#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/10/2010 23:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο τελευταίος χορός της Κομανέτσι του πολιτικού συστήματος



Η ύπαρξη του ΛΑΟΣ και η πολιτική ενδυνάμωση Καρατζαφέρη είναι σύμπτωμα του βαθιάς σήψης του μεταπολιτευτικού πολιτικού συστήματος που τελειώνει μέσα στα χαλάσματα του ΔΝΤ. Είναι επίσης αποτέλεσμα της πολιτικής αβουλίας και της ιδεολογικής αποδυνάμωσης που επικράτησε επί ηγεσίας Καραμανλή στη ΝΔ και κυρίως των αντιλήψεων περί μεσαίου χώρου και πολυσυλλεκτικού κόμματος.

Αυτά τώρα τελειώσαν. Μέσα σε αντίξοες συνθήκες ο Αντώνης Σαμαράς οικοδομεί μια νέα Νέα Δημοκρατία με καθαρή ιδεολογία και σαφή πολιτικό λόγο. Γι αυτό η Κομανέτσι του πολιτικού συστήματος, ο θυρωρός της πράσινης πολυκατοικίας έχει πανικοβληθεί. Και μέσα στην απελπισία του ζητά την επιστροφή του Καραμανλή και της Ντόρας στη ΝΔ. Να ξαναγίνει δηλαδή η ΝΔ ένας πολιτικός αχταρμάς που θα τον τροφοδοτεί με στελέχη και οπαδούς. Αλλά, η δεξαμενή της ΝΔ τέλειωσε πια για τον Καρατζαφέρη. Γι αυτό και οι κινήσεις του είναι πλέον σπασμωδικές. Γιατί γνωρίζει πως στις επερχόμενες εκλογές θα καταποντιστει.

Αφού λοιπόν έπαιξε επί ημέρες το σενάριο της “επιστροφής Καραμανλή” και τον αποστόμωσε ο ίδιος ο Καραμανλής με την δήλωση που διέρρευσαν χθες συνεργάτες του (Ο Καραμανλής κλείνει τα σενάρια ΠΑΣΟΚ – ΛΑΟΣ) βγήκε σήμερα και δήλωσε: «οι Νεοδημοκράτες, απ’ ό,τι φαίνεται, θα γευτούν το ποτήρι Σαμαρά μέχρι τέλους».

Το πήρε δηλαδή …απόφαση πως τελείωσε και ως πολιτικός άντρας που αναλαμβάνει τις ευθύνες του πέταξε το μπαλάκι στον Καραμανλή: “Ο κ. Κώστας Καραμανλής δεν διαθέτει τα απαραίτητα αντανακλαστικά παρ’ ότι του δόθηκαν πολλές ευκαιρίες”

Φαντάσου δηλαδή να ανακάλυπτε και πως η Γη γυρίζει. Επί 24ωρου βάσεως θα μας τον σέρβιραν τα κανάλια.

Όπως σωστά σχολιάσαν στελέχη της ΝΔ « τα καμώματα του ΛΑΟΣ και του αρχηγού του είναι φαρσοκωμωδία. Και στην φαρσοκωμωδία αυτή σημειώνουν αξιοζήλευτες επιδόσεις σαν εξαπτέρυγα της κυβέρνησης».

Ας το πάρουν λοιπόν χαμπάρι στον ΛΑΟΣ. Δεν είναι μόνο ότι δεν έχουν πλέον κανέναν πολιτικό λόγο ύπαρξης – αν είχαν ποτέ. Είναι ασύμβατοι με τη νέα Νέα Δημοκρατία και για λόγους αισθητικής.

Η αισθητική του νεόπλουτου που επειδή φόρεσε κοστούμι Αρμάνι νομίζει και ότι έγινε μεγαλοαστός δεν έχει καμία θέση στο νέο πολιτικό ήθος που οικοδομεί ο Σαμαράς

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Maya avatar
    Maya 03/10/2010 00:07:47

    Έτσι ακριβώς και πολύ λίγα είπατε.
    Η στιγμή της αλήθειας, Χατζηνικολάου, τα πρωινάδικα, Τρέμη, τα μεσημεριανάδικα, Χατζηνικολάου, αλλά και ο Άη-Γιώργης, κι άλλο ριάλιτι, Τρέμη, Ιχώρ, Χατζηνικολάου.

