02/09/2009 21:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο υιός Μητσοτάκη ζητά κυβερνήσεις συνεργασίας – αλλά το μέλλον δείχνει και άλλες κάλπες



Δεν πρόλαβε να τελειώσει το διάγγελμά του ο Πρωθυπουργός και ο Κυριάκος Μητσοτάκης δήλωσε στο Mega ότι αν δεν υπάρξει αυτοδυναμία θα πρέπει να εξεταστεί το ενδεχόμενο συγκυβέρνησης ΝΔ – ΠΑΣΟΚ.

Υπενθυμίζουμε ότι η Αγία Οικογένεια πρωτοστάτησε αυτές τις ημέρες, μαζί με τον Γ. Σουφλιά στις πιέσεις προς τον Καραμανλή για πρόωρες εκλογές.

Επειδή τα σενάρια συγκυβέρνησης θα δίνουν και θα παίρνουν τις ημέρες που έρχονται παρουσιάζουμε μια απλή συλλογιστική: Με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο και τα μέχρι στιγμής γκάλοπ δεν εξασφαλίζεται κατά πάσα πιθανότητα αυτοδυναμία. Αν όμως ξαναγίνουν εκλογές θα ισχύσει ο εκλογικός νόμος Παυλόπουλου με τον οποίο η απόκτηση αυτοδυναμία είναι πολύ πιο εύκολη. Οπότε γιατί ο αρχηγός του πρώτου κόμματος να δεχθεί να συγκυβερνήσει αντι να ζητήσει δεύτερες εκλογές και να βγει πιθανότατα πρωθυπουργός;

 Με άλλα λόγια ο Καραμανλής εγκαινίασε ουσιαστικά περίοδο αλλεπάλληλων εκλογικών αναμετρήσεων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βασίλης avatar
    Βασίλης 02/09/2009 21:28:05

    Ποιος το είπε; ο Κυριάκος;
    Κανένα σχόλιο....

  2. Χι avatar
    Χι 02/09/2009 21:31:27

    Γι' αυτό και κάνει τώρα εκλογές. Άλλο προεκλογικό εξάμηνο με "αυθόρμητες" εκρήξεις και άλλο να βγάλει τον ΓΑΠ στη σέντρα (δεν θα ψήφιζε δικό του στέλεχος για λόγους σκοπιμότητας).

  3. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 02/09/2009 21:39:50

    Μ΄ αυτή την λόγική αφού το ΠΑΣΟΚ θα πάρει σίγουρα τις μεθεπόμενες εκλογές, γιατί δεν κάνουμε μία αβαρία να τις πάρει από τώρα, και να μην ταλαιπωρούμαστε ;

    • Factorx avatar
      Factorx @ γάιδαρος 02/09/2009 22:21:36

      γαιδαρε χαλαρωσε. είπε κανεις αυτό που λες;

    • γάιδαρος avatar
      γάιδαρος @ γάιδαρος 03/09/2009 08:31:21

      Μα ακόμη δεν ξεκίνησε η μάχη για τις εκλογές, βγάλαμε και την συμμαχική Κυβέρνηση ; Ας μιλήσει η κάλπη και βλέπουμε.

  4. kanis avatar
    kanis 02/09/2009 21:44:26

    Ο Χριστοφοράκος διαβεβαίωσε τον Κυριάκο, ότι δικαιούται, να ομιλεί ακόμη;

    • Naruto avatar
      Naruto @ kanis 02/09/2009 22:02:49

      Ναι. Του το στειλε mail στον Fujitsu-Siemens υπολογιστη του μαζι με ενα κουτι απο πληντυριο που ειχε μεσα χαρτουρα.

  5. Rea avatar
    Rea 02/09/2009 21:50:10

    E, oχι και συνεργασια με αυτους τους πανηλιθιους;;; Αυτοι δεν ειναι αξιοι ουτε μια μπαλα αχυρο να μοιρασουν στα προβατα

  6. potamiotis avatar
    potamiotis 02/09/2009 22:43:53

    ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο "ΓΑΪΔΑΡΟΣ" ΨΗΦΟ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ

  7. occultist avatar
    occultist 02/09/2009 23:17:24

    Αλλα τις ο νεανίας. Θέλει να επανεκλεγεί; Θα του χάλασαν οι μικροσυσκευές κουζίνας και θέλει καινούργιες.

