23/10/2008 14:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο υπάλληλος του υπάλληλου

Την ένταξη του συνόλου -πλην δύο- των εμπορικών τραπεζών στο πακέτο των μέτρων στήριξης, συμφώνησαν σε σύσκεψη που είχαν αργά χθες το βράδυ ο υπουργός Οικονομίας, Γιώργος Αλογοσκούφης, με το διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδας και το προεδρείο της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών  Εκτός των μέτρων στήριξης θα είναι μόνο η Marfin και η Εμπορική. Η πρώτη έχει δηλώσει ότι δεν προτίθεται να κάνει χρήση των μέτρων, ενώ η Emporiki Bank θα ενταχθεί στα αντίστοιχα μέτρα στήριξης της γαλλικής κυβέρνησης, αφού την πλειοψηφία των μετοχών της κατέχει η Credit Agricole.

Και ενώ εντείνονται οι φήμες ότι θα σκάσουν δυο κανόνια με αντίστοιχες ασφαλιστικές εταιρείες, οικονομικός συνεργάτης μας σχολιάζει ως εξής τα μέτρα υπερ των Τραπεζών:

Υποτίθεται ότι η Κυβέρνηση θα μπει μέτοχος στις Άλφα, Πειραιώς και Γιούρομπανκ, με θέση στο ΔΣ και τέτοια. Ετοιμάζομαι να αηδιάσω. Σε αντίθεση με την Αγγλία που η κυβέρνηση είναι κυβέρνηση, οι δημόσιοι λειτουργοί είναι λειτουργοί, εδώ, ο υπουργός κάνει υπόκλιση στον  κύριο Διοικητή... Ο Υπάλληλος, θα στείλει τον υπάλληλο μέλος ΔΣ στην Τράπεζα του αφεντικού... Τρέλλα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. t avatar
    t 23/10/2008 14:44:06

    ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ [ΕΤΕ ] 14,74 -1,46 -9,01%

  2. Νίτσα avatar
    Νίτσα 23/10/2008 14:45:51

    ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΞΕΡΕΙ..
    Δηλαδή στην εμπορική δεν είνα εγυυημένες από το ελληνικό δημόσιο οι καταθέσεις;
    κι αν κινδυνέψει η μητρική γαλλική, που θα ρίξει γκάου; στις μη μητροπολιτικές εταιρείες της;

  3. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 23/10/2008 14:59:14

    καλα μονο 2 (δυο) τραπεζες στην Ελλαδα ειναι ξενες και οι αλλες ανοικουν σε ελληναραδες μαφιοζους .Μπραβο τους και εδω μονοπωλειο

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/10/2008 15:03:49

    Από τους Βαλκανικούς και τον Α' Παγκόσμιο, θα πάμε στο 1821, όχι απίθανο να φτάσουμε στην Αλωση το 1453. Φοβάμαι το 1204, και εύχομαι να μην δούμε την άφιξη των Σαρακηνών στο Αιγαίο τον 8ο αιώνα... (Αυτά για τον Γενικό Δείκτη)

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 23/10/2008 15:27:54

    Έχουμε απώλειες τουλάχιστον 20% ακόμη σε βάθος χρόνου. Μετά ύπνο για 4-5 χρόνια και μετά ράλλυ, αν δεν τύχει καμιά στραβή.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/10/2008 15:43:05

    είμαστε στο μαύρο '97...

  7. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 23/10/2008 17:58:25

    ΜΑΣ ΠΕΙΡΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΥΚΩΣΕ!!!!

    ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΕ.... ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΩ.....
    ΝΑ ΒΓΩ ΜΕ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΟ...... ΣΤΗΝ ΣΕΝΤΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ, ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ!!!!

    ΕΦΤΑΡΑ ΘΑ ΦΑΜΕ!!!!

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΩΖΟΥΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΚΟΡΝΕΔΕΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!