    Απίστευτη υποκρισία σε βαθμό ξεράσματος γιατί όλο αυτό το βαφτίζει από πάνω "πατριωτισμό" και κατ' επέκταση "αληθές", "ηθικό" και λοιπές σταθερές που έχουν από καιρό χαθεί.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Maya 03/10/2010 00:21:35

      Ιχώρ; You lost me. Μήπως μιλάμε για κάποιο υγρό που έπιναν οι αργοναύτες ή δεν θυμάμαι καλά; Ή μήπως είναι κανένας Κροάτης μπακ του Άρη;

      • Maya avatar
        Maya @ Strange Attractor 03/10/2010 00:52:46

        Και καλά η δήθεν αρχαιολατρεία και η ψύχωση του να πιστεύουν πως ο κόσμος είναι ελληνοκεντρικός.
        Που όμως λανσάρεται από τους αδερφούς μπουμπούκους και την Ευγενία Μανωλίδου, την κα "το πρωί μαθαίνω στα παιδιά μου αρχαία (για την δημοκρατία και τα υπέροχα ιδεώδη της κλασσικής σκέψης my ass), και τα βράδια ρωτάω τον κόσμο πόσους οργασμούς είχε, με ποιον και ει δυνατόν και πώς".

        Ιχώρ λένε το αίμα των θεών.
        Για παράδειγμα το ανέφερα, θα μπορούσα να έλεγα και "η Σκωτία είναι ελληνική". (ναι, έχει ειπωθεί ΚΑΙ αυτό)

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 03/10/2010 01:03:19

        Τι, δεν είναι?
        Από το Σκότος-Σκωτία όλο νύχτα είναι, απλά πράγματα

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 03/10/2010 01:05:13

        Πρώην Γιουγκοσλάβος Δημοκράτης, δεξί εξτρέμ με διακεντρική σέντρα φαρμάκι

      • Maya avatar
        Maya @ Strange Attractor 03/10/2010 02:35:08

        Ποιο σκότος, από καμιά σ'κωταριά που θα ξέχασαν να μαζέψουν φεύγοντας θα ναι.

      • aengus avatar
        aengus @ Strange Attractor 03/10/2010 09:31:56

        @Maya

        “και τα βράδια ρωτάω τον κόσμο πόσους οργασμούς είχε, με ποιον και ει δυνατόν και πώς”…
        … και με ποιο από τα τρία φύλλα !!!!!!!….Και προσοχή: υπάρχει….ανιχνευτής ψεύδους!
        Το καρακίτς και η αγραμματοσύνη σε όλο το (θλιβερό) τους μεγαλείο…..

      • aengus avatar
        aengus @ Strange Attractor 03/10/2010 09:35:02

        Προς δόξαν του ελληνοχριστιανικού ιδεώδους και της πατρίδος, την οποίαν επιβουλεύονται οι άθεοι κομμουνισταί….

  2. aris. A avatar
    aris. A 03/10/2010 00:16:47

    Περιπτώσεις σαν του Καρατζαφέρη αποδεικνύουν πρώτα από όλα την ανωριμότητα των ψηφοφόρων και της κοινωνίας.

    Ο Καρατζαφέρης από βουλευτής της ΝΔ ήταν γραφικός και όμως έβγαινε σε πολύ καλή σειρά σε αντίθεση με αξιόλογους ανθρώπους που έβλεπαν τους ψήφους που έπαιρνε με το κυάλι.

    Είχε και αυτός και οι βουλευτές του προκλητική εύννοια από τα μέσα ενημέρωσης αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για τις εκλογικές του επιδόσεις.

    Ο Καρατζαφέρης, ο Γιακουμάτος, ο Κουλούρης, ο μακαρίτης Γιαννόπουλος, ο Ψωμιάδης και δεκάδες άλλοι που κάνουν καριέρα αποδεικνύουν την πολιτική χρεωκοπία της χώρας.

    Η οικονομική ακολούθησε.

    Αν βάλουμε από την άλλη πλευρά ότι στα ΜΜΕ πρωταγωνιστούν Παπαδάκηδες, Αυτιάδες, Καψήδες κλπ καταλαβαίνουμε το αδιέξοδο στο οποίο έχουμε έρθει ως χώρα.

    Συγνώμη που θα τω πω αλλά στην σύγχρονη ελληνική δημοκρατία πετύχαμε την επανάσταση της κουράδας για αυτό και όλοι επιπλέουν και μας πνίγουν.

