27/04/2010 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο υπέρτατος φόβος…

Δεν θέλουμε να γίνουμε μάντεις κακών, αλλά πολλές φορές έχουμε επιβεβαιωθεί από τις στήλες αυτές και στη συγκεκριμένη περίπτωση θέλουμε να πέσουμε έξω.

Οι πληροφορίες που έρχονται από την κυβέρνηση αλλά και από την αγορά δεν είναι καθόλου καλές. Όπως γράφαμε σε προηγούμενο άρθρο η κατάσταση στην οικονομία είναι τραγωδία και ο φόβος της πτώχευσης πλανάται σαν τον Χάρο πάνω από τα κεφάλια μας.

Μια πληροφορία που έχουμε, λοιπόν, κάνει λόγο για τον υπέρτατο φόβο που διακατέχει πολλούς γνώστες και μη της κατάστασης. Ο φόβος ακούει στο όνομα… χρεοκοπία κάποιας τράπεζας στην Ελλάδα.

Στην κυβέρνηση εκτιμούν ότι ένα τέτοιο ενδεχόμενο δε θα το άντεχε η έτσι κι αλλιώς ημιθανής οικονομία. Το ενδεχόμενο ντόμινο θα προκαλούσε τεράστια εκροή χρημάτων από τα γκισέ των τραπεζών, πρόβλημα με τις καταθέσεις, χτυπήματα από τους ξένους οίκους και μια κυβέρνηση αδύναμη να βοηθήσει, ακόμη κι αν το ήθελε ή μπορούσε.

Αν μια τράπεζα βαρέσει κανόνι δεν θα μπορέσει να την σώσει καμιά άλλη ελληνική. Ή λοιπόν θα κατεδαφιστεί ή θα γίνει θήραμα στις ορέξεις κάποιων ξένων.

Το σίγουρο είναι ότι στο κυβερνητικό επιτελείο τους έχει πιάσει κρύος ιδρώτας για ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2010 08:18:58

    αν έχουν κουκούτσι μυαλό, θα έχουν ήδη έτοιμο το σχέδιο απορρόφησης της Νο4 από κάποιαν άλλη... Το ερώτημα είναι ποιός την θέλει (κανείς) και ποιός την αντέχει (μόνο η Εθνική). Και να το πάρει το σαπάκι η Εθνική, τι θα γίνει αν η Νο2 ή η Νο3 έχουν πρόβλημα.

    Αχ τα προβλήματα του καρτέλ... Μεγάλωσε χωρίς ουσιαστικό ανατγωνισμό... Υπήρξε περίοδος που με 2% μερίδιο ήσουν break even, και έγινα οι μανάβηδες μπανκιέρηδες και οι σαράφηδες μεγαλομπανκιέρηδες. (Άσε πια τους λαθρέμπορους...)

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 27/04/2010 08:20:48

      Αρχαίε, θα επιβεβαιωθεί η προφητεία σου?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Orestios 27/04/2010 08:48:13

        φοβάμαι Ορέστιε, ότι από όλες τις προφητείες, 2-3 συγχωνεύσεις στον τραπεζικό χώρο θα είναι το μικρότερο των προβλημάτων. Και αυτό γιατί εύκολα λές στους μετόχους της τράπεζας Χ ότι "κύριοι μηδενιστήκατε) (και στους καταθέτες "δεν θα χάσετε τα λεφτά σας αλλά το 30% είναι μπλοκαρισμένο για 2 μήνες"). Πολύ πιο έυκολα από ότι λές στο 50% των υπαλλήλων των ΟΤΑ να ξαναπάνε στις στάνες τους. Ή σε συνταξιούχους ότι δεν έχεις να τους δώσεις.

        Και αυτό είναι το έγκλημα των κυβερνήσεων των τελευταίων 30 χρόνων. Μετέθεσαν το πρόβλημα στον επόμενο.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 27/04/2010 08:59:08

        Ένας τρόπος εκτόνωσης αυτής της εκρηκτικής κατάστασης είναι οι εκλογές. Ο άλλος είναι η σφαγή. Σε ακραίες καταστάσεις η επιλογές είναι ακραίες.

  2. nbechr avatar
    nbechr 27/04/2010 08:27:47

    Αξίζει να σημειωθεί οτι υπάρχουν πιέσεις για αύξηση τής συμμετοχής τού μηχανισμού στήριξης ..............
    http://www.zerohedge.com/article/goldmans-erik-nielsen-why-us-taxpayers-will-soon-burn-tens-billions-delay-greek-bankruptcy

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ nbechr 27/04/2010 08:48:39

      δεν έχει άδικο...

