#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/03/2011 10:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο τόπος χάνεται και οι υπουργοί γράφουν ...διαγώνισμα



Συγκίνηση στο Πανελλήνιο από το ρεπορτάζ που ανέφερε ότι ο πρωθυπουργός υπέβαλε σε γραπτά τεστ τους υπουργούς που πήγαν σήμερα στο Μαξίμου. Λοβέρδος, Διαμαντοπούλου και άλλοι υπουργοί κλήθηκαν από τον Γ. Παπανδρέου να καταθέσουν γραπτώς τις βασικές προτεραιότητες που θέτουν στα υπουργεία τους. Αυτοί, έκπληκτοι έγραψαν το διαγώνισμα και κατέθεσαν τις προτάσεις τους, προφανώς χωρίς να περιμένουν να τους βαθμολογήσει ο πρωθυπουργός. Η ουσία είναι ότι ενώ η χώρα βουλιάζει, ένα κράτος είναι υπό διάλυση, μια οικονομία χρεοκοπημένη ο πρόεδρος της κυβέρνησης καταφεύγει σε φτηνά επικοινωνιακά κόλπα για να δείξει ότι γίνεται δουλειά, υπάρχουν προτεραιότητες και δίνεται έμφαση στην κοινωνία.

Άλλωστε, αυτός ήταν ο λόγος της χθεσινής διυπουργικής: Να δείξουν ότι γίνεται στροφή στην κοινωνία, ότι η παιδεία, η υγεία, η καθημερινότητα είναι βασικές προτεραιότητες της κυβέρνησης. Και να ξεχάσουμε ότι η οικονομική πολιτική του Μνημονίου έχει αποτύχει παταγωδώς κι έχει φέρει απίστευτα αδιέξοδα.

Από την άλλη, είναι πολύ αισιόδοξοι στην κυβέρνηση.

Κατ' αρχάς ο πρωθυπουργός δίνει διαγώνισμα σε υπουργούς που δεν ξέρουν αν θα είναι υπουργοί στον επικείμενο ανασχηματισμό.

Επίσης, τους ζητά να καταγράψουν τις προτεραιότητες της επόμενης τριετίας λες και είναι σίγουροι ότι θα εξαντλήσουν την κυβερνητική θητεία.

Το πιο επικίνδυνο όμως είναι ότι δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει στην κοινωνία. Κι αν οι πολίτες τους έβαζαν να γράψουν διαγώνισμα, σίγουρα θα έμεναν μετεξεταστέοι.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/03/2011 11:03:25

    Αυτη ειναι η σοβαροτητα τους... Πρασινιες εγρψαν !
    Ενδεικτικά, η κα Διαμαντοπούλου έβαλε κατά σειρά το «Νέο σχολείο», το Τεχνικό Λύκειο, τις μεταρρυθμίσεις και την έρευνα, ενώ
    η κα Κατσέλη την καταπολέμηση της ανεργίας, την κοινωνική συνοχή και την αναμόρφωση των ασφαλιστικών ταμείων.

    Ο κ. Λοβέρδος, με τη σειρά του, ξεκίνησε με το θέμα των φαρμάκων, και συνέχισε με την προμήθεια των νοσοκομείων, τις συγχωνεύσεις και την ηλεκτρονική συνταγογράφηση.

    Ο ΠΑΠΑΚ δεν μαθαμε τι εγραψε που τα τιναξε ολα στον αερα... μεχρι σημερα, πως θα τα διαλυσει ολα το 2011...?????

    Take the egg and get its hair cut. To ΓΑΠ ειναι χαρουμενο !...

    ΠΠ

  2. teo avatar
    teo 30/03/2011 11:14:46

    Προφανώς είπε να του τα παραδώσουν γραπτώς για να τα δώσει στους ξένους συμβούλους του να τα διαβάσουν, καθότι ο ίδιος δεν μπορεί- δεν θυμάται να τους τα μεταφέρει.

  3. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 30/03/2011 11:16:17

    ΑΚΡΙΒΩΣ,ΠΡΑΣΙΝΙΕΣ!