    Είναι καιρός να αναλάβουμε τις ευθύνες μας.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ aris. A 03/10/2010 00:27:22

      Είναι απορίας άξιο πώς ένας τέτοιος άνθρωπος σαν τον χέρι χέρι έφτασε μέχρι εδώ! Όπως επίσης και τί ακριβώς πρεσβεύει αυτό το 4,5% που του δίνουν οι τελευταίες δημοσκοπίσεις. Όσοι επιμένουν να τον ακολουθούν, σε τί ακριβώς πιστεύουν? Σε πατρίδα? Στην παράδοση? Στην Ορθοδοξία? Στις φωνές των τηλεπωλητών βουλευτών του? Στο 'ήθος' του αρχηγού? Στο μνημόνιο? Είναι πικραμένοι ντορικοί? Θα είχε τρομερό ενδιαφέρον να μαθαίναμε τί μπορεί να κρατάει σήμερα έναν Έλληνα σε ένα τέτοιο κόμμα και πώς γίνεται ένα κόμμα του 4,5% να έχει στα ΜΜΕ εμφανίσεις όσες τα 2 μεγάλα κόμματα μαζί!! Επίσης αν υπάρχει ραδιοτηλεοπτικό συμβούλιο ανεξάρτητο (που να επιβάλλει την πολυφωνία και να βάζει φραγμούς στις ανεξέλεγκτες εμφανίσεις του τύπου αυτού) ή ελεγχόμενο από την κυβέρνηση του μνημονίου!!

      • Σοιαληστής avatar
        Σοιαληστής @ ΓΙΑΝΝΗΣ 03/10/2010 10:03:19

        Δεν είναι καθόλου απορίας άξιο, υπάρχει ένας κόσμος του πατριωτικό χώρου κάποιοι της lite ακροδεξιάς που το ρίχνουν εκεί μέσα στο ορυμαγδό του περιρρέοντα σοσιαλισμού που έχει διαπεράσει την ελληνική κοινωνία, και της αριστεροφολοκουλτούρας που είναι η επικρατούσα άποψη που βομβαρδίζετε ο μέσος Έλληνας από το λαλακη μέχρι τον "προοδευτικό" αριστερό πράσινο τύπο.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ aris. A 03/10/2010 00:35:26

      Άψογος. Τώρα περιμένω την τοποθέτηση του βουλευτού του ΛΑΟΣ κου Ανατολάκη για να σε βάλει στη θέση σου.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 03/10/2010 01:07:15

        Α, μπα τα βάζουμε και με τους θεσμούς?
        Και είναι και δικό σας παιδί ο Γιώργαρος

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 03/10/2010 00:17:03

    Ο κωλοτούμπας έχει φάει του κόσμου τις σφαλιάρες τις τελευταίες μέρες. Το ίδιο και η ατυχήσασα. Ντρέπομαι που το λέω αλλά μου προκαλούν τον οίκτο πλέον..

  4. azxc avatar
    azxc 03/10/2010 00:21:00

    ωραίο κείμενο

  5. antiochos avatar
    antiochos 03/10/2010 01:14:07

    Maya
    Mηπως πρεπει να βγουμε απ τη παγιδα που μας εχουν ριξει;
    Μιλαω για την απαξιωση του ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ μεσω της υπερπροβολης φαιδρων προσωπων.
    Δηλαδη θα σταθουμε στους βιβλιεμπορους μπουμπουκους και στο τηλεοπτικο λαλαρι;
    Δηλαδη ο ΑΙΣΧΥΛΟΣ,ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ,ΑΡΑΤΟΣ,ΔΙΟΓΕΝΗΣ ΛΑΕΡΤΙΟΣ,ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ,ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ,ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ,ΝΟΝΝΟΣ,ΜΕΓΑΛΟΣ ΦΩΤΙΟΣ,ΑΡΡΙΑΝΟΣ,ΗΣΙΟΔΟΣ,ΟΜΗΡΟΣ,ΠΛΑΤΩΝΑΣ,ΠΟΥΠΛΥΒΙΟΣ,ΠΛΩΤΙΝΟΣ,ΦΙΛΟΣΤΡΑΤΟΣ,ΔΙΟΔΩΡΟΣ ΣΙΚΕΛΙΩΤΗΣ,ΣΤΡΑΒΩΝ,ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ,ΠΑΡΜΕΝΙΔΗΣ και τοσοι αλλοι τεραστιοι μυστες του Ελληνισμου οπως οι συγχρονοι Ι.ΠΑΣΣΑΣ,Θ.ΑΞΙΩΤΗΣ,ΑΝΝΑ ΤΖΙΡΟΠΟΥΛΟΥ-ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ,Α.ΧΑΛΑΣ,Η.ΤΣΑΤΣΟΜΟΙΡΟΣ για να αναφερθω σε ελαχιστους,δεν ζυγιζουν ουτε οσο το γοβακι της τηλεοπτικης ασημαντοτητος;
    Eιναι καιρος να κλεισουμε καταμουτρα την πορτα στους υβριστες μας.