      • nbechr avatar
        nbechr @ archaeopteryx 27/04/2010 08:57:58

        Από σήμερα μέχρι και το 2019 η χώρα μας πρέπει να αποπληρώσει σε δανειστές της 240 δις ευρώ .
        ( Πηγή ΟΔΔΗΧ http://www.pdma.gr/%28S%28ioccfp55u1wixc45n34ke445%29%29/StaticPage1.aspx?pagenb=436 )
        Για να απλοποιήσουμε τον συλλογισμό μας ας παραδεχθούμε μια σταθερή ετήσια καταβολή 24 δις . Αυτό σημαίνει ότι εάν η Κυβέρνηση πρέπει να βρίσκει 24 δίς ευρώ ετησίως για να αποπληρώνει ΜΟΝΟ τα χρέη της.
        Τα έσοδα από τον Τακτικό προϋπολογισμό εκτιμώνται σε 55 δις ευρώ ενώ οι δαπάνες για μισθούς και συντάξεις στα 26 δίς ευρώ , για κοινωνική πολιτική 15,5 δίς ευρώ , για λειτουργικές δαπάνες 9,5 δίς ευρώ και αν προσθέσουμε τις δαπάνες ΠΔΕ , τόκων κλπ γεννά πρόσθετο έλλειμμα 22,5 δίς .
        Συνεπώς ισχυρίζεται η Κυβέρνηση ότι πληρώνοντας 24 δίς χρέος δημιουργεί νέο 22 δίς και άρα μειώνει κατά 2 δίς το συνολικό χρέος .
        Αυτή η συλλογιστική της σταδιακής προσαρμογής είναι τόσο ευαίσθητη αριθμητικά πού σε μια προεκλογική περίοδο με ελάχιστες παροχές γυρίζουμε πίσω 5 χρόνια.
        Κάθε χρόνο πρέπει να μειώνουμε το χρέος μας με δικά μας χρήματα , όχι με δανεισμό.
        Ενας εφάπαξ δανεισμός για να μπεί τάξη στο σπίτι μας ναι , αλλά στην συνέχεια θα δαπανάμε κάτι λιγότερο από το σύνολο των εσόδων μας.
        Είναι όμως δυνατόν να λέμε ότι για 10 εκ. Ελληνες χρειαζόμαστε για μισθούς και συντάξεις 26 δίς , για κοινωνική πολιτική 15,5 δίς και για λειτουργικές δαπάνες 9,5 δίς ;
        Δηλαδή 2600 € πληρώνει ο κάθε Ελληνας για μισθούς και συντάξεις , 1550 € για κοινωνική πολιτική και 950 € για λειτουργικές κρατικές δαπάνες.
        Για να παραχθεί ένα Ακαθάριστο Προϊόν 244 δίς ο κάθε Ελληνας επιβαρύνεται με 77 δίς ετησίως , δηλαδή σε απλά Ελληνικά για κάθε 100 ευρώ παραγωγής 32 ευρώ στοιχίζει το κράτος ΜΟΝΟ.

  3. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 27/04/2010 09:00:12

    Σχέδιο έτοιμο υπάρχει αλλά από την Νο1 για την Νο2 και τούμπαλιν.

  4. anetos avatar
    anetos 27/04/2010 09:06:23

    "...Όσον αφορά την Πειραιώς προφανώς έχει επηρεαστεί από την υποτιμητική κερδοσκοπία αλλά περισσότερο η πίεση στο τίτλο αποδίδεται σε μια κινδυνολογία που είχε καλλιεργηθεί για την τράπεζα η οποία όμως δεν είναι πραγματική δεν εδράζεται σε πραγματικά στοιχεία...."

    www.bankingnews.gr

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ anetos 27/04/2010 09:12:27

      αν πας πίσω και δεις πως φτιάχτηκε, το ρόλο έπαιξε σε "ανακύκλωση" χρήματος, τίνος ανακύκλωσε κλπ, θα δεις ότι ήταν μια βιτρίνα για παιχνιδιάρηδες που έπαψε να έχει λόγο ύπαρξης. Η χρησιμότητα μιας τράπεζας είναι αντιστόφως ανάλογη με τις εμφανίσεις σε εξώφυλλα κοινωνικών περιοδικών του αφεντικού της (και των βασικών μετόχων της). Όλοι δίκτυο, όλοι λούσα, όλοι απ' όλα. Και φυσικά αντιγραφή από όλους κάθε κακής και βλακώδους συνήθειας. Καζανάκι να καθαρίζουμε.

  5. Αναστάσιος Καζαντζίδης avatar
    Αναστάσιος Καζαντζίδης 27/04/2010 10:02:35

    Σήμερα αγόρασα δυο καραμπίνες. Με πλήρη εξοπλισμό.