    • ατζελίνα τσουλί avatar
      ατζελίνα τσουλί @ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 30/03/2011 11:39:25

      Ξεχασες την έκθεση που πήρε τον καλύτερο βαθμό και μάλιστα απο τριμελή επιτροπή στην οποία μετείχαν ως αξιολογητές, και άλλοι με το όνομα Παπανδρέου. (τυχαίο? δε νομίζω)
      Ηταν η έκθεση μικρής μωροφιλόδοξης δηθενοδραστήριας ακτιβίστριας που μόνο αριβίστρια έχει αποδείξει πως είναι. Η έκθεση είχε τίτλο ''Η κλιματική αλλαγή στο γυμναστήριο"

  4. skeptomenos avatar
    skeptomenos 30/03/2011 11:42:31

    Θα πρότεινα, σε κάποιον καθηγητή λυκείου, να βάλει το εξής διαγώνισμα στους μαθητές του:
    Ας υποθέσουμε πως ήσασταν υπουργός σε ένα υπουργείο, και ο πρωθυπουργός σας υπέβαλε σε γραπτά τεστ με θέμα:
    Άμεσα υλοποιήσιμες προτάσεις.
    Ο κάθε μαθητής επιλέγει υπουργείο και γράφει το τεστ.
    Ταξινομούμε τα τεστ, κρύβουμε τα ονόματα, προσθέτουμε σε αυτά και τα τεστ των υπουργών, και τα δίνουμε στον πρωθυπουργό για αξιολόγηση.
    Στοιχηματίζω πως δεν θα επέλεγε κανένα τεστ υπουργού του.
    ΥΓ. Αυτά βλέπει ο τεραστιότατος Καρατζαφέρης, και νομίζει πως δικαιούται να γίνει πρωθυπουργός. Βλέπει τον πήχη στο μισό μέτρο.
    Αγαπητέ Καρατζαφέρη πάνω από το μισό μέτρο πηδούν 9 εκατομμύρια Έλληνες

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/03/2011 11:57:29

    βου και α βα
    πι πι το παπί
    Πράσινη Ανάπτυξη

    Και να καταργήσουμε τους Έλληνες έως το 2050

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 30/03/2011 20:41:29

      +1000

  6. Αστος avatar
    Αστος 30/03/2011 12:34:05

    .....και οποιος δεν γραψει καλα απο Δευτερα με τον κηδεμονα του.

  7. taurus avatar
    taurus 30/03/2011 12:47:14

    Να τα διαφυλάξουν τα γραπτά των υπουργών! Εχουν αξία , όσο και ένα λχρησιμοποιημένο χαρτί υγείας.

  8. sifis avatar
    sifis 30/03/2011 13:47:53

    οι άνθρωποι είναι για τα πανηγύρια ...

  9. geopan avatar
    geopan 30/03/2011 15:08:18

    ρε παιδιά ελληνικά δεν ξέρει να γράφει το gap; "για ΤΗ νίκη" και όχι 'για ΤΗΝ νίκη"΄! Αχ Ελλάδα ποθ έμπλεξες..

  10. geopan avatar
    geopan 30/03/2011 15:08:35

    που εννοούσα..

  11. geopan avatar
    geopan 30/03/2011 15:10:06

    και το σίγμα στη λέξη εκλογές είναι τελικό όχι το "σ"!!Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!

  12. xriteo avatar
    xriteo 30/03/2011 17:09:34

    Φερε τον ελεγχο σου να σου βαλω αριστα!!!!

  13. xriteo avatar
    xriteo 30/03/2011 17:11:38

    Για τον ΓΑΠ ειναι το σχολιο!!!

  14. loretta avatar
    loretta 30/03/2011 18:06:51

    θα ειχε πολυ ενδιαφερον ενας γραφολόγος να εκανε ενα ψυχογραφημα βαση του πολυ κακου γραφικου χαρακτηρα του ΓΑΠ ..!! ειμαι σιγουρη οτι τα αποτελεσματα δεν θα μας ηταν αγνωστα.