    • Maya avatar
      Maya @ antiochos 03/10/2010 02:29:50

      Δεν απαξιώνω τον ελληνισμό Αντίοχε. Απλώς δεν πιστεύω ότι η Σκωτία είναι ελληνική όπως δεν πιστεύω ότι οι νεοέλληνες είναι απόγονοι θεών είτε μιλάμε για τους ολύμπιους είτε για τον Χριστό.

      Επίσης δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο μυστικό σχέδιο από πίσω τύπου παγίδας για να φτάσουμε στο σημείο να σιχαθούμε κάθε τι ελληνικό και περήφανο.
      Υπάρχει πολύς κόσμος που παρακολουθεί τον κάθε Λιακόπουλο όπως ακριβώς στήνεται στην τιβί για να δει την κάθε Μανωλίδου.

      Όσο για το τι είναι καιρός... Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ αργά. Δεν υπάρχει σωτηρία.

  6. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 03/10/2010 02:09:30

    Ας αφήσουμε τον άνθρωπο να βγάλει την τελευταία του κραυγή, ή επί το ποιητικότερον, το κύκνειο άσμα του! Καταβαραθρώνεται! Το νοιώθει, βλέποντας να πηδάνε από τα παράθυρα και οι εναπομείναντες μαζί του στην μονοκατοικία,στην οποία κατέληξε μετά την τελευταία του μετακόμιση!
    Ότι έκτιζε μεθοδικά 13 ολόκληρα χρόνια, από την εποχή που εκλέχθηκε ο Καραμανλής στην αρχηγία της ΝΔ, βλέπει να καταρρέει σταδιακά, με αφετηρία την 29η του περυσινού Νοεμβρίου! Εκεί που πίστευε ότι κατοικεί στο ισόγειο της πολυκατοικίας και ερχόμενη η Ντόρα του θα τον ανεβάσει στο ρετιρέ, διαπιστώνει ότι τόσο το ρετιρέ όσο και τη διαχείριση, τα πήρε άλλος.
    Και όχι ο οποιοσδήποτε άλλος, αλλά εκείνος που νόμιζαν ότι τον είχαν τελειώσει!
    Ζητεί λοιπόν, για λογαριασμό του (το αίσθημα αυτοσυντήρησης ξυπνάει κάποια στιγμή), αλλά και για λογαριασμό της αδελφής ψηλής κόρης, την επιστροφή εκείνου, που για χρόνια είχαν δρομολογήσει και οι δυο τους την οριστική του έξωση.
    Έχει ο καιρός γυρίσματα τελικά ή μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι;

  7. blue nile avatar
    blue nile 03/10/2010 04:37:55

    Πάντως είναι πασιφανές ότι ο Καρατζαφέρης έχει απωλέσει μεγάλο μέρος των υποστηρικτών του παρά την υπερπροβολή του από τα ΜΜΕ.
    Απ'όσους ψηφοφόρους του ήξερα οι μισοί είχαν ήδη αποστασιοποιηθεί απ'αυτόν αμέσως μετά την υπερψήφιση του μνημονίου ενώ αυξάνεται γεωμετρικά το ποσοστό όσων αρχίζουν να κατανοούν το μέγεθος του αρριβισμού του.
    Το θέμα είναι ότι και ο ίδιος δεν μπορεί να διαχειριστεί σωστά την πτωτική του πορεία, αντί να λουφάξει κάπως χωρίς να αερολογεί, επιτίθεται διαρκώς στον Σαμαρά με τρόπο που τεκμηριώνει διαρκώς την υποτσγή του στο άρμα της θυγατέρας.
    Το παιχνίδι που παίζει φανερώθηκε.
    Δε ποντάρω πλέον στην πολιτική του επιβίωση.