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 27/04/2010 10:15:15

    "αν έχουν κουκούτσι μυαλό"

    Αρχαιε, εδω και 7 μηνες επιβεβαιωνουν ακριβως το αντιθετο. Επειδη σκεφτονται μηδενιστικα, π.χ. επεσαν λιγο οι φορολογικες εισπραξεις, αρα, αρα, ας αυξησουμε (εξοντωτικα) τους φορους, και ας φορολογησουμε κι' αλλο τα κερδη εταιρειων, οπως και αλλα τετοια απλοϊκα, δεν νομιζω οτι αντιλαμβανονται τι συμβαινει, εκτος και εαν ειναι σε κερδοσκοπικο παιχνιδι μεγαλυτερο με την Γκολντμαν Σακς και αλους.
    Εγω θα ηθελα να ξερω ποσοι και ποιοι απο την αλητ μας εχουν γινει εκατομυριουχοι εδω και 7 μηνες.

  7. Κρης avatar
    Κρης 27/04/2010 11:34:37

    Στην πρώτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης με τις χώρες που αντιμετωπίζουν τις μεγαλύτερες πιθανότητες χρεοκοπίας βρέθηκε η Ελλάδα, αφού οι πιθανότητες της διαρκώς αυξάνονται.

    Στη γενική κατάταξη, η CMA διαμορφώνει τις πιθανότητες της Ελλάδας να χρεοκοπήσει στο 43,67%, περισσότερες από τη Βενεζουέλα (43,61%), την τρεις φορές χρεοκοπημένη Αργεντινή (42,92%), το Πακιστάν (36,44%), την Ουκρανία (31,76%), το Ιράκ (25,38%) και το Ντουμπάι (25,34%).

    Στις αρχές Απριλίου η Ελλάδα βρισκόταν στην έκτη θέση με 26% πιθανότητες χρεοκοπίας. Μέσα στη 10άδα και η Πορτογαλία, η θέση της οποίας διαρκώς αυξάνεται φτάνοντας τις 23,85%.

    Πιθανότητες 43,67% για χρεοκοπία δείχνουν τα CDS
    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1130477&lngDtrID=251

  8. Μηχανικός avatar
    Μηχανικός 27/04/2010 11:42:15

    Δείτε πρωτοσέλιδα πχ Έθνους και Ελ.τύπου
    Κεντρικό θέμα :κρίση-απολύσεις-συγχωνεύσεις-περικοπές στο δημόσιο και από πάνω προσλήψεις 3280 άτομα σε ΕΛΤΑ ΕΑΒ ΚΕΠ ΠΥΡΚΑΛ ΕΠΟΠ κλπ
    ποιόν κοροϊδεύει ο ΓΑΠ και οι τυχοδιώκτες μαθητευόμενοι?το ΔΝΤ,την ΕΚΤ,ΤΗΝ ΕΕ???έτσι θα μειώσουν το χρέος και τις δαπάνες του κράτους...??????

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Μηχανικός 27/04/2010 12:27:02

      ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΛΕΕΙ????
      ΕΔΩ ΟΠΟΥ ΠΑΜΕ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΟΧΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ

      (στον ιδιωτικό)

  9. zonitis avatar
    zonitis 27/04/2010 11:45:20

    Καλο βολι. Φανταζομαι μονοβολα σκαγια πηρες, για γουρουνια

  10. kanenas avatar
    kanenas 27/04/2010 12:02:24

    Άντε καιρός να για bank-runs, βουλιάξαμε που βουλιάξαμε ας του δώσουμε και εμείς μια να πάει στο διάολο στο μπουρδελο...

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/04/2010 12:23:05

    Ὀρέστιε
    ὄχι μόνο οἱ ἐκλογές θά εἶναι μεγάλο ἔξοδο ἀλλά νομίζεις ὅτι τά τοῦβλα οἱ συμπατριῶτες μας ἔχουν ξυπνήσει; δέν ἀκοῦς τί ἀπαντᾶνε στίς ἐρωτήσεις τῶν δημοσιογράφων στόν δρόμο;Ἡ βλακεία τους εἶναι ὁμοίως ἀπύθμενη μέ τήν ἄγνοιά τους.

  12. otiprepei avatar
    otiprepei 27/04/2010 12:32:24

    Οχι. Ο κόσμος δεν ξέρει. Ούτε έχει αντιληφθεί τίποτα.
    Πήγε φίλος σε ΟΑΕΔ και μου χτες κάθονταν όλοι στοϊκά να κάνουν τις ρυθμίσεις τους για το ταμείο ανεργίας. Αν πήγαινες στο σύμβουλο για 15 μέρα σου λεγε οτι δεν έχει τίποτα για δουλειά. Κανένας απο το ταμείο δεν πήγαινε στο σύμβουλο να ρωτήσει αν έχει δουλειά διαθέσιμη.