  8. sk avatar
    sk 03/09/2009 00:02:53

    Συγκυβερνιση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ με Π.Κ. την Ντορουλα!!!!!!
    πρρρρρρρρρρ!!!!!!

  9. parsifal avatar
    parsifal 03/09/2009 00:15:48

    Γιατί τον θυμάμαι αυτόν τον μπούλη με το βλέμμα βλαμένου να μπαινοβγένει σε συγκεκριμένο Ρ/Σ (που αλλαξε χέρια) ενώ ο ιδιοκτήτης του ηταν ...ΠΑΣΟΚ ?

  10. ε ρε γλεντια avatar
    ε ρε γλεντια 03/09/2009 00:23:06

    "γιατί ο αρχηγός του πρώτου κόμματος να δεχθεί να συγκυβερνήσει αντι να ζητήσει δεύτερες εκλογές και να βγει πιθανότατα πρωθυπουργός;"

    για να αντικαταστήσει τους 10.000 κομματανθρώπους στον κρατικό μηχανισμό με τους δικούς του, πριν κάνουν πάρτυ για τις επόμενες εκλογές. Μετά την αντικατάσταση προχωρά ασφαλώς προς την αυτοδυναμία.

  11. ΚΡΙΤΙΚΟΣ avatar
    ΚΡΙΤΙΚΟΣ 03/09/2009 01:02:00

    O ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΛΕΓΕΙ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ.
    ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΛΑΟΣ ΤΑΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ ΚΡΙΤΙΚΟΣ 03/09/2009 03:38:11

      2-0!

      πες τα ρε μεγάλε !

    • Υ. avatar
      Υ. @ ΚΡΙΤΙΚΟΣ 03/09/2009 09:39:06

      Δεν έχεις προφανώς καταλάβει πως παίζεται το παιχνίδι των σταυρών. Ελέγχουμε μέσω των κομματικών μηχανισμών τους εφορευτικούς αντιπροσώπους του κόμματος και κατά τοην καταμέτρηση των σταυρών, όπου λείπουν τους συμπληρώνουμε.

      Ελπίζω Ρηγίλλης και Ζαγορίτης να ξυπνήσουν και να μην επιτρέψουν στο “σύστημα Μητσοτάκη” να ελέγξει αυτό τον τομέα.

      • kanis avatar
        kanis @ Υ. 03/09/2009 10:26:39

        Σωστός!!!Γνωστό το κόλπο στη Β Αθηνών, εδώ και πολλές εκλογικές αναμετρήσεις. Μάλιστα, οι κομματικοί αντιπρόσωποι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ τα βρίσκουν μεταξύ τους κι έτσι απολαμβάνουμε, Κυριάκο και Μιλένα να θριαμβεύουν με αναρήθμιτους ψήφους!!!!
        Το κόλπο εφαρμόζεται και στην Α Αθηνών αντιστοίχως, απο Ντόρα, Σκανδαλίδη... (η πρωινή κόντρα στην ΕΡΤ ήταν πρόβα του συστήματος "ελεγχόμενα δίδυμα", βλ. Κυριάκος-Χρυσοχοίδης,Ντόρα-Πάγκαλος,κλπ)

        ΥΓ Ο υιός Ντόρας, θα πολιτευτεί ατην Ευρυτανία τελικά;

  12. ariel avatar
    ariel 03/09/2009 11:14:29

    @ Υ και Κανις
    καλημέρα σε εσάς και σε όλους
    Οι κομματικοί αντιπρόσωποι δεν μπορούν να κάνουν τέτοιες αλχημείες. Υπάρχουν δικαστικοί αντιπρόσωποι, νομικοί κατά κανόνα, που δεν παίζουν τέτοια παιχνίδια. Εχω κάνει άπειρες εκλογές στα τόσα χρόνια που ήμουνα δικαστικός αντιπρόσωπος. Πιστέψτε με, κανείς από εμάς δε βάζει το κεφάλι του εκεί που δεν χωράει για να εξυπηρετήσει κάποιον υποψήφιο. Αν υπάρχουν εξαιρέσεις, είναι ελάχιστες.

    • kanis avatar
      kanis @ ariel 03/09/2009 15:30:39

      αριελ

      Σεβαστότατη η άποψη. Εξαιρούνται βέβαια, όσοι καπνίζουν ή πάνε για καφέ...!