  8. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 03/10/2010 08:45:36

    Η Κομανέτσι του πολιτικού μας συστήματος είναι έτοιμη να πέσει από τη δοκό και να συντριβεί. Εφιάλτης διακατέχει τον Αρχηγό του ΛΑΟΣ. Τον εξαφάνισε ο Αντώνης Σαμαράς με την πολιτική καθαρότητα που επιβάλλει στη Νέα Δημοκρατία. Αφερίμ, όπως λένε και οι γείτονές μας.

  9. Σοιαληστής avatar
    Σοιαληστής 03/10/2010 10:08:58

    Εμ τράμπα η συγκυβέρνηση και το ροκάνισμα μόνο του Σαμαρά (κάνει και ο ίδιος λάθη) είναι φανερό ότι είναι σε πολιτική αποστολή ο άνθρωπος κάνει ότι μπορεί πρωί μεσημέρι βράδυ μαζί το διακαλανικό πράσινο σύστημα για να στρώσουν το χαλί στην δρακουλιάρα.

  10. Misha avatar
    Misha 03/10/2010 10:35:17

    Ο Καρατζαφύρερ θα ήταν άγνωστος αν δεν του είχε δοθεί ελέω Μητσοτάκη η τηλεοπτική συχνότητα, την οποία διατηρεί έως σήμερα και μέσω της οποία επιβιώνει.
    Ο Κωλοτούμπας είναι το κατεξοχήν αποδεικτικό στοιχείο της ισχύος της εικονικής πραγματικότητας.
    Γι αυτό, όποιος θέλει να τα βάλει με το ΔΝΤ και το κατοχικό Μνημόνιο, οφείλει να εξουδετερώσει τα «τανκς» τους, ήγουν τους άθλιους τηλεοπτικούς διαύλους.

  11. anonymos avatar
    anonymos 03/10/2010 10:40:20

    Μακάρι να τελείωνουμε με αυτό το άθυρμα και τον κολαουζο του τον τριτοτεταρτο Αδωνι

  12. athamas avatar
    athamas 03/10/2010 10:43:21

    Είναι καλό που υπάρχουν Καρατζαφέρηδες.
    Μας δείνουν σε ποιά κοινωνια ζούμε.
    Γιατί κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι ο Καρατζαφέρης και ο κάθε «Καρατζαφέρης» εκφράζει ένα σεβαστό ποσοστό της κοινωνίας μας.
    Για να το πω ..λαϊκά..

    «Ο κάθε λαός έχει την εξουσία - και κατ' επέκτασιν και τους αντιπροσώπους του στην εξουσία - που του αξίζουν,»

    Αν γίνουμε άξιοι καλύτερης εξουσίας τότε θα την έχουμε κιόλας.
    Διαμαρτυρόμαστε μεν για τον Καρατζαφέρη, τον ΓΑΠ και τους λοιπούς παρατρεχάμενους - δεν εξαιρείται ο γράφων απ τους διαμαρτυρόμενους - αλλά αγνοούμε ή δεν μας αρέσει να βλέπουμε ότι ο ΓΑΠ, ο Καρατζαφέρης και οι λοιποί δεν βγήκαν μόνοι τους ούτε στην πολιτική ούτε στην κυβέρνηση. Κάποιοι τους ψήφισαν για να βγούν. Αν δεν τους ψήφιζαν δεν θα τους ξέραμε κάν.

    Άρα.. όπως στρώσαμε - σαν λαός - έτσι και κοιμόμαστε.
    Κυριολεκτικά κοιμόμαστε όμως!

  13. athamas avatar
    athamas 03/10/2010 10:51:20

    Να συμπληρώσω επίσης..
    Αν οι εναλλακτικές επιλογές που είχαν, έχουν ή θα έχουν οι πολίτες δεν είναι κατά πολύ και ευδιάκριτα καλύτερες απ τους ΓΑΠ, Καρατζαφέρη κλπ θα συνεχίσουμε να υποκείμεθα των ΓΑΠ, Καρατζαφεραίων και των λοιπών «πατριωτών» σε όλες τις βαθμίδες της εξουσίας και της δημόσιας διοίκησης.

    Για να κόψεις σε κάποιον μια κακή συνήθεια *δεν* αρκεί να του πείς ότι αυτή η συνήθεια είναι κάτι κακό για τον ίδιο και για το κοινωνικό σύνολο.
    Αυτή είναι η μισή θεραπεία.
    Θα πρέπει να του αντικαταστήσεις αυτήν την κακή συνήθεια με μια άλλη *καλή* συνήθεια διαφορετικά ακόμα και αν κόψει την κακή συνήθεια το πιθανότερο είναι να βρεί μια άλλη ακόμα χειρότερη συνήθεια για να αντικαταστήσει αυτήν που τον έπεισες να κόψει.

    Χρειαζόμαστε απείρως καλύτερες εναλλακτικές προτάσεις εξουσίας απ' τους ΓΑΠ, Καρατζαφέρη, Τσίπρα κλπ.

    Τις έχουμε;

  14. Proximus avatar
    Proximus 03/10/2010 13:06:19

    Κομανέτσι του πολιτικού συστήματος, ο θυρωρός της πράσινης πολυκατοικίας. Τέλειο

  15. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 03/10/2010 13:56:49

    καλά και άγια τα κείμενα,αλλά μην παραβλέπουμε το γεγονός ότι αυξάνει το ΛΑ.Ο.Σ συνέχεια τα εκλογικά του ποσοστά και τους ψηφοφόρους του....και αυτό γίνεται πάντα εις βάρος της ΝΔ....ο κύριος Καρατζαφέρης έχει κατορθώσει να εμφανίζεται ότι έχει μια σταθερή γραμμή -μας αρέσει δεν μας αρέσει,αυτή είναι η αλήθεια-.
    Και γνωρίζει πολύ καλά τους όρους της τηλεόρασης(για αυτό οι περισσότερες δηλώσεις του είναι στην πραγματικότητα ατάκες).
    Ασφαλώς το κόμμα του είναι αρχηγικό, και σε υποθετική περίπτωση αποχώρησής του από την πολιτική, οι "επίγονοί του"(Γεωργιάδης,Βορίδης,Πλεύρης κτλ) δεν θα είχαν καμιά τύχη στο πολιτικό στερέωμα.
    Συνετό δεν είναι να τον απαξιώνουμε τελείως και να μην τον υπολογίζουμε.
    Γιατί πολλοί από εσάς μπορεί να εκπλαγούν αν στις επόμενες εκλογές αυξηθούν πάλι τα ποσοστά του κόμματος του.
    Και μετά θα αναρωτιέστε πως συνέβη αυτό.

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ δαιμονάκι 03/10/2010 14:51:28

      @Δαιμονάκι
      Ήθελα να ήξερα ειλικρινά, πού βλέπεις την τήρηση σταθερής γραμμής και την αύξηση των ποσοστών του κ. Καρατζαφέρη;
      Ξεχνάς πως ο άνθρωπος, απέδειξε πως είναι τόσο αλλοπρόσαλλος στις θέσεις του, που κατάφερε να κερδίσει επαξίως τον τίτλο του μεγαλύτερου «κωλοτούμπα», παίρνοντας το χρυσό μετάλλιο στο άθλημα της κυβίστησης!
      Όσον αφορά σε εκείνη την αύξηση ποσοστών, πες μας σε παρακαλώ από πού προκύπτει; Από το ότι τα «αντικειμενικότατα» κανάλια τον βγάζουν συνεχώς στον αέρα, ενώ μέχρι προ 10 μηνών περίπου, χαρακτηριζόταν από όλους ως «ακραίος»;
      Είναι πασιφανές πως, ως το κρυφό δεκανίκι της ατυχήσασας κόρης , αναγκάστηκε από τότε να αποκαλυφθεί εντελώς και να μετακομίσει οικιοθελώς σε άλλη «πολυκατοικία». Τώρα μάλιστα και μετά την ευδόκιμο υπηρεσία του ως εξαπτέρυγο του Μνημονίου, αποχωρούν στελέχη του μαζικά από το κόμμα του! Κι όταν αποχωρούν στελέχη φαντάσου το τί θα γίνεται με τους απλούς ψηφοφόρους!
      Εικάζω ότι η τοποθέτησή σου είναι «δαιμονικά» αβάσιμη και περνά μηνύματα που δεν υπάρχουν!

  16. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 03/10/2010 14:16:21

    Στεναχωρήθηκε ο κ. Καρατζαφέρης για τη θέση Καραμανλή.

    Βλέποντας ο κ. Καρατζαφέρης ότι η όλη κίνηση για ανακίνηση θέματος επανόδου Καραμανλή στην ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας, έπεσε στο κενό, έπειτα από τη θέση Καραμανλή ότι η Νέα Δημοκρατία θα προχωρήσει υπό την ηγεσία Σαμαρά, έκανε την ακόλουθη δήλωση

    «Ο κ. Κώστας Καραμανλής δεν διαθέτει τα απαραίτητα αντανακλαστικά παρ’ ότι του δόθηκαν πολλές ευκαιρίες. Επομένως οι Νεοδημοκράτες, απ’ ότι φαίνεται, θα γευτούν το ποτήρι Σαμαρά μέχρι τέλους».

    Αυτό, προς γνώση και συμμόρφωση σε όλους εκείνους που, μαθημένοι από παλιούς μηχανισμούς και οικογενιοκρατικά συστήματα, σκέφτονται ότι μπορούν να παραχαράξουν και να αγνοήσουν τη θέληση 800.000 μελών του κόμματος της Νέας Δημοκρατίας.

    http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/10/blog-post_8991.html

  17. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 03/10/2010 15:49:15

    @ Αφροδίτη...ίσως σου έδωσα λάθος εντύπωση εγώ....γράφοντας "ότι αυξάνει το ΛΑ.Ο.Σ συνέχεια τα εκλογικά του ποσοστά και τους ψηφοφόρους του" δεν αναφέρομαι σε τωρινή αύξηση των ποσοστών του ΛΑ.Ο.Σ.....η αύξηση των εκλογικών ποσοστών του ΛΑ.Ο.Σ προκύπτει μέσα από τα επίσημα αποτελέσματα των τελευταίων εκλογικών αναμετρήσεων.....

    Δεν έγραψα ότι έχει σταθερή γραμμή...έγραψα ότι "έχει κατορθώσει να εμφανίζεται ότι έχει μια σταθερή γραμμή".....και η αύξηση των εκλογικών του ποσοστών στις προηγούμενες εκλογές είναι απλώς η επιβράβευση από όσους τον πιστεύουν και θεωρούν ότι έχει σταθερή γραμμή......

    Ό,τι και να πιστεύουμε εγώ και εσύ για αυτόν, έχει μια επιρροή σε συντηρητικά στρώματα....αυτό φάνηκε επανειλλημμένα στις 2-3 τελευταίες εκλογικές αναμετρήσεις.....εγώ προσωπικά διαφωνώ ριζικά με την τακτική "των ατακαδόρικων δηλώσεων", αλλά σημασία δεν έχει τι λέω εγώ....σημασία έχει τι ψηφίζει ο κόσμος.....και στις τελευταίες εκλογές ήταν το μοναδικό κόμμα που μπήκε στην Βουλή αυξάνοντας τον αριθμό των ψηφοφόρων του....για τις επόμενες βουλευτικές εκλογές, δεν ξέρω....είναι πολύ νωρίς ακόμα...

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ δαιμονάκι 03/10/2010 17:35:09

      Αυτά πράγματι συνέβαιναν προ της "αποκαλύψεώς" του! Μέχρι τις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου, παραπλανούσε κανονικότατα και για τον πατριωτισμό του και για την επιθυμία του να συνενωθούν σε μια οικογένεια οι συγκάτοικοι της πολυκατοικίας! Αυτό ίσχυε βέβαια μόνον εάν τη «διαχείριση» την αναλάμβανε η Ντόρα! Επειδή η 29η Νοεμβρίου διέψευσε τον διακαή πόθο του και είδε τις προσδοκίες του και τους κόπους του να χάνονται, άλλαξε αμέσως τροπάριο και αποκάλυψε τον πολύχρονο ρόλο του. Σήμερα λοιπόν καταρρέει, γιατί επέλεξε μαζί της να στηρίξει την υποθήκευση της Πατρίδας και είναι εμφανέστατο αυτό. Αν το βλέπεις κι εσύ έτσι, δεν διαφωνούμε!

  18. ΚΟΥΡΙΤΑΣ avatar
    ΚΟΥΡΙΤΑΣ 03/10/2010 16:37:56

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΤΙΟΧΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΔΟΜΕΙ ΤΗΝ ΝΔ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ.ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕΤΙ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΘΝΙΚΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΩΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΠΧ ΒΙΒΛΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ -ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ-ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΑ-ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ-ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΛΠ.ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΞΙΩΣΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΘΝΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΚΛΠ.ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΓΡΑΦΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ.ΤΟ ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΟΠΛΟ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΩΜΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΥΝΝΟΧΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΣΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥΣ Η ΟΧΙ ΠΑΡ ΟΛΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