το ανάποδο. Ήρθε η κλιματική αλλαγή μόνο στην Ελλάδα.

  3. yangoolas avatar
    yangoolas 17/01/2010 20:39:53

    Είδαν ότι η πλέμπα ξύπνησε και αμφισβητεί το παραμύθι της υπερθέρμανης και της Θεάς Τίνας και έτρεξαν να βοηθήσουν. Ναι έχουμε μέχρι τώρα αφύσικα ζεστό χειμώνα στην Ελλάδα. Και ο υπόλοιπος πλανήτης έχει αφύσικο κρύο.

    • Soustom avatar
      Soustom @ yangoolas 17/01/2010 21:15:19

      ΄Πάντα στήν Ελλάδα οι χειμώνες ήταν πιό ήπιοι από την Κεντρική & Βόρεια Ευρώπη. Αν ζούσε ό συντάκτης τού άρθρου πρίν 20-30 χρόνια στήν Β.Ελλάδα θά άκουγε ιστορίες γιά πεινασμένες αρκούδες πού κατέβαιναν σε οικισμούς και σε μαντριά τό καταχείμωνο...Άλλά είπαμε,ποδήλατα,άλογα(πράσινα & φυσικά),αέρας(φούσκας ή πτερυγίων δεν έχει σημασία),τηλεοπτικά φυτέματα και άλλα τέτοια "οικολογικά" πουλάνε σε μ@λ@κες μεγαλωμένους μέσα στό "αστικό μπετό" τής εργολαβίας..

  4. Ντρέηκ Εξ avatar
    Ντρέηκ Εξ 17/01/2010 20:42:34

    Αυτά τα φαινόμενα είναι περιοδικά. Τώρα εάν κάποιοι θέλουν να πουλήσουν ΑΠΕ στην αντίπερα όχθη και να παίξουν τα γεωπολιτικά τους παιχνιδάκια με τις χώρες-θύματα που θα πιστέψουν ότι όλα αυτά οφείλονται στον άνθρωπο και στις λακ, αυτό είναι μεγάλο θέμα.

    Σήμερα έκανε κρύο, πείτε στην ακρούδα να κοιμηθεί γιατί θα βγάλει μαύρους κύκλους στα μάτια. Ο ανεμόμυλος πάντως δεν θα την σώσει.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Ντρέηκ Εξ 17/01/2010 21:12:26

      Χα χα!!!
      Δεν θα μπορεί να κοιμηθεί απο τον θόρυβο που θα κάνουν οι έλικες!!!

  5. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 17/01/2010 21:05:38

    Μήπως να πάρουμε στην Τίνα ένα αρκουδάκι για να παίζει; Μήπως και σταματήσει να παίζει στου ¨Κασίδη" το κεφάλι. Δηλαδή το δικό μας.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ ΠΕΤΡΟΣ 17/01/2010 21:13:52

      Δες το όνομα του Υπουργείου της
      Υπουργείο ΚΛιματικών Αλλαγών! Φαντάσου να ψάξει τι σημαίνει Climategate! Θα πρέπει να αλλάξει όνομα στο υπουργείο.

  6. Soustom avatar
    Soustom 17/01/2010 21:20:15

    ....Κλυσματικών Επιλογών έπρεπε να λέγεται.αφού θά μπορεί να καθαρίζεται τό περιβάλλον(και τό υπερβάλλον)....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Soustom 17/01/2010 21:44:40

      Καλό!.. Τώρα μετά το νικ ΥΤΕΡΝΑ, θα λεχει και Υπουργείο Ενεργειακών και Κλυσματικών Αλλαγών.

      Λίγο σκατολογικό, αλλά κολλάει 8)

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Soustom 17/01/2010 21:48:40

      Αρχαίε, παράγει και φυσικό αέριο!!!! Χα χα!!!

  7. yangoolas avatar
    yangoolas 17/01/2010 21:21:03

    Η Μπιρμπίλη παρά τις υψηλές σχέσεις θα αρχίσει να έχει πρόβλημα

    Έφαγε και άλλο:

    κυκλοφορεί ανοιχτή επιστολή διαμαρτυρίας από την Αλόννησο και την κραζουν γιατί έβαλε κάποιον ΜΚΟ από Αθήνα στο θαλάσσιο πάρκο εκεί, και της λένε στα μόυτρα ότι ζητάει ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΠΡΑΣΙΝΩΝ ΦΡΟΝΗΜΑΤΩΝ. Είναι έξαλλοι στην Αλοννησο

    Το Νεοπασόκ είναι εδώ.

  8. gEO75 avatar
    gEO75 18/01/2010 09:26:30

    ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΕΠΟΧΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ, ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ! ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑ, ΑΝΟΙΞΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, ΘΑ ΔΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΑΓΚΑΔΙΑ... ΑΛΛΙΩΣ ΒΑΛΕ ΕΝΑ DVD ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ TFT ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΖΕΣΤΗ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ.... ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΕΖΟΠΟΡΙΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΒΟΥΝΟ ΘΑ ΠΕΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ. "ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ" ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΤΖΙΠΑΤΟΥΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΕ ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΣΤΗ ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΒΡΕΞΟΥΝ ΤΑ ΤΑΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΚΥΡΙΕΣ!